VOORAL VOOR DE VROUW Vele duizenden op de been om Sabu te begroeten Over kousen stoppen, stekkers maken en spoorboekjes De „story" van Sabu, de olifantenjongen Het is jammer dat je in het huwelijk veel verleert Zo mciakt U een machtige fondu Met bloembollen heb je n kast vol illusies Brief aan mijn kleinkind Elephant Bey, Kiplings verhaat bracht hem roem [Vrijdag 17 October 1952 7 Het merkwaardig hoe- veel afleert in het huwe- U-lijk. Daarmee bedoel ik hier W niet van die hoogstaande 1 ^^^1 ^'"CeT'« zoals het geheel le- H ren beheersen van een slecht BB ^BT"^ ochtendhumeur, het opgeven LBÈ^H van eert tien jaar lang ge- koesterde snor. of het af- Bra 2ten nan een tot nu toe le- vensbelangrijk beroep. Ook H niet de vele uitingen van nEffigflBjH overtuigd of spontaan truisme, waardoor u eens per week spinazie eet. geen rode truitjes meer draagt, en Wille mien nooit meer op de avondthec hebt. en waardoor uw man zijn sokken bijtijds aan u heeft, zijn krant pas va het eten leest, en zijn keel alleen gorgelt als u buiten gehoorsafstand bent Nee, ik bedoel de vrij grote ge bieden van practische werkzaam heid die uw man en U beiden voor het huwelijk beheersten, en die U sindsdien aan elkaar hebt overge laten. Misschien heeft U dat vanaf de eerste dag gedaan, misschien is het langzaam gegroeid, zodat U op een goede dag ineens gemerkt heeft dat U iets niet meer kon, of niet meer wist. Dat soort afleren. Waarschijnlijk liggen deze werk zaamheden voor iedereen anders. En er zijn zelfs ongetwijfeld men sen voor wie er in deze niets af te léren vlet. De vrouwen die van een Pa. die al het mannelijke re gelde regelrecht op een echtgenoot zijn overgestapt. De mannen die onder de wieken van een alredde- rende moeder hebben verkeerd tot vrouwlief al dat gekudder automa tisch overnam, die weten daar niet van. Maar de vele anderen, die tussen ouderlijk huis en huwelijks- huishouden een periode hebben gehad waarin ze alles zelf moes ten doen. die hebben met dit pro ces te maken. Elk op eigen wijze. Het zal bij U bijvoorbeeld zo zijn, dat U vroeger schilderijen kon ophangen als de beste. Kurken trekken als een oude bar-man, terwijl het sjouwen met twee loodzware koffers, het vervoeren Sinds kort mag dikke zusje de brede weg. achter ons oversteken want in de straat, die daarop volgt krioelt het van de kinderen. Het is op de stoep een druk verkeer van autopeds, driewielfietsjes en pop- penkarren. „Wie had dat gedacht." roep ik. opgelucht, want dc juffrouw van de kleuterschool heeft de beloofde brief nog met geschreven, dat be tekent dj is dat het daar nog vol js. „Nu kan je fijn spelen." zeg ik. Maar dikke zusje die op baareer ste tocht erheen, ernstig naast me staal, kijkt naar een kind dat haas tig langs ons stept, d'er blote armpjes en bijna vierkante wan gen rood van de wind. Hop, hop. gaat dat ene beentje de stoep af tot het end. „Meerie." praat dikke zusje, dat was nou Meerie. Mam." Ze zegt het stil en bedachtzaam, ze is erg onder de indruk opeens. Maar als ik vraag waarom Meerie niet even komt, zegt ze: Dat is omdat ik geen step heb. Mam.'' Er zit geen verwijl in, het betekent alleen dat je zonder zo'n ding niet telt op deze stoep. Ze heeft een strak, onbewogen gezichtje en ik zou zo wel naar dc stad willen om die fout te herstellen. „Da's nou naar...." aarzel ik. Maar ze trekt aan m'n hand, ze wil naar huis. Die middag is ze zo hangerig dat ik haar in bed stop. Lek ker onder de deken." praat ik. „dan hoor je de regen tegen het raam." Dikke zusje met Btbi en Pietje in d'er armen, ligt zoet te staren. Ja. ze gaat slapen en de gordijnen moeten dan maar dicht. Maar net »s het voor elkaar of daar stappen er voetjes op de trap, 'de deur gaat open en kijk aan. daar heb je Meerie met een kinddat is van hoofd tot voeten in 't gebreid. Ze staan eerst op de drempel, achter elkaar en lo pen dan ernstig door tot vlak bij het bed. Dikke zusje komt giche- lend overeind. ..Ben jij een meisje." vraagt het gebreide kind. Tuurlijkroept zusje, „Tuur- lijk zeg." Nu moet ze d'er kousen aan en d'er broek en trui, genezen springt ze heen en weer, terwijl die twee zwijgend en zakelijk de kamer en het speelgoed controle ren. Tenslotte trekken ze met de ermen vol spullen naar buiten Even later schiet dikke zusje het tuinpad af, op de step met de bel van Meerie en nou mag die even met Pietje en de knikkers. Het vol gende rondje is tegen de poppenkar met de blokken en Bibi, Maar als ook de frein van zoontje en de rest van de rommel aan bod is geweest, komt ze thuis. „Ze zijn weg." zegt ze strak, maar dan tevreden en niet zonder triomf..Ze gaan een step voor me sparen." BIBEB. van een vuilnisvat van drie hoog naar de stoep. U wel niet aange naam maar toch wel doenlijk was U kon een stekker repareren, zon der meer dan een enkele kleine schok te krijgen. U behandelde feldzaken, en U reisde onder lei- ïng van spoorboekjes en gezond verstand, zonder al te veel vergis singen. En uw man wist een kamer te vegen, een wasje te doen, en broeken te persen. Hij poetste ook zijn schoenen, zette knopen aan zijn jas, en kon koken als de beste. Dat weet U nog wel uit uw verlovingstijd. dingen die U niet meer kunt, maar het is vooral zo. dat U ze niet goed en niet vlot meer kunt. En daar zaken wanneer U ziek bent, en uw man voor een keer het eten moet klaar maken. Vervlogen zijn dan al zijn herinneringen aan een vroeger meesterschap Hij komt U vragen of de groente schoonge maakt moet worden, en hoe U de aanwijzingen op het soep-pakje zou verklaren. Hij kan het aard appelmesje niet vinden, en als hij het gevonden heeft, dan schilt het niet goed. nee, het schilt zelfs heel slecht. Kijk maar, hij heeft zich ermee gesneden, en dat ligt dus aan het mesje, want als hij een boekenkast timmert, dan ge beurt er nooit wat. dat ziet U nu zelf toch wel. Hij zal'morgen een schilapparaat kopen, en waar zijn de pleisters nu weer....? Tenslotte eet U groente uit blik, met een klein restje aardappelen, dat niet aangebrand is, en de spiegeleieren, dat dient gezegd, die zijn prachtig. En toch is het ergens jammer om dingen te verleren, die je vroeger zo'n wijd gevoel van zelf standigheid hebben gegeven. Ze zouden eigenlijk een week per jaar moeten instellen, waarin bij al deze klusjes de rollen "weer eens even omgedraaid werden. Dan kon U weer eens fijn aan de schemer lamp prutsen, op de werkbank staan mokeren, en het giroboek volschrijven, en dan kon uw man als vanouds nog eens wat verstel werk doen. afwassen en het budget kloppend maken. Dan wisten we het weer eens MARJOLIEN DE VOS. In onze grote steden kunt U j vj Chinees of Ita- \u BjqU.Cs. liaans ol Frans VjflHUpxb-*, of Indies of Spaans of Deens \vh53Beten sinds enige tijd ook beroemde 'S7A Zwitserse ge recht is Fondu. Zeer eenvoudig om te brouwen. U wrijft met een knoflookje een vuurvast schoteltje in. Dan giet u een borrelglaasje Kirsch in het schaaltje en voegt er vervolgens een half pond geraspte Gruyère kaas bij. Nu zet u het schaaltje op een heel klein gaspitje. De kaas smelt langzaam in de Kirsch en tenslotte hebt u een gezellig- pruttelende massa. Dat is het moment om het scho teltje op een brandend comfoor midden op de eettafel te zetten. De disgenoten scharen zich er om heen, elk met een stuk stokbrood in dc hand. dat zij in de bubbe lende kaasmassa dopen. U hebt aan bovenvermelde portie genoeg voor drie of vier personen; het is namelijk een verrukkelijk, maar machtig gerecht Drink er vooral geen koele dranken bij. Men zegt. dat de kaas dan stolt en zwaar oo de maag komt te liggen. (Van een onzer verslaggevers) Duizenden Amersfoorters zün Donderdag uitgelopen om Sabu te zien. de populaire filmster, die hier de komende dagen in het circus Mikkenie zal optreden. De kleine Indiër, getooid In Indisch costuum met hagelwitte tulband, zwaaide, staande in de door vier paarden getrokken calèche, joviaal naar onze stadgenoten. Vergezeld van zyn drie olifanten en vooraf gegaan door het K.A.M. en een zestiental ruiters van de ruiterij „Nimmer- dor", trok h(j door de stad naar hotel „de Witte". Hoe voeden wij onze kleuters Te veel moeders menen nog. dat als hun baby éen jaar is gewor den en dan „kleuter" mag heten de peuter nog met allerlei bijzon dere kostjes moet worden verwend. Dit is in het algemeen onjuist. Het kindje moet langzaam aan onze grote-mensenvoeding wennen. In het kort uiteen te zetten, hoe moeders moeten handelen, is met mogelijk. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad. Koninginne gracht 42. Den Haag. heeft echter een aardig foldertje gepubliceerd „De voeding van kleuters en peuters" met belangwekkende aanwijzingen. Voor slechts vijf cent kunt U het kopen. En nu? Nu zijn er een aantal hoeft niet eens een bepaalde stem ming aan te pas te komen. Natuur lijk kan het gebeuren dat uw man te lui is om een spijker in te slaan, en dat U het doet, het kwaad doet. en U daardoor een vinger beplet. En uw man kan, uit protest best èen week lang minus één Knoop rondlopen. Dat is een gekleurde onmacht. U zou het noc wel kunnen, maar U wil het ergens niet, want. nietwaar, hij of zij is er toch voor. en dan moet het duide lijk blijken dat dat een noodzaak is. Maar er zijn andere dingen, die U of uw man eenvoudig niet meer liggen. Zo bijvoorbeeld als U alleen op reis moet. terwijl uw man er niet is om de trein op te zoeken. U moet maar een uurtje in de trein zitten, maar de moeilijkheid is dat U ergens naar toe moet waar niet elke trein stopt, cn in het vooruitzicht van de situaties die zich daaruit kunnen ontwikke len, bent U toch wat zenuwachtig als U het spoorboekje terhand neemt. Wanneer U de gewenste tabel tenslotte door raadpleging van de inhoudsopgave gevonden heeft, studeert U een hele tijd op de verschillende treinen die U op uw bestemming kunnen brengen. U zoekt voor de zekerheid dc be tekenis van alle tekens op. tot het U duizelt van de warme en koude dranken, en als U tenslotte de trein gevonden heeft die U moet hebben, dan staart U nog enige tijd naar de aanduiding, want ge heel vertrouwen doet U het nog niet En als dan het ogenblik van vertrek uit huis genaderd »s. dan bent U nog iets kwijt, of er wordt gebeld, en dat noopt U tot een taxi. ..Het gaat. het gaat nog net!" juicht U tot Uzelf, en U geeft de chauffeur een vlotte fooi. Maar als U hijgend het perron op snelt, dan bliikt dat uw trein alleen op Zaterdag ging... Op dezelfde manier gaan de (Van een onzer verslaggeefsters) „Het is een sport", zei de vriendelijke man in de winkel, en ik begreep op eens niet dat ikzelf allang niet op dit idee was gekomen. Natuurlijk bloembollen kweken xs een sport Nou ja. kweken ik bedoel het planten van bollen in potten en schalen, op aarde en op grint, in de opti mistische hoop, dat wij heel vroeg in het jaar het voorjaar in ons eigen huis, helemaal privé voor ons. zullen hebben. Hyacinten voor glas. voor bakjes met grint en potten met aarde, en alles in tal van kleuren er is haast geen keus te maken. En dan de crocus-knolletjes. Die zijn zo goedkoop, dat het haast ver kwisting zou zijn ze niet mee te ne men. Donkerpaarse, lichtblauwe, wit te stop. al die bollen (behalve de paperwhites) moeten in het donker, en- ik heb maar een klein stukje kast beschikbaar Zal ik dit jaar weer tul pen nemen0? Tulpen zijn n.L ieder jaar een teleurstelling. Die schijnen zich al leen gelukkig te voelen als ze het heel koud hebben, en dat heb ben ze het in mijn huis nooit. Toch maar proberen, wie weet, dit jaar..,. En dan zijn er nog de gele tros- narcissen. die tevreden schijnen te zijn met een bakje met grint, en ook al zo weinig kosten Zo zit ik dan met een kast vol il lusies. en met de vaste overtuiging dat alle bollen dit jaar zullen doen wat zij behoren te doen. Dat de nar cissen niet in de knop zullen verdro gen. dat er geen geheimzinnige schimmels zullen komen (van hya- cinthenbollen kunt u de schimmel voorzichtig wegnemen met een watje met spiritus» en dat de hyacinthen geen dwergachtige neigingen zullen hebben Ik vertel u nog wel eens, hoe j het ermee gaat. i Ik ben absoluut geen specialist in bloembollen. Ik heb geen tuin. en ik behoor niet tot die mensen die van ieder plantje onmiddellijk de naam weten. Maar ieder najaar word ik door een onweerstaanbare aantrek kingskracht naar de bloemenwinkels getrokken Daar staan de mooie glan zende bollen van de paperwhites uit gestald, waar al veelbelovend een groen puntje uitkomt. „Bloeien met Kerstmis" staat er bij Nou, dat heb heb ik nooit kunnen bereiken. De ene keer werd het Januari, een an dere keer bloeiden ze al in Novem ber maar wat kan me dat schelen? Hoe eerder ze in bloei zijn des te beter. want wanneer in uw huis voorjaarsbloemen staan, die niet uit de kunstmatige warmte van een kas komen, kan de lente toch niet zo ver meer zijn0 Maar als ik eenmaal in de bollen- winkel ben voor dc paperwhites. zijn de verleidingen vele Daar zijn de hyacinten, die bijna altijd een groot deel van de verwachtingen die zij opwekken in vervulling doen gaan. Er zijn er zelfs die een behandeling hebben ondergaan waardoor zij nog in December bloeien. Zij zijn wel duur. maar wat zijn die paar kwart jes in vergelijking met de voldoe ning bij het zien van de knop die zich langzaam naar boven werkt? Impressie van een simpele ziel Lieve kleindochter. Je bestaat nog niet. maar misschien besta je over dertig jaar En misschien ben je over zestig jaar rijp genoeg om mijn wijze raadgevingen te lezen. Ik leg de brief hier in dit laden- kastje met de koperen hengseltjes, onder rechts Je zult het ongetwij feld wel prettig vinden iets te ho ren van je inmiddels overleden grootmoeder. Nu begin ik met de raadgevingen, let op! Je moet voor- j al. hm. het is een beetje moei-I lijk, want ik weet zo weinig van je af. Je karakter zal wel ncbel zijn. tenminste als je naar mij aardt, maar je omstandigheden, zie je. daarvan weet ik niets. Misschien is je vader indertijd van onder de puinhopen van een grote oorlog uitgekropen, diezelfde oorlog waarvan we nu zeggen: „Als we maar hard genoeg bewapenen, komt ie niet." In dat geval veronderstel ik dat jullie weer een soort oertijd inge treden bent. Dat jullie weer terug gevallen bent naar het stenen tijd perk Het >s mogelijk dat jij op een bot zit te knagen met een beestevel om, terwijl je uitroept: wah wah.Is dat zo? Och. je kunt dan niet lezen, dat is jammer, al mijn raadgevingen zullen aar. je voorbijgaan; trouwens het laden- kastje is dan allang verdwenen. Maar jullie begint weer helemaal van voren af aan met je bescha ving, daar zit iets aardigs in. Nog 's een keer het vuur uitvinden en nog 's een keer het wiel uitvinden cn nog 's een keer het huwelijk uitvindendoe het dan vooral anders, begin van meet af aan met vrouwen-emancipatie, en laat je niet nóg eens dertigduizend jaar op je kop zitten. Maar ik merk dat ik me te veel verdiep in je beestevel-toestard; het is immers heel wel mogelijk, dat die oorlog niet komt en dat alles op dezelfde voet wordt voort gezet Ik vraag me af of je in dat geval niet begraven zult zijn on der al die straaljagers, die er in die zestig jaar zijn bijgebouwrd Maar r.ee, dat is waar ook. wat dom van me: de oude gooien ze altijd na een paar jaar weg. Jullie hebt aan alleen de allernieuwste su- per-atoom-straal-artikelen, allemaal voor een oorlog die toch niet komt, wat zonde he, maar ja Ben je nu eindelijk geïntegreerd? Ik bedoel ben je Europees onder daan? Werk je in Parijs en heb je een kamer in Amsteiaam, en ga je elke dag met een raket heen en weer? Of is het niets geworden met de Europese integratie en zit ten jullie nog met hetzelfde Bene- luxje? Wat zal Nederland vol gewor den zijn, lieve kleindochter Mis schien kun je deze brief niet eens lezen, omdat er iemand op je schoot zit Hoe hebben jullie het woning probleem opgelost? Op viaducten een tweede Nederland erbij ge bouwd, honderd meter in de lucht? Of wonen jullie nu ook op de da ken? Krijg je een tweepersoons dakpan. als je trouwt, en moet je een rose formulier invullen als je op visite wil naar een andere dak pan? En roepen jullie de hele dag: „Wat heerlijk om in een vrij land te leven, kijk 's naar die totali taire staten?" Misschien zijn jullie niet over bevolkt. Heb je sums de kinder afslag ingevoerd? Bij ieder volgend kind een stuk van je loon af? Je merkt het, ik heb zoveel te vra gen, voor ik met mijn raadgevin gen begin. Natuurlijk is de tele visie allang oud nieuws bij jullie Waarschijnlijk heb je de teleruikie. Kun je heerlijk op je dakpan zit ten en alle geuren ter wereld op snuiven. Naar hartelust kun je kiezen of je de katholieke tele ruikie op zult zetten of de chris telijke of de neutrale, of de tele- ruikie-van-de-arbeid. Van één ding ben ik zeker, na melijk: het zal lang. lang, lang en miezerig regenen. Zet je paraplu op. dat is de enige raad die ik je kan geven En schrijf me eens te rug. Leg de brief maar in het laden- kastje met de koperen hengseltjes. Wanneer ik door de sferen zweef zal ik 'm komen lezen, als ik mijn bril bij me heb. Dag lieve klein dochter. Je Grootmoeder, ANNIE M. G. SCHMIDT De belangstelling voor deze in tocht was zo groot, dat alle zijstra ten langs de te volgen route waren geblokkeerd. Opstoppingen van het doorgaand verkeer kwamen dan ook herhaaldelijk voor Voor hotel „De Witte" bereikte de drukte een hoogtepunt Honderden mensen hadden zich hier opgesteld om toch maar een glimp van de „toverprins" op te vangen „Deze geestdriftige ontvangst is voor mij een grote verrassing," vertelde Sabu ons la ter in de serre van „De Witte" „Ik stel de sympathie van de Nederlan ders op hoge prijs." Sabu koesterde al lang de wens Nederland te be zoeken. In 1939 is hij hier twee da gen geweest, maar hij moest toen ontijdig vertrekken wegens het uit breken van de oorlog. Zijn verlan gen om ons land en ons volk te le ren kennen, is echter al die jaren blijven bestaan. Daarom ging hij ook voor circus Mikkenie werken. Een andere (voorname) reden was de aantrekking, die het circusleven op hem heeft. ..Filmen is heus niet altijd even plezierig en heeft bovendien het grote nadeel, dat je nooit recht streeks met het publiek in aanra king komt Het circus daarentegen biedt daartoe een uitnemende kans. Zo heb ik al ervaren, dat het Ne derlandse publiek critisch is en over het algemeen een goede smaak heeft Dat is prettig, want het is een aansporing je werk zo goed mo gelijk te doen. De voldoening over een geslaagde voorstelling wordt er des te groter door." Sabu verklaarde voorts, de cir cuservaringen van minstens even veel belang te achten als de hoge honoraria die Hollywood hem aan kan bieden. Dat betekent niet, dat hij met filmen op zal houden (een nieuwe film. die in India zal wor den opgenomen staat reeds op sta pel!). maar dat hij het werk bij Mikkenie als een goed bestede va- cantie beschouwd. De Indiër, die door zijn films een groot inkomen geniet, zeide Holland een paradijs te vinden wat betreft de belastin gen! In Hollywood gaat namelijk 60 van zijn inkomen naar de be lasting, hetgeen hem intussen niet belet jachtterreinen te bezitten en in het park rond zijn woning, naast enkele visvijvers voor de hengel sport (waar hij verzot op is> ook een privézwembad tot zijn beschik king te hebben. Triomfaal is dc intocht van Sabu geweest. Vele duizenden 'Amers foorters waren op de been en bejubelden hem. Onderweg langs de route klonk meerdere malen luide: Sabu... Sabu. Handtekenin- genjagers kwamen op zijn rijtuig af... niet vergeefs, want de popu laire filmheld tekende grif. Toen h\j reeds lang cn breed in „Dc Witte" zat en wat bekomen tras van de kou („It was very cold" zei hij) stonden nog vele honder den buiten te wachten in de hoop nog een glimp van hem op te vangen. Sabu ging toen voor de ramen staan cn wuifde de me nigte vriendelijk lachend toe... Toen ging men huiswaarts, op een paar hardnekkigen na... LEUSDEN Winkelsluitingswet In verband met het feit dat vele winkeliers te Leusden niet weten welke regeling voor hen geldt in zake de Winkelsluitingswet c.q Winkelsluitingsverordening dezer gemeente, wordt door ons na infor matie te bevocgder plaatse mede gedeeld: dat alle winkels op werk dagen om 18 uur gesloten moeten zijn met uitzondering van de Don derdagen en Vrijdagen in de maan den Juli en Augustus, voor welke avonden geen sluitingsuur is vast gesteld. Dat alle winkels op Woensdag na 13 uur gesloten moeten zijn met uitzondering van kapperswinkels, voor wie deze sluiting op Maandag na 13 uur geldt. Gezien de tegenstand van de overgrote meerderheid der winke liers, voorlopig geen verplichte vacantie-sluiting op te leggen en evenmin een koopavond in te stel len. doch te trachten een later sluitingsuur vast te stellen, waartoe bij De Kroon een Verordening tot goedkeuring is ingediend. waarin is bepaald dat een winkel in de maanden Maart tot cn met Octo ber op Maandag tot en met Vrij dag tot 19 uur en op Zaterdag tot 20 uur mag open zijn cn in de maanden November tot en met Februari op respectievelijk 18 en 19 uur vast te stellen. Een uitzon dering hierop vormen de kappers waarop voor de maanden Novem ber tot en met Februari op Maandag tot en mot Vrijdag om 19 uur en op Zaterdag om 20 uur het sluitingsuur is vastgesteld. Goedkeuring op deze ingediende Verordening is op heden nog niet van de Kroon gekomen, zodat tot dat tijdstiD eerst genoemde slui tingsuur geldt. STOUTENBURG Sluitingsuur in Stoutenburg Evenals voor de gemeente Leus den heeft de Raad van Stoutenburg de volgende Verordening vastge steld ingevolge de Winkelsluitings wet: In afwachting van de goed keuring door De Kroon het slui tingsuur voor alle winkels vast te stellen op 19 uur Geen verplichte sluitingsmiddag vast te stellen. De koopavond vast te stellen op Vrij dag tot 22 uur op uitdrukkelijk verlangen van de plaatselijke win keliers. In de maanden Juni, Juli en Augustus in verband met de drukke oogstwerkzaamheden een tweede koopavond vast te stellen op Dinsdagavond. Tegen de uitge sproken wil van dc plaatselijke winkeliers geen verplichte vacan tie-sluiting vast te stellen. Van Oost naar West Van arm naar rijk Sabu werd 28 jaar geleden in de jungle van Karapore geboren, te midden van uitgestrekte bossen, die begrensd werden door wazig blauwe bergen waar de meeste wilde oli fanten voorkomen en waar de nach ten vol opwinding en gevaar zijn. Sabu aanbad zijn vader Ibrahim, die een mahout was van den Ma- haradja van Mysore, zoals zijn va der en zijn grootvader en tot zijn negende jaar ivas het kereltje vol komen gelukkig, want zijn vader had hem beloofd, dat hij een groot mahout van hem zou maken en dat was Sabu's grootste wens Toen hij acht jaar oud was. was hij de onbetwiste meester over zijn vaders olifant, die al zijn bevelen prompt opvolgde Als hij boven op de grote olifant zat, voelde hij zich als op een troon en verheugde zich. dat hij later zijn vader zou opvol gen en dan de ijzeren ankus zou hanteren, zoals zijn voorvaderen dit gedaan hadden Negen jaar lang gaf het leven Sabu alles wat hij maar wenste Toen kwam de teleur stelling. Op een avond naar huis terugkerend, vond hij een grote groep mensen voor zijn huis. Men vertelde hem. dat zijn vader was gedood in de jungle maar dat hij niet verdrietig moest zijn. want het was zeer eervol om in de dienst van de Maharadja te sterven. Sabu was een kleine dappere jon gen die alleen achterbleef in de oli- fantenstallen. waar men het wees kind zo goed mogelijk verzorgde. Opwinding in de jungle Op een mooie zomerdag in 1935 droomde Sabu in de olifantenstal van de dag. waarop hij de beroemd ste mahout van heel Indië zou zijn geworden, toen zijn vriendje Ali hem met groot nieuws tot dc wer kelijkheid terugbracht. Opgewonden vertelde Ali, dat een gezelschap blanken was aangekomen, dat voor bereidingen trof voor een grote „keddah" of olifantenjacht. Zij zou den films opnemen en zochten een kleine jongen, die een olifant kon berijden. Het gezelschap was een film-ex peditie uit Denham in Engeland, dat opnamen kwam maken voor een nieuwe film ..Elephant Boy", geba seerd op Kipling's beroemde jungle- verhaal. Robert Flaherty regisseer de de film met Zolton Karda en Osmond Borrodaile bediende dc ca- Sabu had nooit van Kipling ge hoord en had nooit een film ge zien. Alles wat hij begreep was, dat er een kleine jongen nodig was om een grote olifant voor de blan ke heren te leiden. Zijn opgewon denheid kende geen grenzen. Als ze hem eens namen! Hij zou ze tonen, hoe knap hij was. Sabu besloot In de buurt der film mensen te blijven, hij volgde hen, waar ze ook gingen. Maar hij was niet de enige jongen van die leef tijd. die zulke hoge aspiraties had, er waren wel twintig candidaten. Zes maanden lang hadden Os mond Borrodaile en Robert Flaher ty uitgekeken naar een jongen, die de rol van de kleine Toomai kon spelen. Talrijke proeven waren ge nomen. maar geen geschikte jongen kon gevonden worden. De ideale toomai Op een middag zag Osmond Bor rodaile hoe Sabu een van de oli fanten een standje gaf en h{j be sloot het met de jongen te probe ren. Spoedig merkte hij, dat Sabu een geboren mahout was, die onbe vreesd met de dieren omsprong en alles van hen gedaan kon krijgen. Deze eigenschappen, tezamen met zijn rechte figuur, zouden van Sa bu een ideale Toomai maken. Een filmproef werd genomen en... hij kreeg de rol. Sabu was in de zevende hemeL Toen de volgende dag de werkelijke opnamen begonnen, bleef hy vol komen natuurlijk en zonder enige angst voor de camera's. Nu begon voor Sabu een nieuw leven vol opwinding en nieuwe ge zichtspunten. De enige schaduw over zijn geluk was de teleurstel ling van Ali. die ook vurig op de rol gehoopt had Sabu vroeg of Ali ook geen rol kon krijgen en als dat niet ging of hij dan met de ex peditie mee mocht om in Sabu's buurt te kunnen zijn. De jongens legden de plechtige belofte af. dat zij altijd vrienden zouden blijven en waar hun levens paden ook heen zouden leiden als zij de kans zagen, zouden zij elkaar gaan opzoeken Sabu heeft zich altijd streng aan deze vriendsehapsbelofte gehouden. Hij praat vaak over Ali en wil hem vast gaan bezoeken, als hij in z'n vaderland terugkomt. Een natuurlijke flair voor acteren Toen Zolton Korda besloot, dat een kleine Indische jongen de rol van Toomai zou spelen, was het laatste, wat hij verwachtte, dat hij een ster zou ontdekken Het origi nele draaiboek ruimde voor de jon gen maar een heel kleine plaats in en dreef voornamelijk op het spel der blanke acteurs en de oli fanten-scènes. Maar bij het vertonen van de eerste opnamen bleek reeds dade lijk, dat Sabu een opmerkelijk na tuurlijk flair voor acteren had. Hoewel hij geen woord Engels kon spreken, was hij zo intelligent, dat hij zijn dialoog met gevoel na sprak. Hij was nooit verlegen en zijn gevoel voor dramatiek was op vallend. Deze ontdekking leidde ertoe, dat het originele draaiboek veranderd werd om Sabu een grote rol te ge ven. Nu kwam de figuur van Too mai tot zijn recht. Verder werd be sloten om Sabu mee naar Engeland te nemen om hem in andere films te laten optreden. En zo werd in de zomer van 1935 Sabu's hele leven veranderd Van het geheimzinnige Oosten, vol tradi ties, werd hij overgeplaatst in het drukke, verwarrende leven van het Westen, waar het hem nu best be valt.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7