Chr. Bos uit De Bilt bespeelde carillon Onderwijzers vier dagen op „Drakenburgh bijeen FILMS IN AMERSFOORT „Asphalt-j ungle"misdaad zonder helden „Gevaarlijke wouw" brengt spanning in Grand Théatre Wat de raad zonder meer goedkeurde Serieuze candidaat voor de functie van stadsbeiaardier Bekende Haagse bankier is in arrest Hogere prijs van melk verwacht Zal hij blijven spelen? Zaterdag 1 November 1952 I Nu In Amersfoort de functie van stadsbeiaardier vacant is, en hier bo vendien spoedig de eerste beiaardiersopleiding van ons land gevestigd zal worden, volgt men met meer aandacht nog dan anders de verrichtingen van hen, die hier een concert komen geven, daar het hier natuurlijk een proefspel van gegadigden voor deze functie betreft. Vele verrassende vondsten Vrijdagochtend was het de heer Chris Bos uit De Bilt, die op de gebruikelijke tijd (1011 uur» het carillon tot klinken bracht. De heer Bos. die tweede beiaardier van het Domcarillon te Utrecht is, heeft op 22 Juli j.l. te Delft de eerste prijs gewonnen op de twaalfde Nationale Beiaard wedstrijd. Het programma dal gisterochtend te beluisteren viel, muntte uit door smaakvolle keuze van stukken. Naast de grote plaats, die aan hel volkslied was toegekend, bevatte het Engelse en Hollandse volksdansen en 17e eeuwse dansstukken. Er kan met vreugde geconstateerd worrk... dat in dit programma geen enkel stuk was, dat met uitstekend op de klokken tot zijn recht kwam. De ge- bruikelijke spectakelstukken (met veel tremolo!) waren geheel afwe zig. in plaats hiervan troffen wij bijvoorbeeld een sarabande van Cor- bett aan, die me; zijn plechtige fees telijkheid zeer goed als opluistering van een zonnige marktochtend dienst bleek te kunnen doen. Wanneer wij bedenken dat vrij wel alle zettingen geïmproviseerd werden, en dat hier dikwijls ver rassende vondsten te beluisteren vielen, dan kunnen wij gerust zeg gen, dat de heer Bos niet alleen een zeer knap beiaardier is. maar in de eerste plaats een kunstenaar in de ware zin des woords. Noemen wij slechts de bew#rkingen van „Die eerste vreugd", „Molenaartjes wind" en „Zeg kwezelken" als bijzonder hoogtepunten, waarin het spel van stem en tegenstem het carillon op zijn voordeligst deed uitkomen De freer G. J. Prins, hartelijk gehuldigd Hedenmorgen om half negen ver zamelde het personeel van het bij kantoor van de Amsterdamse Bank N.V. zich op het privé-kantoor der directie in verband met de huldi ging van de procuratiehouder, de heer G. J. Prins. Deze herdenkt namelijk vandaag de dag, dat hij voor veertig jaar in dienst trad bij genoemde bankinstelling. Sedert 1918 is hij in Amersfoort werk zaam. Hij werd eerst toegesproken door de directeur, de heer T. P. Zijlstra. die in het kort zijn loop baan memoreerde en er op wees, dat de verhouding tussen de heer Prins en het overige personeel als mede de samenwerking met de di rectie altijd van zeer prettige aard zijn geweest. Wel wist de jubilaris de puntjes op de i te zetten, in dien dit nodig was. Namens de di rectie van het hoofdkantoor te Am sterdam overhandigde hij een enve loppe met inhoud. De mede-direc teur. de heer mr A. L. W. van Heel, bood eveneens zijn gelukwen sen aan. Een van de oudste collega's, de heer H. van Holland, kassier, sprak namens het personeel en overhan digde een zilveren sigarettenkoker met inscriptie en bijbehorende oor konde. ontworpen en vervaardigd door een der personeelsleden. Me vrouw Prins werd ook in de hulde betrokken. Zij is steeds haar man tot grote steun geweest. Verder was aanwezig mr F. van Riemsdijk, di recteur van het bijkantoor Utrecht, die ook vele jaren in Amersfoort de directie heeft gevoerd. Een schriftelijke gelukwens was binnen gekomen van de oud-directeur de heer ir A. C. M. Calkoen. Aan het slot dankte de heer Prins directie en personeel voor de huldeblijken. Doordat de heer Bos gewend is aan het gemoderniseerde Domcaril lon, was enige aanpassing m het be gin natuurlijk noodzakelijk. Daar door kwamen de klanken van het eerste stuk (Allegro van Corelli) nog wat ongelijkmatig uit de toren, maar even later had de speler het juiste rhythme gevonden. De Engel se dansen bijvoorbeeld zouden op deze muziek best werkelijk gedanst kunnen worden. Een experiment, dat in Utrecht enkele jaren geleden met succes uitgevoerd is, en ook in Amersfoort misschien wel eens mogelijk zou zijn Na afloop troffen wij de heer Bos boven in de toren bezig met het versteken van de trommel voor het automatische speelwerk Zijn keuze van stukken voor de eerstkomende maanden is zodanig, dat een zekere eenheid berei wordt tussen <ie kwartierspelen en de hele en halve uurslag. Om kwart voor het hele uur zal een voorspel weerklinken voor het bed „Laat zang en spel" dat op het hele uur gehoord wordt. Op het halve uur horen wij dan „Wie gaat mee naar de zee", terwijl een kwartier tevoren een inleidende variatie op dit lied zal hebben ge klonken. M. C. KUYPER De heer Chris Bos uit de Bilt, die gistermorgen een beiaard-concert gaf op het carillon van de O.L. Vrouiue Toreni De heer Bos is een zeer ernstige candidaat voor de functie van stadsbeiaardier. Duiven vlogen voor het goede doel Zoals bekend is het een traditie geworden, dat de Amersfoortse post- duivenliefhebbers jaarlijks een fi- nantiele bijdrage leveren aan de Amersfoortse vereniging tot bestrij ding der TBC. Op 3 Augustus j.l. werd een vlucht gehouden vanuit Maastricht met de jonge duiven, waar een tien tal hoofdprijzen vervlogen werden tegen inleg Het overtekende bedrag was bestemd voor bovenvermeld doel. Tevens werd een verloting gehou den, waarvan de netto opbrengst eveneens ten bate komt van dit doel. Op D dag 4 November a s. zal de uitte.King van de tien hoofdprij zen en de diverse ereprijzen plaats vinden aan de respectievelijke win naars. Eveneens zal de overdracht plaats vinden van het financieel re sultaat aan het bestuur van genoem de vereniging. Hierna zal worden overgegaan tot het uitreiken van in de verloting gewonnen prijzen aan het publiek. In het bijzonder wordt de aan dacht gevestigd op de buitengewone medewerking van de Amersfoortse winkeliers en andere bedrijven door het beschikbaar stellen van prijzen voor de verloting De uitslag van de gehouden verlo ting luidt: Witte loten: De nummers 34 38 45 53 60 67 69 76 80 133 150 151 159 175 192 193 197 206 231 236 239 242 251 289 302 309 310 356 398 438 445 447 453 458 490 503 514 533 543 552 556 557 564 571 611 631 642 646 660 676 678 682 684 689 711 712 756 766 785 797 805 817 828 836 845 846 852 874 895 900 960 981. Gele loten: De nummers 26 84 107 130 135 161 229 255 260 301 315 324 331 359 365 381 461 464 467 473 477 515 521 535 544 570 571 576 585 586 597 622 626 634 656 658 681 685 733 757 789 806 850 851 929 931 949 966 995. In totaal 122 prijzen. Spaarweek leverde prima resultaten op Over de gehele wereld stonden de spaarbanken de afgelopen week gereed om hun inleggers te ont vangen en een kleine verrassing te bereiden. Ook Amersfoort bleef niet achter. De inleggers niet en de spaarbank niet. Van 24 tot en met 31 October, een hele week dus. was het aantal inlagen bij de Nutsspaarbank bijzonder groot. De ruim 2000 bezoekers van deze week legden een bedrag van 155.000. in. Allen gingen gewapend met de spaarbankkalender huiswaarts. De kinderen met de traditionele „ge- lukscent". Het is voor het eerst, dat in Amersfoort de wereldspaardag is uitgebreid tot een wereldspaarweek en hij is goed bevallen. Niet te lang wachten aan loketten, prettig Dinsdagavond (Van een onzer verslaggevers) Drie en veertig Amersfoortse onderwijzers en onderwijzeressen hebben de herfstvacantic zeer nuttig besteed door op de „Drakenburgh" te Hilver sum een vierdaagse conferentie voor leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs uit onze stad en omgeving bij te wonen. en dc heer J. G. v. Dreumel, chef van de afdeling onderwijs, twee maal de „Drakenburgh" bezocht hebben. Bij de opening was o.a. het raadslid, de heer L. Waterloo aanwezig, terwijl mej. G R Stienstra Woensdag bij de onder wijzers te gast was Ook verschei dene leerkrachten van het Uitge breid Lager Onderwijs woonden enkele lezingen bij. terwijl de heer A Annema, de schoolpsycholoog aan het Medisch Opvoedkundig Bureau alle vier dagen aanwezig is geweest. De wethouder van on derwijs van Zeist en de chef van de afdeling onderwijs toonden eveneens hun belangstelling. Unaniem waren de leerkrachten van mening, dat de conferentie uitnemend is geslaagd. Allen wa ren vol lof over het programma dat geboden werd en zeer prettig vond men het eens kennis te maken met collega's uit andere plaatsen. Als deze vierde „Draken- burgh"-bijeenkomst volgend jaar door een vijfde wordt gevolgd zal, gezien het enthousiasme dat nu werd getoond, de belangstelling wel eens nog groter kunnen zijn. voor publiek en spaarbank. Tij dens de muzikale rondgang van de postfanfare verrasten deze mannen van de Rijkspostspaarbank hun col lega's aan de Utrechtseweg met een extra nummertje voor het ge bouw, hetgeen veel tot de feest vreugde bijdroeg. En zo is het nieuwe spaarjaar weer goed be gonnen. Amateurboksers verloren in Dusseldorf DUSSELDORF. In de Rheinhallc heeft voor 2500 toeschouwers een offi cieus Nederlands boksteam van amateurs in een ln het kader van de Holland-weck gehouden wedstrijd met 12—8 verloren van een versterkte ploeg uit Dusseldorf. De gedetailleerde ultsb.gen waren: Vlieggewicht Homburg (D.) wint van Teters (Amsterdam) wegens opgave in de 3e ronde. Bantamgewicht- Jansen (Utrecht) wint op punten van Krummscheidt 2 (D.) Lichtgewicht: Zass (D.) bokst onbeslist met De Jonge (Den Haagi; Keul (D wint van Ryntjes (Den Haag) door k o. in de 2e ronde Weltergewicht: Maaszen (D.) bokst on beslist met Van Ottert (Amsterdam). Weltergewicht B-klasse* Etsch (D.) wint op punten van Sjouwerman (Am sterdam). Middengewicht: Mohr (Rotterdam) wint van Rcstis (D 1 door k.o. in dc le ronde. Auschratth 2 (D.) wint van Van der Waart (Amsterdam) door k.o in dc le ronde. Halfzwaargewicht: Klijsscn (Amster dam) wint op punten van Sturm (Dl. Weltergewicht junioren: Lange (D i wint op punten van Damen (Den Haag) Zeer interessante discussies Was de belangstelling van Amersfoorte zijde verheugend groot te noemen, ook Zeist, Den Dolder. Austerlitz en Woudenberg waren goed vertegenwoordigd en velen, die voor het eerst deze van Maan dagmiddag tot en met Donderdag morgen gehouden conferentie bij woonden, toonden zich enthousiast. Na een prettige kennismaking sprak dr H. v. Nieuwenhuis, direc teur van het Paeciagogisch Cen trum van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging Maandagavond over de onderwijsvernieuwing in de gemeente 's-Gravenhage. De volgende morgen besprak de heer I. v. d. Velde, inspecteur L.O. het Dalton onderwijs op de lagere school. Een op hoog peil staande discussie vond des middags plaats naar aanleiding van de inleiding van de beer v. d. Velde. De dis cussies werden eerst in groeps verband groepen van twaalf met een voorzitter en secretaris gehouden en daarna gezamen lijk met de inleider. Op deze ma nier kwam men tot zeer diepgaan de en vruchtbare besprekingen. De directeur van „De Draken burgh", de heer J. Beerends, sprak over de invloed van de kunst op het leven. Zeer interessant was de Woens dagmorgen, toen Aafie Top op kostelijke wijze vertelde over het onderwerp „Toneelspelen en voor dragen met kinderen" Daar zij haar betoog met voorbeelden toe lichtte. werd het een buitenge woon amusante geschiedenis, om dat zij bij gebrek aan kinderen de onderwijzers bij haar „demon straties" betrok, 's Middags was de beurt aan de heer F Evers, hoofd van de Nutsschool te Eind hoven, die sprak over het werken in losser klasse-verband. Ook na deze inleiding volgde een geani meerde discussie. Woensdagavond bracht de heer Harry van Os volksliederen met muziekbegelei ding ten gehore. Ook deze avond viel zeer in de smaak. Dat ook de gemeentelijke over heid belangstelling heeft gehad voor deze conferentie, blijkt wel uit het feit. dat de wethouder van onderwijs, mr F. C. A. Eenhorst Meisje onder achterwiel var. vrachtauto ROTTERDAM De vierjarige Ma- ria Broere, die achter op de fiets van haar moeder zit. viel er op het Oost plein af. toen een trekker met aan hangwagen passeerde Het meisje kwam in aanraking met een der wie len van de aanhangwagen en werd in ernstige toestand naar het Ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar het na aankomst is overleden. Soesterkwartier moet winnen Soesterkwartier 1 dat door zijn nederlaag tegen Samos 4 het con tact met de kopgroep gedeeltelijk heeft verloren, zal Zondag thuis te gen Tovers 2 moeten winnen wil len zij niet helemaal kansloos wor den voor de titel Tovers boekte tot op heden nog geen enkele over winning en gezien dit resultaat moet deze wedstrijd de groen-wit- ten geen moeilijkheden oplevt'-en Ket blijft echter oppassen daar To vers alle krachten zal inspannen om van de onderste plaats te ko men. Soesterkwartier 2 ontvangt de leider Samos 4 en dit zal wei een nederlaag worden. Weten zij echter voor een verrassing te zorgen dan zouden zij gelijk Soesterkwartier 1 bij de kopgroep brengen, en zich zelf stevig in de middenmoot plaat sen. Samos zal het echter wel niet zover laten komen en de punten mee naar huis nemen. Vogel 2 ontvangt Giraffe 1. Een lastige opgave. We houden het op een gelijk spel Soesterkwartier 4 gaat bij Sa mos 8 op bezoek en dit betekent voor hen een nederlaag Stand le kl G.UK.B. Samos 4 4 4 0 0 8 20— 8 Vogel 2 4 3 1 0 7 22—12 Soesterkw 1 5 2 2 1 6 1613 Giraffes 1 3 2 0 1 4 10— 7 Soesterkw. 2 4 1 1 2 3 14—18 Excelsior 2 5 0 1 4 1 12—19 Tovers 2 5 0 1 4 1 10—27 DEN HAAG. De 79-jarige Haagse bankier J. S„ zijn 52- jarige procuratiehouder J. M. en diens 40-jarige echtgenote M. B. P. M. zijn Donderdag gearresteerd wegens vérstrekkende onregelma tigheden. Justitie en politie deden 's mid dag een inval in een bekend Haags bankiershuis om een onderzoek te doen naar aanleiding van klach ten, die haar hadden bereikt. Er schijnen zeer verzwarende feiten aan het licht te zijn gekomen. De politie weigert in dit sta dium nadere inlichtingen te ge ven. Wel noemde zij „zeer ingewikkeld". de zaak SEDERT JAREN bedient Hollywood ons reeds met thrillers, en In het bijzonder met misdaad-films, een genre waarin men daar niet alleen een grote bedrevenheid doch zeker ook een soms indrukwekkend vakman schap op artistiek niveau ontwikkeld heeft. Met dit genre films ondertus sen verstrekt men het publiek sensatie, door als het ware de riolen open te zetten, ook al gaat dat dan altijd vanwege de morele censuur onder het motto „Crime doesn 't pay": misdaad loont niet. Maar niettemin pleegt men daarbU de misdaadintrigues met zoveel romantiek te omspelen, dat de figuur van de misdadiger in dc film toch een zeker aureool van held kon krijgen: de tough guy, de stoere jongen met lef en list, kreeg on danks het aan de moraal aangepaste slot van de film, waarbij dan het kwaad wel gestraft wordt een sportieve, heroïeke gestalte, waarvoor het bioscoop-publiek altüd nog wel een zeker ontzag kon hebben en er zichzelf vaak graag mee identificeerde. Goede film van John Huston Een ommekeer in dit opzicht toont de thriller „Asphalt Jungle": een keiharde misdaadfilm, waarin echter de misdadigersfiguren van ieder aureool gespeend blijven en de mis daad zonder enige luister gepresen teerd wordt. City vertoont dit merkwaardige Hollywood-product, dat in Neder land het praedicaat Film van de Maand verwierf. Al is deze cre-titel wel wat groot voor dit werk, opval- lende qualiteiten heeft „Asphalt Jungle" genoeg. John Huston die ook de voortreffelijke goudzoekers- film „The treasure of the Sierra Ma* dre" maakte schreef een knap scénario over een aantal onderwe reldfiguren, die samen een inbraak op touw zetten. Al die figuren zijn van iedere glo rie ontdaan. Huston roept van elk even een psychologisch klimaat op en laat ze verder verschijnen als wat gederailleerde mensen, die met veel inspanning en zorg een allerminst romantisch, maar grauw en hard be drijf uitoefenen: de misdaad ziet er zo wel heel naakt en triest uit. Hun hele milieu is vooral in de sug gestieve eerste helft der film in enkele trekken raak en goed van sfeer geschetst. Hard en triest is deze film. scherp zinnig en ook met gevoel voor strak ke spanningen gemaakt. Wel wat ge forceerd openhartig is „Asphalt Jungle" nu en dan in het demon streren van corruptheid tot in het apparaat der bestrijders dezer cor ruptheid toe en af en toe schiet ze even door een te veel aan dramatiek buiten de roos; dc dodenrit van een gewonde misdadiger, die zijn rauw beroep enkel uitoefende om te spoe diger zijn heimwee naar zijn geboor testreek te kunnen stillen en de ver kochte farm van zijn ouders te kun nen overnemen, heeft by voorbeeld een overbodig sentimonteel-roman- tisch tintje gekregen. Maar over het algemeen blijkt „Asphalt Jungle" een uiterst boeiende en intelligent ge creëerde film. Verrassend vooral ook door een ijzigrake typering, welke een aantal voortreffelijk in het mi lieu passende figuren voor dc came ra bracht, zoals de ontwerper van het plan. gespeeld door Sam Joffe, dc zware jongen van Sterling Hay- den, Jean Hager als zijn onbenullige vriendinnetje, de sinistere kroegbaas en chauffeur van James Whitmore en de louche advocaat, die Louis Cal- hern te zien geeft. AI heeft Joan Crawford een re volver in haar hand, gevaarlijk wordt ze niet. Een scène uit de film Deze vrouw is peuaarlijfc", die in het Grand Thédtre is te zien. „Kikvorsmannen" in Rembrandt „Kikvorsmannen", de film, die de ze week in Rembrandt wordt ver toond. is alleen al bezienswaardig om de wonderlijke opnamen, die tientallen meters onder de zeespie gel zijn gemaakt. De „kikvorsman nen" Amerikaanse onderwater- troepen vormden een klein, doch heldhaftig groepje onverschrokken jongemannen, dat in de tweede we reldoorlog vele stoutmoedige acties heeft uitgevoerd. Regisseur Lloyd Bacon neemt ons mee op twee gevaarlijke expedities, één om de versperringen van een be langrijke haven in de Pacific op tc ruimen en één om een sterke duik- botenbasis te vernietigen. De cameia laat ons niet in het ongewisse over de bijna onoverkomelijke moeilijk heden. die de troepen moeten over winnen. Vooral de gevechten onder water en het passeren van het gigan tische versperringsnet voor de on derzeeboot-basis is een staaltje van knap camerawerk Richard Wid- mark. als commandant van een groep „kikvorsen" en Dana Andrews zor gen er voor dat er van uitstekend spel te genieten valt. (Van onze landbouwredacteur) DEN HAAG. Als vrijwel zeker kan worden aangenomen, dat de consumliemelk twee, drie of vier cent per liter duurder zal worden. Het juiste bedrag hangt van zoveel factoren af, dat thans zelfs minister Mansholt nog niet zal weten hoe veel het wordt. Zelfs de vraag wanneer dc prijsverhoging zal in gaan is nauwelijks te beantwoor den. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat een prijsverhoging van dc con- sumptiemelk pas in Maart zal plaats vinden. De oorzaak van deze prijsstijging moet hierin worden gezocht, dat de subsidiëring van de consumptie- melk, die varieert van 8 tot 10 cent per liter, een zeer ingewikkeld en kostbaar apparaat nodig maakt en anderzijds het volkomen vrij laten van de consumptiamelkprijs de loon- en prijspolitiek zou verstoren, waardoor de regering welhaast ge dwongen wordt bij het opheffen der dure en schadelijke consumptie- mclkrcgeling de middenweg der geleidelijkheid te kiezen. Petroleum wordt goedkoper DEN HAAG Tengevolge van een daling in de tankvrachtnotering worden met ingang van 3 Novem- i ber 1952 de verbruiksprijzen van lichtpetroleum met cent per liter, die van tractorpetroleum met f 0.50 per 100 liter en die van gasolie met f 0,80 per 100 liter verlaagd. Velen die denken vanuit hun vei lige bioscoopstoel nu eens het doen en laten van een gevaarlijke vrouw te kunnen bespieden, zullen na het zien van „Deze vrouw is gevaarlijk", de film die momenteel in het Grand Théatre draait, tot het inzicht ko men dat deze vrouw (Joan Craw ford) werkelijk niet zo veel gevaar lijker is dan haar sexe-genoten. VerschiUende mannen in deze film zijn in feite gevaarlijker, vooral als ze met geladen pistolen te keer gaan. Het zijn geen blode knapen die de trekker niet durven over halen als er een politicman, of iemand anders die zij niet mogen, voor de loop komt. De film die sommige uitzonderlijk goede momenten en knappe opna men heeft, gaat over 'n meisje dat behoort tot een kleine bende, waar van de leider haar eens uit de ge vangenis heeft gehaald. Een oog ziekte dreigt haar geheel blind tc maken, maar een chirurg weet dit door een zeer moeilijke en riskante operatie te voorkomen. Na enige tijd krijgt de dokter meer dan be- beroepsmatige belangstelling voor zijn patiënte, iets wat de uitermate jaloerse bende-leider hem hoogst kwalijk neemt. De climax ontstaat als de boef op het punt staat de dokter in de operatiezaal neer te schieten Niemand is dan meer zui nig op z'n amunitie. Ofschoon geen thriller van grootse allure, is „De gevaarlijke Vrouw" dank zij het goede spel van Joan Crawford, Den nis Morgan en David Brian een spannende film, die een bezoek aan „Grand" in de komende week zeker loont. Dit jongetje is één van de velen die hun vertier op straat zouden moeten zoeken als de Stichting voor de Amersfoortse jeugd er niet was. Een gedeelte van het oude distri butiekantoor. dat de jongelui voor namelijk zelf in een gezellig club huis hebben herschapen, is voor hen een centrum geworden, dat richting aan hun leven geeft. Daar kunnen ze knutselen dammen, tafeltennis sen, toneelspelen: kortom hier wordt een goed stuk werk verricht: de ongeorganiseerde arbeidersjeugd or ganiseert als het ware zichzelf. Maar voor dit alles is geld nodig. De b\j- harte welkom. dragen van donateurs, rijk en ge meente zijn niet langer toereikend, want het werk van de Stichting voor de Amersfoortse Jeugd (niet te verwarren met de feugd van de Straatacties) groeit snel. Daarom houdt de Stichting van 3 tot 8 No vember een huiscollccte. Wie niet alleen geldmaar ook wat van zijn vrtje tijd wtl geven, om als jeugd leider of leidster het belangrijke werk te steunen, kan zich in ver binding stellen met de heer J. Pot, Bisschopsweg 208, tel. 5555. Ook ad- spirant collectanten zijn daar van Broekhuizen weer onfortuinlijk BUENOS AIRES. De uitslagen van dc partijen, gespeeld ln de negende ronde van het tournooi om het wereld kampioenschap driebanden luiden: 1 470 0.941 0.793 0 523 0.675 0 567 1.000 0.760 1.041 0.708 Ticdtke (Dts.) 50 Vingerhoedt (België) 32 Moran (Vcncz.) 50 Broekhuizen (Ned.) 33 Ventura (Sp.) 50 Criales (Columb.) 42 Friedcnthal (Arg.) 50 Garcia (Chili) 38 Carrera (Arg.) 50 Monesticr (Urug.) 34 Dc stand na de negende ronde luidt: Carrera (Arg) 14 399 364 8 1.096 Tledtke (Dts.) 14 389 361 9 1.077 Friedcnthal (Arg.) 14 381 381 7 0.992 Vingerhoedt (B.) 12 370 359 11 1.030 Siguret (Fr.) 9 358 501 12 0.714 Garcia (Chill) 8 316 432 6 0 731 Monestier (Urug.) 7 406 573 9 0 708 Ventura (Sp.) (8) 4 289 428 8 0 675 Criales (Col.) (9) 4 439 511 5 0 859 Broekhuizen (Ned.) 2 335 463 5 0.723 Moran (Venez.) 2 307 434 5 0.707 Weer vuurgevecht met gevangenen in Korea POESAN. Vier Koreanen wer den gedood en drie gewond toen gisteren een massale uitbreekpoging werd gedaan uit een gevangenen kamp voor guerillastrijders in Kwamgjoe, ten Westen van Poesan. Honderdveertien gevangenen pro beerden de wapenopslagplaats bin nen te dringen. De bewakers open den het vuur en wisten de opstand te dempen na een gevecht van 45 minuten. Twee van de misdadigers uit de film Asphalt Jungle" (Sterling Hayden en Sam Jaffe), die in City wordt vertoond. Gouverneur van Kenia krijgt bijzondere bevoegdheden NAIROBI. De gouverneur van Kenia, Sir Evelyn Baring. Is VrjJ- dag gemachtigd elk district tot verboden gebied te verklaren en mensen te verbieden de betrokken gebieden te betreden of er te ver- blUven, Indien hun aanwezigheid als een gevaar voor de rust wordt beschouwd. Bij een inval van inheemse po litie en soldaten in het „Maoe Maoe-gebied" zijn 200 inheemsen gearresteerd. De politie tc Nairobi arresteerde een inheemse die werk zaam was in de woning, waar het Britse socialistische parlementslid Brockway verblijft. Brockway maakt met Hole, ook een Brits par lementslid, op uitnodiging van de inheemse bond van Kenia (Kenya African Union) een oriëntatiereis in Kenia. De blanken in dit gebied, zijn zeer tegen dit bezoek geksnt. Velen noemden Brockway een vij and van de blanken. Amerikaanse aanval op Chinees gebied? HONGKONG Het Chinese nieuwsbureau „Nieuw China" meldt, dat op 26 October acht Amerikaan se vliegtuigen op Sjih Hoe, in Mandsjoerije, zeven bommen heb ben laten vallen, waardoor twee mensen gedood werden en 17 ge wond. Een der vliegtuigen is neer geschoten en de piloot gevangen genomen, aldus het bericht. D Onderstaande voorstellen werden door Jongensschool voor voortgezet «ewoon de raad zonder op- ot aanmerkingen lager onderwijs om Ingevolge artikel 73 goedgekeurd; ^-e-egedCCl- Voorstel tot wijziging van die gede( ten van het uitbreidingsplan, welke van de goedkeuring van het uitbreidingsplan „De Kruiskamp" door Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht zijn uitge zonderd. Voorstel tot overname om niet van een strook grond, gelegen vóór het perceel Teut 26. van M. van Sprakelaar Voorstel tot verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Haven weg. aan H C, Steenwijk. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Koningin Wilhciminalaan hoek Nolenslaan aan mevrouw J. C. van der Mark-Sollevcld. Voorstel tot verkoop voor afbraak van een boerderij met Wagenloods en twee hooibergen, gelegen aan de Krulskamp. Voorstel tot goedkeuring van de reke ning over het jaar 1051 en de begroting voor het jaar 1953 van de commissie „Wijkzorg" van de Nedorl Hervormde diaconie en tot het verlenen van een subsidie over het jaar 1951 aan genoem de commissie. Voorstel tot goedkeuring van de ba lans en dc verlies- en winstrekening over het jaar 1951 van dc stichting „Centrale woningzorg". Voorstel tot het aangaan van een geld lening groot 502.000. Voorstel tot goedkeuring van dc reke ning over het jaar 1951 van het burger weeshuis. Voorstel tot het garanderen van een door het bestuur van de „Vereniging tot stichting en instandhouding van Chris telijke scholen voor buitengewoon lager onderwijs voor Amersfoort en omstre ken" aan te gane geldlening ten behoe ve van de bouw en inrichting van een school. Voorstel inzake vaststelling van een verordening tot wijziging van de Icgcs- vcrordenlng Gunstig advies naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der R.K. sportvelden. lager elIHHIPPMHiP der lager-onderwljswet 1920 medewer king te verlenen voor de aanschaffing van schoolbanken. Voorstel tot aansluiting bij het lande lijk bureau voor examens voor akten voor kleuteronderwijs. .Gunstig advies naar aanleiding van verzoeken van het bestuur van dë „Ver. eniging tot bevordering van Christelijk nationaal schoolonderwijs" om ingevolge artikel 72 der lager-ondcrwijswet 1920 medewerking te verlenen voor dc aan schaffing van leermiddelen en school- behoeften Gunstig advies naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de Amers foortse schoolvereniging om ingevolge artikel 72 der lager-onderwljswet 1920 medewerking te verlenen voor de aan schaffing van schoolbanken. Voorstel tot het in bruikleen geven van enige lokalen van het Johan van Ol- denbarncvelt-gymnaslum aan de school vereniging „Pallas Athene". Afwijzend advies naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool voor uitgebreid lager on derwijs om ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 medewerking te ver lenen voor dc aanschaffing van een fllm- projcetor ten bchocvo van uitzendingen van dc schoolradio. Voorstel om aan A C. Hoogland eervol ontslag te verlenen uit zijn betrekking van onderwijzer aan dc Just Havelaar- school. Voorstel tot vaststelling van een „Looncompensatlc-verordcnfng". Voorstel tot wijziging van de gemeen te-begroting voor het dienstjaar 1953. Voorstel om het gratificatie-besluit burgerlijke rijksambtenaren 1952 va- cantictoeslag 1952 van overeenkom, stige toepassing te verklaring voor de secretaris en de ontvanger dezer ge meente Voorstel tot het voeren van oen rechts geding tegen H. Klomp te Stoutenburg. Voorstel tot het verlenen van een cre- dlct voor het aanleggen van twee nood-

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5