Stadhuis van 7 millioen na 1957 te. bouwen Jan van Gent terug in Amersfoort STABSVENSTER Bouwplan 206 woningen in Kruiskampkwartier Politie-agenten krijgen dak boven hun hoofd INVESTERINGSCOMMISSIE RAPPORTEERT: Voorlopige voorzieningen spoedig nodig DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Zeepfabriek aan de Koppel Beladen met geschenken en een aanbieding op zak Woensdag 22 October 1952 De dienst Gemeentewerken van Amersfoort is bezig met de voorbe reiding van plannen voor de bouw van een nieuw stadhuis, dat ongeveer zeven millioen gulden zal kosten. Dit lezen wjj in het rapport van de investeringscommissie, dat verder zegt. dat met de bouw van dit stadhuis op zjjn vroegst in 1957 een aanvang kan worden gemaakt. B. en W. van Amersfoort zuilen echter alles in het werk stellen om de bouw een of twee jaar te vervroegen. Overigens menen zü. dat er in ieder geval naar moet worden gestreefd met de bouw in 1957 aan te vangen, ten einde de opening van het nieuwe stadhuis te kunnen laten samenvallen met de herdenking van het 700-jarig bestaan van Amersfoort in 1959. Twee nieuwe Chr. scholen in '53 Het bedoelde rapport der investe ringscommissie, heeft betrekking op het tijdvak 19531957. Ieder jaar maakt deze commissie een plan op voor de investeringen in de komen de vijf jaar Het ligt voor de hand. dat in het thans gepubliceerde rap port zeer veel staat dat ook voor komt in het rapport van het vorige jaar. Van nieuw genoemde onder werpen is het hierboven genoem de, betreffende het nieuwe stadhuis, wel het belangrijkst. Wij nemen hier onder nog enkele andere op merkingen over De eerste betreft het gemeente huis. dat uitbreiding nodig heeft zo lang het nieuwe stadhuis er nog niet is. De commissie rapporteert daaromtrent: Nu voor de huisvestingsmoeilijk- heden van verschillende secretarie afdelingen ook na de op korte ter mijn te treffen voorzieneningcn geen bevredigende oplossing kan worden gevonden, zal aan de bouw van een kantoor voor de gemeentelijke administratie niet kunnen worden ontkomen. Dit gebouw zal overi gens niet alleen de periode tot de ingebruikneming van het nieuwe stadhuis moeten overbruggen, doch ook daarna nodig zijn voor de huis vesting van onderscheidene gemeen telijke diensten, indien deze de hui dige dienstgebouwen moeten ontrui men in verband met de bouw van een nieuw gebouwencomplex. Recreatie Wat de recreatie betreft lezen wij. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling, zoals ook uit het vorige rap port blijkt, een der speelvelden in het Kruiskampkwartier dit jaar in gebruik te nemen. Door verschil lende omstancflgheiden is van de aanleg van een sportterrein in dit kwartier tot dusver niets gekomen. Voorts zou in het volgend jaar een aanvang worden gemaakt met de aanleg van het sportcomplex aan de Leusderweg. Thans is een plan in voorberei ding de drie sportcomplexen aan de Leusderweg, Kruiskamp en Rubens straat door het afgraven van zand van het eerstgenoemde en het daarmede ophogen van de beide andere en omgekeerd door het af graven van teelaarde van laatstge noemde terreinen en het daarmede verbeteren van het terrein aan dé Leusderweg in een behoorlijk bruik bare toestand te brengen. Voor de accommodatie van deze terreinen is een afzonderlijke post opgenomen. De voorgenomen bewerking van de sportvelden aan de Leusderweg en de Rubensstraat brengt met zich, dat deze terreinen gedurende enige tijd althans gedeeltelijk buiten ge bruik moeten worden gesteld. Mede in verband hiermede dient de in richting van de plantsoengordel een jaar te worden vervroegd, waar door ter plaatse een tweetal sport velden kan worden aangelegd en een terrein kan worden geëgaliseerd en ingezaaid, dat zo nodig als nood- sportveld kan worden gebezigd. Naar de exploitatiemogelijkheden van een badhuis in het Soester- kwartier wordt momenteel een na der onderzoek ingesteld. Het is in verband hiermede niet waarschijn lijk te achten, dat reeds in 1953 met de bouw een aanvang zal worden gemaakt. De toren Ook over de O.L V -toren lezen wij enkele nieuwe opmerkingen: Het carillon van de O L. Vrouwe toren verkeert in een slechte toe stand, zowel wat de klokkestoel als wat de bedrading betreft. De klok kestoel is in de basis geheel ver teerd, zodat ter voorkoming van ongelukken een en ander met hou ten delen werd geschoord. Voor de bedrading is na de oorlog een pro visorische oplossing getroffen die steeds, aanleiding geeft tot storin gen. Voorts voldoet het klavier niet meer aan de te stellen eisen. In verband met het voornemen een beiaardschool in Amersfoort op te richten, waarvoor op de rijksbe groting het subsidie aan de mu ziekschool onder welker auspi ciën de beiaardschool zal vallen is verhoogd is het noodzakelijk het carillon met klavier voor het beoog de doel geschikt te maken. Daar toe zal om. het aantal klokken moeten worden uitgebreid. (Wij hebben hierover enige maanden geleden al een bericht gebracht. Red.) Ondervvys Voor 1953 is rekening gehouden met de bouw van twee lagere scho len. t.w. een christelijke school in het Soesterkwartier en een zelfde school in het Kruiskampkwartier. In 1954 en 1955 volgen dan in laatstgenoemd kwartier een r.k. jongensschool en een r.k. meisjes school. De m 't vorige rapport voor 1953 geraamde uitgaaf van 148.500 voor de bouw van een u l.o.-school Pallas Athene kan vervallen, aan gezien deze school voorlopig in het gebouw van het gymnasium zal worden ondergebracht. Het hierme de gemoeide bedrag zal worden gebracht ten laste van de post „Ver andering van schoolgebouwen", welke aanvankelijk was bestemd voor de bestrijding van de kosten, verbonden aan het onderbrengen van de meisjes-u.l.o. in het gymna sium. Het voor de verbouwing van de u.l.o -school aan het Schoollaantje aanvankelijk uitgetrokken bedrag is verhoogd, aangezien niet twee doch vier klasselokalen zullen worden bijgebouwd Van de bedragen, in het vorige rapport opgenomen voor de bouw van twee bijzondere scholen voor buitengewoon lager onder wijs, kan de post voor 1954 wor den geschrapt, aangezien het be trokken schoolbestuur er zelf in ge slaagd is de nodige middelen aan te trekken. Wegens toeneming van het aantal leerlingen zal in 1953 ook een voor ziening moeten worden getroffen ten aanzien van de r.k meisjes school voor gewoon lager onderwijs elders betrokken zou worden, ten gevolge waarvan na 1534 geen oven- inbouw meer zou plaats hebben, dit uitgangspunt is thans losgelaten, aangezien het, zoals de zaken zich thans laten aanzien, uitermate on waarschijnlijk is. dat in de eerst komende jaren van het betrekken van gas van elders sprake zal zijn. Thans is aangenomen, dat er een combinatie voor de gasvoorziening van midden-Nederland tot stand komt. waarin Amersfoort deel neemt. Verondersteld is voorts, dat de door dit lichaam op te richten centrale gasfabriek in 1960 zal gaan produceren. In dat geval vindt de laatste vernieuwing van de ovens plaats in 1957. Het ligt voorts voor de hand, dat in het veronderstelde geval de contracten voor de gas levering van Baarn aan Soest en de suppletielevering'tussen Amers foort en Baarn, welke einde 1956 aflopen, door het nieuwe lichaam worden overgenomen. Werkgelegenheid Van de in dit investeringsrapport voorkomende objecten zouden, naar de mening van de commissie, een tweetal meer in het bijzonder in aanmerking komen om te dienen als object voor werkverruiming. De commissie doelt hier op de bouw aan dc Tollenslaan Vijf lokalen, van het stadhuis en de aanleg van die van kleine afmetingen zijn, zul len moeten worden verbouwd tot vier grote lokalen. Tevens dienen twee lokalen te worden bijgebouwd. Een ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat de verlichting van de schoollokalen m het algemeen niet aan dc daaraan te stellen eisen voldoet. Naar raming zal met de verbetering van de verlichting, zo wel voor de openbare als voor de bijzondere scholen, een bedrag van 100 000.zijn gemoeid. Het reeds bestaande tekort aan gymnastieklokalen zal in de naaste toekomst nog meer gaan nijpen, wanneer in verschillende wijken van de stad geen lokalen worden bijgebouwd. De minister van onder wijs. kunsten en wetenschappen geeft momenteel behoudens in zeer bijzondere gevallen geen urgentieverklaring af voor de bouw van deze lokalen, aangezien de bouw van gewone leslokalen voor rang heeft In de verwachting dat na 1953 de omstandigheden ook de bouw van deze lokalen zullen mo gelijk maken is daarvoor van 1954 af jaarlijks een bedrag opgenomen. Gasfabriek Werd bij de opstelling van het vorig rapport voorshands aangeno men, dat in 1955 suppletiegas van de tunnel en rondweg. Hierbij is uiteraard buiten beschouwing ge laten de technische mogelijkheid om tot een vervroegde uitvoering van deze objecten te geraken. Mocht dit echter mogelijk zijn en de omstan digheden de vervroegde uitvoering wenselijk maken, dan betekent dat met betrekking tot het investerings rapport dat een verschuiving van de kapitaallasten optreedt, waarvan de consequenties op dat moment zullen worden nagegaan. B. en W. tekenen hierbij aan: Bij lezing van de laatste alinea van de paragraaf „Werkgelegen heid" van het rapport zou een ogen blik de mening kunnen postvatten, dat de bouw van de tunnel afhan kelijk zou moeten worden gesteld van de conjunctuur. Hoewel uit dc laatste volzin wel blijkt, dat zulks zeker niet de bedoeling van de commissie is althans niet wat betreft de uitvoering in een later jaar dan in het rapport is voor zien hechten wij er aan nog eens als ons oordeel kenbaar te maken, dat onmiddellijk nadat de beslissing van de kroon omtrent het kernplan bekend zal zijn de voor de uitvoe ring van dit object nodige maat regelen zullen moeten worden ge troffen. 2029. De straaljagers stijgen op van een ge heimzinnig vaartuig; een onderzee-vliegtuig- moederschip! Aan boord bevinden zich goed ge oefende mannen, die echter geen uniform dra gen De commandant heeft, nadat de vorige dag de straaljagers er m zijn geslaagd de vliegen de schotel neer te schie ten. de vliegers opgedra gen het zeilschip op te sporen, dat daar in de buurt dobberde. Wan neer er overlevenden zijn van de schotel heeft die schipper ze onge twijfeld opgepikt en de commandant staat er op. dat hij de schotelman-1 nen in -zijn macht krijgt Wanneer de vliegers de volgende dag melden .dat zij het schip weer 1 hebben ontdekt, worden nadat de machines'! zijn opgeborgen snelle bevelen gegeven: de tanks stromen vol en langzaam duikt i me gevaarte onder water. Grote differentiatie is aangebracht Bij besluiten van 25 Maart j.l. stelde de raad credietcn beschik baar voor de aanleg van twee we gencomplexen in het Kruiskamp kwartier op het terrein, hetwelk omsloten wordt door de z.g. Zee heldenbuurt. de Kruiskamp en de Horse Weide. Voor de gedeeltelijke bebouwing van het door genoemde wegenaan leg ontsloten terrein heeft de dienst gemeentewerken thans een bouw plan ontworpen. Dit plan betreft de bouw van een 17-tal woonblokken, welke in to taal 206 woningen, 4 grote en 1 kleine winkel zullen omvatten, als volgt verdeeld- In de blokken 1 t m. 5 bevinden zich 88 bovenwoningen (2e en 3e woonlaag). 20 benedenwoningen, alsmede 5 winkels. In de blokken 6 t.m. 13 bevinden zich 32 boven- en 32 benedenwo ningen (resp. 2e en le woonlaag), alsmede 16 eengezinswoningen in twee woonlagen (le en 2e woon laag) In de blokken 14 en 15 bevinden zich 9 eengezinswoningen In de blokken 16 en 17 bevinden zich 9 woningen voor ouden van dagen De genoemde 88 bovenwoningen hebben een inhoud van 235.5 kub. meter. Deze zijn geschikt voor de huisvesting van 6 personen (3 slaap kamers). Van de 20 benedenwoningen heb ben 15 woningen een inhoud van 273 kub meter Deze zijn geschikt voor de huisvesting van 9 personen 14 slaapkamers). De overige 5 be nedenwoningen hebben een inhoud van 233 kub. meter en zijn geschikt voor de huisvesting van 6 personen (3 slaapkamers). De inhoud van de 4 grote win kels met dagverblijf en magazijn bedraagt in totaal pl m. 126 kub meter. In de blokken 2. 3. 4 en 5 bevindt zich nabij de bergruimten in het onderhuis nog een kamer met een oppervlakte van 116 vierk. meter en een inhoud van 40.3 kub. meter Deze kamers zijn vanuit de hal toegankelijk. Het ligt in het voor nemen deze kamers afzonderlijk te verhuren. De 25 eengezinswoningen hebben een inhoud van 263 kub. meter De ze zijn geschikt voor de huisvesting van 5 personen (3 slaapkamers) De 32 bovenwoningen zijn ver deeld in 16 tweekamer-woningen en 16 driekamer-woningen. De 32 benedenwoningen zijn gelijk aan de 16 bovenwoningen met twee ka mers Deze tweekamer-woningen hebben een inhoud van 155.5 kub meter en zijn geschikt voor de huisvesting van 2 personen. De in houd van de 16 bovenwoningen met drie kamers is pl.m. 189.5 kub. me ter. Hiervan zijn 8 woningen ge schikt voor 3 personen en 8 wo ningen voor 4 personen (opper vlakte tweede slaapkamer 7.83 vierk. meter). De woningen voor ouden van da gen hebben een inhoud van 233 kub. meter en zijn geschikt voor huisvesting van 3 personen (2 slaap kamers). Uit het voorgaande blijkt, dat in het onderhavige plan een grote ma te van differentiatie is aangebracht In de blokken 1 t.m. 5 zijn elec- trische deuropeners en boodschap- penliften geprojecteerd. Tevens ligt het in het vpornemen de woonka mers van de woningen in deze blok ken. de woonkamers van de 9 wo ningen voor ouden van dagen en de dagverblijven van de winkels door middel van een centrale verwar mingsinstallatie te verwarmen. Deze wordt in een apart gebouwtje on dergebracht. De bouwkosten zijn ontleend aan een ondershands verstrekte prijsop gave. welke B. en W. voor de bouw van het onderhavige complex ver kregen. Deze bouwsom ligt evenals die voor de 108 woningen aan de Kapelweg 7 22 pet beneden de door de provinciale directie van de volks huisvesting maximaal toelaatbaar geachte bouwkosten bij een open bare aanbesteding. B. en W. stellen de raad voor om tot de bouw van bedoeld woning complex en onderhandse opdracht hiervan over te gaan. Belangrijke opdrachten aan Hoogevest "N.V. Door het Bouwbureau „Neder land" van de Unilever N.V. te Rot terdam werd aan T. van Hoogevest N.V. te Amersfoort ondershands op gedragen: de bouw van een Zeepfabriek aan de Koppel, bevattende een expedi tieruimte, magazijnen, fabricage-af- deling. technische werkplaats, kan toor en transformatorstation met bij komende werken co het verbou wen van een laboratorium met bij komende werken in het fabrieks gebouw te Amersfoort. Door de directeur van Gemeente werken te Amersfoort werd onders hands opgedragen de bouw van een openbare lagere school in het Soes terkwartier .en door de Directeur van het Van Arkel Instituut te Soestdijk werd opgedragen de bouw van een paviljoen voor 20 meisjes op genoemd Instituut Dr P. C. Visser sprak over Rusland De Koninklijke Vereniging „Oost en West" opende Maandagavond haar win terseizoen in hotel „Monopole" met een voordracht van de om door zijn drie tochten naar de Karakorum zo heken- de dr P C. Visser, voormalig ambassa deur in Moskou Dr Visser, die als onderwerp voor deze avond had gekozen- ..De Sovjet- Unie, zoals Ik die leerde kennen", trachtte een zo objectief mogelijk beeld te geven van dit wondere tand. Ook de goede zijden van het regiem werden niet onvermeld gelaten. Wfj zijn steeds geneigd voor dit land. waarin indivi duele ontplooiing onmogelijk is. wes terse maatstaven aan te leggen, doch dit Is volkomen onjuist Vergeleken bij de toestanden, welke onder het tsaris tisch regiem golden, valt ontegenzegge lijk aanmerkelijke verbetering te be speuren. Spreker voerde zijn talrijk gehoor, dat met de grootste aandacht zijn boelend betoog volgde, ook mede ver buiten Moskou, waar het slechts enkele vreemdelingen' vergund is een kijkje te mogen nemen en eindigde zijn voor dracht met er met de meeste nadruk op te wijzen, dat alleen een hecht aaneen gesloten Westen, waarin het scheppen van zeer goede sociale voorzieningen en het onderhouden van een sterk leger een gebiedende eis is. zich zal kunnen handhaven Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wérd ruimschoots gebruik ge maakt. In de parochiekerk van St. Ans- fridus werd gistermorgen het hu welijk ingezegend van Freule C von Redwitz Jordan en Lt. R. v. Embden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Uit een dichte mist gleed vandaag omstreeks het middaguur op Schiphol de K.L.M.-Constellation „Ensche de" te voorschijn, waarmee buschauffeur Jan van Gent na een verblijf van vier weken in New York naar huis kwam. Beladen met geschenken, boordevol onvergetelijke herinnerin gen en een aanbieding van een Amerikaanse busmaatschappij in z'n portefeuille. Hartelijk welkom op Schiphol Natuurlijk sprak Van Gent na zijn aankomst met zijn vrouw nog maar niet over een eventuele werkkring in New York. Dat is een zaak. die een rustige bespre king verlangt, en daarvoor was de ontvangst op Schiphol nu niet be paald een geschikte gelegenheid. Want behalve door zijn kleine gezinnetje werd Van Gent ook met vragen overstelpt door zijn Amers- foortse patroon, de heer P. Nef- kens, en door de collega's, die als de weerga naar Schiphol waren gekomen toen ze hoorden dat de ge zagvoerder zijn toestel eerder op het vliegveld zou binnenloodsen dan was verwacht. Laag hing n dichte mistbank bo ven de Haarlemmermeer, maar in het radargebouwtje zaten de man nen gespannen achter hun instru menten om mee te helpen het toestel veilig naar het platform bij de aankomsthal te brengen. Of Van Gent Brennan nog had gesproken?, werd hem direct na zijn aankomst gevraagd. Ja. want zijn Amerikaanse plaatsvervanger in Amersfoort was naar New York teruggekeerd net voor zijn Holland se vriend van het vliegveld Idle- wild naar Nederland vertrok. Graag nog eens Bij zijn aankomst in het eigen vaderland vertelde Brennan de verslaggevers: „Om hier op de Third Avenue de peilers van de spoorwegviaducten, taxi's en ver keerd overstekende voetgangers te JAN VAN GENT ontwijken is niet half zo moeilijk als het rijden door stromen fiet sers, nauwe straten in te slaan en dwarsstraten te passeren." „Wat mij betreft", vertelde Van Gent, het was een prachtige er- varig, dat werken in New York. Kleuteronderwijs B. en W stellen de raad voor toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling, aangegaan tussen de raden der gemeenten Almelo, Amsterdam, Apeldoorn. Assen. Brielle. Deventer, Dordrecht, Enschede. Gorinchem. Gouda. 's-Gravenhage. Groningen, Haarlem, Den Helder. Leeuwarden, Meppel, Middelburg. Rotterdam, Sneek. Utrecht. Winterswijk en Zaandam tot vorming van een bu reau. genaamd „Het landelijk bureau voor examens voor akten voor kleu teronderwijs" en tot instelling van een orgaan voor de vervulling van de taak van dat bureau. Weggelopen uit ouderlijk huis en teruggebracht De 18-jarige C die in Putten uit zijn ouderlijk huis was weggelo pen. is alhier door de politie aan gehouden Hij is naar zijn woon plaats overgebracht. Ik zou het graag nog eens weer doen maar nu verlangde ik toch wel erg naar Nederlandse stem men. naar mijn gezin vooral!" Van Gents collega's waren na tuurlijk vooral ook nieuwsgierig naar zijn bevindingen met de New Yorkse buspassagiers. Nou, even als in Amersfoort waren ook in New York de vrouwelijke passa giers het lastigst, vond hij. Ze heb ben nooit hun geld klaar en moeten altijd in hun tassen zoeken. Het mooiste van het rijden in New York vond Van Gent. dat je daar maar rechtuit rijdt en niets te maken hebt met bochten en dwarsstraten, waarop je geen uitzicht hebt. Gisteravond om kwart voor negen Nederlandse tijd was de Amers foortse buschauffeur uit New York vertrokken. De „Enschede" bleek maar weinig passagiers te hebben. Daardoor kon het toestel extra ben zine bijtanken en het vliegveld Gander overslaan. Vandaar dat Jan van Gent zo vroeg aankwamen zijn Amersfoortse vrienden hem nog een beetje na-hijgend verwelkom den In'het restaurant van het vlieg veld zijn ze eerst allemaal een beetje op adem gekomen na de emoties. Temidden van zijn mak kers is Van Gent daarna in de bus naar Amijrsfoort gereden. Terug naar zijn eigen passagiers, zoals hij het zelf noemde. Post Varkensmarkt wordt beschermd Nu gebleken is. dat de huidige regeling van het verkeer op de Varkensmarkt door middel van de handbediening der verkeers lichten een grote verbetering is. achten B. en W. het gewenst om op de vluchtheuvel van de Var kensmarkt een bescherming tegen de weersgesteldheid ten behoeve van het aldaar dienstdoende po litiepersoneel aan te brengen. Bij handhaving van de bestaan de lichtmast is de eenvoudigste oplossing om op de vluchtheuvel een ze. verrijdbaar windscherm van een zo sober mogelijk gehou den constructie te plaatsen, het welk. wanneer geen verkeers agent aanwezig is, vastgezet kan worden. Gedurende de zomer- Circusarbekler gewond De circusarbeider O. raakte gis termiddag omstreeks half zes ge wond bij het laden van een twee tal wagens op een goederenwagon. O. stuurde met de trekstang een aan de achterzijde door een tractor geduwde wagen. Hij raakte beklemd tussen de reeds afgeladen wagen en de trekstang van de tweede Met een wond aan het rechterbo- venbeen werd hij door de GG en GD naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht. Rijwielen verwisseld ïn de Langestraat werden gister middag -door schooljongens enige fietsen verwisseld De politie waar schuwt nogmaals tegen het plaat sen van ongesloten rijwielen voor winkels etc. Klop Het Pak ZO eens in de maand ont ketent het Gemeente huis (en wat zich daar ach ter verschuilt) een storm op de redactiebureaux der dag bladen. Iemand, die om een uur 'of vijf, als hij rustig naar huis wil gaan, nog even argeloos in de brievenbus gaat kijken ontdekt dan tot zijn ontsteltenis HET PAK. Neen, niet het DING, maar HET PAK. Soms is het zo dik dat het niet in de brievenbus kan maar aan de balie moet worden afgegeven. Wat is nu het pak? Dat is een grote gele ge meente-envelop en daar zit ten de stukken in, die ook aan de raadsleden worden gezonden. Die stukken heb ben betrekking op de eerst volgende raadszitting. U moet daar niet gering over denken. Een leger van wet houders en ambtenaren is met die stukken weken en vaak maanden bezig ge weest. heeft gerekend en ge redigeerd en stuurt dan met een voldaan gevoel het hele zaakje tegelijk de deur uit. De raadsleden, die deze papierlawine. bij elkaar soms zeer vele tientallen meters in lengte en ponden in gewicht, ontvangen, krabben zich achter het oor en zijn de avonden, die hen van de raadszitting nog scheiden, ingespannen bezig alles te lezen en te be studeren. Maar nu de arme journa list Ook hij krabt zich achter het oor. Maar hij zit niet in de een of andere raadscommissie en hij staat dikwijls volkomen vreemd tegenover een nieuw pro bleem. En van hem wordt verlangd, dat hij de vol gende dag van al die raads stukken de kern in zijn krant publiceert Nu. dat hebben wjj dan vandaag weer-gedaan. SVK hoopt, dat hij en zijn collega's geen belangrijke zaken hebben overgeslagen en dat zij u goed hebben voorgelicht Maar kunt u niet een klem beetje mede lijden opbrengen? Ook dat niet Een kennis van SVK nam laatst, bezorgd over het ge zichtsvermogen van zijn jongste zoon. de spruit aan het handje en leidde hem voor de oogarts. Deze keek in twintig spiegels en lamp jes en constateerde, dat het knaapje niets mankeerde. „Je hoeft géén druppels en géén zalfjes en géén bril. hoor. Maak je maar niet bang. manneke," zei hij vriendelijk. Waarop het manneke ge lukzalig glimlachte, even een weloverwogen zwijgen bewaarde en toen infor meerde: „En géén levertraan óók?" Eigen taaltje Een ander zeer klein knaapje uit SVK's omge ving amper drie jaren oud. houdt er een eigen vocabu laire op na, die in geen enkel opzicht overeenstem ming vertoont met de in houd van het robuuste stan daardwerk van de heer Van Dalen. Hij zegt tegen een vliegmachine ..sjien" en een kind heet bij hem „kinnie". SVK geeft u te raden hoe hij. zeer handig, laatst een op het raam rondscharre lende vlieg betitelde: „kin- nie-sjien"! Periodieken I Waar ze vandaan komen begrijp je niet. maar onze redactietafel ligt weer „gortvol" met periodieken. We starten ditmaal met „De Drietand", het orgaan van de A.Z.C. Neptunus. waar in melding wordt gemaakt van de voorbereidingen voor de viering van het 40- jarig jubileum van deze ver eniging in 1953. De „schijn werper" laat het licht val len op enkele leden, die zich zeer verdienstelijk maakten. Voorts blijkt er een zeer grote aanwas van nieuwe jeugdleden te zijn. In de „H.V.C.-er" vraagt doelman Henk Brits, de aanvoerder van het eerste, steun en medewerking van de leden om dit seizoen zo goed mogelijk voor de dag te komen. In het Maandbericht van de afdeling Amersfoort vap de Ned. Vereniging van Huisvrouwen wordt met veel voldoening gewezen op de zeer geslaagde vie ring van het 35-iarig be staan Aan de inhoud van de „Biljartrevue" is te merken, dat het seizoen weer volop aan de gang is. Nu worden de persoonlijke kampioenschappen afge werkt en in November be gint de team-competitie. Secretaris P. Ilmer stelt voorop, dat vriendschap een van de belangrijkste aspecten is. die de sport kan bieden en geeft in een liistje van zeven punten de biljarters aanwijzingen om de wedstrijden een zo pret tig en sportief mogelijk ver loop te doen hebben. Periodieken II „Gezonde, opbouwende critiek en medewerking van de leden heeft het bestuur van de Motor- en Automo bielclub A. M A C. no dig" Zo schrijft de nieu we voorzitter E van Wij- land in .De Claxon". De heer P. Miner wordt ge- even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. IDitili: ui';: :ri,. 'Wl/JN'V,: r, '"Wil complimenteerd als A.M. A.C.-kampioen 1952 en voorts krijgt Henk van Harten een pluimpje voor het prima verzorgen van de nachtrit. In „Avera", het maand blad van de Amersfoortse Vereniging van Aquarium houders, staat iets te lezen over de contactcommissie, die in het leven is geroenen om te dienen als schakel tussen leden en bestuur. Van de uitreiking van het eerste aquarium in het ka der van de actie „Aquaria voor zieken" wordt een uitgebreid verslag gegeven De redactie van „Over T Net-nieuws" brengt dank aan dc vrienden var Meur- sing, die „Over 't Net zo vaak helpen De leden van Meuising zi.in en bloc tol donaieurs „gebombardeerd" H Teling geeft ,.ijn visie op een trainingsavond in het R.H.B.S en spaart geen mer.s Het orgaan van de Amersfoort se Kleinvee- fokkers Vereniging staat in het teken van de nationale jubileumtentoonstelling, die gehouden wordt op 28. 29 en 30 November in de Markthal De AC.PV. gedenkt bii deze gelegen heid haar 30-iarig bestaan In verband daarmee heeft zich een erecomité ge vormd, waarvan burge meester Molendijk ere voorzitter is. maanden kan dit scherm geheel verwijderd worden. Boven de be- dieningskast van de verkeerslich ten, die aan de op de vluchtheu vel staande lichtmast is bevestigd, wordt een afdak aangebracht. Te vens zijn B. en W. voornemens om een electrisch te verwarmen voet plaat aan te brengen. B. en W. stellen de Raad voor om voor genoemde werkzaamhe den een crediet van f 2.700,- te verlenen ten laste van de kapi- taaldienst 1952. BENOEMING De heer A C Hoogland uit Amersfoort is met algemene stem men door de raad van Langbroek benoemd tot hoofd van de Open bare Lagere School te Overlang broek. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de heer J C. J. Pels Rijcken. Amersfoort. Noteert U even 17 t.m. 23 October GRAND THEATER Van 17 t m. 23 Oct. De zonen van de Musketiers" Toe gang 14 jaar Aanv. 2. 4.15. 6.45 en 9 uur Do. 2.30 uur ov. dagen: 2.30, 6 45 en 9 uur. CITY THEATER Van 17 t m. 23 Oct. „De smokkelpoort van Azië" Toe gang 18 jaar. Aanv Zo 2. 4 15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. In de Jeugd-ftlmcyelus Woensdag 23 Oct Aanv 2 en 4 uur „De goud zoekers van Mashomba". REMBRANDT THEATER Van 17 t.m. 20 Oct ..De Dulvelsbrlgade" Toe gang 14 Jaar. Van 21 t.m. 23 Oct. „Gezocht wegens moord" Toegang 14 jaar Aanv.: Zo 2. 4 15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen- 2 30 6.45 en 9 uur. CITY THEATER Burg. Grothstr. 38 Tel. 2790 Soestdijk Van 17 t m. 19 Oct. Soestdijk. „Mara Maru". Toe gang 14 jaar Van 20 t m. 22 Oct. „Millionairs gevraagd" Toegang 14 iaar In de Donderdag-Cyclus 23 Oct. „Rlgoletto" Toegang 14 jaar. Aanv 2. 4 15 6 45 en 9 uur. Vr. 8 uur Za. en Do 230. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. GRAND THEATRE Donderdag 23 Octo ber Pianorecital door: Myra Hess. Aanv 8 uur. AGENDA AMSTERDAM TONEEL VRIJDAG 24 OCTOBER Stadsschouw burg 8 uur Het Ned Volkstoncel met première van Gilbert Asbrow ,'t Is tijd dr Schweitzer". MUZIEK WOENSDAG 22 OCTOBER. 8 15 uur: Concertgebouw Abonnementsconcert onder Van Belnum. DONDERDAG 23 OCTOBER Stads schouwburg Nederlandse Opera met de première van Mozarts „De brui loft van Figaro" Burgerlijke Stand Getrouwd: R L C H. v. Embden en C J A M. v Redwitz Jordan: Z de Goede en G. Kuipers Overleden: Gerrit Schriek. 69 j.. eeh m. G de Ridder; Gerrit J. Bouman, 45 j., fieh. m. G. Snel.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2