Ik Zeventig dagen opgesloten met moordenaars en wandluizen Voorts GELEZEN- Belastingverlaging nodig, zegt Werkgeversverbond Dr Mossadeq verbreekt de betrekkingen met Londen Lof van Kamerleden voor oud-minister In t Veld Mr Kranenburg op bezoek bij Korea-vrijwilligers v Drie Hollandse zeelieden na avontuur uit Mexico terug en gewogen ff Medium Strength CENT KVP stelt zijn hoop op nieuwe bewindsman mr Witte r~ yrijdag 17 October 1952 3 (Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN. Maar een paar mensen stonden vanavond tegen half negen op de kaai aan de Schelde in Antwerpen om de Axeldijk te zien meren. En allen kwamen ze slechts voor die drie zeelui van de Holland Amerika Lün, die zeventig dagen in een smerige, snikhete Mexicaanse gevangenis hebben gezeten, beticht van een moord, opgegeten door de wandluizen en slachtoffer van de merkwaardige en sterk van de West- Europese verschillende, rechtsverhoudingen in dat land. De feiten over deze zaak komen, zoals wij reeds eerder berichtten, in het kort hierop neer. dat de 30-ja- rige stoker Henk Wagemakers uit Voorburg en de 27-jarige olieman Wim Pijpers en zijn 44-jarige col lega Jan de Haas. beiden uit Rot terdam op 15 Juli in Vera Cruz van hun schip, de Alblasserdijk, werden gehaald met nog drie ande ren uit de crew, beschuldigd van moord op een ongeveer 35-jarige Cubaanse verstekeling, die in het ruim was gevonden. Hoewel er geen spoor van bewijs was. dat het drietal er part of deel aan had ge had. werden zü tot 18 September in de plaatselijke gevangenis vast gehouden. Zonder 'n woord van verontschul diging of uitleg kwamen zij weer op vrije voeten, reisden naar New Orleans en voeren enige uren na aankomst reeds uit met de Axel- dijk. Gisteravond waren zij nog be duusd toen ze trachtten de bijzon der onplezierige belevenissen eni germate te verklaren. Aan boord van de Axeldijk von den we de drie in een hut, samen met enkele familieleden." U be grijpt toch wel" vertelde De Haas ,,dat we die Cubaan over de muur hadden gezet als we hem vermoord hadden? Maar dat wilde die rechter maar niet geloven. Hij meende ze ker, dat we met de winch eersteen paar ruimluiken zouden optillen om die vent er dan in te stoppen. Wat een onzin! Bovendien dacht 'ie, dat we verwondingen hadden opge lopen op onze rug. Maar bij mij is het een moedervlek en bij Pij pers waren het muggebeten De vraag, waarom zij onder be waking van zes man naar de ge vangenis werden gevoerd, zonder omslag verdacht van een der zwaar ste misdrijven, kunnen de zeelui niet beantwoorden. „We hebben die Cubaan trouwens helemaal niet ge zien" zeiden ze „er was wel een tweede verstekeling aan boord en die hebben we inderdaad gezien. Waar die gebleven is, weten we beslist niet". Daarbij kwam de moeilijkheid, dat de rechter enkele malen ziek was en er aanvankelijk gesukkeld werd met het krijgen van goede tolken. Op de duur kwam dat laatste wel terecht, doch het verhielp niet, dat met de behandeling van de zaak enorm werd getraineerd. „Het zat voor sommigen in die gevangenis nog niet zo beroerd" vervolgden ze. „Tweemaal in de week was er een dansavond en de getrouwde gedeti neerden mochten enkele malen in de week bij hun vrouwen slapen. Dat was allemaal netjes geregeld en de echtparen verhuisden dan naar een ander gebouw. De cipiers ge droegen zich uitstekend tegenover ons en ook onze medegevangenen, die straffen uitzaten van vier tot zo'n dertig jaar. hebben het ons in geen enkel opzicht lastig gemaakt. Maar als je je krib aan het ene eind van de zaal neerzette liepen de wandluizen er in mum mee naar de andere kant. Je werd er ver geven van het ongedierte Het eten en drinken was altijd goed geweest, dank zij de bemiddeling van de H.A L. Aan de maatschappij, die er een zeer be kwaam advocaat voorspande. Manuel del Rio, is het ook grotendeels te danken geweest, dat op een gegeven ogenblik de vrijheid weer begon te gloren. „Officieel is er nooit iets over tegen ons gezegd. Zó zaten we vast en zó hoorden we, dat we weer kon den verdwijnen. Dat was op negen September. De verschillende offi ciële Mexicaanse feestdagen verhin derden echter, dat aan het besluit direct gevolg werd gegeven en dus maakten we een toeslagje mee van negen dagen brommen." „En heeft u enig idee of er nog stappen zullen worden ondernomen om op de een of andere manier ge noegdoening te krijgen voor al die narigheid?" De mannen keken op deze vraag erg sceptisch „We weten het niet." zeiden ze schouderopha lend. „We hebben alleen de verzeke ring gekregen, dat we nergens last mee zullen krijgen als we weer in Mexico aan land zouden komen. Voor die lui daar is de zaak afge daan." Advertentie (LM.) Poets Nü met de éérste „groene" tandpasta in Nederland De gehele dag een frisse mond en tanden wonderwit. Uitsluitend verkrijgbaar in- Apotheken en Drogisterijen Ramp Franse duikboot Trachtte gezonken „Sibylle" botsing te voorkomen? PARIJS. De Franse duikboot „Sibylle", die op 24 September mot 48 man aan boord In de Mid dellandse Zee verging, Is waar schijnlijk ondergegaan doordat zij trachtte een botsing te voorkomen, aldus luidt een voorlopige con clusie van een commissie van on derzoek. Een Franse torpedobootjager voerde een schijnaanval op de ge doken „Sibylle" uit. De normale handeling van een duikbootcom mandant ingeval van moeilijkhe den bij het duiken is, aldus deze conclusie. het snel leegpompen van de tanks om de oppervlakte te bereiken. Dit zou wellicht de commandant van de ..Sibylle" niet hebben aangedurfd uit vrees voor een botsing met de aanvallende torpedobootjager. Er wordt een nader onderzoek ingesteld De commissie acht de mogelijkheid uitgesloten. dat de duikboot in botsing was gekomen met een wrak of dat zich aan boord een ontploffing had voor gedaan. De commissie heeft niets gevonden dat wees op een ge brek aan de boot of in de oefe ning van de bemanning, aldus de voorlopige conclusie. Belgische bisschop ver biedt gelovigen stuk van Sartre BRUSSEL De bisschop van Luik. mgr. Kerkhofs, heeft de ge lovigen van zijn bisdom verboden de opvoering van het toneelstuk „Le diable et le bon dieu" van de hand van Jean-Paul Sartre, bij te wonen. De bisschop licht zijn besluit toe in een uitvoerig schrijven, waarin hij de „sombere filosofie der wanhoop" van de auteur van de roman „Les mains sales" brandmerkt. „Le diable et le bon dieu" noemt hij een duivelse belediging van God en het katholieke geloof. Ook de Brusselse geestelijkheid heeft het stuk verboden. (Advertentie I. M.) DE drie mannen van de „Alblas serdijk". die gisteravond met de „Axeldijk" van de Holland Ame rika Lijn uit Mexico, waar zij een een zeer onaangenaam avontuur achter de rug hebben, in Antwer pen arriveerden. Van links naar rechts: Jan de Haas Rotterdam Henk Wagemakers (Voorburg) en Wim Pijpers (Rotterdam). De Nederlandse industrie, aldus het verslag, is groot geworden Raketten vlogen hoog boven de Noordpool WASHINGTON. De Ameri- kaanse marine heeft bekend ge maakt dat raketten gelanceerd zijn vanaf reusachtige ballons, hoog bo ven de magnetische Noordpool. De raketten bereikten een hoogte van ruim 65 kilometer. De ballons wa ren voorzien van alle mogelijke meetinstrumenten en waren zo groot als een gebouw van tien w verdiepingen.Zij werden opgelaten -[dankzij de zelf-financiering. Thans gaat deze bron van financiering geleidelijk opdrogen. Gedurende korte tijd zijn belastingen van de huidige omvang en van het hui dige systeem wel te dragen, maar zou men niet tijdig dit systeem herzien, dan raakt men verzeild in een „koude socialisatie". Talrijke malen is van regeringszijde verklaard, dat de particuliere, onder nemingsgewijs georganiseerde maat schappij. gehandhaafd moet blijven In dien het met deze verklaring ernst is. zal de regering hieruit de consequentie moeten trekken dat dan ook de parti culiere onderneming in staat moet zijn haar bijdrage te leveren tot welvaart en de werkgelegenheid. Het zal veel hoofdbrekens kosten om op de staats- van de ijsbreker „Eastwind" in de Baffin baai, ten Westen van Noord- Groenland. De raketten die later de ballons verlieten brachten ra diografisch de metingen van kos mische stralen, in 't gebied waar het magnetisch veld van de aarde de minste invloed uitoefent op de kosmische stralen, over. De marine heeft ook met de ballons kerngevoelige platen naar boven gezonden, tot een hoogte van ongeveer 25 kilometer. De waardevolle fotografische platen en instrumenten van twee der ballons zijn reeds veilig op de aardeneer- gekomen. Jaarverslag pleit voor het streven naar een vrijere loonpolitiek AMSTERDAM. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers verklaart In zijn jaarverslag 1951—1952. dat bU het economisch beleid in ons land de volgende punten In acht moeten worden genomen: 1. de regeringspoll- tiek moet continu zijn 2. de betalingsbalans moet In evenwicht worden gehouden; 3. er moet belastingverlaging komen. Ten aanzien van het bedrijfsleven is de fiscus, naar het Verbond meent, te ver gegaan. Verder is het standpunt van het Verbond, dat gestreefd moet worden naar een vrijere loonpolitiek. Thomas Zolta was belast met een deels onredelijk schuldbesef, maar zelfs dat was geen verklaring voor de ab surde en opzienbarende zelfbeschuldi gingen, waarmee hij voor zijn commu nistische recherc zijn doodvonnis teken de. Na zijn terdoodveroordeling schreef hij in de dodencel zijn memoires. De ze beklemmende autobiografie van een terdoodveroordeelde vormt de nieuwste roman van Maurlts Dekker: „De af grond ls vlak voor uw voeten". Het verhaal speelt in een gefingeerd Oo?UEuropees land, waar dc democra tische regering, nadat de Duitse bezet ting is verdwenen, wordt omvergewor pen door de communisten met hulp van de Russische bezetters. Op dat moment stond het lot van de toneelschrijver Thomas Zolta reeds vast. Zolta's vroegere conflict met de par- I tij. zijn succes als toneelschrijver, zijn J vriendschap met een rijke industrieel, j zijn relatie met ccn lid van dc Ameri- j kaanse ambassade, gevoegd bij enkele. I het regiem onwelgevallige handelingen. I zijn voldoende voor zijn arrestatie na de machtsovername. Dan begint de koud-wetenschnppelijke I afbraak van zijn persoonlijkheid. Na j eindeloze psychische martelingen krij J gen de communisten de ..waterdichte I bekentenis" die zij nodig hebben voor I binnenlandse propaganda. Beroofd van I het laatste restje menselijke waardig- j held is Zolta bereid alles te verklaren. wat men van hem verlangt. Meesterlijk beschrijft Dekker de ont- I tnenselijkte wereld waarin Zolta na j zijn arrestatie terecht komt Het is een I onwezenlijke wereld van maniakken. I fanatici en sadisten. Het ls een wereld I die ver van ons schijnt af te staan I Maar. laat Dekker zijn hoofdpersoon l zeggen, ..de door machtswaan bezeten l wiens, die leder middel aangrijpt om I zich te handhaven. Is een eeuwige ver- I schijning. wiens geschiedenis, ook In de toekomst, met het bloed van zij" t slachtoffers zal worden geschreven I Daarom vrees ik. dat mijn verhaal niet verouderen ral Als zodanig is ..De afgrond "is vlak I voor uw voeten" een waarschuwing I voor de nog onbedreigde, in vrijheid lo- jj vende mens. De roman is tevens, na ..De D wereld heeft geen wachtkamer". Dck- I kerK tweede ar>n*l aan Bet geweten van ««Westerse intellectueel yite. Strengholt, Amsterdam, (prijs f 8.90). (Advertentie l.M.) Onlangs sprak mijn kleinzoontje Bob. Opa U zei. Bootz staat steeds aan de top." Nu is U al zeven en zeventig Nog een maand, we- zijn saampjes negentig En steeds geniet U van de Tip nog volop. Brits commentaarOnbelangrijke stap TEHERAN. Premier Mossadeq heeft Donderdag in een radiouitzen ding het Perzische volk medegedeeld, dat zün regering zich „ongelukkiger wijze genoodzaakt ziet de diplomatieke betrekkiugen met Groot-Brittannlë te verbreken". Mossadeq noemde geen tijdstip voor het van kracht worden van de maatregel. Hu sprak in zün rede de hoop uit, dat de Britse regering haar politiek alsnog zou wijzigen. Het verbreken der diplomatieke be trekkingen, aldus de Perzische premier, houdt evenwel niet in het ver breken van de betrekkingen met het Engelse volk. Autoriteiten te Londen noemen het besluit van Mossadeq een „te verwachten, onbelangrijke stap", die alleen een oplossing van het oliegéschil vertraagd, omdat het een direct contact verbreekt. In Teheran gelooft men ,dat eventueel Zweden de Britse belangen in Perzië zal gaan behartigen. Mossadeq heeft gisteren een lang onderhoud met de Sjah gehad. Zijn bedoeling was om op een speciale bijeenkomst van het parle ment verslag uit te brengen van de jongste ontwikkelingen in de nota-wisseling. Het vereiste quorum was echter niet aanwezig, zodat Mossadeq besloot zijn beslissing over het afbreken der betrekkingen met Engeland door de radio wereldkun dig te maken. In zijn rede. die zeer lang duurde, omdat hij er alle nota's die tussen Londen en Teheran ge wisseld werden, in voorlas, beschul digde Mossadeq de Britten ervan opzettelijk steeds een regeling van de oliekwestie te hebben belet. In strijd met 't internationaal gebruik had Engeland het Perzische volk aan een geweldige economische druk blootgesteld en een politiek gevolgd „waardoor onze tijd verknoeid en wij verhinderd werden een nieuwe economische politiek te kiezen". Volgens Mossadeq moeten de Brit ten meer rekening houden met de huidige internationale situatie en hun politiek wijzigen, zodat de be trekkingen tussen de beide staten weer kunnen worden hervat In Londen zijn regeringsautoritei ten reeds bezig met het opstellen van een verklaring, die gepubli ceerd zal worden, zodra Engeland officieel het Perzische besluit zal hebben ontvangen. In Washington zijn regeringskrin gen van mening, dat Mossadeq's be sluit de pogingen om een oplossing inzake het olieconflict te vinden grote moeilijkheden in de weg legt. In Teheran is de verklaring van Mossadeq zeer kalm ontvangen. Een uur na de uitzending was het nog volkomen rustig in de straten. Ook de Britse ambassade was een toon beeld van rust De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken Fatemi sprak be richten tegen, als zou de Ameri kaanse ambassadeur in Teheran met stopzetting van alle hulp heb ben gedreigd. 'n TIP VAM BOOTZ Inz Hr J. H., A'dam ontv.: 1 fl. Tip 1 fl. Bootz' Cherry Brandy Kolenhandelaar uit Nijmegen bedroog de P.G.E.M. ARNHEM. Eén jaar en zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bn de Arnhem se rechtbank tegen de Nijmeegse kolenhandelaar C. P. van D die te hoge facturen bij de P.G.E.M had ingediend voor geleverde kolen en een klerk en een opzichter van de P.G.E.M. tegen betaling tot mede werking aan zijn fraude had bewo gen. De klerk van de P.G.E.M. J. H.. die ook de boeken bijhield van ver dachte. zond onjuiste facturen aan de P.G.E.M. H. heeft hiervoor ver schillende malen geldbedragen van verdachte ontvangen, een keer zelfs 400 De opzichter van de PGEM, G. van G. ontving een bedrag van 3500, om een auto te kunnen kopen en later nog eens 500 Van G. zorg de voor onjuiste taxaties van ladin gen van kolenschepen. Deze onjuiste taxaties waren in het voordeel van verdachte. uitgaven zodanig te bezuinigen dat een Inkomstenderving (door lager belastin gen i gecompenseerd wordt. Naar de mening van het Ver bond krngt de ondernemer hoe langer hoe meer een centrale plaats in de maatschappelijke ge- dachtenwereld. Als leider van mensen en machines zal hij zelf in toenemende mate aan het al gemeen maatschappelijk gebeuren moeten deelnemen. Handhaving van de onderne mingsgewijs georganiseerde maat schappij. die naar de vaste over tuiging van het Verbond de beste garantie vormt voor vrijheid en welvaart, is. zo zegt het verslag, o m. afhankelijk van het juiste begrip voor taak, functie en ver antwoordelijkheid van de onder nemer. Het verslag bespreekt tal van soclaal- economLseho onderwerpen en plannen. Met betrekking tot dc publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie b.v. wordt op gemerkt. dat het Verbond op het stand punt staat dat de totstandkoming van de P.B.O. dient te geschieden op basis van een overeenstemming, verkregen in een vrijwillig overleg tussen de betrok ken partijen. Voor het erefonds oud-verpleegsters f 160.000 bijeen DEN HAAG. In Roosendaal werd dezer dagen het 68ste plaat selijke comité van actie voor liet „Erefonds voor Oud-verpleegsters" opgericht. Het kapitaal, waarover het fonds nu beschikt liep in en kele dagen op van f 150.000 tot f 160.000. Maar 't bedrag dat nodig is om alle oud-verpleegsters, die in die pe nood verkeren, snel uit hanr benarde omstandigheden te hel pen, is nog niet bijeen. Eden 75 Deel van menselijk skelet in scheeps lading kolenslib? PEEBLES. Aan de Nederland se politie is van Schotse zijde ver zocht een onderzoek te doen in stellen naar de mogelijke aanwe zigheid van enkele beenderen van een menselijk skelet in de lading kolenslib van twee schepen, die uit Grangemouth naar Nederland ver trokken. Men heeft namelijk in een kolentip van de Whitrigg-mijn te White-Church in Oost-Schotland een zak gevonden met beenderen van een menselijk skelet waaraan het hoofd en been-beenderen ont braken De politie denkt aan de mogelijkheid, dat het gevonden skelet is van een mijnwerkers vrouw, zekere Mary Clark, die in Januari 1943, toen 28 jaar oud, spoorloos verdwenen is. of van een vijftienjarig meisje, zekere Grace Izatt. die in dezelfde buurt in April 1949 vermist geraakte. De twee betrokken schepen zijn de „Nieuwland" van de „Scheep vaart en steenkolenmaatschappij" te Rotterdam en de „Traquair" van Gibson en Co te Leeds. De „Nieuwland" is inmiddels terug in Schotland. De „Traquair" is 13 October naar Nederland vertrok ken. ..Gooi die vijf kilo vlees maar in m 'n schort, slager" (Van onze correspondent) ROOSENDAAL „Vijf kilo vlees alsjeblieft, slager," vroeg een zigeunennachtig uitziende vrouw in Nederlands Putte, aan de Bel gische grens onder Bergen op Zoom „Gooi maar in m'n schort, slager De slager wierp een vluchtige blik in de schort, zag een pan en dacht ..Dat zit wel goed." Dc vrouw had echter haar portemonnaie ver geten. of ze die even mocht halen. „Alles goed en wel." zei de sla ger. „ga u gang. maar laat de pan met vlees maar hier" Een achterdochtige blik van de zigeunerin was het antwoord, maar de pan werd weggezet De vreemde cliënte kwam echter niet meer opdagen. Toen de slager eens beter in de pan keek. bleek er geen bodem en vanzelf ook geen vlees meei in te zitten. „Nobelprijs" voor de muziekwereld (Van onze Scandinavische correspondent). KOPENHAGEN Een Finse Maecenas heeft de internationale muziekwereld haar Nobelprijs ge geven. Deze is ingesteld door de Wihuri-stichting, die haar naam te danken heeft aan een der groot ste Finse reders, Wihuri genaamd. De stichting heeft de beroemde Finse componist Jean Sibelius verzocht de prijs naar hem te mo gen noemen en deze heeft daarin toegestemd. De Sibeliusprijs zal jaarlijks worden uitgereikt tijdens Je Si- belius-week, die ieder jaar in Hel sinki wordt gehouden. Hij be draagt 7.5 millioen Finse mark. het geen overeenkomt met f 125.000. Fransen moeten weer Mijken ondei druk van Vietminb HANOI Eenheden der Franse uniestrijdkrachten in het gebied rondom Nghia Lo. 150 kilometer ten Noord-westen van Hanoi, zijn opnieuw, als gevolg van de aan houdende druk der Vietminhtroe- pen. teruggetrokken. Er worden met spoed Franse versterkingen naar dit gebied gezonden. Het aanvoeren van troepen per vlieg tuig ondervindt echter vertraging door het laaghangende wolkendek. Een woordvoerder van het Franse leger heeft verklaard dat een aan tal burgers, wier veiligheid door de Vietminh in gevaar z.ou kunnen worden gebracht, uit Nghia Lo is weggevoerd. (Advertentie 1. M-"' DEN HAAG. In het voorlopig verslag over de begroting 1953 van Wederopbouw en Volkshuisvesting vormt natuurlijk de woningbouw de hoofdschotel. Daarbij wordt door vele Kamerleden de afgetreden minister, mr dr J. in 't Veld, die in een benarde periode van onze woningbouw het departementale roer in handen heeft genomen, lof toegezwaaid. Door ver scheidene leden werd hem, met waardering overigens van z(jn activiteit, het ontbreken van een vaste l(jn in zün beleid venveten. Deze laatste groep, klaarblijkelijk blijven leegstaan als gevolg van de Staatssecretaris Donderdag met KLM- vliegtuig naar Japan vertrokken (Van onze correspondent) SCHIPHOL. „W'ü vonden het dc hoogste tüd. dat er eens door het ministerie van Oorlog belang stelling werd getoond voor het Ne derlandse bataljon in Korea. Daar om ga ik er nu heen", vertelde ons Donderdagavond de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenhurg. die op het vertrek van het KLM- vllegtuig naar Tokio zat te wachten. „Ik hoop op 1 November weei in Nederland terug te zijn Ik zal wel veel zien en verscheidene mensen spreken in die korte tijd Maar in ieder geval zal ik ook twee volle etmalen bij ons Nederlandse vrij- willigers-bataljon vertoeven", voeg de de staatssecretaris er aan toe Hij zal. tijdens zijn korte verblijf in het Verre Oosten ook nog een bezoek brengen aan de „Piet Hein", het Nederlandse oorlogsschip, dat in de Koreaanse wateren dienst doet. Mr Kranenburg heeft een aantal brieven bü zich voor Ne derlandse militairen en brengt hun bovendien nog goed nieuws over de aflossingen. Dat het Nederlandse Korea-detachement op het ogen blik voortdurend in zware gevech ten is gewikkeld, ontmoedigt dc staatssecretaris in het geheel niet. „Er zijn nu büna 900 Nederlanders in Korea. De normale sterkte van het detachement is ongeveer 750 Daarom zullen een aantal van hen naar het vaderland vertrekken", werd ons verder medegedeeld. „Honderd van deze mannen zyn al voor de tweede periode van een jaar aan het Koreaanse front en op dit moment zijn nog 351 vrij willigers ln Roosendaal in oplei ding". Schilder vrijgesproken van schuld aan brand 'S-HERTOGENBOSCH. De rechtbank heeft de Vughtse schil der T. vrijgesproken van de hem tcnlastegelegdc schuld aan de brand, welke 2 Juli het meisjes pensionaat „Regina Coeli" te Vught voor een goen deel verwoestte De Officier van Justitie had vrijspraak gevraagd, daar de schilder geen grove schuld kon worden verwe ten Door het gebruik van een gasolinevergasser voor het afbran den van verf is de brand in het internaat ontstaan. de KVP, verwacht op dit punt verbetering van de nieuwe be windsman. Zij hoopt bovendien, dat hij zal komen met een bevre digende oplossing van het huur- probleem en de particuliere wo ningbouw groter ontplooiingsmo gelijkheden zal geven. Door vele leden wordt erop ge wezen. dat de gemiddelde inhoud van de Woningwet-woningen, rond de 263 kubieke meter, aan de zeer lage kant is. Zij wijzen erop, dat de overheid krotopruiming stimu leert. doch de bouw van woningen bevordert, die voor jonge, groeien de gezinnen te klein zijn Zeer vele leden merken op. dat het meermalen voorkomt, dat pre mie-Woningen en woningen in de vrije sector gedurende lange tijd te hoge huur- of koopprijs. Aan dit euvel moet zo spoedig mogelijk een einde gemaakt worden. Ziet de minister reeds een oplossing voor dit probleem? Sommige leden vragen de aan dacht van de minister voor de kwestie van de Loosduinse tuin- bouwgronden. Door de bouwplan nen, die ontworpen zijn, dreigt kostbare cultuurgrond verloren te gaan. Men is van mening, dat in de kringen der planologen wel eens te weinig rekening wordt gehouden met de praktijk. In dit verband wüzen ook vele andere leden er op, dat de voortgaande bouw van woningen en andere objecten mede oorzaak is van een toenemende grondschaarste in ons land. Oude kranten als toegangsbewijs PRAAG. Wanneer Zaterdag de poorten van het grote stadion in Praag, waar die dag een in teressant athletiekprogramma wordt afgewerkt, open gaan, zullen de controleurs aan de in gangen niet voorzien zijn van een simpele papierbak voor de afgescheurde contrólestrookjes. Zij zullen er staan met bascules en grote, stevige kisten. Want om de wedstrijden te kunnen aanschouwen zal men niet met entreebiljetten behoeven'aan te komen, doch met oud papier, lorren of oud metaaL Ieder d>e zich van een tribuneplaats wil verzekeren, zal als betaling moe ten inleveren óf 10 kg oud pa pier of 5 kg textiel óf 2 kg non-ferro metaal (Advertentie l.M.) ShUEL BilII TEM ADEM Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort".. Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKERS ABDUSIROOP 's werelds beste hoestsiroop j Kent u deze man? Juist, het is Albert Schweitzer, zoals hij er on geveer 25 jaar geleden uitzag. De acteur Ben Grocneveld van 't Ne derlands Volkstoneel speelt dc rol van de beroemde geleerde-zcnde- ling-musicus in het stuk Het is tijd, dr Schweizer". Groeneveld als de grijze dr Schweitzer. „Het begint weer", mopperden de Londenaars gisteren. Voor het eerst deze herfst ondervond het verkeer daar grote vertraging door de mist. Hulde voor dc PTT. Een Inwoner uit Blaricum kreeg een brief uit Australië, waarop alleen zijn naam, de straatnaam en het woord Holland stond Dc PTT vond uit dat de brief ln Blaricum moest zijn. Feest ln Huizen. Alle Inwoners krij gen van de gemeente gratis een unifor me vuilnisemmer In zrulkleen. Het voor stel van een raadslid om dc eerste em mer gevuld met bloemen utt te reiken werd niet aangenomen Feest ook ln Laren, waar op de zol der van hotel Hamdorff een groot ate lier is geopend voor jonge beeldende kunstenaars uit Amsterdam en het Gooi. Vreugde in Nijmegen. Binnenkort wordt daar begonnen met het bouwen van een nieuw station. Het oude werd ln de oorlog vernield De uit zes leden bestaande Zwitserse Mount Evercst-cxpeditie heeft de Khocmboe-gletsjers bereikt. Nu op naar dc top De 17-jarige Renate Eisner uit Ham burg kan ook hoog komen. Volgens haar muziekleraar kan ze met haar stem ge makkelijk vijf octaven omvatten. Ze zou zelfs nog hoger kunnen zingen dan juffrouw Yma Sumac uit Peru De enige tüd van het jaar waarin splnnewebben als parelsnoeren aan de bomen hangen ls nu en bij dit weer. Kük er eens naar.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3