'53 toont Gemeentebegroting geen ongunstig beeld STADSVENSTER Goede opvoering van ?,De Woeste Hoogte' Komt er een andere openbare school voor Soest-Zuid? Amsterdamse HBS-ers bezoeken Amersfoort Sluitend gemaakt dank zij fl50.000. - van vorige jaren Telefoon op de lagere scholen O.T.A. VOOR HET VOETLICHT DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ..Melders en Co" in KAB-gebouw Afd. Amersfoort van Centraal Genootschap bestaat 45 jaar Gemeenteraad van Soest Een uur gesloten zitting voor onderwijzers ben oem ing 2 Vrijdag 17 October 1952 B. en \V. van Amersfoort hebben de aan de gemeenteraad overgelegde onlwcrp-gemccntebcgroting voor 1953, die voor de gewone dienst sluit op een bedrag van J 10.441.013,67. De begroting kon sluitend gemaakt worden door een overschot op de gewone dienst van vorige jaren ten bedrage van 150.000.De begroting der gemeente Amersfoort die bij lezingen ver gelijking der cijfers financieel kerngezond blijkt, vertoont zeker geen ongunstig beeld Het is een reële begroting, die blijkbaar niet met beknib belen hier en bezuinigen daar tot stand gekomen is. Dat blijkt als men de uitgetrokken bedragen voor 1953 vergelijkt met die voor 1952. Er is een post Onvoorzien van 163.695,64. Op deze post zal waarschijnlijk ook een beroep worden gedaan als het voor B. en YV. in uitzicht gestelde subsidie plan aan de orde komt. wij een adviesraad in het leven ge roepen, welke ten doel heelt be langhebbenden in de gelegenheid te stellen hup. invloed binnen het Aan het begeleidende schrijven van B en W ontlenen wij: In afwachting van het verschij nen van het subsidie-rapport heb ben .wij in de ontwerp-begroting 1953, op een enkele uitzondering na, geen rekening gehouden met het verlenen van nieuwe of het verhogen van bestaande subsidies. Overeenkomstig de toezegging bij do behandeling van de begro ting 1952 gedaan hebben wij bij de raming van de post voor onvoor ziene uitgaven ook rekening ge houden met verlaging ingaand' 1 September 1953 van de schoolgel den voor het gewoon, voortgezet gewoon, uitgebreid en buiten ge woon lager onderwijs. In de loop van het jaar zal u een voorstel worden gedaan tot 10rr verlaging van de vermen igvuldigingscijlers Naar raming zal hierdoor in totaal voor 1953/1954 15.000.minder aan schoolgelden worden ontvan gen. Speeltuin-gebouwtje In ons voorstel van 12 Mei 1950 I deelden wij u reeds mede, dat voor het tot ^nnd brengen van een der- de clubgebouwtje voor de speel- i tuinen in 1951 maatregelen zouden worden getroffen. Door de in dat jaar noodzakelijke investeringsbe perkingen kon aan dit voornemen I geen gevolg worden gegeven In- tussen menen wij dat voor dit be- langrijke sociale werk In de be groting voor 1953 de middelen moeten worden gevonden. Wij stel len u dan ook voor op de begro ting van de kapitaaldienst een post van 7000.uit te trekken voor de bouw van een derde cmb- gebouwtje op de speeltuin ..Vrien denkring'' voor het Arnhemseweg- kwartier. zulks ten behoeve van dc Amersfoortse speeltuincentrale, di rect af te schrijven ten laste van ae gewone dienst 1953. Reeds meermalen is in uw ver gadering de bouw van een ver- plaatsbare muziektent ter sprake j gebracht, waartoe tot op heden j nog niet kon worden overgegaan. Aangezien aan een muziektent gro te behoefte bestaat, ménen wij dat daarvoor in de begroting voor 1953 de middelen moeten worden aan gewezen. Wij stellen u daarom voor de begroting van de kapitaaldienst aan te vullen met een bedrag van 12 000.af te schrijven in 10 jaren. De ervaringen met de proef- speelplaats in het Plantsoen-Noord zijn zodanig, dat ons uitbreiding gerechtvaardigd voorkomt. Het ligt daarom in onze bedoeling op nog een 6-tal geschikte, plaatsen der gelijke speelplaatsen te maken, ten einde dc jeugd gelegenheid tot spe len te geven. Het spelen op de openbare straat, met alle gevaren van dien, kan zodoende enigermate worden beperkt Gerekend moge worden dat hiervoor een bedrag van 10.000.nodig zal zijn. Voorgesteld wordt het bedrag voor gemeentelijke studiebeurzen met 5000 te verhogen Onderwijs Voorgesteld wordt een post op te nemen voor de aansluiting van de openbare lagere scholen op het rijkstelefoonnet. Het is de bedoeling dat alleen locale gesprekken mor den gevoerd. Ingevolge de Lager-onderwijswet worden ook de besturen der bij zondere lagere scholen financieel in staat gesteld dezelfde maatrege len te nemen. Op hoofdstuk VIII hebben wij een post opgenomen voor het ver strekken van een toelage aan dè adviescommissie voor de openbare lagere scholen. Op verzoek van verschillende verenigingen, welke werkzaam zijn' in het belang van het openbaar onderwijs, hebben raam van de wettelijke bepalingen, op het openbaar lager onderwijs te vergroten. Uiteraard heeft deze raad geen wettelijke bevoegdhe den. Zij zal zich moeten bepalen tot het geven van adviezen aan ons college. De post voor de bijdrage in dc kosten van de rijks hogere burger school alhier hebben wij met 40 000.moeten verhogen. Deze verhoging is een gevolg van het feit. dat de gemiddelde kosten voor de rijks hogere burgerscholen zijn bepaald op 690 per leerling. De gemiddelde kosten, bovenbe doeld, waren voor de jaren 1947 l./m. 1951 berekend op 380.per leerling. Dc gemeentelijke bijdrage be draagt voor iedere Amersfoortse leerling de helft van het verschil lussen het jaarlijks schoolgeld, door die leerling verschuldigd, en het bedrag der gemidd.elde kosten. 2025. Wanneer de „Vrij heid" vast maakt, be duidt Rob de inboorlin gen, die nieuwsgierig komen aangesneld, niemand aan boord mag komen. „Ik ga nu aan wal," zegt hij tegen Frank, „om mijn broer in te lichten; zorg jij, dat er niemand aan boord komt, want het geheim mag niet be kend worden." Frank probeert, wanneer Rob het schip heeft verlaten, de twee schotelmanner. te beduiden, dat zij zich rustig moeten houden. „Ssst!" zegt hij, „niet aan dek komen geen la waai Maar dan houdt hij maar op. want die twee begrijpen immers toch niet wat hij zegt. De mannen knikken Frank maar eens toe er schijnen hem toch wel zo'n beetje te begrij-1 pen. Inmiddels heeft Rob zijn broer gevonden en beiden begroeten elkaar hartelijk. „Wat een verrassing," zegt de ongekroonde koning van Tamoa, „en wat brengt je zo onverwacht naar mijn eiland?" Emily Bronte's „YVutherlng Heights" werd gisteravond in „Amicilia" voor het voetlicht gebracht door de Onderwijzers Toneelvereniging Amersfoort. Deze opvoering geschiedde met een bijzonder doel, want de baten kwamen ten goede aan het Centraal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Gezondheidskolonies. De dank jegens de O.T.A. werd vertolkt door de voorzitster van de afdeling Amersfoort van het Genoot schap, mevr. Molendijk, die de avond opende met een korte toespraak. Lening Amersfoort geheel geplaatst Naar wü vernemen Is de guichet- lening 1952 (derde uitgifte) ten laste van dc gemeente Amersfoort, waartoe Donderdag te Amsterdam de inschrijving open stond, geheel gep^atst. Het betrof hier de uitgifte van f 5 mlllioen 41', proc. 30-jarige obligatiën, waarvan f 1 millioen op inschrijvingsvoorwaardcn was ge- plaatst. De koers van uitgifte was pari. De opbrengst van de lening dient voor de financiering van nieuwe kapitaalsuitgaven, o.a. wo ningbouw. HOEVELAKEN Kinderen stichten brand in hooiberg Gistermot gen brak, doordat kinderen van de familie v. d G te Hoevelaken met lucifers speelden, brand uit in de hooiberg van de familie K Aanvanke lijk liet de brand zich ernstig aanzien, maar met een slang op een perspomp aangesloten een schuim blusser en em mers water gehanteord door talrijke buren en omwonende», kon de brand in de aanvang worden gesmoord. Baten voor het zwakke kind Mevrouw Molendijk memoreerde hoe in 1907 op initiatief van de heer A. B v. d. Klein de afdeling Amers foort van het Centraal Genootschap werd opgericht, zodat nu dus het vijf en veertigjarig bestaan herdacht wordt. Veel is er in de afgelopen jaren voor de zwakke kinderen ge daan, tallozen zijn voor herstel hun ner krachten naar buiten gezonden, waar zij in twaalf goed ingerichte vacantiehuizen, gelegen aan bos en zee, zes heerlijke weken konden doorbrengen. Sommigen bleven wel drie of zelfs zes maanden en allen keerden zonder uitzondering als herboren en vol levensvreugde te rug. Het verheugde rrv-- - in het bijzonder, dat de Amersfoort se afdeling van het Centraal Genoot schap zo terzijde wordt gestaan door de onderwijzers. Vele avonden heb ben zij gezwoegd en gerepeteerd om een mooie avond aan te bieden en ook hebben zij alles in het werk ge steld om het batig saldo zo groot mogelijk te maken. Een speciaal woord van welkom richtte de voor zitster tot de heer Feringa, Inspec teur L.O. te Hilversum en vice-voor- zitster van het Centraal Genoot schap. Met een beroep op allen om het mooie werk van het Genoot schap te steunen, besloot mevr. Mo lendijk haar toespraak. De opvoering Het is, zo schreef regisseur Ber ger, een hachelijke onderneming een roman tot toneelstuk te bewerken en eveneens om een dergelijke be werking voor het voetlicht te bren gen. Zeker geldt dit met betrekking tot Emily Brontë's „De Woeste Hoog te" door de vele droge en wijdlopige epische passages en moeilijk te ver beelden lyrische gedeelten. De onderwijzers Toneelvereniging heeft zich een moeilijke taak gesteld, een taak, die normaal gesproken de krachten van het amateurtoneel te boven gaat. En toch mag zonder overdrijving gezegd worden, dat het geen de O T.A. bereikt heeft, zeer zeker lofwaardig te noemen is. Het is ons bekend, dat men bij de voor bereidingen nogal met moeilijkheden te kampen heeft gehad. Enige spe lers vielen uit en er moest een be roep op de zusterverenigingen wor den gedaan Dit beroep is niet ver geefs geweest. Twee gastrollen wer den vervuld en wel door de heren Joh. Bijsterveld van ATE en G. Dimmendaal van „De Eemspelers". Eeiden zijn ..oude rotten" en hun invallen is zeker geen verzwakking geweest. Integendeel. Bijsterveld was een zeer aanvaardbare Joseph, de kruiperige, met bijbelteksten schermende oude bediende en Dim- meridaals kleine rol van de eeuwig dronken Hindley werd goed uitge beeld. Zware rollen waren die van de onpeilbare, wraakzuchtige Heathcliff en de gecompliceerde Catherine Earnshaw. Chr Berger en mej. T. v. d Heuvel, de vertolkers, gaven doordacht, ingeleefd spel te zien, doch wij konden niet ontkomen aan de indruk, dat eerstgenoemde iets gecharmeerd speelde, terwijl Cathe- rina ons niet .altijd kon overtuigen De uitbeeldingen van Ellen Dean was in goede handen bij mej A P J. Looze en zeer verdienstelijk was Scène uit „De Woeste Hoogte" ook het spel van de heer J H. Hel merharst Edgar Linton) en mej. W. C. de Groot (Isabel Linton). Nogmaals, een feilloze uitvoering van dit zware stuk mag men nauwe lijks verwachten, maar zoals O.T.A. het bracht, was het zeer aanvaard baar. Een woord van lof voor de re gie. decors, costumes en kapwerk is zeker op zijn plaats. Verzamelaars uit Nederland komen naar Amersfoort In het begin van Januari zal in Amersfoort een tentoonstelling en ruilbeurs worden georganiseerd dooi de Nederlandse Vereniging „De Ver zamelaar". Op deze expositie, welke in het A.G. Huis gehouden zal wor den, zullen verzamelaars van ansicht kaarten, lucifersmerken, bierviltjes, scheermesenvelopjes, militaire dis tinctieven, munten, enz. het mooiste deel van hun collectie laten zien. In de vier grote steden van ons land werd reeds met groot succes een soortgelijk evenement georganiseerd. Amersfoort zal de rij der kleinere plaatsen openen. Laat ons hopen, dal ook hier de belangstelling de ver wachtingen verre zal overtreffen, want de grootste verzamelaars uit den lande zullen naar Amersfoort komen. De toneelvereniging „Ons Genoe gen" gal' gisteravond in het K A B - gebouw, op uitnodiging van de „Meer vreugde beweging" een op voering van „Melders en Co." Het stuk beschrijft ae gespannen ver houding tussen de heren Melders en Zon. firmanten van een kle dingmagazijn. Melders, een wave urks, is een schrille tegenstelling niet de altijd opgeruimde vrolijke Zon. De cliënten wensen nog slechts door Zon geholpen te wor den. Begrijpelijk houdt dit conflic ten in. die zich uiten wanneer de zoon van Melders zich met de dochter van Zon wenst te verloven Een gegeven, dal voor een ama teurvereniging niet te veel moei lijkheden meebrengt. Enkele van de rollen wérden goed getypeerd. (Denken wij aan de beide hoofdrol spelers). Zogenaamde „sterke" woorden, die in het gewone taalge bruik al niet wenselijk zijn, doen het op het toneel zeker niet. „Ons Genoegen" heeft met deze ver dienstelijke opvoering velen een kostelijke avond bezorgd. Finalisten 3e klas zijn bekend Voor de finale kampioenschap derde klasse distr. Eemland hebben zich ge plaatst: W Scheerder (Mctropole) 12.2.97,3'.: A dc Hartog (Ruimzicht) 10,2.93,8: K. de Graaf II (Ruimzicht) 10 2.86.9; A Beitler (Verg. Wagen i 12.2.65.11'/;: E. Bogert (Leusderkw.) 12.2.65.11',,; G. v. d. Klok (Mctropole) 10.2.67.14. R. v. d. Linden (Centraal! 8. 2.76.16'V. A. Kui- venhove (Centraali 12. 2.53,17',2 le res. J. Rouwhorst (Vriendenschaar) 2e res. J. V. d Brink (De Schouw), De eindwedstrijden worden gespeeld op 23, 24 25 en 26 Oct. a.s in „Metro- polc", Amersfoort. Verbeteringen voor de 133 woningen De Raad der gemeente Soest kwam Donderdagavond om 7.15 uur bijeen voor een langdurige vergadering. Bij de verordening op de tappe rijen werd besloten, dat aan verlof- en vergunninghouders zal worden bekend gemaakt, dat hun inrichtin gen op de Oudejaarsavond. Nieuw jaarsdag en op de Nationale Herden kingsdag (4 Mei) gesloten moeten zijn (de laatstgenoemde dag na 18 uur). Van de heer C. Kastelijn te Soes- terberg was een schrijven ingeko men, met het verzoek, de Verlengde Sehoolweg, die in een zeer slechte toestand verkeert, te verbeteren. Mevr. v. d Swan-de Kiewit. wilde de verbetering van deze weg op de begroting 1953 plaatsen. Det wethouder van gemeentewer ken, Van Zadelhoff kon de toezeg ging voor verbetering wel geven, maar de uitvoering zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. In ver band met de nieuwe woningbouw Verlengde Schoolweg-Rijksstraatweg, kan er verbetering komen. De be groting 1953 biedt geen mogelijk heden voor verbeteren op korte ter- Meer dan 120 scholieren van de Tweede Openbare Rijks H.B.S. A uit Amsterdam brengen vandaag onder leiding van hun directeur, de heer G. A. Dudok, en enkele docenten een bezoek aan Amersfoort. Door ver schillende gemeentefunctionnarissen zal hun theoretisch zowel als prac- tisch worden duidelijk gemaakt hoe een gemeente van middelmatige grootte wordt bestuurd. „In Amsterdam bestaat die gelegenheid niet", zoals de beer Molendijk in de raadzaal tegen de scholieren zei. „De hoofd stad heeft een dergelijke kolossale omvang, dat men er figuurlijk ge sproken door de bomen het bos niet meer kan zien'". Dit bezoek aan onze gemeente is ontstaan op initiatief van wethouder J. Koopman, vertelde ons de di recteur van de Amsterdamse HBS, de heer Dudok. Verschillende malen reeds trad de heer Koopman op als gecommitteerde bij de eind-examens in Amsterdam. Vorige week gaf hij op de Tweede Openbare Rijks HBS een uiteenzetting over de gemeente huishouding, zoals die in Amersfoort wordt gevoerd. Hij kwam toen op het idee dc leerlingen eens een dag je naar Amersfoort te laten over komen, om hen een en ander il lustratief duidelijk te maken. Ver scheidene lessen heeft men op dit bezoek ingesteld. Denken wij aan economie, staatsrecht, aardrijkskun de enz. Dc heer Dudok zei ons nog, dat zijn school niet alleen de naam van economische onderwijs-instel- ling voert, maar het ook in wezen is, „Wij willen zo nauw mogelijk met het leven in contact treden. Wij hechten er waarde aan. dat de leerlingen beseffen, hoe een ge meente reilt en zeilt." Dit is voor de 120 scholieren niet zo maar een uitstapje. Het is een leerzame excursie. Zo zal de ge meentesecretaris. de heer mr Streng, belichten, welke mogelijkheden er later voor HBS-ers in gemeente- functies zijn. Wat 's morgens theo retisch wordt duidelijk gemaakt, wordt 's middags in practijk ge loond. Vanmiddc" zal een film wor den vertoond, waarbij ook deputa ties van Amersfoortse scholieren j aanwezig zullen zijn. Alvorens aan de rondgang dooi de stad te beginnen werden de jon gens en meisjes ontvangen door de burgemeester, de heer H. Molen dijk, in de raadzaal van het ge meentehuis. „Jonge vrienden", zo zei hij, „de dag is nu dus gekomen, dat U bent uitgetrokken om een gemeente in werking te 'zien. Dat is in Amsterdam niet meer mogelijk. Hier zie je de gehele gemeente om je heen liggen. In het hart het oude centrum met de twee omwal lingen. Dat is instructiever dan een kolos als Amsterdam is. U krijgt geen olifantenlichaam te zien als Kopenhagen of onze hoofdstad, maar een gemeente van middelmatige om vang." Burgemeester Molendijk legde vervolgens de taak uit van de ge meenteraad. „Terwijl U zich giste ren op de reis naar Amersfoort pre pareerde, werd bij de raadsleden een lijvige gemeentebegroting in de bus gegooid. Wij hebben een taak van passen en melen: juist als in een gewoon gezin. Daarom kennen wij ook het woord „gemeentehuis- houding*. Verschillende sectoren van het gemeentelijk leven zult U vandaag in ogenschouw nemen. U moest eigenlijk kunnen beginnen met de Ö.L. Vrouwe-toren te be klimmen. De daken van de fabrie ken en huizen moesten dan van plastic zijn. zodat U in staat zou zijn te kunnen zien, dat er hier door tienduizenden wordt gewerkt!" Alvorens de leerlingen aan het eigelijke dagprogramma begonnen, werd hen een verversing aangebo den. Ongecorrigeerd j mijn, wij kunnen de weg alleen wat opknappen. De heer Schaafsma (AR) zei, dal de gemeente Zeist, door de zand- gravenj de weg heeft vernield en het gaat toch niet aan, dat Soest nu zegt. laat maar liggen. De heer Kruijff (PvdA) zou be doelde weg voor zwaar verkeer wil len sluiten. De voorzitter wil eerst met de ge meente Zeist overleg plegen, hoelang de zandgraverij aldaar nog duurt. Wij moeten deze zaak grondig be kijken, want bij sluiting van de Ver lengde Sehoolweg, gaan de zware vrachtauto's over een andere weg te Soesterberg en dan rijden ze die ook- kapot Voor de nieuwe Dr s'Jacobstraat te Soest-Zuid, waar inmiddels talrijke nieuwe woningen zijn gebouwd, werd eer crediet groot 10.000.—. beschik baar gesteld voor het rioleringsplan, volgens rapport van de directeur van gemeentewerken. Bij de nieuwe R.K. Lagere School aan de St. Willebrordusstraat te Soest-Zuid moet een betegeld trot toir worden aangelegd, waarvan de kosten ƒ7.000.bedragen. Een ge deelte van de kosten kan worden ge dekt door een bedrag van 2 915,95, als bijdrage van het R.K. Kerkbe stuur te Soest-Zuid. Aldus besloten. De rijwielbewaarplaats bij de o.l. school in de Kerkebuurt is te klein, daarom is een nieuwe bewaarplaats van 40 rijwielen noodzakelijk, kosten 1150.—. Mevr. v. d. Swan-de Kiewit wilde weten wanneer deze school is ge bouwd. Toen de voorzitter haar mededeel de. dat bedoelde school in 1911 was gebouwd, verzocht zij deze school op te heffen en een nieuwe, op een min dere gevaarlijke plaats te bouwen. Wethouder Van Zadelhoff (KVP) ging hiermede accoord en wilde, wanneer de tijd daar is, een nieuwe o.l. school in Soest-Zuid laten bou wen. Wij kunnen dan de nieuwe rijwielbewaarplaats wel achterwege laten. Een vergoeding van f 44.per leerling, van de school voor kinderen lijdende aan tuberculose, welke ge vestigd is in het sanatorium .Zonne gloren". werd zonder hoofdelijke stemming verstrekt. Bij punt 14 van de agenda, de be noeming van een onderwijzer aan de o.l. school aan de Beetzlaan, ging de Raad ruim één uur in besloten zitting. Na wederopening van de open bare vergadering, ging de Raad tot stemming over. Het bleek, dat op no 2 van de voordracht 12 stemmen waren uitgebracht en op no 1. 6 stemmen, zodat de heer J, J. H. van Tuyl werd benoemd. Voor de bouw van 133 woningen worden een aantal verbeteringen aangebracht. Uiteraard brengen de ze verbeteringen een verhoging van de aannemingssom met zich mede. Het bedrag hiervoor, zijnde 36.600 werd goedgevonden. Aan de „Stich ting Prinses Marijke Kleuterschool", werd voor de bouw van een houten kleuterschool nabij de Nachtegaal- weg, een stuk grond in erfpacht ge geven, terwijl genoemd bestuur aan de gemeente een geldlening van 15.000 verzoekt voor stichting van de schooL B. en W. stellen voor deze geld lening te verstrekken tegen een rente van 33/i% per jaar. Aan de Stichting Nederlandse Jeugdherberg Centrale,te Amster dam, werd een geldlening groot 25.000 verstrekt, voor de restaura tie en verbetering van de in de ge meente aan de Bosstraat gevestigde jeugdherberg. Voor de commissie van Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken, werden als leden benoemd de heren R. Hilhorst en J. A. Schaafsma en als plaatsvervangende leden. mevr. v. d. SwanDe Kiewit en de heer G. Kruijff. De heer Schaafsma stelde voor dit punt toch aan te houden, doch het werd met 135 verworpen. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Verstrooid 2 OP deze plaats werd Woensdag in cursieve bewoordingen verhaald van een verstrooid man, die zijn hoed, bril en wat daar nog meer bij kwam, verge ten was. Gisteren nu werd S.V.K. door een onbekende opgebeld. „Hebt u in het Stadsvenster een stukje ..verstrooid" geschreven informeerde een donkere stem. Inderdaadant- Woudenberg had de (met woordden wij. verwachtend kritiek te krijgen. „Dan heb ik nog _o'>? stukje voor u," zei dc stem weer. „Daar moet 11 boven zetten„Ver strooid 2". „O.K." zei S.V.K. ..Vertelt u het maar eens." ..Het gaat weer over een man, die zijn hoed heeft vergeten. Een kran tenman S.V.K. (arge loos) vermoedde nog niets. Tot de stem hem duidelijk maakte, dat hij. S V.K., in een eethuis zijn (bloed) eigen hoofddeksel had la ten liggen Wij hebben de stem, die bleek toe te behoren aan de Horeca- man, bedankt. Helaas, wij zijn vergeten gisteren de hoed te halen. Vanmorgen werd hij gebracht Over verstrooiden schrijven blijkt 'n hachelijke onderneming te zijn. Anarchisten Zwijgend stonden gister morgen enige Woudenber gers terecht voor de kan tonrechter. Zij moesten zich dan verantwoorden voor nalatigheid in ernstige vorm. De burgemeester van kinderen beneden het jaar gezegende) inwoners, een schrijven gestuurd, waarin hij hen verzocht de sprui ten naar de dokter te stu ren om hen tegen pokken te laten inenten. Verschei den. Op het Stationsplein was het een drukte van be lang. In rijen stonden de mensen elkaar op de tenen te trappen. Enfin, beter kan een meisje van twintig zo mers je op de schoenen Klop I even aan 't Stadsven ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. BiUliiililllliiMilllilllllli] iUHUMü dene van de stoere land- gaan staan dan zo'n huis bouwers hadden aan dat verzoek „gewoon maar" geen aandacht besteed. Zij hadden zelfs geen briefje gestuurd, dat zij verhin derd waren (met zoon of dochter) op het spreekuur of zes) met de stadsbus naar het Soesterkwartier. Naast hem zaten twee klei ne kinderen. Een jongen van een jaar of drie, een meisje van twee. Zij had den het hoogste woord. te verschijnen „Jullie zijn toch geen anarchisten", in formeerde mr Vonkenberg langs zijn neus weg. „Jawel meneer de edelachtbare," antwoordde een van de verdachten, die kennelijk het woord verkeerd had verstaan. „Het is daar ge woon de tijd van de chaos," zei mr Vonkenberg nog. De straffen varieerden van vier tot twee gulden. Sabu 1 Laten wij eerlijk zijn, Amersfoort was er vol van. Duizenden stadgenoten wa ren op de been, om de filmheld een zo glorieus mogelijke intocht te berei- dier van Sabu Zestigdui zend kilo (lieten wij ons vertellen) weegt een zo'n kolos. Alles bij elkaar was het toch een fraai gezicht. Sabu staande in het met bloemen versierde rijtuig, Tjonge-jonge wat een bees- "SfOOlt- frtn warpn dat di de Koninklijke Amersfoort se Muziekvereniging er voor; een escorte van de ruiterij „Nimmerdor" en 'n gevolg van drie olifanten en drieduizend kinderen. Het is dan ook wat. zo'n filmheld die Amersfoort komt bezoeken. Laat er dan een beetje show bij komen (wie gelooft bijvoorbeeld dat hij per trein aan kwam?); 't was toch weer eens wat anders dan ge woon maar de melkboer of de bakker door de Sta tionsstraat we zien fietsen. Sabu 2 Stadsvensterkijker ging gisteravond (tegen een uur ten waren dat die olifan ten. Nog groter dan een een paard, riep zoontje triomphantelijk En zo'n grote snor vulde zusje aan. Zij stak haar beide armpjes uit en keek schattend naar de afstand die zij zo aan gaf om de lengte van de slurf aan te geven. „Nee, nog veel, veel groter," kwam zij zuchtend tot de conclusie. Voor kinderen was het een feest van de eerste orde. Een olifant in de dierentuin is iets prach tigs, een olifant zomaar op straat is iets nog veel mooiers. Dat komt zelfs in een prentenboek maar zel den voor. Nutsspaarbank Bij de Nutsspaarbank te Soest, bij kantoor van dc Nutsspaarbank te Amersfoort, bereikte het aantal inleg gers op 15 Oct. j 1 het aantal van 300Ö. Dit feit werd gevierd met een extra- inlage van t 10 op het boekje van de gelukkige 3000ste spaarder, wiens entree bij de Nutsspaarbank dus wel zeer goed begon. De snelle ontwikkeling van het aantal inleggers bij de Nutsspaarbank geeft wel blijk van een goede spaarzin bij. de Soester bevolking, die niettegenstaande dc voor velen misschien minder gun stige omstandigheden, of wellicht juist wel daardoor, doordrongen blijkt te zijn van het nut en de noodzaak van het sparen voor bepaalde doeleinden of on voorziene omstandigheden. Het gezamenlijk kapitaal van deze 3000 spaarders bij de Nutsspaarbank be draagt thans ruim 1.130.000. Noteert L even 17 t.ro. 23 October GRAND THEATER: Van 17 lm. 23 Oct. ..De zonen van de Musketiers" Toe gang 14 jaar. Aanv. 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Do. 2.30 uur ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER Van 17 t.m. 23 Oct. „De smokkeipoort van Azië" Toe gang 18 jaar. Aanv.: Zo 2, 4.15, 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. In de Jeugd-filmcyclus Woensdag 23 Oct. Aanv; 2 en 4 uur „De goud zoekers van Mashomba". REMBRANDT THEATER Van 17 t.m. 20 Oct. „De Duivelsbrigade" Toe gang 14 jaar. Van 21 t.m. 23 Oct. „Gezocht wegens moord" Toegang 14 jaar Aanv.: Zo 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER Burg. Gjothstr. 38 Tel. 2790. Soestdijk Van 17 t.m. 19 Oct. Soestdijlc. „Mara Maru". Toe gang 14 Jaar Van 20 i.in. 22 Oct. „Millionairs gevraagd". Toegang 14 jaar. In de Donderdag-Cyclus 23 Oct. „Rigoletto" Toegang 14 jaar. Aanv.. 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Vr 8 uur Za. en Do. 2.30, 6.45 en 9 uur. 0\ dagen: 2 30 en 8.— uur. GRAND THEATRE Donderdag 23 Octo ber Pianorecital door. Myra Hess. Aanv.: 8 uur. INSTITUUT VOOR VOLKSONTWIKKE LING Zondag 19 Oct. Filmochtend in CITY Theater. Aanv. 10 uu The Forsyte Sage. A.G -HUis. Van Zaterdag -i t/m Zon dag 19 Oct. Tentoonstelling A.K.G. VRJDAG 17 OCTOBER. Openbare Lees zaal 2o uur Volksunh ersiteit. Derde lezing cursus 1 Monopole 20 uur. R.K. Volksuniver siteit. Eerste lezing cursus muziek. Oskar van Hemel over „De Pastora le Symphonie". ZATERDAG 18 OCTOBER. St. Jorls- kerk 20 uur. Interkerkelijke zang- dienst. liturg, dr N. O- Steenbeek. Markthal. 2o u. Feestavond Alg. Be- drijfsbond voor arbeiders in .te voe- dings- en genotmiddelenbedrijvcn. Oranjeboom 20 uur. Feestavond Buurtvereniging „Fauna". K.A.B.-gebouw 20 uur. Toneelvere niging V I.T. „De Verschoppeling". ZONDAG 19 OCTOBER. City-theater. I v.y. filmochtend „Forsyte Sage". Academie voor Beeldende Kunsten 10.30 uur Hum. Verbond Spreker G. C Schrijvers over „Humanisme in Duitsland rond 1800". ZONDAG 19 OCTOBER: Humanistisch Verbond: Bezinningsbijeenkomst Spreker: drs- G. S. Schrijvers. „Humanisme in Duitsland rond 1800". Amersf Academie v. Beel dende Kunsten Utr.str. 53 10.30. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Cornelia Martha, d. v. G. v. Keken en J. J. v. Gooi Jan Her man, z. v. H. Koster en L. Niemeijer. Hendrika, d. v. G. Roos en G. Ruizen- daal. Getrouwd: M. L. Snijders en A F de Winter. C. van Ginkel en M. de Wild. Overleden: Maria Diepgrond, 40 j., wed van T. Ruitenbeek. Ondertrouwd: W, T. Ruitenbeek en B. van Keulen. A C. de Vries en B H. Nierkes. W v. d Kuinder en L. v. d. Wiel. M. van 't Hazevcld en A M. v d. Hoek. W. ter Haar en M. v d. Kamp. J. Manten en E. Schuurman. YV. Kerk hof en A. M. E. Vos. Gevonden voorwerpen Kindertasje, oorbel, autoped, jongens jasje, autoped, ring, rozenkrans, dames tas, wandelstok, armbandje, kindertasje, schaar, japon, parapluiehoes, armbandje, padvindersriem, 2 pakjes met inh., bril in étui, bankbiljet, vulpen, autoped, kruiwagentje, bakkersmand, vulpen, autoped, jongensjasje, postduif, paar glacé dameshandschoenen, pop, passer, portemonnaie met inh„ paar regenpij pen. ring met sleutels, schort, vulpot lood. herenpolshorloge, kinderbril. he- ronrywiel, paar glacé herenhandschoe- ncn, kinderjasje. boodschappentas, rib fluweel jongensjasje, gereedschapgarni tuur. hond, militaire tas met inh., por temonnaie met inh ceintuur, hond. he renrijwiel, reservewiel, schakelarmband, rozenkrans, ballpointpen. kindertasje, vulpotlood, ballpointpen, hond, iingetje, portemonnaie met inh., broek, paar gymnastiekschoenen, broche, portemon naie met inh., sjaal, rozenkrans, regen pas, paar damesschoenen, broche, zak mesje, étui met inh., reservewiel, paar dameshandschoenen, paar motorhand schoenen, armband, accu, pet, verschil lende heren-, dames- en kinderhand schoenen en wanten. Gevonden in de stadsbus: Tol, hand schoen, parapluiehoes, portemonnaie m. inh., tabaksdoos, alpinomuts, boekje, parapluie, muts, aansteker. Eiermarkt Aangevoerd 100.000 eieren f 20 50 tot f 21.15 per 100 stuks. Midden- prijs 20 cent. Henneneieren f 16 tot f 19.per 100 stuks, midden- prijs 17 cent.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2