DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Regering wil verzekering van Zondagsrust Voor 13 uur geen openbare vermakelijkheden Engelse Zondag Geen Europees Leger voor einde van dit jaar Adenauer s departement zit vol gewezen nazi's Conflict „De Ommelanden in een nieuwe fase Wat zegt een naam .Waterstofbom gereed? 12e Jaargang, no. 250 Donderdag 23 October 195 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 TT. ,r -p. AT. p, Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- UltgclVC! IN.V. De lNieUWC IcTS Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent HOOFDREDACTEUR: T]. DE BOORDER DEN HAAG. De verplaatsing van grote sportwedstrijden en demonstraties van soortgelijk karakter van de Zondag naar een dag in de week. ziet de regering als een ideaal, dat niet aanstonds kan worden verwezenlijkt, maar waarop zij het oog gevestigd houdt. Aldus leest men in de Memorie van Antwoord van de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, betreffende de nieuwe, reeds in Mei 1951 bij de Tweede Kamer ingediende Zondagswet. De bewindsman meent hiervan, dat het, eenmaal wet geworden, in belangrijke mate zal bijdragen tot een ongestoorde Zondagsviering en tot verzekering van de Zondagsrust, „hoezeer het ook de mogelijkheid biedt, de eisen welke door het maatschappelijk leven worden gesteld, zoveel doenlijk te ontzien". MEN is geneigd, vrede te hebben met het feit, dat de regering nu eindelijk de oude en op vele punten verouderde Zondagswet wil vervangen door een nieuwe; maar de strekking van minister Bcels Memorie van Antwoord bevalt ons volstrekt niet. Het komt hierop neer, dat de nieuwe wet eigenlijk maar een eerste stap is; de volgende zal zijn dié van een „verplaatsing'' van grote sportwedstrijden en manifes taties van andere aard van de Zon dag naar de Zaterdag. Het is nog niet eens zozeer op principiële gron den, dat wij hiertegen bezwaar wil len maken; onze ongerustheid komt vooral voort uit het feit, dat men een Engelse Zondag wil invoeren voor een volk dat. voorzover het onkerkelijk is. hierdoor zeker niet berouwvol naar dominé of pastoer zal terugkeren, maar wel in de be steding van zijn vrije tijd ernstig zal worden belemmerd. Dit laatste roept grote gevaren op. Lanterfan tende mensen en vooral jonge men sen komen vaak tot lelijke dingen. Wij zouden hiervan illustratieve staaltjes kunnen geven, vooral uit kerkelijke streken, waar. buiten de kerkgang, op Zondag officieel wei nig geoorloofd is Voor het overige zijn wij het eens met die Kamerleden die vinden, dat veel. wat betr'-kking heeft op de heiliging van de bondag. plaatselijk moet worden geregeld. Het betreft hier een materie, waarover niet al leen meningsverschillen bestaan tus sen kerkelijken en onkerkelijken, maar ook tussen Protestanten en vooral rechtzinnige Protestanten en Rooms-Katholieken. Een algemene landelijke regeling zou hier en daar tot. voor de bevolking, volkomen onbegrepen en daardoor onaan vaardbare toestanden kunnen lei den. De wet mag niet te zeer en niet te veel in strijd zijn met de opvat ting, dat ieder voor zich uitmaakt, wat hij met zijn Zondag wil doen. Het wetsontwerp, aldus de M. v. A., bevat voor de handhaving der Zondagsrust verschillende waarbor gen, zoals: het verbod van het hin deren op Zondag van godsdienst oefeningen, het verbod om gerucht te verwekken, het verbod om vóór 13 uur openbare vermakelijkned^n en politieke optochten alsmede openluchtbijeenkomsten te houden en het verbod om door arbeid in beroep en bedrijf de openbare rust te verstoren. Het ligt in de bedoe ling vande regering nauwgezette handhaving van de nieuwe Zon dagswet te bevorderen. De imnister ontveinst zich niet. zo verklaart hij. dat door sommige bevolkingsgroepen een verder gaan de bescherming van de Zondagsrust wordt gewenst. Een ingrijpender re geling zou evenwel door andere be volkingsgroepen onaanvaardbaar worden geacht en ook met hen moet de overheid rekening houden. Hoezeer de regering ook doordron gen is van het belang van de vie ring van de Zondag als de dag des Heeren. de bewindsman sluit zich aan bij die Kamerleden, welke de waarschuwing naar voren brachtei. dat de wetgever zich er voor moet hoéden om te trachten af te dwin gen. wat niet in de publieke over tuiging leeft Voor een aanzienlijk deel van ons volk hebben de Nieuwjaarsdag, Hemel vaartsdag en Eerste Kerst dag zozeer het karakter van een kerkelijke feestdag, dat de minister deze over de ge hele linie gelijk wil stellen met de Zondag. De Tweede Paasdag, de Tweede Pinksterdag en de Tweede Kerstdag hebben daarentegen in toenemende mate het karakter van uitgaansda gen gekregen en ook tegen een ge lijkstelling van de Goede Vrijdag met de Zondag bestaan bij een groot deel \an ons volk overwegende principiële bezwaren. De gedachte aan de gemeentebe sturen grotere bevoegdheden te ge ven. zodat deze zelfstandig voor schriften zouden kunnen uitvaardi gen. wordt door de bewindsman verworpen. Naar het oordeel der regering dient dc wetgever bij de regeling dezer materie de grote lij nen zelf te trekken en de gemeen telijke wetgèver slechts bevoegdhe den toe te kennen ten aanzien van die onderdelen, waar plaatselijke omstandigheden een overheersende rol spelen. Naar aanleiding van opmerkingen over gerucht op Zondag in kazernes in de omgeving van kerkgebouwen heeft de minister zich verstaan met zijn ambtgenoot van Oorlog en Marine. Deze heeft zich bereid ver klaard na het totstandkomen van de Zondagswet in een legerorder of circulaire aan alle in aanmerking komende commandanten op de strikte naleving der wet door alle militairen aan te dringen. Een verbod van alle openbare ar beid op Zondag, aldus de M. v A is onder de huidige omstandigheden niet aanvaardbaar. Een opsomming van uitzonderingen bij algemene maatregel van bestuur lijkt practisch niet uitvoerbaar. De bepaling dat openbare arbeid „zonder genoegza me reden" verboden is lijkt de aan gewezen oplossing. Behalve het hou den van verboden politieke bijeen komsten of optochten in de open lucht zal ook het gelegenheid geven daartoe en het deelnemen daaraan verboden worden. Vulkaan Krakatau in werking DJAKARTA De vulkaan de Krakatau. tussen Java en Sumatra gelegen, is naar verluidt in wer king. De bewoners van het omlig gende gebied zullen wellicht moe ten worden geëvacueerd. Het zeewater rond 't vulkaan eiland wordt reeds warm en in de Lam- pongse districten van Zuid-Suma- tra is een begin van aardbevingen te voelen. De treinverbinding Djakarta-Palembang zou althans voor de oversteek tussen Java en Sumatra voorlopig zijn stopgezet Er zouden tekenen zijn, die er op wijzen, dat de krater volkomen verstopt is door as. hetgeen het gevaar van een uitbarsting ver groot. In Augustus 1883 vond een hevige uitbarsting plaats, die aan 35.000 personen het leven gekost heeft. Frankrijk schuift ratificatie van het E.D.G.-verdrag op lange baan (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse ministerraad heeft gisteren bekend gemaakt, dat de ontwerpverdragen van Bonn cn van dc Europese Defensie Gemeen schap zullen worden ingediend bü de nationale Vergadering, zodra de me mories van toelichting gereed zijn. Men mag wel aannemen, dat de teksten van deze memories in een veertien dagen voltooid zullen ztfn. zodat in de eerste helft van November de indiening in het parlement kan worden verwacht. Tteek gevangenis voor man die zijn hond ophing DEN BOSCH. Het Gerechts- hof veroordeelde C. A. de L. uit Nuenen tot een week gevangenis straf, omdat hij zijn hond aan een boom had opgehangen. Dit betekent, dat een onmiddel lijke en moeilijke oplosbaar schij nende kabinetscrisis is bezworen, doordat Pinay de solidariteit met zijn ministers Schuman en Pleven heeft getoond, doch het betekent niet, dat de debatten in dc Natio nale Vergadering spoedig kunnen beginnen. De ontwerpen komen na melijk eerst in handen van niet minder dan zeven commissies, die naar schatting twee a drie maanden nodig zullen hebben voor de be studering ervan Vóór 1953 komen deze teksten die tegelijk worden ingediend dus hoogst waarschijn lijk niet in behandeling. Minister president Pinay heeft inderdaad een tijdwinst gemaakt, die in de eerste plaats kan dienen om de politieke gemoederen in Frankrijk tot rust te brengen en tevens om eventueel onderhandelingen met de andere deelnemende mogendheden te voe ren om tot door Frankrijk gewens te wijzigingen te komen. Deze wij- Amerikanen onthullen gruwelijke gegevens NEW YORK. De proef met de eerste waterstofbom op Eniwetok, wacht nog slechts op het bevel van president Truman daartoe, aldus de len de atoomgeleerde dr Ralph Lapp en de vooraanstaande Amerikaanse journalist Stewart AIsop in de „Sa- terday Evening Post" mede. De bom zou in staat zijn bakste nen gebouwen te vernietigen over een gebied van 115 vierkante kilo meter. Een tweede bom. die in 1953 gereed zou komen, zou hetzelfde type gebouwen over een oppervlak van 258 vierkante kilometer kun nen verwoesten. De menselijke huid zou binnen een gebied van 190 vierkante kilo meter verschroeien en bij de te ma ken bom binnen 380 vierkante kilo meter. Het gebied waarbinnen gam- mastralen fataal zouden werken wordt opgegeven als respectievelijk 11 en 18 vierkante kilometer. Indonesië schenkt: Nieuwe Nederlandse vlaggen voor Hoge Commissariaat DJAKARTA Aan dc Neder landse Hoge Commissaris in Indo nesië züm in diens ambtswoning, door de chef-protocol van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken nieuwe Nederlandse vlaggen aan geboden ter vervanging van die. welke Vrüdag werden vernield. De heer Lamping heeft zijn waardering voor dit gebaar uitge sproken. zigingen zouden betreffen Ameri kaanse garanties, dc Indo-Chinese oorlog en de nauwere verbinding van Engeland met de EDG. Duitsland is dus op het ogenblik het enige aan de EDG deelnemende land. dat haast wil maken met de ratificatie. Want men mag wel aan nemen, dat de andere mogendheden hun beslissing gaarne zullen willen uitstellen tot het duidelijk wordt, wat er in Frankrijk geschiedt. De ratificatie van de EDG is dus wel iswaar niet direct in gevaar ge bracht, maar toch zeker naar een later tijdstip verschoven Reclassering hielp niet Dieven braken kamer van directeur open VENLO Drie jeugdige dieven, die ter reclassering in de inrichting „Koningslust" waren ondergebracht, konden zelfs daar niet op het goede pad blijven. Zij. beraamden een ont vluchtingsplan en om in de vrije wereld vooruit te kunnen komen, maakte de 19-jarige smid A. van A, een valse sleutel, waarmee de 26- jarige kok E V. de directeurskamer openbrak. Hfj stal daar een kistje met geld en pakjes sigaretten. Toen ging het drietal op stap naar Am sterdam. waar het enige vrolijke dagen had, waaraan echter de po litie een einde maakte. Voor de Roermondse rechtbank eiste de Officier tegen V. één jaar en zes maanden, tegen K. de derde vluchteling zes maanden en tegen Van A. opneming in een krankzinnigengesticht, dit op grond van een over hem uitgebracht psy chiatrisch rapport. De Amerikaanse schilder Douglas Chandor heeft een portret geschilderd van Koningin Eli zabeth II, waar voor zij speciaal heeft geposeerd. De koningin ts gekleed in avond japon en staat voor een console tafeltje. Boven het tafeltje hangt een spiegel waarin een open raam is ge reflecteerd met een uitzicht op het Vic toria Memorial en de Mali. Het por tret is gedurende de zomermaanden gemaakt en konin gin Elizabeth heeft hiervoor geposeerd tn de gele teken kamer van 't Buc kingham Palace. Het schilderij is gemaakt in opdracht van mevrouw Roosevelt en het zal geplaatst wor den in de Britse Ambassade te Washington. Het is het eerste schil derij van een Brits regerend vorst dat sinds de eerste wereldoorlog in de ambassade geplaatst cal worden. Alvorens naar Washington te wor den verzonden zal het schilderij te bezichtigen zijn in het Royal Socie ty of Portrait Painters te Londen. Adenauer belooft: Saarkwestie voor Raad van Europa (Van onze correspondent) BONN Met grote meerderheid heeft de Bondsdag gisteren een re solutie van de sociaal-democraten aangenomen, waarin wordt ge vraagd, dat de bondskanselier dc Duitse klacht over de „on-démoera- tlsche verhoudingen" aan de Saar voorlegt aan de eerstvolgende ver gadering van het ministerscomité van de Raad van Europa. In zijn regeringsverklaring zegde de .bondskanselier toe. dat hij inder daad deze bezwaren zou voororen- gen. indien niet voordien een op lossing voor de Saarkwestie was gevonden. Bovendien werd Adenauer ge vraagd, welke consequenties hij uit dc onderdrukking van Duitsers aan de Saar" trok ten aanzien van de ratificatie van de Bonner conven ties en het verdrag inzake de Eu ropese Defensie Gemeenschap. Ade nauer antwoordde daarop, dat hij bij zijn mening bleef, dat het in het belang van de bondsrepubliek was zo spoedig mogelijk te ratificeren. Geheim uitgelekt over nieuwe Britse straalmotor LONDEN. Het ministerie van Bevoorrading heeft Woensdag offi cieel bekendgemaakt, dat Engeland beschikt over een nieuw type straal motor. de „Conway", dat beschouwd wordt als een omwenteling op lucht vaartgebied. In regeringskringen vraagt men zich echter af. hoe het nieuws over deze motor, een Rolls-Royce product, waarover men de grootste geheim houding heeft betracht, in het buiten land is uitgelekt. Het Amerikaanse luchtvaartblad „Aviation Daily" heeft namelijk reeds een artikel aan de „Conway" gewijd. 55 Ontslag van dr Du Mont leidt tot scherpe critiek op regering BONN. B(j een debat in de West-Duitse Bondsdag is gebleken, dat twee-derde van de hogere ambtenaren van het departement van Buiten landse Zaken gewezen volgelingen van Hitier zijn. Mede met het oog hierop keurt de afgevaardigde van het Katholieke Centrum, dr Rcimann. scherp de terugroeping af van de ambassadeur in Den Haag. dr Du Mont. Vergeleken bü wat de gewezen nazi's in de buitenlandse dienst op hun kerfstok hebben, achtte hü Du Mont's vergrijp een te lage opgave van zijn leeftijd zeer gering. Dr Adenauer, die ook minister van Buitenlandse Zaken is, ver klaarde tijdens het debat, dat het nu eenmaal niet mogelijk was, zon der deze deskundige oud-nazi's de buitenlandse dienst op te bouwen. Overigens kon volgens Adenauer worden verwacht, dat gaandeweg het aantal vroegere nazi's in het ministerie zal verminderen Rekent men ook de lagere ambtenaren Vrij zacht weer Van Donderdgavond tot Vrijdagavond Half tot zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht nog iets zachter, morgen over dag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. 24 Oct Zon op 7 u 20 m onder 17 u 27 m; Maan op 13 u 51 m on der 20 u 59 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Neersl. Weer Windm/s Gisteren in 24 u. Oslo Geh. bew. NO. 2 IC 0 1 mm Stockholm Motregen N.O —2 3 0.1 KopenhagenZw. bew ON.O— 10 5 0 Londen Licht bew. W.Z.W. 4 11 8 Amsterdam Geh. bew. Z Z.O. 6 8 1 Brussel Regen Z.Z O —6 8 3 Parijs Regen Z W 5 13 14 Bordeaux Regen ZW.-9 15 16 Nice Zw. bew. W. 4 14 2 Warschau Geh. bew Windstil 5 1 Berlijn Geh bew. O.Z O 4 4 0.3 Frankfort Nevel Z.Z W 2 8 4 München Mist W.Z.W. 1 6 4 ZUrich Regen Z.O. 2 3 2 Wenen Motregen W. 6 10 0 van het ministerie mee. dan is een derde deel afkomstig uit het vroe gere Ribbentrop-ministerie. De Bondskanselier sprak de me ning uit. dat de recente pers-publi caties over de nazi-invloed in zijn ministerie ver over het doel heb ben heengeschoten. „Het vertrou wen van net buitenland in onze buitenlandse dienst is niet geschaad door onze personeelspolitiek, doch door de daarover gevoerde pers campagne," aldus Adenauer. Hij kondigde aan. dat hü in de toe komst strafrechtelijk zou optreden tegen beledigingen van het ministe rie door de pers. Tegen het verweer van de kan selier kwam niet alleen de socia listische afgevaardigde Erler op, doch eveneens verschillende leden van de commissie van oqderzoek, die tot de regeringscoalitie be hoorden. „Het onbreekt er nu nog maar aan, dat ook de leden van deze commissie met een gerechtelijke vervolging bedreigd .worden," zo zeide Erler. „Dat er moeilijkheden waren door gebrek aan goede kracht kan ik begrijpen, maar was het daarom nodig de gehele Wil- helmstrasse naar Bonn over te planten?" Het paleis van president Sukarno was goed bewaakt tijdens de de monstraties te Djakarta op 17 October, zoals de foto boven laat zien. Achter de afdeling militaire politie, wacht op de trap, een delegatie der betogers op de komst van de president. Intussen spreekt een der demonstranten, die op het hek van het paleis is geklommen, een rede tot de omstandersHij eist de onmiddellijke ontbinding van het parlement, dat benoemd is en niet gekozen. Spoedig daar op sprak president Sukarno de menigte toe. Een onmiddellijke parlementsontbinding weigerde hij, maar wel beloofde hij, dat zo spoedig mogelijk algemene verkie zingen zullen worden gehouden. Spanning in fabrieksleiding; twee fabrieken staken verpakking van melkpoeder (Eigen berichtgeving) GRONINGEN. Het conflict bü dc coöperatieve fabriek van melk producten „Dc Ommelanden" te Groningen, dat vandaag dc tiende week ingaat, is in een nieuwe fase getreden, cnerzyds doordat in de fabrieksleiding grote spanningen aan de dag zijn getreden, anderzqds tengevolge van maatregelen van de kant der stakingslciding, Ir E. A. Vos, de onder-directeur van „De Ommelanden" heeft zijn ontslag genomen, omdat hij het niet eens is met de leiding van de direc tie. zoals die gedurende het con flict aan de dag is getreden. Op verzoek van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond en van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale hebben twee fabrieken, een levensmiddelenbedrijf in het Westen en een melkproductenfa- briek in het Zuiden van ons land de verpakking van melkpoeder voor „De Ommelanden" gestaakt. Inmiddels heeft de Arbeidsin spectie te Groningen met strenge maatregelen tegen „De Ommelan den" gedreigd, omdat op het be drijf de bepalingen van de Ar beidswet zouden worden overtre den. In een circulaire aan de melkleveranciers heeft de directie van de fabriek zich over het op treden van de Arbeidsinspectie be klaagd en meegedeeld, dat de werktijden, die thans voor de werkwilligen gelden, in volledige overeenstemming met henzelf zijn vastgesteld, omdat men „onder de omstandigheden, waaronder „De Ommelanden" thans moet werken, niet altijd de bepalingen van dc Arbeidswet kan naleven". In de circulaire suggereerde de „Omme- landen"-directie voorts, dat ook de Arbeidsinspectie de directie der fabriek wilde „wegwerken". De Arbeidsinspectie heeft deze be schuldiging niet op zich laten zit ten en de fabrieksleiding genoopt in een op 21 October verspreidde circulaire deze woorden te herroe pen. Een levensmiddelenbedrijf in stad-Groningen heeft sedert Woens dag de leverantie van warm eten aan de werkwilligen van „De Ommelanden" gestaakt. Op de melkauto's van de fabriek heeft de directie thans borden laten aan brengen met de woorden „tegen de revolutie". Kind in vijver op kerkhof verdronken DEN HAAG. Woensdagmiddag bezocht mevr. W. uit Wassenaar met haar 2-jarig zoontje de begraaf plaats Oud Eik en Duinen Zij ging wat bloemen halen bij een der kar retjes voor de begraafplaats en liet het kind even alleen. Bij terug komst zag zij het jongetje in een met kroos bedekte vijver liggen; het jasje stak nog net boven het water uit. Het kind, J. W. A. M was al verdronken. WANNEER Het Vaderland vast stelt, dat „het liberalisme" opleeft, en dat dit pijnlijk is voor „de socialisten", dan is dit een spel met woorden veeleer dan een of andere opzienbarende ontdekking. Alles vloeit in deze maatschappij. Oude begrippen verliezen in de loop der tijden zin en inhoud. Ze kunnen alleen levend blijven als merken van artikelen, die af cn loc bij de nieu were eisen worden aangepast. Het liberalisme, dat Het Vaderland thans ziet opleven, is niet meer dat van de vorige eeuw; en de socialisten, die zoiets op grond van hun maatschap pelijke denkbeelden niet zouden ver wachten, zijn niet die van deze tijd. Nederlanders, die spreken over so cialisme en liberalisme, bedoelen daar veelal iets anders mee dan Belgen, Duitsers, Britten en Fransen, wanneer ze hetzelfde doen. Natuurlijk ont breekt bet niet aan punten van over eenkomst; maar het Belgische en Franse liberalisme b.v. is zich zijn revolutionnair verleden veel meer be wust dan bet Nederlandse; en het Duitse socialisme is veel doctrinair- der dan het Britse. Daarom betekent de opleving van bet liberalisme, waarvan Het Vaderland gewaagt, dan ook volstrekt niet, dat de mensen (in de gedachtcngang van dit blad) ein delijk wijzer worden. Het betekent al leen dat de partijen, die zich liberaal noemen, kans hebben gezien, door heroriëntering aansluiting tc krijgen aan het snelle tempo van de tijd. Is in Nederland sprake van een liberale opleving? Wij merken er wei nig van, ondanks bet feit, dat de V.V.D. de laatste tijden niet slecht boert bij de verkiezingen. Nu kan Het Vaderland zich op bet standpuntstel len, dat V.V.D. en liberalisme één en hetzelfde zijn in Nederland; doch dit lijkt ons toch iets te veel eer voor de V.V.D. of, zo men wil, iets te weinig eer voor het liberalisme. Het lijdt geen twijfel of de V.V.D. beeft haar jongste verkiezingssucces vooral te danken aan haar niet zeer schone agitatie tegen dc belasting-politiek van een regering, waarin zij overigens zelf vertegenwoordigd was. Er zijn liberale bladen geweest, die hierover critische woorden hebben geschreven. Het feit, dat Het Vaderland hier niet bij was, zal toch wel niet inhouden, dat het blad deze agitatie en het suc ces, dat er mee is behaald, zou willen beschouwen als symptomen van libe rale opleving. MERKWAARDIG overigens, hoe zeer de opvattingen van Het Vaderland zelf berusten op oude schema's. Het ziet de tegenstel lingen blijkbaar nog steeds uit een oogpunt van belangen, die met elkaar in strijd zijn, maar ook van een kud de (de socialisten) tegenover de den kenden en de meer geëmancipcerden, die zich uit de massa losmaken (de liberalen). Wanneer wij nog eens weer terugblikken op dc verkiezings strijd, dan vindt deze voorstelling van zaken volstrekt geen steun bij de fei ten. Wij zouden wel eens Villen we ten of de groep, die te hoop liep te gen de belastingen, niet meer van kuddegeest was bezield dan een par tij. welker kader uit een oogpunt van landsbelang, zoals het dat zag, een belastingpolitick steunde waarbij bet merendeels toch even weinig belang bad als vele middenstanders. Er is in de tijd voor dc verkiezingen gezegd, dat er twee partijen waren, die uit gingen van bet standpunt van de klas senstrijd: dc C.P.N. en de V.V.D. Men begrijpt nu nog beter„ waarom wij niet geneigd zijn, V.V.D. cn libe ralisme over één kam te scheren. Wij geloven dat voor partijen, die in een of andere vorm nog het stand punt van de klassenstrijd huldigen, de tijd verstreken is, ook al mochten zij bij een verkiezing nog cens door toevallige omstandigheden wat winst boeken. Dat betekent echter niet, dat een neo-libcralisme geen kans zou maken. De welvaartsstaat, waarnaar men nu in de West-Europese landen zo sterk streeft, heeft ook zijn zwak kere kanten, in zoverre bij de strek king heeft, de verantwoordelijkheid van de schouders van de enkeling af te nemen en aan de gemeenschap over te dragen. In aanmerking geno men, dat in een gezonde democratie de waarheid dient te ontspringen aan de botsing der mening, is hier wel speelruimte voor een prolongatie van een liberaal standpunt en een aan de omstandigheden aangepast program waaronder wij verstaan één, dat ge richt is op de toekomst en niet op het verleden. HIERIN zit misschien een con ceptie voor de komende tijd, waarin het er om gaat, sociale rechtvaardigheid met behoud van geestelijke vrijheid te verkrijgen. Wanneer de partij of groep van par tijen, die de nadruk legt op de vrij heid, zich liberaal noemt, tegenover de meer naar gebondenheid strevende socialisten, dan kunnen wij daar vre de mee hebben. Men zou er echter ook een andere naam voor kunnen be denken. Wat zegt een naam of etiket? Het komt aan op het artikel, dat het dekt en dat in ieder geval wel iets anders moet zijn dan Het Vaderland thans propageert.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1