LIMELIGHT": Liquidatie van beleid-Stikker is een eerste voorwaarde de grote gebeurtenis van dit filmseizoen Douglas doet het best in Nederland oetUeens hóren! Brandgevaar is te groot in overbevolkt New- York OP ZOEK NAAR EUROPESE POLITIEK Geert Ruygers: Geen woorden, maar eindelijk daden Belangrijk naaldhoutgeslacht met uitstekend hout Alleen in 1951 reeds 106 doden Zaterdag 25 October 1952 1. Het Londen van vóór de Eerste Wereldoorlog. Een draaiorgelman 2. Calvero beleeft, thuisgekomeneen avontuur: een danseresje, dat speelt voor luisterende kinderen, de jongste kinderen van Chaplin, en beneden hem woont, wilde zelfmoord plegen. Calvero heeft haar naar de oude variétc-komiek Calveroop weg naar z'n gemeubileerde kamer. zijn kamer gebracht en de dokter gewaarschuwd. 3. Had me liever laten ster- 4.Het gelukt Calvero. dank zij z'n meeslepend optimisme, 5. Eerst 's avonds, als 't meisje slaapt, denkt Cal- ven," is haar dank. Calvero het meisje te doen inzien, dat het leven de moeite waard is. vero weer aan z'n eigen zorgen. Boven zijn bedhan- vraagt: „Vanivaar zo'n Maar ze heeft nog éen angst: dat zü nooit meer zal kunnen gen de herinneringen aan de glorieuze dagen van haast?" dansen vroeger, toen hij 6. overal triomfen beleefde. „De Dierentemmer". Een droom... 7. Maar het meisje eist al z'n toewijding. En op een avond wordt zijn volharding bekroond: zij lóópt weer. De ban. dat zij nooit meer zal kunnen dansen, is gebroken 8. Keert ook voor Calvero de kans? 'n Schamel engagement in een pro vincie-theater. 9. Het wordt een droevige mislukking. Calvero hoeft na de eerste avond niet terug te komen. HU zoekt zijn troost bij de drank en belegt thuis o.a. dit feestje met straatmuzikanten. 10. Inmiddels heeft het meisje werk gevonden bij een ballettroep. Als Calvero haar in het theater opzoekt, hoort hij tot zijn vreugde, dat zij de prima-ballerina zijn zal in „De dood van Colombine". Ten aanzien van het vraagstuk der Europese eenheid dreigen er enige misverstanden te ontstaan, die een zaak, welke uit zichzelf al ingewikkeld genoeg ligt, onnodig zouden kunnen schaden. Daarom is het goed daar tijdig de aandacht op te vestigen. Zo las ik, vlak voor ik voet aan boord zette naar de Verenigde Naties, in een van onze grote bladen, dat op de jongste zitting van de Raad van Europa teStraatsburg de aanvaarding van de Eden-voorstellen de overwinning betekenden van de idee van het grote Europa boven de idee van het kleine Europa, het Europa van de zes Schu- manlanden. Deze voorstelling van zaken is er volkomen naast. De voor stellen van Eden waren belichaamd in het rapport-Amery, aan welks aan vaarding geen principiële betekenis mag worden toegekend. Dat het Amery-rapport met zo overgrote meerderheid werd aan genomen, pleit misschien eerder er tegen dan er voor. Ik meen name lijk. dat in Straatsburg de voor standers van een werkelijke Euro pese federatie nog steeds in de minderheid zijn. En wanneer dan desalniettemin een voorstel met practisch algemene stemming, wordt aangenomen, dan rijst voor een door de ervaringen ten deze wat twij felachtig gestemde geest direct de vraag, of een dergelijke roerende eenstemmigheid niet gekocht is ten koste van een duidelijke en con crete doelstelling. Dat de SJP.D. bijvoorbeeld ook achter het voorstel stond, maar te gelijkertijd tégen het Schumanplan blijft, tégen de E.D.G. en tégen het ontwerpen van een Europees poli tiek gezag, mag in dit verband veel zeggend worden genoemd. En wat nu de tegenstelling zelf be- Onrust over Pensioenwet De onrust op de departementen over het ontwerp tot wijziging van de Pensioenwet, waarover u dezer dagen schreef, was mij bekend. Uit hoofde van mijn werk werd ik er zelf mee geconfronteerd. U schrijft, dat het voornemen van vele dames om per 1 Januari ont slag te nemen, wat voorbarig lijkt. Inderdaad 1 ij k t dat zo. Maar men mag niet uit het oog verliezen, dat het werk van de meeste dames (ty pisten en steno-typisten) geen tij delijk karakter draagt, zodat zij slechts twee jaar diensttijd op ar beidscontract nodig hebben om on der de werking van ae gewijzigde pensioenwet te vallen, zo deze wij ziging wordt aangenomen. Inderdaad moet een en ander nog de volksvertegenwoordiging passé ren en kan aan het tot wet verhe ven ontwerp geen terugwerkende kracht worden verleend. Maar be staat niet evenzeer de mogelijkheid, dat het voorstel ongewijzigd wordt aangenomen en dat de uames in kwestie wellicht geen opzeggings termijn van twee maanden in acht kunnen nemen? In theorie hebt u gelijk met de opmerking, dat het voor vrouwen, die hun opgespaard salaris niet di rect zullen ontvangen, weliswaar een teleurstelling is, maar dat zij daarvoor in de plaats een recht op pensioen uitgesteld pensioen krijgen, dat ook door huwelijk niet wordt teniet gedaan. De practijk toont niettemin aan, dat tal van dames net net het vereiste aantal dienstjaren halen om voor uitge steld pensioen in aanmerking te ko men zodra zij 65 jaar zijn gewor den. Overigens zijn die salarissen ook niet zo hoog, dat zij die dit wel halen, een aardig pensioen zullen gaan genieten. Het is toch nimmer prettig iets als een uitgestelde verwachting te moeten zien. terwijl hetgeen in de toekomst zal worden uitgekeerd op dit moment oneindig meer waarde heeft zelfs zulk een waarde, dat de levensloop daardoor kan wor den gewijzigd. Dieren enmensen Over Dierendag heb ik verschei dene stukken in uw blad gelezen. Ik stel het zeer op prijs, dat de jeugd liefde voor dieren wordt in geprent. Maar het feit heeft mij tot nadenken gebracht. Dezelfde jeugd gaat straks, voor zover het het mannelijke deel daarvan betreft, wanneer zij volwassen is geworden, mensen doden, die toch eigenlijk veel hoger staan dan een beest. Druist dit niet eigenlijk tegen de natuurwet in? treft tussen het grote en het kleine Europa, ik geloof, dat. wat Nederland betreft, die tegenstelling ccn fictie is Onder de Nederlandse politici ken ik er niet éen, die in beginsel tegen een groot en vóór een klein Europa is. Maar de werkelijkheid van vandaag is deze. dat met name Engeland onverschillig of daar nu Labour of de conservatieven aan het bewind zijn voorlopig aan een Europese federatie niet als lid meedoet. En de vraag, waar men dan van mening over kan verschillen, is deze, of de vorming van een voorlopig kleinere federatie een geëigend middel is om op den duur tot een grotere fede ratie tc komen. Dat is geen vraag van beginsel, maar van politieke tactiek En ja zeggen op deze vraag zal gemakke lijker diegene doen. die weet, dat dc Engelsen nooit buitenlandse politiek hebben gevoerd aan de hand van begin selen of papieren schema's, maar alleen aan de hand van feiten en gebeurte nissen. Wat Nederland betreft, ken lk dan ook geen principiële voor- of tegen standers van een klein Europa, maar enkel principiële voor- of tegenstanders van een werkelijke Europese federatie. Als iemand op het ogenblik zou zeggen: ik ben voorstander van een Verenigd Europa, maar 'dan moet eerst de schei ding tussen Oost- en West-Europa onge daan worden gemaakt, dan is hij prac tisch tégen een Verenigd Europa, want het betekent in de gegeven werkelijk heid, dat een Europese eenheid voor hem onmogelijk is. Eveneens, wanneer op het ogenblik iemand zegt: ik ben vóór een Verenigd Europa, mits Enge land meedoet, dan is dat een mooie for mulering voor een negatief standpunt, want hy weet, dat Engeland voorlopig niet meedoet. Het feit. dat Europa buiten staat blijkt, met doortastendheid cn vastberadenheid die dingen tot stand te brengen, die deze tijd vraagt, is werkelijk ontstellend En naarmate het directe Russische gevaar minder wordt, groeit het streven om in de eerste plaats te denken in nationale termen en wordt de bereidheid minder om de feitelijke lotsgemeenschap te erkennen, waarin de vrije Europese lan den door de wereldpolitieke ontwikke ling zijn terechtgekomen. In deze omstandigheden weet ik niet. of dc Europese eenheid werkelijk tot stand zal komen. Dat zullen de eerst komende jareiv wel uitwijzen. Wel weet ik. dat het geen Nederlands belang is, dat. mocht de Europese eenheid er on verhoopt niet komen, dc verantwoorde lijkheid daarvoor mede bif Nederland zou liggen. En eveneens, dat, als de Europese eenheid er wel komt. Neder land alleen kans heeft om internationaal nog mee te tellen, als het evenals bii het Schumanplan is gebeurd, vooral dank zu onze delegatie in Parijs op constructieve wijze daaraan van het begin af meewerkt. De liquidatie van het beleid van Stikker en van zijn naaste advi seurs lijkt een eerste voorwaarde om van een Europese politiek van mooie woorden tot een Europese politiek van de daad te komen. Het optreden van minister Beyen in Luxemburg wettigde de indruk, dat een nieuwe richting werd ingesla gen, maar de benoeming van dr Van Kleffens tot voorzitter van de amb telijke commissie, die de regering in dit opzicht moet adviseren, deed daaraan eer twijfel ontstaan. Zo ont komt men niet aan de indruk, dat Nederland nog steeds op zoek is naar een Europese politiek, een po litiek, die niet op iedere wilde sug gestie ja behoeft te zeggen, maar die door haar positieve en construc tieve gerichtheid toch ook wezenlijk iets anders is dan de tot nu toe al te vaak gevolgde lijn van tegen houden en remmen. GEERT RUYGERS Anton Eldering treedt weer in Gent op UTRECHT Na zijn vertolking van de titelrol in de opera „Don Juan" van Mozart ,is Anton Elde ring wederom te Gent geëngageerd, thans voor de burgemeesterrol in Lortzing's „Czar und Zimmermann", welke op 4 November daar in pre mière gaat. Eldering, die bij de Utrechtse Opera reeds enige hoofd rollen heeft vertolkt (in „Die Klu- ge" en „De Barbier van Sevilla") speelt daar bij de opvoering van „Die Zauberflöte" van Mozart de rol van Papageno. De première van deze opera zal midden Maart 1953 in de Utrechtse Stadsschouwburg worden gegeven. DEN HAAG. Toen de En gelsman David Douglas om streeks het midden van de vo rige eeuw in de oerwouden van Amerika en Canada een nieuw naaldhoutgeslacht ontdekte en naar Europa overbracht, be wees hij de mensheid, wier be hoefte aan goede houtsoorten nog dagelijks groeit, een grote dienst. Hij maakte er zichzelf onsterfe lijk mee, want ondanks het feit, dat zijn landgenoot Britten zijn ontdek king het eerst botanisch beschreef, noemt men dit nieuwe geslacht, dat door zijn uitstekend hout en zijn opvallend sterke groei tot de belangrijkste van de wereld mag worden gerekend, thans kortweg Douglas. De oudste Douglasbomen in Ne derland worden in de buurt van Het Loo gevonden, waar ze om streeks 1860 werden uitgeplant Tegenwoordig ontmoet men hun rijzige gestalte, die een lust is voor het oog, ook elders op de Veluwe, in de Utrechtse Heuvels en in vrij wel alle andere bosgebieden in ons land. Deskundigen in Nederland zijn er intussen niet alleen op uit, de bestaande Douglasbossen zo goed mogelijk in stand te houden, maar tevens, dit areaal met grote voort varendheid uit te breiden. Uit het laatste jaarverslag van het Staatsbosbeheer in Utrecht blijkt, dat 95 van de ruim 300 hec taren, die gedurende de verslag- j periode met naaldhout zijn herbe- bost, zijn gebruikt voor de Dou- EEN1 HUISMOEDER 1 glas. Tijdens een studiereis van on- 11. Calvero wordt bij het gezelschap geëngageerd voor een kleine rol, een clown. Het 12. Als hij, met de hoed in zijn hand, rond gaat. in ballet wordt een succes maar dc clown is een mislukking. Hij verdwijnt uit het leven café's, staat hij plotseling tegenover een oud vriend. de theaterdirecteur Postant. „Kom eens met mij pra tenj" zegt Postant. „Waarover?" „Over zaken." „Dat laat ik altijd aan mijn impresario over. van het meisje en wordt straatmuzikant. „Iets trekt mij in dit werk aan," overpeinst hij. Mijn zwerversnatuur denk ik." 13. Een grote liefdadigheidsvoorstelling wordt georganiseerd voor Calvero. die zich in zijn kleedkamer met zijn 14. De claque hoeft geen 'red schminkt voor een nieuw nummerwaarmee h dat dit keer niets kan mislukken: een uitge breide claquezal voor applaus zorgen. partner Fred schminkt voor een nieuw nummer, waarmee hij zijn „comeback" zal vieren. Het meisje zorgt, triomf voor Calvero. maar ook zijn einde. (Van onze correspon dent te New York) Grote branden zijn geen zeldzaamheid in New York. Wanneer de schade alleen van mate riële aard is, schenkt men er weinig aandacht aan. Men leest het be richt en is het op het zelfde ogenblik zo goed als vergeten De brand die in een overbevolkt huis in Brooklyn aan zeven bewoners het le ven kostte, heeft echter opzien gebaard. Men werd plotseling herin nerd aan toestanden die, tegen beter weten in bestendigd, een schan de zijn voor de stad. In 1951 verloren 106 New-Yorkers het leven tengevolge van bran den, slechts achttien minder dan in hef voor- I afgaande jaar. Zij wer- den het slachtoffer van de onvoldoende veilig- heid in huizen die reeds j bijkans een halve eeuw I met meer voldoen aan de voorschriften van de brandweer en van bouw- en woningtoe zicht. Deze worden voor het merendeel bewoond door lieden die gedu rende de laatste tien jaar in groten getale uit het Zuiden immi greerden: ongeveer 350.000 lieden uit Porto Rico en meer dan 200.000 negers. Niet in staat de hoge huren te betalen in de betere wijken, waaruit zij bovendien door de particuliere huiseigena ren zoveel mogelijk worden geweerd, hok ken ze samen in afge keurde woningen, zo overbewoond dat kas ten als kookgelegenhe- den moeten dienen, en in niet zeldzame geval len in voormalige op slagplaatsen die door houten schotten in ka mers werden verdeeld, welke veelal of onvol doende directe verlich ting en ventilatie heb ben en verstoken zijn van veiligheids-uitgan gen. Burgemeester La Gu- ardia heeft indertijd zeer veel gedaan tot verbetering der wo ningtoestanden. Sinds dien zijn, vooral in Man hattan, vele krotten op geruimd cn talrijke voortreffelijke woning complexen verrezen, ook voor de kleinere beurzen. Onvoldoende echter om afdoende het hoofd te bieden aan de gestadige toeneming der bevolking en aan de dringende noodzakelijk heid om aan de bewo ners der overbevolkte en onvoldoende bevei ligde huizen een mens waardig onderdak te verlenen. Dit vormt een even ernstig punt van critiek op het beleid van burgemeester Im- pelletteri als het vorm de op dat van zijn voor ganger O'Dwyer. geveer twee maanden, die onder auspiciën van de toenmalige E.C.A., thans M.S.A., werd gemaakt, heb ben twee professoren van de Land bouwhogeschool te Wageningen, dr. J. H. Becking en dr. C. Houtzagers, tezamen met de voorzitter van de Ned. Ver. van Boseigenaren, dr. T. C. Oudemans. in de zomer van 1950 verschillende Amerikaanse houtsoorten bestudeerd, die voor de herbebossing en bebossing in Nederland in aanmerking zuoden kunnen komen. Ook zij besteedden toen grote aandacht aan de ont wikkeling van de Douglas. Deze „Reforestation Study" mag dan tot de minder opvallende stu diereizen behoren, de resultaten er van hebben wellicht een des te langere uitwerking. De zaadher- komst, en in dit verband het op sporen van geschikte groeigebieden met een met dat van Nederland overeenkomend klimaat, was één van de belangrijkste doelstellingen van de Nederlandse missie. Vondsten in de Amerikaanse sta ten Washington en Oregon vorm- den de aanleiding tot plannen voor herziening van de zaadimport, die momenteel voor Nederland nog van het grootste belang is. Binnen een maand na de terugkeer van de drie Nederlaneiers werden de eerste ge selecteerde zaden via een firma te Seattle afgeleverd en voor het ne men van een aantal proefnemingen bij een groep kwekers in de buurt van Zundert ondergebracht. In Amerika heeft een Douglas- boom pas enige handelswaarde, als hij een doorsnede heeft van onge veer 35 centimeter. Dit in tegen stelling tot de situatie in Nederland, waar het dunste stammetje zijn geld reeds opbrengt. De houtproductie per hectare, is met in achtne ming van de leeftijd in beide landen ongeveer gelijk. Uit het vliegtuig in de huwelijksboot WELLINGTON (Nieuw Zeeland). Vanochtend luiden in een voor stad van Wellington de kerkklokken voor twee Nederlandse meisjes, die gisteravond, tezamen met 33 andere toekomstige bruidjes, met een spe ciaal K L.M.-vliegtuig uit Nederland waren aangekomen. De twee bruid jes, Martha Groenewegen en Chris- tien Brunigs, zullen dan tegelijker tijd in het huwelijk treden, Martha met Jaap de Graaf en Christien met Leo Middelbeek Beide mannen wa ren reeds eerder naar Nieuw Zee land geëmigreerd. Herman Salomon had succes in Parijs PARIJS De Nederlandse violist Herman Salomon heeft Vrijdag avond in Parijs een uitstekend de buut gemaakt. Hij beschikt over een diepe toon, een zeer expressieve streek en een opmerkelijke streek. Hij speelde o.a. de grote partita van Bach. Zijn spel was in elk opzicht betoverend, meldt A.P. VALPARAISO Naar Vrijdag is medegedeeld, bedraagt het aantal doden tengevolge van het zinkan van de Chileense marinesleepboot „Brito" 23.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7