CVP is niet gerust over de uitslag Radio en TV brengen in politiek in de huiskamer Nederlandse industrie een wereld van groei na 1945 Eden: Sowjet-Unie gaat zich minder zeker voelen Gechanteerde rentmeester zou hebben geknoeid Susterendse incident met jongen lokte Keiëzen uit GELEZEN- j en gewogen Athleet Gaston Rei ff kan een hele gemeenteraad aanwijzen WEK DE GAL IN UW LEVER OP a [Vrijdag 10 October 1952 3 BELGEN GAAN ZONDAG STEMMEN (Van onze correspondent) BRUSSEL. Men kan moeilük zeggen, dat bü de campagne voor de ge meenteraadsverkiezingen van aanstaande Zondag de vonken eraf spatten en dat de Belgische kiezer staat te trappelen van ongeduld om zijn stem nlt te brengen. De wilde dagen van weleer, toen de verfkwast, het gratis bier of de vuist nog als extra-argument aan de kwistig rondgestrooide woorden werden toegevoegd. zUn wel voorby. Toch wekt deze electorale krachtmeting, ditmaal een meer dan gewone belangstelling, doordat men er een uitspraak voor of tégen het homogeen-katholieke bewind van verwacht. De aan het regeringsroer zittende Christelijke Volkspartij, allerminst gerust óver de uitslag, mag dan wel verklaren, dat hèt alleen om plaat selijke belangen gaat en dat zij. hoe ook die uitslag mag 2ijn, blijft door regeren tot aan de normaal in 1954 te houden eerstvolgende parlementsverkiezingen. maar zè stuurt niettemin zelfs haar minis ters het verkiezingspad op en brengt daardoor eveneens het debat op het terrein der landspolitiek. Uiteraard zijn haar tegenstanders haar daarin met hartstocht voorgegaan en de oppositieklok luidt met de van fij nere nuances verstoken schrilheid, die nu eenmaal bij het alarmeren van de massa behoort, forse klan ken van beschuldiging jegens de CVP. Het gaat dan over de „plun dering" van de schatkist ten be hoeve der clericale instellingen, over de bevoorrechting van hèt bij zondere onderwijs, over de „pauze", die er is afgekondigd waar het de sociale voordelen der arbeiders be treft en het ontbreken van enige pauze waar het om het verrijken van een bevoorrechte groep via zoe- fè oorlogswinstèn gaat, over het uit blijven van enig doeltreffend beleid tèn aanzien van levensduurte en •werkloosheid, over de onnodige tweejarige dienstplicht, over de lankmoedigheid jegens de collabora teurs, over de doofpotmethode, die bij verscheidene financiële schanda len werd toegepast, kortom over al lés wat CVP-politiek heet en na welker uitstalling de kiezer de vraag krijgt voorgelegd: Hebt ge er ook niet genoeg van? Naast de grote politieke tenorèn, die zich welhaast alle op een ge meentelijke verkiezingslijst hebben laten plaatsen, zijn er ook de loca le trekpleisters, zèer zekér dikwijls mannen van de daad op bestuursge bied, maar soms ook lieden uit wier vèrmaardheid om andere redenen ijverig kiezerslijm wordt gespeurd. Tot de laatste categorie mag voor lopig wel de beroemde hardloper en voormalige Olympische kampioen Gaston Reiff worden gerekend, die In zijn woonplaats, het Brabantse dorp Eigenbrakel, socialistisch can didal is. Als hij iemand is met èen (Advertentie I.M.) U solt morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dajg moet uw lever èen liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. hèt bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekkèn en uw spijsvertering en •toelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjea. Geen moeilijkheden meer bij televisie België-Nederland DEN HAAG. Het technische probleem van de televisie-uitzen ding van de voetbalwedstrijd Bel giëNederland op 19 October a.s. bleek niet gemakkelijk op te los sen te zijn. Doch men is erin ge slaagd in Antwerpen een puntte vinden, waardoor verbinding met Breda mogelijk werd, n.l. het dak van het hoge Century-hotel aan de Keizerlei. De televisie-uitzen ding gaat van het Deurne-stadion naar het Century-hotel. waar op het dak met een straalontvanger en een straalzender wordt ge werkt. Van het Century-hotel gaan de telévisiebeèlden naar Breda als tussenstation en van Breda naar de zender te Lopik. Deel van Nederland zal televisie-Hamburg kunnen zien (Van onze Gooise correspondent) BUSSUM De eerste televisie- uitzênding uit Hamburg zal vrij wel zeker nog dit jaar en wel op eerste Kerstdag kunnen plaats hebben. In het radiostation Lan- genberg (nabij Keulen) komt een relaiszender voor dit programma, waardoor ook een gedeelte van Nederland de Duitse televisiepro gramma's zal kunnen zien. Concertgebouworkest los van N.V. Concertgebouw Amsterdam. Het losmaken van het Concertgebouw-orkest van het Concertgebouw N.V., waaraan geruime tijd is gedokterd, zal thans zijn beslag krijgen, getuige een voorstel van B. en W. van Amster dam aan de gemeenteraad ter rege ling van deze materie. Voor het be heer van het orkest, dat de naam van het Concertgebouw zal blijven voe ren, wordt een aparte stichting ge vormd, in welker bestuur verte genwoordigers van het Rijk de ge meente, het Concertgebouw N.V. en de vereniging ..Het Concert gebouw-orkest" zitting hebben. Aalsmeerse kweker tot hortulanus benoemd in Buitenzorg AALSMEER. De Aalsmeerse kweker J. Douglas, die drie jaar geleden werd aangesteld als assis tent bfj 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, is thans tot hortulanus benoemd, als opvolger van de heer C. L. L. H. van Woerden, dié 26 jaar bij 's Lands Plantentuin werk zaam is geweest en zich in Utrecht gaat vestigen. diepgaand verantwoordelijkheids besef wordt de Belgische kiezer een zeer speciale voldoening geschon ken. Hij kan n.L op zuil eentje de hele gemeenteraad aamvijzen. Be- halvè een z.g. kopstem of eèn of meer voorkeurstemmen voor afzon derlijke candidaten op 'n enkele lijst uitbrengen, kan hij ook „panache ren". d.w.z. zovéél voorkeurstemmen uitbrengen als er gemeenteraadsle den zijn en deze eventueel over alle lijsten verdelen. Een ingewikkeld werk. dat uitslagen met breuken kan opleveren en dat op zichzelf tot enige retouches aanleiding geeft bij het vergeleken van de verkiezings resultaten voor de gemeenteraden met die voor hét parlement. (Advertentie LM.) Verbond van Nederlandse Werkgevers ziet ruime toekomstm ogelijkheden DEN HAAG. Onder de titel „De Nederlandse industrie sinds 1945 een wereld van groei" heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers een boek uitgegeven, dat zoals de heer T. J. Twtfnstrs voorzitter van het verbond in zyn „Woord vooraf" opmerkt „een functie heeft voor de toe komst!'„De industrialisatie aldus de heer Twjjnstra mag zich de laatste jaren verheugen in een levendige belangstelling. Maar om dit industriali satie-proces te doen slagen en dat welslagen is een gebiedende nood zaak voor het behoud en de verhoging van het welvaartspeil van ons land Is het wenselijk, dat brede kringen van ons volk inzicht hebben ln de industriële arbeid, in de successen, maar ook in de zorgen, de risico's en de tegenslagen, welke iedere industriële vestiging en uitbreiding ken merken." Dam in Helderse haven is weggebaggerd UTRECHT Wij meldden Don- derdag, dat een deel van de strek dam in de buitenhaven van Den Helder door te sterke waterdruk zou zijn weggeslagen. Rijkswater staat maakt er ons opmerkzaam op. dat deze dam moest verdwe nen. Hij is weggebaggerd. CONGRES BRITSE CONSERVATIEVEN SCARBOROUGH. „Er zyn tekenen, dat de Sowjet-Unie zich gezien de toenemende militaire macht van het Westen minder zeker voelt ovèr het feit of wjj door rechtstreekse methoden verdeeld en vernietigd kunnen worden," verklaarde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden. Donderdag op het congres van de Britse Conservatieve party. Eden zei. dat hij zijn mening over de weifeling aan Sowjet-zijde baseerde op de „accent verlegging in de communistische propaganda." De Britse minister sprak voor 4000 afgevaardigden van plaatseiyke afdelingen, die eenstemmig een resolutie aannamen, waarin de regering wordt geprezen om haar „wyze en vastberaden" gedrag inzake defensie en buitenlandse zaken. Lord Alexander, minister van rc i Defensie trad als eerste spreker op en zéi. dat de Westclijkè staten nooit in staat zullén zijn tegen dè Russen op te bieden als het om het aantal soldatèn gaat. Ook twijfelde de minister er aan of het mogelijk zou zijn zoveel luchtmachtescadril les uit te rusten als de Russen heb ben. „Juist op dezè gronden is het van des te meer bèlang, dat de Westelijke mogendheden een voor sprong hebben op hèt terrein van de wetenschappelijke ontwikkeling en technische wapens", aldus Alex ander. „Wij kunnen het ons niet permitteren om het met de mili taire voorbereidingen wat kalmer aan te gaan dóen". Eden. zei dat de ontploffing van het Britse atoomwapen vorige week in Australië een afschrikking voor het beginnen van een oorlog was. Eden verklaarde: „Wij hopen dat wy nu binnen afzienbare afstand van het stadium zyn, waarin geen aanval meer met succes op het Westen kan worden ondernomen". Eden zei verder, dat hij hoopte dat zijn land kon rèkènen op gulle Amerikaanse stèun, maar dat het economisch ohafhankeüjk moest zyn. De conferentie nam een resolutie aan. waarin wérd vastgesteld dat het behoud van de vrijheid in de wereld hoofdzakelijk afhangt van de vriendschap, samenwerking en eensgezindhèid van Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten. De vergadering nam tevens een reso lutie aan. waarin werd aangedron gen op een „drastische" beperking van de staatsuitgaven. Protest redactie „De Vrije Kunstenaar" tegen gratie aan Willy Lages AMSTERDAM. De overlevende redacteuren van het orgaan van het kunstènaarsverzet „De Vrije Kunste naar" hebben in een telegram aan de minister van Justitie geprotesteerd tegen de aan Lageè verlèènde gratie. DR H S. ZYLKER, die gedeta cheerd is geweest bij de Neder landse troepen ih Korea, is Don derdagmiddag met een lijnvUeg- tuig van de KLM in Nederland teruggekeerd. Onmiddellijk nadat het vliegtuig geland was en de andere passagièrs het vliegtuig verlaten hadden, begaf de waar nemend commandant van het re giment Van Heutz. Majoor S. Da Costa, zich aan boord om dr Zyl- ker en twee andere Korea-vrij- willigers te begroeten. In de ca bine van het vliegtuig speldde majoor Da Costa dr Zylker het Kruis van Recht en Vrijheid, het zogenaamde Korea-kruis. op. De actie tegen de staat, door de va der van dr Zylker te Bilthoven ondernomen, zal thans niét wor den voortgezet. Het boek. dat een product is van samenwerking tussen het Verbond van Nederlandsche werkgevers en vele bevriende branche-organisa ties en bedrijven geeft een over zicht van de huidige stand van het Nederlandse industrièle bedrijfs leven en van de daarin werkzame krechten en tendenties. Nadat in het hoofdstuk „Nieuwe omstandigheden" wordt gewezen óp de noodzaak tot toenemende indus trialisatie. de moeilijkheden, welke daarbij moeten worden overwon nen en de factoren, welke hierbij een rol spelen wordt in het hoofd stuk „Bakens in zee" aandacht ge vraagd voor de omstandigheden, waaronder de Nederlandse industrie na 1Ö45 heeft gewerkt. Bij het be spreken van de internationale fac toren wordt er op gewezen, dat de industriële xpansie van ons land niét in de plaats gevonden omvang en het snelle tempo mogelijk zou zijn geweest, indien de Marshall- hulD het dollartekort op onze be talingsbalans niet had overbrugd. In de daarop volgende hoofdstuk ken passeren diverse industrieën de revue. Aan het slot van dit boek wordt verklaard, dat de ervaring der laatste jaren heeft bewezen dat Ondanks alarminstallatie: Ruitentikker maakt \oor f 40.000 buit (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Terwijl de alarminstallatie loeide en een po litieauto met huilende sirene on derweg was. heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag een inbreker zijn hand gestoken door een groot gat in de étalageruit van een juwelierswinkel in de Raadhuisstraat Hij haalde uit de étalage ringen en colliers ter waarde van f 40000 en was ver dwenen. toen de politie-auto arri veerde. Hij had alleen' n stukjè van zijn vel achtergelaten op de ver nielde ruit. Uit het politie-onder- zoek bleek, dat de ruitentikker ge bruik had gemaakt van een ijzeren haak, waarmede zowel de ruit van de étalage als die van een vitrine werden vernield. Vingerafdrukken zijn niet gevonden en elk ander spoor ontbreekt eveneens. deelnemers gecritiseerd. ..Keep posted evenals „Author meets the critics" met een vrouw als discus sieleidster. inviteert ge- (Van onzè correspondent te New York) DE Amerikaan heeft geen reden tot klagen, dat hij onvoldoende ingelicht wordt over regeringszaken en -personen. Radio en televisie geven hem dagelijks de keuce uit enige programma's, die een onderwerp behandelen betreffende de politiek, meestal van ac tuele waarde. Vooral de discussie-groepen, wat men hiereen „panel" noemt, zijn zeer in trek, speciaal op T.V. Daar worden bekende persoonlijkheden uit regermgs-, militaire, politieke, literaire, wetenschap pelijke of andere kringen uitgenodigd zich te onder- liticus werpen aan een openbaar debat met politieke tegen- vraagstukken ondervragen. standers, journalisten, critici, collega's uit een ander Vlak voor het democrati- kamp, soms ook met vertegenwoordigers van jeugd-, sche congres plaats vond, vrouwenorganisaties of andere dergelijke groepen. De leiding van zo een discussie berust 60 een „mo derator', discussie-leider. ren vragen als: Hoe lang kan Korea nog duren? Wat komt er van onze stu die terecht? Brengen de bèwapeningskosten ons een programma eigenlyk min of meer te verant woorden Is een antwoord De actrice Fay Emerson van advertentie die uit leidt bijvoorbeeld het pro- zending bekostigt) om de gramma ..Author meets the intelligente en liberale critics" «een auteur ont- hoofdredacteur van de moet zyn critici), waarin „New Pork Post" tot deze een récent verschenen discussies toe te laten. woonlijfc een vooraan- niet tot inflatie? e.d. De staande figuur uit een der minister heeft zich op zulk beide Kamers, benevens 10 bekende lieden uit het openbare leven, die de po- zake actuele enigszins ontwijkend, dan j ander hem direc ter of concreter vragen. De jongelui zün geenszins met halve antwoorden te vreden. Andere dergelijke TV- programma's dragen de titel „We. the people". „Ju nior Town Meeting". „Fe deral Affairs". „Military Affairs". „Pentagon-Was hington". „Georgetown University-Forum" (dis- was senator Estes Kefau- ver het slachtoffer. „Wie betaalt uw verkiezings- compagne?" luidde een der eerste vragen. „U bent dezer dagen in een particuliere vliegmachine daar en daarheen gevlo gen om een spreekbeurt te vervullen. Wie verschaft boek, dat opgang maakt. Aanleiding tot die weige- u het geld daarvoor?" Ge- door één criticus aangeval- ring was het feit, dat een duldig alle insinuaties slik- cussie tussen professoren) de industriële potentie van ons land veel groter is dan tot voor kort veelal werd beseft en dat ons land op industrieel gebied ruime mogelükheden bezit voor onze groeiende en arbeidzame bevolking. ..Een stiefmoeder uit de boeken" Mishandeling met stok en mattenklopper (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „U bent écht een stiefmoeder uit de boeken, echt een slechte vrouw," aldus de president van het gerechtshof jhr mr P. J. H. M v. d. Does dè Wi llebois Donderdaamiddag tegen de 49-jarige vrouw M. C. P. E.. re pen wie in hoger beroep, vijf maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf werd geëist, op be schuldiging van mishandeling van haar vijftienjarig stiefdochtertje. De vrouw is voor de twéede keer getrouwd en wel met eèn oud S S-er. Haar familie zou hierover zo verontwaardigd zijn geweest, dat deze het kind van de man zou hebben opgestookt tegen haar stiefmoeder, om op die manier het huwelijk te doen mislukken. De vrouw is het kind met de mattenklopper en een stok te lijf gegaan en heeft haar gekrabd en geknepen, In een rapport, dat ovèr haar is uitgèbracht staat te lézen: „Deze vrouw is èen Kenau, een sadiste in optima fórma". Zó moet dit seizoen de haardracht worden, volgens dc beroemde Pa- rijsè kapper Guillaume. De kap sels vertonen een „impression- nistlschc lijn", u?at dat dan ook mag betekenen. Guillaume heeft de kapsels ook namen gegeven. Dc meeste betekenen zo onge veer: Straatmeid. Kwajongen, Brutaaltje. W.-Duits parlement geeft oud-nazi's stemrecht terug BONN. Het West-Duitse pir- lement heeft Donderdag besloten aan oud-nazi's het stemrecht terug te geven. In 1949 mochten déze personen niet aan de verkiezingen deelnèmen In het thans aangeno men wetsontwerp, dat door de Bondsraad was ingediend, wórdt voor het deelnèmen vah oud nazi's aan verkiezingen de eis ge steld. dat zü „gezuiverd" zijn en niet wegens het plegen van mis drijven van hun overige burger rechten vervallen zyn verklaard. Het ontwerp werd goedgekeurd door alle partijen, behalve de com munisten. hoewel kortelings de ón der communistische leiding staan de regering van Oost-Duitsland al le burgerrechtèn aan oudnazi's en officieren van de Wehrmacht hééft teruggegeven. Géén persoonlijk voordeel van onder pressie verrichte transacties meester wèl eens hout verkocht hebben en deze verkopen niet heb ben geboekt. Na de oorlog is hy daardoor het slachtoffer geworden van chantage, naar verluidt, ge pleegd door een inmiddels naar Ca nada geëmigreerde houthandelaar uit Amersfoort, wien blykbaar deze praktijken van de rentmeester be kend zouden zyn geweest. Bij herhaling moet de heer Sdie een uitstekende naam heeft, onder pressie hout hebben geleverd aan de chanteur zonder de2e transacties te boeken. Men is algemeen zeer begaan met hèt lot van de rent meester. die. dat staat in ieder ge val wel vast persoonlijk van de hem toegeschreven handelingen bitter weinig financieel voordeel heeft ge trokken Het onderzoek duurt voort. In dit stadium is nog niet bekend of de officier van justitie tot strafvervol ging van de rentmeester zal over gaan. evenmin of op zyn schorSirtg ontslag zal volgen. (Van onze correspondent) BUSSUM. Onlangs is door het bestuur van de stichting „Goois Na tuurreservaat" (voorzitter de com missaris van de Koningin in Noord- Holland, baron De Vos van Stecn- wUk) de rentmeester H. S. ge schorst. hangende een onderzoek door de rUKerecherche. In de Oorlogsjaren, toen zovelen uit de bossen van het Góois Natuur reservaat hout roofden, zou de rent- Nederlandse ambassadeur krijgt Amerikaans ere-doctoraat NEW YORK Dc Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Sta ten. dr. J. H. van Royen, ontving Donderdag de graad van meester in dé rechten van het „Hofstra Colle ge" te Hempstead. Long Island. In zijn redevoènng na dé plechtigheid zéide hy o.a„Hoe komt het dat onze twee nMiès, de ene een mó- dèrne reus en de andere, hoewel geestelijk sterk, behorend tot de kleinere landen, elkaar zo na staan0" Het antwoord is: Zij hébben de zelfde fundamentele idealen Beide naties zyn traditioneel vrijheids lievend en beide zyn verdedigers van de democratie. (Advertentie I.M.) u Heel vroeger heb Ik ln Amerongen Om een meisje haar hartje gedongon. Ze wilde wel met me gaan Als ik m(jn T>p maar liet staan Ik ben nu 80. maar nog steeds vrije jongen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr C. J. J. C.. Doorn, ontvangt 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz' Oude Genever Ponderdagavond was 't rustig in Echt (Van onze correspondent) ROERMOND De rel met de Keiézen op de kermis in Echt schynt opgelost te zyn. Donderdagavond, de laatste dag van de kermis, was het rustig in het dorp. De Keiézen mochten het kamp niet uit. Sinds Woensdagavond staat dit onder per manente bewaking van de rijkspoli tie. Door de straten van Echt pa trouilleerden Donderdagavond man nen van de rijkspolitie. Er deden zich echter geen incidenten voor Woensdagavond had de politie nog gevreesd, dat de Keiézen ver sterking 20uden krügen uit het kamp in Montfort De geestelijke leider der Keiézen heeft dit échter weten tè voorkomen. Alle gearres teerden. op vijf na, zyn naar hét kamp teruggebracht De oorzaak van de hele rel ligt in het feit. dat een jongen uit Sus- teren. die in een café van een Keiëes een glas bier aangeboden kreeg, dit met een enigszins min achtend gebaar heeft omgestoten, waarop de Keiëes de jongen zou hebben beduid, dat deze hèt bier zelf moést betalen Ook de buffét- juffrouw zou dit van de jongeman uit Susteren hebben verlangd De jongeman heeft toen de juffrouw aan de haren getrokken. De Keiezen schijnen het toen voor haar te heb ben opgenomen. (Zó gezien ls het begrijpelijk, dat deze ruzlé ls ontstaan De Hétezen die geen van allen de Nederlandse taal goed machtig zijn hebben een sterk eerge- gevoel Z(j zijn gayw geneigd te menen, dat zij door de Nederlanders „in de ma ling" worden genomen De houding van te Susterense Jongen moest wel hun verontwaardiging wékken. Red Adufrrenrle (I M KRE0FLAV0N voorkomt en geneest 10 isbW" len en door èen ander ver- der Hearst-bladen onlangs dedigd wordt in tegen- publiceerde, dat bedoelde woordigheid van de auteur, journalist lid geweest is die in het debat kan in- van een communistische grijpen. Een ander weke- jeugdorganisatie De man lijks programma „Starring in kwestie had dit nooit the editors" staat onder verheimelijkt; daar was leiding van de hoofdre- trouwens ook geen reden dacteur der Christian voor, want Science Monitor. Erwin schap dateerde uit zyn D Canham. die politieke prille studententyd en het vraagstukken van de dag had slechts enkele jaren bespreekt met een drietal geduurd Sindsdien had hij bekende journalisten. Een zijn anti-communistische der recente onderwerpen gevoelens niet onder stoe- door hen behandeld gold len of banken gestoken In de weigering van de ..spon- de discussie werd het be- sor" van dit programma sluit van de ..sponsor" op (de firma, die by wijze niét malse wyze door allé kend, gaf Kefauver netjes ea tekst en uitleg, want zou Met stomme verbazing hy de onvoorzichtigheid zit menig Europeaan bij begaan zyn vragers door'n dergelijke programma's, bot antwoord op de tenen die overigens een goed in to trappen, dan zou de pers zicht geven wat er onder zonder twijfel het geval de verschillende lagen der dat lidmaat- op te blazen. OP het „Youth benutten om tot een rel bevolking leeft, te kijken hoe hier iedereen het programma recht heeft de hoogste dig- wanrs to nitarissen te zeggen wat was de ondérmi- men over bepaalde daden van regerings- of ander beleid denkt Deze vrij moedigheid is wel nergens know" nister van Defensie de gast. De jeugd was voor namelijk vertegenwoor digd door jongelui van 18, anders denkbaar. Maar ze 19 jaar. dienstplichtigen leidt nooit tot misbruik dus Wat hun in de eerste plaats interesseerde, wa- en daarom toont zich hier de democratie op zyn best. Franse politie vond demoralisatie-plan van communisten PARIJS. De Franse politie heeft bij haar invallen van Woensdag in kantoren van de communistische jeugdbeweging plannen gevonden om het moreel van de Franse stryd- krachten te ondermijnen. Commu nistische dienstplichtigen vormden in het leger cellen en voerden „vredes"- cn anti-Amerikaanse propaganda on der de soldaten. Vier jeugdleiders zyn aangehou den. De politie zocht Donderdag naar nog vier jeugdleiders, die Woensdag niet thuis bleken te zyn. Voorts wordt gezocht naar de secretaris generaal van het onder communisti sche leiding staande algemeen vak verbond (C.G.T.), Le Loap, en naar Souquiere, een andere communisti sche functionaris. Bérlijns vliegtuigincident Amerikaans protest beantwoord met Sowjet-beschuldiging BERLIJN. Generaal Troessof, onderchef van de generale staf der Russische bezettingstroepen in Oost-Duitsland. heeft snel geant woord op het protest van de Amerikaanse bevelhebber in West- Berlyn, generaal Matthewson, te gen het beschieten van een Ame rikaans medisch transportvliegtuig door Russische straaljagers. Troes sof antwoordt mét een beschuldi ging: een Amerikaans vliègtuig heeft gedurende 25 minuten een heel èind buiten de internationale luchtcorridor gevlogen. Hij eist bestraffing der vliegèrs. Neerschieten Zweedse vliegtuigen niet in VN? STOCKHOLM Reuter verneemt van welingelichte zydè. dat de Zweedse regering het neerschieten van Zweedse vliegtuigen door Rus sische jagers niet aan het oordeel dér Ver Naties zal onderwerpen. Daarentegen verneemt A P van be trouwbare zijde, dat Zweden in de Alg. Vergadering der V N. een krach tig protest zal indienen tegen het Russische optreden. Bonn tegen splitsing van Krupp-concern BONN. De West-Duitse rege ring heeft voorlopig een stokje ge stoken voor de uitvoering van het geallieerde plan om het enorme Krupp-concern te splitsen en de 44- jarige Alfred Krupp een schadever goeding van ruim 170 millioen gul den te geven. Het plan is door econo mische deskundigen van de drie be zettende mogendheden uitgewerkt m overleg met Krupp zelf en vervol gens aan dé regering in Bonn ter goedkeuring voorgelegd. Déze heeft bezwaar tegen een aantal punten van het plan. Een van deze punten zou zijn, dat Krupp beloofd heeft, zich niet weer met de staalindustrie te zullen inlaten. Ontwapeningscommissie VN rapporteert aan Assemblee NEW YORK. De ontwapenings commissie der Verenigde Naties hééft met elf stemmen tegen één het door haar aan de Algemene Vergadering uit te brengen rapport goedgekeurd De Sowjet-Unie stem de tegen. In het rapport worden de debatten van het afgelopen jaar behandeld, die hoofdzakelijk liepen over de Sowjet-Russische beschul diging. dat de Verenigde Naties zich in Korea aan bacteriologische oor logvoering schuldig zouden hebben gemaakt. Prinses Wilhelmina bezocht schilderijen tentoonstelling APELDOORN. Prinses Wil- helmina heeft Donderdagmiddag een bezoek van ruim een half uur gebracht aan de tentoonstelling van Zweedse landschappen, ver vaardigd door de Loenense kunst schilder Henri Kley. De prinses, gaf tegenover de heer Kley. die haar persoonlijk van voorlichting diende, haar grote waardering voor het geëxposeerde te kennen. DE stroom van niéuwe viak goe de kinderboeken kan dc vreugde over de zesde druk van ,.De Lotgeval len van Sajo en haar BevervolkJe"..door GrlJ/e Uil niet verminderen. Het ls een van de beste boeken, die wij kermen voor de leeftijd \an 8 tot 12 Jaar. De kern van het verhaal ls. dat twee Indiaanse kinderen van hun vader twee bevers als speelkameraadjes krijgen. Eon van deze dieren komt ln handen van een blanke handelaar, die het be- vertje doorverkoopt aan een dierentuin. De kinderen cn de achter gebleven be ver kunnen het verkochte dier niet mis sen ZIJ gaan op stap naar de verre vreemde wereld, op zoek naar hun vriendje Het zoeken heeft succes. Het slot van het boek is echter, dat de kin deren vrijwillig afstand doen van de bevers, omdat deze Intussen volwassen zUn geworden en moeten terugkeren naar hun eigen omgeving. Het is een mooi en teder verhaal, dat vervuld ls van dierenliefde. Een aan trekkelijkheid te meer ls dat de lengte der verschillende hoofdstukken zo is. dat ze zich uitstekend lenen om voor het slapen er een voor te lezen. Uitgave: Wereld-Bibliotheek, Amster. dam (Prijs 4 75). De chef-dlcrcnarts van het grote Amerikaanse circus Ringltng. dr. J. Y. Henderson heeft ln het boek „Circus- dokter" op papier gezet de ervaringen die hij sedert 1941 In deze functie heeft opgedaan. D w z. dat hij vertelt van het spalken van de gebroken staart van een poema, van een kaakoperatle b(J een tijger, de genezing van longontste king van een aap etc. Hij doet dit ónderhoudenden en geeft ook nog iets van de sfeer van een cir cus. Het boek, dat verscheen by 'Sch«l- tens en Giltay te Amsterdam (Prija 7.95) is ln ruime mate geïllustreerd. A. Vlruly ls een veelzijdig man. Hij ls vlieger en. naar nlet-ingewljden op grond van zyn positie by dc. K L M. mogen aannemen, een goed vlieger. Hy is voorts schryver en een goed en veel- zUdlg schrijver ook. getuige zUn lucht- vaartboeken. zijn bespiegelende stukjes ln dag- en weekbladen, zijn cabaret teksten en zyn boekje over de toneel speelster Mary Dresselhuys. Hij is ook een minnaar vah de wintersport. Ook daarover heeft hij uiteraard en thousiast geschreven. Zo geschreven, dat het een opwekking inhoudt om ook eens de zomenmaanden voor vacantlc tc laten verstryken en in de winter er uit te breken „Sneeuw" heet dit boek Het is zo ln de smaak gevallen, dat Andrles Blitz ln Amsterdam er reeds een derde druk^van heeft moeten uitgeven (Prijs

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3