Rapport verschenen inzake verlichting toren wijzers In onze stad staan woningen die vijf cent huur doen Rechtszekerheid volgens commissie gewaarborgd oet U eens hóren! Siguret slaat Vingerhoedt Woningbouw op hoog peil, maar.... veel werklozen Seizoen-werkloosheid van schilders bestreden Stichting de Poth bestaat reeds meer dan 500jaar Noor en Deen met kotter op reis om de wereld Dinsdag 28 October 1952 Vorig jaar werd in de gemeenteraad de kwestie behandeld van het aanbrengen van een verlichting der wijzers en wijzerplaten van de O.L. Vrouwetoren. Deze zaak heeft destijds veel stof doen opwaaien en is voor een der betrokkenen, de heer B. H. Kok aanleiding geweest een adres aan de gemeenteraad te zenden. De raad heeft toen op 29 April 1952 een com missie ad hoe ingesteld, bestaande uit de heren dr B. S. A. Al. K. Coolen, E. Douma, F. de Feber en J. van Stek. Deze commissie heeft een diepgaand onderzoek ingesteld naar aanleiding van de in het adres naar voren ge brachte bezwaren cn een rapport hierover opgesteld. Hoewel blijkens ingewonnen juridisch advies geen termen aanwezig zijn, noch juridische, noch morele, op grond waarvan aan adressant een schadevergoeding zou kunnen werden toegekend, heeft de commissie, aldus vermeldt het rapport het kunnen verstaan, dat het verloop van deze zaak voor adressant en diens gezin angst en verdrietelijkheden heeft veroorzaakt. Narigheden voor adressant Het adres is als uitgangspunt ge nomen; bij de besprekingen is de in houd op de voet gevolgd. Te be treuren is echter dat de (eventueel verkorte) inhoud van het adres niet aan het rapport is toegevoegd. Zon der dit adres zelf is de inhoud van het rapport niet altijd even goed te begrijpen. Na de behandeling van het adres werden verschillende personen ge hoord ten aanzien van die punten, welke naar het oordeel der commis sie nog nadere toelichting of ophel dering behoefden. De commissie kwam zeven maal bijeen en heeft in totaal plm. 23 uren vergaderd. Wat betreft de door de wethouder van gemeentewerken gebezigde woorden. „Toen met de werkzaam heden aan de toren kon worden be gonnen, is een bestek gemaakt, maar toen en dit heeft niemand kunnen voorzien is door de PUEM een be slissing genomen, welke een aanzien lijke verzwaring van de te stellen eisen met zich bracht", deelt de com missie het volgende mede: Gebleken is: le. dat op 1 Januari 1950 nieuwe aansluitvoorwaarden in werking zijn getreden bekend als „Aansluitvoor waarden P U E.M. 1950". In die voorwaarden zijn sindsdien geen wijzigingen aangebracht, terwijl ook geen nieuwe voorschriften door de P.UEM. zijn ingevoerd. 2e. dat deze nieuwe voorschriften blijkens een mededeling van de P.U E.M. niet golden voor nieuwe instal laties en eventueel seeds daarvoor gegeven toestemmingen, welke vóór 1 Januari 1950 in uitvoering of in be handeling waren. 3e dat in bestek en voorwaarden voor het maken van de verlichting wèl rekening is gehouden met een aanschrijving van het Hoofd van het bureau Brandweer van het ministerie van binnenlandse zaken, dd 3 Sep tember 1949 aan de vakgroep Electri- citeitsbedrijven. welke kan wor den beschouwd als richtlijn* voor het aanbrengen van electrijche in stallaties in kerktorens, overigens is dit van weinig invloed geweest op de uiteindelijke prijs. Voorts heeft de wethouder gezegd: „Met voldoening stelt spreker vast. dat het hier ook naar de mening van de heer Coolen een uitstekend advi- Waar ligt Robeke? Ten dele ben ik het eens met het hoofdartikel „Waar ligt Duins?" dat onlangs in dit blad verscheen, ten dele echter niet. Inderdaad wordt op het ogenblik de Nederlandse cultuur vrij ernstig benadeeld door naapen van wat overzeese volken aan cultuur (en wancultuur) voort brengen. Ook vroeger kenden wij zulke bedreigingen: men denke aan de verregaande verfransing van de hogere kringen in de 18e en een deel der 19e eeuw en aan Duitse taalinvloeden, vooral in de tweede wereldoorlog, óók op „Duitsvyan- digen" om er maar meteen een voorbeeld van te geven Tengevolge van diezelfde oorlog bevinden we ons in een Angelsaksische stroom die overigens vóór de oorlog ai sterk was. Internationaal verkeer, film, radio, muziek en niet te ver geten de pocketbooks vormen'thans een bedreiging als nooit tevoren. De Nederlandse regering dient daar om ernstig maatregelen te beramen om de Nederlandse cultuur te be veiligen Het zal echter wel hoofd zakelijk neerkomen op onderwij zers en leraren, die dan ook vooral in zuiver taalgebruik het goede voorbeeld dienen te geven Daar naast zou het uitgeven van Neder landse goedkope boeken een krach tige steun kunnen zijn, zoals door de uitgevers blijkbaaar begint te worden beseft Toch móeten we ons hoeden voor overdrijving Een ver nederlandsing van Downs tot Duins. van Plymouth tot Plijmuiden e.d gaat te ver. Het gevolg zal gauw onverstaanbaarheid worden. Ie mand. die bepaalde vreemde talen beheerst zal toch niet licht eigen namen uit die talen gaan verbaste ren tot wat nóch Nederlands, nóch die andere taal is. En wat nu het opschrift boven dit stukje betreft, de Nederlanders kennen hun eigen geschiedenis zo slecht, dat ze me nen. dat België overheersend Frans spreekt en niet weten dat in Noord- Frankrijk Vlamingen al eeuwen lang aan Frans cultuur-imperialis- me worden blootgesteld Wie weet nog, dat Roubaix eens Robeke was, dat Tourcomg eens Torkonje heet te en Valenciennes, Valenciin? Hoe veel malen wordt niet het ocr- Vlaamse Oostende verbasterd tot Ostende? Tenslotte moge ik er de heer Schijf nog op wijzen, dat „Stille Zuidzee' een ongelukkige benaming is. Het kan op die oce aan. die zich tot het hoge noorden uitstrekt, geducht stormen! Pacific heeft voor ons een neutraler bete kenis. H. M. (Naar onze mening betekent „Pacific" zo ongeveer hetzelfde als „Stille Zuidzee", al zit er dan de term „zuid" niet in. Waarom niet „Grote Oceaan"? Dat is de besfc Nederlandse naam, menen wij. Red.) seur betreft" en voorts „de heer Van Ebbenhorst Tengbergen, die electro- technisch ingenieur is". De commissie meent, naar aanlei ding van een opmerking van adres sant. dat niets geconcludeerd kan worden omtrent de deskundigheid van de heer Van Ebbenhorst Tong- bergen, doch de titel „ingenieur" is ten onrechte gebezigd door de wet houder. Naar aanleiding van de woorden van de wethouder „Hij begrijpt eigenlijk niet de ernst, welke do raad ten aanzien van dit eenvoudige on derwerp. waar zo weinig achter zit. aan de dag heeft gelegd" is de com missie van mening, dat geen verband bestaat tussen de vetgedrukte woor den en de bespreking tussen de di recteur van de dienst gemeentewer ken en een 3-tal vertegenwoordigers van een groep middenstanders. Argumentatie niet juist De commissie is tot de conclusie gekomen dat ten aanzien van de kwestie der steigers, welke volgens de wethouder voor het VITA.-plan speciaal verplaatst zouden moeten worden, de door de wethouder ge dane uitspraken en gebezigde argu menten niet juist zijn geweest. Do redactie van artikel 13. 2e en 3e lid, van het bestek, luidende „De uitvoering van het werk moet zodanig worden voortgezet, dat elke wijzerplaat en alle wijzers zullen zijn verlicht en alle andere werkzaamhe den zullen zijn verricht voor en aleer de restauratiewerkzaamheden gereed zijn en de steiger aan die zijde van de toren moet worden gesloopt In dit verband moet er op worden gerekend, dat de steiger aan elke zijde van de toren 2 maanden nadat deze gereed Kal zijn, blijft staan", geeft naar het oordeel der commissie duidelijk aan. dat werkzaamheden voor de verlichting gekoppeld moes ten worden aan de nog te verrichten restauratiewerken. Enkele commissieleder hebben waargenomen, dat de steiger gedu rende dc zomer van 1951 aan diverse zijden van de toren in gebruik is ge veest. Dit .wettigt het vermoeden dat de herstelwerkzaamheden ten dage van de raadsvergadering van 24 April 1951 nog niet gereed waren. Kwestie der brieven Adressant heeft opmerkingen ge maakt inzake het schrijven van di verse brieven. d«e niet beantwoord zouden zijn. De mededelingen, die de wethouder hierover gedaan heeft, zijn juist gebleken Een brief, gericht aan ir Van Nouhuys is telefonisch beantwoord, naar de commissie is gebleken. De brief aan de hoofdinspecteur is niet beantwoord In dit briefje ver zocht de „V.I.T.A." „ons in de ge legenheid te wullcn stellen in een mondeling onderhoud onze ingedien de inschrijving e d. nader mondeling toe te lichten". Dc bedoelde hoofdinspecteur oor deelde het juister, hangende het on derzoek der inschrijving, met eén der inschrijvers geen tussentijdse be sprekingen te voeren, welke mis schien de zaken zouden kunnen ver troebelen. De commissie is van mening, dat het niet ongebruikelijk is om na een aanbesteding contact op te nemen met degeen, die het laagst heeft in geschreven: het standpunt van de hoofdinspecteur kan ze daarom in het algemeen met delen. In ieder geval had de brief beantwoord die nen te worden. Overigens is de commissie geble ken, dat tussen besteding en het be sluit van burgemeester en wethou- deis om niet te gunnen, wel enig te lefonisch contact tussen adressant en de hoofdinspecteur over de inschrij ving bestaan heeft Volgpns het vei slag van de raads vergadering van 24 April 1951 heeft de wethouder gezegd „De heer Kok heeft spreker één briefje geschreven met de medede ling. dat als men maar mc-t heni wil de praten en bereid was hem z'n gang te laten gaan het werk mis schien nog wel goedkoper verricht zon kunnen worden". Na kennis genomen te hebben van het briefje van adressant is de com missie van mening, dat de wethouder een depreciërende nuance in zijn ci taat heeft gelegd. De door adressant gebezigde woorden in de toelichting op dit punt staan echter stellig niet in de juiste verhouding tot de uit lating van de wethouder Het rapport meldt verder, dat adressant zich in eerste en tweede in stantie met anderen tot de raad heeft gewend en thans voor de eerste maal uitsluitend voor zich zelf adresseert. Met het „onderbreken" van het contact met de wethouder bedoelt adressant blijkbaar de oproep om bij de politie te verschijnen. Naar het oordeel van de commissie behoefde dit feit voor adressant geen reden te zijn van verder contact met de wet houder af te zien Juist de tussen komst van de politie had adressant aanleiding moeten geven zich tot de wethouder te wenden ter informatie of die tussenkomst op instigatie of met medeweten van de wethouder was geschied. Er was voor adressant te gereder aanleiding het contact met de wethouder te vernieuwen, omdat er van deze nog steeds een verzoek aan adressant lag om een nieuw on derhoud. aan welk verzoek adressant toen wegens vacantie en ziekte niet op korte termijn gevolg heeft kunnen geven. Vast is komen te staan, dat de heer Van Ebbenhorst Tengbergen inzage heeft gehad van een brief afkomstig van de wethouder van gemeentewer ken en gericht aan de directeur van gemeentewerken, dan wel een af schrift daarvan heeft bekomen. Hiervoor acht de commissie zowel de directeur van gemeentewerken als de hoofdinspecteur voor de restaura ties verantwoordelijk. De commissie is van mening, dat een en ander gelet op de inhoud van de brief niet gebruikelijk en zeker niet tactisch is geweest (Het liep nl zo. dat de heer Van E T. bij de politie een klacht we gens smaad indiende tegen de heer Kok. naar aanleiding van een uitla ting van de heer K. over v E. T. in een gesprek met de wethouder, welke uitlating de wethouder in een brief aan de directeur van Gem. Werken had doorgegeven. Deze brief kreeg de heer v. G. T. te zien. Red.) Slotopmerkingen De commissie kan het verstaan, dat het verloop van deze zaak voor adressant en diens gezin angst en verdrietelijkheden heeft veroorzaakt. Blijkens ingewonnen juridisch ad vies zijn geen termen aanwezig, noch juridische noch morele, op grond v aarvan adressant een schadever goeding zou kunnen worden toege kend. Van een door de raad te verschaf fen genoegdoening aan adressant bui ten dit rapport kan h.i. geen sprake zijn. De commissie meent, dat de rechts zekerheid van belanghebbenden in het algemeen gewaarborgd is, omdat er altijd beroep openstaat op de raad. die het hoogste gezagsorgaan in de gemeente is: er is dan ook voor nie mand reden het ambtelijk apparaat te vrezen, aangezien de commissie de onpartijdigheid \an de raad boven elke twijfel verheven acht Tenslotte is de commissie van oor deel. dat rekening dient te worden gehouden met rechtvaardige verlan gens van het bedrijfsleven in de ge- BUENOS AIRES Te Buenos Aires werd het tournooi om het wereldkampioenschap drie banden voortgezet De Fransman Siguret slaagde er in Vingerhoedt in 54 beurten te slaan De Belg noteerde slechts 33 caramboles. De uitslagen van de partijen uit de 6e ronde luidden. .Garcia Moran (Chili) (Venezuela) Tiedtke (Duitsl Monestrier (Uruguay) Carrera (Arg.) Ventura (Spanje) Friedenthal (Ar§.) Criales (Columbia) Siguret (Fr.) Vingerhoedt (Belg.) Onze landgenoot was vrij. 50 46 5 1.086 24 46 3 0.521 50 57 5 0.877 48 57 4 0 842 50 41 8 1 219 26 41 4 0.634 50 39 7 1.282 20 39 3 0 512 50 54 4 0.925 38 54 2 0.703 Broekhuizen Sterk gestegen productiviteit en groot aanbod van nieuwe krachten Yngve Brodd tekent voor Toulouse STOCKHOLM Yngve Brodd. die Zondag in het Zweedse elftal in de wedstrijd tegen Italië de linksbinnenplaats bezette en ook op 14 Mei van dit jaar te Amsterdam tegen Nederland heeft gespeeld, heeft, aldus „Stockholms Tidningen" besloten een hem door de Franse club Toulouse gedaan aanbod te accepteren en als prof voor deze vereniging te gaan spelen. Voorts heeft Toulouse ook met de Zweedse speler Mellberg een contract afge sloten. Mellberg is vroeger voor Genua uitgekomen „De woningbouw is thans weer op zeer hoog peil. Op 31 Augustus waren bijna 52.000 woningen on derhanden. Wel worden er in ver- "band met de achteruitgang in de investeringssector wat minder fa brieken gebouwd maar daar te genover staat dat de kerken- en scholenbouw meer armslag hebben gekregen. Wij vragen ons af. waar komt bet grote aantal werkloze bouwarbeiders (15.765 op 31 Sept. 1952) vandaan?" Deze vraag wordt gesteld in De Bouwer van 23 October, het blad van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond. Hierbij kun nen. zo wordt verder opgemerkt, verschillende oorzaken een rol spelen. In de eerste plaats de gestegen productiviteit. Zonder twijfel wordt thans per man en per uur meer geproduceerd dan een tijd geleden. Op zich zelf is produc tiviteitsverhoging verheugend, mits de totale productie verhoogt. Bo vendien kwam ons tex ore. aldus De Bouwer, dat in een enkel geval het tempo dusdanig wordt opge voerd. dat de veiligheid vermin dert en het aantal ongevallen toe neemt. Een tweede oorzaak is mogelij kerwijs, dat het aantal nieuwe meente in dien zin. dat bij uit te voe ren werken, met in achtneming van het gemeentebelang cn van econo misch en sociaal verantwoord hande len. zoveel mogelijk onderhandse of openbare aanbesteding moet plaats vinden en persoonlijke voorkeuren uiteraard geen rol mogen spelen. Tarweprijs 1958 blijft 26.per 100 kg. DEN HAAG. De richtprijs voor tarwe van de oogst 1953 is gehand haafd op 26.per 100 kg. Evenals vorige winter verleent liet Rijk subsidie voor onderhoudswerk (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. Om de seizoen- werkvosheid m het schildersbedrijf te bestrijden heeft de minister van Sociale Zaken besloten ook deze winter een subsidie te verlenen bij het uitvoeren van schilderwerk. Voor werkzaamheden, verricht na 17 November en gereed vóór 28 Februari zal een subsidie van 20 procent van rijkswege worden ver leend. Vorige winter heeft de DUW hier mee reeds een proef genomen. Het resultaat was. dat in de winter maanden voor 6.000.000 aan schilderswerk werd uitgevoerd, waarvan naar schatting 60 procent niet zou zijn verricht wanneer deze subsidieregeling er niet was ge weest Dit betekent, dat door het verlenen van subsidie in de winter maanden 24000 „man-weken" werk werd verkregen De kosten van de subsidiëring hebben ongeveer opge wogen tegen de bedragen, die men krachten hoger is dan nodig. On der de timmerlieden en de schil ders is dit zeer zeker het geval. De Bouwer wijst er verder op, dat de werkspreicnng door subsidië ring van schilderwerk gedurende de wintermaanden er toe moet leiden, dat een gedeelte van het zomerwerk naar de wintermaan den wordt overgeheveld, waar door weliswaar de werkloosheid in de winter afneemt, maar die in de zomer toeneemt. Eenzelfde vo lume schilderwerk kan door min der werkkrachten worden uitge voerd, omdat de top vermindert. Komt er geen echt nieuw werk bij. dan moet het corps schilders worden ingekrompen. Een derde oorzaak kan zijn, dat door de minder gunstige toestand in andere industrieën, bouwarbei ders, die na de oorlog ander werk hebben gevonden weer tot hun oude vak terug keren. Hier en daar wordt deze terugvloeiing nogal hoog aangeslagen Men denkt daarbij ook aan diegenen, die een tijdlang zelfstandig heb ben gewerkt en nu weer een baantje zoeken. Aldus De Bouwer. Werkloze bouwarbeiders per ultimo Augustus 1050 1951 1952 Bouwkundigen 140 288 399 Grondwerkers 2363 3248 5356 Timmerlieden 736 24 R0 3900 Metselaars 272 1226 1282 Betonwerkers 80 181 454 Stucadoors 66 112 523 Opperlieden 424 869 1321 Granietwerkers 19 24 80 Schilders 285 467 1913 Overigen 618 921 2077 Totaal bouwnijver heid 5021 9625 17305 Totale werkloosheid ln Nederland 61443 79093 116748 Totaal bouwnijver heid per eind Sept. 4538 10362 15765 Totale werkloosheid eind September 55252 79045 110556 Het brood wordt nog „eigenhan dig" gebakken in de oude met hakhout gestookte oven. Juist zo als vijf eeuwen geleden. (Van een onzer verslaggevers) Het is interessant te weten, dat in deze tijd van huurverho gingen en zware sociale lasten in Amersfoort 49 woningen staan, die zegge en schrijve vijf cent huur per week doen. Deze „huurpenningen", die regelmatig worden geïncasseerd, krijgen de huurders aan het einde van ieder kalenderjaar weer als ge schenk overhandigd! Een eldorado? Inderdaad. De 49 pittores ke huisjes rond de fraaie St. Rochus kapel in de Coninckstraat omsluiten een waar paradijs. De omrmgingsmuur van de Stich ting „De Poth" houdt als in een stenen band een lusthof van rust omsloten. Het lawaai van voorbij denderende auto's dringt tot daar niet door. Slechts het geluid van de wind, die suizelt in de al haast kale takken der lindebomen is het enige dat wordt gehoord. Verder is het stil en stil. Een oude vrouw breit aan een kous; haar man zit voorovergebogen op zijn stoel. Bedachtzaam zuigt hij aan zijn pijp. De oudjes slijten er in to tale rust hun laatste levensdagen. Muur omsluit een paradijs van rust Voor zover bekend bestaat, de Stichting „de Armen de Poth" reeds meer dan vijf eeuwen. Wan neer het gesticht precies is ont staan valt niet te zeggen Uit be zegelde brieven van de „stadre- geerders" blijkt alleen, dat broe ders van den Heiligen Geest (Pothbroeders geheten) voor 1447 al „collecten ende uytdeylingen aan den Armen gedaen hebben, soo van broot. botter, vleys. speek, ever. wortelen en haringh". Uit een en ander blijkt, dat de uitrei king van voedsel van ouder datum is. dan het beschikbaarstellen van huisjes aan de „stilzittenden" ar men. Beide vormen van liefdadig heid worden echter heden ten da ge nog bedreven De woningen worden aan oude arme mensen ge geven. „Beste brave burgers", zo als de heer Knoppers, secretaris van het regentencollege, de „huur ders" noemt. Het huurcontract, dat een huurprijs van vijf cent per week bedingt, dient om een wette lijke titel tegen de bewoners te scheppen. Zij hebben het er best. Kort geleden werd er in de huisjes electrisch licht aangelegd. Het ouderwetse (cn gevaarlijke) gas licht is nu definitief verdwenen. De bedoeling, de zogenaamde „stille Poth" vindt nog steeds als eeuwen geleden iedere Don derdag plaats. De laatste tientallen jaren werd een roggebrood en een half pond roomboter gegeven. Na de oorlog is dat een gewoon brood geworden, terwijl de boter (hoe kan het anders) door margarine werd vervangen Sinds de tot standkoming van de Noodwet Drees is de vraag naar de „Stille Poth" sterk verminderd. Nu zijn er nog ongeveer 170 bedeelden (in de oorlog 220) Het bestuur Het bestuur van de stichting be staat sinds 1809 uit een college van zes regenten en een secretaris penningmeester. dat voor de ver schillende werkzaamheden wordt bijgestaan door een echtpaar «bin nenvader en moeder), dat in het stichtingsgebouw woonachtig is. Dit echtpaar is belast met het in wendige bestuur, dat is: de uitde ling; het toezicht op de woningen en de bewoners, het handhaven van orde en netheid en de zorg voor de bakkerij en de be diening daarvan. U moet namelijk weten, dat het brood, dat weke lijks wordt uitgedeeld, nog „eigen handig" gebakken wordt in de oude met hakhout gestookte oven. Het deeg wordt nog met de hand gekneed. Nam U in de bakkerij eens een kijkje, dan zoudt U zien, dat het brood nog juist zo wordt bereid als vijfhonderd jaren ge leden. De 83-jarige vader van Kamp. in geval van werkloosheid aan steun zou hebben moeten uitkeren Er zou eigenlijk werk genoeg zijn om de w erkloosheld ln dit bedrijf voor het grootste deel op te heffen, verzekerde men ons van bevoegde zijde maar evenals vóór de oorfog, worden de hul zen vrU slecht onderhouden De huur verhoging heeft in deze toestand niet veel verandering gebracht Voor subsidie komt in het a s. sei zoen in aanmerking alle binnenschil- dcrwerk. wit- cn sauswerk en buiten schilderwerk voor zover betreft afbran den. eenmaal gronden en stoppen der ruiten Uitgezonderd van deze subsidie regeling zijn; werken ten laste van het rijk, werken ten behoeve van nieuw bouw werken tengevolge van verbouw en werken uit te voeren ln eigen be heer (voor woningbouwverenigingen kan na overleg, een uitzondering wor den gemaakt) De kosten voor binnenschtlderlng moeten per werkobject minstens i 600 - en voor buitenwerk minstens 250 bedragen; combinatie van twee werken Is mogelijk Per gesubsidieerd werk mag niet meer dan één medewerken de patroon en moet minstens één gezel werken Aanvragen voor subsidie moeten op een door werkgever en schilders patroon ondertekend formulier wor den gericht aan de Commissie voor Beter Schilderwerk in Algemeen Belang „MEBESAL". waarvan het secretariaat gevestigd is in Den Haag. Mauntskade 33 B. Schultc-Van Vliet in Zesdaagse van Brussel Derksen rijfit met Pfters BRUSSEL. Twee sterke Neder landse koppels zullen aan de van 7 tot en met 13 November a s. te Brussel te houden zesdaagse deelne men. Gerrit Schulte heeft zich voor deze wedstrijd verbonden met Arie van Vliet de eerste maal ln de geschiedenis dat Schulte en Van Vliet samen rijden en de nationale sprintkampioen Jan Derksen, die het tijdens de wereldkampioenschappen te Parijs tot de finale wist te bren gen, vormt met Gerrit Peters een koppel. Financiële steun voor Chinese nationalisten? TAIPEH. Afgevaardigden van nationallstisch-voelende Chinese gemeenschappen uit de gehele we reld hebben in de Formosaanse hoofdstad Taipeh een bijeenkomst gehouden. De afgevaardigden, die verklaarden 13.000.000 buiten Chi na wonende Chinezen te vertegen woordigen, zijn voornemens „be- vrijdingsobligatics" tot een bedrag van honderd millioen dollar uit te geven, om de Chinees-nationalisti sche regering de gelden te ver schaffen voor een irwasie in het door de communisten bezette Chi nese vasteland. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hilversum (vac. J. v. d Velden) H G Abma te Rotterdam— Dclfshavcn. Te Silvolde (toez.i L. Boer te s-Heerlansland Bedankt voor Erine- lo (3e preri pij H N. van Hensber- gen te Schalkw ijk Beroepen te Giessen- damNcdor-Ha dinxveld en te Ridder kerk. G H. van Kooien te Brandwijk Te Dage Vuursche, G. Willemsen te Hlerden Aangenomen naar Heerwewaarden. Scholten cand te Santpoort. Benoemd tot hulpprcd te Amsterdam (Saron gcm. met Tuindorp Oost-Zaan- ds J Noordennen zendeling-predikant met verlof. die op 21 Jan 1921 werd benoemd zwaait er nu de scepter. Hij is een uiterst geschikt beheerder waar het college van regenten zeer over tevreden is. Hij kent zijn mensen door en door en weet met hen om te springen. Begrijpelijk is er veel vraag naar de woningen. De gezinnen die voor 'n Pothhuis in aanmerking komen, worden bij beurten door een be stuurslid, doch onder goedkeuring der vergadering, aangewezen Na tuurlijk heeft ook hier het woning bureau een vinger in de pap Het bestuur van „De Poth" is er ech ter in geslaagd op een voor beide partijen uitermate plezierige wijze met gemeentebestuur (sociale za ken) samen te werken. „In alle opzichten kunnen wij zeggen, dat wij een prettige rege ling t.a.v. de verdeling van de be schikbare woonruimte hebben ge troffen," zo zei ons de heer Knop pers Het onderhoud van de huizen vergt uiteraard veel geld. De stich ting heeft echter de beschikking over een vrij belangrijk vermogen, voornamelijk bestaande uit lande rijen. die in de loop der eeuwen door legaten verkregen zijn. Door de ruilverkaveling in de omtrek van de Eem, heeft men ander land verkregen voor dat wat op de oude stukken staat. Uit historisch oog punt is daardoor veel verloren ge gaan Het oude archief met de le gaten, hypotheken, effecten, reke ningen en stadsstukken is van his torisch groot belang. Interessant is het om eens een paar uur in die vergeelde papieren te lezen. Men vergeet er tijd en plaats door. Het jachtige heden maakt plaats voor een even rumoerig verleden. De pestziekte Want wat te denken van de heersende pestziekte in de jaren van 1598'99? Volgens de „Dis- pensiersrekening" werden vele Spaanse soldaten in het „Pesthuis" (dat in 1892 werd afgebroken om plaats te maken voor 12 wonin gen) ondergebracht. De kosten werden zo hoog. dat de regering speciale giften deed. Bepaalde uit delingen vervielen om de uitgaven voor doodkisten te dekken. Er wa ren zoveel zieken, schrijft mr v. d. Leeuw, „dat pne meid tot hulpc werd aangenomen". In het jaar 1603—'04 werd zes gulden ..ten dienste en onderhoud" van de zie ken uitgegeven! De kleren van .de aan de pest gestorvenen werden gereinigd (geboend) en daarna... op de markt verkocht'! In die zelfde tijd vaardigde het gemeentebestuur een ordonnantie uit, dat het huis. waar een pest zieke was gestorven, zes weken ge sloten moest blijven. Alleen de bo venvensters mochten worden ge opend. Dat alles op „boetestraffe" van 10voor elke overtreding In 1667 werd het pesthuis voor het laatst gebruikt Sinds die tijd kwam de vreselijke ziekte niet meer voor. De bedden en dekens werden, gevangenis bij de Gestapo in Oslo, „vermits deselve voor de vogtig- 2ijn vriend Jensen zat in krijgsge- he>d en motte t'eene maal worden vangenschap in Oran werd in '43 bedorven", naar het Stadskinder- door de Amerikanen bevrijd, en voer huis gezonden om aldaar tot ge- toen bij de geallieerde koopvaardij bruik te dienen"„We droomden altijd al van een we- Er komt een Nederlandse consumentenbond DEN HAAG. Het comité tot voorbereiding van de Nederlandse Consumentenbond heeft Zaterdag met 'n aantal belangstellende orga nisaties hier een bijeenkomst gehou den. in deze bijeenkomst is een orienterende bespreking gehouden over de mogelijkheden om te komen tot een centrale behartiging van de belangen der consumenten fAdvertentie LM.) HOOGLAND Dure Koninginnedag Het is niet de gewoonte van een 22-jarige hulpvÊrpleger om zich aan n.isbruik van sterke drank schul dig te maken Maar toen de jonge man op 30 April Koninginnedag te Hoogland ging vieren, zette hij loch wel wat al te erg de bloeme tjes buiten. Op zijn tocht langs verschillende café's dronk hij vier glazen bier en enige borrels De gevolgen bleven niet uit. Een politie-agent. die hem op zijn rij wiel zigzaggend over de weg zag gaan. slingerde hem op de bon. Bovendien verloor hij temidden van de feestdrukte zijn polshorloge De schade in zijn geheel kan pas worden overzien na de jongste zit ting van de Utrechtse Politierech ter. waar de man wegens overtre ding van art. 26 van de Wegen verkeerswet conform de eis van de Officier van Justitie tot veertig gulden boete. subs, twintig dagen hech cnis v. erd veroordeeld Een goedkope feestdag is 30 April voor hem in alle geval niet ge weest. Misschien wel een prettige, maar dan toch een met bittere na smaak. Radiohandelaar uit Oslo ziet oude droom in vervulling gaan; journalist wou mee (Van onze correspondent) reldrels. Ik wist niets varl navigatie. en alles wat daaraan vast zit. ik heb AMSTERDAM. In dc Slxhaven fiagen erj nachten gestudeerd om de ligt de Noorse kotter „Tordenskjold i 7aalt onder de knie te krijgen, we een voormalige loodsboot. 50 Jaar hebben de boot ruim een jaar gele oud. dertien meter lang. vier en een halve meter breed en met een diep gang van twee meter. De kapitein A lev Finseth is een radio-handelaar uit Oslo. ZUn compagnon Jensen blijft radio's verkopen, terwijl Fin seth met zijn vrouw en een 22-jarige Deense journalist Johanssen een reis om de wereld maakt met de „Tor denskjold". „Tordenskjold was een Noorse zee held". zei de kapitein. „Nee." een Deense zeeheld," zei de Deense jour nalist En dat is dan een kwestie, waar ze van het Klelerkanaal af al verschil van mening over hebben, en elkaar voortdurend in dikke histo rische boeken laten kijken, om aan te tonen, dat ze gelijk hebben Fin den gekocht, en 14 Augustus zijn wc onder zeil gegaan." Aanvankelijk voer zijn neef mee. maar die kreeg in Hamburg een op roep dat hij onmiddellijk onder dienst moest, en ging terug naar Noorwegen. In Frederikshavn (De nemarken) kwam de journalist Mo- gens Johanssen de bemanning inter viewen. Johanssen hoorde, dat zy op hun reis van Casablanca via de Cana- rische eilanden naar West Ir.dic de sprong over He Atlantische Oce aan dus nog wel een ma:i konden georuiken. Toen ze Frederikshavn al verlaten hadden werd Joiians.'cn zo onrustig, dat Wj zijn hoof Redacteur 'n hand kwam brengen met dc mede- se th zat in de oorlog' 34 jaar in dc deling, dat hij op reis rond de v.crcld ging Hij trok naar het Kiolcrkonaal, en bleef daar een week yitt v ach ten tot hij de boeg van dc Tor denskjold" zag opdoemen. Mas ik mee''" vroeg Johanssen. „Ja," zei de schipper.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5