Nederland maakt kans om in Mexico in de mode te komen Oplichter vroeg geld voor „bemiddeling" Fransen in het nauw GELEZEN- j en gewogen des/Hg! Beëindig bloedvergieten in Korea op eervolle wijze Voorts. Minister Tello: „Tijdstip van expositie gunstig" maar. D'tiS Geschenkenregen voor het ere fonds oud-verpleegsters Prins neemt twee dagen rust in Vera Cruz Kinderverlamming vrijwel verdwenen Misleide slachtoffers zegden hun betrekkingen op Minister Staf is vóór Ypenburg Teg en influenza- vaccinatie van gehele volk? Nadagen Zaterdag 1 November 1952 3 (Advertentie LM.) (Van onze New Yorkse correspondent) MEXICO CITY De Mexicaanse minister van Buitenlandse Zaken, Manuel Tello, heeft in een onderhoud, dat wij gisteren met hem hadden, het tijdstip van de Nederlandse tentoonstelling in zijn land zeer goed ge kozen genoemd, üij prees in warme bewoordingen de werkkracht en karaktereigenschappen der Nederlanders. Minister Tello kent Nederland van nabij. Hij heeft het vóór de wereldoorlog, toen hij consul was in Belgie, herhaalde malen bezocht. Ook toen was hij al getroffen door onze in dustriële ontwikkeling. De tentoonstelling „Zo is Nederland", zo zei de Mexicaanse bewindsman, bewijst, dat Nederland niet alleen zijn oude peil weer heeft bereikt, maar het op bewonderenswaardige wijze heeft over troffen. President Aleman, zo ging hij voort, had gistermorgen in een ge sprek met nem. eveneens zijn te vredenheid geuit over de nieuwe mogelijkheden in de wederzijdse handelsbetrekkingen. De directe luchtverbinding van de KLM zal dit zeker nog bevorderen. Minister Tello wenste de KLM dan ook van harte succes toe met deze nieuwe lijn. Minister Tello is ervan overtuigd, dat de nieuw gekozen maar nog niet in functie getreden Mexicaanse president Cortines de politiek van de huidige president Aleman zal voortzetten. De heer Cortines had gisteren op het presidentiële paleis geluncht en zich toen lange tijd Veivol» van pa». I TUNIS is een ander moeilijk punt. De Fransen geven hoog op van hun democratie; maar in hun kolonieën hebben ze die nooit erg vlijtig beoefend. Hun pioniers plachten generaals te zijn; en ook later waren zij sterker in het han teren van de sterke arm dan in het betrekken van de bevolking in het be stuur. Het vreemdelingenlegioen is typerend voor de Franse koloniale methoden. Thans streeft Tunesië autonomie na, maar de Fransen zijn al heel weinig vrijgevig. De groep van Afrikaans-Aziatische landen heeft deze zaak voor de V.N. gebracht en de Fransen lopen de kans, opnieuw aan de kaak te worden gesteld als mensen, die wel veel over federalis me spreken, maar in de practijk er niets voor te voelen. En de Franse delegatie kan niet anders doen dan weglopen bij de behandeling en zich op een afstand ergeren over het ge mis aan respect voor hun land en voor de Franse eer. EV daarginds in Indo-China sleept de strijd tegen de door de Chinezen gesteunde Viet Minh zich eindeloos voort. Het gaat om de democratie, roepen de Fran sen, die aanspraak menen te mogen maken op de steun van alle vrije Jan den. Maar die vrije landen zijn hele maal niet geestdriftig. Zij herinneren zich, dat zij ook niet zijn gekend in de onderhandelingen destijds, die niet in de laatste plaats zijn mislukt als gevolg van een enge uitleg van de Franse eer. De oorlog in Achter-In- dië kost veel soldaten en milliarden francs; een bodemloze put en een voorwerp van ergernis voor die Fran sen, die wel veel voor eer voelen maar zo zoetjesaan de prijs toch rijkelijk hoog beginnen te vinden. Zo zit Frankrijk aan alle kanten in het nauw. Er is maar één uitweg: federalisme over alle boegen. Dat wil zeggen, dat de Fransen in de grotere eenheden, die zij willen bouwen, hun land zien als deel en niet als middel punt. Het wil ook zeggen, dat zij de Franse eer niet beschouwen als iets van hogere orde dan de eer van an deren. Het is wel de hoogste tijd. Want als het geen federalisme wordt, wordt het nationalisme, met alle ge varen daaraan verbonden, vooral voor Frankrijk. met Prins Bernhard onderhouden. Minister Tello zei. dat Nederland door de tentoonstelling ..Zo is Ne derland" kans loopt in Mexico „in de mode" te komen. De betrokken handelslichamen zullen zoveel mo gelijk met elkaar in directe relatie hebben te treden, al zou de moge lijkheid van bemiddeling der re geringen van Nederland en Mexi co altijd kunnen worden overwogen als de handel langs de directe weg onverhoopt niet goed zou vlotten. Tot zover minister Tello. Intussen is dezer dagen een Mexicaans-Nederlandse regeling tot stand gekomen, volgens welke Nederland voor een waarde van 175 000 aan likeuren, jenever en andere dranken aan Mexico zal leveren, waartegenover door Ne derland van Mexico voor dezelfde waarde aan ruwe katoen en hars wordt afgenomen. Deze transactie betreft de zoge naamde zwakke producten. Dit is een eerste stap op de weg naar ver dere ruiltransacties, waarvan er reeds twee lot een waarde van elf millioen gulden principieel vast staan. Tengevolge van de aanstaan de wisseling in de regering zullen deze pas in het midden van het komende jaar kunnen worden ver wezenlijkt. Deze transacties betreffen de af neming van katoen, hars, henequin (een bepaalde sisalsoort). tropische vruchten en tabak tegen likeuren, zaden, melkpoeder en rayon. 's Zondags of... Fonkelnieuwe auto als rebus-prijs DEN HAAG. Spontaan zijn enige honderden Neder landse bedrijven er toe overge gaan het „Erefonds voor oud verpleegsters" te steunen. Binnen enkele weken zijn aan het rebus-comité van het „Ere fonds" uit vrijwel alle delen van het land honderden cadeaux toe gezonden. die binnenkort zullen dienen als prijzen voor de lande lijke rebusprijsvraag, welke Prin ses Beatrix en haar klasgenoten hebben ontworpen. In het begin van November zal geheel Nederland kennis kunnen maken met deze origineel gete kende rebus. Door het betalen van een extra bedrag aan porto zal men mede kunnen dingen naar de prijzen. Een vorstelijk geschenk ont ving het comité van een bekende Amsterdamse autofirma nl. een fonkelnieuwe auto. Andere be- Prins Bernhard werd bij zijn aankomst in Mexico City ont vangen door president Miguel Aleman. Begin December treedt de president af; hij ivordt opge volgd door Ruiz Cortines. MEXICO CITY. Prins Bern- hard gaat vandaag naar Vera Cruz aan de Golf van Mexico om twee dagen rust te nemen alvo rens per vliegtuig naar Bogota in Colombia te vertrekken. Er is voor zijn verblijf te Vera Cruz Zondag en Maandag geen specifiek programma opge steld. maar de Prins gaf te ken nen dot hij van plan was wat te zwemmen en te vissen. Op de laatste dag van zijn be zoek aan Mexico City bezichtigde de Prins de nieuwe Cité Univer sitaire. die hij een „fantastisch stuk werk" noemde. Noors vrachtschip ,.Dux" is terecht ST. LAURENS Het Noorse vrachtschip .Dux" waarvan sinds Zondag j.l. geen enkel bericht was opgevangen en dat reeds als ver mist werd beschouwd is veilig op de rede van St. Laurens aangeko men. Het vaartuig heeft niet in moeilijkheden verkeerd, maar klaar blijkelijk was de radio onklaar ge raakt. (Advertentie l. M.) I I ItgevcrJJ Foreholte te Voorhout deed er goed aan in haar Parelsnoer- reeks Marcel Jouhandeau's „Oom Hen ri" te laten verschijnen, in een voor treffelijke vertaling van dr N. G. H. Deen. Bijzonder subtiel is het werk van deze. hier te weinig gelezen. Franse schrijver. Ec-n misschien wel melodra matisch gegeven de neergang door eigengereidheid, eigenwaan en trots, van een gevierd levensgenieter tot uiter ste pauperdom heelt hij hier ver werkt tot een even sober als boeiend relaas van menselijk tekort. Een roman doortrokken van beklemmend leven en tegelijkertijd vol poèUsche geladenheid. 4.90). JOURNAAL In een nieuwe en naar het ons toe schijnt goede vertaling door Peter van Eysden is bij de uitgever L. J. Veen te Amsterdam verschenen ,,Oc Droom - uit de kronieken van dc siad Mordassow" van F. M. Dostojefski. Een prachtig verteld burlesk verhaal over verwikkelingen bij pogingen een jonge vrouw uit te huwelijken aan een kinds geworden vorst. (Prijs ƒ4.90 ing. /3.40). Bij „De Arbeiderspers" te Amsterdam Is een tweede druk verschenen van de vertaling van dc Italiaanse sociale ro man „Fontamara" door Ignazlo Silonc. Hoewel dit voortreffelijke boek speelt ten tijde van de heerschappij van Mus solini heeft het als aanklacht tegen de feodale toestanden op het Zuid Italiaan se platteland helaas nog niet aan actua liteit ihgeboet (Prijs in serie-abonne- nement 2.afzonderlijk 3 Hans Alma maakte samen met de be gaafde tekenaar Teun van der Veen een zwerftocht door Spanje. Zijn verslag van deze reis verscheen bij dc uitge ver Hecht tc Amsterdam onder dc titel „Carmen zonder makc-up - vrijmoedig relaas over Spanje icr.ft meer d.-.n het boek geeft .var.t /<- vrjcv-eihg is het rclfina niet en :o 1 vree.nr: de rc!- evenmin Drao.-faT-s I een i3rci!i. onderhoudend hoek d.v I voorzier ie van goede foto's en toko- I nmcen m traai werd uitgegeten. (Prijs 3 JOi. I ALMELO kende Nederlandse firma's schon ken radiotoestellen, bromfietsen, serviezen, dekens, een bontjas, vulpenhouders, vulpotloden enz., enz. Het Nederlandse bedrijfsle ven heeft ervoor gezorgd, dat het reeds bijeengebrachte kapitaal niet behoefde te worden aangesproken, doch intact kon blijven voor de hulp welke nu spoedig aan de in nood verkerende zusters zal kun nen worden verleend. Nederlandse vloot in Koreaanse wateren 3 millioen per jaar DEN HAAG De kosten van de Nederlandse maritieme deelneming aan de strijd der V.N. in Korea belo pen drie millioen gulden per jaar, al dus heeft de minister van Marine aan de Tweede Kamer medegedeeld Kroningsplechtigheid in Engeland toch op televisiescherm LONDEN. Nadat men eerst van plan was geweest geen uitzending per televisie van dc plechtigheid der kroning van koningin Elizabeth in de abdij van Westminster toe te laten, is achteraf toch de mogelijk heid tot een dergelijke uitzending opengelaten. Thans zijn besprekin gen begonnen tussen de carl Mar shal, de hertog van Norfolk, die de algemene leiding van de festiviteiten heeft, en de chef van de betrok ken afdeling van de BBC., De Lotbiniere. Deze laatste zal aanvoe ren. dat de benodigde apparatuur in de abdij onopvallend zal zijn en dat voor de uitzending geen extra ver lichting van node is. zodat de plechtigheid in het geheel niet ge stoord zal worden. Er is wel be paald. dat geen opnamen van dicht bij genomen mogen worden en dat het televisiepubliek niet meer te zien mag krijgen dan degenen, die in de abdij aanwezig zijn (Advertentie l.M.) NEDERLANDS BEROEP OP V.N. (Van een medewerker) NEW YORK Terwijl Wisjisnky zich verder in de politieke commissie der V.N.-Assemblee liet vertegenwoordigen door de Russische ambassadeur in New York. Zaroebin, kwamen Vrijdag Nederland. Griekenland, België en Australië het front versterken der landen, die vastbesloten zijn, de poli tieke afleidingsmanoeuvre van Moskou te doen mislukken, de laatste nog resterende kwestie, welke het sluiten van een wapenstilstand belet, warm te houden en de communistische tegenpartij met juridische argumenten en een menselijk appèl te dwingen, een standpunt in te nemen, waarvoor zij de volledige verantwoordelijkheid draagt. De permanente vertegenwoor diger van Nederland bij de Ver enigde Naties, de heer D. J. von Balluseck, die sprak al vertegen woordiger van een land, dat mi litair aan de oorlog in Korea deelneemt, dat lid is van de Ko- rea-commissie der V.N. en be hoort tot de 21 ondertekenaars der Amerikaanse resolutie, wees op de schuld der communisten aan de oorlog. Tenslotte besprak hij drie fei telijke punten: 1. het door de Russen aangehaal de recht der krijgsgevangenen op terugkeer naar hun vader land, waarvan zij volgens de Geneefse conventie geen af stand hoeven te doen. sluit ge nerlei dwang in om dit recht uit te oefenen; 2. als de communisten, in het ge val vele gevangenen zouden weigeren naar hun vaderland terug te keren, zouden vrezen, dat dit hun eer zou schaden, moeten zij goed beseffen, dat het schouwspel van een ge dwongen terilgkeer hen nog meer zou schaden; Vrouw dook haar gezonken dochtertje na en wist het te redden (Van onze correspondent) IJSSELMUIDEN. Het twee jarige dochtertje van de fam. Rie- zebosch viel. bij het spelen, in de trekvaart. Een broertje en een zusje, schreeuwden om moeder, die het huis uitrende en in het ijskoude water dook Het kind was reeds gezonken, doch de moe der vond het kind en bracht het aan wal. Na toepassing van kunst matige ademhaling kwam het kind spoedig weer bij. 3. pas wanneer deze menselijke kwestie zal zijn opgelost, waarvoor vele mogelijkheden bestaan, is de weg voor verder gaande oplossing, zoals aange duid in Wisjinsky's voorstel, denkbaar. Von Balluseck besloot met ac plechtige verzekering, dat thans een eervol emde aan het bloed vergieten kan worden gemaakt. Dit mag niet worden uitgesteld, omdat een der partijen een ge dwongen optreden van de andere partij tegen mensen eist, die het recht hebben, vrij van vrees te leven. De vertegenwoordigers van Bel gië, Griekenland en Australië spraken in dezelfde zin. DEN HAAG. Uit de opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 19 tot en met 25 October blijkt, dat over genoemde periode tien ge vallen van kinderverlamming zijn aangegeven. Het grootste aantal, drie, kwam voor in Noord-Holland, nl. telkens één in Amsterdam. Enkhui zen en Nieuwcr-Amstel. Twee ge vallen in Zuid-Holland: in Rotter dam en Voorschoten. In Limburg eveneens twee: Maastricht en Ge leen. In de provincie Groningen één: Vlagtwedde. In Drente één: Sleen, in Gelderland één: Rheden. Schriftvervalsing, diefstal, chantage DEN BOSCH. Wegens oplichting van een groot aantal personen uit diverse plaatsen in ons land heeft de Kon. Marechaussee tijdens een uit- wükpoging te Rotterdam de 27-jarige J. S. uit Lith. burger-administrateur bü de Bossche Isabellakazerne, gearresteerd. Behalve aan oplichtingen maakte hü zich ook nog schuldig aan valsheid in geschrifte, diefstal en chantage. S. heeft een volledige bekentenis afgelegd en zelfs meer bekend dan de politie aanvankelijk al wist. Men verwacht dat nog meer oplichtin gen voor de dag zullen komen. (Advertentie l. M.) BF Dlf A Chlorophyll tandpasta Tanden wonderwit en altijd frisse adem Adenauer betuigt zijn leedwezen over rede van Ramcke BONN. In een brief aan de drie geallieerde Hoge Commissaris sen heeft de West-Duitse kanseher Adenauer zijn leedwezen betuigd over de recente anti-geallieerde rede van ex-generaal Ramcke De kanselier verklaarde de rede, '..el ke de generaal Zondag tijdens een bijeenkomst van oud-SS-ers te Ver den gehouden heeft, ten zeerst^ af te keuren. Adenauer voegde hier aan toe, dat Ramcke in zijn arti- geallieerde mening alleen stond en dat die mening door het gehele Duitse publiek veroordeeld werd. Proces v. Beuninsen tegen prof. Coremans Januari voor Brusselse rechtbank BRUSSEL. Het civiele proces, dat de Rolterdamse kunstverzame laar Van Beuningen over de zaak vreenuk- veis door het yan Me ren-Vermeer aanhangig heden." De onJer.itr! bc- neeft gemaakt tegen prof dr Core- mons, de directeur van net centraal laboratorium der Belgische musea, zal op 21 J.v.vjari voor de rechtbank m Erussel komen. Militair vliegveld in W est en DEN HAAG. „Het is niet juist, dat de aanleg van een mi litair vliegveld op Ypenburg duur der zou zijn dan op Schieveen. Het tegendeel is waar, aangezien Y'penburg een bestaand vliegveld is. dat voor het burger-luchtvaart- verkeer zal worden uitgebreid en waarvan een deel van de inrich ting mede aan het gebruik door de luchtmacht ten goede zal ko men". Dit schrijft de minister van Oorlog in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. H:j voegt er aan toe. dat „het boven dien niet juist is te menen, dat de aanleg van een militair veld op Schieveen zonder uitstel en bin nen de gestelde termijn zeer goed mogelijk is". Ypenburg zal eind 1953 voor militair gebruik geschikt zijn, zegt de minister verder. Aanleg van een veld in Schieveen zou. vol gens hem ,een jaar vertraging be tekenen. hetgeen hij ontoelaatbaar acht mede in verband met inter nationale verplichtingen. Prof. Romein constateert: Leven in Indonesië zeer tweeslachtig Tussen intellectuelen en volk weinig contact (Van een onzer verslaggevers") AMSTERDAM „Een van de din gen. die mij tijdens mijn verblijf in Indonesië het meest is opgevallen, is de tweeslachtige kern in het leven daar," zei Vrijdagavond in een vraaggesprek met studenten de Am sterdamse hoogleraar prof. dr J. M. Romein, die enige tijd colleges heeft gegeven aan de universiteit van Djokja. Hij verklaarde zijn uitlating als volgt: ,.De intellectueel wil wel „ver- westelijken", maar hij zoekt een grens tot waar hij daarmee kan gaan. In politiek opzicht wil men graag ge heel souverein zijn, maar men merkt dat dit in de tegenwoordige wereld niet erg meer in tel is. Sociaal wil men de bourgoisie bevorderen. Maar ook de welstand in de dessa verho gen. Voor het onderwijs aarzelt men voor de keuze: zo goed mogelijk, maar dan voor weinigen, of iets min der goed en dan ook voor zeer velen." Prof. Romein constateerde nog, dat het contact tussen de intellectuelen en de rest van de bevolking zeer ge ring is. S. leefde zo royaal, dat hij er van zijn salaris onmogelijk kon komen. Hij leende dan ook overal geld bij elkaar onder de mededeling dat hij het terug zou geven als hij zjjn sa laris had gebeurd. Van dat terug geven kwam echter niets. Kermis sen. van wie hij wist dat zij slecht betaalde betrekkingen hadden, be loofde hij een goede baan bij de militairen. Hij liet deze mc.iFen solliciteren, schreef daarop aanstcl- lingsbrieven, voorzien van valse handtekeningen en incasseerde de som, die hij voor zijn bemiddeling vroeg en ontving. Wanneer hij ech ter de geldelijke beloning voor zijn „bemiddeling" in zijn zak had. schreef hij zijr. slachtoffer een brief, waarin hij hun meedee'de, dat men inmiddels van hun dien sten geen gebruik kon maken. Deze mensen hadden echter dik wijls reeds hun oude baantje opge zegd Zij lieten het er niet bij zit ten en maakten de kwestie aan hangig bij dc militaire autoriteiten. De bewuste brieven werden echter door S achtergehouden en beant woord met dreigbrieven, waarin hij hun zonder meer meedeelde, dat hij ze wel op de een of andere manier zou krijgen. De oplichter-fantast kreeg onder tussen kennis aan een achttienja rig meisje uit Zetten. Zijn pr»vé- leven ging daardoor nog meer geld kosten. Bij tientallen personen wist hij onder de meest fantastische voorwendsels bedragen tot honderd gulden los te krijgen. Het twee lingzusje van zijn meisje bezorgde hij met originele papieren, die na tuurlijk weer voorzien waren van valse handtekeningen, een fantas tisch goed betaalde baan op de Bossche Isabella-kazerne. Zij zou LEIDEN. Het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde onder zoekt de mogelijkheid tot massale vaccinatie tegen influenza. Finan cieel zal deze mogelijk zijn door de 200.000 Marshall-gelden, die voor de bestrijding van influenza in ons land zijn vrij gekomen. Het ligt in de bedoeling van het instituut om een groot aantal werk nemers van industriële bedrijven, die zich vrijwillig voor vaccinatie aanmelden, tegen influenza te laten inenten. Uit de verkregen resultaten hoopt men belangrijke conclusies te kun nen trekken voor een eventuele massale vaccinatie op vrijwil lige grondslag van de Neder landse bevolking tegen influenza. Maandag jl. aldaar begonnen zijn, en had zich reeds een maandkaart voor de trein aangeschaft Zijn superieuren bleven echter niet onkundig van de geldlenerij en zij hadden het plan hem te ont slaan S. die dit al spoedig bemerk te. nam Zaterdag jl. ontslag en ging naar huis Maandag reger.de het echter klachten over oplichting en diefstal op de kazerne Dc re cherche werd ingeschakeld, docli S was er met zijn meisje, dat van zijn doen en laten niet op de hoog te was, vandoor. Het signalement van S. werd over het hele land \erspreid en Woensdag jl. gelukte het de recherche hem te Rotterdam te grjjpen, juist toen hij op een schip naar het buitenland wilde aanmonsteren Toen bleek, dat ook de rivier-politie van Wemeldinge hem nog zocht. r" Natuurlijk moest Maurice Chevalier op dc foto toen hij de Londense ten toonstelling „Voor Moeder en Kind" binnenliep. Hij koos daarvoor de vierling Good, Eli zabeth, Frances, Jennifer en Brid get. Een behulpza me geest legde nog gauw even een handdoek op zijn knie (je weet nooit!) en een an der sleepte een kinderbadje met epn pop aan Hier hij dan: Mauri ce de Kindervriend Honderd D.U.W -arbeiders die binnen kort aan de aanleg van het vliegveld Ameland gaan beginnen, zullen tijdelijk worden ondergebracht in de jeugdher berg ln Hollum. Nog voor dc kerk in Boxmeer helemaal is afgebouwd zal ze één keer worden ge bruikt als concertzaal. Het Brabantse Or kest geeft er op 9 November een concert De Franse minister van Landbouw is getrouwd. Van de 22 man van het kabi net zijn er nu nog maar drie vrijgezellen. Onder leiding van Robert Schuman hou den ze moedig stand. Een verstrooide Italiaanse prof liet ln 1948 een enveloppe met alle examenopga ven voor de middelbare school, in de bus liggen. In het hele land moesten de eind examens worden uitgesteld. Dat kostte de staat 22 millioen lire De prof heeft nu een boete van 4 millioen voor zijn ver geetachtigheid gekregen VN -functionarissen hebben voor U geteld hoeveel verslaggevers en fotogra- ff EN poosje geleden werd m\jn witte kaler ziek. Eerst merkten wc het «iet. want hét spreken man keert zo'n beest, maar op een avond liet hij ons vruchteloos roepen en bleek, toen we op onderzoek gin gen, m de gootsteen onder de drui pende kraan te Hagen, vaal van zorg en kommer. We deden hem in. een boodschappcntasje en tien mi nuten later strekten we hem als een ding op de operatietafel van de dierenarts uit. „Die is lelijk ziek", hoorden we. De injectienaald doorboorde de dro ge huid met een geluid van scheu rend bordpapier. Bijna op hetzelfde ogenblik schudde het dier zijn kop, als een dronkaard die na een zware roes ontbijt, met een kopstootje. „Zijn vacht valt niet meer terug", zei de arts. die hem teoen de draad in aaide. „Maar ik geloof tóch dat u>e hem cr wel doorheen halen." Met verwarde haren zat de kater lodderig op tafel en liet zich me ningloos in het tasje zetten. Op straat keek hij over dc rand naar het leven met zo'n uitgeheven, dro merige blik van iemand die er al boven staat, maar toen hij nog een paar keer was geprikt, keerde hij toch tor ons aards gebeuzel terug, wipte zelfs van de operatietafel om eens aan enige dingetjes te ruiken en probeerde onderweg naar huis een burgerhondje als van ouds op de speknek te springen. Na een week werd hij als gene zen ontslagen Zijn vacht viel ueer terug, zijn kleur was weer wit en zü« spinapparatuur liep weer soe pel, als hadden cr nooit korrels uit de zandloper des doods tussen geze ten. „Hei", riepen wij dan ook, maar we waren niet over de brug. Want nu hij zijn oude plaats hernomen heeft, komt langzaam maar zeker aan het licht dat de tocht door het duister zijn wezen heeft veranderd. Als een oude acteur is hij, die na een zware ziekte zijn rol wel weer speelt, maar zijn talent verloren heeft Voorbij is zijn huppelende wandeltred of de weelderige over gave warmee hij, vóór de ramp, zyn dagen zo rozig en ambitieloos ver- snurken kon. Zijn slaap is stram ongeriefelijk en vol bibberige schrikjes geworden, of een vrese lijk geheim hem komt kwellen zo dra hij de ogen sluif. Als hij bewe gingloos op tafel zit te wachten op iets onduidelijks, hebben zijn pupil len de dofgroene kleur van een be paald soort glazen knikkers, waarin je dieo genoeg kunt staren om tc bemerken dat ze niets bevatten. Soms stoot hij plotseling een vreemd, verroest geluid uit de erbarmelijke rest van het wellustig mauwen uit zijn vroegere repertoi re En het is aangrijpend om te zien hoe hij dc sprong op hef aanrecht niet meer haalt en ontreddert neer stort op de vloer, om weg te slui pen met een geslagenheid die aan schaamte doet denken. Er zijn ach termiddagen dat hem onverwacht een wilde waanzin bevangt. Dan klimt hij met oud élan in de gor dijnen en begint, hoog daarboven, haastig te happen naar dingen die er helemaal nier zijn. W\j roepen dan net zolang zijn naam tot hij hortend en vallend naar beneden komt zonder geloof opeens in de schrille reprise van zijn lente, die hij toch eens beproeven wou. .Blijf nou maar roet zitten." zegij gen de kinderen dan als ze hem in zijn mand hebben gezet. En dat doet hij met een ontgoocheld wit gezicht Het leven is glansloos oe- worden als zijn vacht een ke ten van dagen Honden ruikt hij niet meer en zelfs het eten brengt hem niet meer in draf. De gein is op voorgoed. Hinderlijk volgen Boete voor stakers van „De Ommelanden" (Van onze correspondent) GRONINGEN Voor de kan tonrechter te Groningen stonden Vrijdagmiddag drie stakers van „De Ommelanden" terecht, om dat zij de adjunct-directeur van dit bedrijf, de heer D. Steneker, op hinderlijke wijze hadden ge volgd. Een van hen had een bord gedragen met de woorden: „Dit is ook een o .kr van „De Ommelanden". Het drietal, dat verklaarde te hebben gehandeld in opdracht van de stakingsleiding, werd veroordeeld tot een geldboete van 20 gulden elf of acht dagen hechtenis. De ambtenaar van het OM. vond deze manier van volgen mensonterend. De raadsman, mr Koppius, ver klaarde dat de stakingsleiding had gemeend, dat volgen juridisch was toegestaan. Toen zulks niet het ge val bleek, is men er mee opge houden. De kantonrechter vond het niet alleen juridisch onjuist, maar ook uit het oogpunt van menselijkheid. fen dc zittingen van dc Algemene Ver gadering verslaan. Het zijn cr 827. De Amerikaanse tclcgraafmaatschapplj „Western Union" is ook gaan tellen. Tot nu toe hebben ze daar 35 millioen woor den van verklczlngsrcdevoeringen van beide grote candidatcn verwerkt, De vroegere Franse zangeres Eva Clos- set heeft toegegeven dat zij Maandag het Operagebouw van Nimes in brand heeft gestoken omdat de directeur haar 20-ja- rigc stiefzoon geen contract wilde geven. Het gebouw brandde tot dc grond toe af. Vier brandweerlieden liggen ln het zie kenhuis. o Om dc week met muziek te besluiten: Britse fabrieksdirecteuren hebben de BBC ln wanhoop gevraagd tijdens het programma ..Music while you work de plaat „Sugarbush" (Sulkcrbossie) niet meer te draaien. Bij dat muziekje kunnen de luisteraars op de maat in de handen klappen. De arbeiders sloegen echter met .gereedschappen op machines en richtten grote schade aan. De BBC heeft de plaat geschrapt.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3