STADSVENSTER Talrijke gelukwensen voor ABYG J. W. Polder gehuldigd in Markthal George pakt zijn koffi ers Interkerkelijke zangdienst verenigde vele gezindten Renaissance en Reformatie door dr Miedema belicht Receptie in Volksgebouw Journalisten op bezoek Gehele leven ingezet voor verheffing van de arbeider 2 Maandag 20 October 1952 35 JAAR BEDRIJFSBOND (Van een onzer verslaggevers) ..Hoewel men in werkgeverskringen nog altyd mensen aantreft, die de medezeggenschap van de arbeiders met gemengde gevoelens moeten ac cepteren ,is er toch een steeds meer merkbare wending ten gunste te bespeuren. De vakbeweging heeft, met zgn, na jarenlange gevoerde ener gieke strijd verkregen erkenning, ook een belangrijk grotere verantwoor delijkheid gekregen." Aldus sprak de heer Nordbcrg, penningmeester in het hoofdbestuur van de Algemene Bcdrüfsbond Voedings- en Genotmid delen. A.B.V.G., tijdens de Zaterdagmiddag in ..Het Volksgebouw" ge houden receptie, die de afdeling Amersfoort van deze bond hield in verband met het vijf en dertigjarig beataan. Spreker waarschuwde er voor nu de erkenning, middels de P B O steeds vastere vorm begint te krij gen. niet met de handen in de schoot te blijven zitten, doch pa raat te blijven. ..Wij verkeren in een historische periode, waarin op steun van allen wordt gerekend". De heer Nordberg had zeer veel waardering voor het werk van de pioniers, waarvan hg met name noemde de heren J. W. Polder en Timmerman, die hij hulde bracht voor het vele werk dat zij voor de arbeidersbeweging hebben gedaan De voorzitteer van de Amers- foortse Afdeling, de heer J. W Polder, herinnerde in zijn openings woord aan de moeilijke weg. die de arbeidersbeweging heeft moeten gaan. Spreker hoopte, dat alle klachten zullen worden ingespan nen om een wereld te krijgen, met vrede, vrijheid en welvaart. De voorzitter deelde mede., dat zowel van het gemeentebestuur, als van de oud-burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck, schriftelijke gelukwensen waren binnengeko men. De heer" Th. van Oort, voorzitter van de N.V.V. Bestuurders Bond Amersfoort, complimenteerde na mens alle aangesloten organisaties, waarbij hij tevens wees op de be- George Brennan hadden we van morgen even aan de lijn. „Very busy", zei hij. „ik heb niet veel tijd". De meeste koffers bleek hij echter al gepakt te hebben en nu was hg noe zo'n beetje „aan 't rommelen". Wij stelden hem gauw een paar vragen. Of het verblijf in Amersfoort hem bevallen was? Ei genlijk een overbodige vraag, vond George zelf en zo dachten wij er eigenlijk ook over, want herhaalde malen is in de afgelopen weken ge bleken dat de Amerikaan zich in Amersfoort al best thuis voelde Ook op de bus. Wat dit laatste betreft, in het begin is het hem wel even tegengevallen. Dat schakelen, weet je, al die fietsers en de ping-ping. Het was eigenlijk zo, dat we alle maal verwacht hadden, dat Jan van Gent het in New York op de bus veel moeilijker zou krijgen dan George in Amersfoort. Maar de Amerikaan dacht zelf, dat het om gekeerde wel het geval is geweest. Ofschoon, hij begon op het laatst al aardig te wennen. Behalve chaufferen heeft George nog veel andere dingen gedaan en gezien. Van ons land neemt hij een prettige indruk mee naar huis. ver zekerde hij. „Nice country and nice people", zei hij. Natuurlijk is hij het meest met Amersfoorters in contact geweest, want dat waren tenslotte toch zijn klanten. Nu. hij heeft er geen kla gen over gehad. Ze waren allemaal vriendelijk en behulpzaam voor hem geweest. En als stad vond hij Amersfoort prachtig. De Lange Jan heeft hij nog beklommen en vanaf grote hoogte had hij een overzicht van alle plekjes, die hij bezocht had en van dc wegen, waarlangs hij met de stadsbus gereden heeft. Ook zijn kennismaking met het werk der Ned. Vakverenigingen is van zeer prettige aard geweest. Zijn indruk is dat dc sociale voorzieningen in Nederland op hoog peil staan. Zijn Amerikaanse collega's zal hij veel te vertellen hebben. Dat hij in New York Jan van Gent nog zal ont moeten, vond hij erg leuk. „Ik ben benieuwdzei hij, „wat Jan zo al lemaal beleefd heeft op „mijn" bus. Laten we hopen", zei George ten slotte. „dat een volgend jaar tien chauffeurs naar Amersfoort kunnen komen. En ik zal er best bij willen zijn. tenslotte weet ik nu de weg in Amersfoort Automobielbedrijf Alex van Keulen geopend Eenentwintig jaar geleden was het nog een grauwe schuur met wat ge reedschap en een kraanwagen; nu: een modern automobielbedrijf van de eerste grootte. Dit is het onderwerp van een schilderij, dat de vierjarige Nico van Keulen Zaterdagmorgen in z'n blau we overall en met de bruine alpino op de blonde krullen, zijn grootvader Alex van Keulen aanbood ter ge legenheid van de opening van diens nieuwe automobielbedrijf aan de Industrieweg. Een ruime montagehall, showroom, tankinstallatie en een modern inge richt smeerstation, vormen de onder delen van het grote gebouw, dat thans zijn poorten voor de automobi listen heeft geopend. Men is overigens niet van plan nu op de lauweren te gaan rusten. In de toekomst (misschien is de kleine Nico dan al een „echte" monteur ge worden) denkt men de splitsing tus sen personen- en vrachtauto's niet alleen organisatorisch, zoals thans reeds het geval is. maar ook in ver schillende gebouwen door te voeren. Het is namelijk zo, dat onder supervisie van de heer Alex van Keulen speciale vrachtwagens wor den ontworpen en gebouwd, aange past aan bijzondere eisen die bepaal de cliënten aan hun wagens moeten stellen. Een dezer vrachtauto's valt, naast een glanzend stel vertegen woordigers van merken, waarvan de firma het dealerschap heeft verwor ven. te bewonderen op de tentoon stelling die tot en met vanavond in de met bloemstukken versierde mon tagehall wordt gehouden. langrijkheid van het kweken van kader. De heer A. Mosterd sprak na mens de Nederlandse Vereniging van Bakkersbedrijven. Hu zeide ca „Ik ben er trots op te verkla ren, dat wij nog nooit met elkaar een conflict hebben gehad. Het ver heugt mij ook. dat de socale po sitie van de arbeiders in de tien tallen van jaren, die achter ons lig gen, belangryk is verbeterd. De heer J. Hanhait vond de sa menwerking lussen de Vereniging van Amersfoortse Bakkerspalroons. waarvan hij voorzitter is, en de A.B.V.G. bijzonder prettig, en zeiae tevens, dat de belangen van belde organisaties parallel lopen. De heer Veenvliet bracht de hulde over van „De Stem des Volks". Hij dankte vervolgens voor het werk van de arbeidersbeweging, waar door het mogelijk is geworden dat hel volk aan cultuur kan doen. Het koor zong ..Morgenrood" en „Eens" van Otto de Nobel, dat door velen niet zonder ontroering wera aangehoord. Namens het Christelijk Neder landse Vakverbond sprak de heer P Kuyt Velen maakten van de ge legenheid gebruik om hun persoon lijke gelukwensen aan te bieden en vooral de heer J. W. Polder, die zijn veertig jarig jubileum vierac als voorzitter van de Slagersgezel- lenbond, kreeg menig compliment in ontvangst te nemen. Onder de talrijke bloemstukken, die de receptiezaal een vrolijk aan zien gaven, merkten wij de flora- gelukwensen op van Alg. Ned. Bouwarbeiders Bond. N.V. van Ver voerpersoneel Centr. Bond van Werkers in Transport bedrijven, Arb. Muziekvereniging ,.H. J. He geraat". Christelijke Bond \an Voe dings- en genotmiddelen, Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond, Gemeen- schappeluk Belang, A.N.G.B., Ned. Bond van personeel in Horeca-be- arijven. N.V.V. Besturen Bond afd. Amersfoort, Alg. bedrijfsbond Meu bilering en houtbedrijven, Vrou wenbond van het N.V.V.. „Stem des Volks". Kleermakers en Tex tiel „De Eendracht", Algemene be drijfsgroepen Centrale, Alg. Ned Grafische Bond. Amersfoort heeft Zaterdagmiddag bezoek gehad van een aantal journa listen, aangesloten bij de Federatie van Nederlandse Journalisten. Het gezelschap werd op het gemeentehuis ontvangen door burgemeester Molen dijk. wethouder Koopman en ge meentesecretaris Streng, vergezeld door de heer Nijssink. Ook de heer Kaptcin, die het toezicht heeft op de in onze stad aan de gebouwen uitge voerde restauraties, was aanwezig. Burgemeester Molendijk heeft in 'n rede, die met grote belangstelling werd aangehoord, interessante din gen verteld over het verleden, het heden en de toekomst onzer stad. De secretaris van het gewest Utrecht der Ned. Journalistenkring, de heer Han sen. bedankte hem met enige toepas- se lüke woorden. Na een korte wandeling door de stad werd het gezelschap vervolgens ontvangen op Mariënhof. waar het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek is gevestigd. De directeur, de heer dr P. Glazema, leidde de journalisten rond en hield vervolgens een causerie over het werk van het instituut, die hij illustreerde met lichtbeelden. De heer Wilbrink van de Katholieke Ned. Journalistenkring sprak een dank woord. Vervolgens werd onder leiding van de heer Kaptein een aantal restauraties in het oude stadsdeel be zichtigd en tenslotte maakte het ge zelschap, dat met een bus gekomen was. nog een tocht door het Soester- kwartier om een blik op de nieuwe woonwijken te werpen. Burgemees ter Molendijk heeft de gehele trip door onze stad tot het einde toe mee gemaakt en steeds alle gevraagde inlichtingen en voorlichting gegeven, hetgeen door de journalisten op hoge prijs werd gesteld. 2027. Pitau, Kees en Rob overleggen gerui me tijd. Het oude stam hoofd heeft er geen be zwaren tegen de vreem delingen te herbergen, maar de bevolking van het eiland mag er niets van weten. Dat is ech ter wel te regelen. Pi tau zendt een bood schapper uit. die het be richt doorgeeft. dat iedereen binnenshuis moet blijven gedurende enkele uren. Dan gaat Rob terug naar de ha ven en hij beduidt de vreemdelingen hem te volgen. In alle stilte worden de mannen dan naar een soort tempeltje gebracht, de Heilige Plaats", waar de bevolking nooit mag komen Een betere schuilplaats zou moeilijk te vinden zijn. Zo goed en zo kwaad als dat gaat beduidt DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Rob de mannen, dat zij hier hun intrek moeten hoofd De lastige pottenkijkers zullen hier niet nemen en dat zij hier geen gevaar zullen lopen. I komen speuren. En het lijkt wel of de twee Hij wijst naar de lucht, maakt het geluid van hem wel begrijpen, straaljagers na en schudt dan heftig met zun Op 7 Dec. uitzending via IK OR Te zelfder tijd dat een groot ge deelte van Amersfoorts bevolking zich verdrong om iets te zien te krij gen van de festiviteiten ter gelegen heid van het circusjubileum, was een andere, eveneens grote groep Amers foorters bijeengekomen in de St. Jo- riskerk om een bijzondere gebeurte nis van geheel ander karakter mede te maken. (Van een onzer verslaggevers) Op het met vlaggen en tientallen bloemstukken versierde podium van de Markthal hadden Zaterdagavond de heren Van Veen en Polder, respec tievelijk 25 jaar lid cn 40 jaar voorzitter van de afdeling Amersfoort van de Algemene Bedrijfsbond Voedings- en Genotmiddelen, A.B.V.G plaats genomen, om door verschillende functionarissen van de Bond en een kleine duizend belangstellenden op een glorieuse, onvergetelijke wijze te worden gehuldigd. Charles Aerts' radio-ensemble bood de beide Jubilarissen een uitgebreid jubileum-programma. Het officiële gedeelte van deze feestavond werd doelbewust zo be knopt mogelijk gehouden Men waakte er voor te veel sprekers te lang aan het woord te laten. Tijdens de 's middags in het ..Volksgebouw" gehouden ïeceptie was er immers ruimschoots de gelegenheid ge weest de heer Polder toe te spreken. De Bondsvoorzitter, de heer Dink- laar. noemde „Vriend Polder" een bescheiden alhoewel tempera mentvol man. „Zijn gehele leven heeft hij ingezet voor de verheffing van de arbeider," zo zei hij. De heer Dinklaar vond een historische te rugblik op deze feestavond overbo dig. „De goed gevulde zaal. acht ik een overtuigend bewijs van wat is be reikt." Onder overweldigend gejuich speldde hij zowel de heer Polder als de heer van Veen een fraaie herin- neringsspeld op de revers. Hij over handigde de heer Polder een oor konde. de dames Polder en Van Veen bloemen en een klein ge schenk. Namens het afdelingsbestuur Amersfoort van de A.B.V.G bood de heer G. van Amstel gelukwensen aan. die hij vergezeld deed gaan van enige geschenken Om precies 8.30 uur werden de achterdeuren van de Markthal open gedaan. „Met slaande trommels en vliegend vaan", trad de arbeiders muziekvereniging „H. J. Hegeraat", waarvan de heer Polder jaren lang erevoorzitter was, de Markthal bin nen. De dirigent van „H. J Hege raat". de heer Kolfschoten, bood de heer Polder een door hem gecom poneerde mars aan, die de naam van de jubilaris zal dragen. Vervolgens zei Frieda van Brakel. een klein meisje met lang krulhaar, onbevan gen het volgende gedichtje- „Als U in later tijden, nog eens aan deze feestdag denkt, Vergeet dan niet het bloemenmeisje. dat u deze ruiker schenkt" Ontroerd dankte de heer Polder voor de hem gebrachte hulde. Variété-programma Hierna werd hen een vlot variété programma voor gezet, dat door de zaal. getuige het veelvuldig en lang durig applaus, deerd Kostja van Katwijk, de bekende radioconferencier, kondigde met dikwgls geestige praatjes een keur van radioartisten aan. Dat wa ren dan de „Notenkrakers", de „Wama's". Jan Vogel en Albert de Booy. die hier zijn afscheidsvoorstel- ling gaf Men heeft gelachen (o.a om de capriolen van de Wama's en de (gekraakte» noten van de No tenkrakers. geluisterd (naar het „Jeruzalem") van Albert de Booy. en gezongen bij de door Jan Vogel op zijn Hammond-orgel ten gehore gebrachte melodieën Van Katwijk bracht het ene na het andere nummer in een vlot tempo voor het (geïmproviseerde) voet licht. Is het dan een wonder, dat men tegen middernacht juist goed in de stemming was om met het radio dansorkest van Jan Vogel nog een paar uur gezellig te foxtrotten, wal sen en wat dies meer zij? De jubilerende voorrittcr van de afdeling Amersfoort van de Al gemene Bedrfifsbond Voedings- en Genotmiddelen krijgt een wel gemeende handdruk van een van de velen, die tijdens de receptie hun gelukwensen kwamen aan bieden. Geen voorrang verleend Mevr S. reed op haar fiets op de NiJ- verheldsweg, komende van de spoorweg, overgang en gaande naar het abattoir Bij de Brabantsestraat verleende ztj geen voorrang aan een van rechts ko mend motorrijwiel Hoewel de motor bestuurder krachtig remde, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen De dame kwam te vallen en bleef bewuste loos liggen. Door de G.G G D. werd ril mét een hersenschudding naar de Lichtenberg overgebracht. Openbare dronkenschap en verzet In een café op de Appelmarkt ont stond enige opwinding toen een man, die men niet wenste toe te laten, wei gerde te vertrekken Door de Inmiddels gewaarschuwde politie werd hij, nadat hij hevig verzet had geboden, overge bracht naar het politiebureau. Wegens openbare dronkenschap en verzet tegen de politie zal proce6-verbaal tegen hem worden opgemaakt. „Interkerkelijke koorsamen wer king" is de naam. die gekozen werd om weer te geven, op welke grond slag de dienst, dte Zaterdagavond ge houden is. georganiseerd zou worden Met deze naam is geen woord teveel gezegd, want vrijwel alle schakerin gen van het kerkelijk leven waren vertegenwoordigd in het meer dan vierhonderd zangers tellende koor ontstaan uit samensmelting van twaalf plaatselijke koren dat deze dienst met tegenzangen en enkele aparte koorstukken opluisterde. Hoewel de aanvangstijd op half acht was gesteld, begon de eigenlijke dienst pas een half uur later, daar eerst met de gemeente de psalmen en gezangen, die in de dienst voorkwa men. onder leiding van de cantor organist van dc St. Joriskerk. de heer Hülsmann. geoefend werden. Dat hierdoor dc samenzang van koor en gemeente veel beter slaagde dan anders het geval zou zijn geweest, spreekt wel van zelf. Een andere bijzonderheid, die in deze dienst viel op te merken, was het eenstemmig, zonder orgelbege leiding laten zingen van ps. 130 door het koor. De problemen die deze manier van zingen met zich mede brengt, bleken grotendeels overwon nen, zodat dit experiment zeer goed geslaagd genoemd mag worden. Ver der was er een plaats ingeruimd voor die muziek, die in belangrijke mate afwijkt van dc gewone kerkzang: het Oud-Katholieke koor zong een introïtus.- en na de Meditatie, door dc voorganger ds N. O. Steenbeek. bracht het koor van het Leger des Heils, samen met koperblazers, een tweetal liederen ten gehore Dr koorzettingen waren speciaal voor deze dienst gemaakt door mej. M. Zijlstra en de heren W. Hülsmann en M. C. Kuyper. terwgl ook de lei- ding aan het koor beurtelings door I hen werd waargenomen. Een geluids- wagen van het I.K.O R. was aanwezig voor het op de geluidsband vastleggen van deze dienst, die op 7 December 's avonds van 67 uur zal worden uitgezonden. De toewijding waarmede de dienst is voorbereid en de vele enthousiaste klanken die na afloop te beluisteren vielen, rechtvaardigen de verwach ting dat het niet bij deze ene keer zal blijven, maar dat in de toekomst de Interkerkelijke koorsamenwerklng wederom zal kunnen bewijzen, dat velerlei gezindten zich kunnen ver. enigen in één gemeenschappelijke lofzang. Frituurvet in brand In een lunchroom ln de Lanpestraat hoek Muurhulzen ontstond Zaterdag een lichte brand. De eigenaar had een pan met frituurvet op een binnenplaatsje staan. Vermoedelijk Is dc vlam In de pan geslagen Het gevolg was. dat een houten afdak geheel verbrandde. Nog voor de brandweer aanwezig was, had den de bewoners het brandje met een slang op de waterleiding geblust. Bloeddorstige hond bijt schaap dood In een welland aan de Ltendertseweg werd door een bloeddorstige herders hond een schaap doodgebeten. Het dier was op een vreselijke manier door de hond verminkt. Tegen de eigenaar van de hond zal proces-verbaal worden op gemaakt. (Advertentie l.M.) TTn-nfV. Krabben e» pêuteren iHtm maakt <le k*\uil steeds erger. De helder vloeibare Ull3ia^ D.D D. dringt diep in de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN S A Kg |3 J*) HUIDAANDOENINGEN JÏL»'* Ernstig auto ongeluk bij echoput Op de Apcldoornse straatweg, na bij de echoput, gebeurde Zaterdag morgen een auto-ongeluk, waarbij de echtgenote van de directeur van V.V.V. te Apeldoorn zeer ernstig werd gewond. Ter plaatse is men bezig een be tonnen wegdek aan te brengen. Een rijbaan is voor het verkeer vrij ge geven De heer J. M. uit Koog aan de Zaan had voorrang en reed op de halve weg, toen plotseling van de andere kant een Volkswagen met grote snelheid op hem inreed De in zittenden waren de heer en vrouw T. H. uit Apeldoorn. De heer M. heeft enige ernstige verwondin gen. doch zijn toestand is niet zor gelijk. Zijn echtgenote liep een ge broken neusbeen op. De heer H. had snijwonden en vermoedelijk enige inwendige kneuzingen. Een buiten gewoon onaangename bijzonderheid is nog. dat de Wegenwachter Flek- kert uit Voorthuizen, die bg het on geval hulp verleende tijdens zijn werkzaamheden van enige gereed schap werd bestolen. VIT op de planken De Amersfoortse amateur-toneelver eniging „V.I.T gaf Zaterdagavond in het KAB -gebouw een opvoering van het toneelspel „De Verschoppeling" in drie bedrijven naar A Boerc. De keuze van dit stuk was zeker geen slechte te noemen. Het had to» onder werp het verzet van een boerendochtci tegen de plannen van haar eerzuchtige en hekrompen vader, die haar. evenals vroeger reeds met haar beide broers was geschied, tegen haar zin wil laten trou wen in de boerenstand, ondanks het hem bekende feit. dat zijn dochter Tonia haar hart aan een rechtschapen arbeider heeft verpand. De redding voor de Jonggeliefden komt ditmaal van de zijde van een zwerver, die een broer \an de eerzuch tige boer Kobus Harm blijkt te zijn die door een misdrijf, gepleegd door boer Kobus destijds een lager wal is geraakt. De rol van de zwerver werd evenals die van zijn nichtje Tonia wel op meest natuurlijke wijze vertolkt; die van boer Kobus miste echter soms voldoende overtuigingskracht en werd evenals de rol van zUn zachtmoedige onderworpen vrouw Iels te aarzelend gespeeld. Indien Ai a- enkele spelers zich nog wat meer weten me- I 1°5 maken van het opzeggen van een uit het hoofd geleerde les. zal hun on miskenbare toewijding een volgende maal zeker met een gevoel van grote voldoening worden beloond Tot besluit van de avond werd de aan wezigen een bal aangeboden met muzi kale medewerking van de „Rambling Riders". AANGEHOUDEN* EN OVERGEBRACHT De 29-Jarlge Amcrsfoorter. die ln Heerenveen enige oplichtingen had ge pleegd, Is alhier op verzoek van de offi cier van justitie te Assen aangehouden. Volksuniversiteit Amersfoort De V.U. opende dit jaar haar cur- sussenreeks met een cursus van 3 avonden over het onderwerp Renais sance en Reformatie. Na een openingswoord van de voorzitter mr Cohen Tervaert. die de volksuniversiteitgedachte belichtte en daarnaast de waarde van de Ra- dio-V.U. in het licht stelde, nam dr Miedema het woord. Renaissance en Reformatie worden tegenwoordig vaak met het odium belast, dat zij de oorzaken zouden zijn van de ontreddering in de hui dige maatschappij. Deze opvatting is onjuist en vindt haar oorzaak in een niet fundamenteel begrijpen. Dit ge brek aan begrip wordt veroorzaakt, doordat men heide bewegingen ge schiedkundig steeds gescheiden heeft behandeld. Beide echter zijn gebo ren uit één gemeenschappelijke stu wing. Vooral op het gebied der kunst is dit zichtbaar. Spreker zal dit aan tonen aan de drie grootste .schilders der Renaissance: Leonardo da Vinei, Michel Angelo en Albrecht DUrer. Hoe verschillend men tegenwoor dig staat tegenover Leonardo da Vinei toonde de docent aan de dia metraal tegenovergestelde oordcel- vellingen bij gelegenheid van zijn dit jaar gevierd eeuwfeest. Achter het IJzeren Gordijn is hij gehuldigd, maar een der leidende Franse schil ders van deze tijd, Raoul Dufy, schrijft: „Je détestc la Joconde!" En een ander: „Da VineiAbsolu- ment pas créateur!" De docent schetst in details het leven van Leo nardo: een Zondagskind. Alle genie Keienuraak W/IJ Amersfoorters gelo- ven in onze Kei. Het is werkelijk met nodig dit knoerstig brok graniet te koesteren als een kip haar ei. maar het geeft ons toeh hel gevoel, of wij bezig z\jn met het drinken van limo nade waar de fles nog om heen zit, als wij bezoekers onheuse dingen over dc Kei horen zeggen. Wanneer dat zo gaal in de trant van: Die kei verveelt ons al lang, hij ligt ons zwaar op de maag, wat trouwens zó al onzin is. omdat het niet kón. Toch Is dit Zaterdagnüd- zeer werd gewaar- I dag gezegd door een van de Utrechtse journalisten die in onze stad op bezoek waren. Hij bedankte de burgemeester uiterst cor rect voor diens in de raad zaal gehouden inleiding over oud- en nieuw Amers foort. Toen wij hoorden dat de geachte spreker blij was, dat de burgemeester niet over de kei had ge sproken en hü er verder zijn maag en zo bij ging halen, dachten wij bezeerd: ..Ho. ho collega, onthou nu uw dag, want onze Kei laat zich niet ongestraft beledi gen." Enfin, zoals we uit de ge dichten weten leeft een kei langzaam en zfjn toraak- oefening houdt daarmede gelijk tred. Voorlopig ge beurde er dus niets. In het klooster Mariënhof, waar men leeft van opgravingen, liet dr P. Glazema aan de gasten zien hoe mooi aar dewerk, sieraden en meis jes er een hele tijd geleden al uitzagen, 't Was allemaal bijzonder interessant en leerzaam voor de journalis ten die hun brood voorna- melijk moeten winnen uit het omwoelen van het he den, zodat ze voor het ver leden bijna geen tijd meer over hebben. Na het klooster bezocht het gezelschap de vele mooie plekjes waar een massa mensen niets aan vindt. De journalisten ke ken en luisterden echter erg aandachtig. Aan het eind van de wandeling was er nog net tijd om even per bus de nieuwe stadswijken te gaan bezichtigen. In Egypte schijnen voor wie het gelooft de stenen te kunnen spreken, in Amersfoort kunnen de keien lachen We hebben het gehoord, toen we als laatste in dc bus stapten. Het klonk scherp en sar castisch als het rillende ge luid van mes op slijpsteen. De wraak was op handen. Terwijl de bus door „Je ruzalem" reed. uiisten wij, dat ons geloof in de Kei niet beschaamd zou wor den. Krak, boem ging het achterin de bus. en dan met grote regelmaat bom, bom. bom. ..Een lekke band." giste iemand nog tamelijk optimistisch. Maar de chauffeur trok een ge zicht als de man die de honderdduizend weer net niet heeft gewonnen, toen hij de mededeling deed dat een kei zich tussen de dub bele wielen had gewerkt en nu met elke draai van het wiel keihard tegen het spatbord sloeg. Verder rij den was onmogelijk. Het weg nemen van de kei kon lange tijd duren. Ach hoe heerlijk klonk toen het weeklagen der col lega's, die voor het uitoefe nen van hun beroep ergens binnen het uur moesten zijn. En hoe zoet is dan de gedachte: Dat is nu alle maal jullie eigen schuld. Na een minuut of twintig had men de kei er uit. 't Bleef dus bij 'n waarschu wing. Een mop graniet die men nauwelijks met één hand kon tillen. Ze hebben hem meegenomen naar Utrecht, opdat geen hunner zal vergeten, dat Amers foort een Keistad is. Geen journalist die dat kan ver anderen. Succesnummer Stadsvensterkljker heeft gistermiddag het circus be zocht. Het was er afgela den vol, vooral met kin- kleuren, deren, die op deze Zondag middag uit mochten met pa en moe. Er is daverend ge lachen, om de kunsten van de (voetballende) wonder- beer, om de paardjes, die olifanten, de clowns. Maar weet u waar het hardst, het uitbundigst, het dave- rendst. het gierendst om gelachen is? Toen een aan tal circusknechten zoals ge woonlijk na het slot van een nummer de piste in kwam rennen om „het de cor" te veranderen strui kelde er een over een touw en viel in zijn mooie groe ne pak languit voorover in middag niet meer gelachen. Daarmee ziet men maar weer dat wat helemaal niet komisch bedoeld is vaak het meest komisch werkt. „Paradys"-weg We zijn gisteren met tientallen andere Amers foorters in de Treek ge weest en hebben daar won derlijk genoten van de pur per, goudgele, fel oranje en diep bruine kleuren, die het zonbeschenen bos als in een milde bui voor die ene vrije dag in de week voor Jan en alleman had gere serveerd. Het Treekermeer tje weerspiegelde de pas- telkleurige boomstammen als bronsgroene orgelpij pen. 't Was ons of 'n sym- phonie van stilte kleur was klank geworden uit het water op steeg en zich oploste in het geruis van dorrende bladeren. Een ko nijn vluchtte voor onze voetstap; een eekhoorn sprong van tak op tak. Wij bereikten de Treek via de Paradijsweg en waarlijk, wij betraden een paradijs van wonderlijk geschikte Fout Eindelijk willen wij ons hart eens luchten over iets, dat ons al maanden ergert. Het krantenvak" brengt mee dat men per dag tien tallen maJen op moet bel len. Steeds weer komt het dan voor. dat wij tijden lang moeten zoeken naar 't nummer dat wij draaien willen. Het gehele telefoon boek is schijnbaar zonder een enkel systeem samen gesteld. (Pehalve dan de alphabetische volgorde). Wil men bijvoorbeeld de het zand. Alle kinderen genie opbellen dan moet veerden omhoog en de tent men kijken bij landmacht daverde van de vrolijkheid. Welke niet-militair bedenkt Zo uitgelaten is er de hele zo iets? Nog erger, moet men de begraafplaats „Rusthof" bellen, dan kan men zoeken bij Begraaf plaats en niets vinden. Men kijkt dan bij Algemene (begraafplaats) zonder het nummer aan te treffen. Noch bij Rusthof, noch bij kerkhof of iets van die aard vindt u het bewuste nummer. Waar het dan wel staat? Onder „Gemeente" kunt u het vinden. Of: on der Jansen. Kijkt u het maar eens na Jansen, be waarder Rusthof Nog zo'n voorbeeld: de Handelsschool in de Helle straat heeft telefoon (stel je voor van niet). Waar 't nummer staat? In het ge hele telefoonboek niet. Al kijkt u van A tot 7. u zult het niet vinden. U moet eerst het Gemeentehuis bellen. De telefoniste daar verbindt u door met de Handelsschool! Kan men het nieuwe telefoonboek (1953) misschien volgens 'n ander (b"'er) systeem in richten? Laat men des noods een nummer er twee maal inzetten. Wereldspaarweek Verscheidene regerings organen hebben er al meer dan eens op gehamerd meer te sparen Dat is niet alleen in Nederland zo, maar over het grootste deel van de wereld. Nu is er weer een wereldspaar week ingesteld. Mocht u dit nog niet weten, dan kunt u dit zien aan de enorme bankbilletten. die in de tuin van de Nutsspaarbank staan oDgesteld. Duidelijk blijkt, dat honderdgulden- biljetten (van harte) wel kom zijn. maar guldens, kwartjes en dubbeltjes even zeer. De (reusachtige) bank- en muntbiljetten zijn (evenals het kleingeld) voortreffelijk uitgevoerd. Gaat u maar eens kijken. Legt u dan meteen weer wat geld in. Want u spaart toch zeker ook mee? viel hem ten deel; met fenomenale veelzijdigheid werkte hg op allerlei gebied, maar hield zich afzijdig van vorsten en vorstengunst. Michel Angelo vormt in veel op zichten een tegenstelling met Da Vinei. Hij is geen zondagskind maar een tragische worstelaar met het leven. Hij heeft een moederloze, kil le jeugd gehad. Hij had een moei lijk karakter en was ten prooi aan psychopathische angstvisioenen. Zijn gelaat was even afstotend als zijn karakter; vrienden heeft hij nooit gehad; getrouwd is hij nooit geweest. De docent schetst de invloed van Dante en van Savonarola op hem; later die van Vittoria Colonna, de beroemde dichteres Hij was niet zo veelzijdig als Da Vinei en. al was hij een groot architect, schilder en dich ter. beeldhouwer was hij in de eer ste plaats. Een lezing van enkele van zijn sonnetten en een repks licht beelden van zijn veelzijdig werk toonde het samengaan van renais sancistische en reformatorische ele menten. De rïerde avond was gewijd aan de stille vrome Dürer, deze vooral graficus. Hij was de zoon van een Hongaarse vader, goudsmid in Neu renberg en onderging de invloed van zijn vaders beroep en van de sfeer van zijn gotische geboortestad, waaraan hij met zijn melancholische natuur sterk gehecht was. Gedetailleerd schetste de docent het rustige werkzame leven van de kunstenaar, wiens uitgebreid nage laten werk (1400 werkstukken) sterk het samengaan van Renaissance en Reformatie tonen. Een lezing van een gedeelte van Dürers dagboek, o.a. zijn smartelijke ontboezeming bij het vernemen van het (valse) gerucht van Luthers vermoording in een hinderlaag, bewees zijn grote ver ering voor de Hervormer. Een aan tal lichtbeelden bracht de grote kunstenaar nader tot de toehoorders. Noteert U even 17 t.m. 23 October GRAND THEATER V»n 17 t.m. 23 Oct. ..De zonen van de Musketiers Toe- iung 14 laar. Aanv. 2. 4.15. 6.1!i.n 9 uur. Do. 2.30 uur ov. dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. Van 17 t m 23 Oct. „De smokkelpoort van Azië" Toe- gang 18 Jaar Aanv.: Zo 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 ""'de Jeugd-ftlmcyclus Woensdag 23 Oct Aanv: 2 en 4 uur. „De goud zoekers van Maihomba" REMBRANDT THEATER Van 17 tm. 20 Oct. „De Dulvelsbrlgade" Toe gang 1-1 Jaar. Van 21 t.m 23 Oct. „Gezocht wegens moord" Toegang 14 jaar Aanv.: Zo 2, 4 15, 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30. 6.45 cn 9 uur. CITY THEATER Burg. Grothstr. 38 Tel. 279D. Snestdyk Van 17 tm. 19 Oct. Soestdijk. „Mara Maru". Toe gang 14 Jaar. Van 20 t.m. 22 Oct. „Milllonairs gevraagd". Toegang 14 jaar. In de Donderdag-Cyclus 23 Oct. „Rigoletto". Toegang 14 jaar. Aanv.: 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Vr. 8 uur Za. en Do. 2.30, 6 45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. GRAND THEATRE Donderdag 23 Octo ber Pianorecital door: Myra Hess. Aanv.: 8 uur. AGENDA AMSTERDAM TONEEL VRIJDAG 24 OCTOBER. Stadsschouw burg 8 uur. Het Ned Volkstoneel met première van Gilbert Asbrow ,'t Is tijd dr Schweitzer". MUZIEK WOENSDAG 22 OCTOBER. 8.15 uur: Concertgebouw Abonnementsconcert onder van Belnum. DONDERDAG 23 OCTOBER Stads schouwburg Nederlandse Opera met de première van Mozarts „De brui loft van Figaro". Burgerlijke Stand GEBOREN: Otto Hilbrand. z van W. M. Visser en A. H Koedijk Henrietta Elisabeth, d. van J. G. Parent en E. M. v. d Weerd: Maria. d. van E. de Weljer en M. B. Hoek. Karei Willem, z. van W. Hellenthal en P. v. d. Zwaag. Alber- tus, z van J. van Wageningen en M. D. Baggerman, Herman Aljc, z. van D. Kamphuis en B H Harleve't: Klazina. d. van K Scheper en A Poepe. GETROUWD J. B L Lucas en J H. Zoetmulder: J F W. Pgioo en E de Jong; R. O. Gunther en H. M. de Jong.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2