SELMAN ABRAHAM WAKSMAN eerst bijna ontslagen nu winnaar van Nobelprijs Tijd van winterjassen is aangebroken Nauwe jas modieus, maar ook nog („Dat geld kunnen we beter gebruiken Na jarenlange werd streptomycine ontdekt, dat TBC kan genezen v.. c Zaterdag 1 November 1952 BEHALVE Eisenho wer en Stevenson zijn er nog tal van an dere candidaten die een gooi naar het Ameri kaanse presidentschap doen. Daar is bv. Homer Tomlinson. candidaat van de partij „De Kerk van de Bijbel". Ook de „Beweging van de arme mensen" komt met een candidaat, nl. de heer Krajewski, een joviale man, die op zijn „verkiezingstocht" een klein biggetje in de ar men meevoert. Verder bestaat er een zg. „Greenback"-partij Haar candidaat. Fre drick Proehl, vertegen woordigt. zo heet het, noch de mensen van rechts noch die van links, noch die van het midden, doch verenigt de beste elementen van deze drie richtingen in Parade van 10 kansloze candidaten zich. Wie iets tegen abattoirs heeft kan zich scharen achter de gene- raal-in-ruste Herbert C. Holdbridge. candidaat voor de vegetarische partij Wie nog meer afschuw voelt voor al cohol dan voor biefstuk en tegenstander is van alle bureaucratie, kan zijn stem uitbrengen op de heer Stuart Hem- blen, candidaat van de geheelonthouders. De progressieve partij die eens onder Henry Wallace enig succes boekte, komt uit met de Californische advo caat Vincent Hallman. Hoewel Norman Tho mas de socialistische partij heeft geadviseerd niet aan de verkiezin gen deel te nemen, komt deze groep toch in het strijdperk en wel met Darlington Hoops De ..arbeidspartij", (27.921 stemmen in '48) eist bij monde van haar candidaat Eric Hass de instelling van een „in dustriële arbeidersrepu- bliek". Verder is er nog de partij van socialis tische arbeiders (13.007 stemmen in 1948), die Trotzkistisch is en een campagne voert voor Farrel Dobbs. ijveraar voor een „arbeiders- en boerenregering En ten slotte heeft men nog de beweging „Vrede van Washing ton", die de brave mevr. Ellen Linea Jenssen candidaat heeft gesteld. len van land aan de stammen uit Kenia in het minder dicht bevolkte Tanganyika en voor een ontwikke ling. die Kenia geleidelijk moet ver anderen in een gemeenschap, die alle rassen dezelfde rechten en mo gelijkheden moet bieden. Inderdaad, indien Europa ten minste in Afri ka zijn economische kansen wil be houden en het moet dit, op straf fe van ondergang dan biedt een dergelijke politiek de enige hoop. if I") ICHTER bij huis vroeg het uit- blijven van een Frans-Duits ac- coord over de Saar de aandacht. Het is hier niet de plaats, dit in gewikkelde probleem in al zijn fa cetten te belichten. Genoeg te zeg gen, dat een werkelijke oplossing ervan slechts in een gefederaliseerd Europa is te vinden. Men moet daarom de regering te Bonn eer toezwaaien voor haar besluit, de ra tificatie van het verdrag over de Europese Defensie Gemeenschap en de zogenaamde Conventie van Bonn, die een eind moet maken aan het bezettingsstatuut met op te hangen aan een vergelijk in de Saarkwes- tie. Zoals de situatie thans is. ziet het er naar uit, dat West-Duitsland het eerste land zal zijn, dat zijn goedkeuring hecht aan de totstand koming van een Europees Leger en zodoende een voorbeeld kan geven aan de vele aarzelenden in Frank rijk. Overigens kreeg de Europese een heidsidee deze week nieuwe impul sen in Luxemburg en in Den Haag. In Luxemburg verdeelden zich 200 deskundigen op het gebied van ko len en staal uit de zes aan de Ko len en Staal Gemeenschap deelne mende landen in een aantal com missies, die de Hoge Autoriteit van advies zullen dienen in zulke zaken als productie, productie-uitbreiding, huisvesting van arbeiders enz. En m Den Haag liet een Europees Jeugdparlement duidelijk blijken, dat de Europese federatie in ieder geval voor de opgroeiende genera tie een springlevend iets is. MINDER verheugend, ja alarme rend, was. dat men deze week weer eens moest constateren, dat het neo-nazisme in West-Duitsland steeds brutaler het hoofd opsteekt. Dat een oud-generaal van Hitletf, zeven jaar na de oorlog, in het openbaar zou durven verklaren, dat niet de nazi-beulen maar de ge allieerden de werkelijke oorlogs misdadigers zouden zijn. had men niet voor mogelijk gehouden. De zaak is werkelijk uiterst ernstig: West-Duitsland zal in de ontworpen Europese eenheid een sterke misschien wel de sterkste macht zijn en van de vraag of de repu bliek van Bonn democratisch aan wel autoritair zal zijn. hangt de werking af, die zij op het Europese geheel zal uitoefenen. Aan de de mocratische gezindheid van de lei ders in Bonn behoeft men niet te twijfelen, de maatregelen tegen de Socialistische Rijks Partij van de generaal bij Hitler's genade Remer hebben dat bewezen. Maar zullen zij de leiding in handen weten te houden"' Het droevige is. dat de op leving van het neo-fascisme een di rect gevolg is van een Amerikaanse fout. Het is namelijk het aandrin gen op. ja bijna het smeken om een Duitse militaire bijdrage ge weest. in plaats van te wachten, totdat de Duitsers daarom zelf zou den vragen, dat de Duitse militai- risten en nationalisten de euvele moed gaf. zich zo brutaal weer op de voorgrond te plaatsen. Wild mas DE 'ijd 's nu "ongebroken J CD dat u over een winter- prettiger zijn. als men het middel helemaal veilig kon maken. En zo werd en wordt het onderzoek voortgezet. Langs scheikundige weg slaagt men erin aan het strepto- mycine-molekuul twee atomen wa terstof toe te voegen en dit nieuwe dihydrostreptomycine blijkt al weer veel veiliger te zijn. En inmiddels krijgt het streptomycine verschillen de broertjes en zusjes: chloromycé- tine, aureomycine, neomycine en met elkaar vormen die een arse naal tegen een tiental door bacte riën veroorzaakte ziekten en een viertal ziekten die door een kleine bacteriesoorten, de zg. rickettsia's, veroorzaakt worden. Maar in de strijd tegen de soms ernstige, soms lastige infecties, die door de aller kleinste organismen, de virussen, worden veroorzaakt, helpen ze niet. Daarom gaat het onderzoek verder. En intussen wordt de streptomy cine van Waksman in een aantal grote fabrieken vervaardigd. Van iedere gram. die er gemaakt wordt, krijgt Waksman twee (dollar) cen ten. Drie jaar geleden had hij zo doende al twee millioen dollar ont vangen. Maar, wat moet hij daar mee doen? Hij is een onderzoeker en geen man. die op renpaarden wedt en de speelbanken bezoekt. En zo heeft hij deze bron van inkom sten afgestaan aan de instelling, die hem tien jaar geleden wilde ont slaan, omdat zijn werk geen nut kop afwerpen in de toenmalige ernstige tijd Gelukkig is die universiteit niet krenterig, dus kreeg hij een nieuw laboratorium en een hoger salaris. En zo kreeg hij het hoogste in de wetenschap: de Nobelprijs voor een nobel mens? „Och, kom!." zou Waksman zeggen, „ik heb mijn hele leven prettig kunnen werken!" mantel gaat nadenken. Wat voor één wilt u zich aanschaf- jenEen getailleerde aange sloten jas? Die zijn in de mo de. Zo'n prettige wijde man tel die over alles heen gaat kunt u ook nog gerust dragen, want Dior vertoonde die in zijn collectie en op hem kunt u bouwen. Een mantel van het vorige seizoen kunt u veran deren door de kraag onder handen te nemen. Zet op de wijde jas een bontkraag met revers, en zij zal er als nieuw uitzien. Maar het nieuwste is toch de getailleerde mantel. Wij zagen er één bij Pierre Balmain met een plooi in de rug, die met vijf knopen was dichtgemaakt. De jassen kun nen lang of driekwart zijn. Vaak zijn zij klassiek, maar soms hebben zij kimono mouwen zoals dit model van Gres, van langharige stof. De kleuren: veel grijs en beige, maar ook steeds rood en groen in verschillende nuances. De stoffen: tweed of dikke, wollen stof die tegelijk soepel, warm en licht in het dragen is. Keus is er in overvloed. NI AAR zorgt u voor het kleine detail van 1953c I een gebreid offficierskraagje, een rechte shawl, een stukje bont op kraag en revers, een klein hoedje een beetje schuin op het hoofd, een paar handschoenen die bij het geheel kleuren. U kunt er goed uit zien, of u nu een aangesloten man tel of een wijde jas heeft. Het komt er maar op aan. dat u de mantel, met de accessoires weet te dragen. Een verheugend bezit blijft altijd de tailleur mat bijpassende mantel. Een tailleur van tweed b.v, onder een tweed mantel in dezelfde tint. Dan zijn er nog de fluwelen pakjes, in zwart of in donkere tinten. Lanvin heeft er één gebracht waarvan de kraag tot de oren reikte. Balenciaga gaf zo n tail leur een brede vierkante halsuitsnijding. De stoffen-koningen van Frank rijk, zoals Lesur, Bucol, Léoture, krijgen vóór alles bestellingen voor zwarte stoffen: zwarte crêpe, zwar te wol, zwarte jersey. Op het oog kan men die stoffen soms niet eens onderscheiden, alleen bij het aan raken merkt men welk materiaal het is. Het wordt weer een zwart seizoen: zwarte crêpe de chine, zwarte georgette. TE zeer grote en de heel kleine U vrouwen zijn allebei niet ge lukkig over de nieuwe roklengte. „De rokken zijn dertig centimeter van de grond", verzuchten de gro ten. „Dan lijk ik nog langer". Dat is echter gemakkelijk te verhelpen, wanneer u de schouders van ja ponnen en mantels een beetje bre der maakt. De mode staat dat toe. Geen hogere hakken dan 5Vz cm en kies. als u mager bent, een dikke stof, die een beetje „op vult". „Als ik mijn rokken dertig een* timeter van de grond draag, ko men mijn knieën te zien", verzuch ten de kleintjes. Maar niemand zal er aanmerking op maken, ioan- ncer uw rokken 20 cm van de grond zijn. Het. gaat er maar om hoe u er het voordeligste uitziet. Ten slotte nog het kapsel. Het is van de voorzitter van de ..Haute Coiffure Fran^aise''. Georgius, en heet Vliegende schotel". Dit jonge en bekoorlijke kapsel was het suc cesnummer van de show die deze haarkunstenaar hield. De manne- ouin zag er dan ook wel erg lief uit.... MONIQUE In de maand November van het jaar 1910 zette een 22-jarige jonge man, afkomstig uit de omgeving van Kiew in dc Oekraïnevoet aan wal in de Verenigde Staten. Hij kwam daar met de bedoeling er medicijnen te gaan studeren, maar zijn grootste belangstelling ging uit naar de studie van de mikro- organismen (kleinste levende we zens) en zodoende kwam hij, op raad van een paar Amerikaanse vrienden, in 1911 terecht op een landbouwschool in New Jersey, Rutgers' College. In 1915 deed hij daar zijn laatste examen en vertrok naar de Universiteit van Califórnië, waar hij drie jaren later de doctorsgraad behaalde. Daarna kwam hij terug naar zijn eerste school, ditmaal echter als docent en het vak, dat hij daar zou gaan geven QI^Q^rZOCKlIl^CIl was de mikrobiologie (leer van de levensverschijnselen der kleinste levende wezens) van dc grond. Vanaf dat jaar 1918 heeft hij dit inderdaad gedaan. Bijna was er in 1942 een eind gekomen aan zijn loopbaan, omdat een van de leden van het curato rium vond, dat het geld, dat aan die misschien wel aardige, maar toch weinig nuttige onderzoekingen van deze, toen niet meer jonge, man besteed werd. in de moeilijke tijden van de oorlog wel beter gebruikt kon worden. Wat de onderzoeker dan moest gaan doen vertelde hij er niet bij dat was trouwens zijn zaak niet. Gelukkig voor de onderzoeker, ge lukkig voor Rutgers' College en ge lukkig voor wetenschap en mens heid, kreeg onze ijverige curator zijn zin niet en mocht S e 1 m a n Abraham Waksman met zijn bodembacteriën en bodemschimmels blijven werken. En nu m 1952 heb ben de kranten juist vermeld, dat aan deze zelfde, bijna ontslagen on derzoeker de Nobelprijs is toege kend op grond van zijn grote ver diensten voor de wetenschap. Van de hand van Waksman be staat een meer dan voortreffelijk handboek, dat zich bezighoudt met het ontstaan en de betekenis van de humus (teelaarde). Zonder twij fel is de kennis hiervan van het grootst belang en zal in de naaste toekomst nog veel belangrijker blij ken dan velen thans vermoeden. De humus is immers een belangrijk deel van de organische delen van de grond. Uit planten- en die- renresten wordt hij door dc hulp van tal van mikro-organismen uit de bodem gevormd en zonder dit bestanddeel is geen gezonde plan tengroei en dus ook geen gezond dieren- en mensenleven moge lijk. Anti-hiotica Toch Is het niet voor zijn be langrijke werk op dit gebied, dat Waksman de Nobelprijs kreeg. Zijn verdiensten, die op deze wijze er kend werden, liggen op het terrein van de antibiotica geneesmidde len tegen infectie-ziekten die merkwaardige stoffen, waarvan men in steeds wijder kringen de grote betekenis gaat beseffen. Waksmans ontdekking dateert niet van de laatste tijd en hij is ook met de enige onderzoeter, die op dit gebied verdiensten heeft. Maar hij legde er wel de grondslag voor en, merkwaardig genoeg, al in de tijd, toen hij nog een leerling was van Butgers College. Hij ontdekte toep bij zijn onderzoek van grond monsters een nieuwe schimmel, die hij beschreef onder de naam van Streptomyces griseus, maar, hoewel hij wel enkele bijzonderheden op- Dr C. van Rijsinge schrijft artikelen voor ons blad De bekende radio-spreker dr C. van Rij sing e heeft zich bereid verklaard op geregelde tijden voor ons blad popvlair-wetenschappeljjke ar tikelen tc schrijven. Zijn eerste bijdrage belicht het werk van de Amerikaanse geleerde Selman Abraham Waksman, die voor de ontdek king van het streptomycine een middel tegen de zozeer ge vreesde tuberculose enkele dagen geleden de Nobelprijs kreeg. merkte, en later in zijn proefschrift daar weer op terugkwam, bracht hij het toen toch niet tot de ont dekking van de mogelijkheid, dat deze schimmel bij de bestrijding van ziekten een rol zou kunnen spelen. Daarvoor was ook bij Waksman eerst nog een heel stuk weten schappelijke groei nodig. Bodem-organismen Maar die groei werd zijn deel. Zijn studies over de humus brach ten hem uiteraard in aanraking met de werkzaamheden van de bodem organismen en de onderzoekingen hierover lieten hem een merkwaar dig evenwicht in die levende mikro- wereld zien. Een evenwicht, dat het gevolg was van de onderlinge strijd, tussen al die honderden soorten van bodemorganismen. Zover v/as Waksman in 1924 ge- SELMAN ABR.4HAM WAKSMAN uit het buitenland kreeg, René Du- bos, een Fransman. Dubos werd nu in deze richting door Waksman aan het werk gezet en hij ontwikkelde al spoedig het idee, dat, wanneer mikro-organismen elkaar in de grond bestreden, ze dat waarschijn lijk ook wel elders zouden kunnen doen en dat dus de mogelijkheid bestond, dat bepaalde grond-orga nismen bijvoorbeeld wel eens vijan den zouden kunnen blijken te zijn van mikro-organismen, die ernstige ziekten bij de mens veroorzaken. Een van de veelvuldigste en moeilijkst te bestrijden infectie ziekten is de tuberculose en Dubos besloot, onder het wakend toeziend oog van Waksman, zich eens op dit probleem te werpen. Hij maakte af treksels van allerlei gronden en overgoot cultures van tuberkelbacil len met die extracten. En inder daadde tuberkelbacillen wer den gedood. Blijkbaar was er dus bij al die vele afscheidingen van mikro-organismen die in de extracten aanwezig waren, ten minste één, die de bacillen aantastte. Maar welke? Onderzoek gaat voort Het onderzoek werd voortgezet, gesteund ook door de ervaringen van de Engelse onderzoeker Fle ming, die inmiddels ontdekt had dat was in 1928 dat de afschei dingen van een schimmel, Penicil- lium notatum. in staat waren som mige bacteriën te doden. Of mis schien is het beter te zeggen: de groei van deze bacteriën zodanig te remmen, dat ze zich niet behoorlijk ontwikkelen konden. Die afgeschei den stof, die de naam van peni cilline kreeg, was dus een groei- remmende stof, een stof, die zich tegen het leven keerde, een anti bioticum. Veel verder kwam Fle ming hier intussen met mee, want hij ondervond weer eens de moei lijkheid, waarmee al voor hem an deren gevochten hadden: als iets in een reageerbuisje of een kweek- schaaltje goed verloopt, wil dat nog niet zeggen, dat dit ook in een le vend wezen zo zal gebeuren. En penicilline bleek aanvankelijk voor een levend wezen al even giftig als de bacteriën, die ziekte en dood veroorzaaktenNa 1932 staakte Fleming dan ook zijn werk in deze richting. Het was jammer, maar penicilline bood geen mogelijkhe den voor de mens. Mislukking Intussen werkten Waksman en Dubos nog voort. En in 1939 be komen, toen hij een nieuwe leerling sloten ze hun resultaten te publi- SIR ALEXANDER FLEMING de ontdekker van de penicilline, Toen hij daar was werd, in zijn is o.a. benoemd tot ere-doctor tegenwoordigheid, de „Leo-pe- aan de universiteit van Rome. nicillinefabriek" de grootste van Europa in bedrijf gesteld. ceren. Helaas was het ook een mis lukking. Want het „gramicidine" dat Dubos had kunnen afscheiden en dat tuberkelbacillen doodde in de reageerbuis, was voor levende we zens al even gevaarlijk als de tu berkelbacillen zelf. Toch had deze mislukking één positief gevolg. Ze prikkelde de Engelsen hun afgebro ken penicilline-onderzoekingen weer op te nemen. Deze keer vormden ze een hele werkgroep, het Oxford- team, en werkelijk, het lukte dit team de penicilline toch bruikbaar te maken. Voor Waksman en de zijnen was dit een aansporing toch maar weer door te gaan. De oorlog brak uit en een speciale organisatie voor de oor logsproductie onderzocht in Ameri ka 70.000 verschillende organismen maar er was niets bruikbaars bij. En zover stond het onderzoek, toen men poogde de 10.000 gulden van Wakmanssalaris te besparen, door hem weg te sturen. Maar, zoals U al weet. dat gebeurde niet en een jaar later kreeg Waksman van een collega uit de medische afdeling een zonderling preparaat toege stuurd. Het was een cultuur van bacteriën, maar in die cultuur zaten wonderlijke gaten en die gaten ver toonden de draden van iets, dat wel een schimmel leek. Of Waksman dat eens even wilde bekijken, want daar had hij immers verstand van? Wel, Waksman bekeek het en hij vond tot zijn verbazing, dat die schimmel dezelfde Streptomyces gri seus was, die hem in 1915 en daarna tijdens het werk voor zijn proef schrift al geïnteresseerd had. Maar, die soort van 1915 had intussen niets opgeleverd, dat op bacteriedo- dende eigenschappen wees en waar om zou dus deze nu.Natuurlijk was dat geen reden om het niet toch nog een keer te onderzoeken en Waksman ging aan de gang om zijn Streptomyces uit verschillende soorten grond te isoleren Dat was niet zo moeilijk en toen hij nu in 1943 zijn schimmels in bacteriecul tures ging enten, bleken ze ditmaal wel degelijk een bacteriedodende stof af te scheiden. En nu kwam Waksman voor een nieuwe moei lijkheid te staan. Kon deze stof in het levende organisme worden toe gepast. of waren zijn antibiotische eigenschappen zó sterk, dat ook onze lichaamscellen er door zouden worden aangetast? Niet voor alles Het was een belangrijke vraag, want penicilline v/as wel een krach tig middel gebleken, maar het bleek toch maar voor een paar ziekten bruikbaar en daarbij waren niet zulke verbreide als tuberculose of zulke onbestrijdbare als kinderver lamming. En in de reageerbuis wer den in elk geval de tuberkelbacillen door de meuwe stof, het strepto mycine, zoals Waksman het nu ge doopt had, wèl aangetast. Er was bovendien nog iets anders: het was al gebleken, dat soms de penicilline helemaal niet hielp voor een ziek te, die normaal toch wel erdoor on derdrukt werd, of dat na een aan vankelijke verbetering toch weer een verslechtering van de toestand optrad. Meer en meer kwam men tot het besef dat penicilline de eigenschap had soms buitengewoon levenskrachtige stammen van een bepaalde bacteriesoort in het leven te laten en de minder levenskrach tige te doden. En daarmee werd dan eigenlijk het gevaar voor de patiënt vergroot. Zou het in het algemeen sterker werkende streptomycine hier niet van nut kunnen zijn? Moeilijk geval Het werd een moeilijk geval, want streptomycine bleek soms wel, soms niet tot schadelijke bijwerkin gen aanleiding te geven. Er traden storingen in het evenwichtsorgaan op en doofheid. Zo nu en dan was deze van tijdelijke aard wel te overkomen, maar nu en dan bleef de doofheid. Nu spreekt het wel vanzelf, dat de arts dit middel toch wel zal toepassen, als hij weet. dat hij menselijkerwijs gesproken daarmee zijn patient redt van de dood. Maar het zou toch A MERIKA beleefde deze week een eigenaardige verjaardag: ■CX die van de grootste blunder in de voorspelling van een verkiezingsuitslag. Het was namelijk precies vier jaar geleden, dat alle grote instellingen van opinie-onderzoek en vrijwel de gehele pers gouverneur Dewey tot president van de Verenigde Staten kozen, zonder op de kiezers te wachten. Later, toen het publiek naliet hun keuze te bevestigen waren zij stomverbaasd. Deze onprettige ervaring heeft de profeten voorzichtig gemaakt. Aan de vooravond van de nieuwe presidentsverkiezingen volstaan zij met het geven van deze cijfers: voor Eisenhouwer 41 procent, voor Stevenson 32 procent, onbeslist 27 procent, maar van elke honderd ondervraagde mensen verklaarden y er zeventig, dat hun belangen het OTCCt S lllCletlSWeS best door de democraten worden J <-> vertegenwoordigd. En het is waar, dat in Amerika in een tijd van voorspoed de aan het bewind zijn de partij nog nooit is verslagen. Bij zoveel onzekerheid moest de strijd om de stemmen in de laatste week voor de verkiezingen wel uiterst fel zijn. Radio en "televisie waren vrijwel onafgebroken in het gevecht om de gunst van de kie zers ingeschakeld, massa-bijeen komsten, opgeluisterd door enorme muziekcorpsen, zorgden voor een soort kermisstemming in het gehe le land en de candidaten en hun adjudanten lieten bijna al hun re serve varen, waar het er om ging de tegenstander te treffen. Het peil van de campagne daalde daar door snel: Eisenhower beloofde de moeder nogal onwennig, dat hij Eindspurt Ike- Stevenson in Ver. Naties Maoe Maoe-terreur en landhonger Saarkwestie en de Europese eenheid Alarmerend neo- nazisme hun zonen spoedig uit Korea zou V kunnen terughalen: de beruchte Ns— kunnen terughalen; de beruchte pIgnl0ropMeSnthhou«e schnnfte overtuigde New-Dealer. De ?olren. met he? doe? om. winnee? t" k£n?J°0n,r£k- - kers is Ook in Amerika tot een be- Eisenhower zou worden verslagen. S L00" hi in 1956 als exponent van alles wat Jangnjke misschien zelfs wel de be- nog reactionnair is in Amerika een gooi naar het presidentschap te slissende factor in de verkiezings strijd geworden! kunnen doen. richtte zijn oneerlij- Wat de waarnemers echter het ke verdachtmakingen tegen Ste- Iïiee.s^® opviel was de kalmte van venson; Truman -beschuldigde er S!t JÏÏK?1 Eisenhower van voor een groot m.e^ ee.n lichte geamu- Eisenhower van voor een groot deel verantwoordelijk te zijn ge- seerdheid te benaderen en hoewel utrc 1 vciaiitwuuiuciuA tc z.1111 cc- weest voor de ontwikkeling in Ko- de grootste deelneming aan de ver- rea. doordat hij als stafchef ver- bezingen m de historie wordt ver keerde adviezen zou hebben seire- wacht. namelijk van omstreeks 70 keerde adviezen zou hebben gege ven: en slechts Stevenson bleef zichzelf met de grimmige verkla- makkelijke oplossing is. De aandacht trok, dat beide can didaten het voor nuttig hielden iri hun eindspurt een duidelijke zwen king naar links te maken. In de millioen kiezers is dat nog steeds slechts driekwart van de volwassen met uc <1 miiiiiec vciMd- ring. dat er voor Korea geen ge- bevolking. En deze 70 millioen be. rusten op een zeer optimistische schatting. OREA was niet slechts in de Amerikaanse verkiezingsstrijd economische en sociale sector der een belangrijk thema, het beheerste redevoeringen toonde Eisenhower deze week ook volkomen de debat- zich weer eens de liberaal, die hij ten in de Algemene Vergadering voor zijn verzoening met Taft was der Verenigde Naties. In de be en Stevenson ontpopte zich plotse- langrijkste commissie van de As- semblée, de politieke, had de Ame rikaan Acheson vorige week een resolutie ingediend. ondertekend door 21 landen «Nederland o.a), die een beroep doet op de commu nisten een bestand in Korea nu eindelijk mogelijk te maken, door af te zien van hun eis tot gedwon gen evacuatie der communistische krijgsgevangenen naar China en Noord-Korea. Tevens toonde Ache son in een magistrale rede nog eens aan, dat Moskou niet slechts ver antwoordelijk was voor het uitbre ken van de Koreaanse oorlog, maar dit ook is voor het slepend houden der bestandsbesprekingen in Pan- moendjon Wisjinsky's reactie daarop: de door de Verenigde Naties reeds lang verworpen Russische visie, dat de politieke en militaire pro blemen van Korea tegelijk moeten worden opgelost en dat dus de ,.vredes"tent in Panmoendjon zou moeten worden geruild voor de con ferentiezaal. waarin ook afgevaar digden van Moskou, Peking en Pjongjang zouden meepraten, kon geen verbazing wekken. De Russi sche politiek streeft naar een iso lering van, Amerika en in zo'n po litiek past geen vergelijk, dat Ame rika's leiderschap van de Westelij ke wereld zou versterken. De Ko reaanse oorlog is. van Russisch standpunt bezien, een ideale moge lijkheid om een wig te drijven tus sen de Amerikanen, die in een de finitief mislukken der bestandson derhandelingen wellicht aanleiding tot een krachtiger optreden in Ko rea «en tegen Peking!) zullen zien, en de voor een uitbreiding van het conflict zozeer bevreesde Europea nen en neutrale Aziaten. Door be stendiging van het geschil over de vrijlating van krijgsgevangenen houdt Moskou zich deze mogelijk heid open. f)E activiteit van de Maoe-Maoe in Kenia voorzag ook deze week nog de bladen van nieuws met vet te koppen. Het optreden van zwaar gewapende Britse militaire eenheden en het verrichten van massa-arrestaties vermocht geen einde aan de tegen de blanke kolo nisten gerichte terreur van deze ge heime inlandse organisatie te ma ken. Maar zelfs indien dit wel het geval ware geweest: het kernpro bleem in Kenia ware gebleven Dat bestaat uit drie delen: land honger. de snelle groei van een dikwijls werkloos Afrikaans pro letariaat in de steden, en de schei dingsmuur tussen blank en zwart. In bedachtzamere kringen in En geland ziet men dit ook wel in Zo pleit de „Observer" in een hoofd artikel voor het beschikbaar stel-

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 6