PAG BLAD VOOR AMERSFOORT Alleen verenigd Europa kan zware lasten dragen Terugkeer of ondergang Dertigduizend kilo koffie ging over Duitse grens Derde goodwill-reis van Prins Bernhard begonnen Verkoop „De Ommelanden camouflage zegt ANAB Verkiezingsstrijd in V.S. thans op laag peil SPAAK TOT JONGERENFORUM: We moeten naast en niet onder Amerika staan Hitiers SS marcheert weer 12e Jaargang, no. 254 Dinsdag 28 October 1952 Opgericht door dc Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 T-. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- UltgSVC! IN.V JJ6 IN 1611WC x 61*S Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers lü cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Poolse verkiezingen „volgens program" verlopen LONDEN. Radio-Warschau heeft Maandagavond medegedeeld, dat het nationale front, de partn welke geleid wordt door president Bierut, maarschalk Rokossofski en Berman. lid van het politieke bu reau, 99% der stemmen, die bij de algemene verkiezingen van Zondag jl. zijn uitgebracht, op zich heeft verenigd. Volgens de voorlopige uitslagen hebben 15.500.000 Polen op een totaal van 16.200.000 kies gerechtigden hun stem uitgebracht. Het nieuwe Poolse parlement zal bestaan uit 425 leden, van wie on geveer zeventig procent behoort tot de communistische partij en de rest tot de partijen, die de com munistische steunen. Nieuwe moord van Maoe Maoe ontdekt NAIROBI. Een nieuwe Maoe Maoe moord is Maandag ontdekt in Nanjoeki 200 kilometer ten Noor den van de hoofdstad. Op de plek, waar het inheemse slachtoffer werd aangetroffen, zijn tekens gevonden, die er op wijzen, dat ter plaatse een plechtigheid van de Maoe Maoe is gehouden. Tien personen zijn aangehouden. In het havengebied van Mombassa werd een Britse ma troos van de kruiser Kenya met een mes door een inheemse ge stoken. De toestand van de ma troos is niet ernstig. Zaterdagavond zijn 30 inheemsen gearresteerd op een bijeenkomst van de Maoe Maoe nabij Sacati in Zuid-Nyeriland. Leden van de Kikoejoestam is het voortaan verboden de provincie Nyanza, grenzend aan het Victoria- meer te betreden of te verlaten. DEN HAAG. „De Sowjets zijn geslaagd met een politiek, die ik bijna geniaal zou willen noemen. Europa is voor een formidabele taak gesteld: terzelfdertijd ziet het zich voor een zware lasten vragende bewapening gesteld en streeft het naar een verhoging van de levensstandaard. Wie gelooft, dat wy deze taak in de tegenwoordige staat van Europa kunnen volbrengen? Dat is onmogelijk! Er bestaat dus geen andere weg dan een eenheid in Europa, een Europa met één markt." Zo sprak Maandagavond de Belgische oud-premier Spaak tot het Europees forum der politieke jongeren tc Den Haag. Spaak zeide. dat het geen zin heeft over de noodzakelijke eenwording van Europa te praten als men er niet van overtuigd is. dat er een neergang, ja een decadentie van Europa is. Op drie belangrijke vragen past slechts één antwoord, aldus Spaak. Die vragen zfjn: hoe kunnen wij de bewapeningswedloop bijhouden en daarbij tevens ons levenspeil ver hogen. hoe kunnen wij onze onaf hankelijkheid van Amerika hand haven en hoe kunnen wij het pro bleem Duitsland oplossen. Op deze vragen past alleen het antwoord: een spoedige éénwording van Euro pa. Wanneer wij hier één markt hebben voor geheel Europa, met zijn eigen rijke bronnen en die van ver bonden gebieden in Azië en Afrika, dan kunnen wij met deze samenge bundelde economische kracht de zware lasten dragen. Wanneer het zo doorgaat als thans, dan zie ik. aldus Spaak, dat de Europese landen satel lieten van Amerika worden. Wij doen telkens een beroep op Amerika om steun Daardoor verliezen wij onze onafhankelijkheid. Wij zijn in het Atlantisch Pact partners van Amerika, maar oh zo zwakke part ners. We moeten een gelijke part ner zijn en dat is alleen mogelijk bij een vereend Europa. Het vraagstuk Duitsland kan niet worden geregeld als we geen Euro pese gemeenschap hebben. De zaak is duidelijk, het gaat er om of Duits land geleidelijk aan of in versneld Smokkelcomplot in Hengelo bracht 45.000 shawls naar Nederland ENSCHEDE. In Juli van dit jaar werd even buiten Vreden in Duits land een vrachtauto aangehouden, waarin enkele tientallen zakken onge brande koffie werden aangetroffen. De koffie bleek uit Nederland te zjjn gesmokkeld en de sporen leidden naar de koffiebranderij van J. A. H. in Hengelo. H. en zijn vertegenwoordiger T.. die zich een paar dagen later naar Duitsland hadden begeven in verband met de aanhouding van de vrachtauto, werden daar gearresteerd. Uit een onderzoek, dat in dc koffie branderij tc Hengelo werd ingesteld, bleek dat een partij van 30.000 kg koffie niet in de boeken was verantwoord. T. en H. bekenden de koffie te hebben verkocht aan zekere H. te Enschede, doch zij waren er onkun dig van wat laatstgenoemde met de koffie deed. Het personeel van de koffiebranderij had herhaaldelijk geconstateerd, dat na sluitingstijd een nieuwe Chevrolet kwam aan rijden. Dit geschiedde vrijwel steeds nadat er zakken gebrande koffie voor transport waren klaargezet H transporteerde de koffie in een van zijn eigen auto's naar een pand aan de Noord-Esmarkerrondweg, waai de smokkelwaar werd opgeslagen. Als regel werd de koffie nog diezelf de dag over de grens vervoerd. Dit geschiedde, voor zover men heeft Londen houdt wakend oog op organisatie van oud-SSers LONDEN. Het Blitse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag verklaard dat de wettigheid van de organisatie voor het verlenen van steun aan oud leden der „Waffen S.S." en /of hun nagelaten betrekkingen thans op nieuw wordt bezien in het licht van de rede, die de voormalige Duitse generaal Ramcke Zondag op een congres van oud-S.S.-ers te Verden heeft gehouden. ..Intussen wordt de organisatie zorgvuldig in het oog gehouden", verklaarde de woordvoerder nog. Hij besloot met de mededeling dat de Britse Hoge Commissaris in West-Duitsland Kirkpatrick deze aangelegenheid met de West- Duitse regering en met het pro vinciaal bestuur van Neder-Saksen zal bespreken. Waarschijnlijk zal er ook door de- geallieerde hoge com missie voor West-Duitsland over worden gesproken. kunnen nagaan, uitsluitend door H. zelf. elke keer met twee zakken te gelijk De koffie werd opgeslagen onder de motorkap van de Chevro let. Telkens als H. de grens over ging, en dat geschiedde enkele ma len per dag. nam hij een hoeveel heid koffie mee. Men mag aannemen dat deze koffiesmokkelarij is begon nen sinds de distributie van dit ar tikel in ons land is opgeheven. De douanerecherche had H., die financieel geïnteresseerd is in en kele Duitse bioscopen, al enige we ken geschaduwd, voordat zij in greep. Hij werd in zijn woning al hier van zijn bed gelicht. Tegelijker tijd werden in hechtenis genomen het Enschedese echtpaar L. en zekere A. te Eibergen, die bij zijn zwager, een bakker een grote hoe veelheid koffie had opgeslagen om ze over de grens te brengen. Ten huize van L. in Enschede werd een aantal papieren aange troffen. betreffende de verkoop van shawls door L. Na een zeer lang durig onderzoek bleek, dat L plusminus 45.000 shawls had ver kocht. welke afkomstig waren van smokkelarij uit Duitsland. Tenslot te wordt H. er nog van verdacht dat hij circa 100 damesmantels van Nederland naar Duitsland heeft gesmokkeld. tempo naar Rusland gaat of naar het Westen Zou Duitsland naar de kant van de Sowjet-Unie gaan. dan bete kent dat het einde van al onze hoop, aldus Spaak. Er worden stemmen gehoord, die er een gevaar in zien, dat Duitsland de sterkste partner zou worden. Men vreest zelfs, dat Duitsland de leider zou worden. Maar wat als Duitsland buiten de Europese gemeenschap zou blijven? De heer Spaak sprak vervolgens over de vorderingen, welke er in de laatste maanden zijn gemaakt. Men staat thans voor de oplossing van politieke problemen Ten aanzien van de Assemblée ad hoc. die een constitutie voorbereidt, zei hij te ge loven. dat men zal slagen. Men zal alleen een geheel vrije vorm moeten hebben. Het zou niet juist zijn his torische voorbeelden te volgen. Het is ook niet voldoende om bestaande constituties, zoals die van Zwitser land of de Ver. Staten, te copiëren. Het gaat om een geheel nieuw pro bleem. Engeland werkt mede Met betrekking tot Engeland merkte hij op. dat sinds het vorig jaar alles erop wijst, dat er veran deringen in de Britse positie komen. De politiek van Engeland was altijd gericht op een politiek evenwicht. Thans komen de Europese staten met een eenheid van 150 millioen mensen. Het evenwicht blijft voor de Britten niet bestaan. Engeland kan daartegenover niet onverschillig blijven staan Het beziet de veran deringen verstandig en realistisch. Het beseft, dat het nauw met Europa zal moeten samenwerken. Men kan wellicht zeggen, dat het gebouw, dat wordt opgetrokken niet mooi van constructie is. Maar de werkelijkheid Is er: De "kolèn- en staalgemeenschap is een feit. Enge land werkt mede. Oproer in Amerikaanse gevangenis CHESTER In de staatsgevan genis .Menard" te Chester (Illinois) is Maandagavond opnieuw een op roer uitgebroken. Ook in Septem ber heeft in deze gevangenis een oproer gewoed. Thans worden ze ven cipiers' als gijzelaars vastge houden. Koningin en vier prinsesjes wuifden huisvader van Soestdijk vaarwel (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. „Ik ben geen statistisch bureau. Ik kan niet zeggen, in hoeverre precies in cüfcrs uitgedrukt mijn vorige bezoeken aan Zuid- Amcrika goede resultaten hebben gehad voor de Nederlandse handel en industrie. Maar wel ben ik vol goede hoop, dat ik bij dit nieuwe bezoek een hoop nieuwe contacten zal kunnen leggen en in het algemeen dc Neder landse economie bevorderen", zei gistermiddag kort voor hij per KLM- vliegtuig naar New York vertrok, prins Bernhard. En om precies half twee taxiede de constellation „Koningin YVilhelmina" voor de Ica-hal op Schip hol weg, de eerste etappe van deze derde goodwill-reis van de Nederlandse prins naar Zuid Amerika was begonnen. Van de balcons van de luchthaven zal de tentoonstelling, die ik nu m Mexico City ga openen, nog moeten uitwijzen. Ik weet niet, of ik nog in staat zal zijn iets voor de Neder landse vliegtuigindustrie (dus Fok ker) te doen, maar ook dat onder werp heeft zeker mijn volledige be langstelling". wuifden enkele duizenden enthousias te landgenoten de vertrekkende prins Bernhard uit en een hoeraa tje ging op toen ook koningin Ju liana en de vier prinsesjes het plat form opkwamen en op hartelijke wjjze .van de-Jiuisvadei van. het.pa leis Soestdijk" afscheid namen. De Prins zal tot drie December weg blijven en in die tijd worden bezoe ken gebracht aan Mexico, waar de Nederlandse tentoonstelling zal worden geopend. Columbia, Ecuador, Peru en ae Verenigde Staten. „Ik heb vele projecten, vragen en rapporten bij me," vertelde de Prins nog, ..en ik kan u verzekeren, dat de „follow-up-organisatie". die mijn contacten verder zal moeten uit werken, nu in samenwerking met de economische voorlichtingsdienst geheel bevredigend tot stand is ge komen Ik geloof, dat vooral duur zame goederen uit ons land een goede export-mogelijkheid naar Mexico zullen krijgen Welke pro ducten dat precies zullen zijn, dat Anderhalf jaar voor spion Krantz DEN HAAG De Haagse recht bank veroordeelde vanmorgen de 34-jarige planoloog dr D. E. Krantz wegens het verstrekken van gehei me gegevens aan een vreemde mo gendheid tot een gevangenisstraf vaa 1 jaar en 6 maanden met trek. De officier van Justitie had 2 jaar met aftrek geëist Het voorar rest duurt nu reeds 14 maanden. Dr Krantz is de verdachte in de spionnagezaak ten gunste van Tsje- cho-slowakije, welke destijds zo veel stof deed opwaaien. Dc Koningin en de prinsesjes deden prins Bernhard uitge leide toen hij Maandagmiddag per KLM op z\jn derde good will-reis naar Zuid-Amerika vertrok. Personenauto onder truck geschoten: twee doden MAASLAND. Op de rijksweg nabij de veiling te Maasland is Maandagavond om half zeven een personenauto, komende uit de richting Vlaardingen, vermoedelijk door het springen van een band in botsing gekomen met een truck met oplegger, die in tegenoverge stelde richting reed. De personen auto schoot onder de truck en werd geheel vernield Beide in zittenden. dc gebroeders Rodenburg uit Honselersdijk. resp. 50 en 55 jaar oud. waren op slag dood. Hun stoffelijke resten zijn naar het zie kenhuis te Vlaardingen overge bracht. Kesselring voorzitter van „Stahlhelm" KEULEN. Ex-generaal-vcld- maarschalk Kesselring heeft verte genwoordigers van het bestuur der „Stahlhelm", een West-Duits? or ganisatie van oudstrijders, meege deeld, dat hij het hem aangeboden ambt van voorzitter der „Stahl helm" op zich zal nemen zodra zijn gezondheidstoestand dit toelaat. kesselring verklaarde het ijveren voor de vrijlating van de nog in gevangenschap verkerende voor malige Duitse soldaten als zijn eerste taak tc beschouwen. Kessel ring werd verleden week door de Britse autoriteiten gratie verleend \Y est-Duitse socialisten behalen overwinning bij gemeenteraadsverkiezing LINDAU. De West-Duitse so cialisten hebben Zondag bij de ge meenteraadsverkiezing te Lindau. aan het meer van Constanz. de christen-democratische partij van bondskanselier Adenauer verslagen. De socialisten behaalden 34.3 pro cent van het aantal uitgebrachte stemmen tegen de christen-demo craten 244 procent Bij de verkie zingen in 1948 was deze verhou ding 25 tegen 30 procent. West-Europa gaat meer kolen delven LUXEMBURG. De vice-pre sident van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Etzel, heeft Maandag verklaard, dat de pro ductiecapaciteit van de kolenmij nen in de zes landen van de Euro pese Gemeenschap in de komende jaren in zodanige mate zal worden vergroot, dat West-Europa geen kolen meer uit Amerika zal behoe ven in te voeren. Het volgend jaar wordt een investeringsprogramma uitgewerkt. Woonwagenbewoner na twist gedood STEENWIJK. Enige woon- wagenbewoners te Steenwijk, die- Maandagavond enkele café's had den bezocht, zijn, toen zij in het kamp terug keerden na een on enigheid slaags geraakt. Het droe vige slot was, dat de 40-jarige woonwagenbewoner J W Brink, werd doodgestoken. Hoewel on middellijk een dokter werd ge waarschuwd kon zijn hulp niet meer baten. B. was in de hart streek getroffen en is waarschijn lijk onmiddellijk na het toedienen van de steek overleden. Pe politie heeft enige arresta ties verricht. Gestelde voorwaarde onwettig GRONINGEN. Het hoofdbe stuurslid van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond. de heer S. van der Ploeg, heeft naar aanleiding van de medede ling van de directie van „De Om melanden". dat deze zuivelfabriek bij voortduren van dc staking zou worden verkocht, verklaard, dat dit gezien moet worden als „ca mouflage". Wel heeft de A N.A.B, kennis genomen van de poging van een Duitse levensmiddelenindustrie, om de fabriek te kopen. Deze in dustrie heeft ook bezittingen en belangen in Amerika. Volgens de heer Van der Ploeg zou een eventuele koper zich ter dege op de hoogte dienen te stel len van de Nederlandse wetge ving De A.N.A.B. is van mening, dat de bijzondere voorwaarde tot de verkoop welke inhoudt, dat I de koper zich verplicht geen der stakers in het overgenomen be drijf in dienst te nemen wel iswaar door de koper kan worden aanvaard, doch niet is te realise ren Het Burgerlijk Wetboek staat namelijk, aldus de A.N.A.B.. het naleven van een dergelijke voor waarde niet toe. De handeling zou een „onzedelijk karakter dragen" en niet door de wet worden ge dekt. Voor de directeur van „De Om melanden" heeft de A.N A.B. ove rigens grote waardering. „Zijn za kelijk inzicht kan niet worden ge mist", aldus de heer Van der Ploeg. Van „Dc Ommelanden" kan de grootste fabriek van Ne derland worden gemaakt en ook de fabriek met de gunstigste so ciale omstandigheden indien alle beschikbare krachten daaraan medewerken. De A N.A.B zal zich dan ook nooit teren handhaving van de heer De Boer verzetten. Van de zijde «der A N A.B noem de men de vooruitzichten in het conflict „gunstig" Men had aan vankelijk gerekend op een kort conflict, doch rekent thans met een conflict op lange termijn. Vier duizend leden van Hitiers gevreesde S.S. marcheerden Zondag door het 1200 jaar oude Duitse stadje Verden voor hun eerste grote reünie na de oor log. Geheel voorop liepen twee kransdragers. De stormtroepen werden aangevoerd door drie ex-generaals, die zie foto) hun hoeden in de hand dragen Het zijn v.l.n.r.: de generaals Ram cke, Felix Steiner en Herben Gule. Geheel links op de foto een Britse soldaat, die dit gedoe met kalmte gadeslaat. McCarthy gaat Stevenson met grove onwaarheden te lijf CHICAGO. De republikeinse senator uit Wisconsin, McCarthy, die zich een treurige roem heeft verworven door zijn politieke tegenstanders met onbewezen beschuldigingen te lijf te gaan, heeft gisteren voor de Amerikaanse radio en televisie zijn met veel tam-tam aangekondigde rede tegen de democratische candidaat voor het presidentschap Stevenson ge houden. Stevenson, zo verklaarde de Senator, geniet de „volledige steun" van de communisten. Als bron van deze informatie noemde hij het communistische dag blad de „Daily Worker" Reeds van morgen sprak de „Daily Worker" McCarthy s bewering tegen met de mededeling, dat de communisten de progressieve candidaat. Vincent Hal- linan. steunen. De uitzending van McCarthy's re de was niet bekostigd uit het offi- Brekende bewolking Dinsdagavond Van tot Woensdagavond In de Oostelijke helft van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met regen. Overigens wis selende bewolking met slechts enkele ver spreid optredende buien. Langs de kust nu en dan harde, ove rigens matige tot krachtige Zuid-Wes telijke wind. Iets koeler overdag. 29 Oct. Zon op 7 u 29 m onder 17 u 17 m; Maan cp 15 u 39 m on der 2 u 46 m HET WELK VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Regen N N O. 2 4 gr 5 mm Stockholm Zw. bew. Z. 4 6 Kopenhagen Zw. bew. Z.Z.O 8 8 Londen Geh. bew. Z. 14 15 0.3 Amsterdam Regen Z.6 11 2 Brussel Geh bew Z 6 12 0 Parijs Zw. bew. Z.Z.O 5 13 0 Bordeaux Half bew. Z Z O 2 11 0 Nice Onbew. N.W. 4 10 0 Warschau Nevel W. 1 7 1 Berlijn Nevel Z.O 1 7 0 Frankfort Mist Z W 1 4 0 MUnchen Licht bew Z 2 4 0 ZÜrlch Mist Windstil 3 0 Wenen ciële republikeinse verkiezingsfonds Eisenhower had zich ook al van tevoren van deze rede gedistan- cieerd door te verklaren, dat men zijn tegenstanders op „Amerikaanse wijze" moet bestrijden en niet door het besmeuren van de goede naam van onschuldigcn. Nog een uitlating van McCarthy: Ik wil hict beweren, dat Steven son communist is of zelfs maar pro- communistisch. Maar wel maakte hij deel uit van de Acheson-Hiss- Lattimore-groep. En dus moet er met hem wel iets niet in orde zijn Het commentaar van de (republi keinse) New York Times: „wilde beschuldigingen, grove onwaarhe den, demagogie" Inmiddels heeft Truman geant woord op de aanval van Eisenho wer. dat de democratische regering verantwoordelijk zou zijn voor het feit. dat zoveel Amerikaanse jonge mannen hun leven op het Koreaanse slagveld moeten wagen Het inder tijd gegeven bevel tot ontruiming door de Amerikaanse troepen van Korea, die de communistische agres sie uitlokte, was gegeven op advies van het comité van stafchefs, ver klaarde de president En één van die chefs was Eisenhower. HET gaat niet goed met de Am- bonnezen in Nedorland. Ver plaatst uit hun land, gerukt uit hun milieu, levend onder regelen en opvattingen, geheel anders dan zij ze gewend waren, en zonder dc heilzame I stimulans en regulateur, die de ar beid is, raken ze meer en meer op een hellend vlak. Het is waar, dat zij Christenen zijn; maar dit verhindert volstrekt niet een vervallen, hier en daar, tot het dobbelspel en tot ont stellende excessen op zedelijk gebied. Dit is geen fantasie. Het is de droeve werkelijkheid, welke iedere enigszins ingewijde kan bevestigen. De Ambonnezen hebben het in ons land materieel beter dan waarschijn lijk ooit te voren. Zij ontvangen een in verhouding royaler uitkering dan de Indische Nederlanders en genieten alle voordelen van de hier bestaande maatschappelijke zorg, officiële en particuliere. Gezegd kan echter wor den, dat dit alles niet gunstig heeft gewerkt op hun handel en wandel. Men heeft hun hiermee ook een stuk verantwoordelijkheid van de schou ders genomen. Men heeft hen bevrijd van datgene wat hun leven tot dus verre enige spanning, enige moeite, enige onzekerheid placht te geven. Nu lopen zij doelloos rond, zichzelf vaak in de weg, andere» tot last. Zij hebben geen nuttige functie in de Nederlandse samenleving; en nie mand ziet, hoc 7.e die zouden kunnen krijgen. Zo is het proces van demora lisatie wel te verklaren. Zo men het nog niet wist, dan blijkt nu toch wel steeds duidelijker, welk een slechte dienst Nederland de ze mensen heeft bewezen, met ze uit hun eigen land vandaan tc halen. Wij kunnen ons nog altijd niet losmaken van de indruk, dat dc rechterlijke vonnissen en de politieke agitatie, welke tot deze verplaatsing dc beslis sende stoot hebben gegeven, sterk zijn beïnvloed door gevoelens van spijt en boosheid over dc gang van zaken in Indonesië. Het leek ccn po ging om nog iets te continueren van ccn toestand, waarvan men niet wilde inzien dat hij definitief tot hot ver leden behoorde. Het was alsof de tegenstanders van de rcgcringspoli- tiek tot de anderen wilden zeggen: Dat komt er van! Het was ook de laatste strohalm, een soort wanhopige poging, alsnog de regering tol andere inzichten te brengen. Natuurlijk hielp het alles niets meer. DE Ambonnezen in Nederland houden vast aan hun fictieve republiek van de Zuidelijke Molukken. Ze hebben daarbij nog steeds steun van sommige groepen Nederlanders, die tegen dc klippen op hopen op een restauratie in eniger lei vorm in Indonesië. Ondanks het feit, dat het aantal Ambonnezen wel over zekere oratorische cn agitato rische vaardigheden beschikt, heeft hun propaganda natuurlijk geen schijn van kans; maar zij vormt wel een verdere bemoeilijking van ccn normalisering der betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië. Doch ook al zou er ccn einde komen aan dit gedoe van uitgewekenen met hun regering „in partibus infidelium", dun nog ware het probleem van de Ambonnezen niet opgelost. Wat moet er gebeuren? Generaal Scholtcns heeft voorgesteld, ze onder een gedeeltelijk militair bestuur te plaatsen, opdat orde en regel terug keren en met de sterkg arm knn woiden bewerkstelligd wat met de zachte hand niet gelukt. Het is echter duidelijk, dat op deze wijze de euvelen slechts in beperkte mate kun nen worden bestreden. Er is ook gezegd: geef deze mensen geregelde arbeid. Helaas, zelfs hun beste vrien den hebben moeten ervaren met hoeveel hardnekkigheid zij weigeren, dit medicijn in tc nemen. In de om standigheden, waarin zij verkeren, krijgt men hen eenvoudig daar niet toe Een anti-revolutionnair politicus schijnt in arren moede te hebben uit geroepen: Sluit de kampen, laat ze hun gang gaan. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat hij zelf aan de moge lijkheid van deze oplossing geloofde. Hel is typisch de raad van iemand die weel. dat hel misloopt maar uit prestige-overwegingen de enige goede weg niet verkiest te zien. IAAT ons het heel duidelijk stel- len: de Ambonnezen in Neder land zijn op weg naar de ondergang. Zij. de telgen van een zelfbewust en verdienstelijk volk, glijden af naar een afgrond van on zedelijkheid en, wie weet, misdaad. Ei is veel gesproken van ereschuld cn dankbaarheid; dat hebben zij zeker aan ons niet verdiend. Generaal Schollens wil hen reeds tegen zich zelf in bescherming nemen; welnu, laat de regering dit op veel groot scheepser en veel vruchtbaarder wijze doen, door onderhandelingen met Djakarta te beginnen over hun zo spoedig en zo eervol mogelijke terug keer. Slechts in hun eigen milieu, onder hun eigen volk. kunnen zij weerkeren tot een verantwoordelijk en zinvol bestaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1