Hoeveel kinderen en wanneer? niRM terstond Nederland wil vergeldings maatregelen nemen Geweten en kerkelijk leergezag - basis van huwelijksleven Allej WEG Duits fabrikant predikte in Rotterdamse kerk Zaak van sociale en individuele verantwoordelijkheid GEBOORTEREGELING: Internationale universitaire sportweek Duizenden waren in ademloze spanning Invoerbeperkingen der VS zijn onrechtvaardig Restricties op tarwe uit Amerika als antwoord W oensdag 29 October 1952 (Van onze medische medewerker) T^) E vraag met betrekking tot het aantal kinderen en het tijd- stip waarop zij ter wereld komen was enkele eeuwen ge leden voor alle ouders welhaast een wanhoopskreet, maar be hoeft dat heden ten dagen voor niemand meer te zijn. TjE propaganda voor geboortebeperking of „verstandig ouderschap" doet tegenwoordig bij voorkeur een beroep op het verantwoordelijkheidsbesef Hiernevens schrijft de me dische medewerker in een bijdrage „Hoeveel kinderen en wan neer?": „Zo beschouwd is geboorteregeling een zaak van ver antwoordelijkheidsgevoel, zowel van het individu als van de gemeenschap. Dit inzicht is echter nog verre van algemeen. Als men als vooruitgang be schouwt dat de mens meer en meer geleid door de rede. zijn lot in eigen handen kan nemen, dan is net logisch om van dn lol de grootte en zelfs de samenstelling van het ge zin niet uit te sluiten, en is ge boorteregeling evenzeer symptoom van vooruitgang als vaccinaties, centrale drinkwatervoorziening, so ciale zorg, bliksembeveiliging en een democratisch staatsbestel dat zijn. Anderzijds kan men geboortebe perking zien als een medisch-hy- giënische plicht het is immers voor al de medicus-hygiënist, die de fac toren die men vroeger geneigd was om als natuurlijke regulatoren van de bevolkingsdichtheid te zien (zo als epidemische ziekten bijv.), tot verdwijnen bracht en daarmee de sterfte zoveel verminderde dat een Europese bevolking, die tot het ein de der achttiende eeuw slechts uiterst langzaam groeide, sindsdien m verontrustend tempo toenam. Zo beschouwd is geboorteregeling een zaak van verantwoordelijkheidsge voel, zowel van het individu als van de gemeenschap. Dit inzicht is echter nog verre van algemeen. Slechts in Noorwe gen schijnen deze zaken zo van zelfsprekend te zijn, dat in dat land niet eens een vereniging bestaat, die er zich mee bezig houdt of er pro paganda voor maakt: daar bestaan van staatswege consultatiebureau's voor moeder en kind, waar geboor teregeling. prenatale zorg en zuige lingenzorg als logisch tezamen beho rend worden beschouwd. Het on derwerp wórdt aan de universitei ten aan de medische studenten on derwezen. In Engeland werken sinds de eerste wereldoorlog verscheide ne organisaties op dit gebied met practische en morele steun van de overheid, die vaak zelf consultatie bureau's exploiteert en herhaalde lijk officiële commissies installeerde om het vraagstuk te bestuderen De sinds enkele jaren verschijnende Reports of the Royal Commission on Population (die ieder zich voor enkele guldens aan kan schaffen), zijn een onuitsprekelijke bron van redelijke informatie over dit ter rein. In Zweden bestaat een vrijwel eendere situatie als in Engeland. In- Denemarken is men iets - min der ver, maar de overheid werkt in ieder geval niet tegen. Ook in Ame rika worden deze zaken zeer open lijk behandeld. Aan het andere uiterste staan Frankrijk en België, waar iedere vorm van voorlichting of hulp streng verboden en het onderwerp in onderwijs of publicaties volstrekt taboe is. De geboortecijfers zijn in al deze landen echter vrijwel het zelfde! Ik noem slechts de Verenig de Staten met 24.3 per 1000. Frank rijk met 19.4, Noorwegen met 18.5, Denemarken met 17.8, België met 16.1, Engeland met 15.9, Zweden met 15.6. Nederland tenslotte heeft een geboortecijfer van 22.3 per 1000 Ieder kan voor zichzelf bedenken op welke verschillende wijzen ditzelfde resultaat in bijvoorbeeld Frankrijk en Noorwegen bereikt werd, en kan dan tevens uitmaken welke houding van de overheid uit moreel oogpunt te verkiezen is. Nederland is naar schatting onge veer 40 jaar ten achter bij enkele andere Westeuropese landen. Twee jaar geleden publiceerde de Ver eniging van Vrouwelijke Artsen het verslag van een vergadering, die zy over geboorteregeling belegd had in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde, en wekte daar mee (in medische kring') een storm van verontwaardiging: terwijl al in 1912 de voorzitters der machtige artsen-organisaties van Engeland en Amerika beide in officiële redevoe ringen op geboorteregeling wezen als een medische plicht! Toch is er een aantal tekenen, dat ook in ons land wijst op een verandering ten goede. Terwijl, met een enkele uitzonde ring, de hoogleraren in de verlos kunde over deze materie geen on derwijs wensen te geven, organise ren in vele plaatsen de medische studenten zelf dit onderwijs. Voor de oorlog was de houding dér ker ken strikt afwij zend, kort gele den heeft de Ge nerale Synode der Hervormde Kerken de ge boorteregeling (met enkele re delijke restric ties) als een zaak ook der kerk aanvaard; en de christelijke ver eniging Zedenop- bouw heeft in haar maandblad een uitvoerige beschouwing aan dit onderwerp gewijd, een be schouwing. die van hartverhef fende vooruit strevendheid ge tuigt. Het spijt mij, dat ik uit dit uitnemende rapport clechts één zin kan citeren, maar deze is typerend voor de Protestantse gedachte: aan vaarding van geboorteregeling uit een oogpunt mede van persoonlijke verantwoordelijkheid „Gezinsvor ming is immers niet alleen een ver wekken en voortbrengen, maar ook een grootbrengen en opvoeden waarmee de samenstellers van dit stuk niet het minimum of maximum aantal kinderen als ideaal stellen maar het optimum; het in een be paalde situatie meest geschikte aan tal. Ditzelfde kan men ook omschrij ven als een der doelstellingen van de Nederlandse Vereniging, die overal in den lande consultatiebu reau's exploiteert (onder andere in Amsterdam het Aletta Jacobshuis) en die zich met reeds meer dan 70000 leden in een voortdurende groei mag verheugen. Evij verheu gend vind ik het verschijnen on langs van een klein, volkomen up to date boekje, waarvan de titel boven deze artikelen staaf) en dat. in nog geen honderd bladzijden, op bijzonder verstandige, rustige en za kelijke wijze voortreffelijke voor lichting op dit zo moeilijke terrein geeft, en daarbij de verschillende maatschappelijke cn morele aspec ten niet onbesproken laat. Ook het probleem jongen of meisje wordt er m behandeld. Het -lijkV mij een soli de basis te zijn voor verstandig ouderschap, een onmisbare leidraad voor hen. die kinderen wensen uit eigen vrije wil en niet per ongeluk. I E kwestie der geboorte regeling wordt in deze kolommen vanuit tweeërlei standpunt bezien. Het me- disch-hygiënische en sociale aspect wordt door onze me dische medewerker belicht die in dit verband de ge boorteregeling als een plicht ziet. Daartegenover staat de visie van R.K. zijde, die wordt gegeven door de Do minicaan L. V i s m a n s (O.P.). Wolff: Hoeveel kinderen en wanneer? Uitgave N.V. Uitgeversmaatschappij Kosmos. 3,50. Advertentie l. M.J Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid Veertig gulden boete voor schoolhoofd dat knaap mishandelde ALKMAAR. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde de hoofdon derwijzer H. H. uit Hoorn tot een boete van veertig gulden wegens mishandeling van een twaalfjarige jongen, die voor het raam van de schooi lelijke gezichten had staan trekken. De hoofdonderwijzer had een tweetal scholieren naar buiten gezonden, die de jongen even later binnenbrachten. Hij kreeg vijfen twintig oorvegen, en tien schoppen tegen zijn achterste, waarna de de linquent nog een tijdlang knielend in een hoek van het lokaal werd neergezet. Dit alles was naar het oordeel van het schoolhoofd nood zakelijk om het prestige onder zijn leerlingen te kunnen handhaven. Een andere onderwijzer, die ook een schop zou hebben gegeven, werd wegens gebrek aan bewys vrijge sproken. De Keizerin van Vietnam, Nam Phoeong. is Dinsdagmiddag op Paleis Soestdijk, door Koningin Juliana ontvangen Zij gebruikte aldaar de lunch. De Keizerin heeft in de namiddag de tewaterlating verricht van het m.s „Ville de Saigon", dat voor Vietnamse re kening te Haarlem is gebouwd. Op de foto ziet U H.M. Keizerin Nam Phoeong en H.M. Ko ningin Juliana op Paleis Soest dijk. Is het dan geen teken van cebrek aan verantwoor delijkheidszin, wanneer de ka tholieken er zich zo halsstarrig te gen blijven ver zetten? Maar al te gemakkelijk zal men deze conclusie trek ken Men trekt de zaken beslist scheef als men het stelt het geen dikwijls ge schiedt alsof hier twee princi pes onverzoenlijk tegenover elkaar zouden staan, als- of wat voor de ene party 'n de sfeer van het goddelijk gebod ligt. door de andere op grond van so ciaal verantwoordelijkheidsbesef en door medische en psychologische overwegingen wordt afgewezen. Misverstand Tegenover elkaar worden gesteld aan de ene kant gehoorzamen aan een goddelijk gebod, resp. een ker kelijk dogma (sicl), aan de andere sociaal verantwoordelijkheidsbesef; Lijdzaamheid en lijden bij de ene partij, z'n lot in eigen hand nemen en geluk bij de andere. Maar zo liggen de kaarten niet' Het is niet waar. dat de katholieke opvatting het verant woordelijkheidsbesef uitsluit. En an derzijds is het ook weer niet zo. dat kinderregeling door verantwoorde lijkheidsbesef principieel wordt ge maakt tot een plicht. En. om ons nu maar te beperken tot de katholieke opvatting in zake gezinsvorming, de ze houdt zeker niet in, dat een hu welijksbeleving, die er maar van laat komen wat er van komt. de beste is. Want deze opvatting huldigt ook de matigheid in het huwelijk en het kan wel eens voorkomen, dat een groot kinderaantal juist een gevolg is van gebrek aan matigheid en aan andere zedelijke hoedanigheden, m a.w. van een tekort aan verant woordelijkheid. Dit laatste zet de katholieke opvat ting omtrent gezinsvorming al aan stonds ïrv een fieel ander licht. Het huwelijk beschouwt zij als vóór al les een zaak van het persoonlijk ge weten. De Kerk beroept zich tegen over alle mogelijke vormen van be volkingspolitiek altijd op het on schendbare recht van de persoon. Het is een aangelegenheid, waarover ieder zelf in eer en geweten te be slissen heeft. Het is ook het enige Sacrament, waarvan de gewone be dienaar de leek ls en niet de pries ter. De rol van de kerk Het geweten en de vrijheid van de persoon worden echter gebon den door- Gods wil en wet. aller eerst tot ons komend in de na tuurwet. Deze binding is een in perking van de vrijheid, zeker, maar een inperking, die de vrij heid niet opheft, doch juist volko men maakt Want die wet bevrijdt van de slavernij der wanorde. Maar dan moet de mens die wet ook kunnen kennen. Ten dele is ieder zelf daartoe in staat: spontaan we ten we wat mag en niet mag. wat verplicht is of niet. Doch slechts ten dele. Want de zonde bracht schade toe aan het juiste aanvoe lingsvermogen En bovendien wer den we in Christus, ook als ge huwden. op een hoger plan ge bracht Zo vindt het geweten z'n aanvullende voorlichting in de Openbaring Gods. En die leren we kennen door het leergezag van de Kerk. Daarom ls het voor de ka tholiek juist een kwestie van zelf beschikking en persoonlijke ver antwoordelijkheid, om te luisteren naar de Kerk; hij wil zélf doen. wat de Kerk zegt Wat houdt nu de katholieke op vatting omtrent gezinsvorming in' Om het in enkele korte zinnen samen te vatten: dat kinderen-krijgen niet alleen een last is. maar ook een lust en een onzegbaar geluk; dat het ook het „objectief-pri maire" doel is van huwelijk en huwelijksbeleving en juist daarom vooral een zaak van zedelijke ver antwoordelijkheid; dat het dan ook onverantwoord is om te huwen, als men geen vrouw en kinderen kan onderhou den en opvoeden: dat men hiervoor echter niet een louter menselijke zekerheid nodig heeft, maar een, die mede bouwt op Gods hulp en voorzie nigheid; dat dit niet een vermetel ver trouwen mag zijn en juist daarom ook in het huwelijk een regel van matigheid in acht genomen moet worden; dat een ontijdig beëindigen van de huwelijksbeleving (onanisme). j zowel als een kunstmatige ingreep daarbij (neomalthusianisme) tegen het geweten zijn; l dat kinderbeperking daarom ongeoorloofd is; dat men de regel der matigheid ook kan bepalen naar de periodie ke onvruchtbaarheid der vrouw, mits deze wetenschappelijk vast staat, het gevaar voor zondigen verwijderd blijve en medische, so ciale of economische indicaties het verantwoord maken dit verwijderd gevaar te riskeren: dat in die zin en onder die voor waarden een zekere regeling der geboorten geoorloofd en ver antwoord kan zijn. Zodra dit zich aanmeldde en het katholiek geweten ermee gecon fronteerd werd. was het oordeel der overgrote meerderheid van de katholieke moraal-theologen be slist afwijzend; het werd op één lijn gesteld met het onanismus. En al spoedig sprak het hoogste ker kelijk gezag zich in dezelfde zin uit Het is opvallend hoe dit oordeel maar dat betekent uitsluitend dat in de loop der jaren zonder enige I aan de quantitatieve restricties nu aarzeling zich gelijk is gebleven nog het kwaad van discriminatie Over de motivering kan verschil (van de ene kaassoort t.o.v. de ande van mening bestaan; is het in- 1 re) is gc-paard. trinsiek tegennatuurlijk of alleen om de gevolgen, zoals een verma- teriallsering var. het leven? Maar de conclusie blijft gelijk, non pos- sumus! (wij kunnen niet) Hier staat verantwoordelijkheidsbesef tegenover verantwoordelijkheidsbe sef: indien kinderregeling door het bevolkingsprobleem geëist zou wor den. anderzijds op deze wijze kan het nooit. Want het doel heiligt de middelen niet! Zyn er eisen Maar is die eis er wel? Het is het motief, waarop men zich voor al beroept, wanneer men beweert, dat verantwoordelijkheidsbesef een algemene verplichting meebrengt om tot „verstandig ouderschap" over te gaan. „Overbevolking" ieder heeft er de mond van vol. De katholiek weet werkelijk nog niet zo heel zeker, of het wel ver antwoord is, om die factor mede de maat te laten bepalen. Want hij is zich goed bewust van het ge vaar. dat dan de zedelijkheidswet- ten ondergeschikt zouden kunnen gemaakt worden aan de economie en dat vindt hij een op de kop zetten van de waarden. In leder geval is hij tegen alle beïnvloe ding van de bevolkingscurve door maatregelen van de overheid, die verder gaan dan een juiste opinie vorming Voorts is hij er van overtuigd, dat overbevolking niet op te lossen is door maatregelen van overheid of ouders van één land. Want het is een wereld vraagstuk Kinderrijke landen, die tevens arbeidzaam zijn, varen er wel bij. omdat de wereldeconomie daar automatisch bij terecht komt. En hij redeneert heel nuchter: als er nu bij ons werkelijk overbevol king was. dan zouden we honger moeten lijden En dat is geenszins het geval. Tussen hongerlijden en de luxe. die velen zich nog kunnen permitteren, bestaat nog een hele scala van welvaartsgraden. En wanneer we allen eens tevreden konden zijn met een beetje lager trap van welvaart en een beetje meer vrede, dan zou het in ons vaderland nog niet zo kwaad wo nen zijn Binnen afzienbare tijd zal trouwens het sterftecijfer dat van de geboorten gaan overtreffen, om dat de medische hygiëne aan het. uiterste van haar kunnen aanbe landt en de stijging van de ge middelde leeftijd ophoudt. Is het huwelijk een zaak van verantwoordelijkheidsbesef van de persoon, de juiste voorlichting is er een van niet minder verant woordelijkheidsbesef bij de Kerk. Zij is verantwoording verschuldigd tegenover God. Dit ontgaat velen. Men ziet zo gemakkelijk in haar houding een uiting van machtswel lust. Maar als de Kerk zich altijd zo verzet tegen burgerlijke bevol kingspolitiek. zou zij zich dan zelf aan zo'n politiek schuldig maken? Het tweede genoemde artikel ver meldt de angst van velen, dat het daarom gaat: om de katholieken de meerderheid te bezorgen Het spreekt die angst niet tegen en weerlegt hem niet Wij zullen er ook niet aan beginnen. Het is on begonnen werk. Advertentie l. Af.) Kampioenschappen tafeltennis AMSTERDAM In het kader van de universitaire sportweek zijn Dinsdagavond de studenten-tafelten- niskampioenschappen gehouden. De uitslagen hiervan waren: Heren afdeling A. eerste en tweede klasse halve finales: J Cogh—Tan Hoan Tjay 21—13 21—19; E. Goud smitK ten Hoonte 21—11 21—14. Finale: GoudsmitCogh 2118. 21— 12. 21—15. Heren afdeling B derde en vierde klassers: halve finales Van der BeekGoei 2116, 2111; Tan Hoan TjaySussklnd 15—21, 21—11, 21—18. Finale Tan Hoan Tjay-Van der Beek 20—22. 21—16. 21—12. Dames: halve finales: mej A. Goudsmitmej. E. Manson 2119, 219; mej. Oei Sioe Tienmej. A. Goudsmit 2220, 2118. Na afloop werd een demonstratie partij gespeeld tussen de Nederland se kampioen Cor du Buy cn de stu dentenkampioen Goudsmit. Uitslag 21—7. 21—14, 21—11. Joego-Slavische roeiers tenslotte naar Canada FRANKFORT. De Olympische acht van Joego-Slavië. die na Helsin ki door Europa is blijven zwerven, omdat de mannen niet naar hun land terug wilden, zal over enige weken, naar Canada emigreren Al dus deelde een der roeiers hier Dinsdag mede. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Op dc kansel van de Rotterdamse Koninginnckerk stond Maandag een tamelijk klei ne man, gekleed in een .donkerbruin colbertcostuum, het haar grüzend aan dc slapen. Het was Hermann Zaiss, de Westduitsc fabrikant, die reeds geruime tijd duizenden naar hel Wuppertal wist tc trekken, die daar geraakt werden door zUn ga ven. die van het woord en van het gebed. In Rotterdam begon Zaiss' tournee door 'ons land. Ook hier waren duizenden verzameld niét alleen in de Koninginnekerk, maar ook daar buiten om een indruk te krijgen van dit nieuwe reveil dat door deze Duitse fabrikant tot leven is ge maakt. Nadat Zaiss onder het iingen van geestelijke liederen met zijn tolk. die hem woord voor woord vertaal de. de kansel had beklommen, begon hij met zijn vreugde uit te spreken over het feit dat hij als Duitser langs geestelijke weg iets zou mo- fen doen voor het Nederlandse volk. k wil u de levende kracht Gods wekken, aldus Zaiss. die daarbij uit ging van de bijbelwoorden in Jo hannes 18 vers 2: ..en ook Judas zijn verrader wist die plaats Reeds dadelijk heeft Zaiss zijn gehoor gegrepen. Dit is geen preek in de traditionele zin, zelfs geen spreken. Zaiss schreeuwt zijn bood schap de kerk in. Zijn stem dreigt af en toe over te slaan De handen tasten near voren, ballen zich dan tot vuisten dan is er een korte pauze Zaiss' stem wordt gedempter, slechts kort want even daarna schreeuwt hij het weer uit. Duizen den gezichten zijn in bijkans adem loze spanning naar de kansel opge heven. „Gelooft u dat Jezus Gods zoon is, die zondaars wil redden...? Wilt tl op dit ogenolik. om 8 uur twaalf minuten. Jezus in uw hart binnenlaten. Zó spreekt Hermann Zaiss die zo na drukkelijk de vergeving der zonden door Christus predikt, die verkondigt dat de kracht Gods cok nu nog werkt. En hu vertelt dan van zijn opwekklngs. beweging in het Wuppertal. van de wonderbaarlijke genezingen. Midden In net overvolle kerkgebouw staat een man op en Zaiss vertelt hoe deze man. thans een van zijn volgelingen. Jaren lang lijdende was aan angina pectoris Deze Duitser ls Zaiss vrijwillig gevolgd naar Rotterdam en met stralend gezicht getuigt h(J van zijn genezing En als Zaiss aan het slot van ztjn toespraak de woorden uit psalm 103 die al uw krankheden geneest met fascine rende nadruk onder zijn gehoor brengt waardoor hij In levend contact komt met z(Jn toehoorders, is daar plotseling een stem die roept „bewijs. en een vrouw van middelbare leeftijd in groen geruite mantel cn zwarte hoed treedt GENEVE. Nederland heeft Dinsdag aan de algemene vergadering van het G.A.T.T. (verdrag over tarieven en handel) toestemming gevraagd om tegenmaatregelen te nemen op de Amerikaanse invoerbeperkingen. De heer H. van Blankenstein, het hoofd van de Nederlandse delegatie in Geneve, verzocht de Invoer van Amerikaanse tarwebloem in 1953 te mogen beperken tot een maximum van 57.000 ton als antwoord op de Ameri kaanse belemmeringen op de invoer van Nederlandse kaas. Behalve Neder land hebben ook Australië, Nieuw Zeeland en Canada toestemming ver zocht voor het nemen van vergeldingsmaatregelen tegen Amerika, omdat men de maatregelen van de V.S. in stryd acht met de algemene overeen komst voor tarieven en handel. De leider van dc Nederlandse delegatie zei, dat de door Nederland gevraagde beperking van de tarwe-lnvoer met ongeveer twintig procent zou worden opgeheven, zodra de V.S. de restric ties op de Invoer van melkproducten uit Nederland zouden opheffen. Van Blankenstein herinnerde er in een korte rede aan. dat het GATT vorig jaar in een resolutie de Ame rikaanse restricties, die gebaseerd zijn op een artikel in de wet op de defensie-productie, maar die uitslui tend ten doel hebben de Amerikaan se landbouw te beschermen, in flag rante strijd heeft genoemd met de door de V.S. mede ondertekende al gemene overeenkomst over tarieven en handel, Niettemin hebben de ern stig getroffen landen op verzoek van het GATT de V.S ruim tijd gelaten om door intrekking van het wets artikel de verphehting weer na te kunnen komen. Er is thans echter een jaar verlo pen. waarin de V.S. deze mogelijk heid ongebruikt hebben gelaten. Ten aanzien van sommige kaassoorten zijn weliswaar de invoerbeperkin gen opgeheven, maar alleen omdat deze soorten niet concurreren tegen kaassoorten die in de V.S. worden gemaakt. De ban. de invoer van kaas, die in hoofdzaak door Neder land wordt vervaardigd, met name Goudse en Edammer-kaas treffend, is onveranderd in stand gehouden. Weliswaar zijn de quota voor deze kaassoorten enigszins verbeterd, De Nederlandse regering heeft haar delegatie derhalve geïnstru eerd te verklaren, dat het als een pijnlijke onrechtvaardigheid wordt gevoeld, dat Nederland wordt ver hinderd zijn aandeel te verkrijgen in de zich uitbreidende Amerikaanse kaasmarkt err dat het niet in staat wordt gesteld om zijn boter op deze markt te verkopen, in een periode, waarin Nederland zich tot het uiter ste inspan; om credietwaardigheid te bere'ken door verhoging van zijn export Ernstspel echter, aldus mr Van Blankenstein, dar deze directe scha- deberoklrening. is het gevolg van deze Amerikaanse maatregelen voor de gehele Nederlandse export naar de V.S. die voor de opheffing van de dollar-crisis zo dringend noodzake lijk is Nederland is het eerste land dat deze repressailles heeft voorgesteld De beslissing van de algemene ver gadering over dit verzoek wordt daarom van bijzonder grote beteke nis geacht. De leider van de Nieuw-Zee- landse delegatie. K. L. Press, ver klaarde, dat zijn land nog geen pond boter aan de Verenigde Sta ten heeft kunnen verkopen, sedert de invoerbeperkingen van kracht zijn geworden. De Australische af gevaardigde. J. A Tonkin, stelde voor een speciale bijeenkomst van de landen der algemene overeen komst voor tarieven en handel bij een te roepen om de gewenste ver geldingsmaatregelen te bespreken. In zijn antwoord deelde de Ame rikaanse vertegenwoordiger. R Vernon. mede. dat zijn regering ernaar streeft de wet. die het in stellen van invoerbeperkingen voorschrijft. door het Congres te doen herroepen, en dat zij zal trachten bevoegdheid te verkrijgen om de invoerbeperkingen voor zui velproducten op te heffen. De Amerikaanse regering, zo zeide hij, erkent het recht van de andere landen om hun krachtens de alge mene overeenkomst voor tarieven en handel verleende concessies in te trekken, doch zy zal de zaak niet als afgedaan beschouwen, al leen maar ^mdat de andere landen tot herroeping van hun concessies overgaan. De Amerikaanse gedele geerde zeide overigens de bewe ring te moeten tegenspreken als zou het door zijn regering inge voerde stelsel van invóercontingcn- teringen voor bepaalde producten discriminaties inhouden. Van Deense zijde werd op de conferentie steun toegezegd aan de landen, die vergeldingsmaatregelen tegen de Verenigde Staten wensen te nemen. De voorzitter der confe rentie. Meiander (Noorwegen) gaf als zijn mening te kennen, dat ver geldingsmaatregelen geen bevredi gende oplossing bieden voor het probleem, dat alleen uit de wereld kan worden geholpen door ophef fing van de invoerbeperkingen door Amerika. Voetbalvlegel was... politie-agent BRUSSEL Een Belgische scheids rechter. die bij een voetbalwedstrijd door een speler, die het met zijn lei ding niet eens was afgeranseld werd zag zich een eis tot schadevergoe ding toegewezen voor een bedrag van 61000 Belgische francs (onge veer 4500. De scheidsrechter was in het gezicht zodanig gewond, dat operatief ingrijpen noodzakelijk was geweest De „voetbalvlegel" maakte deel uit van een politie-elftal. naar voren Achttien Jaar lang ls zU verlamd geweest Ook zij Is een van Zaiss volgelingen, nu loopt zij vlot door de dichte rijen mensen Zaiss woorden zijn nu werkelijk ..Ingeslagen" Mensen klimmen op de banken men probeert dichter bij de kansel te komen waarom heen rolstoelen «taan met zieken die gekomen zijn om zich te laven aan Zaiss' blijde boodschap De stem van de prediker wordt nu rustiger. Anderhalf uur lang is bij aan het woord geweest. Nadruk kelijk vraagt hij zijn gehoor te bid den voor allen die lijden naar li chaam of geest Een machtige ju belzang vult het kerkgebouw na Zaiss woorden. Voor Hermann Zaiss de kansel van de Koninginnekerk beklom, een paar minuten over half acht. was er al veel gebeurd, 's Middags half twee hadden de eerste belangstel- Jenden zich reeds verzameld voor de kerk. waai hekken waren neergezet om de belangstelling in ordelijke u.'iien tc leiden. Constant was er een aantal politieagenten op post voor dat doel. Om ongeveer vijf uur was 'de mensenmassa dermate gezwollen, dat men besloot de kerk oj>en te .stellen Rond half zes was de Ko ninginnekerk geheel gevuld. Het overgrote deel van de aanwe zigen bleef na Zaiss' toespraak in afwachtende houding in dc kerk zitten en staan, terwijl achter de kansel een groep zieken blinden, kreupelen en andere invaliden zich opstelde rond de spreker. Op tamelijk barse toon werd de ge zonden toegeroepen de kerk te ver- iatcn, waaraan velen echter geen gehoor gaven Voor dc rand van het podium waar Zaiss -zich uiteinde lijk posteerde, ontstond een opeen hoping van gebonden en genezing zoekenden. Zaiss riep de voor hem zittenden op luide toon toe of zij geloofden, waarop velen luid ja". „Halleluja" cd antwoordden Daarop riep hij hun toe, naar huis te gaan. daar zij waren genezen. Enkelen verwijder den zich toen. Hermann Zaiss ging voort met het ondervragen van in- dividuelen. die hjj sommeerde te lopen en naar huis te gaan. Het is ons niet bekend, hoe de toestand van de „genezenen" was voor zij door de Duitser werden bevolen heen te gaan. maar inderdaad waren er personen die zich naar buiten begaven, terwijl de menigte om Zaiss heen door handgeklap zijn aanmoediging en vreugde kenbaar maakte Tot ongeveer kwart voor elf ging Hermann Zaiss met dit werk door. waarna de bijeenkomst werd gesloten. Motorprogramma voor 1953 Asser TT 27 Juni PARIJS. Op het najaarscongres van de Federation Internationale Motorcycliste (Firn), zijn de data vastgesteld voor de klassieke motor wedstrijden van het seizoen 1953: Tourist Trophy op het eiland Man op 8. 9 en 10 Juni; Grote prijs van Nederland (TT) te Assen op 27 Juni; Grote prijs van België te Francorchamps op 5 Juli; Grote prijs van Duitsland, (plaats nog onbe kend) op 19 Juli. Grote prijs van Frankrijk te Rouaan op 2 Augustus; Grote prijs van Ulster te Belfast op 13 en 15 Augustus; Grote prijs van Zwitserland te Bern op 22 en 23 Augustus; Grote prijs van Italië te Konza op 6 September; Grote prijs van Spanje (plaats nog onbekend) op 4 October. Es is nog niet beslist, welke wed strijden zullen meetellen voor het wereldkampioenschap. De afgevaar- de van Italië stelde voor om slechts zes wedstrijden hiervoor aan te wij zen en wel zo. dat de grote prijzen van de drie voornaamste producen ten van motorrijwielen. Italië, Groot- Brittannië en Duitsland, elk jaar zouden meetellen met bij toerbeurt drie wedstrijden in andere landen. Noord-Ierland speelt niet op Zondag BELFAST. Noord-Ierland zal een elftal afvaardigen naar het op Vrijdag 3 April 1953 in Brussel be ginnende jeugdtournooi van de Fifa. De Ieren weigeren echter om op Zondag te spelen. Rijster en Vinken naar Zesdaagse te Hannover HANNOVÊR. Aan de van 17 tot en met 23 November as. alhier te houden zesdaagse zal van Neder landse zijde het koppel BijsterVin ken deelnemen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7