gevangen Duitsers hebben geen enkele reden om te klagen GELEZEN- j en gewogen Onder ons gezegd: toch maar liever Vurig pleidooi voor eenheid op congres van Zuivelbond Internationaal vrouwenprobleem opgelost. Goede keuken, veel stedenschoon, maar ook... hondenvuil Speciaal opperbevel voor de „koude oorlog VERWIJTEN AAN NEDERLAND WEERLEGD Kamp Norgerhaven lijkt niet op een gevangenis Ze is en blijft de beste Europa is verouderd Marken en Volendam w£ vielen tegen Eert deur slaat dicht MONTGOMERY PLEIT VOOR: Een reiziger =Jin;clag 7 October 1952 3 AMSTERDAM- In 1950 werd op het congres van de „Sozialistlsche tec-artei Deutschland" een resolutie aangenomen, waarin aan het adres van ederland het verwijt werd gericht, dat in ons land ..krijgsgevangenen orden achtergehouden". Pe voorzitter van de P v.d.A., de heer Vorrink, eelt daar toentertijd terstond tegen geprotesteerd. Desondanks is de be- •huldiging van Duitse zijde steeds weer herhaald. Na veel geschrijf bleek SPD éen geval te kunnen noemen, waarin zij meende met recht van preken te kunnen protesteren Thans is over deze kwestie een rapport erschcnen, uitgebracht door de heren Alfred Mozer en J. H. Scheps. Daarin ordt van de Duitse beschuldigingen en verwijten niets heel gelaten. In een begeleidend schrijven ericht aan het bestuur van de v.d. A.. de Kamerfracties en de nmmissie voor buitenlandse zaken an deze partij delen de rap- orteurs mee, dat de heer Mozer p een gegeven ogenblik een brief an het Duitse partijbestuur ont- 'ïng, met het verzoek „uit zuiver Ihenselijke overwegingen" na te billen gaan, welke gratiepogin- en voor de „krijgsgevangenen" ouden kunnen worden gedaan. Bij ,eze brief was een lijst gevoerd, ie> de namen van deze „krijgs- .evangenen" bevatte. Men trof [iaarop o.a. aan: Lages en Kotalla. In de Duitse pers van alle poli- ieke richtingen wordt tot Neder land ook het verwijt gericht *de "jgsgevangenen" bar slecht en [enselijk te behandelen. Een ireet geval was aanleiding, dat le heren Scheps en Mozer een on derzoek hebben ingesteld in Nor- verhaven (Veenhuizen), waartoe le minister van Justitie zijn volle nedewerking heeft verleend. De Verkiezingsstrijd in V.S. feller (Vervolg van pag. 1) jouis Dispatch", zich van hem af- 'ewend en Stevensons zijde geko- JVen. Dit is een symptoom, dat Ste- poging, zijn hoorders te door dieper in te gaan ">p 'politieke kwesties, benevens de stijl en geestigheid /an zijn speeches, bij een zeker "ieel der bevolking succes heeft. Of 'lij echter zonder hulp van Truman >s[iet volk voldoende kan bereiken, .'"Mijft een open vraag. Het grote succes van Truman's te„whistlestop-toer" blijkt reeds uit enorme oppositie, welke deze in de republikeinse pers wekt. Mer. zich daar in beschouwin of het wel presidentiële stijl is, een campagne voor een ander te "voeren. Maar de president trekt Oijzich van een dergelijke critiek niets .„aan en het blijkt, dat de "bevolking '"overal, waar zijn trein stopt, de wijze, waarop hij de republikeinse „tegenstanders te lijf gaat, hogelijk "waardeert. Op de televisie of via de radio hoort men aanvurende uit- roepen als „Give them hell, Harry - En Truman spaart Eisenhower zijn critiek niet. Hij toont zich op deze tournée een politieke vechtjas van de oude stempel, die zijn gehoor door en door kent en de taal van het volk spreekt. Intussen wordt in de dagbladen, Voor de radio en op de televisie enorme propaganda gemaakt om le zorgen, dat men tijdig als kiezer staat ingeschreven, hetgeen hier noodzakelijk is, om zijn stem op 4 November te kunnen uitbrengen. Men mag dus aanzienlijk meer kie zers verwachten dan vier jaar gele den. Maar zelfs de republikeinse opinie-onderzoekers, wier hoop op dit grotere aantal is gevestigd, moe ten toegeven, dat zeker tussen tien en twintig procent der kiezers nog niet heeft uitgemaakt, wie hun defi nitieve voorkeur zal hebben. Onzekerheid zal deze hele cam pagne daarom wel tot het laatste moment blijven kenmerken. HET nieuwe deel (21e) in Gottmer's compo.iistenserie is gewijd aan de Sote fantast Hector Berlioz. Het aar- ge van deze reeks is. dat er ook plaats wordt ingeruimd aan figuren, die in de Nederlandse biografie min of' meer ver waarloosd werden. Rik Verbeke voegde met zijn werk een nieuw lezenswaardig product toe aan de ln ons land nog steeds schaarse litteratuur over dè Franse meester. Lezenswaardig omdat Verbeke veel materiaal tezamen bracht en dit op overzichtelijke wijze ordende. Maar. al lezende voelde ik toch wel be zwaren. Men verwacht van een beschrij ving van dit onderwerp meer élan en een persoonlijker noot. In het algemeen verwacht men van een biograaf méér dan een compilatie in eigen taal. Voor al in de behandeling der composities miste lk schrijvers diepe doordruigcn in dc zo aparte muzikale taal van Ber lioz. Natuurlijk ls dc gemiddelde lezcr- muziekllefhcbber niet gediend met in gewikkelde technische of quasi wijsge- rlg-psychologische beschouwingen, ech ter wél met een rijker geschakeerde Omschrijving van de plaats welke Ber lioz's kunstwerk in de tijden inneemt. Het is een voor de moderne bio graaf kenmerkende eigenschap, dat hij de scheppende kunstenaars uit het ver leden benadert met de historiserende objectiviteit van het heden. Het tijd perk. waarin de biograaf zijn onderwierp als held in het centrum plaatste (waar toe Verbeke neigt), ligt immcrs reeds achter ons. Kortom. Vcrbekc's werk geeft een- aardig levensbeeld en een aantal thema's uit het oeuvre van Ber lioz. hij schrijft pretentieloos en aan genaam. zonder over het algemeen het niveau te bereiken, waarop een biogra fie als dwingende noodzaak wordt "on dervonden. (Prijs I 7 90. bij intek. ƒ6.50. Uitg. Gottmer, Haarlem). Uiteraard beschikken weinigen over een zo grote deskundigheid op het ge bied van het tuinieren als de heer A. Jansen, hoofdredacteur van het tijd schrift ..Floralia" Het ls daarom een gelukkige gedachte geweest van de uit geverij Born te Assen om van zijn hand in de serie „De Practische Bibliotheek een deeltje op te nemen onder de titel „Uw Tuin" (Pt% I 3.90), Wat ons aan dit boekje het meest verrast is de enorme hoeveelheid feiten en wetenswaardigheden zowel omtrent de siertuin als over de tuin voor groen ten en fruits die de schrijver binnen het bestek van 120 pagina's heeft weten on der te brengen Hieraan ontleent het bopk'e te midden van iele -nierc boe ken en boekjes over de tuin en wat daarmede annex is, zijn e.g.m plaats Bijzonder Instructief voor de begin- rende amateur Is de lilst van werk zaamheden. die van maand tot maand in de I ui i i moeten wor<i°n uitgevoerd. Meer d;n vijftic illus'raties verlevendi gen en verduidelijken de tekst. directie van het kamp Norgerha ven werd pas een half uur voor hun komst van hun bezoek op de hoogte gesteld en de bezoekers konden vrij rondwandelen, alles in ogenschouw nemen en zij heb ben afzonderlijk en onder vier ogen met diverse veroordeelden (waaronder Kotalla) kunnen spre ken. De Duitse oorlogsmisdadigers on dergaan dezelfde behandeling als de Nederlandse politieke delinquenten Alleen krijgen zij van Bonn een extra-zakgeld van f 8 per maand. Hun vrouwen, die per jaar tien da gen achter elkaar 2 uur op bezoek mogen komen, zijn de beste propa gandisten tegen de Duitse gruwel propaganda. Ook enkele Duitsers maken geen geheim van de situatie. Zij zeggen: „Wij hebben het hier goed, maar dat mogen wij tegen over Bonn niet erkennen, anders bemoeit men zich niet meer met ons." Wie kennis neemt van brie ven. waarin door officiële Duitse instanties de correcte behandeling wordt erkend, die verbaast zich. dat nooit een officiële Duitse tegen spraak is gekomen. Er is in Norgerhaven veel lec tuur. een keuze uit 169 cursussen, gelegenheid tot veel ontspanning, spel en sport. Minder bevredigend leek de rap porteurs de wasgelegenheid. Men mefct gebruik maken van tinnen kommen, omdat er geen wasgele genheid is. Veel ophef ls in Duitse publi caties gemaakt van de z.g. „roof- dierkooien". waarin de gevangenen zouden worden opgesloten. Maar in de nog aanwezige oude kooien heb ben de Duitsers nooit hoeven te verblijven. Drie van deze kooien lijn verenigd tot een ruimte, die van boven open en 's nachts niet wordt gesloten. De Duitsers verkie zen deze ruimte boven de grote slaapzaal. Zonder uitzondering hebben de gevangenen verklaard, dat het eten overvloedig en goed is. Zij zien er gebruind uit, werken veel buiten en hebben geen gestichtskleur. De ze inrichting, aldus het rapport, is in het geheel geen gevangenis. Geen voorwaardelijke invrijheidstelling? AMSTERDAM In het rapport van de heren Mozer en Scheps over de z g. Duitse „krijgsgevangenen" is één punt, dat de aandacht van de minister van Justitie verdient: te genover de politieke delinquenten wordt de „voorwaardelijke invrij heidstelling" toegepast, d.w.z bij goed gedrag wordt de gevangene na afloop van twee/derde van zijn straftijd „voorwaardelijk" in vrlj- hed gesteld De voormalige minis ter van Justitie heeft in do Kamer verklaard, dat hij in beginsel geen bezwaar heeft tegen de toepassing van deze methode op de Duitsers. In de practijk is echter van een toepassing van dit beginsel door hem niets gekomen. Hier een an dere behandeling toe te passen, lijkt de rapporteurs wenselijk. DEN HAAG. Het eerstvolgend congres van de Wereldfederatie voor Dierenbescherming wordt in 1954 in Londen gehouden. (Advertentie 1. M.) (Van onze landbouwredacteur) AMSTERDAM. „West-Europa zal zijn levensstandaard in de ge heel veranderde wereldverhoudin- gen alleen kunnen handhaven, wan neer dit verouderde continent zijn structuur herziet, zich geheel mo derniseert." „Europa moet in de eerste plaats tot een economische eenheid wor den gemaakt, zodat er een einde komt aan de vreemde toestand, dat de Europeanen dagelijks grote be dragen betalen aan invoerrechten en subsidies om elkander economisch te bestrijden. Veel energie wordt verkwist, doordat de ene Europeaan in ongeschikte omstandigheden be slist zelf wil doen wat de andere Europeaan onder veel betere om standigheden reeds lang doet Op de algemene vergadering van de Kon Ned Zuivelb., die Maandag in 't Concertgeb. werd gehouden, vat te de voorz. mr J. Linthorst Homan, met deze woorden zijn visie samen op de tegenwoordige Europese si tuatie. „Het heeft mij vaak verbaasd." vervolgde hij. „dat er nog géén West-Europese organisatie van con sumenten is. die op dit terrein ini tiatieven heeft genomen, want er (Advertentie I.M.) GEZINSWAS VERLIESTZIJN VLEKKEN! De Nederlandse vrouw heeft vaak heel andere problemen dan de Amerikaanse, de Ja panse, de Italiaanse of de Braziliaanse. Maar op wasdag heb ben zij precies hetzelf de verlangen: hoe krijg ik al die vlekken uit de ge2inswas? De vrouw, die dan kan beschikken over Cas- tella (het blauwe pak) heeft beslist een streepje voor! Vlekken vluchten voor Ca s- t e 11 a In het dikke, vette, welige sop ver dwijnen alle vlekken op een verbluffende manier! C a s t e 11 a bevat bo vendien het opzienba rende „Actief Wit", dat de gezinswas veel hel derder maakt, dan u ooit voor mogelijk hield. Toch is Castella een absoluut veilig wasmiddel en het kost ondanks zijn fabelach tige waskracht slechts 47 ct. per pak (dubbel pak slechts 90 ct.). De fijne was vraagt om een alkalivrij was middel. Daarvoor dient de volkomen alkalivrije Castella Wolwas, die alle fijne goed (jumpertjes, nylons, lingerie, babykleertjes, etc.) viermaal langer doet meegaan! zijn honderden millioenen te bespa ren Onze agrarische organisaties moeten bewijzen, dat zij de tijd ver staan en dat zij bereid zijn, waar nodig, commerciële offers te bren gen ten behoeve van de noodzake lijke structurele reorganisatie, van Europa." „Op het beperktere terrein van de Benelux," zei mr Linthorst Ho- man verder, „is gebleken dat vele goede dingen onmogelijk worden gemaakt, wanneer engere belangen het algemeen belang gaan overheer sen. Het kwam voor, dat deze grote idee aan de prijs van de kuikens, de snijbloemen, de textiel of het witlof werd opgehangen. Het is een gevaarlijk commercialisme. wanneer wij alleen nationaal-zakelijk zijn". Britse verpleegster Sybil Johnson vergiftigd? LILLE Een autopsie op de stoffelijke resten van de Britse verpleegster Sybil Johnson die in Augustus op het strand in de buurt van Wimereux dood werd aangetroffen, heeft thans aan het licht gebracht dat zij waarschijn lijk vergiftigd is. De lijkschouwing werd verricht door professor F. Griffon. Vandaag zal zijn rapport aan de criminele politie die met het onderzoek belast ls, overhan digd worden Eventuele oorlog in eerste drie maanden beslist DENVER. Volgens de Ameri kaanse onder-minister van de Luchtmacht. Hill, zouden de Ame rikanen in een eventuele volgen de oorlog vliegtuigbommen kun nen uitwerpen, waarvan de ont ploffingskracht van elke afzonder lijk even groot is als die van alle in de tweede wereldoorlog uitge worpen bommen tezamen. Hill verklaarde voorts, dat een even tuele oorlog een waarschijnlijk be slissende beginfase van negentig dagen zou hebben, waarin beide partijen zouden pogen elkander door bombardementen met ato- mische wapens zo veel mogelijk toe tc takelen. „Met het oog hier op acht ik het onvoorstelbaar dat de Sowjet-Unie een derde we reldoorlog zal beginnen, of de verdraagzaamheid en het geduld der Verenigde Staten door plaat selijke agressie zodanig op de proef zou stellen, dat hieruit een oorlog zou voortvloeien". ZO ZIET DE VREEMDELING ONS LAND TAL van hiirnnrfA,. «iat moet zlin- geregelde heet- faire bij de „tip" schijnt op de meter, sterk over- pnri. ..iti,*;'watervoorziening en zo- niet voor iedereen duide- vroegen. Een ervan had enoe uitlatingen over ----ihi. h ons land en ons volk vindt men bij iedere wil- eel mogelijk badkamers lijk te zijn geweest. zelfs een dreigende hou- of douches, liefst bij iede- Ten aanzien van trips ding aangenomen. Tegen- re slaapkamer. In sommi- wordt in vele gevallen ge- over deze opmerking staan e^-ntp rigttar^»rieep A i?\T 8e restaurants wordt naar vraagd om meer piatte- tal van waarderingen voor pel A N.V.V.- menjg oordeel te lang- gronden en om gidsen, ook hoffelijkheid en dienst- zaam geserveerd. Of- met historische achter- vaardigheid van anoere aan vele schoon het eten goed is, grond. Doorgaans worden chauffeurs, van portiers l""etan h" en ander bedienend per- BEfiiiiaiUBiioiuiiui!i)iiLiii|jirai:i,L(T-ni!'i;iiiiiiiiiijiiiL9iLr;ijiiiüi!!!iiii5:iL'!b:i?."- ïiiniiiiiiPiiiuiiiiniiiïuiiiiiiifiriiüiiiiiwi.'irniiiiniuiiiia soneel. -r j- Een student, die een staan over de politieke en religieuse verdeeldheid, die zich naar zijn smaak te veel in het dagelijks le- CMiOTiiiuii'iLi'iiiiJiibiiwi iTrtinfl!r;l50lin'lBiiSiir)iilin.fa!i;iCiay!L':iii!i';i:un«aiiiiiifi®iilMiiri;ii,iirj!iqi:ni:F.ven manifesteert Hoewel hij zich in Nederland best thuisvoelde, vindt hij ons toch te veel ..klassebe- wust" en te stijfdeftig Meen, ,™.c. Naast deze suggesties en treft men de woorden opmerk.ngen over mlbm- „commercialisatie en de- tenlandse ogen onyolko- Verbazing generatie" aan. menheden. staan tal van enquêteformulieren. die tegenwoordig aan vele buitenlandse tourister. bij hun vertrek worden uit gereikt. In de doorsnuffelde sta pel zaten beoordelingen van. toeristen uit Canada, Engeland, Hongkong, de VS. en Scandinavië. Vrijwel allen juichen over de schoonheid van ons land, de vriendelijk heid van ons volk, de reinheid, de bloemen, de musea, het stedenschoon, onze veeltalligheid en de goede keuken. Het kli maat komt er over het algemeen minder goed af, evenals het verkeer, dat door vele buitenlanders in onze steden levensge vaarlijk wordt geacht, speciaal door de gewel dige stromen fietsers Hoewel zeer velen der on dervraagden geen klach ten hebben, wordt toch een aantal suggesties ge daan. Ten aanzien van ho tels wordt dikwijls de op merking gesignaleerd, dat zouden vele Amerikanen politie en douane zeer ge- toch graag wat meer rau we groente en fruit op loofd. Marken Volendam het menu zien en. zo mo- komen er in vele gevallen gelijk, vruchtensap bij het sj<,cht af Enige malen ontbijt. prijzende opmerkingen. Tal van voeten zijn uit- Een Amerikaanse jonge- gegleden over hondenvuil dame vindt het enquête- op de trottoirs. Men formulier reeds het beste vraagt zich af. waarom dit bcwus dat Nederland het in een zo helder land oprechte verlangen toont als Nederland getolereerd nm hst de toerist naar de Iu.. wordt- Iemand raadt het 2in te makcn. Dat alleen na een copieus diner Men muukorven van honden al gGeft de toerist het wenkt dus de kellner als aan- verlangen om terug te men van zins is weg te Op twee formulieren uit komen, meer van het gaan In Amerika is het de stapel trekt men van land te zien en zijn vrien- direct „boter bij de vis", leer tegen taxichauffeurs den op die tocht mee te Verbazing wekt de langzame manier, waarop ln menig restaurant de rekening wordt gepresen teerd. De Nederlandse restaurateur gunt zijn cliëntèle gaarne wat rust er zeep op de kamers De „exclusief-inclusief" af- die, ondanks de bedragen nemen. Als het nu maar inderdaad voor goed is. „Als politici er niet meer uit komen, zijn de militairen aan de beurt" LONDEN. „De Atlantische staten hebben een opperbevelhebber voor de koude oorlog nodig, die tot taak zou moeten krijgen één vaste Rjn te brengen in de westelijke propaganda", verklaarde veldmaarschalk Montgomery, plaatsvervangend opperbevelhebber der geallieerde strijd krachten ln Europa, op een Maandag te Londen gehouden persconferentie. „Omdat wij de koude oorlogen niet hadden gewonnen, hebben wij ln het verleden daadwerkelijk krijg moeten voeren. Wanneer de politici helemaal niet meer uit de knoeiboel van een koude oorlog komen, krijgen wij mi litairen de opdracht het dan maar daadwerkelijk uit te vechten." Montgomery betoogde, dat het van een vitaal belang is om de koude oorlog te winnen. Maar daar voor zijn in de eerste plaats twee dingen nodig: overeenstemming over een algemeen geallieerd plan en het scheppen van een doelmatig werkende organisatie, die zich met het oplossen van het „koude-oorlog- vraagstuk" kan bezig houden. „Voorzover ik weet zijn geen van beide punten verwezenlijkt. Wij pakken een potentiële hete oorlog aan op geallieerde basis Waarom doen wij niet evenzo met de koude oorlog? Indien wij er in zou den slagen om de koude oorlog te winnen, zal er mogelijk in afzien bare tijd geen krijg gevoerd be hoeven te worden". Montgomery pleitte voor een snelle organische opbouw van de West-Europese luchtmacht en voor het oprichten van reserve-divisies, die ingezet kunnen worden, als de eerste stoot opgevangen is. Als Frankrijk het Indo-Chinese vraag stuk niet oplost, zal het Franse le ger in Europa niet tot voldoende ontwikkeling kunnen worden ge bracht. Een gezonde administratieve en een gezonde economische basis zijn voor de Westelijke strijdkrach ten onmisbaar De Duitse deelne ming aan de West-Europese verde diging achtte Montgomery een ab solute noodzakelijkheid. Aavertentie (I M pijn-, Jcou- en grlepbestrijders Dooi 41 c«nl - Kokar 80 cant Onbekende man door trein gedood (Van onze correspondent) TILBURG. Maandagochtend heb ben arbeiders van de spoorwegen op de lijn Tilburg—Oisterwijk het lijk van een man aangetroffen. Deze moet omstreeks dertig jaar zijn geweest, hij werd door een trein gedood Over de toedracht van dit ernstig ongeval is tot op heden niets be kend. Evenmin heeft de politie het slachtoffer kunnen identificeren. Drie Rotterdammers dreven handel in gesmokkelde auto's Arnhemse politie-rechter legt zware strajjen op (Van onze correspondent) ARNHEM De Rotterdamse stucadoors G. K. en J. K. en de koopman F. L. zijn Maandagmiddag door de economische politierechter veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk. Zij hadden handel gedreven met auto's, welke uit Duitsland werden gesmokkeld Tegen de autohande laar G. B„ die voor het contact met de Duitse leveranciers had gezorgd, luidde het vonnis zes maanden, waarvan drie voorwaar delijk. Deze Rotterdamse combinatie had een vennootschap gesticht voor dit handeltje. Vijf Opeis en een Volkswagen waren aan de man gebracht in ruil voor geld of.... koffie, tot de heren ruzie kregen en de politie lucht van de zaak kreeg. De auto's waren ln Duits land gestolen, doch de officier achtte niet bewezen dat verdach ten dit wisten. Een kwalijk punt voor verdachten in de tenlasteleg ging was, volgens de officier, dat zij de nationaliteitsbewijzen hebben vervalst. 1/OOR de oorlog bezat ik een oom, die veertig jaren achter een elke vacantie in Parijs door bracht. Hy was een eigenzinnige vrijgezel met een stille wrok te gen vrouwen, voortgekomen uit een teleurstellende jeugdervaring, die hij de héle soort bleef aanre kenen ln zijn ganse levensgedrag had hii trouwens iets broeierig- verongelykfs, als een bediende uan een nrouinciale bank, die drie maanden in Amerika heeft gevo- lontaird en by terugkeer een rap portje schreef, dat nooit naar het hoofdkantoor werd doorgezonden. ,,'t Leven is een mooi soepzooitje", placht h\j bitter te zeggen, als hem enigerlei misstand ter kennis kwam Maar Parijs was zijn Benjamin. Men hoefde de naam van de stad maar te noemen of hij begon te stralen als de gelukkige man die hij had willen morden. Er waren leden van de familie, die daaruit afleidden dat oom er zich jaar lijks overgaf aan al die ongepaste vormen van verstrooting, waarte gen door ernstige mensen juist zo wordt gewaarschuwd, maar toen ik eens ln de gelegenheid was een paar vacantiedagcn aan zijn zijde te marcheren, werd mij de onge grondheid dezer alarmerende ge ruchten spoedig duidelijk. Al veertig jaar logeerde oom in hetzelfde hotel, een ernstig bouw- iverk vlak bij het Gare du Nord. Hij deed dit niet uit tevredenheid over ligging en bewassing, doch omdat hij het prettig vond ergens terug te komen waar men hern kende Deze behoefte aan een ver trouwde sfeer deed hem ook steeds dezelfde café's en winkels frequen teren en hij was bijzonder in zijn nopjes als een kellner of nering drijver zei: „Ah monsieur weer eens in Parijs?" Zijn dag bracht hij op altijd eendere wijze door. Als het mooi weer was raadpleegde hij des morgens in de Jardln du Luxem bourg de werken van Victor Hugo, waarvoor hij een diep ontzag koesterde, maar des middags kon Parijs hem zien „tippelen", gelijk hij het in de vacantie noemde. Ook als de zon moordend scheen liep hij zonder moeite vijf of zes uur achtereen en hij zorgde er steeds voor ten slotte uit te komen by zijn vaste terras. Daar bestelde hij dan een klein glas tuitte wijn, nam er twee teugjes uit en liet de rest staan, waarna hij kaarsrecht wegwandelde, nog wel dorstig maar geestelijk diep verkwikt door zijn kleine triomf over de stof, die hem zelfs in deze hitte voor gul zig drinken had behoed. Omdat hij ergens begreep en bil lijkte dat ae thuisblijvers een va cantie in Parijs associeerden met iets joligs, stuurde hij altijd trivi ale prentbriefkaarten naar de fa milie. waarop bijvoorbeeld een broodmager vrouwtje in badpak voorkwam, dat door een krab in de teen gebeten werd en blijkens het onderschrift verzuchtte: „Voor de keer dat ik óók eens geknepen word!!" Hoewel deze uitbundige gravures de verdenking in het moederland levend hielden, bracht oom in werkelijkheid ook zijn avonden op een uiterst gepaste wijze door. Éénmaal per vacantie bezocht hij de Comedie Frangaise om er „Tartuffe" te zien, een werk dat voor hem de sleutel tot alle men selijke ondeugden bevatte. Hij kleedde zich die avond in het zwart, huurde een loge af en lach te tijdens de vertoning, op alle plaatsen, waar dit literair-lüsto- risch onvermijdelijk was. Ook de opera zag hem één keer komen, maar van dc frivolere verrichtin gen in de veelbelovend beschilder de ondernemingen bleef hij verre, want hij had aan geklède vrouwen al een hekel Tijdens elk verblijf kocht hij een das, die hy dan een jaarlang coquet „mijn Franse" noemde En als Tartuffe of Carmen hem niet opeisten, kwam hij avond aan avond in zijn uitverkoren café, een immense, opgedirkte uitspanning die geleek op een station, dat naar verkeerde vrienden heeft geluis terd. Een strijkorkest was er zoet gevooisd verantwoordelijk voor het kivartje toeslag op de consumpties. Oom klapte dankbaar en in zijn eentje na elk nummer, waarvoor ironisch t'n zijn richting werd. ge bogen, maar zijn vóórkeur ging toch uit naar epische karakterstuk ken. Werden die aangeheven, dan ging hij ..even zitten genieten", zoals hij dat noemde, en hij stak er een sigaar bij op. Mijn oom is al tien jaar dood en hij was er de man niet naar om sterk gemist te worden, maar van middag moest ik toch aan hem denken Ik kwam namelijk langs zijn café met muziek en het bleek {f Zijn verbouwd tot een badhuis. Wat zei de dichter ook weer, over al wat de mens op deze aard be leeft? „Het spoelt als water weg, het breekt als spinnerag" Maar hoe wrang-toepasselijk deze woor den in dit verband ook klinken mogen ik weet zeker dat oom hier 's nachts komt spoken en. op de rand van een kuip gezeten, 'met gesloten ogen luistert naar „In een Chinese tempeltuin". KRONKEL

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3