VOORAL VOOR VROUW „DE MUIS EN IK" Waarom moet loon van vrouwen lager zijn dan dat van mannen Maak li begroting en doe dus meer met uw geld „Pro Juventute werkt in stilte aan zware taak Onhoudbare toestanden op drinkwatergebied Nederland ligt andere landen achter bij vele in het Westen .Vrijdag 24 October 1952 1 ZE IS weduwe en heeft een zoontje van zes jaar. Ze werkt op een fabriek, waar ze 38. „schoon" per week verdient. Ze vindt dat ze heeft geboft, want ze kent wel vrouwen, die op een ate lier werken en daar maar 35. verdienen, waarvan nog alles af moet. Bij haar op de afdeling wer ken nóg een paar weduwen met kinderen en een ongehuwde moe der. Ze verdienen allemaal het zelfde, want je bereikt je maxi mumloon met 23 jaar en daar blijf je op staan. „Of er ook mannen op haar af deling welken," vraag ik. „Ja, zeker, want er zijn niet altijd voldoende vrouwen te krijgen. Die mannen gaan met zowat j 52.per week naar huis." „Ja mtiar," zeg ik. „die zullen ook wel meer presteren." „Nee, dat kan niet Je werkt in groepjes aan een machine en die be paalt het tempo. Je werkt dus al lemaal even hard." Er wei ken ook meisjes van 15. Die verdienen 12.per week. Geen gek loon voor zulke kinde ren. Maar een jongen, die ook 15 is, verdient 18.—. Dit is allemaal „in orde". Niet. dat die jongen moeilijker werk vericht, maar er zijn vaste loonschalen en die lig gen voor jongens hoger dan voor meisjes. Waarom? Omdat jongens jongens zijn. Punt! DAAR 'ligt het hele probleem van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Als we zeg gen. dat in beginsel gelijkwaardige arbeid van mannen en vrouwen ook gelijk moet worden beloond, berijden we geen buitennissig stok paardje van een paar blauwkousen. Want dit beginsel is internationaal gemeengoed. Het Intern. Arbeids bureau nu Intern. Arbeids organisatie heeft het sedert zijn oprichting in 1919 erkend. Grote vakorganisaties, o.a, het Intern Chr. Vakverbond, hebben het als eis gesteld en in Amerika heeft zelfs de meerderheid der werk geversorganisaties gelijke beloning aanvaard. De Economische en So ciale Raad van de V.N. richtte zich tot de leden van de V.N. en ver zocht hun dringend dc gelijke be loning van gelijkwaardige arbeid te bevorderen. De meerderheid dei- landen, aangesloten van de Int. Ar- beids-Organisatie, spraken er zich, in een- zgn. conventie, voor uit. Maar de conventie heeft geen bin dende kracht. Belgie en Joego slavië hebben haar aanvaard. In Nederland is de zaak voor advies voorgelegd a^n dc Sociaal-Econo- mischc Raad. die nog géén uit spraak heeft gedaan. Hoe staan de zaken nu in ons land? Dc lonen van vrouwen in onze industrie variëren van 58 cc tot 80ró van het mannenloon Daar mee zitten we. in vergelijking tot de andere West-Europese en de Amerikaanse staten, in de achter hoede. Er zit aan het probleem het een en ander vast. In de eerste plaats kan verhoging van de vrou'.ven- lonen de kostprijs doen stijgen, wat moeilijkheden bij de export kan op leveren. Verder: met welk man Rechten van de mens: „leder heeft recht op arbeid en gelijk loon, ook de vrouw" In de verklaring van de Rechten van de Mens staat: ,(Een ieder, zon der onderscheid van geslacht, heeft recht op arbeid en op gelijk loon voor gelijke arbeid. Het is de Vergadering der Ver enigde Naties, die deze verklaring heeft geproclameerd Men kan dus wel zeggen dat de landen, die deze proclamatie in de wind slaan, ach terlijk zijn op dit gebied, ook Ne derland. Het is dan ook geen won der dat de vrouwenorganisaties in ons land in deze jaren hun schijn werpers vooral richten op deze twee beschamende tekortkomingen: het weigeren van arbeid aan de gehuwde vrouw en de ongelijke beloning van vrouwen- en man nenarbeid. Een van de organisaties die in het bijzonder deze tekortkomingen te lijf gaan, is de Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap. Het bestuur van deze vereniging heeft dit jaar een commissie be noemd die een onderzoek heeft in gesteld naar de ongelijke geldelijke T ET College van Rijksbemidde- -1 1 laars dat voor loonvorming ir Nederland verantwoordelijk is heeft tot dusver weinig blijk gegeven van een gunstige gezind heid in dit opzicht. In verreweg de meeste loonregelingen, die het Col lege heeft uitgevaardigd, is het ver schil tussen mannen- cn vrouwen- lonen. ook wanneer mannen en vrouwen hetzelfde werk verrich ten. nadrukkelijk vastgelegd Het argument voor hot handha ven van het verschil is meestal, dat men bij de loonpolitiek in Ne derland uitgaat van een behoefte- loon en dat de vrouw minder be hoeften heeft dan de man, die een gezin moet verzorgen. Dit argument lijkt ons niet juist Niemand denkt eraan, de onge trouwde cn de gehuwde man zon- der kinderen minder te belonen iwnlpon' moei je dc vrouwc.i.oruMi dan dic mèl kinderon. Waarom don gelijk stellen^ Als mannen en \iou-wej 'vrouw* £je algemene cor- wen hetzelfde werk doen is del ,ectle op jiel behoefteloon vindt zaak eenvoudig, maar hoe moet I men -n belasting cn de kinder- het met dic beroepen, die hoofd- bljslag Maar waaron-. dc v.cuw zakelijk door vrouwen worden uit- nog ccn Wonderlijke aftrek zou geoefend, zoals b.v. het^beroep an moel3n dulden, is volkomen duis- ty piste of verpleegster Dergelijke ter Bovendien, er zijn vele wer- werkzaamhede n moeten ont eed I j.:cn(jc vrouwen, die wel degelijk naar hun speciale vereisten en v'ol-voor ancieien zorgen. Voor haai is gons objectieve maatstaven worden bet SySteem dubbel onrechtvaardig! gewaardeerd Het gelijkschakelen van mannen- en vrouwenionen kan C EN van do ooi zaken, waarom dus niet in een handomdraai ge-het vrouwenloon is achterge- beuren. Er is heel wat onderzoek hieven bij dat van mannen, is on- voor nodig en het zal geleidelijk getwijfeld, dat de vrouwen zich moeten gaan. veel minder hebben georganiseerd en dus minder «ag-.&■ f£1^2$ i bereid waren een beter loon af te dwingen. Maar dit feit kan nooit een argument zijn, On- reentvaardig, niet allen te genover de vrouw. maar ook tegenover de man, voor wie de vrouw op deze wijze maar al te vaak een „oneerlij ke concurrent" wordt. Cotcletfcs Pojarksi zijn „je van het i) Deze gegevens zijn ontleend aan het rapport van het Intern. Chr. Vakverbond „Gelijk loon voor voor gelijke ar beid". waardering van vrouwen- en man nenarbeid in industrie-, landbouw- en andere bedrijven, en het rapport daarover is ter aandacht van, de regering gebracht. Enkele afdelingen der vereniging hebben uitgaande van het stand punt, dat. wil een vrouw opkomen voor haar rechten, zij meer moet weten van staatsinrichting, politiek en partijwezen cursussen poli tieke vorming georganiseerd. Ook lessen in spreken in het openbaai en lezingen over velerlei onderwer pen. die de vrouw direct interes seren, staan op de agenda. Een vereniging, die voor vrou wenbelangen opkomt, moet zich natuurlijk ook bemoeien met het woningvraagstuk van de alleen staande vrouw. Het hoofdbestuur heeft dan ook een commissie in het leven geroepen, die een grondig onderzoek daarnaar zal instellen. Impressie van een simpele ziel /UIST toen ik bezig tras een artikel te schrijven over: De volle dige gelijkwaardigheid van de vrouw aan de man op alle terreinen des levensviel mijn oog op de muis. Nee. omgekeerd, de muis viel op mijn oog. bijna. Hij was uit het nat in t plafond gevallen, rakelings langs mijn hoofd en thans rende hij over het parket in de richting van de piano. Voor ik het wist was ik krijsend op de tafel geklommen. We kregen allebei de beverd van angst, de muis en ik. We keken elkaar aan. Het was een neurotische muis. Hij zat daar met hijgende boezem op een stapel walsen van Chopin. En ik stond met opgetrokken rokken op die tafel, met een voet in de omgevallen thee. „Ga weg!" zei ik. Het klonk zwak. want ik zag wel in, dat het voor hem niet zo makkelijk was, om weg te gaan. Hij had het volste recht om te roepen: „Ga zelf weg, mens! Jij weet tenminste waar de deur is!" „O." dacht ik. „was er maar een man in huis." En er was geen man in huis. De dichtstbijzijnde man was de kruidenier Bulder in het huis ernaast, en die kon ik vanaf mijn tafel niet beschreeuwen. Als zo'n muis niet zo hysterisch deed, zou ik er niet zo bang voor zijn. Maar 't is één bonk zenuwen. Hij wandelt niet rustig door de kamer. Nee, hij roetst, volkomen ongecontroleerd. Toen we elkaar een paar minuten hadden aangeke ken. in doodsnood, toen begon hij weer. Rrrrrrrrt. als een speelgoed muis liep hij af. En o, hij kwam regelrecht op de tafel aanrennen. Ik was op 't punt me aan de lamp omhoog te hijsen, toen ik bedacht dat die lamp het niet zou houden en ik waarschijnlijk met een ont zaglijk gedreun en gekletter met lamp en al op de grond zou stor ten. waar dat beest liep. Hu! „Bep!" riep ik. „Ja?" Bep was mijn buurvrouw in de kamer ernaast. „Kom 's," riep ik klaaglijk. Bep kwam. deed mijn deur open en zag mij op de tafel staan. „Wat doe jij daar?" vroeg ze. „Dr" is een mui... begon ik. ..Oehhhh!' gilde Bep en eer ik had uitgesproken stond ze alweer in de gang. de deur veilig dicht. „Lafaard!" riep ik, „dat beest doet toch niks?" „Kom ook op de gang," zei ze. „Voor geen millioen!" jammerde ik. „Ga jij Bulder van hiernaast 's halen!" Ik. hoorde haar de trap afgaan, de buitendeur sloeg dicht. Nu was ik moederziel alleen in huis met de muis. die telkens even op spelden zat en dan weer zin loos ging pezen Zou ik het beest niet kunnen kalmeren vanaf mijn tafel? „Zoete muis!" riep ik. Als antwoord hierop nam hij weer een woeste aanloop naar de tafel. „Help!! Moord!!" riep ik. Toen kwam de stem van Bep op de gang: „Bulder is niet thuis. En ztjn vrouw durft niet. Ze vraagt of je haar poes even wil lenen." „Nee!" schreeuwde ik woedend. „Ik moet haar poes niet." Toen zakte de tafel in. Het duurde lang voor ik me hui lend uit de balpoten en de kleed jesfranje had bevrijd. De muis was niet meer te zien, maar ik sliep die nacht ergens anders op een divan. De volgende morgen was er eindelijk een man in huis. De melkboer. „Hij zocht de hele kamer door en vond een dode muis." „Hartverlamming," consta- Ze heten Cotelettes Pojarski. Wie deze Pojarski is geweest, weten wij niet. Misschien een Rus of een Pool met een fijne smaak en ple zier in ccn lekker hapje De berei ding van dic „cotelettes" kost U nog geen kwartier, dus voor de haastige huisvrouw zijn ze je van hét Eigenlijk moeten deze cotelctjes van kippevlees worden gemaakt, maar meestal gebruikt men kalfs vlees. U kunt het de ene keer eens „zoen de andere „zus" doen. Voor rv.ee personen moet U twee ons kalfsvlees laten hakken in klei ne stukjes. Voeg hierbij een half ons wit broodkruim (een vierde van het vleesgewicht moet het zijn), dat in melk is ggweekt en zorgvul dig dient te worden uitgeknepen. Kneed gehakt en brood door elkaar, doe er wat zout, peper, eventueel een beetje knoflook bij. en een eierdooier er doorheen. Maak platte biefstukjes van ter grjot'.e van een kalfsoester haal ze even door wat bloem, eiwit en paneer meel en l3at ze tien minuutjes bak ken in hete boter. Eet er doperwtjes bij. Vrouwelijke hoofden van bedrijven nu in eifen organisatie (Van een onzer verslaggeefsters) Sedert twee jaren heeft ons land een Unie van Vrouwelijke bedrijfs- hoofden, In Frankrijk is het be gonnen. Nadat Belgie met een soort gelijke organisatie kwam, is ook ons land gevolgd. Wat zij beoogt? Geen „feminisme" maar samenwerking met de manne lijke collega's en medebehartiging van de gezamenlijke belangen Ver der stelt men zich ten doel de vrou wen onderling in contact te brengen en meer begrip voor eikaars werk te krijgen. Indien men deze vrouwen vraagt waarom zij niet via dc vakorganisa lies trachten haar invloed te laten gelden, dan zeggen zij: „Als vrouw in deze mannenorganisaties een leidende functie? Probeer dat maar eens en bovendien, de vrouwen krijg je daar niet warm voor". Het is moeilijk precies te weten te komen, hoeveel vrouwelijke be- di ijfshoofden Nederland heeft. Zij staan natuurlijk wel ingeschreven in de registers der Kamers van Koophandel, maar daar noteert men niet „man" of „vrpuw" achter de namen der ingeschrevenen. De Unie hoopl in de toekomst te bereiken, dat dit voor nieuw ingeschrevenen wol- gebeurt. Leiden opent een school voor verlamde kinderen LEIDEN. Deze weck is in Lei den de tweede Mytyl-dagschool in Nederland geopend voor kinderen met spasmatïschc verlammingen en patientjes van kinderverlamming. De school is met tien kinderen be scheiden begonnen, teerde ik. „Het was te voorzien. Anderhalf jaar geleden werd voor een van ons beiden moest hartver- het eerst het plan gemaakt om een lamming krijgen." I dergelijke school te beginnen. Het De melkboer pakte het beest bij i idee werd uitvoerbaar toen een z'n staart en gooide het in de vuil- j spraakleraar aanbood het onderwijs nisemmer. En zelfs dit vond ik erg gratis te geven. Ook een lerares in heldhaftig. i heilgymnastiek bood haar diensten „Wat dapper van u," zei ik be- I belangeloos aan. De gemeente stelde wonderend. Toen ging ik weer j ecn klaslokaal ter beschikking en verder aan mijn artikel. Vele firma's schonken geld en leer- ANNIE M. G SCHMIDT. I behoeften. Mevrouw Wilzen-Bruins raadt U aan Mevrouw E. J. Wilzen-Bruins, bekend deskundige op het gebied der gezinsbegroting, schrijft ons: Rondkomen met het salaris is akelig moeilijk. Wie kent niet de zorgen om zonder schuld door het leven te gaan? Wie kent niet de vele verlangens, waarvoor geen geld is? Wie voert zijn geldstrijd z4nder pijn en moeite? In het gezin wordt vaak de strijd gebrekkig gestreden. Maar veel tobben kan men voor komen. Hoe? Door vooruit te we ten waar het geld zal blijven, door zijn uitgaven te begroten en ze daarna te regelen Toegegeven, er wordt vaak een streep door dc rekening gehaald en toch, we zijn er mee gebaat als we het beheer van het geld in het gezin zakelii- ker aanpakken. Ieder bedrijf heeft zijn eigen administratie, balans en begroting, waarom niet het be langrijkste bedrijf van onze sa menleving, de huishouding? Wanneer men zijn zorgen zwart op v/it zet en alles overziet is er eerder uitkomst te vinden, dan wanneer men van de hand in de tand blijft leven. Het huishoudbudget kunt U het beste in drieën verdelen. Schrijf op lijst 1 al Uw vaste lasten: huur. verzekeringen, contributies, schoolgelden, abonnementen en alles wat U verder op geregelde tijden moet betalen. Rekeningen van brandstof, gas en licht gaan op en neer met de seizoenen, het zijn geen bedragen, die U op één cent nauwkeurig kunt becijferen. Maar het totaal per jaar gedeeld door twaalf leert U het gemid delde per maand kennen. Lijst 2 is bestemd voor de re serve. In iedere huishouding ko men vroeg of laat helaas meestal vroeg bijzondere uit gaven voor: het costuum, de win termantel, de schoenen, en de grote stukken in het huishouden. Ze kunnen onmogelijk pardoes van het inkomen worden betaald. Wie echter geregeld spaart komt eerder toe aan vernieuwing van kleding en huishoudelijke inven taris. Wie aan het begin van week of maand een vast deel van het inkomen bestemd voor de buiten gewone uitgaven (ook ziekte, va- cantie, studie) is op weg. de be ruchte eindjes aan elkaar te kno pen. Zie vooruit, denk aan de toe komst en berg het spaargeld veilig weg. Op de spaarbank staat het altijd veiliger dan thuis. Lijst 3 is het sluitstuk van deze rekening. Wat er overblijft moet dienen als huishoudgeld: de bood schappen, het tramgeld, de col lectes. de cadeautjes en verdere diversen. Wie er ih slaagt met het huishoudgeld rond te komen en geregeld te reserveren slaagt met vlag en wimpel Probeer het eens, U zult merken dat U méér met het inkomen doet en minder zorgen hebt. Officiële oprichting der schietvereniging Achterveld Onder voorzitterschap van dhr. A. v. Buytene kwam de pas opge- ïchte schietvereniging in leden- evrgadering bijeen. De voorzitter heette allen van harte welkom op aeze eerste officiële vergadering. Secretaris A. van Daatselaar las het reglement voor. De naam der ver eniging zal luiden: Schietvereni ging Achteveld. Het doel is zuiver en alleen de schietsport te beoefe nen zodat deze buiten het bestuur niet onder enig ander gezag is ge steld Mogelijk wordt er nog een juniorenafdeling bijgevoegd vanal 16 jaar. Op verzoek cler leden kan alleen het bestuur een lid royeren buiten de Icdenvergauering om Op ce schietavonden welke des Woens dags worden gehouden wordt aan ieder lid één clubkaart verstrekt terwijl meerdere kaarten worden afgegeven door de baangriffier J v. Hamersveld. Er wordt gebruik gemaakt van 2 banen terwijl dij verhindering in de daarop volgende Woensdagavond geen extra club- kaart wordt verstrekt. De aanvang der avonden werd gesteld op 8 uur terwijl even voor 10 uur de laatste kaart wordt afgegeven. Dank zjj de welwillende medewerking van dhr. G. Wijntjes Sr. heeft men de be schikking gekregen over een ruime zolder. Van een onbekende werden de installatie's voor beide banen gratis in bruikleen ontvangen. A.s. Woensdagavond is de officiële ope ning en hierbij zal waarschijnlijk burgemeester Kwint aanwezig zijn. In de kascommissie werden be noemd Dries v d. Berg, Alph. Kohlmann en Hendr. Schut Op Woensdag 3 December zijn er schietwedstrijden waarbij iedere schutter een kans heeft om een dei- beschikbaar gestelde prijzen te winnen. De officiële oprichtingsda tum der vereniging werd gesteld op de Patroonsdag der jagers Sint Hu- bertus, n.l. 3 November 1952. 55 jaar getrouwd Het echtpaar Dummel van Laar wonende aan de Koningin Julianawcg te Achteveld herdacht gisteren de dag dat zij 55 jaar ge leden in de echt werden verenigd. Beiden genieten nog een vrij goede gezondheid. SOEST Ledenvergadering „Volksonderwijs" In dc zaal van De Gouden Ploeg werd Donderdagavond een leden vergadering gehouden van de afde ling Soest van Volksonderwijs. De voorzitter noemde de op komst bevredigend, vooral van de zijde van hot onderwijzend perso neel, nu de heer H. Schuring uit Utrecht aanwezig is voor het h< den van een belangrijke causerie over het onderwerp „Beroeps keuze". Daarna kwam het punt bestuurs verkiezing aan de orde, daar de huidige voorzitter, de heer C de Vries, als zodanig moest bedanken wegens studieredenen. In zijn plaats werd benoemd de heer C. v d. Schoor, onderwijzer aan de o.l. school aan de Beetzlaan. De heer De Vries wenste z'n opvolger van harte geluk met z'n benoe ming cn sprak de hoop uit. dat de heer v. d Schoor, Volksonderwijs tot meerdere bloei mag brengen De heer Schuijer dankte vervol gens de scheidende voorzitter voor het vele werk door hem verricht in het belang van de afdeling Soest. Van verschillende afdelingen was het bezwaar naar voren gebracht, dat bij een eventuele contributie verhoging, het ledental, dat mo menteel 140.000 bedraagt, achteruit zou gaan. De vergadering sprak zich uit voor een tussenvoorstel, zodat dc afgevaardigden, mevr. Van Esch en de heer Van Dalfsen, zich hieraan hebben te houden. Groter kantoor bleek gelukkig noodzakelijk (Van een onzer verslaggevers) „Pro Juventute" behoort niet tot de verenigingen die gaarne de aandacht op zich vestigen. Het werk onder de jeugd die weer in het juiste spoor moet worden te ruggebracht, of die door het ver lenen van enigerlei hulp van het bewandelen van zijpaden kan worden afgehouden, werpt mis schien ook wel de meeste vruch ten af als het in stilte geschiedt. En zo „geruisloos" als de vereni ging haar werk verricht zo heeft haar afdeling in Amersfoort met medewerking van de gemeente een nieuw kantoor betrokken in de Willem van Mechelenstraat, om dat de behuizing in de Spaarne- straat door het steeds omvangrij ker wordende werk te klein werd. Het bestuur van de plaatselijke afdeling heeft deze gelegenheid aangegrepen om een en ander te vertellen van Pro Juventutes uitermate belanrriike en veelal ook moeizame werk voor het be dreigd- kind. Reeds voor er van kinderwetten sprake was en bij de rechtspraak in door kinderen gepleegde de licten de strafeedachte leidingee- vend was. werd de vereniging Pro Juventute opgericht, teneinde kin deren die met de strafrechter in aanraking waren gekomen de om standigheden in aanmerking ge nomen, zoveel moveliik te heioen. Bij de kinderwetten van 1901, waarin de strafgedachttf voor een belangrijk deel moest nlaats ma ken voor die der ODvoeding. (van daar de instelling van de Voogdij raad) won het werk van Pro Ju ventute nog aan betekenis. De wet van 1947, die krachtig onder streepte, dat zowel de ouderlijke macht, als de voogdij-instellingen zijn in het belang van het kind, en dat de moeder een even groot «aandeel in de ouderlijke macht heeft als de vader, opende voor Pro Juventute talrijke perspectie ven. Overigens zou men zonder deze wetten nimmer hebben kun nen komen tot de instelling van de gezinsvoogdij, die er op gericht (Advertentie LM.) MEESTERS T&Uru vleeswarenfabriek j meesier nv wijhe Schoorsteenbrand De Vrijwillige Brandweer moest handelend optreden bij ecn uitge broken schoorsteenbrand in per ceel Kerkpad N.Z. 10. bewoond door de familie K Achtergebleven roet op dc schoorsteenplaat had vuur gevat, zodat in een kort be stek de gehele schoorsteen één vuurzee was. SCHOONHEIDSVERORDENING Tegen een tweetal zakenlieden (buren) die ieder afzonderlijk op hun erf reclameborden hadden ge plaatst, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders, is proces-verbaal opgemaakt. IN DE WEST-BETUWE Propaganda-comité richt zich tot volksvertegenwoordiging In een aantal Gelderse gemeen ten, met name in de West-Beftuwe, heersen op het ge bied van drinkwa tervoorziening on houdbare toestan den. Er kan ge sproken worden van een noodtoe stand in sommige gebieden. Hier móét waterleiding komen. Die zal echter onrendabel zijn; deze streken kunnen zichzelf uit eigen midde len niet helpen. Daarom heeft het „Propaganda-Co- mité Drinkwater voorziening Gel derland" zich tot de Eerste en Twee de Kamer gewend, met een verzoek om meer steun uit Rijksmiddelen. Een adres aan de volksvertegen woordiging pleegt een al of niet dorre opsomming te zijn van fei ten en wensen. Het bovengenoem de Propaganda-Comité heeft echter een ongebruikelijke weg bewan deld, en een geïllustreerd adres naar Den Haag gezonden Het is een aantrekkelijke brochure, die een aantal foto's bevat met bege leidende tekst, die duidelijker dan het meest overtuigende betoog aantonen, hoe groot de nood in sommige plaatsen is. Een pomp, die oorspronkelijk slechts als bron voor bluswater was bedoeld; vrouwen die met emmers water uit een sloot of riviertje moeten putten; |een zeefje vol vuil en gedierte, het bezinksel van „drink"-water. Dit i zijn enkele voorbeelden uit dit I adres, dat verder uittreksels uit rapporten van de Inspectie van de Volksgezondheid en van de Gei- derse schoolartsendienst bevat. is het kind zolang mogelijk in het gezin te houden. Pas indien af doende is gebleken, dat het be lang van het kind eist. dat an dere maatregelen worden geno men. wordt het kind overgebracht naar bepaalde inrichtingen. Indien de kinderrechter een gezinsvoogd wil benoemen dan is het de taak van Pro Juventute i.e. de ambte naar voor de kinderwetten die bij Pro Juventute is aangesteld, een geschikte gezinsvoogd te zoeken. Het is begrijpeliik. dat een gezins voogd voor moeilijkheden kan ko men te staan, waarvan hij dc op lossing niet weet hij is uiter aard nu eenmaal geen „vakman" en die toch niet zodanig zijn, dat hij direct contact moet opne men met de kinderrechter van wie hij. zoals de voorzitter der nlaatselijke afdeling, mr C. Cohen Tervaert. het uitdrukte, „de zeer lange arm is" In zulke gevallen kan hij zich dan wenden tot de ambtenaar voor de kinderwetten, de heer A. van Gardenbroek, of de ambtenaresse. mej. A. v. d. Erve. die hem steunend op hun uiteebreide ervaring steeds zo goed mogelijk van advies zullen dienen. Gezien de grote behoefte die er bestaat aan „geschoolde" gezinsvoogden overweegt men cur sussen voor gezinsvoogden te hou den, niet alleen in Amersfoort, maar ook in andere plaatsen waarbij men zal trachten perso nen te betrekken uit gemeenten als Voorthuizen Barneveld, Hoe velaken, Lensden. Woudenberg. Bunschoten. Spakenburg, die alle vallen onder Pro Juventute te Amersfoort. De werkzaamheden blijven ove rigens niet tot deze instructieve en toeziende taak beperkt Zodra een geval wordt geconstateerd (b v. via de politie) brengt men rap- nort uit aan de kinderrechter, of dc kmdcr-officier. Ook ouders die om een of an dere reden moeilijkheden met hun kind hebben, kunnen zich uit eigen beweging tot Pro Juventute wenden. De ambtenaar of ambte nares stelt dan een onderzoek in, geeft eventueel adviezen en het gelukt veelal in gezamenlijk over leg op een bevredigende manier de moeilijkheden weg te nemen. Vaak slaagt nvm er zodoende in het kind te helpen, vóór het met de Justitie in aanraking is ge weest. Nederlandse bibliotheek komt te Madrid Op Maandag. 3 November zal in Ma drid een Nederlandse bibliotheek t.or- den geopend die ecn onderdeel vormt var. de ,„Blbliotccas generales". Prof. dr F. A. van Dam directeur van het Sp-tans Instituut aan de rijksuniversi teit te' Utrecht, zal bij deze gelegenheid in de Spaanse hoofdstad een rede uit spieken over Spaans-Nederlandic cul turele betrekkingen Op dezelfde dag z.il 's avpnds het koor van Fcllx de Nobel te Madrid ecn galnconccrt geven Begin Novem ber zal ook pater J J. Lub O.E.SLA-. dr» Litt, zijn bank aanvaarden als lector in dc Nederlandse taal en letterkunde cn dc Nederlandse cultuurgeschiedenis. HOOGLAND Raad van Hoogland Dinsdag bijeen De vergadering van de raad der gemeente Hoogland wordt op Dins dag 28 October 1952, des avonds 7 uur in de raadzaal van het ge meentehuis gehouden. De agenda ziet er als volgt uit: Notulen Ecn ingekomen verzoek van liet Wit-Gele Kruis te Hoog landerveen om subsidie; Een voor stel om aan J Wernsen een vaste aanstelling te verlenen als wegwer ker; Ecn voorste] tol het verlengen van dc ontruirningstermijn van de woning, Bunschoterstraat 13; Een voorstel tot benoeming en herbe noeming van leden van de Woning- commissie.- Een voorstel tot verho ging van dc bijdrage in de premie- kosten wegens vrijwillige zieken ver zekering van het gemeentepersoneel; Een voorstel tot het verlenen van een bijdrage van 15 per jaar, per leerling in de exploitatiekosten van de landbouwschool; Een voorstel fen aanzien van het verzoek van ecn tweetal beroeps-keuzebureaux om subsidie; Een afwijzend voorstel op het verzoek van J. van Hamers veld, Oude Kerklaan 6, om vergoe ding van de vervoerskosten van zijn kinderen naar de b.l.o. school te Amersfoort. Een voorstel tot her nieuwde vaststelling van de Win kelsluitingsverordening; Een voor stel inzake het verlenen van ver goeding voor het gebruik van het St Joscphpcnsion voor het v.g.l.o.; Een voorstel tot verkoop van een stukje weg aan de Ned. Spoorwe gen bij overweg te Hooglanderveen; Een voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan W. v. d. Kletersteeg; Een voorstel tot aan koop van een hoge-druk nevelspuit en het invoeren van een brandweer belasting; Een voorstel tot het bou wen van 12 woningwetwoningen te Hooglanderveen en het aangaan van een geldlening tot gedeeltelijke dek king van de kosten daaruit voort vloeiende; Een plan tot het onttrek ken aan het openbaar verkeer van enige voetpaden te Hooglanderveen, met ingekomen bezwaarschriften; Wijziging van de begroting 1952. In Buren in de West-Betuwe moet het hele stadje water halen bij één pomp, die oorspronkelijk slechts als bron voor brandbluswater was bedoeld. Gelukkig komt hier bin nenkort waterleiding In Dalem moet de bevolking zich oo deze wijze van drinkwater voorzien. De gereproduceerde fo to's zijn uit het geïllustreerde adres, dat aan de Eerste en Tweede Kamer is gezonden*

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7