België-Nederland teleurstellend jubileum-duel (2-1) Falende Belgische voorhoede grijpt niettemin de zege Zwakke momenten van Kraak komen ons op twee doelpunten te staan M J M. Sportbijlage Dagblad voor Amersfoort Publiek hoont Mermans met kreet „Coppens! Coppens!..." Kraak komt - helaas - de tegenstanders te hulp Belgi ië-Nederland: zege voor televisie rvi Maandag 20 Oetnbor 10.-, NEDERLANDS DOELPUNT. De S" strakke lijn van Lenstra's schot boog iets af door een aanraking van de bal met stopper Carré (gebogen). Rechts Lenstra met de armen in triomf omhoog. Het Nederlandse doelpunt DEURNE, Antwerp-stadion. Verwacht U geen opwindend verslag van de 75ste voet balwedstrijd tussen België en Nederland. Dit jubileum-duel is een van de meest teleur stellende ontmoetingen geworden uit de lange serie derbies der lage landen, die vol gens de traditie toch sfeer, vinnig voetbal en spanning, vooral spanning had moeten op leveren. De „hel" van Deurne? Het leek er niet op. Eerder kreeg men de indruk van een gemoedelijke partij voetbal, als op een schoolplein. Teleurstellend spel van het Ne derlands elftal? Wanneer men het vergelijkt met de oefenwedstrijd tegen de Wolver hampton Wanderers in Rotterdam, zeker! Maar veel meer nog vielen de prestaties van de Belgen, die dan toch de naam hadden, tenminste in techniek en qua tempo onze meerderen te zijn, tegen. Bitter tegen. Zo erg, dat de Rode Duivels gegeseld werden met fluitconcerten van hun eigen publiek. De Belgen wonnen met een doelpunt ver schil (21) op het kantje af. Anoul scoorde vijf minuten voor het einde de winnende goal, dank zij een onfortuinlijk moment van onze doelman Kraak. Halflinie en de defensie prima Ondanks het weinig boeiende van de strijd nam mén verschei dene herinneringen uit het Ant werp-stadion mee. Niet zo erg op wekkend overigens. Voor ons heb ben de Belgen eigenlijk maar met tien volwaardige krachten gespeeld. Sjefke Mermans, de sympathieke aanvoerder van de Duivels, die in dit zelfde Deurne zo dikwijls om zijn grote wapenfeiten was beju beld. werd na enkele mistastingen in het begin, geestelijk kapot ge jouwd door onsportieve fanatieke lingen, die de yell „Cop-pens, Cop-pens" aanhieven en hun inder daad weinig productieve aanvals leider uitfloten. Tot hun eigen nadeel overigens, .want het duurde niet lang of Mer mans was volkomen van de kaart. Enfin, de Belgen moeten de wei nig verkwikkelijke vete Coppens- Mermans (de KC stelt die twee maar liever niet tezamen op) zelf maar uitvechten. Natuurlijk heeft Mermans niet doelloos over het veld gelopen. Hoewel hij geestelijk diep in de put moet hebben gezeten, deed hij lichamelijk zijn uiterste best, de stroef lopende Belgische voorhoede te sterken. Maar ook in dit opzicht werd hij practisch uit geschakeld. Door Terlouw, die fel en strijdvaardig en zonder al te veel vrije schoppen tegen zich te krij gen, dubbel en dwars revanche nam voor zijn nog niet verkropte neder laag in April tegen de virtuoze Cop- pens. Terlouw had natuurlijk veel voor op de geestelijk geremde Mer mans, maar dat neemt niet weg, dat het spel van de Spartaan ook door het overige, de candidatuur van Hendriks voor de stopperspilplaats waarschijnlijk nog wel even zal hebben opgeschort. Verdere herinneringen? Tja, dat er wéér een Nederlander was, die het duel met zijn tegenspeler duide lijk verloor. Van Roessel werd n.l. door de athletische stopperspil Carré aan zeer korte en stevige banden gelegd. Voorts, dat de goedwillende, maar voor internationaal voetbal nog niet rijpe Lugthart een debuut maakte, dat hoogstwaarschijnlijk voorlopig zijn laatste zal zijn ge weest. Dat Kraak onfortuinlijke, maai' ook zwakke momenten had, die direct of indirect doelpunten ten gevolge hadden. Maar ook en dat is dan tenminste iets posi tiefs dat onze kanthalves Wiertz en Biesbrouck en onze backs Al berts en, zij het in iets mindere mate, de debutant Tebak, op een voortreffelijk gespeelde wedstrijd kunnen terugzien. Het veld was al ingespeeld door de jeugdploegen, toen een harmo nie-orkest van een Amerikaanse automobielfabriek de sintelbaan be trad. Dit ensemble bracht zijn uit stekende muziek in een soort show, die aan een polonaise deed denken. Op het moment, dat de ploegen tus sen ere-hagen van in smetteloos wit gestoken juniores het veld op kwa men. scheurde juist de zon het wolkendek vaneen. Het 10.000 man sterke Nederlandse legioen, ver spreid tussen de veel talrijker Bel gen, zong dapper het Wilhelmus mee. De Belgische supporters, al zo aardig op dreef bij vroegere ge legenheden, lieten het orkest nu weer moederziel alleen de Braban- Qonne ten gehore brengen. Na de uitwisseling van jubileum vaantjes wierp de Engelse scheids rechter William Ling het geldstuk. Mermans koos zijn speelhelft met de wind mee, Nederland kreeg de aftrap. Spaarzaam schieten Middenvoor Van Roessel schuift de bal naar Lughart en deze plaatst terug op aanvoerder Biesbrouck Veel verder komt de bal niet. Want de watervlugge Belgische debutant rechtsbuiten Reyniers breekt de Hollandse combinatie af, snelt naar voren en laat Mermans zijn eerste (slechte) schot lossen. ,,Torke" Lem- berechts, nu eens op de linkervleu gel, zal het wel eens even beter doen. maar de bal gaat naast. Kraak mag zijn eerste uittrap nemen. Het legioen houdt hem scherp in het oog. Gelukkig, het gaat nu veel be ter dan in Rotterdam. Ver over de helft daalt de bal neer. Lugthart. Van Roessel en Lenstra ontvouwen een scherpzinnige com binatie, maar een Belg werkt de bal over de zijlijn en bij Lenstra's in gooi komt er na Bennaars geen Ne derlander meer aan te pas. Wiertz roept even later mot een forse trap Lenstra en Van Roessel in het geweer, waardoor de com plete Belgische defensie te hoop loopt. Een nogal netelige situatie voor de Rode Duivels, die doelman Boogaerts met enig geluk oplost. Kort na elkaar laat Lemberechts van de vleugel enkele hoge ballen in ons doelgebied vallen. Terlouw meldt zich met veerkrachtige spron gen en welgetimede kopballen. Solo- optreden van Lenstra: een onweer staanbare drang drijft de Fries, mét de bal. van de lijn weg, naar bin nen. Hij doet er iets goeds mee Er volgt een pass. die twee. drie Ne derlandse aanvalsstoten ten gevolge heeft, welke de nog altijd vrij tam me Rode Duivels danig in verwar ring brengen. Een mooi schot van Bennaars. Doelpunt9 Nee, mr. Ling heeft terecht voor buitenspel geflo ten. Onze voorhoede is zeer actief. Maar geschoten wordt er niet veel. Van Roessel krijgt bij Carré weinig kans. Lugthart richt niet goed. Len stra wel. maar zijn schot wordt door Diricx' been gebroken. Nog meer Nederlandse aanvallen. Len stra. Van der Kuil en Wiertz heb ben er deel aan. Waar blijven de Belgen toch? Terlouw paraat Eindelijk een 20-meterschot van linkshalf Maertens. Het gaat via het lichaam van Wiertz over de lat. Corner. En nóg een. Vrije trap te gen Terlouw Een schuiver van Mer mans. Kraak raapt de op hem toe snellende bal van de grond. Nu ko men de Duivels terug: Anoul en Lemberechts en nóg eens de kleine Mechelaar Maar Kraak krijgt het niet moeilijk Hij heeft een gecon centreerde Terlouw voor zich, die (de nog niet openlijk van buiten af beïnvloedde) Mermans geen secon de vrij spel laat. De tengere, maar zeer snelle Reyniers laat aardig dribblewerk zien. Eén tekortkoming heeft deze veelbelovende speler: hij kan absoluut niet schieten. Wat dat betreft gaat het ook niet best met Lemberechts, met Mermans en met Van Roessel. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat er bij onze aanvalsleider nog wat anders aan schort dan de sterke te genstand van Carré. Is hij niet fit? Dwalen zijn gedachten af van het spel?Bij een eenvoudige voor zet van Lugthart trapt hij voor de doelmond over de bal heen. De ach ter hem staande Carré doet tot con sternatie van de Belgen, hetzelfde. Doelman Boogaerts kan ijlings in grijpen. Het gestuntel prikkelt het Belgi sche publiek. Als Mermans van twintig meter ver naast knalt, klinkt een afschuwelijk gefluit en verhef fen joelende stemmen zich met een kreet: „Coppens-Coppens!" De Rode Duivels worden er alles behalve door geïnspireerd. Lembe rechts kogelt een vrije schop (tegen Terlouw) tegen de dam van spelers, schiet later nog eens rakelings voor het doel van Kraak langs. De niet schotvaardige Reyniers trapt hoog over en Mermans zoekt het in nóg hoger sferen. Op de tribunes zoe ken de opgekropte gemoederen een uitweg, onbeheerst, onsportief, zon der schaamte. Als zweepslagen laten spreekkoren de naam van Coppens knallen door het stadion. De onge lukkige Mermans beeft van spijt en woede. En hij wordt er nog mach telozer door Na de rust (00) moet hij het al direct weer ontgelden, als hij pre cies naar een tegenstander plaatst. Van Roessel aan de andere kant schiet een meter of tien naast. Dan Vele Nederlanders hebben Zon dag BelgiëNederland thuis ge stuurd gekregen, d.w.z. per tele visie, zodat zij thans o.m. met eigen ogen hebben kunnen zien of de radioreporter het altijd bij het rechte eind had. Zoals deze foto laat zien was het medeleven in de huiskamers zeker niet klei ner dan in het Antwerp-stadion. Hier een moment waarop Kraak zegevierend uit de strijd kwam. Dat is helaas niet altijd zo ge weest op deze middag. (Eigen foto) probeert Wiertz het eens van verre. Boogaerts kan de bal niet vast houden. Lenstra loopt toe: naast Lemberechts „pingelt" te lang. wordt ook al uitgefloten. Hetzelfde lot treft Anoul! „Leve Anoul!" We bedenken, dat Kraak nog geen enkele aardige redding heeft kun nen laten zien, als hij een gevaar lijke kopbal van Anoul fraai stopt. Uittrap, tot aan de middenlijn. Rechtsback Diricx krijgt de bal, drijft hem iets op en lost een on gelooflijk hard schot van zeer gro te afstand. Kraak reageert snel en duikt er goed naar. Maar de bal springt hem van de borst en de gladde Anoul is bij het toelopen sneller dan onze verdedigers (10). Nu is het publiek ineens woest van enthousiasme: „Lange leve Anoul" Abe Lenstra zet een domper op die vreugde. Onmiddellijk na de aftrap zwenkt hy naar binnen en met een flitsende beenbeweging stoot hij de bal in een strakke lijn die iets afbuigt door een aanra king met Carré, langs Boogaerts (11). En dan wordt er wéér een naam door duizenden tegelijk uit geroepen. Maar er ligt een andere klank in het: „A-bc! A-be!".... Kraak niet safe Maar er is al gauw weer een in zinking aan beide kanten. Het duurt geruime tijd. eer de Belgen einde lijk stap voor stap het initiatief ne men. Terlouw moet een keer red ding brengen als Kraak bij een ver warrend schot van Mermans in de verkeerde hoek ligt. En Tebak brengt uitkomst als onze doelman bij de corner heeft misgeslagen. NA EEN MISGREEP. Bij een ver schot van rechtsback Diricx liet Kraak de bal glippen. De toesnel lende Anoul scoorde onhoudbaar. Mermans. met Alberts op de hielen, schiet nog eens naast als hij voor Kraak komt. Weer een poging van Mermans. Terlouw ruimt op. recht omhoogKraak ranselt de bal over de lat. Corner. Lemberechts neemt die. Kraak wil wéér stom pen, loopt ver uit, de bal glijdt van zijn vuist... Vijf. zes spelers wer pen zich op de bal. Mermans raakt hem, heeft natuurlijk weer geen succes. Tegen de paal. Dan is Anoul er weer bij: 21! ANTWERPEN, Zondagmiddag. Een emotieloze interland wedstrijd heeft helaas toch nog een sensationeel slot gekregen. Helaas, omdat het dan tóch nog, toen diverse teleurgestelde haastige toeschouwers reeds het kleurloze Antwerp-stadion verlieten, een nederlaag is geworden voor het Oranjeteam. Het 5Vo jaar oude record der Belgen, hetwelk inhoudt dat Neder land niet meer in Antwerpen heeft gewonnen, kan dus weer een jaarlang groeien. Aan deze zege der Rode Duivels was ditmaal echter elke glans vreemd, want voordien had deze ploeg veel geloei en fluitconcerten naar 't hoofd gekregen en was er rauw en ver bitterd geroepen om Coppens. Maar de verwijten golden niet alleen aanvoerder Jef Mermans, doch evenzeer Anoul, Lembe rechts, en natuurlijk ook de keuzecommissie van de Bel gische ploeg. Want de korte, nonchalante voorbereiding en inderdaad het passeren van Coppens wreekte zich maar al te zeer. Maar toch, weer winst. Van 21. Piet Kraak ging even voor tijd op de knieën, toen hij een bal wat ongelukkig had wegge- stompt, voor de voeten van een tegenstander, wat een doelpunt en een nederlaag tengevolge had. Mermans had bij Terlouw - en publiek - geen leven Fouten van doelverdedigers ko men meestal op de gehele ploeg neer, werken rechtstreeks in op de uitslag. Ditmaal bracht het de Bel gen beide doelpunten, want ook de eerste maal ging Kraak verre van vrijuit, al was het verre schot van Diricx dan zeer verraderlijk. Geen beste wedstrijd derhalve van onze doelwachter, vooral als men weet, dat hij daarnaast wéinig moeilijk werk heeft gekregen. Hiermede is dan tevens geken schetst dat de anders zo snelle stormlinie van onze naburen wel in (Advertentie l. M.) maar ook individueel Spelen mee naar Ant- deden de drie teams werpen had genomen: magnifiek werk. Eén de radioverslaggeve- staaltje: het adembene- Dick van Rijn, die nu mende schot van Abe, ook als telerisie-com- dat Nederlands enige mentator veler harten doelpunt opleverde. Zo heeft gewonnen, vliegensvlug en op zo'n onberekenbare manier (Van een onzer verslaggevers) D ELGIëNederland bracht ons land dan eindelijk toch een zegeEen overwinning voor de vuurtjesstokers bij de gratie der tele visie. die er voor zorg- den dat de Deurnse u'erd d,e ge'ykmaker hellebrand Zondagmtd- oesc°pri. da' dag oversloeg naar tal rijke Nederlandse huis- e ,omii De gastvrije 'c"erm '""t mogen thuisblijver een rot ei naar het televisie gooien wanneer de ca- kamers. Belgen hadden regis seur Eric de Vries en twintig^man*een%aar oaeripena een bjifc- Van Rijn heeft drom mels goed begrepen wat van hem werd verlangd: géén uitvoe rige beschrijving van het spelbeeld, géén conclusies die de eigen fantasie van de kijkers (Advertentie LM.) Made fro HUIS» vooral op door zijn uitstekend kop- werk. Hij had het zeker niet ge makkelijk tegen Reyniers, die de beste man uit de Belgische voor hoede was. Na de rust heeft Al berts hem wel eens even te veel vrijheid gelaten. Prachtig duo semsne lie deed! i vuil ue Kijiterji mera dat met had kun- sJechts zouden storen nen bijbenen. Watt - maar alleen korte aan duidingen. namen, ty peringen. Voor de rest liet hij het stadion voor zich zelf sprekenhet vergeefs geroep om Abc. het onbeschaamd plaatsen van de boven ste plank ingeruimd. Eén camera stond op de tribune langs het veld en bestreek voor- namelijk de helft ivaar De verbinding van het gejouw van de Belgen Terlouw en zijn gezel- len voor de rust zo Visueel voldeed de uitzending dus zeker. stadion met de Lopikse zender werd geen en- naar de arme Mermans, vreugdekreten van de aanval om zeep brach ten. Achter het doel aan gene zijde van het veld waren aan weers kanten de twee andere camera's opgesteld. Klopte het samenspel van de cameramannen, dan kon de bal dus nooit het oog van de televisiekijker ontglip pen Inderdaad was die regie voortreffelijk bij hem heeft gehad, Terlouw beet zich meer dan ooit aan de Belgische middenvoor vast en hij kon dit met minder gevaar dan anders doen, omdat Terlouw wist dat hij in de Engelsman Ling een scheidsrechter had. die op het zelfs scherp genoeg om geconcentreerde zelfbe- punt van charges zeker met kinder- stoutmoedig aanval na kele keer verbroken, spelers zelf Zijn ont- de atmosfeer bleek ge lukkig goed. gemutst en zo was het beeld nucliterende humor verloor de commenta tor overigens door die bijzondere mate heeft -teleurgesteld, hetgeen ook voor een niet onbe langrijk gedeelte op rekening moet worden geschoven van de Neder landse verdediging en middenlinie, die de Rode Duivels met hun eigen wapens, als duivels hebben bestre den. Dit kan helaas niet gezegd wor den van onze voorhoede, waarin speciaal het binnentrio beslist on der de maat is gebleven, afgezien van het feit, dat de Belgische de fensie er eveneens mocht zijn. Komen we dus tot de conclusie dat beide voorste linies voor het merendeel faalden, dan is hiermede direct verklaard, dat het een wed strijd is geworden met weinig hoog tepunten, met weinig spanning en sfeer. Twee gedeelten De Nederlandse ploeg viel der halve in twee gedeelten uiteen, de voorhoede en de verdediging, en deze „afzondering" manifesteerde zich vooral in de tweede helft, toen de Belgen langzaam maar zeker het spelgewicht naar onze helft gingen verleggen, zonder nochtans wij herhalen het bijzonder gevaarlijk te worden. Wiertz en aanvoerder Biesbrouck moesten in die periode speciaal hun aandacht wijden aan de verdediging, en daar Bennaars en Lugthart er te zeer van over tuigd waren dat zij bij de overige drie voorwaartsen het beste ge bruikt konden worden, verwaar loosden zij het contact met onze defensie, hetgeen niet zonder ge volgen bleef. In de Nederlandse achterhoede "Lr: Tnr'ouw, EK :raad'»»"i.id toch wel in alle opzichten de een- A] hebben wij dan weer opnieuw ale Hguur. die er alles - en wedstrijd in Belg- verloren. dc gocIde*lnd7uk!,>die Hendriks °,E w.U mogen JLrbij ongWeld ni., spil heeft achtergelaten nog te uit het oog verliezen dot d°7-r on overtreffen. Wjj kunnen gerust j moeting wel degelijk enige positieve zeggen, dat Mermans geen leven resultaten heeft opgeleverd, al kwa- - - - - men jjeze dan niet tot uiting in de Wiertz en Biesbrouck beheersten meer dan voldoende het midden veld. En vooral Wiertz was een zeer welkome aanvulling in onze verde diging. al liet zijn plaatsen ook thans in het begin nog wel eens te wensen over. Zo goed we te spreken zijn over onze achterhoede, waarbij wij Kraak ditmaal even op de achtergrond moeten laten, zo matig bekoorde ons het aanvalsquintet. met restric tie in de eerste plaats voor Lenstra, en voorts voor v. d Kuil. Abe heeft het enige Nederlandse doelpunt voor zijn rekening genomen als prompt antwoord op de eerste voltreffer van de Belgen. Ook daarnaast deed hij meestal weer geraffineerd werk, al ging zijn nonchalance wel eens wat ver en spurtte hij niet altijd op elke kans. Zijn spel was nu en dan weer doortrapt, te snel bekeken t.o.v. zijn medespelers, zodat de be doelingen van de Fries niet altijd werden uitgevoerd. Zijn bewaker Diricx, van wie de Belgen bang waren dat hij te zelfbewust zou op treden. heeft het gevaar dat dreig de van de zijde van Lenstra toch wel duidelijk ingezien. Verwaarloosd De kleine v. d. Kuil, voor wie de Belgen na de oefenwedstrijd te gen Wolverhampton heilige vrees hadden gekregen, werd voor de rust veel te veel verwaarloosd, want meestal werden de aanvallen over de linkervleugel geleid, terwijl de VSV-cr toch veel meer werd vrij gelaten dan Lenstra Na de rust is dat beter geworden, maar toen was de nieuweling Lugthart nergens meer. Deze was na een matige eer ste helft nu al zijn zelfvertrouwen kwijt geraakt, waaronder ook onge twijfeld het spel van Van Roessel heeft geleden. Deze werd bovendien bijzonder kundig op de huid gezeten door Carré, die een fijn gevoel voor de scherpzinnigste Nederlandse com binatie bleek te bezitten. Hij was misschien wel even radicaal, hoe wel anders in zijn ingrijpen als col lega Terlouw. Daar Van Roessel be slist ook onvoldoende medewerking heeft ondervonden van Bennaars. die zeker goede verdiensten heeft gehad in de eerste helft, maar zijn spel ontsierde door de bal te lang bij zich te houden, zodat het effect van zijn opbouwend spel meermalen als sneeuw voor de zon verdween. Voor de rust hebben wij toch diver se malen uitstekende combinaties van de Oranjeploeg te aanschouwen gekregen; meestal tik-tak-spel. hoe wel wel wat kort. Bij de Belgische voorhoede vergeleken heeft onze aanvatslinie zeker veel beter werk verricht. Beloning fluitconcert Reeds bij het aanbreken van de rust werden de Rode Duivels door hun publiek „bedankt" met een loei- en fluitconcert en nadien zijn deze ontevredenheid-betuigingen niet achterwege gebleven Dit falen van de Belgische voorhoede hebben wg echter reeds verdiscon teerd in onze beoordeling over onze achterspelers. want de twee doelpunten van onze naburen zijn min of meer toevalstreffers ge weest, afgezien van het feit dat dc verst verwijderde heersing niet. Ze bracht j nchtig is Maar ook do nieuweling Nederlandse spelers in hun haast te lichte kle- nu tenminste nog enige vrolijkheid in al die ding te onscheiden. Nederlandse vertrek- Toch zou de uitzending nooit zo'n succes zijn geworden als Eric de Vries niet die bijzon- ken, waar de overwin naarsgezichten der Ro de Duivels de dodelijke ernst rond de televisie der plezierige ontdektoestellen alleen maar king der Olympische deed toenemen Tebak en Alberts hebben aan de eisen voldaan. De snelle Lembe rechts heeft slechts zelden kans ge zien aan het wakend oog van Tebak te ontsnappen Ook het wegwerken van de Eindhovcnaar was behoor lijk; hij neemt niet direct zijn toe vlucht tot de zijlijn. Alberts viel cijfers. De overwinning heeft voor de Belgen daarvan zijn wc over tuigd slechts weinig waarde, of zij moeten er deze lering uit trek ken dat het ook voor hen nuttig kan zijn zich beter op internatio nale ontmoetingen voor te bereiden. Dat het hieraan ontbreekt, daarvoor behoeft men slechts de Belgische dagbladen op te slaan. De Nederlandse keuzecommissie op haar beurt weet waar op het ogenblik het meest de schoen wringt: in de voorhoede, enmisschien toch ook zo langzamerhand in ons doel?

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3