DAGBLAD VOOR AMERSFOORT us. MORGEN NAAR DE STEMBUS Amerika voor de keuze: oude held of nieuwe staatsman Indonesië streeft naar compromis in Korea Grote onzekerheid omtrent verkiezingsuitslag Nederlandse vrijwilligers oogsten algemene lof Agenten moesten angstige Armstrong bevrijden Drastische orders aan de politie in Zuid-Afrika In grote steden hoger premie voor woningen? Gezin dakloos door nachtelijke brand Fransen ontmoetten weinig tegenstand in Vietminh Vandalisme op voetbalveld Afrikaanse nationale congres dreigt met algemene staking Treinenloop met het Zuiden gestagneerd 12e Jaargang, no. 259 Maandag 3 November 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs *17 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie *1291 Telefoon administratis 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van een medewerker) NEW YORK. Het beslissende uur is voor het Amerikaanse volk geslagen. Morgen zullen ongeveer 55 millioen van de 75.600.000 ingeschreven kiezers in 146 kiesdistricten de presi dent en 435 leden van het Huis van Afgevaardigden kiezen en bovendien velen tegelijk een derde aantal (nieuwe) leden van de Senaat (welke 96 leden telt) alsmede 29 staatsgouverneurs. Na een van de meest opwindende verkiezingscampagnes in de geschie denis der V.S. waarin de aanvanke lijk beschaafde toon overging in fel le persoonlijke aanvallen en waarin Eisenhower, Stevenson en Truman elk ongeveer 53.000 km afreisden en honderden r llevoeringen hielden, welke de hen begeleidende journa listen tot telegrammen van ver over de dertig millioen woorden inspi reerden, een campagne waarbij 30 millioen dollar voor verkiezings doeleinden werden uitgegeven, waar van meer dan een vierde voor tele visie en radio, verdwijnen, zoals Stevenson zeide, de candidaten, de politieke deskundigen, de stemmen- peiiers in de schaduw en betreedt het volk het ioneel. .Over de beslissing van het volk waagt geen enkele verantwoordelij ke waarnemer voorspellingen te doen. IVJen herinnert zich het jaar 1943, toen alle voorspellingen, die nadelig voor Truman waren, waar deloos bleken. Weliswaar geven be roepsenquêteurs Eisenhower toch een voorsprong, maar zij geven hem in elk geval slechts een kleine meerderheid, zodat zij bij een over winning van Stevenson hun gezicht kunnen redden. Velen houden echter, zelfs bij een verkiezing van Eisenhower, reke ning met een democratische over winning in Senaat en Huis van Af gevaardigden, hetgeen wellicht een der slechtste oplossingen zou zijn. Ike's tweeledige actie Eisenhower staat thans in het middelpunt van een defensieve en een offensieve actie. De defensieve actie komt hierop neer, dat de ge neraal, ondanks zijn accoorden met Taft en McCarthy en zijn solidari teit met Nixon nog de oude Eisen hower is, die door de liberale repu blikeinen, vele democraten en door de onafhankelijke conventie te Chi cago werd toegejuicht. Het thema van de offensieve actie is, dat Ste venson met zijn verdediging van de methoden van het huidige bewind geen einde var# de oorlog in Korea kan bewerkstelligen, terwijl Eisen hower met frisse ideeën en door zijn persoonlijkheid tal van jeugdige Amerikanen uit steeds bloediger wordende gevechten snel naar hun moeders, vrouwen en verloofden belooft terug te brengen. Onmiskenbaar is. dat beide the ma's de laatste uren van de verkie zingsstrijd beheersen en dat beide partijen in het standpunt van de besluiteloze kiezers ten aanzien hiervan de sleutel zien voor het resultaat der verkiezing. Voor de vraag gesteld, of de ge neraal nog het oude vertrouwen in zija zolang als ideaal vereerde stra lende persoonlijkheid verdient, moet men zijn kansen niet overschatten. Zijn laatste pogingen om een eco- fü STEVENSON hoop der verstandelijken (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Naar \vU verne men is de kans groot, dat men bin nenkort over zal gaan tot een ver hoging van de premie voor de wo ningbouw in de grote steden. De ambtsvoorganger van de huidige mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting had hiervoor reeds een plan gereedgemaakt, omdat men van mening was dat in verhouding tot het platteland deze premies te laag waren. Voor premiebouw-woningen moest een te hoge huur worden gevraagd. Verhoging van de premie zou de huren binnen het bereik van de ge middelde huurder kunnen brengen. De nieuwe minister heeft dit plan nog in studie. Het wordt echter zeer waarschijnlijk geacht, dat hij het in grote trekken zal overnemen. Deze nieuwe premieregeling zou binnen kort te verwachten zijn. ZAANDAM. Toen de heer W. Visser in de nacht van Zaterdag op Zondag zijn twaalfjarige zoon ver zorgde, die ziek is. ontdekte hij, dat zijn huis in brand stond. Twee kin deren van anderhalf en acht jaar kon hij op de tast in veiligheid bren gen, doch toen hij de woning weer binnen wilde gaan om zijn vrouw en de twee andere kinderen te redden, was de weg door vlammen afgeslo ten. Door zijn schreeuwen ontwaak te de vrouw, die via een raam aan de zijkant van het huis de kinderen aan haar man kon aanreiken en daarna zelf de begane grond bereik te. Ondanks dat de brandweer spoe dig ter plaatse was, brandde de wo ning geheel uit. Het gezin werd bij buren ondergebracht. nomisch en sociaal liberalisme te verkondigen, zullen de het meest erbij geïnteresseerde kringen onder de arbeiders en de negers niet meer overtuigen. Zijn pathetische verze kering, dat de eenheid in de re publikeinse partij mag gelden als een voorproefje van de nationale eenheid zal minder invloed hebben dan het scherpe antwoord van Ste venson, dat een zich losmaken van de generaal van zijn nieuwe reac- tionnaire vrienden na de verkiezing een onmogelijke oneerlijkheid van Eisenhower en een ondenkbaar ge brek aan waakzaamheid van de zijde van Taft zou veronderstellen. Overigens mag men de geweldige indruk niet over het hoofd zien, welke de bemoeienis van Stevenson tot onderdrukking van de opstand van de gevangenen in zijn staat Il linois heeft gemaakt. Ernstiger was Eisenhowers jongste felle aanval inzake Korea. Zijn eer der ondernomen poging. Truman voor de oorlog of op zijn minst voor noodlottige fouten als het te rugtrekken der troepen uit Zuid- Korea, lang voor de communisti sche agressie, verantwoordelijk te stellen, werd met verwijzing naar deze agressie, naar de noodzaak van collectieve veiligheid en naar Eisenhowers medewerking bij het terugtrekken der troepen afgesla gen. Zijn aanval ten aanzien van het vervangen van Amerikaanse troepen door Zuid-Koreaanse, ge paard gaande met het uitbuiten en indiscreet publiceren van een par- Zie verder pag. 6 EISENHOWER keuze der sentimentelen HANOI Eenheden van de strijdkrachten der Franse unie zijn Zondag 100 km ten Noord-Westen van Hanoi de Rode Rivier overge stoken en hebben de niet verde digde stad Phu Tho bezet. De Fran sen ontmoetten slechts weinig te genstand, geleverd door naar schat ting een bataljon cummumistische troepen. Door het offensief van de Viet minh bij de Zwarte Rivier hebben de Fransen naar hun schatting 920 man aan doden, gewonden en ver misten verloren. De verliezen van de Vietminh worden geschat op 3000 man, terwijl drie bataljons ge desorganiseerd zouden zijn. Nederlandse technici naar Egypte? CAIRO Generaal Naguib heeft Zaterdag met mr. Cnoop Koopmans de Nederlandse gezant iri Egypte de mogelijkheid besproken van het zenden van Nederlandse land bouw-, waterbouw- en werktuig kundigen. Ook hebben zij van ge dachten gewisseld over de Neder landse uitvoer naar Egypte. STAATSSECRETARIS TERUG UIT KOREA: Mr Kranenburg dankbaartevreden en trots op onze troepen (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. „Het is bepaald geen beleefdheid, die alle autoriteiten in Korea er toe bracht tegenover mU met de meest uitbundige lof te spre ken over het Nederlandse vrjjwilligers-bataljon. Mensen zoals de generaals Mark Clark en Van Fleet wisten zelfs allerlei voorbeelden aan te halen om hun enthousiasme le staven", vertelde de Nederlandse staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg na zijn aankomst uit het Verre Oosten. Zondagmiddag op Schiphol. De staatssecretaris vertelde verder, dat hij „dankbaar, tevreden en trots op onze troepen" van zijn korte reis naar het Koreaanse front was teruggekomen. „Ik heb twee dagen bij de troep gezetep. De eerste dag waren de mannen nog in volle actie, de tweede gingen zij juist voor enige dagen rust terug. Ik heb zeer velen van hen gesproken en ik hoop yrel. dat ik al heel binnenkort de was lijst met kleine problemen, waar ze my over gesproken hebben, kan hebben afgehandeld, dat laat ste is dan ook hoofddoel van mijn reis geweest." Mr Kranenburg, die kennelijk nog vol was van de vele indruk ken uit Korea, verhaalde uitge breid over zijn ervaringen. „Men heeft daar in Korea nu al gerui me tijd een statisch front, maar er heerst niettemin intense activiteit. De mannen aan het front hebben vrijwel nooit rust en er bestaat (Van een medewerker) NEW YORK. TerwUl in de politieke commissie van de V.N.-Assemblée NIeuw-Zeeland, nationalistisch China en Zweden hun steun gaven aan de resolutie, waarin een beroep op de communisten in Korea wordt gedaan inzake de kwestie der krijgsgevangenen en Polen zich voor de Russische resolutie uitsprak, ondernam de Indonesische gedelegeerde, dr Paljar, een bescheiden poging om aanhangers te krijgen voor een compromis-resolutie. Tot dusverre is er op deze poging niet ongunstig gereageerd. Voordat Palar zich echter met de tekst tot de voornaamste belanghebbenden gaat wenden, wenst hij, dat de Azia tische en Arabische landen een ge meenschappelijk standpunt zullen innemen. Tegelijkertijd diende Mexico een ontwerpresolutie in, waarin wordt voorgesteld, dat de krijgsgevange nen, die niet wensen terug te keren, voorlopig naar neutrale landen zul len worden overgebracht. In de trustschapscommissie onder nam India voor het eerst in de V.N. een aanval op de Franse heerschap pij over Pondicherry en op de Por tugese over Goa. De Indische gede legeerde Sjiva Rao verklaarde, dat Medium ingeschakeld voor moordzaak- Drummond PARIJS De politie heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, op aanwijzingen van een medium de plaats bewaakt waar het gezin Drummond is vermoord Het me dium, de dertigjarige Anne Rous- sel, had Vrydag verklaard, dat de moordenaar naar de plaats van zijn misdaad zou kunnen terugkeren bij volle maan. De dag na de moord op de Drummonds was het, evenals Vrijdag, ook volle maan. Er schijnt evenwel niemand verschenen te zijn. De politie zal toch enkele nachten blijven waken. JAZZ-FEESTIN AMSTERDAM Concertgebouw bleef staan dank zij hoofdstedelijke politie AMSTERDAM. Dat het Amsterdamse Concertgebouw nog staat en Louis Armstrong nog leeft is te danken aan enige forse hoofdstedelijke agenten, die er Zondagavond in slaagden tweemaal een wild-geworden menigte van 2600 mensen te bedwingen. Het begon met regen, mensen in portieken en agenten te paard. Toen de eerste 2600 om half tien de zaal uit en de tweede 2600 er in wilden, ging het nog. De tweede 2600 waren drijfnat, maar dat was niet erg, want de temperatuur in de zaal zou later iedere beschrijving tarten, zodat slechts weinigen droog konden blijven. De zaal was eivol, tot op _het „Armstrong blaast het hogste podium zaten de geestdriftige jazzfans. Plotseling klonk een wil de kreet door de zaal: „Armstrong!" Een kleine, dikke donkere man daalde van het „Van Beinum- trapje" af Armstrong zelf. Gefluit, gegil, gejoel, stilte. De band speel de. Weer gegil, weer snerpend ge fluit. Boven het podium hing de sigarettenrook als een dichte mist. Wie zich in de zaal omdraaide kon van de illustere namen aan de wand noj* maar enkele ontcijferen: Pijper. Röntgen. Ravel. Bartok. Wisselend bewolkt Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met aanvankelijk en plaatselijk enkele bui en. Vannacht kouder, morgen overdag on geveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Meest matige Noord- Westelijke tot Weste lijke wind. 4 Nov. Zon op 7 u 40 m onder 17 u 7 min.; Maan op 18 u 2 m on der 11 u 10 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersl. Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u. Oslo Sneeuw 0 z.0.2 - 2 C 0,2 mm Stockholm Zw. bew. N.N.W. 4 -3 0 Kopenhagen Regen N.O.8 4 0.2 Londen Onbew. N.W. 10 8 0.6 Amsterdam Motregen N. 4 7 16 Brussel Regen W.N.W. 6 10 1 Parhs Licht bew. W.N.W. 8 10 3 Bordeaux Regenbul N.W. 3 12 2 Nice Licht bew N.W. 4 11 0 Warschau Regen Z 1 3 0.1 Berlijn Nevel z.w. 1 6 3 Frankfort Regen Z.W. 8 10 14 München Regen W Z.W. 8 7 5 ZUrich Regen Z.Z.W 12 9 8 Wenen Nevel Windstil 5 0.5 van de hele wereld." zei een man achter ons tegen zijn vrouw, „het hoogste, da's bekend hè". In de zaal hing een junglestemming, toen drummer Cozy Cole vanaf zijn enorme batterij een gans oorlogs- feest de zaal inzond, met knallen, waarvoor het atoomkanon zich niet zou behoeven te schamen. Achter Armstrong was intussen de stapel schone zakdoeken telkens weer wreef hij zich de donkere kop snel weggesmolten Pauze. Wij wilden even in de kleedkamer gaan kijken hoe Arm strong het maakte. Het was vrij wel onmogelijk daar binnen te komen. Een dichte menigte auto- grammenjagers had zich voor de deur opgesteld. Ze werden in be dwang gehouden door drie stevige agenten. Voor het eerst in de geschiedenis van het Concertgebouw moest men agenten te hulp roepen om een gast te beschermen. De geestdrif tige wilden hadden Armstrong tegen de muur gezet, en hem tien tallen papiertjes ter tekening voor gehouden. Zo had hij angstig en zwetend gestaan tot de politie hem bevrijdde, en de gang schoonveeg- de. In de kleedkamer zat de grote man in een drijfnat overhemd ge huld, somber in een hoekje, uitge put. (Voor een bespreking, zie elders in ons blad). Britse troepen marcheren door Nairobi, de hoofdstad van Kenia. De bedoeling is ongetwijfeld in druk te maken op aanhangers van de Maoe-Maoe, het geheime genootschap dat probeert door terreur de blanken uit Kenia te verdrijven. 33 Biljetten van f 100 (al jaren ongeldig!) in schuur gevonden (Van onze correspondent) HILVERSUM Bij het slopen van een oude schuur aan de Ster renlaan is een blikken doosje ge vonden waarin 33 ongeldig ver klaarde bankbiljetten van honderd gulden en twee wél geldige bank biljetten van vijftig gulden. Het geld zat in een enveloppe, waarop de naam van de inmiddels over leden eigenaar stond. Diens erfge namen zullen van deze vondst op de hoogte worden gebracht. Explosie in locomotief: machinist licht gewond (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Op het rangeer terrein tegenover de Droogbak is in de nacht van Zaterdag op Zondag een luchtdruk-reservoir van een lo comotief geëxplodeerd, waarbij de 53-jarige machinist J. van Riessen uit Amersfoort werd gewond. Hij liep naast dc locomotief en werd in de heup getroffen door een wegge slingerd stuk metaal. De man is naar het Binnengasthuis vervoerd cn later per trein naar zijn woonplaats ge bracht. Israëlisch soldaat in Jeruzalem gedood JERUZALEM Israël heeft bij de gemengde wapenstilstandscom missie geprotesteerd tegen het feit. dat in het gebied van Jeruzalem Zondag een Israëlisch soldaat is ge dood en een gewond door schoten, komende van over de Jordaanse grens. Voorts hebben Arabische le- gionnairs, die in de oude stad zijn gelegerd, op een Joods burger ge schoten, echter zonder hem te ra ken. het geduld van zijn land ten einde was en dat de betrokken landen het teken des tijds moesten begrijpen, zoals Engeland in 1947 had gedaan. Tito: „Ons leger een der krachtigste van Europa" ZAGREB. „Het Joegoslavische leger is een van de krachtigste in Europa, mede dank zU de hulp van het Westen, vooral wat zware wapens betreft." Dit verkalardc maarschalk Tito vandaag op het zesde communistische partijcongres te Zagreb. Als de Ver. Naties doeltreffend tegen agressie willen optreden, zei Tito, moeten de door de grote mo gendheden te Teheran, Jalta, Mos kou en Berlijn aanvaarde verkeer de methodes voor regeling van be langrijke internationale geschillen, worden opgegeven. Tito onthulde, dat zijn landdoir de Sowjet-blokkade voor 420 mil lioen dollar schade had geleden en dat de droogte in 1950 en 1951 het land 880 millioen had gekost. bovendien nog een duidelijke „riva liteit in activiteit" tussen de troe pen van de verschillende landen." „De stemming tussen de Neder landers en de tweehonderd Zuid- Koreanen, die bij ons bataljon zijn ingedeeld, laat niets te wensen over. De Koreanen worden veron dersteld Nederlands te begrijpen cn onze soldaten hebben hun ook allemaal Nederlandse namen gege ven om de zaak te vereenvoudigen. Ik heb hun allen het Kruis voor Recht en Vrijheid de Nederland se onderscheiding voor Koreastrij- ders mogen geven." De staatssecretaris heeft verder nog een bezoek gebracht aan het grote geallieerde kerkhof in Korea, waar nu reeds 93 Neder landse militairen begraven liggen „Het is op het ogenblik zeker niet de bedoeling de stoffelijke resten van onze gesneuvelden naar ons land over te brengen. Alleen de Amerikanen doen dat, de an dere landen van het VN-leger niet." VLIJMEN Tijdens de voetbal wedstrijd Vlijmense Boys 2 tegen Wilhelmina 3 voor de afdeling Bra bant van de KNVB heeft zich een ernstig staaltje van voetbalvandalis me voorgedaan. Toen de midvoor van de Boys bij een omhaal van dc Wil- helminaspeler Valentijn per ongeluk een trap in het gezicht kreeg, ging hij Valentijn te lijf. Hij kreeg daarbij onmiddellijk assistentie van twee broers en een 25-tal toeschouwers. Zich zo goed mogelijk tegen de aan vallers verwerend, slaagde Valen tijn er in. zich in de kleedkamer te rug te trekken De aanvallers for ceerden echter de deur, sleurden Va lentijn naar buiten en sloegen hem bont en blauw, terwijl bestuursleden van de Vlijmense Boys, die machte loos stonden tegenover deze vanda len. erbij stonden te huilen. Op aan wijzing van een toeschouwer kon Valentijn tenslotte een huis binnen vluchten. waar hij in elkaar zakte. Er werd onmiddellijk een dokter ge haald, die behalve vele verwondin gen. een lichte hersenschudding con stateerde. Na een kwartier kon de politie de rust op het veld herstellen. Terwijl Valentijn per auto naar Den Bosch werd vervoerd dc midvoor van de Vlijmense Boys was inmiddels van het \eld verwilderd ging de wedstrijd verder. Wilhelmina 3 won met 31. Voor de zesde en vermoedelijk laatste keer is op Walcheren een boomplantdag gehouden Deze Zeeuwse boerin trok zich niets aan van de regen en plantte met een paar forse steken haar boompje op dc modelboerderij „Hof Zwagerman" in Cr\jp$- kerke. Nieuwe muiterij in Ohio-gevangenis COLUMBUS (Ohio) Zestien honderd gevangenen in vier gebou wen in de strafgevangenis van Ohio zijn gisteravond opnieuw in opstand gekomen. Eén gevangene, die pro beerde te ontsnappen, liep een schotwond op. Sinds de ongeregeldheden van Vrijdag zijn we de toestand niet meer volledig meester geweest", vertelde de directeur van de ge vangenis Alvis, op een persconfe rentie in zijn buréau buiten de mu ren van de gevangenis. Hij gaf toe, dat „de toestand zeer gespannen is" De gevangenen kunnen de ge bouwen niet verlaten, maar doordat zij de sloten van de cellen gefor ceerd hebben kunnen zij zich vrij binnen de gebouwen bewegen. PRETORIA. De Zuid-Afrikaanse politie heeft opdracht gekregen dras tisch op te treden als ergens een botsing tussen blanken en niet-blankcn dreigt te ontstaan, aldus heeft de Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, Swart, Zaterdagavond verklaard. „Indien nodig zal de politie toeslaan, en indien nodig zal zjj schieten", zo verklaarde hjj. De regering zal niet toestaan, dat er een toestand ontstaat als in Kenia. Indien de bestaande wetten niet voldoende zjjn voor de veiligheid van het land, zouden, aldus de minister, de benodigde wetten worden Ingediend als het parlement in Januari weer bijeenkomt. Deviezen beschikbaar voor advertenties in het buitenland AMSTERDAM De Nederland- sche Bank heeft een algemene ver gunning verleend voor de betaling van advertenties van commerciële aard of van familie-annonces in een aantal met name genoemde landen, voor zover de kosten de tegenwaar de van 1000 per advertentie of annonce niet overtreffen Ook is vergunning verleend voor de betaling door bemiddeling van een deviezenbank van schulden aan niet ingezetenen, zn de hierna ge noemde gebieden, mits de schuld een bedrag van 100 niet te boven gaat. Dit geldt voor betalingen aan ingeze tenen van het Belgisch-Luxemburgse monetaire gebie-J, Denemarken. West- Duitsland Engeland en het overige ster- linggcbied. het Franse monetaire gebied. Griekenland Indonesië het Italiaanse monetaire gebied, de Nederlandse An tillen. Nieuw-Guinea. Noorwegen. Oos tenrijk, het Portugese monetaire gebied. Suriname, Turkije. Zweden. Zwitser land. Amerikaanse vliegtuigen voor nationalistisch China TAIPEH (Formosa) Generaal-ma- joor Chase, hoofd van de Ameri kaanse militaire adviseurs op For- hosa. heeft Zaterdag een onbekend aantal oorlogsvliegtuigen overgedra gen aan de Chinese nationalisten, j De raadsman van de Amerikaanse j ambassade op Formosa, Jones, ver- klaarde bij de overdracht, dat dit I de eerste van een aantal leveringen was. die de kracht van de nationa- I listische luchtmacht zou versterken. De minister verklaarde, dat het gevaar bestond, dat, als de onge hoorzaamheidscampagne zou voort duren, de blanke bevolking zou kun nen gaan mtfnen, dat zij die cam pagne niet langer kan verdragen Zij zou wellicht in geweld haar toevlucht zoeken. Intussen heeft het Afrikaanse na tionale congres gedreigd met een al gemene staking in het gehele Ooste lijke deel van de Kaapprovincie, in dien de gemeenteraad van Port-Eli- zabeth niet het plan laat varen om alle openluchtbijeenkomsten, van inheemsen, met uitzondering van re ligieuze samenkomsten, te verbieden en een avondklok in te stellen in tijd van nood. Aan deze staking, die 10 Novem ber zou ingaan, zal worden deelge nomen door alle inheemsen en „vooruitstrevende blanken". Duizen den inheemsen spraken zich Zondag op een bijeenkomst te New Brigh ton, een inheemsenwijk in Port Eli zabeth, uit voor het plan. Minister Kernkamp gaat naar West-Indië DEN HAAG. Prof. mr dr W. J. A. Kernkamp, minister voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, zal zich Donderdag per vliegtuig naai de Nederlandse Antillen en Surina me begeven voor een kort bezoek. Op de heenweg zal prof. Kernkamp zijn reis in de V.S enkele dagen on derbreken voor besprekingen met de Nederlandse delegatie ter VN.-ver- gadering. Vice-admiraal Van Holthe wil zeedienst verlaten DEN HAAG. Vice-admiraal jhr E J. van Holthe heeft tegen het eind van dit jaar ontheffing verzocht uit zijn functie van voorzitter van het comité der verenigde chefs van staven, zulks wegens zijn voornemen om eerlang ontslag uit de zeedienst te verzoeken. Pro-Franse sjeik vermoord in Tunesië TUNIS Gewapende mannen drongen Zaterdag door in het kan toor van de pro-Franse sjeik Men- zel Kemal, bij Sousse. Zij schoten een man, die zich in het gezelschap van de sjeik bevond, dood en ver wondden de sjeik en zijn secretaris. In een verklaring beschuldigt het congres de autoriteiten van pogin gen om het blanke kiezerscorps vrees in te boezemen voor de „niet- bestaande zwarte dreiging" en het gevaar van nieuwe ongeregeldheden teneinde Zuid-Afrika te maken tot een „volslagen fascistische staat". Man doodgereden nabij station Breda DEN HAAG Tientallen trein reizigers. die Zondagavond naar het Zuiden gingen of uit zuidelijke richtingen kwamen, hebben zich af gevraagd, wat de reden was van de vrij ernstige vertraging op de ver schillende trajecten. De wildste ge ruchten deden hierbij de omloop. Naar wij van de zijde der Neder landse Spoorwegen vernemen, was de vertraging te wijten aan een storing van een seinstel nabij het Centraal Station te Amsterdam en aan een ongeval op het traject Roosendaal—Breda, waar kort voor het station Breda de 60-jarige C. van Dommelen uit Oosterhout door de trein, die om 19.45 uit Roosendaal vertrok, was aangere den en gedood. De treinbestuurder had van het ongeval niets bemerkt. Bij aankomst in het station Breda, ontdekte men op de trein bloed sporen. waarop een onderzoek langs dc spoorbaan werd ingesteld en het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd gevonden. Aannemer bekneld tussen auto en betonmolen ELST. Zaterdagavond is de aannemer C. J. Timmerman uit Groesbeek op de weg Arnhem-Nij- megen bekneld geraakt tussen een personenauto en een betonmolen, die hij achter zijn vrachtauto vervoerde. Het slachtoffer is in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen ovërledcn. NEW YORK - Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, heeft drie Amerikaanse functionarissen van het secretariaat ontslagen, omdat zij geweigerd had den getuigenis af te leggen voor een subcommissie van de Ameri kaanse Senaat, die een onderzoek instelt naar communistische activi teit.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1