Pt is de shag! Strijd in Kenia wordt feller en wreder Bevan willigt eis van Labourleiding in Voorts GELEZEN- Arrestant beledigde twee politie-wachtmeesters Mexico verwacht veel van Nederlandse expositie Regering deed voor Urker vissers al het mogelijke Saarkwestie in een „zeer ernstig" stadium, zegt Bonn en gewogen maar... Reorganisatie Koninklijke Landmacht Chefarine „4" doet wonderen Drciag uw haar in vogelpluim- coiffure J r~ Woensdag 29 October 1952 S DRIE NIEUWE MA OE MA OE-MOORDEN NAIROBI. De spanning in door de IVIaoe Maoe bedreigde witte hoog landen van Kenia steeg Dinsdag, nadat beide partijen in het openhaar getuigenis hadden afgelegd van hun. vastberadenheid tot het bittere einde te zullen vechten, een strijd, die met de dag feller en wreder wordt. De Maoe Maoe is verantwoordelijk gesteld voor nog drie moorden, waardoor het aantal slachtoffers van deze beweging tot 45 gestegen is. Ondertussen is de Britse minister van Koloniën, Lyttelton, uit Londen per Cornet- straalvliegtuig vertrokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de moeilijkheden in de Oost-Afrikaanse kroonkolonie. Leden van het nieuwe dagelijkse bestuur van de Afrikaanse Unie in Kenia hebben verklaard, dat zij achter hun president Kenyatta en de andere gearresteerde leiders blij ven staan. Drie nieuw gekozen leiders van deze 100 000 leden tellende inheem se bond hebben Maandag verklaard, dat elk Maoe Maoe-lid dat in de bond zou worden aangetroffen on middellijk uit de partij zou worden gezet. Autoriteiten staan nog steeds sceptisch tegenover deze betuigingen van onschuld. Zij zeiden dat het be wezen is dat er banden tussen deze organisatie en de Maoe-Maoe be staan. Sir Evelyn Baring, de gou verneur van Kenia, heeft Dinsdag in het parlement meegedeeld, dat regelingen getroffen worden om meer bestuursambtenaren 't binnen land in te sturen. „Op het ogenblik is de grootste behoefte van het land de versterking van het vertrouwen onder de vele vredelievende en lo yale Afrikanen van alle stammen in de reservaten en de nederzettingen", Strenge straffen voor ontspoorde Hardenbergers 's Avonds na elf uur niet buitenshuis ALMELO. De rechtbank te Almelo heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de jeug dige Hardenbergers. tegen wie de Officier van Justitie de vorige week wegens ontucht gevangenis straffen had geëist van zes weken tot acht maanden, waarvan een gedeelte voorwaardelijk. Vijftien verdachten werden ver oordeeld; zes hunner kregen zes maanden met aftrek waarvan vier maanden voorwaardelijk: één vier maanden met aftrek waarvan twee voorwaardelijk; zes zes weken met aftrek waarvan de helft voor waardelijk; één vijf weken met aftrek waarvan drie weken voor waardelijk en één verdachte kreeg twee weken voorwaardelijk en 15.boete. Bijna alle jongelui werd boven dien een verbod opgelegd zich zonder schriftelijke vergunning van de postcommandant der Rijks politie, 's avonds na elf uur bui tenshuis te bevinden. Britse consul mag in Teheran blijven TEHERAN. De Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken Fa- temi zei Dinsdag dat hfj consul Zahir opdracht heeft gegeven in Londen te blijven voorlopig totdat de regering een beslissing beeft genomen over de vraag of men hem daar zal laten. Fatemi zei dat de Britse consul in Teheran mag blijven ter behartiging van de Britse belangen, zo meldt U.P. Fatemi zei ook dat premier Mos- sadeq Zaterdag een speciale bood schap aan de Engelsen zal richten wanneer de laatste leden van de staf van de Britse ambassade uit Teheran naar Bagdad vertrekken. Hij zei dat deze boodschap gezon den zou worden door bemiddeling van de Britse zaakgelastigde Middle- ton en de redenen uiteen zou zet ten waarom Perzië de betrekkingen met Engeland heeft verbroken. Twee boeken over de Sowjet-Unie. van mensen, die langere tijd al daar heben vertoefd, vragen onze aandacht. Het ene is van onze gewezen ambassadeur in Moskou, dr P. C. Visser „Mijn indrukken uit de Sowjet-Unie"; uitg Holkema Warcndorf. Amster dam, (prijs /6.50i. het andere van een vroegere Duitse krijgsgevangene, zekere Klaus Ackcrniann („Het Tand van de zwijgende Millloenon", Uitg Lieverlee, Amsterdam, prijs ƒ5.90). Het is op ge heel verschillende wijzen dat de schrij vers hun kijk op het probleem Sowjet- Unie geven dr visser gebruikt in hoofd zaak de anecdote ter belichting van het Russische leven, zoals hij het heeft le ren kennen; Ackcrmann daarentegen Leeft volkomen afgezien van een be schrijving van de persoonlijke belevenis ten gunste van een behandeling van tal van zaken, die voor een groot deel dui delijk buiten de eigen ervaring liggen. Het nadeel van de eerste methode ls. dat zij slechts een beperkte stof tot on derwerp van beschrijving duldt. Bij de tweede methode komt de overtuiging, dat men hier nu werkelijk met de ob jectieve waarheid wordt geconfronteerd in het gedrang, vooral wanneer zoals in het boek van Ackermann, elke po ging tot bewijsvoering ontbreekt. Deze bezwaren verhinderen ons niet. beide boeken ter lezing aan te bevelen: alleen en tezamen schetsen zij het beeld van een maatschappij waarin de Wes terse mens niet zou willen. Ja zelfs niet zou kunnen leven, maar die toch boeiend en Interessant is en waarin de millioe- nenbevolking van de Sowjet-Unie. on danks vrees voor de alom-tegenwoordige geheime politie, zich niet al te onge lukkig schijnt te voelen. JOURNAAL ER zullen meer mensen zijn. die de film „ClQchemerle" hebben gezien, dan die de gelijknamige roman van de Fransman Gabriel Chevalier, waarnaar deze film was gemaakt., zullen kennen Het boek overigens dunkt ons nog bekoorlijker en amusanter dan de film. Maar film of boek een van deze twee moei toch wel een aansporing zijn om „wijlen meneer Euffe" ter hand te nemen. Van dit boek is onlangs bij de uitgever A. J. G. Strcngholt te Amster dam een tweede druk verschenen. (Prils 7.50) De thans 80-jarige Jan Fabrlclus heeft in samenwerking met -Anne de Vries ge schreven de roman „De Ring van de Profeet" uitgave C F. Callenbach in Nijkerk. (Prijs f 5.40) Het is een span nend verhaal van een mens die. on schuldig verdacht wordt van moord. De vele lezers die Fabncius zich in de loop der jaren heeft verworven zij hier medegedeeld dat de schrijver, die in Engeland woont lijdende is aan een ern stige oogziekte De vrees bestaat dat Fabricius geheel blind zal worden zo verklaarde hij. „Wij zullen de troepen, de speciale politie en de andere versterkingen niet terug trekken voordat wij de dingen weer op hun plaats gezet zullen hebben" Leden van de Maoe Maoe zijn Maandagnacht de alleenstaande boerderij van de Europeaan Bowyer binnengeslopen. Bowyer en twee jonge inlanders, die voor hem wer ken, werden vermoord. Behalve de 45 doden heeft de Maoe Maoe stamboekvee van Euro pese boeren op grote schaal ge slacht. De huizen van inlanders en Europeanen zijn met de grond ge lijk gebrand en tal van missiesta tics zijn geplunderd. Minister Moekarto: „Bijzonder prettig gesprek met minister Beyen" SCHIPHOL De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Moekarto is Dinsdagavond naar New York vertrokken om deel te nemen aan de Alg. Vergadering der Ver enigde Naties. Hij zeide dat de be sprekingen. die hij met minister Beyen had gevoerd, „bijzonder pret tig" waren geweest en z.i kunnen leiden „tot wederzijdse overeenstem ming op vele gebieden." Prins Bernhard in Mexico aangekomen DEN HAAG. Precies op de vastgestelde tijd (18.50 uur Ne derlandse tijd) is het K.L.M.- vliegtuig „Prinses Wilhelmina" met aan boord Prins Bernhard en zijn gezelschap, te Monterey in Mexico aangekomen. Na een verblijf van 24 uur in Monterey, dat in het Noord-Oos ten van Mexico ligt. zal men doorvliegen naar Mexico City, het einddoel van de reis. (Advertentie l.M.i Onder dienst of. buiten dienst. In bagageruimte ontstond vechtpartij, waarbij rake klappen zijn gegeven (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De arbeider M. H. C. uit Maastricht, die door de rechtbank in Haarlem tot veertien dagen gevangenisstraf werd veroor deeld. hoorde Dinsdagmiddag in ho ger beroep drie maanden tegen zich eisen wegens weerspannigheid en belediging van ambtenaars in func tie. Tijdens zijn overbrenging van Maastricht naar Haarlem zou de man twee wachtmeesters der Rijks politie hebben beledigd. Toen de wachtmeesters hem naar de bagage ruimte van de trein wilden brengen, ontstond een vechtpartij, waarbij de wachtmeesters rake klappen uitdeel den met de gummistok Het publiek toonde zich veront waardigd over het optreden der wachtmeesters. „De behandeling was onmense lijk". zei C. „Ja. ja", z«i de procu reur-generaal „eerst de wachtmees ters beledigen en dan. als zij kwaad worden, zeggen: ik ben maar een gevangene, ik ben machteloos. Dit noemen ze pesten." De arbeider gaf toe. dat hij niet in zijn humeur was. Hij had in Maastricht zijn zuster willen spre ken. maar dit mocht niet. In de trein heeft hij zonder toestemming het raam geopend. Pres.: „Heeft u de wachtmeester uitgescholden voor rotzakken?" Verdachte gaf dit toe. maar hij zei er bij: „Na het slaan". „Bent u m de bagageruimte be wusteloos geslagen?", vroeg de pre sident. Verd.: „Nee. maar het waren wel ernstige klappen". De beide wachtmeesters getuig- Amerikaans kapitaal in Nederlandse industrie Vervolg van pas. I Het is een gelukkig feit. dat er facto ren zijn, die juist de belegging van Amerikaans kapitaal sterk zullen stimu leren. zo meende dr Winsemius. Toen de Marshall-hulp werd verleend bete kende dit voor de Amerikaanse export industrie. dat zij ondanks de Europese dollarschaarste op de Europese markten haar producten kon blijven afzetten Nu er aan deze Marshall-hulp goeddeels een einde is gekomen, dreigen deze markten voor vele Amerikaanse industrieën ver loren te gaan Slechts indien zij dochter ondernemingen in Europa vestigen zul len zij hun afzet in deze gebieden kun nen behouden. Nederland van zijn kant doet alles wat het kan om buitenlandse deelneming in deze vorm te stimuleren. De regering meent een gunstig klimaat te hebben geschapen, door iedere discriminatie t o v. buitenlandse ondernemers uit te sluiten en door hun transfers van win sten in de valuta van hun land alsook de terugneming van hun kapitaal in de oorspronkelijke valuta te allen tijde toe te staan. De gevolgen van dit alles tekenen zich reeds af Er zijn en worden thans belangrijke exportindustrieën op deze wijze opgebouwd; reeds be ginnen zelfs de grondvormen van gehele nieuwe bedrijfstakken zicht baar te worden. den. „Hij zat ons te negeren, wij hebben de uiterste beheersing en tact betracht". Een treinpassagiere verklaarde: ..Het was heel vreselijk. De man vocht niet, maar maakte de indruk van een bang mens". Uitspraak 11 November. Televisiezender Lopik krijgt eerlang vier hulpzenders DEN HAAG De televisiezen der Lopik zal na verloop van tijd over vier hulpzenders in Nederland beschikken. Deze straalzenders zul len in de buurt van Goes, Roer mond, Enschede en Groningen komen. Zij zullen echter binnen een straal van 25 kilometer van de ge noemde steden moeten worden op gesteld. De vier hulpzenders zullen waarschijnlijk door zogenaamde ..link- of straalverbindingen" met de hoofdzender Lopik verbonden worden. Er wordt dus op gerekend, dat zij hetzelfde programma als Lopik kunnen uitzenden. Autoriteiten werkten enthousiast mee aan grote tentoonstelling (Van onze New Yorkse correspondent) MEXICO CITY. Een stroom Nederlanders heeft zich dezer dagen in Mexico City neergelaten ter voorbereiding van de Nederlandse commer ciële expositie, die Prins Bernhard hier morgen zal openen. Afgaande op de aandacht, die er reeds door de pers aan is geschonken, wordt deze ex positie in brede kringen beschouwd als een bijzondere gebeurtenis. Het was een verrassing te constateren, dat er hier een aanzienlijk grotere en dieper gaande belangstelling voor Nederland bestaat dan er in Nederland tot nu toe voor Mexico aanwezig was. Men ziet overal aan Nederland gewijde etalages. Nederland schijnt in Mexico een i zondering van de textiel zijn hier begrip te zijn geworden sinds prins vertegenwoordigd. :J—- Bernhard een paar jaar geleden Mexico bezocht. Dit vorstelijke be zoek was een evenement op zichzelf. Door diverse omstandigheden was Nederlands uitvoer naar Mexico niet van veel betekenis. Hoge invoerrech ten vormden hiervoor een belemme ring. maar ook onbekendheid met Nederlandse producten en een tekort aan belangstelling van het Neder landse bedrijfsleven voor de Mexi caanse markt. Daarin is allengs ver andering gekomen. De Nederlandse invoer in Mexico ten bedrag van 6 millioen in 1950 is nu reeds ver dubbeld. Hoewel klein in omvang vestigde deze invoer een solide naam voor de kwaliteit van het Neder landse product en de commerciële betrouwbaarheid der Nederlanders. Daarmee valt het feit samen, dat Mexico zich meer openstelt voor vreemde markten door een merkba- I re neiging zich economisch minder afhankelijk te maken van de Ver enigde Staten, dat tot nu toe 80 pro- cent van alle importéh levert Met een toenemend enthousiasme zijn de plannen voor een tentoon- j stelling allengs uitgegroeid tot een i alles overtreffende opzet, zowel voor wat Nederland ooit op een exposi tie in het buitenland heeft gepres teerd als voor wat Mexico ooit van buitenlandse zijde heeft aanschouwd. De autoriteiten stonden gratis een terrein af in het grootste stadspark rondom een geweldige in aanbouw zijnde sporthal. Er kwam een ere- comité tot stand met alle grote na men uit de handels- en politieke we- reld en met president Aleman aan het hoofd. Volgens insiders zijn de verwachtingen voor het wel slagen van deze tentoonstelling niet alleen aan Nederlandse zijde zeer ge spannen. Men schijnt ook van Mexi caanse zijde overtuigd van de moge lijkheden voor het Nederlandse kwa liteitsproduct Zulk een optimisme is echter alleen gerechtvaardigd, wan neer het niet blijft by een tentoon stelling. maar wanneer er ook met kracht wordt voortgebouwd op de nu te leggen grondslagen Advertentie l.M.) Sjedtrektalxwltes" Made from "sun-kissed' tobaccos Regimenten verenigd tot opleidingsdepóts DEN HAAG. In de me- morie van antwoord aan de Tweede Kamer over de Oor logsbegroting voor 1953 zal minister Staf mededelingen doen over een ingrijpende in terne reorganisatie bij de Koninklijke Landmacht. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft deze ten doel. de opleidingsme thoden te verbeteren en een doel matiger gebruik te maken van parate eenheden. In dit verband zullen verscheidene regimenten worden samengevoegd tot oplei dingsdepots, waar recruten van uiteenlopende wapens tezamen zullen worden opgeleid. Dit zal o.m. een verschuiving met zich meebrengen in de bevelvoering van tal van regimenten en garni zoenen. De aldus opgeleide een heden zullen in nieuw te vormen gevechtseenheden worden onder gebracht als parate eenheden. Een en ander zal in April 1953 ingaan bij de opkomst van de nieuwe lichting Ook met de opleiding en op komst van deze lichting zal het waarschijnlijk enigszins anders gaan dan tot dusverre met andere lichtingen het geval is geweest. Voor ..avontuur' geen schadeloosstelling DEN HAAG. De regering, bij monde van twee ministers van Buiten- De Hblland-Amerika-lijn vervoer- landse Zaken en van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, kan nJet inzien in hoeverre z(j te kort zou z|jn geschoten tegenover de Urker vissers, die destijds naar Argentinië zyn geëmigreerd cn daar zUn teleurgesteld. Toen er moeilijkheden kwamen, heeft het Nederlandse ge zantschap te Buenos Aires zich zodanig voor de Urker vissers ingespannen, dat minister Stikker aan de betrokken ambtenaren zijn waardering heeft te kennen gegeven. Van schadeloosstelling kan dan ook geen sprake zijn. de voor deze tentoonstelling circa duizend ton goederen en stelde hier voor extra gunstige voorwaarden De Mexicaanse regering deecf afstand van de invoerrechten, zolang de goe deren onverkocht blijven De groot ste Nederlandse industrieën met uit- Advertentie l.M.) DC DIC A Chlorophyll m fcl tandpasta T a n d e n wonderwH en altijd frisse adem (Advertentie 1. M.) TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 Ubltllin 75 CT. (Van onze moderedactrice) A LS u deze winter uw haar volgens de laatste mode wilt dragen moet u een coup de panache", oftewel vogelpluim-coiffure. nemen. Dit kapsel, dat onlangs iverd gedemonstreerd door de dameskappersclub „Marcel", is heel kort. Het vóórhaar is zes centi meter lang, wordt eerst naar achteren qelegd en springt dan weer 7\uar voren. Op de kruin mag het haar niet laner zijn dan twee centimeter, van achteren drie centimeter. Het knippen is heel belangrijk, want het haar moet w elkaar vallen, zodat het naar boven kan worden geborsteld en de ha ren als het ware el kaar steunen. Krullen zijn er dit seizoen niet meer bij. de ko r- te haren worden heel flauwtjes kroesend ge maakt. „vederachtig". De scheiding wordt verboren door het haar direct uit de scheiding naar boven te kappen Het is een haardracht, waarbij de schedellijn nauwelijks werd verhuld. De vogelpluim-coiffu re is alleen draagbaar voor een vrouiv. die van nature stevig haar heeft, en bovendien nog veel tijd om het te verzorgen. Natuur lijk zijn er varianten mogelijk voor hen, die niet over deze beide vereisten be schikken. Ook toonden de kap pers enkele haar drachten voor een sportief meisje en voor een vrouw met drukke bezigheden. Beide practisch. maar ook heel kort Op onze vraag waarom er niet één kapsel voor langer haar werd ver toond, kregen wij ten antwoord, dat het hele korte haar nog steeds in de mode is. Niet zo lang meer, hopen wij, want wij hebben dat korte haar nu wel bekeken Bevanianen "-groep ontbonden LONDEN. De leider van de linkervleugel der Britse so cialistische partij, Bevan, heeft besloten gevolg te geven aan de eis tot ontbinding van zijn groep, een eis, welke door de partijleiding werd gesteld Deze beslissing werd Dinsdag op een door Bevan en zijn vol gelingen gehouden bijeen komst genomen. Kringen, die in nauwe verbinding met de „Bevanianen" staan verklaar den dat laatstgenoemden het recht staande houden zich als afzonder lijke partijleden te kanten tegen de huidige Britse buitenlandse politiek, die h.i. tczeer op die der Verenigde Staten is afgestemd, terwijl zij ook van mening blijven dat Groot-Brit- tannie thans teveel voor zijn bewa pening uitgeeft. Na de bijeenkomst van het natio nale partijbestuur werd medegedeeld dat de „Beyanianen" hun invloed in twee commissies van het bestuur hebben versterkt. In de internatio nale commissie hebben de linkse rebellen hun zetelaantal verdubbeld: van twee op vier. Bevan werd in deze commissie gekozen. Bevan en een aanhanger werden tot lid van de politieke en propagandacommis- sie herkozen, in deze commissie werd een nieuwe linkse rebel gekozen De vergrote invloed van de „rebellen" in de commissies werd in parlemen taire kringen uitgelegd als een teken dat de socialisten van de linkervleu gel en die van de oude garde tot een compromis geneigd zijn. Havenarbeiders op Cyprus staken FAMAGUSTA. De vakver enigingen van Cyprus hebben alle havenarbeiders opgeroepen, het werk neer te leggen. De haven arbeiders in Limas staken reeds sinds 8 October als protest tegen wat zij noemen overtredingen van een onlangs ondertekend arbeids contract door de werkgevers. De havenarbeiders te Famagusta heb ben zich Dinsdag bij de stakers aangesloten. Dit krijgt het Tweede Kamerlid Haken (CPN) ten antwoord, die een aantal vragen heeft gesteld over „de nalatigheid in deze van de re gering en van het gezantschap in Argentinië" In dat antwoord wordt opgemerkt, dat de in Nederland achtergebleven gezinnen van de naar Argentinië vertrokken Urkers, bij wijze van uitzondering, zijn (worden) geholpen overeenkomstig de bepalingen van de sociale voor ziening vóór werklozen. Ten gevolge van familie-omstan digheden, heimwee of omdat zij geen toekomst zagen in Argentinië, zijn tien van de twintig Urkers gerepatrieerd Eind September dienden vier anderen een informeel verzoek tot repatriëring in. Van de zes overigen werken, met voorlopig niet onredelijke verwachtingen, thans drie nog als vissers, de an dere drie in andere beroepen Lot van Nederland bij eventuele aanval Vervolg van pag. 1 Het ligt voor de hand dat in het eerste stadium van de opbouw der NATO-defensie behoud van het Ne derlands grondgebied een practisch uitgesloten zaak is geweest. Op een bepaald tijdstip in de toe komst zal de Westelijke defensie een zodanig karakter moeten heb ben. dat de belangen van ieder NATO-land de garantie hebben, die menselijkerwijze te geven is. zon der dat daarbij aan de zuiver mi litaire doeleinden geweld behoeft te worden aangedaan Tot die tijd zal er een lange reeks van compro missen nodig ziin tussen de mili taire mogelijkheden en de levensbe langen van de betrokken volken. Deze compromissen behoren met zo kort mogelijke tussenpozen te wor den aangepast aan de nieuwe mo gelijkheden, verwezenlijkt door voortgaande defensieinspanningen. Wat gisteren nog uitgesloten was. kan door toevoeging van nieuwe onderdelen aan het Westelijk de fensie apparaat in de vorm van uitgeruste troepen, wapens, en ver dedigingswerken morgen verant woord worden, al zal daarvoor vol ledige her-orientatie cn ingrijpende wijziging van de militaire opzet no- nodig zijn. Het moet worden beschouwd als een van de voornaamste taken van de Nederlandse regering er bij de NATO-organen onophoudelijk op te hameren, dat aanpassing van de militaire plannen aan de belangen van de individuele volken, wordt voorbereid, lang voor de middelen aanwezig zijn. Van de Nederlandse generale staf moet worden verwacht dat zij bo- endien nauwgezet onderzoekt wel ke militaire mogelijkheden ons grondgebied in verschillende stadia te bieden heeft voor de Westelijke verdediging. Specificatie van de voorzieningen die daarvoor moeten worden getroffen is daarby een eer ste cis. Alleen indien de regering gewa pend is met dergelijke argumenten zal de minister van Oorlog met kracht van overtuiging kunnen plei ten voor verantwoorde aanpassing van de militaire plannen van Shape, waarmede de specifiek Nederlandse belangen gediend zijn. Vrij algemeen bestaat de indruk, dat de minister van Oorlog en zijn adviseurs in het stadium waarin deze hoogst gewichtige zaken wor den voorbereid, niet die invloed kunnen geldig maken, die zijn ambt genoot van Buitenlandse Zaken en diens zeer deskundig gebleken medewerkers op andere terreinen van de NATO-samenwcrking heb ben kunnen uitoefenen. Men is geneigd tc vragen, wat de invloeden zijn die de Nederlandse vertegenwoordigers doen gelden, en welke invloed zy hebben. Dat die vragen naar voren komen getuigt niet van een overmaat aan gerust heid. Nieuw onderzoek in zaak tegen buschauffeur, die snel van helling reed (Van onze correspondent) DEN BOSCH De rechtbank heeft Dinsdag de zaak tegen de buschauffeur J V. A uit Eindho ven terugverwezen naar de rech- ter-commissaris voor nader onder- Zoek. De officier eiste veertien da- en geleden zes weken gevangenis straf1, omdat deze chauffeur in Au gustus '50 te Saint Pierre de Mes sage (Frankrijk) met grote vaart van een steile helling is gereden, met het gevolg, dat de bus. waarin 36 Nederlanders zaten, omsloeg en verscheidene inzittenden ernstig werden gewond. Westduitse actie tegen neo-nazi's BONN. De politie in Neder-Sak- sen heeft Maandag en Dinsdag een nieuwe actie ondernomen tegen de neo-nazt s. die er van verdacht wor den. na de ontbinding der Socialis tische Rykspartij, plaatselijk nieuwe nazigroepen te willen vormen. Zij heeft huiszoeking gedaan bij tal van personen, die zich voor „natio nale groeperingen" candidaat heb ben laten stellen. Het resultaat van de actie is nog niet bekend ge maakt Voor de op 9 November te houden gemeenteraadsverkiezingen hebben zich vele leden der SRP georga niseerd in dergelijke groepen, die plaatselijk verschillende namen dra gen en bij voorkeur geen Candida- ten stellen, die reeds als neo-nazi's bekend zijn. Onderbreking van besprekingen nieuwe manoeuvre van Franse anti-EDG-ers" BONN. Nadat de regering te Bonn twee dagen achtereen had beraad slaagd over de Saarkwestie. heeft een woordvoerder der regering de stand van zaken Dinsdag als „zeer ernstig" gekenschetst. Desondanks wil de Bondsregering de ratificatie van de Europese verdragen niet afhankelijk stellen van een oplossing der Saarkwestie, zoals door de West-Duitse sociaal-democraten sedert lang met toenemende kracht wordt bepleit. Het standpunt van dr Adenauer volgens hetwelk de Europese verdragen ook een oplossing der Saarkwestie zullen vergemakkelijken, wordt onvermin derd volgehouden. Dit temeer, omdat men in regeringskringen in Bonn in de plotselinge onderbreking van de besprekingen over de Saar een nieuwe manoeuvre biet van die kringen in Frankrijk, die tegen de verdragen zijn gekeerd. Kolenhandelaar, die frau de pleegde, kreeg één jaar ARNHEM De rechtbank heeft de Nijmeegse kolenhandelaar C P. van D veroordeeld tot één jaar waarvan twee maanden voorwaar delijk Verdachte was ten laste gelegd het indienen van facturen bij de PGEM wetende, dat de geleverde kolen niet van de hoedanigheid was als op de facturen vermeld, èn we gens het uitlokken van fraude. Zo heeft de persdienst der libe rale party uiting gegeven aan haar argwaan, dat bepaalde Franse krin gen door het stokken der Saar- besprekingen een verwerping van het EDG-verdrag door de Duitse Bondsdag hebben willen provo ceren „Men is er kennelijk op uit het Duitse volk in een val te laten lopen." zo verklaart de leiding der liberale partij. Zij voegt er echter aan toe „Europa zal wat ons be treft niet boeten voor de zonden van nationale zelfzucht die aan de Saar worden begaan Men rekent er in Bonn nu op. dat op zijn laatst in December de zo omstre den verkiezingen voor een nieuwe landdag in Saarbrücken zullen worden gehouden. De pro-Duitse partijen zullen daarbij niet worden toegelaten, doch het antwoord van Duitse kant op deze manoeuvre zou zich reeds aankondigen. De Duitsers zouden de Saarbevolking adviseren blanco stemmen uit te brengen, om op deze wyze van haar aanhankelijk heid aan Duitsland te getuigen Volgens regeringskringen in Bonn bestaat ook nog de mogelijkheid dat Washington of Londen bemid delend zal optreden om het ge sprek over de Saar weer op gang te brengen. Tot dusverre echter, zo zeide de regeringswoordvoerder is nog generlei aanbod in deze geest gedaan. AMSTERDAM De rechtbank heeft Dinsdag de 44-jarige diamant handelaar J F. de man die de hoofdrol speelde in de zaak der cadeau gegeven auto's uit Amerika, veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek; twee we ken geleden was twee jaar tegen hem geëist. Het prachtige nieu we gebouw van de Verenigde Naties, waar de Veilig heidsraad in ver gadert is, zoals dat heet, een juweel tje van technisch kunnen. Architec ten cn ingenieurs hebben alles ge daan om het de gedelegeerden en het vaste personeel van het gebouw zo gemakkelijk moge lijk te maken. Het is om zo te zeggen een vol-automa- tisch bouicwerkje. F.n toch. torn het in gebruik werd genomen bleken de technische heren één belangrijk ding te zijn vergeten: er waren helemaal geen kleerkasten! De stenografen hebben hun jassen en mantels zo maar langs de muur gehangen. Ze moesten er toch er gens mee blijven Professor Lieftinrk wag gisteren ook nog even In ons land Hij was van Tur kije op weg naar Washington Over een paar weken gaat hij weer terug naar Ankara. Hij zag er monter uit Het schijnt hem goed te gaan bij de Turken. De vroederc vaderen van het Drentse oliedorp Schoonebeck hebben andere geldzorgen dan prof. Licftlnck In Tur kije. Die in Schoonebeek weten geen raad met het geld in dc gemeentekas. Zc hebben al t 620.000 uitgeleend en nu hebben ze nog teveel. Een prettig dorpje, dat Schoonebeck Nog even een geldkwestie een huls- vrouw m Groessen heeft in drie Jaar drieduizend gulden schuld gemaakt bij 52 leveranciers. De Officier van Justitie vond het maar veel en eiste drie maan den gevangenisstraf En binnen twee Jaar alles terugbetalen Over 14 dagen zal de rechter zeggen of hij het daar mee eens Is. Twaalf Duitse douane-ambtenaren wilden ook wel wat extra verdienen. In uniform smokkelden zij koffie van Bel gië naar Duitsland. In Heerlen zijn ze gearresteerd. Wat een wereld! Alphen aan de Rijn waar steeds iets aan de hand is heeft nu weer de primeur van een nieuw schoolbord. Ideograaf heet het nieuwe hord en er kunnen plaatjes worden opgeplakt U zult er wel niet van opkijken, maar de Russen hebben dc grasmaaimachlne uitgevonden (zeggen zc». Zes Jaar voor de Amerikanen Om toch nog even In Ankara terug te komeneen rat heeft daar de hele stad in het donker gezet door in de grootste generator tc kruipen. De employe's van de centrale hebben hem op sterk water gezet Voor een vrolijk besluit van het nieuws heeft vandaag een Labour- parlementslid in het Brlt.se Hogerhuis gezorgd, We willen in het kroningsjaar, zei hij, alleen maar vrolijke opera's horen Het moet maar eens uit zijn met al die kwijnende tenoren en de lamen terende Mimi's die In La Boheme aan tering sterven. Waarvan acte.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3