9 Fenny speelt simultaan en wint 21 partijen Handlangers van Hitier voor de rechter Indonesisch parlement zit met Gordiaanse knoop Aantal Nederlanders is al 10,4 millioen gepasseerd Geboortecijfer daalt nog steeds in West-Europa Goede inzet van opera-seizoen Fenny is startklaar voor tweede reis naar Rusland Rachvili in Amicilia Met Peli is wrijven 're feest ïj .Vrijdag 10 October 1952 Vrijz. Hervormden in Soesterkwartier NUw bericht van 27 September in zake de ..Vrijz. Hervormden in Soes terkwartier". vestigt de indruk, dat er zo iets zou zijn als een „opposi tie" tegen „het bestuur". Hiervan is eenvoudig geen sprake. Het bestuur betreurt deze gang van zaken even zeer als de leden van het Soester kwartier. De Slot-mededeling „Morgen (dat was dan Zondag 23 Sept.) wil men reeds in het Speeltuingebouw een dienst houden is wel zeer verwon derlijk. Hei is te begrijpen, dat dit bericht allerlei onaangename ge voelens heeft gewekt bij de leden onzer Vr Herv Ver en zeer spe ciaal bij onderget. die in 't bijzon der met de leiding van ons Vrijz. Herv. werk in het S.kw. belast is. Daarom meende ik. om misverstand te voorkomen, deze opmerkingen ie moeten makeu. U zeer dankend. Uw d.w. W. C. VAN WIJ HE Prcd.-Voorz. v d. Vr. Herv met speciale opdracht voor het S.kw (Bijschrift van de redactie: Het bericht waarover ds Van Wijhe hier spreeKt ontleenden wij aan een convocatie, die aan de Vrijzin nig Hervormden in het Soester kwartier was gezonden. De opmer kingen die ds Van Wijhe er thans over maakt, stellen wij op hoge prijs en worden daarom gaarne door ons opgenomen). Het herstellingsoord ..Norgerhaven' Met grote verontwaardiging en ergernis heb ik uw. overigens goed bedoelde, artikel betreffende de toe stand van onze „Duitse vrienden" in het kamp Norgerhaven gelezen Het moet voor de ex-verzets. en concen tratiekampmensen toch wel een hele geruststelling zijn te weten, dat hun voormalige beulen zo'n goede be handeling genieten. Het kamp Nor gerhaven lijkt niet op een gevange nis, staat in vette letters boven het artikel te lezen. Nu. dat lijkt mij ook niet het geval, het heeft meer weg van een herstellingsoord. Met veel lectuur (toch niet over de concentratiekampen, hoop ik), veel ontspanning, spel en sport (toch geen ..hinlegcn und aufstehen" in de mod der?). houdt men onze „gasten" ge durende hun vacantie geestelijk- en lichamelijk gezond? Het moet voor de heren Scheps en Mozer evenwel een hele slag geweest zijn, toen ze daar onze weledelgebo ren oorlogsmisdadigers zich zagen wassen uit tinnen kommen. Vrien den. hebt u dat met droge ogen kun nen lezen. Nog geeneens een douche! "Wat zullen ze daar in Bonn kwaad over worden, als ze dat te weten komen. Daar moet iets aan gedaan worden. Herinnert u zich dan niet meer de prachtige badgelegenheden in de Duitse concentratiekampen, waarin u. als u totaal verluisd was. getrapt werd? Men moet deze „heren" toch minstens in de gelegenheid stel len om op een behoorlijke manier alle misdaden van zich af te spoelen, het „hotel Norgerhaven" waardig0 L. SANDERS De schaakafdeling van de SOVA wil deze winter een intensieve pro paganda voeren ten behoeve van de schaaksport in het algemeen. Men hoopt binnenkort een competitie te beginnen waaraan de schakers uit de bedrijven kunnen deelnemen. De schaak-organisatoren van de Spoor weg Ontspanningsvereniging hebben succes gehad. Reeds zeer velen gaven zich op voor de wintercompetitie, terwijl het aantal deelnemers aan de schaaksimultaanséance. welke gisteravond In het SOVA-lokaal aan het Stationsplein gehouden werd. zo groot was dat een vijftiental spelers te- teleurgesteld moest worden. Succes voor Hekma, Luikel en De Groot Men had de landskampioene on ze stadgenote Mevr. Fenny Heems kerk. bereid gevonden de strijd aan te binden tegen 28 sterke en zwakkere schakers Ondanks haar vele beslommeringen ter voorbe reiding van haar tweede reis naar Moskou heeft Fenny toch nog tijd gevonden om gehoor te geven aan de uitnodiging van de SOVA. Tij dens een inleidend woord sprak voorzitter A van Meeteren daar zijn verheugenis over uit en hoop te dat mevr Heemskerk, in de strijd om het wereldkampioenschap schaken voor dames, veel purees zou mogen hebben. Een bouquet bloemen vormde een tastbare hulde Onmiddellijk daarna begon Fen ny haar gang langs de tafeltjes en het zou tot het middernachtelijk uur duren eer zij de laatste hand aan het moeilijke werk van de iVOUDbNBEKG Kronkelloop tan het recht Een commissie, bestaande uit geestverwanten van minister Don ker. heeft een onderzoek ingesteld in het kamp Norgerhaven, waar Kotalla en andere Duitse oorlogs misdadigers worden vastgehouden. De commissie heeft zich daar kun nen overtuigen, dat „deze inrich ting in het geheel geen gevange nis" is. Er was maar één bezwaar: er zijn geen vaste wastafels, maar lampetkannen. Het Nederlandse volk, met zijn „zeer hoge opvatting van het recht" (volgens de ziens wijze mr Donker) kan derhalve wal de nu aan Willv Lages ver leende gratie en levenslange „ge vangenisstraf" betreft, gerust zijn. Er zal immers geen sentimentele barmhartigheid worden bedreven in Norgerhaven aan Kotalla. Lages ea. In België moest een minister van Justitie meest onder de druk der socialisten, die niet in de rege ring zitten, deswege aftreden. Het kan verkeren. De „opvattingen over recht" schijnen te wisselen met het zelf plaats nemen achter de regeringstafel. Het recht moet zijn kronkelloop hebben. Mr L. M. SIMONS (De bedoeling van Inzender is ons niet helemaal duidelijk. Heeft hij er bezwaar tegen, dat de onge rijmde beschuldigingen, van Duitse zijde tegen ons land geuit, door de arbeid dezer commissie, afdoende zijn weerlegd"* Of heeft hij er be- zwaar tegen, dat wij in onze straf- gestiehten een andere methode toe passen dan de Duitsers in hun tuchthuizen en concentratiekam pen'' Beschouwt hij de aanwezig heid van waterleiding in een straf inrichting als een bewijs van ..sen timentele barmhartigheid"? Dat het protest van de Belnische socia listen tegen minister Pholien zou getuigen yan een rechtsopvatting, voortspruitende uit de omstandig heid, dat men in de opoositir is is een misverstand, omdat het in België om geheel andere dingen ging dan hier bij de Duitse be schuldigingen aan de orde waren Misschien kan men de Belgische kwestie met de zaak Images verge lijken. Het rapport over Norgerha ven heeft daar o.i. niets mee te maken. Red.). BARNEVELD Burgerlijke Stand Geboren.- Heintje, dochter van Hen dnk Schut en Heintje Hofland: Nico- laas Evert, zoon van Evert Albert van Egdom en Gljsje van Putten; Johanna Hendrlka, dochter van Peter van dc Beek en Maria van den Hof; Arie zoon van Arie Palsgraaf en Jannetje van Ginkel; WilhelmIna Maria, dochter van Johannes van Dijk en Maartje van de Kamp. Ondertrouwd; Pieter den Boer. 27 jr en Maria Verbrugh. 23 jr; Gijsbert van Manen, 32 jr en Cornelia van Leijen- horst, 28 Jr; Mijndert Schaap. 29 jr en Fennetje Brouwer. 24 jr. Jan Roelof- scn. 26 jr en Neeltje Klaz.ina Gravc- land. 33 jr: Evert Vermeer, 26 jr en Maasje van de Beek 30 Jr. Gehuwd: Cornelis Molenaar en Rikje van de Burgt: Gerrit Hazeleger en Wil- helmlna van Maanen: Gerrit Jacobscn en Hendrikje Janna Vermeer Overleden: (te Nijkcrk) Jannes Kok, 63 jr e. v G van den Brom: Peter van Dasselaar. 58 jr. e v A van de Kemp: Annetje van de Pol. 63 Jr. Maria de Bruin. 37 Jr. e. v. D. van Ginkel. Mej. Koudijs 25 jaar assistente aan de ,,Wilhelmina"-school Mej. H. J. Koudijs herdacht gis teren het feit, dat zij 25 jaren werk zaam is als assistente aan de „Wil- helmina bewaarschool". In die 25 ja ren heeft zij getoond, dat zij voor die functie bijzonder geschikt is. Haar grote liefde voor kinderen kwam daarbij steeds duidelijk tot uiting. Met onvolprezen ijver en toe wijding heeft zij die taak vervuld. Dat de kinderen veel van hun juf frouw houden, bleek wel uit de tal rijke aardige cadeautjes, welke haar door de kleuters werd aangeboden. Uit de woorden van de voorzitter van het bestuur der kleuterschool, de heer P. A. G. baron Van Heecke- ren van Brandsenburg, bleek wel, hoe het werk van mej. Koudijs ge waardeerd wordt Spreker vergeleek de t££stand van de school van he den met die van 25 jaar geleden Toen lange banken en te weinig ma teriaal om de kinderen nuttig en aan genaam bezig te houden, thans voor ieder kind een tafeltje en een stoel tje en voldoende afwisseling in werkzaamheden en spelletjes. Als blijk van hoogachting vereerde hij haar met een fraaie handtas. De directrice der school, mej. Knoester. roemde de manier waar op mej. Koudijs steeds met de leer lingen omging en dankte haar voor de prettige samenwerking. Mej Koudijs was zeer dankbaar voor deze spontane hulde. De kinderen werden door haar onthaald, terwijl de dag verder werd doorgebracht met spelletjes. ïoenen van Kamp ,,De Blauwkras" Op de vergadering van de P.V. „De Blauwkras", die in café Belle- vue werd gehouden, onder leiding van de voorzitter, de heer P. Os- nabrugge, werden de kampioenen voor 1932 bekend gemaakt. Het zijn J. Koudijs «..Vitesse en Fond") en A. van Lunteren voor jonge duiven. Bij de bestuursverkiezing werd C. van Zoeren gekozen als secretaris. „Ons Genoegen" vergaderde Gisteravond vergaderde de hen gelsportvereniging „Ons Genoegen". Na opening door de voorzitter, wer den de notulen gelezen en onver anderd goedgekeurd- Hierna werden enige ingekomen stukken behandeld Alle leden verklaren zich voor visuitzetting. Daarom wordt besloten om 2000 kg witvis en 1000 kg zeelt uit te zetten. Het viswater zal schoongemaakt worden en de brug gerepareerd. Tevens werd nog ge sproken over de pachting van een ander viswater. De vergadering was goed bezocht en had een geani meerd verloop. SOEST Dierenbescherming is zeker nodig! Ook een kip heeft recht op een behoorlijke verblijfplaats. Het gaat niet aan deze dieren te laten ror.d- ploeteren in een ren met een en al modder en plassen, zoals bij een ingezetene in Soest-Zuid het geval was. Verscheidene klachten kwa men in betreffende een viertal koeien in een kleine weide in Soest- Zuid. welke in het geheel geen voedsel meer konden vinden op dat terrein en dagen lang onrustig loeiend rondliepen Door Dieren bescherming werd ingegrepen Niet minder dan 24 maal verleen de de Inspecteur in September zijn bemiddeling inzake zwervende honden en katten, of bij ziekte, verwondingen enzovoort van deze dieren. Diverse zwervend aangetroffen honden en katten werden opgeno men in het asyl Ieder, die een dier kwijt is. informere allereerst bij het asyl aan de Lange Bnnkweg 54 of het daar misschien aanwezig is Militaire wagen botst tegen personenauto Op de Birkstraat werd een per sonenauto door een militaire vracht auto aan de achterzijde aangere den, toen de chauffeur van de mili taire wagen plotseling voor de per sonenauto. die aan de rechterzijde van de straat geparkeerd stond, moest stoppen. De vrachtauto gleed door en botste met kracht tc_?n de personenauto aan. waardoor deze aan de achterzijde geheel werd in gedrukt. De eigenaar van deze auto. iemand uit Veenendaal kon z'n reis niet voortzetten. simultaan-seance had gelegd. Mevr. Heemskerk was bepaald in vorm deze avond. Een belangrijk deel van de winst kwam op haar naam te staan, een bewijs dat een inten sieve training van de laatste maan den geen windeieren gelegd heeft Er werd deelgenomen door een achttal schakers van het bureau Dwars Hoederik en Herhey. Poly- norm (7). SOVA <4) en verder spelers van Erdal. Hapam, Gebr. Smink en Nenafa. De volgende resultaten werden behaald: Van Leeuwen (Spoorwe gen Breda». M. Zijl (Dwars Hee- derik Verhey» en H. P. v. d. Hulst (idem) en Middelman (Polynorm) allen remise De volgende heren wonnen van Fenny: De Groot (Po lynorm) als eerste dank zij een cardinale vergissing van mevrouw Heemskerk Verder Hekma (Poly norm) en L. Luikel. De partij te gen Luikel vond Fenny beslist de mooiste van de avond. De siniul- taanspëelster won dus zelf 21 par tijen. Een zeer behoorlijk resul taat. De avond werd omstreeks kwart vQor één besloten met een kort dankwoord door de heer Har deman die Fenny nogmaals alle goeds,' namens de Amersfoortsa be drijven. toewenste tijdens het tour- nooi in Moskou. „Carmen" in Schouwburg Evenals het vorige jaar werd ook nu het opera-seizoen in de Utrecht se Schouwburg geopend met een voorstelling van Bizet's „Carmen". Daar de Nederlandse Opera met de zelfde enscenering en ongeveer de zelfde bezetting kwam zou men kun nen volstaan met een verwijzing naar onze bespreking van het vo rige jaar. zo niet juist het opvoeren van een opera van zulk een samen stel van menselijke gedisponeerd heden afhankelijk was. dat de ene voorstelling hemelsbreed kan ver schillen van de andere. Goed. men kan zich voorstellen, dal hel bij de vertolking van „Carmen" tets Spaansc-r toegaat en men kan zich met name een veroverender en geraf fineerder Carmen denken als Lid> van der Veen op de planken zette, vooral in de eerste twee bedrijven maar de uitbeelding, die Jan van Mantgcm gaf van de door Jalouzic \erteerde Don José was zo meesterlijk, dal men cr door werd gefascineerd Ook vocaal was deze tenor, die een prachtige mid denstem heeft maar te vaak dc glans mist in de hogere noten, deze keer bij zonder goed op dreef. Zijn vertolking van dc bekende aria, waarin hij Car men zijn liefde betuigt cn ook dc scène, waarin hij haar doodt bereikten vooral door zijn aangrijpend spel. een niveau dat internationaal mag heten Muzikaal cn vocaal stond dc uitvoering ook ove rigens op hoog peil en wij denken daar bij vooral aan het fijn genuanceerde orkestspcl. waarmee dirigent Charles Öruck Bizets prachtige partituur alle recht deed wedervaren De ensembles zongen uitstekend maar waren wat het spel betreft te tam om ons aan een groep hartstochtelijke Spanjaarden te doen geloven Zo was dc voorstelling niet ideaal maar zij heeft de opera liefhebbers. die de schouwburgzaal ge heel vulden, toch een mooie avond geschonken, die met verlangen doet uitzien naar wat deze winter nog komt. dB „Zondag voor een week wist ik nog van niets en toen kreeg ik plotse ling bericht van de KNSB dat er maatregelen getroffen moesten worden voor mijn vertrek naar Moskou om deel te nemen aan de Wereldkam pioenschappen schaken voor dames. De papieren voor het vliegtuig waren zo goed als in orde en of ik zo vlug mogelijk voor de noodzakelijke visa wilde zorgdragen. Nou vraag ik je in cén adem door. Vol goede moed en vertrouwen Fcnny behoefde niets te vragen er was voor ons genoeg te vragen. „Wanneer vertrek je" Dat bleek al eerder te zijn dan men kon ver moeden. Maandag a.s. gaat zij van Schiphol weg en 20 October vangt het tournooi aan. Dat Maandag ver trekken zal nog heel wat voetjes in aarde hebben. „Moet je weten, ik heb nog geen enkel visum. Hoe moet dat nou in die paar dagen nog voor elkaar komen?" In ieder geval weten we. Fcnny gaat! Al was het op haar knieen! De schaakeer van Nederland staat op het spel en dat is het belangrijkste. Mevr. Heemskerk is erg blij dat zij (misschien! de steun krijgt van de schaakmeester Lodewijk Prins. Hij zit nu in Zweden en probeert vandaar door te gaan naar Moskou. Hopen maar dat het lukt. Fenny weet van haar ervaringen in het vorige tournooi maar al te goed. dat de steun van een manager trainer en verzorger, of hoe je het maar noemen wilt. van ontzaglijk veel waarde is In een wildvreemd land is het niet te doen alles al leen uit te knobbelen. Zo'n tour nooi vereist zeer veel concentratie dan is er weinig tijd om nog aan andere (zakelijke) dingen te den ken. TEGENSTANDSTERS Natuurlijk waren we benieuwd naar de tegenstandsters. Er zijn na tuurlijk een aantal bekenden doch ook nieuwe sterren aan het dames- schaakfirmament. Daar heb je bij voorbeeld de Russinnen Zvorikina. Ingnatieva en Roebnova. nooit van gehoord." Wel de andere Russische dames waren Fenny bekend. Dat zijn dan Bekova en Belova. De an dere deelneemsters zijn: Langos (Hongarije». Reicher (Oostenrijk), Karff en Bain (beiden VS.), Bruce van Engeland. De Franse kampioene Chaudé dc Silans. Tramner (Enge land) en de Duitse Keiler. Verder nog twee (tot heden onbekende) Argentijnse schaakvrouwen en uit Tsjecho-Slowakije Hrustrowa Bel- stra. Met Mevr. Heemskerk dus zeventien schaaksterren uit Europa. Noord- en Zuid-Amerika. We herinneren het ons nog le vendig. Fenny kwam in 1950 uit Rusland terug met een achtste plaats. Zeer eervol noemde de Ne derlandse schaakwereld dat. Matig, meende Fenny. Ze had zulke prach tige winstkansen gehad tegen de Russische kampioene Rudenko (dat zij er nü niet bii is!) en toch ver loren Volgend maal beter troost ten wc toen Niet wetende dat ..volgend maal" al zo vlug werke lijkheid zou worden. Ongetwijfeld zal ieder, die een loper van een toren kan onderschei den. tot de grootste schaakcrarks in ons land de prestaties van Neder lands dameskampioene in het verre zo vertelde Fenny ons gisteravond Rusland met grote aandacht volgen. Wat zal het Fenny brengen? Laten we geen ijdele gedachten uitspre ken Men zou geneigd zijn van onze stadgenote meer te eisen dan zij qua spel zou kunnen opbrengen Een internationaal schaaktournooi. met als inzet een wereldtitel, is buitengewoon zwaar. Fenny bij de eerste vijf geplaatsten0 We zouden al dik tevreden zijn. Het beste Fen ny en goede reis! (Van een onzer verslaggevers) De hypnotiseur telepaath en hel derziende Rachvili gaf gisteravond in de foyer van Amicitia enige staal tjes van zijn kunnen. In rok gesto ken voerde hij van achter een tafel (bedekt met zwart kleed, waarop in wit een doodskop met enkele been deren) wilde bewegingen met han den en armen uit. Verschillende mensen bleken daar inderdaad ge voelig voor te zijn. Hij liet zijn „slachtoffers" als driejarige kleuters over het toneel lopen, liet hen voor overvallen en bracht hen in een toe stand. die het meest aan schijndood deed denken. Zijn meest sensatio nele experimenten volvoerde hij met een en de zelfde man. Deze kwam (als dood) op twee stoelen te liggen en zong „dronken" liedjes. Wij zijn het roerend met Rachvili eens, Hypnose is iets. dat in de na tuur besloten ligt. Een slang of een kat bijv zijn in staat andere dieren in „droomtoestand" te brengen Men sen, althans enkele, hebben die gave ook. Rachvili heeft er zeker iets van. Als telepaath heeft hij capaciteiten Zijn optreden was echter niet steeds overtuigend De vertoning van de toegepaste catalepsie (verstijving in de spieren, gepaard gaande met totale gevoelloosheid) was o.i. niet bepaald „fijn". Gewezen rechter, als leugenaar aan de kaak gesteld, valt in zwijm MiiNCHEN. In April 1945 zijn admiraal Canaris. hoofd van de voor malige Duitse contra-spionnaccdicnst en vijf medebeklaagden opgehangen als samenzweerders tegen Hitier. Een geheim SS-standgerccht had hen daartoe veroordeeld Voor hun aandeel hierin staan nu dc SS-rcchter Thorbeck en de openbare aanklager Hoppcnkothcn terecht. De laatste is in 1951 tot drie en een half jaar dwangarbeid veroor deeld wegens het mishandelen van gevangenen en het ontlokken van bekentenissen door het aanwendon van geweld. Hij werd echter vrij gesproken voor zijn aandeel in de veroordeling van Canaris c.s. Zowel de verdediger als de openbare aan klager zijn van deze uitsnraak in hoger beroep gegaan Thorbeck. wiens aandeel bij een nader onder zoek aan de dao is eekomen. heeft altijd ontkend SS-recther te zijn ge weest. De onenbare aanklager legde ech ter Donderdag proces-stukken over. waaruit bleek, dat hii dit wel was geweest. Toen de president van het hof hem vroeg, waarom hij ge- Critiek op het defensie-beleid heeft een moeilijke situatie doen ontstaan (Van onze correspondent) DJAKARTA. De Gordiaanse knoop, waarin het Indonesische parle ment zich door zyn kritiek op het defensiebeleid heeft gepraat, lijkt moei lijker te ontwarren, dan die van Alexander- de .Grote indertijd. Men heeft talloze beschuldigingen geuit tegen het beleid van de minister van Defen sie, maar men schrikt toch terug voor een eventueel aftreden van de be windsman. Men wil tot elke prijs een kabinetscrisis vermijden, maar tege lijkertijd niet afzien van zijn eisen inzake de reorganisatie van het depar tement van defensie en de leiding der strijdkrachten. Men wilde dus de motie van wan- i jn aj verwarring kwam van het trouwen ingediend door Baharuddin I niet al te veel steun geven, maar de motie, die om reorganisatie vroeg, achtte men wel op zijn plaats. De vice-voorzitter van het parle ment, mr Tambunan. waarschuwde, dat deze motie zou treden in de rechten van de uitvoerende macht en een precedent zouden scheppen met niet te overziene gevolgen De Masjumi heeft nu de gedachte ge opperd een enquête-commissie in te stellen, waarin zowel parlements leden als buitenstaanders zitting zouden hebben. Hiermede zou echter de kwestie der reorganisatie weer op de lange baan vorden gescnoven. Het meest merkwaardige voorstel Masjumi-dagblad „Abadi" Het wil de. dat de personen om wie a] de logen had. verloor hij zijn bewust zijn. Naderhand deelde Thorbeck het hof het een en ander mede over zijn aandeel in het SS-proces tegen Canaris c.s. Beide voormalige SS-officieren voerden Donderdag te hunner ver dediging aan. dat zij in het voor jaar van 1945 van mening geweest waren, dat Duitsland overeenstem ming met de Westelijke verbonde nen had kunnen bereiken, om daar na gezamenlijk de strijd tegen de Sowjet-Unie voort te zetten. Hop- prnkothen's verdediger zeide be wijsmateriaal te zullen overleggen, waaruit zou blijken, dat Hitier er tot het laatste toe van overtuigd was ren wanenstilstand met de Weste lijke verbondenen te kunnen sluiten, door de meningsverschillen tussen hen en dc Sowjet-Unie uit te bui ten. De rechter verklaarde daarop dat het er niet toe deed wat Hitier in dertijd had gedacht of gewild verwarring was ontstaan, n.l de se cretaris-generaal van Defensie mr Ali Budiardjo en chef-staf Simatu- pang en de chef-staf van de land strijdkrachten kolonel NasatiQn, dan maar uit zichzelf moesten aftreden om de staat te redden. Het blad zag hierbij natuurlijk over het ïoofd, dat iets dergelijks voor een ver antwoordelijk minister in een de mocratische staat geheel onaan vaardbaar is. Of de instelling van een enquête commissie er bij de regering en bij het parlement zal ingaan is ook nog een grote vraag Bij de voortzet ting van de debatten over de mo- tie-Baharuddin en in ieder geval m het antwoord van de minister' van Defensie, dat hedenavond wordt verwacht, zal zulks blijken. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Uit de cüfers van het Centraal Bureau van de Statistiek blijkt, dat Nederland op 1 September 1952 niet minder dan 10.398.232 inwo ners telde. Nu. half October, zijn wij de 10.4 millioen ruimschoots gepasseerd Dit wil zeggen, dat Nederland, het gehele emigratie-programma ten spijt, er in precies drie jaar tijd meer dan 400.000 inwoners bij heeft gekregen. Het is deze dagen precies drie omstreeks 1971 zouden zijn bereikt jaar geleden. n.l. half October M949 dat Nederland het indruk wekkende bevolkingscijfer van tien millioen bereikte. Dus is de gemid delde bevolkingstoeneming in deze jaren bijna 135.000 per jaar geweest Nederland heeft het laagste sterftecijfer GENÈVE. In alle Westeuropesc landen met uitzondering van Ier- lund en Luxemburg is het geboortecijfer ook verleden jaar weer gedaald, heeft dc wereldgezondheidsorganisatie Donderdag bekendge maakt. Uit de jaarlijkse bevolkingsstatistieken, zoals die door de organisatïgepubliceerd ivcrden, bleek, dat het geboortecijfer in Oos tenrijk, Italië, Frankrijk cn Finland en op Malta in 1951 ten opzichte van 1950 met ten minste één kind per 1000 daalde. In vrijwel alle andere westeuropesc landen viel eveneens een lichte daling te consta teren Over het algemeen bleef de dalende tendens van 1950 aan houden. Draad van electrisch net lag op straat Een surveillerend politieman zag in de Torenstraat, dat een draad van het electrisch net gebroken was en op straat lag. hetgeen erg gevaarlijk is. daar de volle stroom op de draad stond. De P.U.E M. werd onmiddellijk gewaarschuwd, die de stroom van de draad ver wijderde. OVERTREDING IJKWET Weer werden enige winkeliers bekeurd wegens overtreding van de IJkwet De maten en gewichten werden in beslag genomen. HOEVELAKEN Burgerlijke Stand Geboren- Aart, z, v. W. A. Veldhuizen en C Floor; Wouter, z. v. H van de Wa ter en J Meester Maria, d. v, G. Len- sink en J. Schotsman. Ondertrouwd: Nicolaas J van Aalst. 26 j (Rotterdam) en Maria J. van Wijk 22 jaar. Overleden Elberta Wililgenburg, 18 mnd., ttc Amersfoort). Bij een uitbreiding van onze bevol king met dezelfde snelheid als thans zal reeds over twaalf jaar dus ir. 1964 een inwonertal van twaalf millioen worden bereikt De ze ontwikkeling wijkt zeer sterk af van de ramingen, die in 1949 nog aanleiding gaven tot de verwach ting dat de twaalf millioen eerst Weliswaar wordt dc bevolkings toeneming door verschillende fac toren in vertragende richting be- invloed, doch er zijn tevens fac toren die in omgekeerde richting werken Het is derhalve vooralsnog zeer twijfelachtig, dat de ontwik keling in de volgende tien jaren sterk zal afwijken van de huidige. Ook al in verband met de steeds moeilijker omstandigheden voor massale emigratie dringt zich de vraag op. of de huidige óverheids- j programma's, om aan dit vraagstuk j het hoofd te bieden, voldoende op de werkelijkheid zijn afgestemd. In Ierland st^g het geboorte cijfer verleden jaar van 21.0 tot 21.2 per 1000 inwoners. Voor Luxemburg viel een soortgelijke kleine toeneming waar tc nemen. Malta, met 30 1 geboorten per 1000 inwoners, had :n 1951 het hoogste Daarna volgde Portugal met 24.1 geboorten. Finland met 22.9 en Ier land met 21.2. Triest had in 1951 het laagste geboortecijfer van West-Europa: 10 5 per 1000 inwo ners. De totale toenemjng van de be volking was het grootste op Malta 19 per 1000 en het kleinste in Oostenrijk 19 per 1000 In Engeland cn Wales. België cn Luxemburg bleef de toeneming on der de vier per 1000 In alle Wc5teur0pe.se landen met uitzondering van Engeland. Wales en Ierland bewoog het sterftecijfer zich in 1951 onder het vooroorlog se gemiddelde. Het hoogste sterfte cijfer van West-Europa werd ge registreerd in Ierland 14.3 per 1000 inwoners, hetgeen ten opzich te van 1950 een toeneming van 1.7 vormde. In FrankHik steeg het sterftecijfer 12.6 tot 13.2 per 1000 en in Schotland van 12.4 tot 12.9. De laagste sterftecijfers zijn die van Nederland met 7 6 over ledenen per 1000 inwoners. Noor wegen met 8.3 en Denemarken met BUENOS AIRES. Een in Ar gentinië gebouwde straaljager van het type Pulqui-2 is bij een proef vlucht uit elkaar gesprongen. TOKIO. Ruim 300.000 Ja panse mijnwerkers in het gehele land zullen Maandag a.s. voor twee dagen in staking gaan. Zij eisen hogere lonen en korter werktijd. STOCKHOLM. Uit vele de len van Noord- en Centraal Zwe den wordt sneeuwval gemeld. De sneeuw ligt hier en daar al 20 cm hoog. Naaidoos in hout, rood, blauw, groen, blank en old finish, 2.25, 1.90 Directoire elastiek, per 3 M 0.18 Jarretelles, prima elasMek, p. paar 0.29 Machinegaren, 2 klossen van 300 yards, wit en zwart, samen 0.53 IJzergaren, wit en zwart, 2 krt. 0.14 Linnen knopen, alle maten, per kaart van 2 dozijn 0.29 Keperband, wit en zwart. 3 meter 0.18 Elast. Tailleband, zwart, grijs, bruin en wit, per meter 0.59 Tailleband-sluitingen, In wit en zwart, per stel0.06 Naainaalden, alle No's, p pakje 0.10 Stopnaalden, assortl, per pakje 0.19 Veiligheidsspelden, roestvrij, p. k. 0.07 gesort bosjes, wit metaal en koper 0.09 Spelden, per doosje 0.35 Koh-i-noor drukkers, 3 dozijn 0.29 Veters, bruin en zwart, p. 6 paar 0.35 Stopzijde, 5 bollen a 10 meter 0.23 Stopwol, met nylon, alle kleuren 0.08 Boorllnt, per rol 0.21 Satijn schouderlint, per meter 0.10 Centimeter, prima kwaliteit 0.39 Rokmeter, zeer practisch, overal aan te bevestigen, verchroomd staal 3.95 Huishoudschaar, prima kwaliteit 1.25 Prima radeerwieltje 0.39 Plastic vingerhoed, alle kleuren 0.05 2° glansrijk en... zo gemakkelijk gaat wrijven alléén met PELI! Een beetje Peli wrijfwas op de doek geeft vlug de allermooiste glans. Daarom is PELI bovendien nog zuinig in het gebruik ook Peli wrijfwas niet VUDOSOL tegen houtworm en andere schadelijke huisinsectenalléén in de bekende gele verpakking. Grote bus no. 3 1 1 0 cL geel en bruin C .te doos no. 255 ct. geel, bruin, rood en wit Een Erdal produci, dus goed

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 9