Eerste groep geleerden 1977 naar de maan? in Gen. Kruis over de Westerse defensie Ruimtestation wordt „overstapplaats Voorts. Twist HUNTER deerlijk Oorlog moet door top orgaan worden geleid GELEZEN- j en gewogen Geen broedertwist in het Nederlandse kamp Bredanaar werd slachtoffer van drievoudige meineed Heus- Moet U eens hóren! mUMATIEK KLOOSTERBALSEM hunter WERNER von BRA UN SOCIALISTISCHE INTERNATIONALE ZES WEKEN ONSCHULDIG GEZETEN vicks va-tro-nol Dinsdag 21 October 1952 3 j«ssS? DEN HAAG. De voormalige chef van de generale staf, generaal mr H. J. Kruis, houdt in zyn de volgende maand bU de Zuid-Holl. Uitg. IViy verschonend boek „Oorlog of Vrede" een krachtig pleidooi voor reorga nisatie van de Westelijke verdediging. De bestaande organen van de Nato acht hij niet doelmatig, omdat hun besluiten met algemene stemmen ge nomen moeten worden. Naar zijn mening moet namens het Westen een oorlog in heel de wereld geleid worden door een militair toporgaan van hoogstens drie man met een Amerikaanse voorzitter. In samenhang daar mede zou een politiek toporgaan moeten functionneren, een opperste de fensieraad van drie man onder leiding van de president der V.S. Zonder deze toporganen zal de feitelijke macht in een wereldconflict, naar de mening van generaal Kruis, uitsluitend bij de Amerikaanse regering liggen. De generaal zegt in zijn boek. dat het Russische communisme op de duur zonder wereldoverheer sing geen stand kan houden. Het Kremlin zal op overheersing blij ven aansturen, maar aangezien de militaire en strategische situatie van het Sowjetblok niet zodanig is, dat een derde wereldoorlog zonder ernstig risico begonnen kan wor den, zal Rusland bij voorkeur een ander middel dan de oorlog zoeken om het Westen er onder te krijgen. Rusland vreest de herbewapening, aldus generaal Kruis, maar ander zijds moet juist die herbewapening Rusland's sterke bondgenoot wor den. Generaal Kruis verwacht, dat Rusland door middel van zijn sa tellieten gewapende conflicten zal uitlokken, vooral in het Verre Oos ten, die het Westen zoveel geld en bloed zullen gaan kosten, dat deze inspanningen met die, welke ver bonden zijn aan de bewapening van het Westen, tot een uitputtings toestand zullen leiden. Indien het Westen deze uitput tingsoorlog goed doorstaat, is het niet uitgesloten, zo waarschuwt de generaal, dat de toenemende pa raatheid van het Westen Rusland tot agressie zal dwingen, omdat de Russische kansen anders te ongun stig zouden worden. Dat zal echter niet gebeuren voordat Rusland zijn luchtverdediging zo volmaakt mo gelijk heeft opgebouwd, het onder zeebootprogramma uitgevoerd en een redelijk grote voorraad atoom bommen heeft aangelegd. Rusland is potentieel in de min derheid, maar sterker in parate kracht. In deze gevaarlijke situatie moet zo snel mogelijk verandering gebracht worden door reorganisa tie van de landstrijdkrachten, die beter uitgerust en beter geoefend moeten worden. Opneming van Spanje in de Nato acht generaal Kruis noodzakelijk. Hij zou er slechts van af willen zien, indien Spanje voor zijn medewerking te hoge eisen zou stellen. De West- Duitse herbewapening juicht de ge neraal toe. Uit militair oogpunt is er z.i. geen reden voor al te grote vrees voor een Duits gevaar. Generaal Kruis wil thans reeds (Advertentie LM.) Wrijf Uw rheumatiek, Uw spit, Uw lendenpijn weg met Akker's Kloosterbalscra, die onder de huid doordringt cn Uw pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: Weer bommen geworpen in Tunesië: geen slachtoffers TUNIS In Tunesië zijn Maan dag twee bommen geworpen in een kazerne te Sfax en een bom in een filiaal van een Parijse bana. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Te Hamman Lif is een bom geworpen door een ven ster van het stadhuis. Ook uit vier andere plaatsen is melding ge maakt van bomaanslagen. Uit het gehele land zijn voorts berichten binnengekomen over vernielde telegraafpalen en treinsporen. het toekomstig verzet voorbereiden voor landen, die met de mogelijk heid van een bezetting rekening moeten houden. Grote speciaal op geleide contingenten commando troepen zouden na een bezetting ondergronds door kunnen vechten. (Advertentie 7. Af.) hunter EXTRA MfLD De bekende Virginia in cupverpakking De nieuwe Een pure Virginia in handige schuifdoos OI(nrJS7^jraU5:imTllLTdUlE)73IillE(ïïinBIT]llCIIIlillLTj:v!lll.!n!0!lf5I!ELl.T!imniïTl!l (Hitlers V-i en V-2 specialist, thans werkzaam in Amerika ontvouwt zijn plannen fliFjiirJiimrjinnuninaiuffifldHiDOiLTiiiiiuiiiBiifïïïifiEKMiiPJiiiiniirjinirj-iniinrJia DE centrale gedachte, die aan het werk van de massa-psycholoog Paul Bei wal d ten grondslag ligt. is de opvatting, dat de wetenschap nog niet allo wetten kent, die het sociale en psychische leven beheersen, maar dat. ■wanneer die wetten eenmaal bekend zullen zijn Reiwald twijfelt er niet aan of die tijd zal komen massale ontaardingsverschijnselen in de samen leving zoals oorlog, voorkomen kunnen worden. Reiwald's „Vom Gcist der Mas- sen". dat thans in een uitstekende ver taling onder de titel „De Geest der Mas sa" bij F. G. Kroonder tc Bussum is verschenen, wordt duidelijk door die opvatting gedragen. Reiwald geeft in dit handboek van de massa-psychologie een uitgebreid over zicht van de verschillende „scholen" en van de voornaamste en recentste onder zoekingen in het kader van deze jonge ■wetenschap. Zeer veel aandacht be steedt hij aan de relatie tussen leider en massa. Zijn diagnose is: onze samenleving wordt bedreigd door de toenemende concentratie van de macht in de han den van een anonieme leiding, door de toenemende invloed vna de staat, door de vorming van grote massa's en tenslotte door 't opgaan van de enkeling in do massa. Als geneesmiddel beveelt Reiwald aan decentralisatie en vorming van kleine, productieve massa'3. „De Geest der Massa" is door de be langwekkende theorieën van Reiwald die onlangs in Zwitserland is overleden door zijn levendige betoogtrant en door de overzichtelijke rangschikking van de gecompliceerde stof, een uitcr- mato belangrijke publicatie geworden. De zeer verzorgde vertaling is van dr \V. M Kruseman en J. A. Rispens. (Prijs 11.90). JOURNAAL Bij Ultg. „De Tijdstroom te Lochem verscheen „Schaak met verstand" door dr. M. Euwe. M. Blaine en J. F. S. Rumble (182 blz.. 246 dlagr... prijs ingen. 5.90), Velen kennen de theoretische elemen ten van strategie en tactiek wel. maar kunnen hun kennis niet toepassen, om dat ze geen synthese tot stand kunnen brengen tussen theorie en practijk. In dit boek wordt hun dat spelenderwijs geleerd; de verteltrant is zeer onder houdend, niet In het minst door de ver gelijking van het schaakspel met le ger en krijgskunde. Wij kunnen het daarom sterk aanbevelen aan begin nende en gevorderde schakers. In 1977 zal de eerste groep geleerden een tocht naar de maan maken, voor spelt dr Werner von Braun, de man die tijdens de oorlog de V-l en V-2 raket ten voor de Duitsers maakte en die thans tot Amerika's leidende ruimte vaartspecialisten behoort. Von Braun's lievelingstheorie is het bouwen van een ruimtestation halverwege de aarde en de maan. In een artikel in Collier's heeft hij nu uit eengezet hoe hij zich dat voorstelt. Technisch is het plan mogelijk. Er is alleen geld voor nodig: vier milliard dollar. De onderdelen van het ruimte-station, moeten met grote raketten naar boven worden gebracht. Nadat de drie motoren daarvan uitgewerkt zijn, blijven deze raketten buiten het bereik van de zwaartekracht in de ruimte zweven, als kunstmatige satellieten. Het pasklaar ge maakte materiaal voor het ruimtestation kan eveneens zonder meer uitgeladen wordén om te blijven zweven tot het gemonteerd wordt. Het ruimte-station zelf krijgt de vorm van een enorm wiel met een doorsnede van circa 76 meter; vanzelfsprekend is het voorzien van „druk"-cabines. evenals nu reeds de trans atlantische vliegtuigen. Door een snelle rotering van het „wiel" wordt een zekere zwaarte kracht opgewekt, hetgeen het ver blijf aan boord voor de bemanning van 80 koppen gemakkelijker zal maken. Het ruimte-station zou in 1967 klaar kunnen zijn. Hoewel intussen ook de plannen voor speciale ruim te-schepen verder ontwikkeld wor den. zal dan toch nog tien jaar no dig zijn alvorens de definitieve tocht naar de maan op verantwoorde wijze kan plaatsvinden. Deze zal dan uit twee étappes bestaan: eerst met de geregelde ra ketten-verbinding naar het ruimte station, waar vervolgens overgestapt wordt in een ruimte-schip voor het vervolg van de reis. Niettegenstaande de ruimte-sche pen na een half uur reeds de enor me snelheid van 19.500 mijl per uur bereikt hebben, zal het toch nog vijf dagen duren alvorens zij de maan bereiken. De landing vindt dan plaats op het gedeelte van de maan, dat bij astronomen bekend staat als Sinus Roris. Dr Fred. Whipple, de leider van het Harvard Observatorium, meent, dat dit een ideaal landings terrein vormt, van waaruit de ex ploratie-tochten ondernomen kunnen worden. De Sinus Roris ligt onge veer 650 mijl van de Maan-Noord- pool af en gedurende twee weken achter elkaar bedraagt de dagtem peratuur rond 40 gr. Collier's artikel wil vooral ook een waarschuwing en een aanspo ring voor de Westerse wereld zijn. De mogelijkheden van een ruimte station, dat ongetwijfeld de gehele wereld kan beheersen, kunnen ook ten kwade aangewend worden. In verkeerde handen zal het een vre selijk oorlogswapen zijn. Boven: Zo ziet het ruimte-schip er vol gens Dr Werner von Braun uit. De beman ning van 50 koppen reist in de bol boven aan; daaronder bevin den zich de brand stof-tanks, met een inhoud van circa 800.000 gallons. Geheel onderaan ziet men de batterij van 30 straal motoren en de vijf landingsgestellen. Onder: Dit zijn de die ruimte-schepen, zoals Dr Werner von Braun, de officiële ruimtevaartexpert van het Amerikaanse le ger, zich deze voor stelt. Alleen de twee passagiers-toestellen, linksboven en rechts onder. hebben vol doende brandstof om weer terug te keren naar het ruimte-sta tion. Het derde toe stel, links-onder, ver voert het nodige ma teriaal en blijft op de Maan achter. Directeur-generaal PTT gewond bij auto-ongeval Toestand zeer bevredigend DEN HAAG. De heer L. Neher, directeur-generaal van de PTT en prol ir G. H. Bast, buiten gewoon hoogleraar in de electro- techniek te Delft, zijn Maandag middag gewond geraakt bij een auto-ongeval, dat gebeurde ter hoogte vap Waddinxveen. Beide heren warén van Arnhem op weg naar Den Haag. toen bij het in halen van een vrachtauto, die even eens naar links uitweek, de auto van de heer Neher in de berm ge drongen werd en omsloeg. De heer Neher kreeg een hoofdwond cn een hersenschudding, terwijl prof. Bast een schouderfractuur opliep. De chauffeur van de auto kwam met de schrik vrij. De toestand van de heer Neher en prof. Bast is zeer bevredigend. Zij werden naar het diaconessenhuis Bronovo te Den Haag overgebracht. Vier vrouwen voor beroving van oude mail veroordeeld (Van onze correspondent) DEN BOSCH Wegens beroving van de 83-jarige W. Hoo«ms te Sus- teren op 15 Maart heeft het Bos sche gerechtshof Maandag vier vrou wen veroordeeld. M. G.. A. v. d. B., M T. J. en haar zuster M. J. J. kregen allen een jaar met aftrek waarvan respectievelijk, vijf, zes. vier en vijf maanden voorwaardelijk. De enige man in dit gezelschap. J. Mkreeg ook een jaar met aftrek waarvan vier maanden voorwaarde lijk. Aan alle straffen werd onder toezichtstelling van de reclassering met een proeftijd van drie jaar toe gevoegd. Verzet tegen Malans apartheidspolitiek neemt toe Maandag 358 niet-blanhen veroordeeld in Z.-Afrika JOHANNESBURG. In de Zuid- Afrikaanse sleden Peddie (Kaappro vincie), Bloemfontein, Durban en East-London ztfn Maandag in het geheel 358 personen veroordeeld we gens overtreding van de apartheids- wetten. Te Peddie zijn sinds het begin van de actie van burgerlijke ongehoor zaamheid reeds meer dan 600 perso nen aangehouden. Alle beklaagden verkozen de gevangenisstraf boven het betalen van boete. Twee inheemsen, die Zaterdag bij de ongeregeldheden te New Brigh ton waren gewond, zijn aan hun ver wondingen bezweken. Het dodencij fer is hiermee tot 13 gestegen. Vol gens een voorlopige schatting is in de inheemsenwijk voor een millioen gulden schade aangericht. Naar eerst thans blijkt zijn de reizigers van een trein, die het station van New Brigh ton naderde toen de strijd hier op zijn hevigst was aan het gevaar ont snapt, doordat de machinist bij het zien van de vijandige menigte het station in volle vaart voorbijreed. (Eigen bericht) MILAAN, Berichten van ver schillende persbureaux, dat de voorzitter der Partji van de Ar beid, de heer J. J. Vorrink, in een bijeenkomst van de Socialistische Internationale scherpe critiek zou hebben geoefend op een door zijn land- en partijgenoot de heer M. van der Goes van Naters inge diend rapport, hebben ons geleid tot het inwinnen van nadere in lichtingen in conferentiekringen. Een zegsman, die nauw contact onderhoudt met de heer Vorrink, gaf ons een lezing van het ge beurde. die enigszins afwijkt van hetgeen de agentschappen seinden. De heer Van der Goes van Na ters, aldus deze zegsman, had na mens de commissie, die de Euro pese kwestie moest behandelen, 'n rapport ingediend. De opvattingen, in dit rapport tot uiting gebracht, dekten niet in alle opzichten die van de Nederlandse Partij van de Arbeid. De heer Vorrink bracht het standpunt van de P.v.d A. naar voren, wijzend op verschil lende lacunes in het rapport en tevens enige aanvullingen gevend. De heer Vorrink wees er op. dat het congres onwillekeurig uit en kele zinsneden van het door de heer Van der Goes van Naters in gediende rapport de indruk had kunnen krijgen, alsof de P.v.d.A. aan het zogenaamde anti-Ameri kanisme zou meedoen. Dat was in geen enkel opzicht het geval. Vor rink heeft met nadruk gezegd, en dat heeft ook de heer Van der Goes van Naters gedaan, dat de Amerikanen niet alleen onze vrienden, doch ook onze bondge noten zijn. Onze zegsman wees er op. dat de heer Van der Goes van Naters niets anders kon doen dan het rapport namens de commissie voor te leggen. In het rapport was cri tiek geoefend op ..kleine ongeluk jes", die de Amerikanen soms ple gen te veroorzaken. Van een botsing tussen de he ren Vorrink en Van der Goes van Naters. zoals uit de berichten van persagentschappen geconclu deerd moest worden, is geen spra ke geweest, aldus onze zegsman. Men kan veeleer van een onbe tekenend incident spreken. (Volgens bedoelde persberichten zou de heer Vorrink scherpe cri tiek hebben geoefend op „anti- Amerikaanse insinuaties" in de rede van de heer Van der Goes van Naters en de gedelegeerden hebben voorgehouden, nooit het feit uit het oog t.e verliezen, dat Amerika's vriendschap voor Euro pa meer dan duidelijk is bewe zen. Red.). Bossche Hof spreekt „verdachte" nu vrij (Van onze correspondent) DEN BOSCH. „Deze verdachte, Piel Lambregts uit Breda, is tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens grafschennis. Ach teraf is gebleken, dat hij geheel ten onrechte al zes weken gevan genisstraf heeft ondergaan. Zijn von nis berustte op drie meinedige ver klaringen. Hij is volkomen onschul dig gebleken. Ik vraag dan ook hem vrij te spreken en volkomen te rehabiliteren". In deze ongewone zin sprak Maan dag de procureur-generaal tot het Hof. Dit ging onmiddellijk op zijn verzoek in en sprak de heer Lam bregts vrij. Het Hof loofde de hard nekkigheid, waarmee verdediger mr Drion voor het rechts- en eerherstel van zijn cliënt heeft gestreden. De onschuld van Lambregts was wellicht nooit gebleken, als niet de werkelijke dader, v. d W. uit Te- teringen, voor de tweede keer graf schennis had gepleegd en daarbij was gegrepen. Hij bekende toen ook Basil Radford overleden LONDEN De Britse acteur Basil Radford, die o.m. hoofdrollen heeft gespeeld en in de films „The lady vanishes'" en „Passport to Pimlico" en sinds 1924 in Londen op de planken stond, is vandaag op 55-jarige leeftijd overleden. Radford. wiens gezondheid reeds sinds 1947 te wensen overliet, had 12 October j.l. in een Londens café een hartaanval gehad. (Advertentie 7. M.) Zodra U een paar druppels Va-tro-nol in elk neusgat doet, voelt U een heerlijke opluchting.'t Verzacht snel de prikkeling, maakt het slijm los en vermindert de zwelling der slijmvliezen. NEUSDRUPPELS Mijnwerkers staken in Amerika PITTSBURGH - Ruim de helft van de 375.000 Amerikaanse mijnwerkers die zijn aangesloten bij de onder lei ding van John Lewis staande mijn werkersunie, hebben Maandag aan het reeds aangekondigde voornemen tot staking gevolg gegeven. John Lewis had contracten met de mijndirecties afgesloten, die voorza gen in een loonsverhoging voor de mijnwerkers van 1.90 dollar per dag. De regeringscommissie voor de sta bilisatie der lonen bepaalde Zater dag j.l. evenwel, dat de loonsverho ging niet meer dan anderhalve dol lar per dag zou mogen bedragen. schuldig te zijn aan de eerste plun dering. Lambregts was het slachtoffer van een complot, gesmeed door de Bre dase opkoper D.. diens zoon en een medewerker. Deze mannen die „goede zaken" met v. d. W. deden legden voor de politierechter on der ede de verklaring af dat L. bronzen grafversierselen aan hen had verkocht. Lambregts, zelf ook handelaar in oud metaal, deed wel meer zaken met de D.'s, zodat hun verklaringen aannemelijk waren. De opzet van de drie meinedigen was v. d. W. te „dekken" vanwege het voordelige handeltje. Bij het politiële onderzoek bleek als louter toevalligheid, zoals nu vaststaat dat L.'s schoenen pre cies pasten in de voetafdrukken op 't kerkhof. Lambrechts' vrouw heeft zich het onrecht, haar man aange daan. zo zeer aangetrokken, dat zij wekenlang ernstig ziek is geweest. DIT is een droevig stukje Daar kan ik niets aan doen. Het wil de helemaal niet verzonnen worden. Het gebeurde in een vaar minuten bij elkaar, vlak voor me op straat. Een oude en een jonge vrouw lie pen naast een magere, bleke man, die was gestoken in zo'n hei-gele gummi-jas, met overdreven schou ders en pompeuze wangzakken. Op de vrouwen stond geschreven dat zij precies wisten hoe je een huis houden knap in de verf houdt van onmogelijk weinig centen. En de man was de kennelijke oorzaak een trouwe abonné op de ziekte wet, geboren om ontslagen thuis te komen. Al geruime tijd liepen de vrou wen met grote gebaren op de man in te praten. Toen, vlak bij een zij straat, kreeg een heftige woede uitbarsting de jongste te pakken. Ze sloeg de man met haar plastic- jas tegen de borst en schreeuwde „Moordenaar!" Haar volume verhief een luid ge sprek tot een opstootje. „Toe nou Jo", zei de andere vrouw, dte haar had beetgepakt. Maar ze rukte zich los, sprong als een furie naar voren en deelde nog twee stompen uit. Moordenaar van me kind!", riep ze nu. De sigaret van de man was op straat gevallen. Hij raapte 'm op cn pafte er aan een paar passen van de vrouw verwijderd, die nu door drie personen werd vastgehouden. Omdat ze toch niet meer bij hem. komen kon. had lui niets anders tc doen dan een houding zoeken.maar hij kwam. niet verder dan gewoon maar slungelig staan en zorglijk kijken. Loop jij nou dóór!", riep dc oude vrouw. De man stak over-, schel nage- scholden „Wat heeft-ie gedaan1?", vroeg een der vasthouders. „Hij heeft een regenjas gekocht van de kinderbijslag", zei de oude op een toon vol bittere verachting. Niemand, vond moordenaareen tc sterke benaming voor de. bedrijver van zo'n daad, dat zag je aan de ogen waarmee ze hem nakeken. Terwijl de jonge vrouw bleef schreeuwen, schuifelde dc man met stijve rug de straat uit, clc handen diep in de zakken van zijn uitbun dig kledingstuk. Nee, dit is een droevig stukje. Maar voor vanavond moet U het maar door de vingers zien KRONKEL. Westerling Inzender A. A. v. B vindt Wes terling een held, omdat hij nooit heeft geaarzeld leven, gezondheid en materiële welstand op het spci te zetten als de Nederlandse zaak hem riep, Maar is zulks dap niet vanzelfsprekend voor een beroeps officier? En hebben de Nederlandse dienstplichtigen, die ingezet werden bij dc politionele actie soms niet hetzelfde gepresteerd? Velen van, hen hebben het leven er bij gelaten. Maar daarom is men nog niet altijd een goed vaderlander. Of Nederland het vaderland van Westerling is, is thans ter beslissing aan de Hoge Raad. Maar het is op dit ogenblik wél weker, dat de overval op Ban dung, notabene na de souvereini- teits-overdracht ondernomen, de Ne derlandse zaak en de Nederlanders zéér geschaad heeft. En het gebeur de op Celebes wacht nog steeds op opheldering. W. F. BENGLEY Een Zweedse on derwijzeres in Stockholm heeft een heel moeilijk klasje. Niet dat het bijzonder groot is of dat de kinderen lastiger zijn dan die van andere klassen, nee dat is het niet. Maar van de 25 leerlingen zijn er elf twee lingen en één drie ling. Die drieling is in normale om standigheden «lef zo nauw behuisd, maar voor dit plaatje zijn ze in één bank gekro- pen. Klaag niet over de kou: In New York vriest het en de eerste sneeuw is er al gevallen In Sai gon is het ook niet alles. Daar rukte een typhoon de bomen uit de grond en legde het verkeer stil. Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn Maandag teruggekomen 'jit Frankrijk waar ze het weekend hebben gejaagd met president Auriol. Onze minister Mansholt gaat volgend jaar naar Suriname om advies te geven over het tienjaren plan. Een Belgische mergelwerker die in de St. Pietersberg aan het gra- n v/as kwam dezer dagen opge wonden vertellen dat hij een stuk van een menselijk gebit had ge vonden. Maar dr Brongersma uit Leiden, bekeek de vondst eens goed en verklaarde dat het een fossiel van een schelpdier was. Jammer, misschien hadden we an- We moeten nu even naar Laren, in Gelderland om het echtpaar Bolte-Van Doesburg geluk tc wen sen Zestig jaar zijn ze vandaag getrouwd. Die Weense PTT weet van geen ophouden. De abonné's kunnen per telefoon al het weerbericht, de tijd, de ,,A"-toon. de beursnoteringen, de voetbaluitslagen, het „menu van de dag" en het dagelijkse sprookje voor kinderen krijgen Binnenkort wordt de service uitgebreid mot een inlichtingendienst voor kunst en wetenschap, de „gramofoonplaat van de week" en de „grap van de dag". Onze Friese koeien doen hot goed in het buitenland. Het Zuid- Afrikaanse blad „Die Burger" be richt: ,,'n Frieskoei van agt jaar, Doornhoek Leone V. wat aan die broers Michau van Doornhoek, Cradock. behoort, het in driehon derd dac 30.046 pond melk gelewer die grootste melklewering vir ders nog eens onze eigen Neander- alle rasse van alle ouderdomme in thal-mens gehad. I Suid-Afrika".

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3