DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Duidelijke nederlaag voor Christelijke Volkspartij Perzische diplomaten gaan naar Azië „verhuizen" Churchill: Engeland zal niet in Russische „val lopen Middelburgs Nieuwe Kerk in oude luister hersteld Mexicaan aan omkoping en fraude schuldig? BELGEN KOZEN GEMEENTERADEN Socialisten behalen een opmerkelijke zetelwinst Italië heeft een luchtschip niet straalmotoren Hevige strijd in Indo-China r Zomer in Scheveningen Aantal doden officieel 109 Groninger coaster liep op een mijn Faroek beschuldigd van hoogverraad 12e Jaargang, no. 241 Maandag 13 October 1952 Opgericht door dc Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 TT** AT \T T\ AT* D Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnemcnts- UltffEVC! IN.V. J_/0 IN10UW© X0TS Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent V HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOOKÜER (Van onze correspondent) BRUSSEL. De socialisten en de liberalen zijn de winnaars, de katholieken en de communisten de verliezers bij de ver kiezingen voor de Belgische gemeenteraden, die Zondag wer den gehouden in alle kalmte behoudens enkele kleine klop partijen hier en daar en begunstigd door een vriendelijke najaarszon. Zowel de socialistische vooruitgang als de katholieke achteruitgang zjjn te algemeen om deze aan plaatselijke om standigheden toe te schrijven en in de eerstkomende dagen zullen de socialisten niet nalaten, de katholieke regering voor te houden, dat de Belgische kiezer zich door een algemene motie van afkeuring tegen het CVP-beleid heeft uitgesproken en dat dit ook door vervroegde parlementsverkiezingen in de parlementaire verhoudingen dient te worden uitgedrukt. Eerst als in de loop van de dag alle verkiezingsuitslagen bekend zijn. kan worden geconstateerd, welke omvang deze globale verschuiving haast een „landslide" in het An gelsaksisch verkiezingsjargon in procenten uitgedrukt heeft aangeno men. Vergeleken bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen van 1946 blijkt nu reeds, dat de socialisten vrijwel overal winsten van vijf tot tien procent en in vele steden tot vijftien procent hebben geboekt, in de eerste plaats ten koste van de communisten, wier stemmencijfer overal gehalveerd is en die nog maar in weinige gemeenten bij de zetel verdeling aan bod kwamen. Boven dien is vooral in de grote steden door de socialisten kennelijk winst geboekt ten nadele van de CVP. die in tientallen gemeenten haar abso lute meerderheid verloor en vooral in het Waalse land voortaan ook in tientallen gemeenten tegen socialis tische meerderheden moet optornen. Dat de gemeenteraad „om" is. is uiteraard op het gemeentelijke plan het belangrijkste resultaat, maar dat deze verschuivingen overal ten na dele van de CVP zijn gebeurd, is toch een tendens van nationale strekking. Overigens deden de locale zorgen voor de CVP zich niet overal voor. want in niet minder dan 425 uiter aard kleine gemeenten hoefden de kiezers op hun Zondagswandeling geen omweg langs de stembureau's Britse treiler liep bij Schotland aan de grond Bemanning in veiligheid SCHEVENINGEN-RADIO De Britse treiler „Stronan" is ten Noorden van Schotland aan de grond gelopen. Het maakte vrij Shel een slagzij van ongeveer 70 graden en seinde om hulp. Een reddingsboot wist de bemanning van het schip te halen en op een andere boot aan boord te brengen. ROME De Giornale d'Italia maakt bekend, dat Italië het eer ste grote bestuurbare luchtschip met straalaandrijving heeft ge bouwd. Het is de „Frirliani". een luchtschip van 56 meter lengte. 13 meter diameter en een inhoud van 4100 kubieke meter. Het schip is gevuld met helium en wordt voort gedreven door straalmotoren. Er zijn reeds veertien geslaagde proef vluchten mee gemaakt. Omtrent de snelheid en het aan tal passagiers, dat het luchtschip kan meevoeren. worden geen détails medegedeeld, doch wel wordt gezegd dat de „Forliani" zeer snel is en goed manoeuvreer- baar. Lie ontslaat Amerikaanse communisten bij V.N. WASHINGTON Volgens de Amerikaanse senator Wiley be vindt zich een vrij aanzienlijk aantal communisten, „die een risi co voor de veiligheid der V.N. vormen", onder de Amerikaanse employés van de Verenigde Naties. Trygve Lie heeft Zaterdagavond, naar aanleiding van Wiley's uitla ting onthuld, dat enkele Ameri kaanse employe's van de organisa tie der V.N. door hem zijn ont slagen overeenkomstig officiële Amerikaanse veiligheidsbepalingen. Lie heeft de namen der betrokke nen niet genoemd. Lie zeide ge handeld te hebben op grond van inlichtingen van officiële Ameri kaanse zijde. të maken. Er was daar maar een lijst ingediend en verkiezingen wa ren dus overbodig. In bijna alle was er een absolute katholieke meerder heid. Zo ging het in de grote steden niet, waar tot voor de stemlokalen de pamflettenoorlog werd gevoerd en waar verschuivingen in de zetel verdeling ook het meeste kleur krij gen. In Brussel-stad waar twee zetels minder te verdelen waren, kregen de socialisten maar liefst vijf zetels meer, de communisten verloren er vier en de katholieken drie, terwijl de liberalen gelijk bleven. In Ant werpen wonnen de socialisten vier zetels en de liberalen twee, de katho lieken gingen vijf achteruit. In Gent veroverden de socialisten twee en de liberalen een zetel ten koste van de katholieken (2) en de communis ten. In Namen gebeurde hetzelfde. In Seraing, vanouds een communis tisch bolwerk, verloren de Stalinis ten van hun elf zetels er vier. waar de socialisten met drie en de libera len met een zetel van profiteerden. Roux in Henegouwen, de enige ge meente. waar de communisten alleen de lakens uitdeelden, is nu een meer derheid van socialisten dank zij een winst van vier zetels. Al roet al zijn dus vooral de so cialisten de winnaars van de dag. kunnen de liberalen tevreden zijn, zal de CVP nog minder dan voor dien worden geloofd als zij beweert de meerderheid der Belgen achter zich te hebben en zijn de commu- nisten nu practisch uitgeschakeld bij I T)iof Kroont Kmt mpf het gemeentebeheer. zoals zij het in DldLIll Duit Illtïl Vijfde vijfjarenplan op congres te Moskou goedgekeurd LONDEN Het communisti sche partijcongres te Moskou heeft volgens een Zondag te Londen ont vangen bericht van Radio Moskou met algemene stemmen het vijfde Sowjet-Russische vijfjarenplan voor de periode 19511956 goedge keurd. Plaatsvervangend premier Miko- jan hoeft het congres Donderdag toegesproken, doch de tekst werd eerst Zondag in de „Pravda" ge publiceerd Hij verklaarde dat tachtig procent van de Russische buitenlandse handel thans gericht is op China en Oost-Europa. De uitvoer van machines en andere fabrieksuitrusting naar deze landen was thans tien maal zo groot als in 1948. 1950 ook in het parlement werden, Om dan tenslotte in het kader van sportieve vergelijkingen ook nog de sport zelf direct bij de uitslagen te betrekken: Gaston Reiff is als socia listisch raadslid gekozen in Eigen- brakel. Maar de katholieken, die het ditmaal meer van de dekking moes ten hebben, hebben ook hun man: de eertijds vermaarde bokser Cy- rille Delannoit is al katholiek ge meenteraadslid van Geeraarsbergen gekozen! HANOI Tienduizend man Franse unie-troepen zijn in actie gegaan om Vietminh-eenheden, in een der grootste van dit jaar in Indo-China ondernomen acties, te omsingelen. De actie vindt tachtig kilometer ten Zuiden van Hanoi plaats. Vietminh-eenheden zijn hier in de delta nabij Ninh Binh doorgedrongen. De operatie is twee dagen geleden begonnen. Zij on dervond Zaterdag nadeel van slechte weersomstandigheden, waardoor geen valschermtroepen konden worden gebruikt, doch Zondag is een bataljon van deze troepen in de strijd geworpen. Na de eerste dag van de strijd is een aantal Vietminh-militairen gedood of gevangen genomen. De Franse uniestrijdkrachten leden vrijwel geen verliezen. Londen: „Nieuwe zet van Teheran om Westen te intimideren TEHERAN. De nieuwe Perzische minister van Buitenlandse Zaken. Fatemi, heeft Zondag verklaard, dat Perzlë voortaan zUn meest ervaren diplomaten naar Aziatische, in plaats van naar Europese landen zal zenden. Op een vraag of de minister Rusland ook tot Azië rekende, antwoordde Fatemi: „Kijk Uw aardrijkskundeboekje maar eens na". Verder drong de nieuwbenoemde minister van Buitenlandse Zaken er by de corresponden ten op aan. de regering te steunen ln haar strijd tegen „geruchten". Hjj zeide er voor te zullen zorgen, dat spoedig dergelijke geruchten niet meer in het buitenland kunnen worden verspreid. De eerste maatregelen, die Fatemi met betrekking tot de „verhuizing" van diplomaten heeft genomen, be staan uit de terugroeping van de Perzische zaakgelastigde in Pakistan, de consul-generaal in Genève en de ambassadeur in Irak. In Londen be schouwt men de uitlating van Fatemi over de ..diplomaten-verhuizing" als een onderdeel van de „bangmakerij" van Mossadeq, die ook in de laatste brief aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Acheson. wees op het communistisch gevaar in Perzië. Fatemi's uitlating ziet men in het kader van Mossadeq's dreigemen ten. waarmee de Perzische premier Engeland tot aanvaarding van zijn voorstellen inzake de oliekwestie probeert te pressen. gestolen auto naar Duitsland GRONINGEN. Uit een garage aan de rijksstraatweg te Haren (Gr.) is een auto gestolen, welke loebehoorde aan een arts uit die plaats. Verdacht van de diefstal wordt een pensiongast, die in de buurt van de garage op kamers woonde en thans voortvluchtig is. Hij heeft uit de woning, waar hij verbleef, een groot bedrag aan geld gestolen, evenals tafelzilver en sie raden. De Harense politie heeft een onderzoek ingesteld. Het schijnt dat de man, die een ex-politiek delin quent was, met de auto bij Nieuwe- schans de grens is overgestoken en thans verblijf houdt in West-Duits- land. Ramp bij Londen: LONDEN Het aantal doden bij de treinramp te Harrow In Engeland is Zondagavond officieel vastgesteld op 109. Het treinver keer via Harrow en Wealdstone kan thans volledig hervat worden. Spoorbrug over het Hollands Diep wordt geheel vernieuwd DEN BOSCH Op de ledenver gadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs deelde Zaterdag de pre sident-directeur van dc Nederland se Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander. mede. dat de van 1870 da terende spoorwegbrug over het Hol lands Diep bij de Moerdijk zal wor den vervangen Binnen afzienbare tijd zal met de werkzaamheden worden begonnen. De nieuwe brug wordt dubbelsporig. Banden met Amerika zullen juist nog meer worden versterkt SCARBOROUGH. „Engeland zal niet in de „val" lopen, die de Rus sische regering en communisten elders hebben gezet om een breuk tussen Engeland en de Ver. Staten te bewerken", zo verklaarde de Britse pre mier Churchill Zaterdag op de sluitingsdag van het congres van de Britse Conservatieve party. Het versterken van de banden met Amerika achtte Churchill van het grootste belang. „Hiervan hangen de toekomstige vrede in de wereld en het voortbestaan van de vrijheid af", zo zei de premier. Churchill deelde mede, dat het Kremlin over veel grotere legers in Europa beschikt, dan de strijdkrachten, welke de Westelijke volkeren bijeen hebben kunnen brengen. Ike ziet. geen heil in diplomatieke breuk met Moskou DENVER „Het leger kent een oud axioma: verlies nooit het con tact met de vijand. Ik kan daarom geen enkel voordeel zien in het verbreken der diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie. naar aanleiding van het gebeurde met ambassaaeur-Kenman," ver klaarde generaal Eisenhower Zon dag jJ. in zijn verkiezingstrein. Ter gelegenheid van Columbus- dag. die in New York met de ge bruikelijke grote parade in Fifth Avenue werd gevierd, hebben Ste venson en Eisenhower verklaringen afgelegd, waarin zij lof toezwaaien aan de Amerikanen van Italiaanse afkomst. Stevenson beloofde de pogingen om Italië lid te doen worden van de Ver. Naties te zul len voortzetten. GRONINGEN In het Groning se plaatsje Siddeburen heeft de heer Harm Moet Zondag zijn 101ste verjaardag gevierd. Hij is de oudste inwoner van de gemeente Slochte- ren. Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Op de meeste plaat sen zwaar bewolkt met enige regen. Van nacht minder koud, morgen overdag de zelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. Matige en tij delijk krachtige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. 14 Oct. Zon up 7 u 3 m onder 17 u 48 m; Maan op 1 u 55 m onder 16 u 13 m. Enige regen HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Neersl Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Zw. bew. N 2 TC 0 mm Stockholm Zv.\ bew. Windstil 7 1 KopenhagenRegen O-ZO. —6 14 Londen Zw. bew. O ZO. 6 12 0 Amsterdam Zw. bew. ZO. —5 12 0 Brussel Regen Z O 7 13 6 Parijs Regen W Z W 6 17 10 Bordeaux Geh. bew. N N O. 8 8 0.1 Nice Geh bew N.N.W. 4 18 0 Warschau Regen N.W. 4 6 6 Berlijn Zw bew. W.N.W. 3 8 6 Frankfurt Nevel N.N.O 4 10 0 München Zw. bew. Z Z O.2 7 3 Zürlch Mist ON O 1 11 0.3 Wenen Onbew. W.5 10 2 „Het versterken van de banden met Amerika betekent niet," zo zei Chur chill, „dat wij het altijd volkomen eens zijn met onze Amerikaanse bondgenoten, of dat wij zouden aar zelen over kwesties, waarover wij van mening verschillen, onze ziens wijze met nadruk naar voren te brengen." Sprekend over de presidentsver kiezingen in de V.S. verklaarde de premier, dat twee feiten vaststaan, in de eerste plaats, dat de candida- ten naar persoon en bekwaamheid twee van Amerika's beste mannen zijn, en verder dat, onafhankelijk wie van beiden wint, de nieuwe pre sident zal voortgaan „de vrije vol keren te leiden in het weerstaan van communistische agressie". Over de bewapeningspolitiek van Engeland zeide spreker, dat de Con servatieven. toen zij nog in de op positie waren, het socialistische program hadden gesteund „uit pa triottische overwegingen en ge trouwheid aan de Verenigde Naties". Dit jaar en nog meer in het ko mende jaar hadden zij echter de resultaten onder de ogen te zien van hetgeen „luchthartig en gebaseerd op een zeer geforceerde financiële politiek" was begonnen, aldus Chur chill. MIDDELBURG. Het gebeier van twee zware luiklokken, die reeds woest, doch onder leiding va nde architecten ir L. H. H. van der Kloot Zaterdagmiddag over een vlaggend Middelburg. Het kondigde de plechtige ingebruikneming aan van de beide abdijkerken in het hart van de stad, die op 17 Mei 1940 tijdens het Duitse bombardement nagenoeg werden ver woest, doe hondcr leiding van de architecten ir L. H. H. van der Kloot Meyburg (Den Haag) en Ir. A. Rothuizen (Middelburg) bijzonder fraai zijn gerestaureerd. Restauratie door het rijk gefinancierd Deze restauratie, welke twaalf jaar heeft geëist en met een opval lende zorg en liefde is uitgevoerd, is een unicum in ons land ge heel door het Rijk gefinancierd. De grote Nieuwe Kerk komt weer in gebruik bij de Ned. Herv. Gemeente en de in het verlengde daarvan gelegen intiemere koorkerk is voor honderd jaar toegewezen aan de Ver. van Vrijzinnig Hervormden. De tussenkerk. die beide gebouwen met elkaar verbindt, zal vermoedelijk als trouwkerk worden gebruikt. Bij het herstel van de Nieuwe Kerk (bij vorige restauraties hope loos verknoeid) en de koorkerk, heeft men er ernstig naar gestreefd de vroegere schoonheid van deze imposante gebouwen in volle luis ter te reconstrueren. Daarbij is dankbaar gebruik gemaakt van oude gegevens en ontdekkingen, welke men tijdens het restauratiewerk deed. Ook aan de inrichting van de uit de veertiende resp. vijftiende eeuw daterende Nieuwe- en Koor kerk is veel zorg besteed. In de Nieuwe Kerk is het fraaie orgel uit de oude Lutherse kerk in Amster dam aangebracht. In de Koorkerk werd het in de orgelliteratuur uniek genoemde Utrechtse Nicolaiorgel geplaatst. Beide fronten bevonden zich in het Rijksmuseum. In de Koorkerk valt voorts de prachtig bewerkte historische preek stoel op. afkomstig uit de Amster damse Zuiderkerk. Het graf van de roomse koning, graaf Willem II van Holland, waar van nog een zwaar geschonden zerk over is, werd gerestaureerd en de rijke graftombe voor de gebroeders Evertsen is, eveneens hersteld, van de Nieuwe Kerk naar de z g. trouw kerk overgebracht. ONDER DE HOGE GEWELVEN van Middelburgs prachtige Nieu we Kerk luisterden Zaterdagmid dag 1200 genodigden naar de rede, waarmee de voorzitter van het College van Kerkvoogden het tiit puin en as herrezen godshuis in- wijdde. Achterschip beschadigd, bemanning ongedeerd (Van onze correspondent) GRONINGEN Het 500 brt. metende kustvaartuig „Comelta-B 2", van de heer O. Bosnia uit Gro ningen, is Zondagmorgen by Ame land op een mün gelopen. Er ontstond een zware ontplof fing onder het achterschip, waar door de motor werd vernield on ook verder grote schade aan dit deel van het vaartuig werd aan gericht De sleepboot „Holland", van de rederij Doeksen. snelde het in nood verkerende vaartuig te hulp Het schip, dat nog slechts ruim één jaar oud is. was van Dene marken onderweg naar Antwerpen met een lading gerst. De leden van de bemanning zou den geen letsel bij dit ongeluk hebben opgelopen. ChaplinsLimelight AMSTERDAM Mogelijk wordt Nederland een der eerste landen van het Europese continent, waar de nieuwste film van Charles Chaplin, „Limelight", zal worden vertoond. De N.V. Nova Film te Amsterdam, die dit werk van de beroemde filmacteur in Nederland in roulatie zal brengen, verwacht de film gedurende de eerste helft van November naar ons land te kunnen brengen. De première zal dan gegeven worden in het Tuschinski-theater te Amsterdam, de theaters Arena en Capitol te Rotterdam cn de theaters Metro- pole-Tuschinski en Passage te Den Haag. Duizenden zwijgende mensen protesteren tegen Lages' gratie AMSTERDAM Zwijgend lie- pen Zondag duizenden mensen door Amsterdam. Met zich droe gen zij spandoeken met leuzen, die uiting gaven aan hun afkeuring over de gratieverlening aan de Duitser Willy Lages. Ordelijk be gaf de lange stoet zich naar de fusilladeplaatsen aan het Wete ringsplantsoen en de Apollolaan en naar de Gerrit van der Veenstraat, eertijds de beruchte Eutcrpestraat, het hoofdkwartier van de Duitse Sicherheitsdienst. De literator Bert Voeten zou hier spreken. Daar hij echter wegens ziekte was verhinderd, werd zijn rede voorgelezen: „Wij hebben deze manifestatie belegd om uit drukking te geven aan het gevoelen van het Nederlandse volk. dat diep is gekwetst door de gratieverlening aan de man, die door zijn optreden alle recht op gratie heeft verspeeld." Voeten wilde een garantie, dat voor Lages geen verzachting van straf zal worden toegepast. Openbare aanklager zou doodstraf eisen CAiRO Ex-koning Faroek zal officieel worden aangeklaagd van hoogverraad, omdat hy Engeland verzocht heeft, troepen tc zenden om 7.yn troon te redden, toen ge neraal Naguib op 23 Juli zyn staatsgreep lanceerde, zo schreef het onafliankeiyke Egyptische dag blad „Ei Akhbar" Zondag. Gedurende de laatste dagen ver schenen in meer kranten in Cairo berichten, dat de regering van. Naguib de wettelijke mogelijk heden onderzocht om de uitleve ring van Fardek te kunnen vragen. „El Akhbar" schreef, dat dc En gelse regering mededeling deed aan Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, over Faroek's verzoek. Acheson zou het kabinet Churchill hebben medegedeeld, dat de Amerikaanse regering bezwaar maakte tegen elke interventie van de kant van Engeland. Daarop zou Churchill besloten hebben de Britse troepen in de Suez-kanaalzone te laten. „El Akhbar" zei. dat de openbare aanklager de doodstraf zou eisen voor Faroek. Egyptische krijgsraad berecht hamsteraars CAÏRO Een hoge krijgsraad in Cairo heeft Zaterdag 141 per sonen. die er van beschuldigd wor den voedsel gehamsterd en tegen hogere prUzèn. dan die welke door de regering zijn vastgesteld verkocht te hebben, berecht. Er zijn gevangenisstraffen van een tot zes maanden en booten tot 200 pond sterling opgelegd Enkele verdachten zijn vrijgesproken. Nederlandse boot kreeg schade hij botsing met Russisch schip IJMUIDEN Zondag is hier de 720 ton grote Nederlandse houtboot „Marvic" aangekomen, op weg van Jacobstadt in Duitsland naar Am sterdam. Enige dagen geleden is de ..Marvic" in het Kielerkanaal in aanvaring gekomen met een Rus sisch passagiersschip van. naar schatting, tussen de 7000 en 8000 ton. De „Marvic" werd ernstig bescha digd en is door de Duitse sleepboot „Vorwarts" naar IJmuiden gesleept. Gezant sprak over de duur van onderzoek bevreemding uit ROTTERDAM Sedert 5 Ju» bevindt de 62-Jarlge koopman D. S., een Mexicaans staatsburger, die te Den Haag woont, zich te Rot terdam in arrest. Tegen hem zyn verdenkingen gerezen van fraudu- leuse handelingen bij leveranties van textiel- en lederwaren aan Nederlandse leger- en luchtmacht instanties. Ook een Nederlandse burger keurmeester. tegen wie de verden king bestaat, dat bij geld zou heb ben aangenomen om S terwille te zijn, bevindt zich in gevangen schap. De Mexicaanse gezant in Den Haag heeft, namens zijn regering bevreemding uitgesproken over de duur van het onderzoek door de rijksrecherche. Hij heeft betoogd, dat dit onderzoek reeds meer tijd gevergd heeft, dan dat tegen zes Nederlandse zeelieden, die in de afgelopen zomer in Mexico van doodslag werden verdacht.. De heer S. werd gearresteerd op een kade in Rotterdam, waar hij twee Amerikaanse vrienden van de boot wilde halen. De keurmeester moest in Enge- Schippersvrouw viel over boord en verdronk AARLE-RIXTEL (NB.) Onder de buurtschap „Het Laar" zijn Zaterdagmiddag in het Wilhelmi- nakanaal de schepen „Jolles" uit Arnhem en „Chielda" uit Zalt- bommel met elkaar in aanvaring gekomen. Door de schok sloeg de 34-jarige schippersvrouw van de „Jolles", mevr. Jansen, over boord. Toen de schipper van de „Chielda" haar na twintig minuten uit het water haalde was zij reeds over leden. Zij laat vijf kinderen na. land uit grote partijen dumpgoe deren datgene sorteren, wat voor aankoop door Nederland in aan merking zou komen. Bij levering door S. in Nederland werden deze leder- en textielgoederen opnieuw gekeurd S. voert nu aap. dat hy de onkosten voor de keurmeester vijf pond sterling per dag moest terugbetalen. Hij voegt daaraan toe. dat deze keurmeester financieel niet uitkwam en dat hu, om hem te helpen, hem nog ongeveer f 4.000extra heeft ge geven. Hij ontkent de opzet tot omkoping te hebben gehad, omdat hij daarbij geen belang zou heb ben. Kamerlid Haken stelt vragen over Urker vissers DEN HAAG Aan de ministers van Sociale Zaken cn van Buiten landse Zaken heeft het Tweede Ka merlid Haken (CPN) het drama der Urker vissers in Argentinië door schriftelijk'? vragen in herinnering gebracht. Hij vraagt of het waar is, dat het Nederlands gezantschap in Argentinië dc Urkers onvoldoende hulp heeft geboden Hij vraagt maatregelen tegen het gezantschap indien de vraag bevestigend moet worden beantwoord en eindigt al dus: „Zijn de ministers niet van mening, dat de regering in deze aangelegenheid in haar plicht is te kort geschoten en maatregelen dient te nemen, om de getroffenen scha deloos te stellen?" GRONINGEN Bij de klokken gieterij van Van Bergen te Heili- gerlce is gereed gekomen een groot carillon van 32 klokken, compleet met uurwerk en speeltafel, bestemd voor Peru. Het zal tijdens het be zoek van Prins Bernhard worden ingewijd.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1