EÏÏE3E3 Legioenen sprinkhanen bedreigen weer voedsel van Voorts. Westduitse voorstellen over Saarkwestie verworpen In Hardenberg heerst erge zedenverwildering of Grijpautornaat, hazard behendigheidsspel Kustvaarder vergaan door onvoldoende navigatie? GELEZEN- I en gewogen Kan werkloosheid effectief worden bestreden? maar... Wilde stammen belemmeren werk van Ver. Naties Bloemetje Zaterdag 25 October 1952 3 Uitstel van algemene verkiezingen van 30 November onaanvaardbaar geacht PARIJS. De jongste Westduitse voorstellen om tot een oplossing van het Saarvraagstuk te komen zijn, nadat de Franse minister van Buiten landse Zaken, Schuman, bijna vijf uur met de Saarlandse premier Hoff man en zeven leden van het Saarlandse parlement had beraadslaagd, ver worpen. Adenauers suggestie om de voor 30 November a.s. vastgestelde verkiezingen in het Saargebied zes maanden uit te stellen, achtten minis ter Schuman en de Saarlandse delegatie onaanvaardbaar. De verkiezin gen zullen op de oorspronkelijke datum worden gehouden. Naar verluidt zouden minister Schuman en premier Hoffman overeengekomen zijn een nieuwe poging te doen om de Westduitse regering er toe te krijgen voorstel len te overwegen, welke voor de Franse en Saarlandse regeringen aanvaardbaar zijn. Volgens een cor respondent van Reuter is men in politieke kringen te Parijs niet erg hoopvol gestemd, dat een dergelijk pogen zou slagen. De vooruitzich ten voor een Frans-Westduitse overeenstemming over de toekom stige status van het Saargebied zou den voor de naaste toekomst niet erg goed zijn. De Westduitse voorstellen, die Donderdagavond aan de Quay d'Or- sav werden ontvangen, hielden het volgende in: 1. Het uitgeven van een geza menlijke verklaring van de Franse en Westduitse regering, dat zij zou den trachten het Saarvraagstuk in Europese geest op te lossen en uit stel der verkiezingen om hiervoor de nodige tijd te verkrijgen. 2. Frans-Westduitse onderhande lingen over de Saar zouden voort aan moeten geschieden onder toe- PTT-bedrijf kampt met zware zorgen Tariefsverhoging nodig voor de posterijen? DEM HAAG Het staatsbedrijf der P.TT. heeft in 1951 sterk de in vloed ondervonden van de interna tionale economische gebeurtenissen, die werden beheerst door de directe en indirecte gevolgen van het con flict in Korea, aldus begint het ver slag van het bedrijf over het jaar 1951. De ene tak van dienst heeft meer. de andere minder de invloed van de gebeurtenissen ondergaan. Het loonintensieve postbedrijf, waarvan de exploitatiekosten voor twee derde gedeelte uit loonkosten bestaan, ondervond de gevolgen van de opeenvolgende loonronden. Deze ontwikkeling was een bron van ern stige zorg. Besparing van kosten kan vrijwel alleen worden bereikt door inkrimping van personeel, hetgeen bij handhaving van het tegenwoor dige dienstbetoon op enigszins be langrijke schaal slechts mogelijk wordt door verdere mechanisatie van het bedrijf, een proces van lange duur. Op korte termijn is het budge tair evenwicht dus niet in zicht, ten zij. aldus het verslag, de post-ont- vangsten door een verkeersvergro- ting aanmerkelijk mochten stijgen. dan wel het alternatief van een HWBWWIhWBWg «nc'sverh°eiii£ zal worden toege- zicht van acht mogendheden, te weten de zes landen der Europese kolen- en staalgemeenschap, Enge land en de V.S. 3. Erkenning door de Saarlandse regering der thans niet toegestane pro-Duitse politieke partijen. Kamerleden hebben: Critiek of waardering voor de regerings voorlichtingsdienst DEIN HAAG. Was enige jaren terug op de begroting van Algeme ne Zaken de Binnenlandse Veilig heidsdienst sindsdien naar Bin nenlandse Zaken verhuisd het mikpunt der critiek, nu is in het voorlopig verslag der Tweede Ka mer over de begroting 1953 de Re geringsvoorlichtingsdienst het hoofd van Jut. Verscheiden Kamerleden dringen op inkrimping aan, maar zij worden overstemd door „enkele leden" die in de RVD een propaganda-instru ment zien van de regering. Naar hun mening draagt die propaganda het zelfde karakter als de propaganda in de totalitaire staten en moet uit dien hoofde zo snel mogelijk worden op geruimd. Bovendien schuilt naar hun mening in de voortdurende uit groei van de dienst een gevaar voor de zuivere werking van ons parle mentaire stelsel. ..Andere leden" delen deze critiek niet. Zij achten de R.V.D. een nut tige dienst. Kinderverlamming weer afgenomen Nu nog maar 29 nieuwe gevallen afgegeven DEN HAAG. Over de week van 12 t/m 18 October zijn 29 gevallen van kinderverlamming aangegeven, verdeeld over de pro vincies en plaatsen als volgt: Groningen 2, 1 Delfzijl en 1 Winsum; Friesland 1 in Ferwera- deel; Drenthe 1 in Emmen; Over ijssel 2, 1 in Hellendoorn en 1 in Zwolle; Gelderland 4. telkens 1 in Apeldoorn. Arnhem, Nijkerk en Steenderen; Noord-Holland 5, drie te Amsterdam. 1 te Nieuwer- Amstel en 1 te Oudorp; Zuid-Hol land 3, 2 te Den Haag en 1 te Pijnacker; Zeeland 1 te Zaamslag; Noord-Brabant 8, telkens 1 te Bergevk. Budel, Eindhoven, Loon op Zand, Reusel, Tilburg, en twee gevallen te Valkenswaard; Lim burg 2, 1 te Grathem en te Maas tricht. Jeugd vormde zwarte bende", bewoners van buurtschap werden bedreigd ALMELO. In Oud-Lutten, de eens zo rustige buurtschap van de uit gestrekte gemeente Hardcnberg gebeuren de laatste tüd ernstige dingen. Een deel van de jeugd in dit gebied is volkomen uit de band gesprongen. Er Is een z.g. „zwarte bende" gevormd en de operaties van deze ontspoorde jongens hebben thans zulke vormen aangenomen, dat heel wat inwoners uit de buurtschap zich 's avonds niet meer op straat durven begeven. Daarbij komen nog ernstige zedendelicten, waarvoor men onlangs een aantal jongelingen in hechtenis heeft gesteld. Deze stonden Vrijdag voor de Almelose rechtbank terecht. Advertentie l.M.) Glazen wassen of... glazen drogen... Prof. Langemeyer zegt Geen twijfel aan het Nederlandschap van Westerling DEN HAAG. Op grond van het feit. dat Indonesië de uitlevering heeft verzocht van de voormalige kapitein van het KNIL, Westerling, heeft deze aan de Hoge Raad ver zocht uit te maken of hij het Ne derlanderschap bezit. Het A.NP. verneemt dat de ad vocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr Langemeijer, schriftelijk zou hebben geconcludeerd dat, op grond van gegevens, afkomstig van het ministerie van Buitenlandse Za ken, aan het Nederlanderschap van Westerling niet kan worden getwij feld. Generaal Ibanez gekozen tot Chileens president SANTIAGO DE CHILI. Ge- neraal b.d. Carlos Ibanez del Cam- po is door het Chileense congres gekozen tot president van Chili. Zijn ambtstermijn van zes jaren gaat 3 November in. De behandeling der zaken ge schiedde met gesloten deuren. Al leen aan twee predikanten, die heb ben deelgenomen aan een diep gaand overleg tussen Justitie en geestelijkheid, verleende de presi dent toegang tot deze zitting. De leeftijd der verdachten va rieerde van 16 tot 23 jaar. Veertien Indonesisch minister op doorreis in Nederland AMSTERDAM. Vrijdagavond is de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Moekarto. op doorreis naar de Algemene Verga dering der Verenigde Naties in New York, op Schiphol aangeko men. Hij zal enige dagen in ons land blijven en hoopt Nederlandse ministers te ontmoeten. Naar zijn mening zal de kwestie Nieuw Gui nea niet in New York ter sprake komen. Persoonlijk zal hij in ieder geval daartoe geen stappen doen. Hij zeide. dat de Indonesische re gering parlementsverkiezingen voor bereidt voor de eerste helft van 1953. Twee. grote fresco's blootgelegd in Oude kerk (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Bij de restauratie van de vijftien eeuwen oude kerk van Bemmel, die tijdens de oorlog zwaar werd beschadigd, zijn twee grote fresco's blootgelegd. De fres co's waren verscholen onder een dikke laag kalk. Het zijn twee grote beelden van St. Cathrien en Barbara. Tevens zijn enige oude wapenschilden ontdekt, behorende aan de Middeleeuwse ambtman van de Over-Betuwe, die tot de toen malige ridderschap van Nijmegen behoorde. hunner moesten zich verantwoorden voor het plegen van ontucht, twee hunner waren ergerlijke vernielin gen ten laste gelegd Er werden ge vangenisstraffen geëist van zes we ken tot acht maanden. Telkenmale word door het open baar ministerie aan de rechtbank verzocht een gedeelte hiervan voor waardelijk op te leggen, opdat de delinquenten na het ondergaan van het onvoorwaardelijke gedeelte van de gevangenisstraf onder toezicht komen van de protestants-christelij ke reclassering. Overeenkomstig het requisitoir werden zeven verdachten ter zitting gevangen genomen en werd één ver dachte van 16 jaar in vrijheid ge steld, omdat deze reeds gedurende drie weken gedetineerd was ge weest. Van de vijftien verdachten worden thans nog dertien gevangen gehouden. Op 28 October zal de rechtbank in al deze zaken vonnis wijzen. (Advertentie l.M.) Van „luchtjes" gesproken... een winkel in de buurt, de geuren uit uw keuken en al die andere luchtjes kunnen uw avond leljjk vergallen. Houdt uw woning fris en verzorgd door Air-Wick met het wonder baarlijke natuurproduct chlorophyL Arnhems hof moet als vijfde rechterlijke college, tenslotte beslissen ARNHEM. Met de grypautomaat heeft reeds een reeks van rechter lijke colleges zich bezig gehouden, nadat de kermisexploitant P. \V uit Purmercnd was bekeurd, omdat hy zo'n instrument exploiteerde, waarin men een kraan met grüper naar de voorwerpen in een vitrine kan laten graaien. Speelt hierbij behendigheid een rol of enkel het toeval? den door het Hof gehoord. Ir Jan sen uit Hengelo was van mening dat de behendigheid toeneemt als men langer speelt. De kans is er stellig om met een beperkt aantal dubbeltjes een stuk van waarde te grijpen Ir Wemelsfelder uit Utrecht zeide, dat de slingerende beweging van de hefkraan z i een hazard- factor is. In het eerste stadium is het spel een tocvalspel. De raadsman mr Spiegel uit Bre da merkte op. dat volgens de sra- tistiek die daarvan is aangelegd, in 1950 vier eiT vijftig procent der voorwerpen door de spelers uit het apparaat is gevist. De procureur-generaal mr Hoek stra achtte bewezen dat W. met het apparaat gelegenheid heeft gegeven tot hazardspel. Hij eisfe een boete van 50.— subs, tien dagen. De raadsman voerde nog aan, dat als hier sprake was van hazard, de speler geen invloed zou kunr.en uit oefenen en dat kan hij, na enige ^oefening, wel. Uitspraak over veer tien dagen. De eigenaar moest zich al ver antwoorden voor de rechtban ken te Breda en Leeuwarden voor het gerechtshof in Leeuwarden en voor de Hoge Raad. De recht bank te Breda stelde W buiten ver volging. beide instanties in Leeuwar den hebben hem vrijgesproken en de Hoge Raad heeft de zaak naar het Hof in Arnhem verwezen De Hoge Raad had vastgesteld, dat be slissend is de vraag of de grote meerderheid der spelers in staat zou zijn resultaten te behalen met het apparaat, onverschillig of de kansen bij het spelen toenemen Twee getuigen-deskundigen wer- "Oo«MENs^EEN^fNEUs (Advertentie l.M.) Zware straf geëist voor gezagvoerder, die kaart van mijnenveld niet raadpleegde AMSTERDAM. De kapitein van de kustvaarder „Peto", welke 22 Augustus j.l. bij het lichtschip Terschellingerbank op een mUn Is gelopen en vergaan, kreeg Vrijdag de wind van voren, toen hij zich tegenover de voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart onhebbelijk gedroeg. „Er heerst hier altijd een prettige sfeer", zei de voorzitter. „Wij zijn hier bijeen om van elkaar te leren". Maar de kapitein miste ieder schuldgevoel of schoon hij onvoorzichtig had genavigeerd en het schip voortijdig had verlaten. Bij het onderzoek bleek, dat de kapitein de kaarten, die de plaatsen aangeven waar mijnengevaar dreigt, niet had geraadpleegd. Ook had hij zijn positie niet gepeild. De inspec teur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening, dat het gebied bewesten het licht schip Terschellingerbank nog lang niet vrij van gevaar is. „Wanneer ik de navigatie van de kapitein aan houd. dan moet het schip gezon ken zijn op één a anderhalve mijl afstand van het lichtschip, maar dat AUGUST en Alida zijn doodgewone, oerdegelijke Nederlandse burgers. Hij „reist" in schoolbehoeften en zij is zijn vrouw. Ze wonen in een net Ne derlands dorp. waar geen mens zich buitenissigheden permitteert, waar zij hun doodgewone. klein-burgerlijko avonturen beleven. F), van der Stoep vertelt daarvan in zijn bundeltie „Au gust en Alida" vorig jaar verschenen- en in zijn nieuwe boekje „August cn Alida andermaal". August Argeloos heet de „hij. voluit en hij doet zijn voor- en achternaam eer aan. Zijn schlemielig heden zijn de onze. voor zover ook wij doodgewone nette Nederlandse burgers zijn; zijn kleine geluk is ook het onze. Van der Stocps taal is niet hoogdra vend. niet spits-geestig. niet brillant Een zachte humor doorschijnt haar. een stille weemoed soms ook om het kleine waarboven wij ons veelal niet kunnen verheffen. Van der Stoeps geestigheden te vergelijken met die van Simon Car- mlggcl't, Godfiied Bomans. of Annie Schmidt ware onbillijk. Hij is verre de mindere van deze auteurs maar heeft toch als „humorist" recht op een eigen plaats in onze literatuur De boekjes over August en Alida leest men met genoegen, vooral omdat wij ons zelf er in herkennen, omdat Van der Stoep steeds weer zo mild zich zelf en ons er tussen neemt Bosch en Kcuning (Baarn) gaf zo voortreffelijk verzorgd uit, ze kosten 3.90 per deel tje. JOURNAAL Bij de uitgeverij J. B. Wolters is in druk verschenen de rede „Shakespeare In de twintigste Eeuw", die prof. dr. R. W. Zandvoort op 15 September '52 heeft uitgesproken bij de overdracht van het rectoraat aan de Groningse universiteit. Bij uitgeverij Born te Assen verscheen reeds de tweede druk van een bundel tje „Spaanse volksliederen" in do ver taling van Hendrik de Vries, een kos telijk bundeltje, vol rauwe lyriek, le venskrachtig cn tevens vaak aandoen lijk. Prijs 2 70. Ernest Hemingway heeft als schrijver aan belangrijkheid sterk ingeboet. De psychologische mogelijkheden van een in Italië spelende wrange liefdesge schiedenis in zijn pas verschenen ro man „Over tie rivier en onder de bo men" heeft hij niet weten te realiseren. Wel blijkt dit bij A. J. .G Strengholt te Amsterdam verschenen boek goed lees baar door Hemingway's krachtige be schrijvingskunst. (Prijs 3.90J. De omvangrijke zwermen, die in Oman veiligheid hebben gevonden, zijn in Juni van dit jaar naar Ara- bie en Perzië getrokken cn ande re zwermen zijn gevormd in Oost- ROME. De eeuwige vijand van de hongerlijdende millioenen in het binnen Dgldrongen1""la'tlr "hebban Midden-Oosten, de sprinkhaan, bedreigt opnieuw de reeds onvoldoende zjch millioenen voedselvoorziening van dat gebied. Deze waarschuwing werd dezer dagen daarbij gevoegd, gegeven door de FAO de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties, waarvan het hoofdkwartier te Rome is gevestigd. Een deskundige van het FAO, de heer C. B. Lean, schreef in een bulletin van de organi- zeer verbreid was. Zware regens satie, dat ondanks de gedurende de afgelopen lente gedane pogingen om zijn een gunstige omstandigheid paal en perk te stellen aan de sprinkhanenplaag nog een groot deel van Midden-Oosten door de insecten wordt geteisterd. uit het Westen Lean schrijft dat de plaag einde Juli zowel in India als in Pakistan Lean schrijft verder dat sprink- hanenzwermen „van weergaloze gemeenschappelijke ondernemingen geweest voor het bereiken van volle wasdom en het leggen van eieren en begin Augustus was een ben zich in een van de weinige gevaarlijke toestand ontstaan. sinds het uitbreken van de koude oorlog verenigd tot een „totale oorlog" tegen de sprinkhanenplaag omvang" zich op het ogenblik ver menigvuldigen in India en Paki stan en in deze landen zware scha de aan de gewassen dreigen toe te tendeels met succes bekroond, brengen. Hjj voegde hieraan toe. dat de zwermen later in het jaar waarschijnlijk Westwaarts zullen trekken om Perzië en Arabië te teisteren en daar de gewassen van de komende lente te vernielen Woestijn- en treksprinkhanen zijn de laatste jaren heen en weer ge trokken door Oost-Afrika, het Mid den-Oosten en Azië en hebben op millioenen hectaren de te velde staande gewassen vernietigd. In Mei van dit jaar zijn millioe nen sprinkhanen uit Oost-Afrika uit gezwermd om grote gebieden in Frans Somaliland. Erythrea. de Soedan. Aden, Jemen. Saoëdie- Arabie, Oman, Jordanië. Egypte. Israël, Syrië. Irak, Perzië en Pa kistan te teisteren. De FAO heeft destijds de sprink- haneninvasie een gevaar voor de veiligheid van de gehele wereld genoemd. De V.SRusland. Engeland, Tur kije en de geteisterde landen heb- In Rajasthan in India werd een gebied van meer dan 15 540 000 hectare in onvergelijke mate ge teisterd. Sommige „eiervelden' en hun strijd is volgens Lean gro- strekten zich uit over oppervlak ten van 25.900 tot 38.850 hectare. „Tenzij de ver menigvuldiging van de insecten af doende kan wor den tegengegaan, kan zware schade aan de oogsten het gevolg zijn." aldus Lean, die hieraan toevoegt, dat de zwermen vermoe delijk ook naar het Westen zullen gaan om Perzië en Ara bië opnieuw te teisteren. Het gevaar voor schade aan de oogst is volgens Lean ook in Oost- Afrika aanwezig, in het bijzonder in Ethopië, waar een nieuwe ge neratie van de insecten gedijt. Uit een der rapporten blijkt, dat de zwermen in dat gebied veruit de grootste en dichtste zijn die er ooit zijn waargenomen. klaar voor offensief De operaties werden echter in Oman aan de basis van het Arabi sche schiereiland belemmerd door stammen, die niet wilden mede werken en nieuwe zwermen heb ben zich vastgezet in onbewoonde, ontoegankelijke gebieden. Het zijn deze horden van treksprinkhanen die volgens Lean de nieuwe be dreiging vormen. is niet waar. want het wrak ligt ruim zes en een halve mijl er van af. Mijn conclusie is dan ook. dat het schip tijdens de ontploffing een heel an dere positie heeft ingenomen, dan die door de kapitein aangegeven „De manier, waarop het schip is verlaten de kapitein was niet dermate gewond, dat hij niet aan de reddingspogingen had kunnen blij- van deelnemen is niet hartver heffend", zei de heer Metz en hij besloot: „Er is hier sprake van een ernstig plichtsverzuim zonder enige nood zaak. waarbij de leden van de be manning, schip en lading in gevaar zijn gebracht. De kapitein had de normale aangegeven route moeten varen. Ik stel de raad voor de ka pitein de bevoegdheid te ontnemen om als gezagvoerder te varen voor de tijd van achttien maanden De verdediger, mr. Sluyter, pleit te clementie voor zijn cliënt. De raad zal schriftelijk aanspraak doen. PARIJS. De Vietnamese re gering heeft méegedeeld. dat als gevolg van de Taifoen die dezer dagen zuidelijk Indo-China trof, 314 personen omkwamen of ver mist worden. VS steunen Fransen bij debat over Tunis en Marokko PARIJS Volgens Franse diplo matieke kringen te Parijs hebben de Ver. Staten Frankrijk toegezegd, dat zij dit land zullen steunen bij het debat over Tunesie en Marokko in de V.N. Het feit, dat de V.S. bet plaat sen van deze kwestie op dc agen da der politieke commissie hebben gesteund, veroorzaakte verbazing in officiële kringen in de Franse hoofdstad en is in dc Franse pers scherp gecritiseerd. De Amerikaan se ambassade zou thans hebben laten weten, dat het Amerikaanse besluit om Frankrijk bij het debat te steunen geenszins gewijzigd is. Toen over de agendakwestie werd gestemd deed de Amerikaanse af gevaardigde. Gross, die geen in structies had ontvangen, zulks naar zijn beste inzicht, daar Ache- son afwezig was. Over het mis verstand dat tengevolge van deze stemming is gerezen, hebben de V.S. hun spijt betuigd. Poesenvrienden en vriendinnen moeten zich niet ongerust maken: deze drie poesjes zijn niet voorbe stemd te worden gebakken als een dierlijke variatie van drie-in-de-pan Bilboquet, Buil en Bel-Amour zo heten ze zien er trouwens helemaal niet geschrokken uit En zelfs al wa ren ze bang, dan zouden ze dat nog niet laten merken, want deze twee maanden oude poe sen zijn van hoge afkomst. Als heel je familie uit Per zische katten bestaat, dan laat je je emoties niet blijken, ook niet als een Parijse fotograaf je uit je mandje haalt op de tentoonstelling van de „Poesenclub" en je in een steelpan poot. OPEENS kreeg ik het idee zó maar een bouquetje voor mijn rrouui te kopen, doch de bloemen- man van de hoek bleek al naar huis. „Breng dan maar niks mee," zet myn luie ik, die toevallig even wakker was om mijn kleine herse nen op te schudden, want die die nen hem tot kussen. Toen hij weer snurkte kwam de oude padvinder, die óók in mij huist, met witte blote knieën mijn bewustzijn bin nen. „Hall meneer," riep h[j gevoe lig. Dat is nou niet aardig Laat goede opwellingen nooit sterven aan gemakzucht." Hij greep een blin kend trompetje, dat hem als een veldfles op de heup hing cn gaf er een onnodige stoot op „Hó. wat mot dat?", riep mijn luie ik kribbig, „je kunt hier geen oog dicht doen." Maar ik keerde het stel dc over drachtelijke rug toe, want de zuive re stem ran Lord Baden Powell had gewonnen Zó kwam ik in die bloemenraak te land Het was waarachtig geen recht op cn nederc tulpenwinkel, doch een kleine schrijn vol contem poraine meesterwerkjes. U weet wel één bloem die aan een xiogelspin doet denken, heeft zich boosaardig vastgeklemd aan een u'it rotsje cn drie tengere uit kwekersperversie opgerezen orchidee-gestalten, staan met blote maanbeu'onersbenen in het laagwater van een stenen bakje. Flora kortom verloofd met Raoul Hynckcs. „Waarmee kan ik u van dienst zijn?" Dc Cagliostro van dc onderne ming stond voor me, een fijn per soontje, met de lijdenstrek van een kolibri die om den brode voor de posterijen vliegt. „Hebt u een bosje bloemen." zei ik als een burgerjuffrouw die bij Buckingham Palace aanbelt om te vragen of haar zoontje even op het toilet mag. De man glimlachte dan ook licht vermaakt. „Voor wie zijn ze bestemd me neer?" vroeg hij op de geduldige toon van een gestichtspsychiater, die weet dat oude Piet geen kwaad doet als je maar met hem méé- praat. „Voor mijn vrouw" antwoordde ik. „Juist." knikte hij, „en hoe oud is uw vrouw?" Acht en dertig," zei ik ftvee jaar te weinig maar dat kon hij tóch niet controleren. „Houdt uw vrouw van muziek vroeg hij nu „Ja. We hebben een radio." zei ik. Hij gaf het op en begon te pein zen. Plotseling vatte hij een besluit je, verdween achter een scherm en kwam weerom met een grillig stuk hout u'aaruif een roodbruine bloem als een reptiel tevoorschijn kroop om mij in de hand te bijten. „Lijkt u dit aardig?" vroeg hij. ,,'t Is mooi." zei ik, „maar ik had toch liever een paar anjertjes." Hij bewolkte en zette de hout klomp onbegrepen neer Hoeveel wenst u er9" Daar ik er vijf wilde, doch ziin geringschatting vreesde zei ik.' „Vier., vijf., ik bedoel ze ven." .Wat een eigenaardig aantal," glimlachte hij. „Hoe laat moet u ze aanbieden?" „Straks," antwoordde ik „Dan krijgt u volle," besloot hij. „Anders had ik u achterlijke gege ven. Zo noemen wij dat. Achter lijke" Hij reikte mij de bouquet cn nam het geld, maar toen ik dacht dat ik al weg mocht, hield hij mij terug. Hola één ogenblikje. Als u thuiskomt snijdt u er van onderen een klein stukje af. Dat herhaalt u om de twee dagen, 's Nachts zet u de bloemen in de keuken hebt u een koéle keuken? en is het overdag warm of rokerig in het vertrek brenp ze dan even op de gang. wilt u9 Het water moet na tuurlijk regelmatig..." Een recept schreef hij niet uit. Wat zei Shaw ook weer? „Elk be roep is een samenzwering tegen leken." Ik denk dat ik een vent huur bij dat vaasje als oppasser. KRONKEL. Ernstige vraag op congres Metaalbedrijfsbond DEN HAAG Hoewel velen turele, maar ook om de structurele ervan overtuigd zün. dat alle mo gelijke maatregelen moeten worden genomen om de werkloosheid te bestrijden, is het nog lang niet zeker dat wy daarin volkomen zullen slagen. Een door de overheid en door haar beïnvloede bedrijven gevolgde politiek, die ertoe leidt dat van deze zijde de vraag naar produc tiemiddelen wordt uitgebreid als deze in de particuliere sector af neemt, kan de werkgelegenheid in de metaal-industrie gunstig beïn vloeden Dit zei de heer I. Baart, weten schappelijk medewerker van de Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond op de tweede dag van diens congres. Hij wees er op. dat. wanneer de uitgaven voor de bewapening na 1954 afnemen, ook de werkgelegen heid in de autofabricage, de vlieg tuigindustrie en bij de scheepswer ven zal verminderen. Als de DAF b.v. maatregelen neemt om over te schakelen van de productie van artillerie-wagens naar die van per sonen-auto's. is dat niet alleen een kwestie die de directie van dit bedrijf aangaat. De vakbeweging oezint zich niet alleen op middelen om de conjunc- werkloosheid te bestrijden Hierbij gaat het in de eerste plaats om het scheppen van nieuwe bronnen van werkgelegenheid. De bedrijfsbond staat op het standpunt, dat er zo gauw mogelijk moet worden nagegaan welke vestigingsmogelijkheden er zijn in ons land voor de metaal industrie. De heer Baart meende, dat er nog te veel ontbreekt aan de ex terne organisatie in de metaal industrie. Grote gespecialiseerde bedrijven kunnen hun moderne ap paraten niet volledig benutten, om dat onderdelen worden gemaakt in andere bedrijven, die daarvoor niet bij uitstek geschikt zijn Ook de interne organisatie vraagt om verbetering. Op de eerste dag van het con gres heeft de bondsvoorzitter, de heer C. van Wingerd, medegedeeld dat een werkclassificatie voor de metaalindustrie gereed is De functies zijn in zes werkklassen ingedeeld, waarvoor ook al lonen zijn vastgesteld. Voor de laagste klasse is een minimum bepaald De lonen van de hoogst geschool den gaan bij aanvaarding en goed keuring omhoog. Er is reden tot vreugde, want ieder een die dat graag uil mag voortaan vrij olifanten uit India uitvoeren. Tot nu toe was de export beperkt tot 175 die ren per jaar. Voor de jonge koning Feisal in Irak gaat regeren, reist hij een beetje rond. Gisteren kwam hij in Venetië aan. Met zeven leden van zijn gevolg, zestig koffers cn twee terriers Herinnert U zich nog die kweker die rode spruitje^ had gekweekt? Hij gaat ze in verschillende plaatsen op de markt brengen om te zien hoe de men sen er op reageren. Stieren schijnen er niet op gesteld te zijn In Delft zijn zc veel gewend. Maar toch keken ze gisteren even vreemd op toen zeven Arabieren met een echte kameel door de stad sjouwden Een ideetje van mijnbouwkundige studen ten. In Auckland in Nieuw Zeeland wor den vandaag twee Nederlandse bruilof ten gevierd. Martha Grocnewogon en Christlen Brunings zijn deze week met nog 33 Nederlandse meisjes in Nieuw Zeeland aangekomen. Jaap de Graaf en Leo Middelbeek hebben daar een half jaar op hun bruidjes gewacht. De Engelse zeilster Ann Davidson is ook aangekomen. In Las Palmas. Men had zich al ongerust over Ann gema?' want sinds ze uit Casablanca was ver trokken voor een tocht over dc Atlan tische Oceaan, had niemand meer iet« van haar gehoord. Ann zei dat ze voort durend last van tegenwind had gehad. Geleerden hebben op een congres in San Remo uitgemaakt, dat lawaai heel slecht Is voor de gezondheid Het zou de bloeddruk verhogen hart-, bloedva ten- en maagaandoeningen verergeren, nervositeit, prikkelbaarheid slapeloos heid. angstcompleXen veroorzaken, het intellect verzwakken, de geest in ver warring brengen en het zou waan voorstellingen en vervolgingswaanzin met zich mede brengen. Bovendien maakt geluid de mens langzaam doof zinnig maken. Dat is voorlopig genoeg en kan de mens zelfs doden of krank- om dit hele weekend doodstil van worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3