Nachtelijke arrestatie in Ambonezenkamp Woerden Geestdriftig welkom voor Charley Chaplin in Parijs Regering wijst incidentele belastingverlaging af 6RIEPWEER! PTT hield grote opruiming onder geheime zenders In eigen beheer Camouflagepoging van neo nazi's verijdeld Voorts... GELEZEN- Vlammen gedoofd doch vuur smeult voort Hoger personeel verlaat dienst van de Staat VICKS BONBONS Dr Drees wilde buiten kabinet blijven Toch geen Britse consul in Teheran en gewogen Donderdag 30 October 1952 3 Politiemacht van 150 man op de been WOERDEN In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een deta chement Rijkspolitie van ongeveer 120 man sterk naar Woerden ge komen om de Ambonees J. L., ver blijf houdende in het woonoord aan de Utrechtsestraatweg, van zijn bed te lichten. Om ongeveer 5 uur Vervolg van pag. J Men sloeg hals over kop op de vlucht en de parlementsmeerderheid gaf daarmede haar laatste greintje parlementair gezag volledig prijs. Over parlementsontbinding behoef de men niet te spreken. Het parle ment had zichzelf uitgeschakeld. Het kabinet-Wilopo, dat niet uit munt door veel krachtfiguren en dat door de omstandigheid, dat de PNI de leiding had genomen bij de parlementaire actie tegen de mi nister van Defensie, in een uiterst zonderlinge positie was gebracht de PNI is immers een van de groot, ste partijen, waarop Wilopo c.s. steunen vatte weer moed toen het parlement liet weten, dat het allemaal niet zo erg was bedoeld. Het besloot niet af te treden, waar mede de tweede eis van de officie ren was ingewilligd, nadat de eer ste al automatisch van de baan was geraakt. Ook de derde eis even tuele vorming van een presiden tieel kabinet kwam hiermee au tomatisch te vervallen Arrestaties Het vierde punt van het militai re programma leverde moeilijkhe den op. Men was van militaire zijde reeds begonnen dit punt ten uitvoer te leggen en naast deze ar restaties had men het verbod van een viertal dagbladen en tijdschrif ten reeds afgekondigd, o.a. van het dagblad Merdeka", waarvan iedereen in Djakarta vertelt dat het door het paleis van de staat: president wordt gefinancierd e waarvan in elk geval vaststaat, dat het de enige krant is. die voort durend voor president Soekarno partij kiest in alle kwesties, waar in de president zich wenst te mengen. Wederom wist president Soekar no de juiste formule te vinden om zijn bedreigde vrienden in be scherming te kunnen nemen. De democratie verzette zich er tegen mensen zonder ernstige beschuldi gingen te arresteren. Men kon toch niet terugvallen op de oude. kolo niale persbreidelbepalingen? Het kabinet-WiloDo verenigde zich met deze opvattingen van de president en het resultaat was dan ook. dat de gearresteerden weer in vrijheid werden gesteld. De legerleiding, die niet op om verwerping van het regime of op het vestigen van een militaire dic tatuur uit was geweest, legde zich bij het bereikte compromis neer. De strijd was voorlopig in het na deel van do avonturiers in het parlement beslist en president Soe karno moest voorlopig aanvaarden, dat de voorstanders van een mo dern leger, die de samenwerking met de Nederlandse militaire mis sie willen voortzetten, een gedeel telijke overwinning uit het vuur hadden gesleept. Het leger herstelde rust en orde te Djakarta en het opgetrommelde gepeupel verdween weer van de straat. He ttumult verstomde, maar de geruchten begonnen te stro men. Wat gaat er verder gebeu ren? Van hoger hand stelt men het uiteraard voor alsof er niets meer aan de hand is. De situatie is echter uiterst labiel. Om te beginnen is het de vraag, v/at de Darul Islam en de andere bendes in de bergen en de bossen zullen doen. In de tweede plaats is het niet duidelijlj. wat er nu in het leger verder kan gebeuren. Het is op geen stukken na een eenheid. De minister van Defensie is druk bezig met de uitvoering van een saneringsprogramma, dat o.a. ten doel heeft ongediscipli neerde troepen af te danken en rumoerige bataljons te ontbinden. Deze troepen voelen daar evenwel niets voor. Elk ogenblik kan het een of andere bataljon proberen om Djakarta schietend binnen te trekken en niemand kan zeggen wat er dan zal geschieden. Vechtjassen Nog ernstiger zijn de tegenstel lingen tussen" de hogere officieren. Zij beschouwen president Soekar no als hun opperhoofd en de pre sident heeft tot nog toe weinig aanleiding gegeven om te doen veronderstellen, dat dit een mis verstand zou zijn. Deze vechtjassen willen niet een goed geschoold, modern en ordelijk georganiseerd nationaal leger (zij noemen dat een koloniaal leger!) maar een volksleger, waarin wan orde en tuchteloosheid en revolu- tionnaire frazen, de plaats innemen van orde, tucht, deskundigheid en discipline Zij hebben de steun van de Merdeka-romantici, de anti-Wes terse nationalisten, van sommige fanatieke Mohammedanen, de on geletterde vechtersbazen uit de guerillastrijd. de anti-Nederlandse sentimentalisten en van de lieden, die om allerlei andere redenen lie ver zien, dat het leger een chaos blijft. Een dantal van deze tegenstan ders van de minister van Defensie zijn sinds enkele dagen spoorloos verdwenen. Het schijnt, dat zij op weg zijn naar Oost-Java waar zij hun voornaamste steunpunten heb ben. Een van hen. Bambang Soe- no. heeft verklaard, dat hij nu wel eens zal bewijzen wie de sterkste is. De communistische partij, die geen enkele rol gespeeld heeft in de gebeurtenisen van de laatste tijd, schijnt thans ook van plan te zijn al het mogelijke te gaan doen om in het troebele water te vis sen. Zij neemt het op voor het corrupte parlement. Daar de communistische partij samen met de Sobsi over vrijwel onbeperkte geldbronnen beschikt, kan men haar woorden niet naast zich neerleggen. De situatie in Indonesië is dan ook zeer labiel en uiterst complex. Met geen mogelijkheid valt te voorspellen, welke verrassingen zich kunnen voordoen en welke richting de gebeurtenissen zullen nemen. Bijzonder opwekkend en hoopgevend is de toestand in elk geval niet. in de morgen werd het kamp om singeld. Enkele agenten begaven zich naar de kamer van L., die in zijn nachtkleding werd gearresteerd en naar de wachtende overvalwa gen geleid. De agenten dwongen de vrouw van L. geen lawaai te maken, op dat de andere kampbewoners niet zouden worden gewekt. Dat ge beurde echter toch, waardoor in korte tijd de meeste bewoners uit hun bed waren en zich fel tegen de overigens overmachtige politiegroep keerden. Hoewel de Ambonezen zeer verontwaardigd waren over de handelwijze van de Rijkspolitie en dit kenbaar maakten op een manier, die vele buurtbewoners uit hun slaap deed opschrikken, is het ver der niet tot een ernstige botsing gekomen. Naar wij vernemen zou de aan leiding tot deze grootscheepse over val zijn. dat L. niet voldaan had aan een oproeping van de rechter commissaris te Assen, om als ge tuige in een moordzaak te ver schijnen. L. had dit geweigerd, om dat het hoofdbestuur van de CRAMS niet van deze oproeping verwittigd was. Omdat z i. de Am bonezen in Nederland hun eigen nationaliteit hebben behouden en dus geen Nederlandse staatsburgers zijn. moet een oproeping niet rechtstreeks maar via de eigen „overheid", in dit geval de CRAMS geschieden. Dit had hij ook mede gedeeld aan enkele agenten, die kortgeleden kwamen informeren waarom hij aan de oproep geen gehoor had gegeven. Raad van State wordt gemoderniseerd DEN HAAG De wet van 1861, waarin de samenstelling en de be voegdheden van de Raad van State zijn geregeld, is hopeloos ver ouderd. Ofschoon een algehele her ziening in het voornemen ligt. stelt de regering voor om reeds nu en kele technische wijzigingen aan te brengen. De eerste wijziging maakt het mogelijk, dat de vice-president voor de drie kamers van de afde ling geschillen van bestuur, presi denten aanwijst. Volgens de huidige wet moet hij die zelf presideren, hetgeen niet altijd mogelijk is. (Advertentie I.M.) Britse vorstin aanvaardt portret van Nederlandse schilder Van Vlijmen LONDEN Koningin Elizabeth II heeft Woensdag persoonlijk een schilderij van haarzelf, vervaardigd door de Nederlandse schilder Ber nard van Vlijmc i. aanvaard. Dit gebeurde op Buckingham Palace. Het schilderij werd aangeboden door de voorzitter en de secretaris van de Nederlandse Kamer van koophandel, de heren G J. L. van der Lande en W. Friedhof. Het schilderij werd naar foto's geschil derd. Het is aangekocht door een groep Nederlandse firma's, die anoniem wenst te blijven. De groep stelde het ter beschikking van de Nederlandse Kamer van Koophan del met het verzoek het aan de Koningin ten geschenke te geven. INfeem Sanatogen - het zuivere albumine* phosphor preparaat. Iedere volgende dosis draagt bij tot verster king van Uw zenuw gestel en brengt U nader toteen blijvende veerkrachtigegezond- heid. Sanatogen ver lost U van Uw klachten en schenkt U nieuwe energie en levensblij heid. Begin er nu mee. cANATOGS'I, Net zenuwsterkende voedsel Franse regering onderscheidt filmster met Legioen van Eer (Van onze correspondent) PARIJS. Aan een hartelijke ontvangst hier heeft het Charley Chaplin niet ontbroken, al ging die voortdurend gepaard met legers politieagenten. Maar in tegenstelling tot die in zijn film, waren deze erop uit hem te beschermen, tegen zijn bewonderaars. Het begon gistermiddag al op Orly, waar hij tegen vieren aan kwam en hoorde, dat de Franse ministerraad 's morgens had beslo ten hem officier in het Legioen van Eer te maken Hij begreep er eerst het fijne niet van. want hij meende dat legioen al te hebben. Maar tenslotte werd het hem dui delijk en toen trachtte hij in het Frans mee te delen, dat hij geen Frans sprak. Hij hield onmiddellijk zijn eerste persconferentie, waaruit bleek, dat hij blij was weer in Frankrijk te zijn, dat hij blij was weer in Parijs te zijn en dat hij blij was weer naar de Folies Bergères te kunnen gaan. Dat laatste was niet om het een of ander, maar omdat hij vroe ger als kind in 1910 daar in een revue is opgetreden en er dus jeugdherinneringen ophaalt. Daarna reed Chaplin met zijn charmante vrouw pijlsnel naar het Hotel Ritz op de Place Vendóme. (Hun kinderen zijn in Engeland gebleven), waar hij om zeven uur 's avonds weer een persconferentie hield en alle mogelijke en vooral onmogelijke vragen vriendelijk be antwoordde, die hij in Londen en in Cherbourg ook al vriendelijk beantwoord had. President Auriol liet zich gister- De candidaten voor het Ameri kaanse presidentschap maken zich op voor de laatste ronde. Links: generaal Eisenhower weert lachend een confetti-regen af tijdens een verkiezingsreis. Rechts: gouverneur Stevenson kreeg een portret van de eerste Amerikaanse president George Washington. Hij lijkt sprekend op u, zei de schenker. Voortzetting van sociaal-economische politiek van groter betekenis (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In zijn financiële beschouwingen in de memorie van antwoord inzake de Staatsbegroting 1953 geeft de nieuwe minister van Financiën, de heer Van de Kieft, niet zonder meer toe aan de aandrang tot belastingverlaging, die Tweede Kamerleden in het Voorlopig Verslag hebben uitgeoefend. Met de conclusie, dat voor het jaar 1953 het over heidsbudget, door het saldo op de gewone dienst, enige ruimte laat voor belastingverlaging, stemt hy alleen In, Indien daarvoor ook krachtige argu menten van andere aard zijn aan te voeren. En vooralsnog zijn in de visie van de minister deze argumenten nog niet aanwezig. In een summiere uiteenzetting van zijn programma zegt hij. dat de mogelijkheid tot belastingver laging moet worden bezien in nauw verband met het sociaal-eco nomisch beleid van het kabinet, dat is gericht op verruiming van werkgelegenheid en op productie opvoering. Incidentele fiscale maatregelen acht de minister niet mogelijk daar zij moeten passen in het kader van hetgeen sociaal en economisch wenselijk is en bud- Regering heeft zorg DEN HAAG. Omtrent de mate, waarin hoger personeel de rijks dienst verlaat, omdat zij in het particulier bedrijfsleven hogere sa larissen kunnen verdienen, kunnen moeilijk concrete gegevens worden verstrekt, deelt de regering mee in de memorie van antwoord inzake de begroting 1953. Ook onlangs nog weer hebben zeer vooraanstaan de functionarissen zich in particu liere dienst begeven. De vraag of in alle gevallen, waar zich een dergelijke overgang heeft voorgedaan, het salaris de enige doorslaggevende factor is geweest, is niet met zekerheid te beantwoor den. In verschillende gevallen speelt een complex van factoren en veelal individuele motieven een rol. Intussen blijft het bij herhaling zich voordoen van gevallen, waar voor de rijksdienst zeer waarde volle functionarissen een werk kring elders aanvaarden, een pro bleem dat de regering met zorg vervult. Dr Pos hoofd Surinaamse RTC-delegatie PARAMARIBO In plaats van mr. dr. Buiskool is tot voorzitter der R.T.C.-delegatie van Suriname benoemd mr. dr. R. Pos, Surina- mees vertegenwoordiger in Neder land. De secretaris der delegatie, mr. S. Emanuels (thans minister van financiën) werd benoemd tot lid. Vietminh-troepen aan Noordelijke oever van Zwarte rivier HANOI. De voorhoede van de Victminh-opstandclingen heeft de Noordelijke oever van dc Zwarte ri vier bereikt. Versterkte Franse troe pen staan aan de Zuidelijke oever opgesteld om het elk ogenblik ver wachte offensief op te vangen. Een Franse woordvoerder verklaarde Woensdag, dat voor elke drie opstan delingen twee Fransen gereed staan om in de strijd te worden geworpen. Verwacht wordt, dat de opstande lingen zullen trachten door te bre ken naar Laos. Cambodja en Indo- China's Westelijke buurstaten. Fran se jagers hebben Woensdag in het bergachtige gebied Thai troepenver zamelingen van de Vietminh aange vallen. De strategisch belangrijke weg van Jen Baj naar Nghia Lo, waarlangs de opstandelingen ver sterkingen aanvoeren, is afgesneden. Regering wil uitgaven voor defensie niet uitsmeren over langere tijd DEN HAAG. De del'ensie-uit- gaven ad 6 milliard gulden over een langer tijdvak dan 4 jaren te verdelen, in navolging van Enge land, acht de regering niet raad zaam Met name niet, omdat de jaarlijkse begroting ad 1500 mil- lioen met een algemeen westelijk militair plan samenhangt in de uit voering van welks plan in ver band met de' hogere financiële lasten, welke dit plan zal mede brengen. reeds matiging wordt toe gepast. Dit deelt de regering mede aan de Tweede Kamer in de me morie van antwoord betreffende de rijksbegroting 1953. avond in gezelschap van de grote acteur en zijn vrouw privé „Lime light" vertonen in het Elysée, waar bij de ministers en enkele per soonlijke vrienden genodigd waren. Van vanavond af draait „Lime light" in vier grote bioscopen. Vanmiddag heeft Chaplin de pre mière bijgewoond, die plaats vond voor de Parijse filmcritici en sce nario-schrijvers. (Advertentie I.M.) Voorkom ccn pijnlijke keel met dc beproefde geneeskracht van Vervolg van pag. 1 Voor het al of niet eerlijk voe ren daarvan draagt de regering geen verantwoordelijkheid. Zij zou b.v. niet graag aansprakelijk worden gesteld voor de voorstel ling van zaken, zoals die door de C P.N. is gegeven. Van Ameri kaanse inmenging in de verkie zingsactie is de regering niets be kend. „Vermoedelijk zijn de leden, die hier aan het woord zijn", aldus de memorie van ant woord, „tot hun dwaling geko men. doordat zij de verhouding tussen Amerika en zijn bond genoten verwarren met die tussen Rusland en de zgn. volksdemo cratieën". Er wordt in de memorie van ant woord op gewezen, dat het aantal ministers slechts met één is uitge breid door de dubbele bezetting van Buitenlandse Zaken, die op zich zelf geen nieuwigheid is. In de eer ste tijd na de bevrijding hebben de heren Van Kleffens en Van Royen zo'n dubbeltal gevormd Een gevaar voor verzwakking van het contact met het parlement ziet de regering in die dubbele bezetting niet. Het tegendeel is het geval. Tegenover de opmerking over de benoeming van mr Donker tot mi nister van Justitie, dat dientenge volge een grote stap verder zal wor den gezet op de weg naar een to talitair regime, bepaalt de memorie van antwoord zich tot een protest. Dat er zes ministers der KVP in het kabinet zijn en vijf der PvdA is mede het gevolg van het afstaan van de portefeuille van Economi sche Zaken door de KVP. Boven dien is een volstrekte evenredigheid hier niet altijd te bereiken. Een tijdlang hebben er in het kabinet- Beel zes PvdA- en vijf KVP-mi- nisters gefungeerd, hoewel de KVP de sterkste fractie was. Er zijn geen pogingen gedaan om een vrouwelijke minister in het ka binet op te nemen. Van een vrou welijke staatssecretaris is ernstig sprake geweest. De betrokkene (mej. Tjeenk Willink) heeft zich echter om persoonlijke redenen te ruggetrokken. „In de oorlog mocht ik wel naar Londen uitzenden", zei Rotterdammer (Van onze correspondent) ASSEN. Zes uren achtereen is de politierechter Woensdag bezig ge weest zich een weg te banen door tien „geheime zender"-zaken, die niet minder dan 27 verdachten voor zijn tafel brachten. Deze exploitanten van „Roodborstje", „Sport", „Excelsior", „Vrijbuiter", „Monte Carlo", „Olympia", de „Zwaluw", „Meteoor", „Koekoek" en „Okido" werden veroordeeld tot straffen, die varieerden van 10.boete en gevangenisstraf van zes weken. De zenders werden in beslag genomen. Het omvangrijkste gezelschap aetherpiraten, dat de opsporings dienst van de P.T.T. in Drente snapte, bestond uit twaalf men sen uit de omgeving van Hooge- veen, die de 30-jarige timmerman J. de J. uit Rotterdam bij zijn uitzendingen assisteerden. Deze De J. kocht vorig jaar een zend- installatie om er geld mee te verdienen. „In de oorlog ben ik alles kwijt geraakt", voerde hij ter veront schuldiging aan, „trouwens, toen ik in de oorlog illegaal werk ver richtte. mocht ik wèl uitzenden. Er stond toen een politieman bij, als ik berichten naar Londen doorgaf". Waarop de Politierech ter hem duidelijk trachtte te ma ken, dat er tussen oorlogs- en vredestijd wel enig verschil ligt. Voor De J., die meestal uit een kippenhok m Zuidwolde uitzond, ging later de aardigheid eraf; hij verkocht het apparaat, waarna de zender van „Sport" werd her doopt in „Roodborstje" en nog later, nadat de „zaak" weer in andere handen was overgegaan, in „Vrijbuiter". De J. werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Drie an dere verdachten, t.w. de 26-jange bekleder A. de V., de 26-jarige arbeider H. K. en de 41-jarige Zeepost voor opvarenden Piet Hein, Boeroe en Ternate DEN HAAG. Zoals is gemeld Is het vertrek van Hr. Ms. fregat „Johan Mau- rits van Nassau" naar de Koreaanse wateren uitgesteld tot 21 November. In verband daarmede kan zeepost be stemd voor opvarenden van Hr Ms. „Piet Hein", mede te geven met Hr. Ms. „Johan Maurlts van Nassau' tot 18 No vember. 08.00 uur te Amsterdam wor den ontvangen De sluitingstijden voor post, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms ..Johan Maurits van Nassau" worden als volgt gewijzigd Post uit te reiken bij aankomst te Malta dient voor 27 November 10.00 uur te Amsterdam aanwezig te zijn. Voor post uit te reiken te Aden, is de sluiting te Amsterdam bepaald op 10 December 09.00 uur. voor post uit te reiken te Hongkong, op 6 Januari 09.00 uur. Voorts is voor post, uit te reiken te Aden aan opvarenden van Hr. Ms Mij nenveger ..Boeroe" onderweg van Nicuw- Guinea naar Nederland, de sluiting te Amsterdam bepaald op 24 December 14.00 uur. terwijl voor post, uit te reiken te Aden aan opvarenden van Hr. Ms. mijnenveger „Ternate". onderweg van Nederland naar Nieuw-Guinea. de slui ting te Amsterdam is bepaald op 5 No vember om 22.00 uur. venter J. J. G. B.. allen uit Hoo- geveen, kregen ieder drie weken, de overigen, die betrokken waren bij dit geval, twee weken of min der. Er stonden verder deze dag nog „zender-exploitanten" uit Zuid wolde en de Drentse Zuid-Oost hoek terecht. De een had het ge daan om de „sport", een ander uit liefhebberij, terwijl een derde eens wilde experimenteren. Boekhouder zou niet minder dan f 94.000 hebben verduisterd ISa dertig jaar bij firma in dienst nu in arrest (Van onze correspondent) HAARLEM. De politie heeft een 74-jarige boekhouder van de grafische inrichting N.V Joh. En schede en Zonen, onder verdenking van omvangrijke verduisteringen in arrest gesteld. De man zou kans hebben gezien in de loop van de laatste vijftien jaar, ongeveer f 94 000 te verdon keremanen, door op geraffineerde wijze in de boekhouding van het bedrijf te knoeien. De directie van Joh. Enschede en Zonen heeft medegedeeld, dat de boekhouder reeds meer dan dertig jaar bij het bedrijf in dienst was. Zijn vertrouwenspositie, die hij ook na het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd kon blijven in nemen, heeft hem de gelegenheid gegeven zovele jaren onregelmatig heden te plegen. Keiëes, die aan „zwarte kunst" deed, trok bij ruzie het mes (Van onze correspondent) ROERMOND. De rechtbank veroordeelde de 26-jarige Koiees J. R., wonend in het kamp in Echt. tol twee maanden gevangenisstraf wegens mishandeling op een mede kampbewoner. De oorzaak van de vechtpartij v/as, dat het slachtoffer S. ver dachte had beschuldigd de „zwarte kunst" te beoeferen, waardoor zijn kind ziek zou zijn geworden. Tij dens een vergadering van kamp bewoners kwam dit ter sprake, waarop R. een mes greep en S. in een arm verwondde. getair toelaatbaar is. De regering zal zich. nadat het rapport van de Sociaal-Economische Raad over de huurverhoging is binnengekomen, daarover op korte termijn bera den, aangezien dit beraad zou kunnen leiden tot fiscale maatrege len ter tegemoetkoming in de huurverhoging. De minister heeft volledig be grip voor de grote fiscale offers, welke alle groepen der bevolking zich thans onvermijdelijk moeten getroosten, doch hij vindt niet, dat onder de huidige omstandigheden de druk op het bedrijfsleven te zwaar zou zijn. in de zin van on redelijk of onnodig hoog. Een discussie over de vraag wat er met het overschot op de gewo ne dienst moet worden gedaan waarvan de minister overigens be twijfelt of het te handhaven zal zijn acht de bewindsman pas mogelijk, indien hij zijn standpunt nader heeft kunnen bepalen. In tegenstelling tot de Kamerleden, die menen, dat een verlaging van de belastingen de kern van het te voeren financiële beleid behoort te zijn, meent de minister, dat hand having van het monetaire even wicht. gecoördineerd met het in- dustrialisatie-belcid en de werkge- legenheidspolitiek voorrang ver dient. J-JVT blonde jongetje was in gezelschap van een kleiner vriendje, dat naast hem stond met zo'n blik van „wat hij doet is mede namens mij". Hij had een karton vol papieren vlaggetjes b\j zich en hield mij een zelf vervaardigd gleufbusje voor. „Wilt u wat geven?", vroeg hij vriendelijk. tMaar dat zijn vlaggetjes van de antx-rheuma collecte. Die is toch al gewéést!", zei ik, want ik laat me niet neppen. Dc jongen knikte en ook zyu. vriendje verried instemming. Maar zeggen deden ze niets. „Hoe kom je aan die speldjes?", vroeg ik argwanend. „Gekocht", antwoordde hij. „Ja ja zoveel geld héb je toch zeker niet", zei ik. .Ik krijg elke Zaterdag een dub beltje van mijn vader, om in de buste doen", expliceerde hij, „dat wissel ik eerst voor tien centen. Dan ga ik met mijn vriendje de collectanten langs en we vragen een vlaggetje Hij zweeg even om mij gelegen heid te geven het te verwerken „Soms geven ze cr een noor niks", zet hij, mij link aankijkend. Het vriendje knikte behaaglijk. „Maar soms", vervolgde de leider, zeggen ze: Nee jongetje dat kost geld Nou, één cent is ook geld. Die doe ik dan in het busje. Daar om En hij wees illustrerend op de batterij vlaggetjes. Ik begreep dat ik oog in oog stond met een zakengenie in aan bouw en vroeq zedelijk verontrust: „Maar mag je die dan weer ver kopen?" Ze knikten gelijktijdig, blij omdat ik ze zo goed begreep. „En wat doe je dan met de cen ten?" .De centen?", zei het oudste jon getje. my met grote, klare ogen aankijkend. odaar kopen we vol gende Zaterdag weer een héle hoop vlaggetjes voor." yy KRONKEL. Leden van ontbonden SRP doken onder in onafhankelijke groepen kiezingen en de geldigheid van de ingediende lijsten moesten contro leren. Het is aan te nemen, dat alle candidaten, die tot nu toe zijn opgesteld en die afkomstig zijn uit dc oude S R P. als niet geldige can didaten zullen worden beschouwd. (Van onze correspondent) BONN. In meer dan dertig districten van Neder-Saksen heeft de minister van Binnenlandse Za ken van Neder-Saksen gisteren, zo als al gemeld, huiszoekingen laten doen bij candidaten van „onafhan kelijke" of „nationale" kiesvereni gingen. Het bij deze huiszoekingen gevonden materiaal bewijst, dat de dezer dagen door een uitspraak van het Constitutionele Hof ver boden en opgeheven Socialistische Reichs Partij (S.R.P.) probeert om door het stichten van kiesvereni gingen, bestaande uit haar vroegere leden, invloed te krijgen op de sfeer van de gemeentepolitiek. Dit is van acute betekenis, omdat in Neder-Saksen op 9 November as gemeenteverkiezingen worden gehouden. Uit het gevonden mate riaal blijkt tevens, dat de vroegere districtleiders van dc SRP. in het bezit waren van concept-statuten, die konden worden gebruikt bij het oprichten van organisaties, die als mantelorganisaties in de plaats van de vroegere SRP. zouden treden. Het materiaal, dat bij het onder zoek aan de dag is gekomen, wordt nu onmiddellijk ter beschikking ge steld van de commissies, die de ver- TEHERAN De Perzische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr Fa- temi. heeft de Zwitserse gezant te Teheran, die thans de Britse belan gen in Perzië behartigt, Woensdag medegedeeld dat Perzië er niet mee kan instemmen dat een lid van het voormalige Britse ambassadeperso neel te Teheran als Britse consul werkzaam blijft. De gezant had het Perzische ministerie van Buiten landse Zaken verzocht er mede in te stemmen dat één Britse consul tijdelijk nog te Teheran zou blijven. Minister Fatemi herhaalde voorts een vroegere Perzische verklaring, dat geen enkele Brit, die tevoren een post in een koloniaal gebied heeft vervuld, voor een Britse di plomatieke functie in Perzië in aan merking kan komen. EEN opmerkelijke roman leverde de Deense schrijver H. C. Branner met „De ruiter" (Leopold Ultg. MIJ, Den Haag). In een' heel sobere, maar verrassend levende stijl, ontwikkelt hij hier een boeiende intrigue op het the ma van <Je verantwoordelijkheid van de mens voor zijn medemens. Elk der figuren in Branner's boek draagt in zich een bepaalde, van de anderen ver schillende. relatie tot dit thema Hun samentreffen roept psychologische cri ses op. waardoor tenslotte de hoofdfi guur de in een ban van machtsge voel en amorele vrijheidszin levende vrouw Suzanne een loutering onder gaat en een binding aan de medemen sen aanvaardt als een bevrijding van zichzelf. Van positief zedelijke waarde en van belang ook om de geserreerde poëtische kracht die de schrijver erin wist te leggen, is dit boek: en overtui gend. niet altijd in dc psychologische verklaring der figuren, maar wel door zijn door en door eerlijke intenties. Prijs f 6.90. Laten psychologen zich afvragen hoe het komt dat ondanks film en televisie kinderen en ook volwassenen niet uit gekeken raken op het poppenkastspel, ondertussen kunnen wij. die ons plezier aan deze miniatuurartlsten beleven, ons verdiepen in het bijzonder onderhou dende en instructieve boekje van W. Meilink „Handboek voor de Poppenspe ler" (Uitgave: J. Muusscs tc Purmc- rend) Prijs f 3.75, Ing f 2.90). Ter oriëntatie uit de Inhoudsopgave de volgende keuze van onderwerpen: het maken van de marlonettenkop, het spel en het stuk, stokpoppen en dieren, de bouw en inrichting van de poppen kast. dc coulissen en de belichting. Terzijde dit: wie kan knutselen zou eigenlijk best eens voor Sinterklaas of Kerst voor de kinderen een echte pop penkast in elkaar kunnen zetten. Welnu hier is een goede gids Bij de uitgeverij „Kosmos", Arastcr- dam-Antwerpen is een tweede druk verschenen van „Inrichting en onder houd van Kamer-aquaria" door K. Wer ner. Een duidelijke en beknopte inlei ding in deze liefhebberij (Prijs f 5.90). Parijs geeft nog steeds de toon aan op modegebied, zelfs in de hondenmode. Van welk beroemd modehuis deze creatie is weten we niet, wel dat het pevestigd is op de Champs Elysces, dus in ieder geval zal het wej duur en daarom ook goed zijn. De kleine Loulou, die met het vrouwtje, de nieuwe wintercollectie eens kwam bekijken, liet haar keus vallen op deze vlotte combinatie, bestaande uit een wollen sweater met een mooi wit boordje, dat wel wat aan onze vadermoorders doet denken. Vindt u ook niet dat het haar charmant staat? 0 Vandaag eerst wat nieuws van Onze Beroemde Mannen. De Aga Khan gaat binnenkort zijn autobiografie schrijven „om alle verhalen te ontzenuwen, die over hem en zijn prlvéleven de ronde doen". We zijn benieuwd. Ex-koning Faroek. die op 26 Juli, de dag dat hij uit Egypte moest vluchten, zijn contributie vergat te betalen van de Britse club van lucifersdoosjcsvcr- zamelaars, heeft het geld nu opgestuurd. Faroek verontschuldigde zich voor de vertraging. „Ik had het op 26 Juli tame lijk druk," schreef hij. De studenten van Florence hebben dc jazz-koning Louis Armstrong erestudent van hun corps gemaakt. Student Louis gaf na afloop van de plechtigheid een nummertje op de trompet. De West-Berlijnse politie moest in grijpen tijdens een vertoning van de film over generaal Rommel „Woestijn vos" Ze legde beslag op zeven muizen, vier marmotjes en twaalf nog niet ont plofte stinkbommen. Zeventien jongelui werden gearresteerd. Dc klompenmakers hebben iets nieuws bedacht: voor de volgende zomer komen ze op de markt met een zgn. strandklompje een sierlijk houten ge val, dat prettig moet zijn aan het strand te dragen. o Als een man een hoed gaat kopen, zeggen de Britse hoedenwinkeliers, kijkt hij naar vier hoeden en zoekt er dan binnen tien minuten een uit. Als zijn vrouw meegaat bekijkt hij gemiddeld 40 hoeden en heeft hij ongeveer een half uur nodig om keus te maken, e Wc moeten u nog even dat droeve verhaal vertellen van die Deense met selaar, die de dupe van de zwaarte kracht cn ccn katrol werd Hij vulde op de tweede etage een kalkkuip met rom mel en ging naar beneden om het hijs touw los te maken. Als voorzorg bond hij zichzelf aan het touw vast. Maar de kuip was zwaarder dan de metselaar. Het hele geval kwam naar beneden en dc man werd naar boven gehesen. Onderweg kreeg hij van de kuip een por. Toen de kuip tegen de grond sloeg sprong dc bodem er uit. Nu was de metselaar weer zwaarder dan de kuip. Hij zakte snel, kreeg onderweg nog een por en sloeg hard tegen dc grond Ver suft maakte de metselaar het touw los, maar hij had het vast moeten houden want nu kreeg hij de stukken van dc kuip die nog in de lucht hingen op zijn hoofd. De metselaar werd naar het zie kenhuis gebracht om wat te worden opgelapt, maar later was hij in staak naar huis te gaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3