Korea punt nr één op agenda der Verenigde Naties Kabinet-Figl over de beg struikelt roting DIERENDAG IN R AMB OUILLET Kreymborg DROGE KEEL Gerrit de Stotteraar weer tot oude kwaal vervallen GELEZEN- Leraar moet paedagogisch goed zijn geschoold Sigaar Drie statenblokken zullen debatten beheersen Hoedt U C hoest- VIWI\9 BONBONS en gewogen Medium Strength Fedde Schurer Sanapirin 3 goede Donderdag 23 October 1952 3 v—nieuwe sancties in i (Advertentie LM.) (Van een medewerker) NEW YORK. De delegaties der Verenigde Naties hebben eenstemmig Korea als het belangrijkste en Tunis en Marokko met 34 tegen 20 stemmen en vijf onthoudingen tot het op een na belangrijkste politieke probleem geproclameerd, dat door de Assemblée behandeld dient te worden. Aldus werd besloten in de eerste zitting van de politieke commissie na een debat van drie en een half uur over de agenda. Dit werd bereikt, nadat de Ver. Staten, die oorspronkelijk in ver band met de presidentsverkiezingen de voorkeur hadden gegeven aan een debat over Korea op een later tijdstip, zich uitdrukkelijk accoord hadden verklaard met het geven van prioriteit aan de kwestie-Korea en nadat de Sowjet-Unie tevergeefs had getracht het Poolse voorstel dat Korea met de ontwapening en een vijfmogendhedenverdrag ver bindt, op de eerste en daarna op de tweede plaats te krijgen. Het Poolse propagandavoorstel tot op warming van vroeger reeds verwor pen Russische resoluties kwam ten slotte op het eind van de lijst te staan achter de collectieve veilig heid. ontwapening Oostenrijk, de Tsjechische klacht over Amerikaan se intrigues in communistische sta ten en het Amerikaanse voorstel tot het instellen van een onpartijdig onderzoek naar de beschuldigingen inzake het gebruik van bacteriën. De Sowjet-gedelegeerde Gromyko stemde, toen de Pools-Russische manoeuvre mislukt was, voor de prioriteit van Korea met het dui delijke voornemen dit thema in de zin van het Poolse voorstel uit te (Advertentie LM.) neem direct De keelontsmetlende tabletten buiten. Voor hij daartoe echter ge legenheid krijgt, zal het debat in de politieke commissie zich wel ont wikkelen op grond van het ont- werp-resolutie. dat minister Ache- son heden persoonlijk gemeenschap pelijk met de andere in Korea strij dende delegaties indienen wil Hier in zou de Assemblée haar vertrou wen moeten uitspreken in de hou ding der onderhandelaars in Pan- moendjon en de president van de Assemblée machtigen, communis tisch China en Noord-Körea op te wekken de door de VN-onderhan- delaars voorgestelde voorwaarden inzake een wapenstilstand, met in begrip van de vrijwillige terugkeer der gevangenen, te aanvaarden. Het dreigen met of het aankondigen van nieuwe sancties in geval van ver werping wordt niet voorzien, maar eventueel voor later in het vooruit zicht gesteld. De eerste beraadslagingen van de politieke commissie, die de Belg Van Langenhoven tot vice-voorzitter koos kunnen als het eigenlijke be gin van de Assemblée worden be schouwd. die tot dusver slechts op pervlakkig de kernproblemen be handelde. Ondanks de grote pro cedureverwarring kwamen er dui delijk drie blokken aan de dag. die de komende beraadslagingen zullen beheersen: de Westelijke mogend heden. het Sowjetblok en de Ara- bisch-Aziatische landen. De laatste groep kan rekenen op versterking uit andere groepen, waaronder La- tijns-Amerika. Ongetwijfeld zal dit laatste blok proberen een beslissen de factor in de strijd tussen de twee andere blokken te worden. (Advertentie l. M.) door ovcrwarme treinen, bioscopen, etc Verzacht de keel. alvorens het een verkoudheid wordt, met de medicinale Voor twee insluipingen nu acht maanden en ter beschikking-stelling geëist AMSTERDAM. Met moeite hield Gerrit de Stotteraar Woensdagmorgen in de zaal van de rechtbank, waar hij zich voor „diefstal met braak, meer malen gepleegd" moest verantwoorden, zijn tranen in. toen hij de eis van mr W. B. J. Aberson. de officier van Justitie hoorde: acht maanden ge vangenisstraf met aftrek plus terbeschikkingstelling van de regering. Die acht maanden vond hij het ergste niet, maar die terbeschikkingstelling „Daar kan ik nooit van mijn leven weg", zei de president, mr H. J. genoegen mee nemen. Ik geloof nooit, dat ik de macht in me heb om dat te kunnen volhouden." wa ren de laatste woorden, die de 32-jarige Amsterdamse „koopman" hortend en stotend, en nerveus met zijn hele lichaam trekkend, ter zit ting uit zijn keel perste. De officier had Gerrit deze keer voor twee insluipingen, gedagvaard. Met een valse sleutel en een breek ijzer was hij de huizen binnenge drongen, had zijn snelle en bij onge veer zestig inbraken getrainde vingers door laden en kasten laten gaan en was weer verdwenen. Over hemden, costuums, lakens en slopen waren deze keer zijn specialiteit. „U was zo aardig op de goede Conflict tussen Oostenrijkse Volkspartij en Socialisten niet bijtijds opgelost WENEN. De Oostenrijkse coalitieregering, die zeven jaar lang een der meest stabiele van Europa is geweest, is Woensdagavond kort voor middernacht afgetreden. De haastig uit Den Haag teruggekeerde bonds kanselier dr. L. Figl slaagde er niet in het verschil van mening over de begroting 1953 tussen zijn partij, de conservatieve Volkspartij, en de so cialisten op te lossen. Verwacht wordt dat Figl, als hoofd van de meer derheidspartij opdracht krijgt tot het vormen van een nieuwe regering. Als hem dit niet lukt, zullen uiteindelijk nieuwe verkiezingen nodig zijn, die oorspronkelijk bepaald waren op April 1953. Voor de eerste maal in zeven jaar was het kabinet niet meer homo geen. Onder de druk van de bezet ting door de vier mogendheden hadden de beide partijen zich aan VOOROPSTELLEND, dat het een uiterst nachclijke. ja eigenlijk een vrijwel hopeloze taak is over de histo rie der Europese kunst een boekje te (moeten) schrijven van slechts 73 pagi na's. kunnen wij toch met lof schrijven over C Doelmans werkje „Kleine ge schiedenis van de Europese kunst". Men moet het lezend, steeds voor ogen houden dat het is bestemd voor. hen. die vrijwel niets weten over de bron nen, wording cn groei onzer kunst, die niet weten hoe het ene „isme" bloeit op de akkers der vorige „Ismen", voor wie begrippen als hellenisme, klassicisme. gothiek, renaissance, barok, rococo, im pressionisme. expressionisme enz. (nog) leeg zijn. Hun willen wij het boekje van Doelman gaarne aanbevelen. Ultgc\eriJ Born in Assen gaf het. gezien de lage prijs (ƒ2.90). in haar „Practische biblio theek" keurig uit. JOURNAAL Wie de herdrukken van boeken van Louis Couperus, die de laatste maan den zijn verschenen, onder ogen komen, kan zich niet onttrekken aan de in druk. dat er blijkbaar onder het pu bliek weer een groeiende appnciatie van deze schrijver is. Hoezeer dit op zichzelf reeds tot ver heugenis strekt, het doet zulks te meer nu blijkt dat juist, die werken, die het minst door dc tijd aantastbaar zijn. weer in de boekwinkels verschijnen Hiertoe rekenen wij stellig de vierde druk van „De stille kracht" die onlangs verscheen bij de uitgeverij L. J. Veen. te Amsterdam. (Prijs I 4.90, geb.. mg. i 3.40). De Wereld-Bibliotheek te Amsterdam verzorgde een nieuwe druk van „Op voeding tot persoonlijkheid" van Fritz Ktlnkel cn Ruth Künkel. Deze inleiding tot de individualpsyehologie werd ver taald door dr, P H, Ronge. Een aanbe veling bij déze tiende druk lijkt ons nauwelijks meer nodig. Prijs 2.25. In de serie „Het Moderne Bedrijfs leven" Ned. Uitg. Mij NV. Leiden ver scheen „Ook U kunt exporteren" door L. Fokkema 2 25). Evenals de andeie werkjes in deze serie, geeft ook dit boekje enige waar devolle tips en adviezen. De grootste waarde ligt o.i. echter in het feit. dat het de fabrikant (vooral de klc-ine) die nog niet met deze manier van zaken doen geconfronteerd werd. opwekt tot exporteren. Na lezing doet zich de behoefte ge voelen om „er nog meer van te weten", en als kennismaking met de export is dit boekje dus zeer zeker op zijn plaats. elkaar vastgeklampt om een opbloei van het communisme of neo-nazisme te voorkomen. Het kabinet moest het parlement vóór middernacht een nieuwe begroting voorleggen. De kabinetscrisis ontstond toen de socia listen 400.000.000 schilling meer eis ten dan op de ontwerp-begroting van de tot de volkspartij behorende minister van Financiën dr Kamitz voorkwamen. De socialisten zeiden het geld no dig te hebben voor de onder socia listische leiding staande ministeries van Huisvesting en Sociale Zaken. Kamitz zei. dat zijn begroting ten doel had een inflatie te voorkomen en dat hij de nieuwe socialistische eisen niet kon inwilligen. Op een persconferentie gaf Schaerf Ka mitz de schuld van de val der re gering. Hij betoogde, dat Kamitz de socialisten eerst gisteravond inzage van de volledige begroting verleend had Schaerf zei. dat hij een nieuwe coalitie met de volkspartij zou toe juichen Als verkiezingen nodig zou den blijken te zijn. zou Schaerf deze zo spoedig mogelijk gehouden wensen te zien. Huschler," uw vrouw werkte en u ook. Samen verdiende u 80. Waar om is het weer mis gegaan?" „De huur en de belasting waren zo hoog", stamelde Gerrit, „mijn vrouw werd ziek". „Een psychiatrisch rapport uit 1948 noemt deze man een psycho- paath. die iedere morele rem mist. De kleinste tegenslag doet hem alle eventuele goede voornemens verge ten." aldus mr Aberson in zijn requi sitoir. „hij sluipt altijd geruisloos de huizen van de niet-kapitaalkrachti- gen binnen, slaat zijn slag en is weer verdwenen. Deze man is een gemene inbreker, die op slinkse wijze in de buurten van de kleine man ope reert". Mr B. M. Blok. verdachtes raads vrouw, verzocht de rechtbank, haar client nog niet ter beschikking te stellen. Het Genootschap tot Reclas sering had zich nogmaals bereid verklaard, van Gerrit een passend mens in deze maatschappij te ma ken." Hij leert op het ogenblik Engels", vertelde mr Blok de rech ter. In ieder geval zal Gerrit nog elf maanden moeten uitzitten. Hij was namelijk voorwaardelijk in vrijheid, toen hij de verleiding van die zo gemakkelijk open te maken huizen, niet kon weerstaan. Uitspraak 5 Nov. „Ik kom nietik zou misschien weer gaan spuwen Vughtse politieman wordt voortdurend beledigd (Van onze correspondent» DEN BOSCH. Een week ge vangenisstraf eiste Woensdag de procureur-generaal tegen A. C. C A. B. uit Den Bosch, die er een gewoonte van maakt op de grond te spuwen, als hij een bepaalde ad- leraar willen worden, moeten op judant van de Vughtse politie tegen j het diploma van het doctoraal exa Voor na 21 September 1955 afstuderenden bijzondere verklaring verplicht (Van een onzer redacteuren) i zwaar in veel geringer mate om DEN HAAG. - Na 21 September zy voor een groot deel uit het 1955 afstuderende academici, die or"r,,c komt. De' adjudant verklaarde dat B. nog steeds doorgaat met zijn bele digende spuwerij. Hij doet dat sinds het optreden van de adjudant tegen B.. tijdens een voetbalwedstrijd van B.V.V. Verdachte had de deurwaar der een brief overhandigd aan het Hof gericht Hij was tijdens de zit ting dan ook afwezig. In de brief verklaarde B niet te zijn verschenen, omdat hij zich waarschijnlijk niet zou kunnen be heersen, als de adjudant als getuige voor zou komen Uitspraak 5 November. men een aantekening hebben, dat 7.y voldoende paedagogisch-didac onderwijs voortkomen. De nodige aantekening zal wor den verstrekt, als de volgende ver klaringen zijn afgegeven: 1. Van de hoogleraar of lector, dat de candidaat tenminste één tisch zijn geschoold. Dit als gevolg - - - het acadc. 'aar colleges heeft gevolgd in pap- van een wyziging in misch statuut, dat de afgetreden minister van onderwijs, prof. Rut ten, nog heeft aangebracht. Algemeen is altijd het bezwaar gevoeld, dat leraren bij het middel baar en voorbereidend hoger on derwijs. die een universitaire op leiding hebben gepoten. geen pae dagogisch didactische vorming had den. Voor de leraren, die een mid delbare akte bezitten, gold dit be- Advertentie LM.) Soedanese grondwet vindt instemming van minister Eden LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Eden, heeft Woensdag zijn instemming betuigd met een nieuwe gTondwet. waarbü aan de Soedanezen een beperkt zelf bestuur wordt verleend. De vorming van een Soedanees kabinet, dat via een parlement ver antwoordelijk is aan het Soedanese volk is bedoeld als een eerste stap naar „een spoedig zelfbeschikkings recht", zo verklaarde Eden. Dit zelfbestuur geldt niet voor de defensie, buitenlandse zaken en som mige aspecten van het bestuur over de Nijl. De nieuwe grondwet werd door de Soedanezen met Britse hulp opgesteld. Zij zal 8 November van kracht worden, waarna spoedig ver kiezingen gehouden moeten worden. Egypte heeft er evenwel op aange drongen. dat met de verkiezingen gewacht zal worden. Egypte moet nog zijn oordeel over de grondwet uitspreken. Eden (Advertentie I. M.) DAT oorlog, armoede en ziekte de tegenwoordige wereld meer dan ooit benauwen, is niet alleen Het was een vrij pijnlijke vraag, maar het is moeilijk te ontkennen dat zij zich als vanzelf opdringt. de laatste groepen, wil men, van „het volk", is open, dynamisch, veranderlijk; die van de adel is te verklaren uit de' acute gevaren En men ^an baar niet beantwoor- gesloten, historisch bepaald, sta Jtisch, en niet licht toegankelijk voor een nieuw^stijlbegrip. waarin wij. meer dan een vorig den, zonder vooraf te constateren, geslacht, verkeren. Ten opzichte J^o^^kesef bij verschil- van de oorlog mogen deze factoren Schijn bedriegt. Als U denkt, dat bovenstaande schuine li|nen niet evenwijdig lopen, komt U net zo bedrogen uit, als wanneer U denkt, dat ieder hoofdpijntablctje Aspirin is Controleert U het maar Een Aspirin tablet herkent U aan het Baycrkruis. Van Dalsum gastregisseur bij Ned. Volkstoneel (Eigen bericht) AMSTERDAM. Albert van Dalsum heeft de uitnodiging aan vaard voor het voeren van een gast- regie bij het Nederlands VoTks-To- neel in het begin van 1953. Over de keuze van het stuk wordt nog over leg gepleegd. misschien het sterkst gelden. Er is echter nog een andere reden, waar door toestanden, die vroeger als vanzelfsprekend werden aanvaard, thans als problemen worden be leefd. Hoe tegenstrijdig het bij alle wreedheid waarvan ons geslacht getuige moest zijn, ook moge klin ken, het zedelijk besef is in de loop der eeuwen onder christelijke en humanitaire invloeden ontwik keld: wij weten wat we doen. Dat geldt ook ten opzichte van de dieren. Onze grootvaders blie zen hun kikkers op en spijkerden hun vleermuizen aan de schuur deur met de argeloosheid van de wilde. Wanneer onze kinderen het zelfde doen, protesteert hun moreel besef; zij hebben van hun ouders lende volken en ook bij verschil lende volksgroepen niet hetzelf de is. Zo schept de Spanjaard, waar- door "N V. van men toch niet hoeft te ver onderstellen, dat hij wreder is dan andere volken, nog altijd behagen in stierengevechten, terwijl de In donesiër zich verlustigt in de woe de van kampende hanen. Dat is een traditie van eeuwen, geleerd dat dieren geen speelgoed die niet zomaar is uitgeroeid. Tra zijn en dat men ze niet voor ver- dities hebben een taai leven maak mag kwellen en doden. bij G) EZE dingen hebben op 4 Octo- ber in alle kranten gestaan. En het was naar aanleiding daar van, dat verontruste ouders volken, maar ook bij volksgroepen. In de kringen van de adel en het grootgrondbezit, overal ter wereld, is het opjagen en doden van de dieren, die op hun gronden en in °]}s hun bossen leven, een diepgewor- opbelden om te vragen, hoe die ^ejd instinct, en helemaal niet strij- dierendag van 4 October nu over- dig met de Uefde en zorg die zij een te brengen was met die andere v voor hun paarden koesteren, dierendag in Raipbouillet, waar geen kinderen, maar vorstelijke Het is verweven met een samen- moet ook niet. Ze kan alleen de personen honderden dieren voor stel van gewoonten en tradities, die hun vermaak doodden, en zelfs de de burgerman, de boer en de arbei- "T\ E eenvoudige, gestroomlijnde levensvormen van het volk. dat het ingewikkeld ceremonieel van de adel niet begrijpt, zullen door de laatste als plompe en boerse manieren worden be schouwd; vandaar het woord „vul gair", dat, van „volk" afgeleid, in de taal nog altijd een zeer ongun stige betekenis heeft. Omgekeerd komen vele edele vermaken der grondbezitters het volk, dat zijn dieren alleen doodt wanneer het nodig is, en dan met zo weinig mogelijk angst en pijn. voor als evidente wreedheden. In vroeger eeuwen, toen de adel en het grootgrondbezit nog het centrum van de samenleving wa len en mede de morele normen bepaalden, bestond dit conflict niet. Nu wel, en bij hoogtijden als deze jachtpartij in Rambouillet is het niet te verheimelijken, dat hier twee opvattingen van beschaving met elkaar in botsing komen. De ouders, die hierover moeilijk heden krijgen met hun kinderen in verband met dierendag, doen maar het best te trachten een historische verklaring te geven. Die lost het conflict wel niet op, maar dat dagogiek, puberteits-psychologie en algemene didactiek; 2 Van de faculteit, dat de candi daat zich op de hoogte heeft ge steld van de speciale didactiek van hel vak of de vakken, waarvoor onderwijsbevoegdheid wordt ver langd; 3. Van de rector of directeur van een erkende school voor middelbaar en voortgezet lager onderwijs, dat de candidaat gedurende een termijn van ten hoogste zes maanden on derwijs in het vak of de vakken heeft bijgewoond. Er kunnen vrijstellingen verleend worden, indien blijkt, dat de scho ling op andere wijze is verkregen. Deze nieuwe regeling geldt niet voor hen, die een middelbare akte bezitten of verwerven, en niet voor juristen, economen en ingenieurs, die een leraarsfunctic gaan vervul len. Enorme vloedgolf verwoestte stad bi.j Saigon Aantal doden schat men op tweehonderd SAIGON. Het is moeilijk het juiste aantal slachtoffers vast te stellen, doch men schat, dat twee honderd mensen zijn omgekomen bg de enorme vloedgolf, die Dins dag het Indo-Chinese stadje Plian- tiet geheel heeft verwoest. Mcdr dan driehonderd personen liepen bü deze natuurramp ernstige ver wondingen op. Tot dusver zijn slechts 30 lij Ken geborgen Men komt echter tot het verschrikkelijke aantal van 200, om dat men vrfcest dat vele inwoners door het terugstromende water de zee zijn ingesleurd Dc slachtoffers werden in hun slaap door de golf overvallen. Phantiet. dat ongeveer 20.000 inwoners telde, ligt aan de Zuid-Chinese Zee ongeveer 160 km. ten Noorden van Saigon Men is van mening, dat de hevige storm welke Dinsdag en Woensdag de Philippijnen heeft geteisterd met de vloedgolf in Indo China in verband staat. Volgens eerste be richten heeft de storm in de Phi lippijnen aan 46 mensen het leven gekost. Duitse rancune over grenscorrecties In gemeenteraden worden plaatsen opengehouden BONN. De minister van Bin nenlandse Zaken van de Westduit- se staat Noord-Rijnland-Westfalen, dr Meyers, heeft in een missive aan de Duitse grensgemeenten op dracht gegeven in de nieuw te kiezen gemeenteraden plaatsen open te laten voor die delen van de gemeenten, die door annexatie onder Nederlands of Belgische be stuur zijn geplaatst. De nieuwe ge meenteraden zullen op 9 November worden gekozen. Er zullen in de betrokken raden zoveel plaatsen onbezet moeten blijven als over eenkomt met het door de annexa tie afgesneden bevolkingsdeel. Kantoorbediende liet tas met 3000,liggen AMSTERDAM. Een kantoor bediende heeft Dinsdag in de te lefooncel op de Nieuwmarkt een actems, inhoudende 3000— aan bankpapier en diverse bescheiden, achter gelaten. Hij keerde, toen hij het verlies ontdekte, direct terug en trof in de cel twee dames aan, van wie vermoed wordt, dat zij de man gezien hebben die de tas heeft weg genomen. De politie verzoekt de dames om zich bekend te maken. O INDS de oude Bleekmans zijn welverdiende rust geniet, heeft hij zich een bepaalde manier van lopen aangewend, die het slijten van zijn schoenen tot het uiterste beperken moet. Want véél pensioen geven ze nietnis je veertig jaar een bakkerskar hebt voortgeduwd. Zijn baas behandelde hem met de coulance van een speelhol, dat de man die zijn vermogen heeft ver gokt. altijd een derde-klas kaartje naar huis geeft. Tevreden rit Bleekmans op de harde houten bank naar de koetjes te kijken, want hij behoort tot de brave lie den. Elke dag verlaat hij om halftien in de morgen zijn kosthuis en maakt een loopjeom te kijken naar alles wat voor niets te zien is. Hij passeert dan altijd een pro vinciaal bankgebouw en gistermor gen kwam een dikke heer-van zaken daar zó bedrijvig uitgestapt, dat hij, vlak bij zijn auto, de hele Bleekmans van dc sokken liep. „Pijn gedaan?", vroeg hij, toen de grijsaard weer was opgekrab beld. „O nee, meneer, dat valt bedt mee" zei de afgedankte broodloper verlegen. De ander knikte even, op een organisatorische manier. „Steek eens op," sprak hij, zijn koker trekkend. Toen de auto wegreed, stond Bleekmans met een sigaar in zijn hand. Het was een mooie, grote cn er zat een zwierig gouden bandje om heen. Daar het chagrijnig re gende, ging de oude er mee in een staan en rook voorzichtig aan het geschenk. Die kost misschien wel een gul den." dacht hij romantisch. Hij knoopte zijn jas los. schoof dc si gaar behoedzaam in zijn borstzakje cn begon met zichzelf te overleg gen. hoe hij het uiterste profijt zou kunnen puren uit het riante genot middel. dat hem zo onverwacht was toegevallen. „Ik mot 'm roken," dacht h\j, „In een afgesloten ruimte waar 't niet koud is en waar je op je gemak in een goeie stoel kan blijven zit ten. zonder dat ze je wegjagen." Even overwoog hij naar zijn kosthuis terug te keren, maar dat plan verwierp hij dadelijk weer, want vroeger, vóór zijn pensionne ring, toen hij zich op Zondag nog wel eens een sigaar kon permitte ren. had zijn hospita dat schaarse plezier altijd bedorven met haar luide scènes over de gordijnen, die van de rook te lijden hadden. Thuis ivoonde dus geen oplossing, voor een kroeg had hij geen cen ten en het wachthuisje van de bus op het plein was maar half werk, want daar zat je op de tocht. Terwijl hij in het portiek stond te dubben, dacht hij plotseling aan de openbare leeszaal. Zijn stadje was er sinds kort één rijk en of schoon andere oude mannetjes reeds een week na dc opening ver telden, dat je er voor niks mocht zitten, had de moed om er ook eens binnen te stappen, hem tot nog toe gemankeerd. De feestsigaar gaf hem echter kracht. „Daar rook ik 'm," dacht hij en. hij ging vastbesloten op pad. On derweg hield hij zijn hand bescher mend op zijn borst, om te voorko men dat het cadeau door onbesuis de tegenliggers zou worden ge kneusd en toen de vestiaire-man bij de ingang van de leeszaal zijn jas opeiste, ontdeed hij zich uiterst behoedzaam van dit veelgeplaagde kledingstuk. Binnen bleek de stoel goed en de temperatuur aangenaam. Hij nam een dik boek uit een der kas ten. ging op zijn gemak zitten en sloeg het open. Aangezien hij de G van de encyclopaedic getroffen had. las hij. moeizaam spellend, een verhandeling over Gran Chaco, keek op van dc veertig duizend In dianen die daar aan de rivieren wonen en geraakte langzaam in een stemming die prettig genoeg ivas om aan de sigaar te beginnen. Het bandje liet hij cr om. Zéér zorgvuldig verwijderde hij het puntje en blies er eens in. Toen ging hij, lekker treuzelend, de luci fers pakken. „Meneer." klonk het, „roken is hier niet toegestaan." ..O, neem me niet kwalijk, da me." zei Bleekmans blozend tegen, de juffrouw van het toezicht. Hij schoof de sigaar weer .in zijn borstzak en borg de lucifers weg. Waar nu eens heen? Hij ging een poosje zitten soezen, hoorde de ge rekte kreet van een trein in de verte en dacht opeens aan de sta tionswachtkamer. Natuurlijk, dat was het. Daar kon je ook voor niks in. Omdat hij zich erg onzeker voel de in dc geleerde leeszaaldorst hij niet dadelijk weggaan. Hij beëin digde de Gran Chaco en beet zich nog even vast in het leven van kardinaal Granvelle, maar toen de Raad van Beroerten ter sprake kwam, sloeg hij het boek onaange naam getroffen dicht. „Zal ik u er even inhelpen?", vroeg de vestiaire-man. „O graag, heel graag," zei de oude. Bang dat de sigaar bij die be handeling in het gedrang zou ko men. legde hij 'm even op de tafel en schoot in zijn jas. „Nou, wèl bedankt meneer." zei de jassenknccht, ..da's een fijne. Die zal ik met studie genieten." En hij stak de sigaar voorzichtig in zijn binnenzak. KRONKEL afgehakte ledematen der slacht offers hun dames aanboden. dingen iets begrijpelijker maken 0En laten we verder hopen, dat der of niet meer kennen of nooit dat Franciscus van Assisi niet voor oo.->r de marechaussee weer opge I gekend hebben. De beschaving van niets geleefd heeft. haald. (Advertentie l.M.) geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen Militairen op gymnastiek- schoentjes bleken uit arrest ontsnapt (Van onze Gooise correspondent) SOEST. Twee militairen, die het politiebureau in de Van Weede- straat passeerden, trokken noga) dc aandacht van een dienstdoen ie agent, aangezien zij op gy rma stiekscnoenen liepen. De miliL» iei. werden daarom aa-igehoudei. en o»eken arrestanten te zijn, jic kans hadden gezien tijdens het «uchten ui; de Willem Frederikkazei r. tn Amersfoort te ontsnappen Aii zj;u Dertien Tilburgers dakloos door een felle brand (Van onze correspondent) TILBURG^ Woensdagmiddag is er door onbekende oorzaak in de Hasselstraat brand uitgebroken in twee aaneengebouwde oude arbei derswoningen. Door deze uitslaande brand zijn dertien mensen dakloos geworden. Omstreeks kwart voor vier werd de beroepsbrandweer gealarmeerd, die onmiddellijk met groot mate rieel uitrukte, ook de vrijwillige brandweer hielp bij het blussen. Van het gezin J. v. d Hout man, vrouw en vier kinderen was niemand in de woning, waarin waarschijnlijk de brand uitbrak. Van de andere familie Van de Lan- geberg man. vrouw en vijf kin deren was alleen de vrouw thuis. De zolders van deze lage huisjes zijn totaal uitgebrand, terwijl ook de benedenhuizen ernstig zijn be schadigd.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3