STADSVENSTER \lgemene Bond ziet terug op 35 moeilijke, maar mooie jaren Donderdag kan Amersfoort „mevrouw Haroy bekijken gu-^en - n Prinsesjes met school op bezoek in Amersfoort i VOEDINGS- EN GENOTMIDDELENBEDRIJVEN Voorzitter J. W Polder zal op 18 October worden gehuldigd DE A VONTIJREN VAN KAPITEIN ROB WALVIS OP WIELEN Ontvangen op bureau Gemeentewerken Op 30 September 1917 kwamen een aantal bakkersgezellen en werkers in het chocolade- en suikerbedrijf bijeen om onder het motto „Eendracht maakt macht" zich te verenigen tot een organisatie, die voor hun helangen op de bres ^ou staan. Het initiatief tot deze vergadering was uitgegaan van de toenmalige Amersfoorlse Bestuurdershond en werd gehouden onder voorzitterschap van J. Overeem. Na een bescheiden begin volgden Jaren van strijd en konden vele doelstellingen worden verwezenlijkt. Toen in 1918 de Vakcentrales overgingen tot het stichten van bedrijfsbonden, ontstond een nieuwe organisatie, n.l. de Algemene Bedrjjlsbond voedings- en genot middelenbedrijven. welke dus nu haar vüf- en dertig-jarig bestaan her denkt. Er wordt nog een jubileum gevierd. De heer J. W. Polder was n.l. reeds in 1912 voorzitter van de toen reeds bestaande slagersgezellcnbond, die later ook werd opgenomen in de Algemene Bond. waarvan hij momen teel het voorzitterschap bekleedt. Sinds veertig jaar is de heer Polder dus verbondsvoorzitter geweest. ken aan de onverzettelijkheid en het doorzettingsvermogen van de pioniers van toen De ontwikke lingsgang in de bond van slagers gezellen liep in grote lijnen paral lel met die van de Algemene Be- drijfsbond voor arbeiders in het bakkers-, chocolade- en suikerbe drijf. Ook in de oorlogsjaren prac- tisch geen activiteit, na de bevrij ding een opleving tot het belang rijke jaar 1948. Fusie In dat jaar gingen de vakcentrales over tot het stichten van bedrijfs- bonden en ontstond er een fusie tus sen bakkers- en slagersgezellen en andere werkers uit voedings- en genotmiddelenbedrijven Het bestuur, dat toen gekozen werd bestond uit de heren J W Polder, voorzitter, G van Amstel, secretaris. A v. d. Berg, penning- meestor. W. Buitink en T. Alke- ma. bestuursleden. Laatstgenoemden maken nu geen deel meer uit van het bestuur, maar hun plaatsen wor den nu ingenomen door de heren A. v. d. Kraats en B van Schalk Er bestaan ook nog twee aparte vakgroepbesturen, die de moeilijk heden, die zich speciaal in hun branche voordoen kunnen bespre- Waardering voor de pioniers van toen Het bestuur van de in 1917 opge richte „Algemene Nederlandse Bond arbeiders(sters) in het bakkers-, chocolade- en suikerbedrijf bestond uit de heren J. Arenson, voorzitter. J. Timmermans secretaris en P van Minnen, penningmeester Van deze drie is de heer Timmermans nog steeds lid van de bond De pioniers van toen hebben het lang niet makkelijk gehad. Zij moesten om te beginnen al een* zwa re strijd voeren om de erkenning van hun organisatie, want de pa troons van destijds een enkeling uitgezonderd waren er niet bijs ter op gesteld, dat de gezellen zich gingen \erenigen Bit een eventuele erkenning toch zouaen „bazen" en „knechts rond één tafel komen te zitten om de moeilijkheden te be spreken en het was natuurlijk veel makkelijker als er helemaal geen bond was. dan viel er niets te be spreken ook en was er maar één partij, die de lakens zou kunnen uitdelen. Jaren van strijd Maar de gezellen hielden stug vol. collega's uit andere plaatsen uit Utrecht kwamen er velen gingen posten voor bakkerswinkels met borden, voorzien van diverse spreu ken en leuzen, als bijv. „Wij eisen erkenning". Er waren zelfs knechts, die „gedaan" kregen, maar de er kenning kwam. Een hechte eenheid heerste er toen in de bond. De vergaderingen werden door alle leden bijgewoond, al was het nog zo laat. Vaak kwam men bijv. 's Zaterdagavonds na twaalven nog bijeen. Na de erkenning werd er met kracht naar gestreefd de volgende doelstellingen te verwezenlijken: Hoger lonen, afschaffing van nacht arbeid en invoeren van de 8-urige werkdag. Daar waren heel wat be sprekingen voor nodig. In de no tulen van 6 Juli lezen wij o.a. over een „bijeenkomst, waarbij de bur gemeester. de voorzitter van de bakkerspatroons, de directeur van het levensmiddelenbedrijf en een hoofdbestuurslid van de Algemene Bond aanwezig waren, die ertoe moest leiden om loonvoorstellen te doen bij de patroons, waarna hij (de burgemeesteri op zijn beurt voor stellen zou kunnen doen om de meelprijzen te verlagen." De strijd ging gestaag door en steeds kwam men een stapje ver der. Omstreeks 1935 werd bereikt, dat tenminste drie dagen vacantie wettelijk voorschrift waren. Van 1940 tot 1945 stond het organisatie- leven stil, maar direct na de bevrij ding startte de afdeling weer met negen leden. Het werd even een moeilijke tijd, want de E.V.C. roer de zich geducht, maar na een maand of zeven was het ledental tot vijf tig gestegen. De heroprichtingsver gadering vond plaats in het Volks gebouw vroeger kwam men bij een in de „Kroon", welbekend bij oud-Amersfoorters. Tot 1948 stond de Bond op eigen benen, nieuwe leden meldden zich aan en de or ganisatie kreeg steeds meer invloed. Om een goed Inzicht te krijgen in de verhoudingen na de fusie, is het nodig even na te gaan, hoe de sla gersgezellcnbond zich in de loop van de tijd ontwikkeld heeft. Slagersgezellen Bond De slagersgezellen hadden zich al veel eerder verenigd. Toen de heer J. W. Polder in 1912 naar Amers foort kwam en in hetzelfde jaar voorzitter werd van de slagersge- zellenbond. bestond deze toen reeds vijftien jaar. Dezelfde moeilijkheden als de bakkers ondervonden ook de werkers in de „vleesch-branche". Afschaffing van de Zondagsarbeid was o.a een van hun voornaamste eisen destijds en de heer Polder heeft met zijn bond heel wat strijd moeten voeren om het zover te krij gen. Er is dan ook gedurende de veer tig jaar. dat hij het voorzitterschap heeft waargenomen heel wat veran derd en verbeterd. In een van de grote vleesverwerkende industrieën bijv., waar momenteel 106 georgani seerde arbeiders zijn en waar de verhouding tussen directie en werk nemers over het algemeen van pret tige aard is, was het vroeger heel anders gesteld. Het is de voorzit ter zelfs wel eens overkomen, dat hij het terrein werd afgejaagd en dat geen enkele arbeider het waag de pamfletten in ontvangst te ne men. wanneer deze werden uitge deeld in de onmiddellnke nabijheid van de fabriek. Ook hier was het een kwestie van volhouden en zo als pp elk ander gebied werden ook de sociale toestanden voor de slagersgezellen steeds beter en dat is nipt voor een gering deel te dan- Korfbalcompetitie na twee Zondagen In de le klasse G U.K.B. begint er nu. na Iwee competitie-Zondagen al enige tekening in de stand te komen. Samos 4 heeft met twee overwinningen de kop eenomen. gevolgd door Vogel 2. welke Tovers 2 Zondag j 1. geen kans gaf om zich te herstellen Soestcrkwartier I met twee verliespunten zal wel spoedig tot de kopploecen gaan behoren. In hoever re Soesterkwartier 2 een rol zal gaan spelen is nu nog niet te zeggen. Stand le klasse G.U K B Samos 4 2 2 0 0 4 134 Vogel 2 2 1 1 0 3 12—10 Giraffes 1 1 1 0 0 2 5—3 Soesterkw. I 2 0 2 0 2 66 Soesterkw 2 10 10 1 3—3 Excelsior 2 2 0 0 2 0 5—10 Tovers 2 3 0 0 2 0 9—17 ken, maar die geen bindende be slissingen kunnen nemen De heren Polder en Van Amstel hebben hier in zitting resp. als vertegenwoordi ger van de slagers- en bakkersbond De Algemene Bednjfsbond Voe dings- en Genotmiddelenbedrijven, zoals nu de officiële naam na de fusie luidt, is een hechte organisa tie, die er naar streeft in haar be stek steeds betere arbeidsvoorwaar den te verkrijgen. Momenteel werkt men om een pensioenregeling voor bakkers tot stand te brengen. De plannen zijn reeds in een verge vorderd stadium en hopenlijk kan 1 Januari van het komende jaar een en ander zijn beslag krijgen.' Een punt van voortdurende actie is ook het nauwlettend toezien op de naleving van de arbeidswet Ir. dit opzicht wordt vooral in de bak kers-branche nog wel eens gezon digd. Een verheugend feit is, dat dit jaar een belangrijk punt be reikt is vat betreft de vacantie- toeslag. Deze is nu bindend ver klaard. Er is dus voor de Algemene Bond wel reden tot feestvieren Veel is immers bereikt en het is goed eens even stil te staan om zich te be zinnen op de voorbije jaren, jaren van strijd en moeilijkheden, jaren, waarin veel gevraagd werd van le den en organisatie. Maar de Bond 'is zich wel bewust, dat na de te rugblik het parool is „met volle kracht vooruit" Feestelijke herdenking De herdenkingsdag is bepaald op Zaterdag 18 October. Des middags zal in het Volksgebouw een recep tie worden gehouden en 8 uur des avonds vindt in de Markthal de eigenlijke feestviering plaats Een aantal bekende artisten. waaronder de Wama's en Albert de Booy zul len voor het voetlicht treden. Te vens zal de jubilerende voorzitter gehuldigd worden, evenals de heer J. v. d Veen. die vijf en twintig jaar lid is van de Bond. Zo ziet het er naar uit, dat de Algemene Bond Voedings- en Ge notmiddelenbedrijven als kernge zonde organisatie zijn vijf en der tigjarig jubileum op waardige wijze zal vieren. 2016. De „Vrijheid" be vindt zich op de Stille Oceaan. 68 mijlen ten Oosten van hei eiland Tamoa. De bemanning bestaat uit due koppen. Rob, Frank Morris en natuurlijk! Skip, iet weer is prachtig en c'ob en Frank nuven lat tij nu eindelijk eens een zeereis kunnen maken, zonder dat /i| door enig vreemd avontuur mol den gestoord. Vl^ar in de namiddag hoort Fiar.k een hoog. gierend geluid Straaljagers? Ja d=tar ginds vliegen er twee En daar ook nog één. „Waar schijnlijk manoeuvres Dinsda? October 195MH .'insd van de Amerikaanse luchtmacht", veronderstelt straaljager. Nee, maar wat is het dan? Het voor- het een van die geheimzinnige vliegende Frank. „Ja. maar wat is dat daar?" zegt Rob werp nadert snel. Het ziet er uit als een platte, tels kunnen zijn. waarover de laatste tijd en hij wijst in de verte. Dat is bepaald géén I ronde schijf en het komt nu snel naderbij. Zou vreemdere berichten binnen komen? Schut j asconcours in Spanera-cantine Wisselbeker als inzet (Van een onzer verslaggevers) Aan ongeveer twintig tafeltjes zaten tachtig mannen te kaarten Waaiervormig hielden zü het „prentenboek" in hun handen Gespannen volgden zij de reacties van de anderen, als zij een kaart op tafel wierpen. Het was de eerste ploeg van 450 kaartenthousiasten, die aan het schutjasconcours, uitgeschreven door de personeelsverniging Nut en Genoegen „Spatram" zullen deelne men. Vier weken lang zal er avond aan avond in de cantine van de Spanerafabrieken worden gekaart Welke ploeg van de 23 verschillen de verenigingen. die evenveel plaatselijke industrieën vertegen woordigen, zal beslae leg^n op een van de twee fraaie wissel- j bekers, waarmede vorig jaar het Arbeidsbureau en de Erdal naar j huis gingen? De directeur van de N.V. Spanera sigarenfabrieken, de 1 heer C. G. Roovers, zeide aan het begin van dit concours o a dat het hem verheugde, dat de be hoefte aan ontspanning groeiende is Hij dankte het bestuur van de ontspanningsvereniging „Spatram", dat dit evenement geheel zelfstan- 1 dig organiseerde voor het vele verzette werk. „Laten wij op eerlijke en faire wijze strijden voor het wissel kleinood", met deze woorden be sloot de heer Roovers zijn ope ning, nadat hij nog zijn speciale vreugde had uitgedrukt over de deelname van het gemeenteperso- neel, te weten een ploeg van de plaatselijke politie en een van het arbeidsbureau. Hieronder volgen de uitslagen: Spanera IHapam I 7050: Noack I Nencfa 70—50; Haparn IINoack II 7050. Erdal ISpanera II 9030; Meursing—Polak I 60—60, na verlen- Innaars komen in de volgende ron de. Woensdagavond 7 30 aanvang bridge drive onder leiding van de heer J. de Vries. JAN VAN GENT, de Amersfoort- se buschauffeur, die tijdens zijn verblijf in New York al zo me nig Amerikaan verbaasde door zijn perfecte rijkunst, rijdt nu dan in de gewone dienst op een der drukste busroutes door Man hattan. Hier helpt hij een passa- giere met haar boodschappen, voor ze de bus in stapt. JohanBlok verbonden aan Toonkunst Muziekschool De heer Johan Blok is verbonden aan de Amersfoortse Toonkunst Mu ziekschool als leraar voor de viool- meesterklasse De vooraanstaande alt violist L. Mleremet zal aan het Insti tuut alt-lessen geeen. Dronken op de bromfiets Zes weken gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie tegen een 48-jarige caféhouder uit Barneveld, die Maandag voor de Utrechtse Po litierechter terecht stond wegens het onder invloed van sterke drank berijden van een bromfiets in de gemeente Woudenberg. Op 25 Juli j.l. werd hij des och tends omstreeks half vier door de wachtmeester van de Rijkspolitie L. H in waggelende toestand lopend naast zijn bromfiets aangetroffen, doch de politieman had hem ook over een afstand van circa 200 me ter zigzag zien rijden op het vehi kel. Hoewel de verdachte niet wil de toegeven dat hij zoveel alconol had gebruikt, dat hij niet behoor lijk in staat was zijn motorrijtuig te besturen, namen de heren ach ter de groene tafel aan. dat zulks wél het geval was. Temeer, omdat de caféhouder in de laatste jaren reeds enige vonnissen wegens drankmisbruik achter de rug heeft. Gelet op de recidive meende de Officier van Justitie dan ook bo vengenoemde strenge straf te moe ten eisen. De Politierechter maaK- te er twee maanden gevangenis straf van. waarvan één maand voorwaardelijk. „Papa, hoe ziet een walvis eruit?" „Mevrouw" Haroy, de 60 ton we gende vinwalvis, die vorig jaar voor de Noorse kust werd gevangen en direct geprepareerd werd. zal op de tentoonstellingstournee door ons land Donderdag a s. in Amersfoort, losplaats Smalle Pad te bezichtigen zijn. De komst van dit enorme zeezoog dier naar onze stad is een evene ment en zal ongetwijfeld grote be langstelling trekken. Gezien het gro te aantal steden, dat deze walvisten toonstelling nog in de Beneluxlan- den zal aandoen, kan het verblijf ook in de allergrootste plaatsen slechts tot één op zijn hoogst twee dagen beperkt blijven, iedereen krijgt goede gelegenheid het enorme dier te bezichtigen en de populair deskundige exploitatie aan te horen. Voor kinderen in schoolverband is een speciale lage toegangsprijs vast gesteld. Milliocnen grote mensen, maar vooral kinderen zagen reeds mrs Haroy. EEN KINDERVRAAG En dat zij een echte walvis konden bekijken, was uiteindelijk te danken aan de simpele vraag van een Deens jongetje aan zijn vader: ..Pappa, hoe ziet een walvis er eigenlijk uit". Want door het grillig toeval was de jOUl I maand had men succes. De jageiv® moesten dicht onder de kust blijven,^, want het gevangen dier moest bin-'®' nen 24 uur aan de kust kunnen wor-'® den gebracht om nog te worden ge-~- prepareerd. Een legertje van ÏC"'"! I man stond klaar. Duizenden forma-j® line-injecties maakten mrs Haroy^ voor lange tijd houdbaar. Een speci ale wagon van 50 ton gewicht moest*?* uit Duitsland komen om het gevaar- VJ te te transporteren. Het vangen en Ai prepareren van mrs Haroy kostte^ een vermogen van bijna één millioerij® ;en vader, die deze vraag aanhoorde, de excentrieke millionair Soegaard uit Kopenhagen. Hij bedacht dat een kind en ook een groot mens zich wel heel moeilijk een voorstelling kon den maken van de omvang van het reusachtige zcezoogdier Niet alleen zijn zoontje, iedereen in de wereld 1 boorte weegt de vinwalvis ca 1500 en dan vooral de jeugd, zou met be- kg en komt dan per dag zo'n 100 k langstelling een echte walvis bezich- aan' Haar naam kreeg zij van Kaaj aroy waai Haar „taille' Haroy waarbij zij gevangen werajf! is 15 meter "Zij is on-®®" ge veer zeven jaar oud Bij de ge**°T - f)SlCl aar OV€ tigen. Met de tentoonstelling reist eenj*^ Dit bracht hem tot het besluit één staf van personeel mee. die onder te laten vangen Een walvisvloot van deskundige leiding de conditie van vier jagers werd uitgerust en na een mrs Haroy voortdurend controleert.^ En zo (Van een onzer verslaggevers) M De prinsesjes Beatrix en Irene zijn gisteren met een twintigtal school- ze kameraadjes van het Baarns Lyceum onder leiding van mej. G. Bufingh Boekhoudt en enkele andere leerkrachten op bezoek geweest in Amersfoort om daar onder deskundige leiding enkele indrukken van de stad als studie- object op te doen. Het gezelschap werd op de dienst van Gemeentewerken er ontvangen en toegesproken door de directeur, ir. J. S. van Nouhuys en n daarna voorgelicht en rond geleid door de stadsarchitect, de heer D. Zuider- n: hoek. Natuurlijk toonden beide heren de kinderen ook de grote maquette van het uitbreidingsplan, waarin ze zich zeer geïnteresseerd toonden. De bedoeling is, dat de kinderen de stad Amersfoort als aanknopings punt nemen voor hun studie. Aan Noteert U even GRAND THEATRE. Van 3 t.m. 8 Oct.: „Mensen die men schuwt". Toegang 14 jaar. Aanv.: Zo. 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ma. t.m. Wo. 2 30. 6 45 en 9 u. Do. 2 30 u. Donderdag 9 October Hoofdstad Operette met „Geschich- ten aus dem Wiencrwald". Aanvang 8 uur. CITY THEATER. Van 3 t.m. 9 October: „Always in my heart". Toegang elke leeftijd, Aanv.: Zo. 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2 30. 6.45 en 9 u. Zaterdag en Woensdag. Aanv. 2 en 4 uur. Kindervoorstellingen: „Klein Duimpje REMBRANDT THEATER. Van 3 t m. 6 October: „Jungle Jim en de Ske- lett-mannen". Toegang 14 jaar. Van 7 t.m 9 Oct.- ..Wrekers te paard". Toegang 14 jaar. Aanv.. Zo 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van 3 t.m. 5 October „Paradijsvogel". Toegang 18 jaar. Van 6 t.m. 8 Oct „All about Eve" Toegang 18 jaar. In de Donderdag-cyclus 9 October. „Eroica". Aanv. Vr. 8 uur. Za. cn Do. 2 30. 6.45 en 9 uur. Zo 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov dagen 230 en 8 uur A.G -HUIS Van Zaterdag 4 t/m Zon dag 19 Oct. Tentoonstelling A.K G. DINSDAG 7 OCT. - Kamer v. Koop handel. Genootschap Nederland Frankrijk. Y. Dubosq ..Les Hollan dais vu par un Francais 8 uur. DONDERDAG 9 OCT. Markthal. Con cert P.T.T 7.30 uur. Burgerlijke Stand Geboren. Jan. z v. A. Vivié en J. Pluigers. Overleden Jacobus Johannes Schenk 76 Jr. geh m D Zwart; Gerardus Hu- bertus, 6 weken. foort zijn gooi-ik-m'n-aas-pal-in-een- Het is een zgn kwartaal- V.K. reed gisteren of vissenbek, of daar scheen kalender: hij bestaat uit vier lisfero» nn rh> {iets in hii weer een sneldenDrik bla"en: me* _°P _el* kalen- eergisteren op de fiets in hij weer een speldenprik de Lanoestraat. komend te krijgen, 't Stoeltje ging van de Korte Gracht. Hij weer een meter opzij, de reed rechts van de weg: bus kreeg een duw, de keurig zoals steeds vergeef hengel werd met beslist ge- hem. maar S V.K. beschikt baar geheven, doch op- over een gepaste of onge- nieuw Enfin, de altijd paste mate van ijdelheid). en overal aanwezige „niets- H'n moest de Nieuwstraat doeners" stonden er dro- Klop I even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. inbuigen, maar kwam plot seling in een kleine ver- om gezien te worden. Is deze kalender dus in derdaad zeer practisch, er merig naar te kijken. Zwij- komt bij, dat hij bijzonder gend. bijna bewegingloos, k^ersknoop te recht. Een volmaakt onberoerd door smaakvol is uitgevoerd, in wit. bruin en zwart. Voor de auto die' plotseling had de rusteloze activiteit van opvulling van het sier-vlak moeten uitwijken, stond de man, die scheen te ver- boven de drie maandkalen- ietwat schee/ op de weg, geten waarvoor hij geko- ders heeft men voor alle zorgjng Van huisdieren: °P derblad de kalender van drie maanden naast elkaar. Op deze wijze kan men dus meer dan een maand tege- 1 lijk overzien, terwijl toch de 0ok de achterkant van de cdfers groot genoeg blijven kalenderbladen zijn bedrukt en deze zijde beeft weer practische waarde Achter eenvolgens vindt men in de vier bladen: 1: voorbeelden om met kinderen dierfiguren te knippen; 2: wenken voor de ver- Vriendelijk 1E Grontnpse vriende- U lijkheidsactic is voor bij: 't schijnt daar in 't hoge Noorden heel vrien delijk te z(jn verlopen. S.V.K. heeft er een en an der van gelezen en had nog wel eens de neiging, om zich ten koste van deze actie een beetje kunst matig en opacschroefd, nietwaarvrolijk te ma ken Vriendelijkheid en wellevendheid, hulpvaar digheid etc. etc. moeten uit de mens zelf komen alles wat in deze uit bij gedachte, voorschrift of wat ook ontstaat, is mis. De mens behoort, wil het iets *n goed zijnvriendelijk te zijn en te doen in 52 we ken van 't jaar en niet in dicht bij het trottoir. Tns- men was sen de auto en het trottoir stond S.V.K. met zijn fiets. Plotseling stoof een fietser, van de andere kant ko mend. de smalle sleuf tus- Zaterdag j.l. namen wij in het Stadsvenster iets op van de propaganda-actie van de sen auto en trottoirrand NJ N. Het bestuur van deze binnen, stoote en daar Jeugdbond voor Natuurstu- stondrn wij pal tegenover die verzoekt ons van de tocht elkactï. Juist toen de knoop een klein verslag te willen utf d" war kwam, gaf hij opnemen Men schrijft ons: vier de bladen dier-voorstel- lingen gekozen. Het eerste Excursie blad wordt door een aller liefst lammetje bewoond, dat als het ware in de barste wintertijd, reeds het op han den zijnde voorjaar meldt. Het tweede blad is door twee spinnende jonge poes 3: recepten voor feestelij ke dagen: en 4: tips voor de verzorging van kamerplanten. Fruit Het fruit is weer goed koop dit jaar. Peren zijn een druk op de trappers hoewel zich volkomen links van de weg bevinden de) reed door, en liet S.V.K. wachten Deze. kon niet nalaten een boze op merking te maken: ,.U had achteruit moeten gaan of De propagandatocht. die Zondag werd gemaakt, mag zeer zeker geslaagd heten. Met een dertig tal enthousi aste mensen trok men de Treek in. Paddestoelen in vele uiteenlopende kleuren en vormen werden van nabij bekeken. In de omgeving wachten, u stond ver- van fiHUjze de Treek" wer keerd De ander had haast ^en verscheidene soorten cn riep terug: ,hcb met Je Boleten. gordijnzwammen, jes ingenomen, die zich in er vveer voj 0p Voor een behaaglijken rust aange- ------ - - vleid hebben tegen de moe derpoes. Het jonge leven blijft de toon aangeven. Het derde blad. dat bij de maan den Juli, Augustus en Sep tember hoort, heeft als pas- sendste dierenjong het veu len afgebeeld en het vierde blad toont een mand met jonge poesjes. dubbeltje hebt u een pond heerlijke, sappige volrijpe Claps Favorite. „Dat is te geef," zeiden de huisvrou wen en zij kochten een kilo of wat. „Klinklaar vi tamine" voor een bespotte lijke prijs. Het zakgeld van een kind voor een portie zonnestralen in schil praatjes niks te maken." Groningenverzucht etc gevonden. De kleurrijke omlijsting van het frisgroene de Vriendelijkhridsiveek of een bejaard heertje op een -maand en dan zeggen: keurig net klapstoeltje, een „hè, hè, dat hebben we ge- hengel in de hand en een had, nou kan ik weer fijn bus naast zich waar véél fe S.V.K. Daar zat toch wel mos en de roodbruine blade ren van de eeuwenoude boomstammen vormden een tapijt van grote schoonheid en fraaie schakeringen." Deze middagen zijn leer zaam en interessant voor jonge en oude natuurlief hebbers. Het Visserke Aan 't kanaal zag S.V.K. mezelf zijn." Tóch er zit iets in. Er zit zelfs machtig veel in. Een recente ervaring bracht ons de Groningse actie in herinnering en de in kon. Niet dat er ook veel in kwam. 't Visserke kon namelijk zijn draai op dit plekje niet vinden. Nog trots dat ons blad een bij- Een fraaie kalender Het stemt ons een beetje maar net had hij zijn stoel en bus een eindje verscho- den ons peinzen: zou 't toch ven en reeds maakte hij zonder heeft u: (o.a. bij kalender die men e bezorgers) voor aardige tgegeven, ook niet iets voor Amers-i een gebaar van: En-nou- een lage prijs kan kopen. de hand van opdrachten of naar eigen keuze kunnen verschillende facetten nader beschouwd worden, b.v. de historie, de cultuur, de eco nomie, epz. De kinderen, die omstreeks twee uur in Amersfoort kwamen, zijn hier tot een uur of vijf gebleven. Na de begroetingsrede van ir Van Nouhuys heeft de heer D. Zuider- hoek ze op zijn kamer iets verteld over de historie en de architectuur van de stad, waarbij hij een aantal lichtbeelden vertoonde. Vervolgens heeft het gezelschap een rit door de stad gemaakt. Via het industriegebied reed het eerst door de oude en daarna door de nieuwe wijken van 'tSoesterkwartier en vervolgens via Bergkwartier en Leusderkwartier naar de binnen stad. Bij Monnikendam stapten de jongens en meisjes uit de auto's om met belangstelling te luisteren naar wat de heer Zuiderhoek over deze oude waterpoort te vertellen had Daarna verliet het gezelschap nog eens in de Muurhuizen de auto's om daar voorgelicht te worden over de karakteristieke oude huizen en hun aandeel in de stadshistorie. Een aantal vragen, die de kinderen stel den. werden vlot beantwoord. De jongelui hebben een prettige en leerzame middag gehad en Amers foort is er eigenlijk een beetje trots op daartoe te hebben mogen bij dragen. Diefstal van lood berecht De Utrechtse Rechtbank wees Dinsdag vonnis in de zaak tegen een 30-jarige losarbeider en een 40-jari- ge koopman, beiden te Amersfoort, die zich onlangs schuldig hadden gemaakt aan diefstal van ca. 75 kg lood uit een pakhuis alhier. De straffen luidden resp. negen maanden gevangenisstraf en tien maanden met. aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Consultatiebureau voor Alcoholisme. De eisen luidden conform. Verduistering gestraft De Utrechtse Rechtbank veroor deelde Dinsdag een 40-jarige bouw kundig-uitvoerder uit Amersfoort, I wie verduistering van een grote hoeveelheid betonijzer ten nadele van een aannemingsmaatschappij was ten laste gelegd, tot een gevan genisstraf van acht maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Geeist was acht maanden onvoor waardelijk, waarvan drie voorwaar delijk.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2