STADSVENSTER hoogbouw Raad besluit tot aan Kapelweg NA RUIM DRIE UUR PRATEN: Talrijke bezwaren van aesthetische aard Hooglands raad keurt bouw van twaalf woningen goed Noteert U even 2 K oensdas 29 October 1952 (Van een onzer verslaggevers) Meer dan drie uur heeft de raad gisteravond nodig gehad voor het be handelen van één agendapunt: een voorstel tot het bouwen van 108 tnld- denstandswoningen aan de Kapelweg. Van de raadsleden, die aan het woord kwamen, hadden de meesten weinig waardering 'voor het plan om aan de voet van de Berg tot hoogbouw over te gaan. Ze vonden, dat hoge gebouwen hier niet pasten. Toen echter het voorstel ln stemming werd gebracht, bleek de overgrote meerderheid er toch vóór te zUn. Met 23 tegen 6 stemmen werd het aangenomen. Donderdag vervolg van de zitting Mr Ubïnk Toen drie en twintig maal het „voor" en zes maal het „tegen" door de zaal had geklonken was het juist elf uur. Er werd beslo ten de agendapunten, die nog niet behandeld waren (het waren er maar liefst 26 van de 37) te be waren voor Donderdagavond. Ontzaglijk veel woorden zijn er aan het plan voor de woningbouw aan de Kapelweg gewijd voor het voorstel in stemming werd ge bracht. Twee moties van raads leden werden verworpen. Het ging dus om zes huizen blokken. bedoeld voor de zoge naamde „mid dengroep" van de bevolking. De heer U b i n k (K.V.P.), die als eerste 't woord kreeg, bracht na drukkelijk de grote nood naar voren, die er heerst op het gebied van de huisvesting dezer middengroep. Slechts weinigen, die er toe beho ren. zijn in staat zelf een huis te bouwen en ook de betrekkelijk hoge huren kunnen velen niet be talen. zei hij. De heer Ubink juich te het toe, dat de gemeente daar om voor deze bevolkingsgroep woningen wil gaan bouwen. Hij zou echter graag beschikken over meer inlichtingen over de wijze, waarop B. en W. het probleem in zijn geheel denken op te lossen. Teneinde deze inlichtingen te ver krijgen stelde hij voor het raads voorstel op te schorten tot de vol gende vergadering. De heer Al (P. v d A.) vroeg zich af of uitstel van de plannen de woningbouw niet zou vertra gen. De heer Van der Stek (C.H.U.) bracht naar voren, dat er al een maand gelegenheid was geweest om de bedoelde inlichtin gen te vragen. Wethouder Koopman ant woordde. dat het moeilijk zou zijn het raadsvoorstel op te schorten. Het zou de kans meebrengen, dat met de bouw zou moeten worden begonnen in de winter, wat niet aanbevelenswaard is. De wethou der bracht met klem onder het ooe van de raadsleden, dat het college niet ongefundeerd met zijn voorstel was aangekomen. De in- dertiid opgestelde prognose van het Nederlands Economisch Insti tuut wordt elk jaar aan de toe stand van het ogenblik getoetst. Spreker merkte op. dat het hier ging om slechts een klein deel van het probleem „Op de duur zullen we op de Berg nooit voldoende ruimte hebben voor alle midden standswoningen, die nodig zijn", zei hij. Motie De heer Ubink liet zich dooi de woorden van de heren Koop man en Al niet overtuigen. Hij handhaafde zijn motie, die echter verworpen werd met 19 tegen 10 stemmen. Dat voorspelde een uit gebreid debat, en zo was het ook. Talrijke sprekers voerden het woord, en hun betogen overlapten elkaar in vele gevallen. De heren Van der Stek (C.HU.) en Cool en (K.V.P.) maakten be zwaar tegen de onderhandse aan besteding van de woningen. De laatste vroeg zich in een lang be toog af, of het niet goedkoper had gekund. Mevrouw Van Bienema- Prop (V.VD.) was bang dat hoogbouw aan de voet van de Berg het fraaie uitzicht zou be lemmeren. Ook haar fractiegenoot, de heer De Feber. vond het plan niet passen bij het natuur schoon van de Berg. „Bij alle uitbreidingsplannen is er tot nu toe voorlichting in de wijken geweest", zo zei de heer Coolen (K.VP.j. „Waarom is dit bij het plan Bergkwartier niet nodig geweest7" Spreker was van mening, dat aanvaarding van het raadsvoorstel grote verontwaardi ging zou wekken. De heer Coolen wilde de bouwplannen voor de 108 woningen aanhouden tot het nieuwe uitbreidingsplan voor het Bergkwartier zou zijn goedge keurd. „Monsterdingen". noemde de heer v. Hamersveld (K.V.P.) de ontworpen nieuwe woningen. „Ik heb over het voorstel geweend als Jeremias", zei hij, „maar dan voor onze stad". Na al deze critick kwam einde lijk de heer Al (P. v. d. A.) met waardering. Hij vertelde, dat zijn fractie accoord ging met het voor stel van B. en W., op voorwaarde, dat het niet impliceert de bouw tot boven aan de Jacob Catslaan. De C.P.N.-raadsleden lanceerden beiden een woordspeling. De heer Van Kranen bu re vergeleek het uitzicht op de Berg met het uitzicht van de vele woningzoe kenden en de heer Mulder zet te het „vermoorden" van natuur schoon tegenover het „vermoor den" van veler huwelijksgeluk. Zware taak Wethouder Koopman, die al le sprgkers moest beantwoorden, had een zware taak. Hij begon Koopman met het punt Be bouwing van de Berg. en wees er in dit verband op, dat er voor de oorlog voor dit ge deelte van Amers foort al een uit breidingsplan is gemaakt en goed gekeurd. Het re sultaat is te zien aan de Noordzij de. Het tegen woordige stads bestuur zat hier met een „appen dix" in de vorm van de lncusche buurt. Een zekere afronding acht te men gewenst. Reeds in 1950 is die ter sprake gekomen bij de plannen voor het Stichts Montes- sori Lyceum en een huishoud school. Wel degelijk ls er toen over hoogbouw in deze wijk ge sproken, waartegen van de zijde der raadsleden of bevolking geen bezwaren zijn ingebracht. „De heer Coolen sprak over liefde voor zijn stad", zei de wethouder. „Kan hij niet begrijpen, dat wij liefde voor onze stad gevoelen en dit een heel mooi plan vinden?" Wat betreit het onderhands gunnen van het werk sprak de wethouder als zijn overtuiging uit, dat de prijs, die hierdoor betaald zou moeten worden, laag was. Ter geruststelling van de heer Al verklaarde de heer Koopman, dat het bouwen van 108 woningen niet impliceert, dat hier per se vier rijen huizen gezel zullen wor den. Het totale bouwplan kan nog gewijzigd worden, zei hij. Duplieken Bij de duplieken verklaarde mevrouw Van Bienem a-P ro p uitdrukkelijk niet tegen gewone bouw te zijn, maar wel tegen de voorgestelde hoogbouw. Haar frac tiegenoot, de heer De Feber, wees er op, dat hij nooit voor hoogbouw is geweest. Toen des tijds hiervan sprake is geweest, heeft hij niet begrepen dat het hoogbouw betrof. Wethouder Koopman: „Uit de maquette blijkt toch wel zeer duidelijk wat de bedoeling is en ook de notulen wijzen dit uit". De heer De Feber zou dan graag die notulen nog eens door nemen. Voorts was hij van me ning. dat bij verdere bebouwing, de „doorzichten", waar nu reke ning mee gehouden is, volkomen zullen vervallen. Hij was ook van oordeel, dat er best een ander terrein te vinden zou zijn de raadsleden begrepen wel waarop hii doelde waar deze woningen zouden kunnen worden neergezet. Bezwaren van aesthetische aard wogen ook bij hem zwaar. Daarna nam de heer Coolen weer het woord en was wederom erg lang van stof. De suggestie van de heer Al, dat het hier even tueel arbeiderswo ningen zou kun nen gelden, be streed hij. Nie mand is er mee gediend, wanneer mensen uit ver schillend milieu tezamen komen. Dit plan. zo zei- de de heer Coo len, is geïnspi reerd naar bui tenlandse opvat tingen en hij noemde het bezoek aan Denemarken. Inspiratie uit 't buitenland kan soms tot een goed idee leiden, maar is in dit geval volkomen misplaatst. Wij hebben, aldus spreker, een naam hoog te houden als zijnde een van de bes te bouwers van Europa. Voorts zou de wethouder, vol gens de heer Coolen geen juist onderscheid hebben gemaakt tus sen publieke en onderhandse aan besteding. Hij kon niet accepteren, dat men straks 90 woningen gaat aanbesteden om te bewijzen, dat nvm in de onderhavige gevallen (Kapelweg 108 en KruiskamD 206) ^oed gehandeld heeft wat betreft d«* onderhands^ aanbesteding. Ook bleef hij erbii, dat de raad nu voor een voldongen feit staat. Tenslotte diende h:i een motie in met de strekking de bouw aan te houden tot een behoorliike her- zienmc van het uitbreidingsplan heft "laats gevonden De heer Van Hamersveld kwam daarna nogmaals ziin be zwaren van aesthetische aard naar voren brengen ..Zet ze ergens an ders neer" waren z;in woorden Betreffende het onderwerp „ar beiderswoningen", wees h>i er op, dat or in het levori nog altijd zo iets bestaat als sf°er. Lief Hik gekweel Over dn onmerkine van de wet houder, dat de heer Van H»meri'- veld „dikke woorden" gebruikt TF.RSCHTTTTR COOLEN Schutters boekten successen Leden van de schietvereniging „De Eendracht" namen deel aan onder linge schietwedstrijden te Nijkerk. Van 22 deelnemers behaalde E. P. Kuyt een eerste prijs (een fiets); W. Bos, 2e prijs; A. Mastenbroek 3e prijs en H. v. Beek 4e prijs. Op een schietwedstrijd te Scher- penzeel behaalde C. Mastenbroek een eerste prijs tevens hoofdprijs. Dr Al zou hebben, kwam de tegenop- merking. dat dit een kwestie van appreciatie is. Tegenover de heer Kupers had de heer Van Hamers veld nog „dikkere woorden" ge bruikt. die toen betiteld werden met „lieflijk gekweel" Tegen het plan als zodanig had de heer A1. hij onderstreepte het nogmaals, geen be zwaren. Op twee punten maakte hij een voorbehoud, n.l. wat betreft de hoogte van de blokken op zich zelf en de hoogte van de bovenste rij. De heer Van Kranenburg sprak van een kinderspelletje, dat hier gespeeld werd. Hij had zich over deze kwestie geen oordeel kunnen vormen, om de eenvoudi ge reden, dat zijn fractie geen zit ting heeft in de diverse commis-» sies. Zijn partijgenoot, de heer Mulder, had graag gehoord, waar dan wel die plaats zou zijn. waar de blokken geplaatst zouden moeten worden. Er is tegen dit uitbreidingsplan wel bijzonder veel bezwaar vond de heer v. d. Stek en hij meen de, dat er wel wat gefantaseerd is. Er bestaat, tenminste wat deze zes blokken betreft geen vrees, dat het uitzicht van de hoogste punten van de Berg af, belem merd zou worden. Helling De voorzitter nam daarna het woord en besprak de aesthetische kant van het geval. Buiten de be wailing moeten wij de vormgeving een behoorlijke k3ns geven, was zijn oordeel. Hij nodigde mevr Bienema uit eens op bepaalde punten van de Berg een kijkje te nemen. Van de berghelling is in de meeste gevallen niets te bespeuren. Door de voor gestelde hoogbouw wordt in dit ge val de helling juist geaccentueerd. Wethouder Koopman richtte zich nog tot de heer v. d. Stek met de opmerking, dat op het ogenblik niet zover wordt gegaan als met het oude uitbreidingplan. „Met de heer Coolen kan ik het niet eens worden." zo zei de wethouder, die er fel tegen gekant was, dat het woord „mislei dend" was gebruikt. De motie van de heer Coolen werd in stemming gebracht en met 25 tegen 4 stemmen verworpen. Het voorstel als geheel werd daarna aan genomen met 23 tegen 6 Tegen: mevr. Bienema en de heren Ubink, Coolen, De Feber, Kok en Van Ha mersveld. Nieuw raadslid Aan het begin van de vergadering richtte burgemeester Molendijk een bijzonder woord van welkom tot de heer Ubink. die do raad geruime tijd wegens ongesteldheid moest verzui men. Hierna werd het nieuwe raads lid. de heer W. H. van der Waals iKVP), door de voorzitter beëdigd. Enkele raadscommissies werden ge combineerd De heer Van O o r t bracht bij de behandeling van punt zes, een voor stel tot verhoging vari het voor het in DUW-verband doen uitvoeren van enige werkobjecten verleende cre- diet, dezelfde bezwaren naar voren, die hij twee jaar geleden reeds uitte. Wethouder Koopman zeide, dat de bezwaren destijds ernstig waren onderzocht en gegrond verklaard, maar technische moeilijkheden ble ken in sommige opzichten van on overkomelijke aard te zijn. Slechts de heer B a r t e 1 s kwam met enige opmerkingen naar voren betreffende het voorstel tot het aan brengen van een windscherm op de vluchtheuvel van de Varkensmarkt ter beschutting van de dienstdoende agent, Hoewel het op zichzelf pret tiger is, dat nu naar 'n oplossing van deze urgente kwestie wordt ge streefd. meende de heer Bartels, dat deze oplossing niet geheel en al be vorderlijk kan zijn voor de goede gang van zaken van het verkeer. Ook wilde hij weten wat de mening is geweest van de leden van de ver- keerscommissie Voorts was hij van oordeel, dat bij regen, mist of sneeuw de ruiten zouden beslaan. De Voorzitter antwoordde, dat deze zaak van alle kanten be keken is. waarna het voorstel zonder meer werd aangenomen. DE A VONTIIREN VAN KAPITEIN ROB 2035, Terwijl Rob met Skip opgesloten zit «u een hut, overlegt de commandant van de on derzeeboot met zijn of ficieren, wat hem te doen staat. „Ik ben er van overtuigd, dat die Lupardi in de buurt is," zegt de commandant, „en als die gek het in zijn hoofd heeft gehaald om die schotel voor on ze neus weg te pikken, doet-ie dat ook." Dan is het zaak direct t on derzoeken of hel moge lijk is de schotel nog te lichten." zegt de eerste stuurman; „het ding ligt maar vijftig meter diep en het moet dus mogelijk zijn." Een uur I in telefonische verbinding staat met de com- i de man heeft niet in de gaten, dat terzelfder later wordt een diepzeeduiker neergelaten, die mandant. Hij ziet hoe de schotel vrijwel onbe- tijd een kleine onderzeeboot nadert.... met een sterke electrische lamp is uitgerust en schadigd op de bodem van de oceaan.ligt. Maar LEUSDEN Leerzame bijeenkomst van ULG In de Dinsdagavond gehouden al gemene ledenvergadering van de af deling Leusden-Stoutenburg van het Utrechts Landbouw Genoot schap in Café „De Driesprong" te Stoutenburg, heette de voorzitter jhr Van Geen in z'n openingswoord in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer Uyttewaal uit Schalkwijk welkom. In verband met net periodiek aftreden van het bestuur, waarvoor thans de heren A. van Schothorst en J. G. van Middendorp in aan merking kwamen, die echter ter stond herkiesbaar zijn, deelde de heer Van Schothorst mede zich niet weer beschikbaar te stellen voor een functie. In zijn plaats werd de heer A. van Donselaar te Stouten burg gekozen. De heer Van Mid dendorp deelde mede dat hij aan vankelijk het voornemen had om te bedanken, omdat hij dikwijls zo teleurgesteld werd door de leden. Als voorbeelden noemde hij het vergaderingsbezoek. Het grootste percentage van de leden blinkt uit door afwezigheid. Toch nam de heer Van Middendorp zijn herkiezing als secretaris weder aan. Nadat de zakelijke agendapunten waren afgewerkt kreeg de heer Uyttewaal gelegenheid om zijn on derwerp „Wat moet de boer weten van de sociale voorzieningen en las ten betreffende het personeel" uit een te zetten. Spreker doorliep ach tereenvolgens in grote trekken het ontstaan van een zestal sociale wet ten te weten als eerste de Kinder wet. vervolgens de Verzekerings wetten de Ongevallenwet die in handen werd gelegd van de Over heid en waarvan vooral dr Kuiper een der voormannen was. de Inva liditeitswet van 1904, Kinderbijslag wet en een Wachtgeldverzekering. De heer Uyttewaal wees op de belangrijkheid van deze wetten voor de boer. Hij moet weten als werk gever welke plichten en rechten zijn werknemer heeft, maar ook welke financiële regeling in deze voor hem geldt. Spreker stond uit voerig stil bij de vele administra tieve beslommeringen die deze so ciale wetgeving met zich brengt en die eigenlijk niet passen in het ka der van de boer zijn werk. Na de .pauze werd spreker vrij wel door alle leden bestormd met vragen over dit onderwerp, zodat er een geanimeerd debat ontstond. Auto's botsten Toen Dinsdagmiddag j 1. in de schemeravond de auto van dr Ber- gink stond geparkeerd op de rech terzijde van de Arnhemse weg even voorbij de Ned. Hervormde kerk te Leusden bleek deze auto een hin derpaal te zijn voor een achterop komende bestuurder van een luxe auto. Deze moest namelijk stoppen voor een tegenligger, maar wegens de glibberige weg gleed de auto door. kwam tegen de dokterswagen, welke hierdoor vooruit schoot, waarna beide voertuigen' tegen een boom tot stilstand kwamen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de doktersauto was zo wel aan de voor- als aan de ach terzijde beschadigd, terwijl de an dere auto, bestuurd door de heer Ontvlucht Tijdens een patrouillerit van de Rijkspolitie te Leusden werd haar aandacht getrokken door een in manchesterpak geklede ongeveer 25-jarige jongeman, die zijn best deed al liftende in de richting Arnhem weg te komen. De politie mannen besloten deze man eens aan de tand te voelen, waarbij al vrij vlug aan het licht kwam dat zij hier te doen hadden met een uit Avereest ontvluchte psycho- paath, die aldaar was geplaatst we gens diverse gepleegde misdrijven. Hoewel hij in de richting Arnhem stond te liften gaf- hij aanvankelijk voor op weg te zijn naar zijn broer, die in Soest met een kapotte auto stond. De man is weer naar de in richting teruggebracht. St Hubertusjacht Nog enkele dagen scheiden ons van 1 November, de dag. waarop de Koninklijke Nederlandse Jacht Vereniging haar traditionele ope ning van jacht viert. Menig jager en lid van deze Vereniging ziet met, verlangen naar dit tijdstip uit. Geen wonder overigens als men weet dat een toom van niet minder dan 70 honden waaronder jonge en oude volkomen is afgericht op de komende vossenjacht, een jacht met dikwijls spannende mo menten, waarbij het soms de ruiters onmogelijk is om de zeer snelle honden bij te houden die met een onverklaarbaar dierlijk instinct het spoor van hun prooi volgen en niet eerder rusten dan wanneer het hol van de vos is ontdekt Intussen verblijven zij alle dagen op een af stand van enkele meters van niet minder dan 3 vossen, die er voor zorgen dat de sliptrekker steeds weer een verse wis heeft. Zaterdag 1 November is dan de opening van deze jacht om 2 uur bij huize „De Treek" te Leusden. van waaruit niet minder dan 3 runs worden ondernomen op de vos. Als we goed zijn ingelicht zal een niet onbelangrijk gezelschap de honden op hun sporen volgen, zodat het ge heel zeer aantrekkelijk belooft te worden. WOUDENBERG Interessante avond Tot Nut en Genoegen Een bijzonder leerzame avond voor de leden van de vereniging van Jonge Boerinnen „Tot Nut en Genoe gen" werd gisteravond te Wouden berg gehouden Na opening door de presidente, mevr. Groenedijk, werd een film vertoond waarin de ver vaardiging van Rayon van begin tot eind werd voorgesteld. De grondstof voor Rayon wordt in hoofdzaak ge leverd door de naaldbomen van Ca nada. Finland en Noord-Zweden. Rayon is dus geen surrogaat van na tuurzijde, maar een zelfstandige stof, zodat de naam „kunstzijde" mis plaatst is. Rayongaren is uitstekend geschikt voor het vervaardigen van kousen,' dameslingerie, japonstoffen, voeringstoffen en auto- en vliegtuig- bandencanvas. Nederland telt enke le grote Rayonfabrieken; de A.K.U. heeft er twee in Arnhem en een derde te Ede. de H.K I. heeft een Rayongarcnfabriek te Breda. Na de pauze werden talrijke stoffen ver toond. waarin Rayon was verwerkt. AANBESTEDING De aanbesteding van het rijwiel pad Woudenberg-Maarsbergen langs Keeman uit Veenendaal enkel aan j de Provinciale weg zal plaats hebben de voorzijde was beschadigd. op Maandag 10 November a.s. Voetpaden bij onbewaakte overweg blijven voor verkeer geopend (Van een onzer verslaggevers) De raad van de gemeente Hoogland was gisteren ongeveer drie uur bij een om over een uitgebreide agenda te vergaderen. Onder andere werd de raad door B. en W. een plan voorgelegd tot het onttrekken aan het open baar verkeer van enige voetpaden te Hooglanderveen. Men hoopte hierdoor de buitengewoon gevaarlijke onbewaakte overweg bij de Hoog cn Weller- laan te kunnen laten vervallen. Een van de raadsleden merkte naar aan leiding van het voorgelegde plan op, dat, indien het pad voor verkeer zou worden afgesloten, hü het eigenhandig weer zou „openleggen". Het plan werd afgestemd. Het voorstel tot het verlengen van de ontruimingstermijn van de wo ning Bunschoterstraat 13 deed veel stof opwaaien, evenals het voorstel ten aanzien van het verzoek van een tweetal beroepskeuzebureaux in Utrecht om subsidie. De heer H Vlos (KVP) meende dat de raad wel subsidie moest ver lenen. Hij vond het noodzakelijk dat kinderen getest worden voor be roepskeuze. De voorzitter, de heer S. J. H. Laumans, wilde de sub sidiekwestie geval voor geval bekij ken. „Anders is het hek van de dam", zoals hij zeide. Nemen wij het voorstel wel aan, zo vervolgde hij, dan scheppen wij een precedent. „Morgen kan de hele gemeente zich wel laten testen; dan zouden wij voor een ieder subsidie moeten verlenen!" Het voorstel werd door B. en W. ingetrokken Het voorstel tot verkoop van een stuk bouwterrein aan W. v. d. Kle- tersteeg bracht de gemoederen pas goed in beroering. Indertijd had de heer Kletersteeg de gemeente grond toegezegd. Hij had echter geëist daar later hon derd roeden grond (tegen de zelfde prijs) voor terug te krijgen. De grond, die B. en W. voorstelt aan hem te verkopen moet echter gele verd worden voor een prijs, die be neden de door de raad vastgestelde verkoopsprijs ligt. Althans zo leg de de heer Vlos het uit. „Wij zijn misleid. De raad is in deze trans actie onkundig gelaten"! De voorz. gaf toe. dat 't voorstel tot aankoop, tijdens de vorige verg. naar voren ge bracht. inderdaad niet geheel cor rect was geweest. Het voorstel werd aangenomen met algemene stemmen, hoewel de heer Vlos werd geacht te hebben tegen gestemd. Het voorstel tot het bouwen van twaalf woning wetwoningen werd na discussie aan genomen. De heer H. v d. Heuvel (KVP) had de woningen liever „ge splitst" gezien. D.w.z. zes huizen in Hoogland en zes in Hooglander veen. Wethouder J. v. d. Hengel legde uit waarom dit niet moge lijk was. „De grond is daarvoor niet aanwezig", zo zx?i hij. Dit is de eni ge mogelijkheid; bovendien dient er snel te worden gehandeld. De heer Vlos had graag enige woningen voor grote gezinnen in het plan be trokken gezien De voorzitter merk te aan de hand van deze opmer king op, dat dergelijke voorstellen helaas bij de huidige financiële ge meentepositie niet verwezenlijkt konden worden. Het voorstel werd aangenomen, ondanks het feit dat enige raadsleden de strekking van het voorstel niet helemaal juist von den. Als leden van de Woningcom missie werden herbenoemd: W. J. v. d. Grooteveen; R. Hopster; H. v. d. Heuvel. De heer A. Pasker, die l wegens gezondheidsredenen de com- Aanrijdinkje Gisterenmorgen liep S V. K. met een verveeld gezicht door Plantsoen WestHij kwam van het Politiebu reau en trof de mensen, die hij hebben moest natuurlijk net niet. Nat en vies waren de met herfstbladeren be zaaide straten en S. V. K. kwam direct in die mise rabele kille herfststemming en vond het aards bestaan op dat ogenblik maar zo zo, temeer, daar hij nog nietè voor zijn s.v. had ge zien en bitter mompelde „Er gebeurt ook nooit eens iets als S. V. K. even op straat is". De gedachte woel de nog in S. V. K.'s brein toen het gebeurde: piepende remmen, klap, boem. aan rijdinkje! Een kleintje, maar een echte en S. V. K. voelde zich op hetzelfde moment een beetje schuldig, omdat zijn wens-gedachte zo ogenblikkelijk vervuld werd Gelukkig viel alles nogat mee. Een grijze slee, die erg dicht achter een be stelwagen met nanhangwa- gen zat, kon niet zo snel remmen, toen zijn voorgan ger stoppen moest om ver keer van rechts voorrang te verlenen. De grijze raakte de aanhang met een flinke klap en het linkervooraan- zicht kreeg een knauw. De witgemouwde agent was er al en dirigeerde de wagens naar het parkeerterrein te genover het oude politie bureau, want de botsing ge schiedde aldaar op het kruis punt Plantsoen W.-Utrecht- seweg Het ging verder nog al gemoedelijk. Chauffeur, slee-eigenaar en diender werden het vrij snel eens. Natuurlijk bemoeiden enige lieden zich met het geval, die er niets mee te maken hadden en die niets gezien hadden, maar dat zijn meest al de beste getuigen... „Wat een tref, hè", zei S. V. K. tegen de man van de bloemenkiosk, „Zo'n on geluk op bestelling zie je niet iedere dag". Ping Pong S.V.K. ziet kans om eens in de week ondanks zijn drukke bezigheden zich gedurende enkele uren te wijden aan een sport, die hij vroeger met ping pong placht te betitelen. Nu heeft hij, als insider, het natuurlek over tafeltennis. Ma kregen er op het laatst ruzie. „Naar de kostschool", zei Pa onverbiddelijk, maar zijn wederhelft was daar beslist tegen. „Je zult zien, daar komt niets van te recht, laten wij het thuis nog maar eens een poosje met haar proberen". De heer en meester des huizes zat de heren (ook de da- Sigaar Toen de buschauffeur Jan van Gent uit Amerika in Amersfoort terug kwam, hadden velen hem bloemen mes) hoog, erg hoog. Zij gezonden. Een sigarenfabri- raakten er niet over uitge- - praat en vertelden en be- bleef bij de kostschool en transpireerde. En de Raad. dus in alle andere ver- hy praatte door. haaltjes zou staan: ze ging niet ging Fietje naar de Kostschool. Hartroerend af scheid, vermaningen van de vroede vaderen (dames kant uit Tegelen zorgde voor een bijzondere origine le attentie. Hij verraste de chauffeur met een grote doos sigaren, blijkens het bandje van het merk Jan van Gent, een merk, dat Heeft de voorzitter niet deze man al jaren blijkt te eens verzocht kort en bon- uoeren. dig te zijn cn hebben toen toogden maar, vurig, kalm, bezielend berustend, luid op of haast onverstaanbaar. En het was warm, erg warm. De publieke tribune Pa, tranen van Ma en een onverschillig „Ik zal wel zien" van de enige. Een week ging voorbij, een ang stige week voor mama. want er kwam geen bericht en zij klaagde: „Je zult zien het gaat niet goed". „Af wachten", zei Pa en toen kwam de brief. Ma maakte hem open las het. epistel snel door en verbleekte bij de laatste regelsvoorts heb ik het hier best naar mijn zin en ik ben dol op Ping Pong." incluis) niet ijverig van „ja" geknikt? Ach ja, goe de voornemens en de weg naar de helDat het uit zicht van, op of tegen de berg belemmerd zou wor den. zat velen wel erg dwars. En de woningen zelf erwerd gesproken van monsters en misselijke mirakels en van vandalis me jegens de natuur. Maar anderen spraken weer van de grote woningnood en lieten hun bezwaren aan- „Zie je wel", snikte ma gaande de aantasting van geheel ontdaan, .ik heb wel het natuurschoon vervallen. gezegd, dat het niet goed zou gaan, nou is ze al gek op een Chinees..." Raad op praatstoel De publieke tribune ech ter moet wel de indruk ge kregen hebben, dat bijna iedereen tegen het voorstel was. De tegenstanders weerden zich dan ook ge ducht. lieten zich niet uit 'U 8 De boden van het ge- het klinkt niet alleen veel meentehuis hebben het gis- beter. maar voorkomt ook teravond wel druk gehad, het veld slaan en begonnen misverstanden. Ja, misver- want de raadsleden hadden standen, want S.V.K heeft dorstige kelen. Een verliefd eens een geval meege maaktGetrouwde ken- s-> nissen hadden een dochter, moest wel aannemen, dat enig kind. Meestal is het zo ^ie ijefde Amersfoorts na- als je er meer hebt, lukt het met de opvoeding veel vlotter, maar als je er maar een hebt, verandert de zaak, dan kan het soms een toer want de raadsleden hadden trouw opnieuw hun be- zwaren naar voren te hart is dorstig, luidt een brengen. Klokslag elf uur bekend gezegde en S.V.K. kwam de stemming. Drie en twintig voor en zes te gen. S.V.K. had zo de in druk, dat het ook met een paar woorden minder had gekund. Hij vreest, evenals tuurschoon en de volks huisvesting betrof. Die lief de heeft de tongen flink losgemaakt en de stemmen de voorzitter, het ergste worden. Zo was ook het ge- sch°r- te over om voor morgenavond. Ging ..nU iiiAAv t a T a. »a a„ /loei not nil /vm I flfl nnnon' nïin val met de kennissen, die heel wat te stellen hadden met Fietje. de enige. Dat zich weer te laven en dan weer verder te praten het nu om 108 huizen; dan wordt de bouw van het ging lijken op een vi- woningen besproken was me er eentjePa en cieuze cirkel. De hoogbouw S.V.K. heeft nu al dorst. missie moest verlaten werd opge volgd door E v Westerlaak; de heer A. B. Altena werd opgevolgd door G. Timmermans. HAMERSTUKKEN De volgende agendapunten gmgen vlot onder de hamer door: Een voorstel om aan J. Wernsen een vaste aanstelling als wegwerker te verlenen; een voorstel tot het ver lengen van de ontruimingstermijn van de woning Bunschoterstraat 13; een voorstel tot verhoging van de bijdrage in de premiekosten wegens vrijwillige ziekenverzekenng van het gemeentepersoneel; een Voorstel tot het verlenen van een bijdrage van 15.per jaar, per leerling, in de exploitatiekosten van de landbouwschool; een voorstel tot hernieuwde vaststelling van de Win- këlsluitingsverordening; een voor stel inzake het verlenen van ver goeding voor het gebruik van het St. Josephpension voor het v.g.l.o een voorstel tot verkoop van een stukje weg aan de N S bij de over weg te Hooglanderveen; een voor stel tot aankoop van een hogedruk nevelspuit cn het invoeren van een brandweerbelasting. GRAND THEATER. Van 24 t/m 30 Oct.: „Starlift". Toegang elke leeftijd. Aanv Zo. 2, 4.15 en 9 uur; Do 2 30 uur; overige dagen: 2.30, 6 45 en 9 u. Donderdag 30 Oct. aanvang 8 uur: A.B.C-Cabaret met „Bibelonië CITY THEATER. Van 24 t/rn 30 Oct.: „Tijgerhaai". Toegang 14 jaar. Aanv. Zo. 2. 4 15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen: 2 30 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van 24 t/m 27 Oct.: „Schaduw van de Adelaar". Toegang 14 jaar. Van 28 t/m 30 Oct.: „Misdaad zonder pardon". Toegang 14 jaar. Aanv Zo. 2. 4 15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6 45 en 9 uur. CITY THEATER. Van 24 t/m 26 Oct.: ..On Moonlight Bay". Toeang elke leeftijd. Van 27 t/m 29 Oct.: „Tanks vallen aan". Toeang 14 jaar. In de Donderdag-cyclus 30 Oct.: „De vrouw met het gesclrinden gelaat". Toegang 18 jaar. Aanv.: Vrijd. 8 u.. Za. en Do 2,30. 6.45 en 9 uur. Zo. 2. 4J5. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen. 2.30 en 8 uur. WOENSDAG 29 OCTOBER MARKTHAL 14 en 16.30 uur Kin- der voorstellingen met Jopie Slim en Dikkie Bigmans. AMICITIA 20 uur Voordrachte avond door Geoi-gette Hagendoorn. ORANJEBOOM 20 uur Vergade ring Pedaalridders. DONDERDAG 30 OCTOBER GEB. VRIJZ. HERV. 20 uur Oecu menische Jeugdraad Lezing aoor mcj. da. B Ruip, over haar werk in de Russische sector van Berlijn DONDERDAG 30 October AG Huis 19 30 uur, Propaganda-avond N.V. B.H.S. VRIJDAG 31 OCTOBER AMICITIA 20 uur Feestavond Rijks Kweekschool. MONOPOLE 20 uur R.K. Volks universiteit. Derde lezing cursus Muziek. ZATERDAG 1 NOVEMBER AMICITIA 20 uur Feestavond Kunst en Genoegen" „St, Aechten" F K. Toneelver. ..Euripides' „En Jacob diende Blyspel in 3 be drijven. AGENDA VAN AMSTERDAM TONEEL WOENSDAG 29 OCTOBER: Stads schouwburg 8 uur Rotterdams To neel met de première van Piran dello's „Hendrik IV". MUZIEK WOENSDAG 29 OCTOBER. 20 uur Concertgebouw Abonnementscon cert o.l v Josef Krips. DONDERDAG 30 OCTOBER. 20.15 uur Abonnementsconcert o.l.v. Josef Krips. VRIJDAG 31 OCTOBER. Stadsschouw burg 20 uur Nederlandse Opera met „Le nozze di Figaro". Veiling In de gisteravond gehouden vei ling van onroerende goederen ten overstaan van notaris G J. Hols- heimer ter standplaats Woudenberg, gehouden in de zaal Kamperman, Lahgestraat 113 te Amersfoort wer den de navolgende percelen publiek verkocht: Percelen 1 en 2: Het fabrieks gebouw met erf te Amersfoort, Kleine Nachtegaalstraat 6 tezamen met het woonhuis met erf te Amersfoort. Kleine Nachtegaalsliaat 2. aan de makelaar E. J. Ruiten berg q.q voor 7400. Perceel 3: Het woonhuis met erf te Amersfoort, aan de Hendrik van Viandenstraat 24. aan de heer H. F. van Slooten te Amersfoort voor f 6900.— Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth, d v H. Schouten en B de Boer Jan. v H. Schouten en B. de Beer. Fer dinand Franciscus, z v H B Bos en M H Huppertz. Theodorus l,ar> hertus, z. v. R. van 't End en R. J. v Est enk Overleden: Mint je Diemerson, 77 jr. geh. m C. v. d Ee--g.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2