BRYLCREEM Begrotingsdebatten zonder diepgang of verfijning Ike president Schitterende loopbaan eindigde door moord Voorts EISENHOWER: - typische representant van het Amerikaanse volk Mr Oud: De Rode vlag waait over kabinet Drees Vice-president NIXON: voortvarend GELUK WERD TRAGEDIE Jonge Francaise paste niet in het milieu van haar man Woensdag 5 November 1952 3 ?5 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het vrijwel voltallige kabinet-Drees, dat Dinsdagmiddag naar het Binnenhof was getogen om de algemene politieke en financiële beschouwingen aan te horen, waartoe de rijksbegroting van 1953 de Tweede Kamer aanleiding gaf. kreeg een soms vermakelijke, vaak tamme, doch zelden verfijnde discussie voorgezet. Even raakte prof. Romme de diepere kanten der huidige politiek, toen hij. als in een hartekreet, de noodzaak van een Duitse en Franse medewerking aan de Europese de fensie beklemtoonde. Deze toch zag hij als voorwaarden, die vervuld moeten worden, wil de verzekering, dat aan de vaste wil der Nato om Europa met inbegrip van Nederland te verdedigen, niet getwijfeld behoeft te worden, ten volle geruststellend heten. Zijn uitnodiging aan de Kamer om op dit punt weerklank te geven, werd echter slechts ten dele aanvaard. De A.R. fractie-voorzitter dr Schouten sprak er des avonds terloops even over: inschakeling van de Westduitse strijdkrachten betitelde hij als volstrekt noodzakelijk. Doch voor het overige kwam deze kern vraag niet aan de orde. Moet deze soms geringe diepgang aan de Kamer worden verweten? De KVP-er Romme en de pvdA- leider Burger waren het althans in dit opzicht eens, dat de regering in haar schriftelijke stukken wf-i- nig stof voor een diepgaand debat had geboden. Er werd geklaagd, dat men in „de mist" moest rond- alleen tegen de gewaagde stelling van mr Oud. Doch ook en vooral tegen de P.v.d.A. en haar verkie zingsoverwinning. Zij kleineerden deze. al gingen zij niet mee met de liberale bewering, dat het neer kwam op een interne verschuiving van C P.N. naar P.v.d.A doch van een doorbraakoverwinning wilden zij evenmin gesproken hebben. De heer Tilanus iCH.U.) zag slechts een persoonlijk succes van dr Drees, prof. Romme (KVP.) ontwaar de wel een klinkende doch beklon ken overwinning. En hij lanceer de een geduchte aanval op de ka tholieke leiders in de P.v d.A., die z.i. een gevaar vormden voor het land, hun katholieke medeburgers en zich zelf omdat zij de „enig juiste zedelijke beginselen" in hun uitwerking belemmerden. Romme dreigt Hoe hij desniettemin later toch dc deelneming van dc P v.d.A. aan de ka binetsformatie met een beroep op een pauselijke uitspraak kon toejuichen, is ons ontschoten. Maar wel heeft, hij dui. delijk gemaakt, wat de uitwerking van deze enig juiste zedelijke beginselen z.i. met zich meebracht n.l een gezonde gezinspolitiek. En hij liet in dit ver band zowaar een dreigende waarschu wing aan het adres der regering horen. Zijn partij was niet snel geneigd, heette het. tot de oppositie, maar als met een gezinspolitiek geen haast werd gemaakt dan kon het er van komen. Als we later zijn geestverwant Lucas, die snel dwalen: ze verlangden beiden naar en onduidelijk sprak, goed hebben be perspectief, doch kennelijk 'ti Vers pakje ,,'ROXY" ieder naar een ander. Dat bleek duidelijk op het punt van de be- lastingpolitiek De K.V.P zag ruimte voor een belastingverlaging, nu een overschot op de gewone middelen wordt aangewend voor de dekking van kapitaalsuitgaven. HA was een stelling, die ontwik keld door dr Lucas (KVP) veel bij val vond o.a. bij de A.R. dr Schou ten en de VVD'er prof. Oud. wel ke laatste echter nog veel verder wilde gaan nl. naar een sterke ver mindering. desnoods ten koste van het budgetaire evenwicht. De rede nering was dat zulk een verminde ring zou uitlopen op een toeneming van de investeringen en dus ook van de werkgelegenheid. Mr Bur ger stelde daartegenover dat de werkgelegenheid geen resultante maar eerste doelstelling diende Ip zijn. Wie vlug helpt, zo was zijn betoog, helpt dubbel. Aan dit geschil lag uiteraard een ver schil in visie op de betekenis van par ticuliere investeringen ten grondslag. Mr. Burger gaf te kennen dat hij het een ontstellend afglijden van de K.V.P. zou vinden, als zij het standpunt van dr. Lucas in haar geheel zou onder schrijven. Wellicht, dat hij daarom ook aandacht besteedde aan de vraag of dit kabinet gezien moest worden als een voorloper van een nieuwe rechtse coa litie. Dat was iets, waarop prof. Oud (V.V.D.) en prof. Lemalre een zeer bezadigde vervanger van de in Mexico vertoevende felle fractieleider der K.N.P., Weiter aanstuurden Voorshands echter beantwoordde mr Burger die vraag nog ontkennend. Hij wilde zich in leder geval door daden laten overtuigen. Maar intussen liet hij al vast doorschemeren, dat liet rege ringsstandpunt terzake van Nleuw-Gui- nea naar bewustzijnsvereniging riekte. Wat dat betreft weck hij af van vrij wel alle andere sprekers, een opposant als prof Lemaire inbegrepen die het allemaal even prachtig en krachtig vonden. Voetzoeker Desniettemin verkondigde prof Oud met veel aplomb „dat de rode vlag boven dit kabinet woei." Zijn betoog kwam er op neer, dat dc niet P.v.d A.-minis ters vrijwel uitsluitend als franje dien den. Het was een voetzoeker, die aan alle kanten heftige weerspraak opwek te. Allereerst bij dc P.v.d.A.. mr Bur ger meende, dat in weerwil van de geestige en giftige rede" van mr. Oud, van het kabinet geen socialistisch doch wel een progressieve politiek verwacht mocht worden De fractieleiders der confessionele partijen lieten zich al evenmin onbetuigd Siuk voor stuk kwamen de heren Romme. Tilanus en Schouten in ware preken van hun af keer van het socialisme getuigen. En natuurlijk herinnerden zij heel terloops, aan de verbindingen, die de heer Oud in het jongste verleden met de P.v.d.A. had onderhouden. ..U bent toch waarlijk niet de cerstgeroepenc om hier over vastheid van beginselen te spreken." zei dr. Schouten gëstreng Maar het ging bij dit alles mat Tweede Kamer zal nieuwe vice-president kiezen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft Dinsdagmiddag besloten om nu de tweede voorzitter mr Joekes (P.v.d.A.) tot lid van de Raad van State is benoemd en mr Terpstra (AR.), de tweede onder voorzitter. door ziekte verhinderd is de vergaderingen bij te wonen, een nieuwe plaatsvervanger voor mr Kortenhorst te kiezen. Zulks in afwijking van het reglement van orde. Als candidaat voor deze post werd in de wandelgangen der ka mer algemeen beschouwd: de heer Schilthuis (P.v.d.A.) VICE-PRESIDENT Richard Mil- hous Nixon was met 39 jaren, één van de jongste leden van de Amerikaanse Senaat. Nixon werd op 9 Januari 1913 te Yorba Linda. Californië, geboren. In zijn vrije tijd werkte hij bij zijn vader in de zaak, hielp kruideniers waren rondbrengen en bediende de benzinepomp. Hii doorliep het „Whittier College en de „Duke University Law School" in Durham, Noord-Carolina. Van 1937 tot 1942 was Nixon ad vocaat in Whittier, Californië. Zijn politieke carrière begon in 1946, toen hem door de leden van een comité van inwoners uit Los Ange les verzocht werd zich verkiesbaar te stellen voor het Huis van Afge vaardigden. Hij werd dat jaar geko zen en twee jaar later herkozen. In 1950 brachten de kiezers hem voor zes jaar in de Senaat. De vrouw van vice-president Ni xon, Patricia, helpt hem als onbe taalde secretaresse. Nixon behor#t tot het kerkgenootschap der Qua kers, HET beeld, dat gisteren de regeringstafel bood in de Twee de Kamer, liet er niet de min ste twijfel over bestaan, dat er belangrijke zaken aan de orde waren in het Nederlandse par lement. Onze volksvertegen woordiging maakte een begin met de algemene beraadslagin gen over de rijksbegroting 1953, die de komende weken al haar aandacht zal opeisen en veel van haar arbeidskracht zal vra gen. Tegenover zich zagen de Kamerleden het (bijna) voltal lige kabinet, met welker leden zij in de naaste toekomst meer dan eens van gedachten zullen wisselen. Men mag aannemen, dat vele ministers voorlopig een groot deel van de Kamer zittingen zullen bijwonen. Op de foto, van links naar rechts, de ministers Suurhoff, Mans- holt, Kernkamp, Cals, Donker, Beijen, Beel, Drees, Van der Kieft, Staf, Algera, Witte, De Bruyn. Zijlstra en Van Thiel. De enige afwezige was minister Luns, die in de V.S. vertoeft. baar moet zij, aldus de heer Romme, dus bij voor- en tegenspoed toenemen. Het was aardig gevonden, maar niet helemaal raak. Want naar mr Burger in herinnering riep. heect de P.v.d.A. bij de jongste kabinets formatie alleen gevraagd te behou den wat zij had. Over deze kabi netsformatie heeft de Kamer overi gens niet al te veel meer gezegd. Erg verheffend had niemand het gevonden en er erd gelachen toen prof, Oud het rekensommetje maakte: twee ministers - een minis ter-president; anderhalve staatsse cretaris - een minister VERVOLG HOOFDARTIKEL heid over de hoge belastingen van in vloed is geweest op de stemming. Als Eisenhower aan het verlagen wil slaan, zal hij stellig het Congres mee krijgen. Het zal cr dan wel op neer komen, dat Europa het loodje legt. Overigens komen wij hier op het ter rein van de speculaties. Het is aan dc andere kant ook moeilijk denkbaar, dat Eisenhower gaat breken aan het zelfde gebouw, t w. dat van de Euro pese verdediging, aan ^elks stichting hij tot voor kort zo'n groot aandeel heeft gehad. IN ieder geval: de huidige leidende figuren in de V.S. gaan heen. Bui ten Truman is van hen Acheson de bekendste; een bekwaam en hard werkend man. die door de republikei nen is vervolgd als een stuk wild door de honden. Europa ziet hem stellig ongaarne gaan, zoals het trouwens de hele gang van zaken in Amerika ge durende dc komende maanden met meer aandacht dan vreugde zal vol gen. De enige troost, die ons is geble ven, is, dat Eisenhower zich heeft doen kennen als een eerlijk man. niet zonder grootheid, niet zonder fanta sie. Misschien valt het mee. (Advertentie LM.) geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorglng. OMDAT BRYLCREEM geen gom. zeep of alcohol bevat en Droog Haar weer gezond maakt. OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM de meest verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd. Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam grepen, dan zaJ het er op neer komen, dat cr iets gedaan wordt ten behoeve van de intellectuele middengroepen om tc beginnen met salarisverhoging voor daartoe behorende ambtenaren. De K.V.P. had dus haar bezwaren De heren Schouten en Tilanus waren eigen, lijk vriendelijker ten opzichte van het kabinet. Het was bepaald een gebeur tenis. de ex-opposltieleider Schouten te horen verklaren, dat zijn groep zou doen wat mogelijk was om elke minis ter uit dit kabinet te steunen. Onder ling waren de protestants-christelijke leiders bepaald minder vriendelijk De ter Mansholt mede aan de Tweede A R man was gegriefd, omdat de heer Kamer. Tilanus hem had aangevallen naar aanleiding van zijn bemoeienissen met de kabinetsformatie Deze had n.l. ge zegd en hield dat nu vol. dat de be moeiingen van verschillende fracties met de kabinetsformatie veel te ver waren gegaan. Dr Schouten repliceerde nu, dat hij slechts had gereageerd op een houding van de P.v.d.A. cn hij kon niet begrijpen dat van C.H.-zijde daar op geen aanmerking was gemaakt En Deze winter genoeg aardappelen DEN HAAG Daar de aardap pelvoorziening zodanig is, dat de binnenlandse voorziening voldoende is gewaarborgd, ligt het niet in de bedoeling over te gaan tot het aan leggen van een voorraad consump tie-aardappelen. aldus deelt minis- Rijksseruminrichting krijgt nieuw gebouw DEN HAAG Naar minister Mansholt aan de Tweede Kamer mededeelt zijn er. in verband met de noodzakelijkheid van een uit- fin,°dat deed de heer Romme in plaats breiding der Rijksseruminrichting van de heer Tilanus. Niet zonder hu- plannen in voorbereiding om te ko- mor herinnerde hij aan de houding der men tot ecn nieuw instituut in het P.v.d.A. in 1948. Zij was cr toen ver cpntrum van hct land Hiermede zal van af haar nederlaag met een ver- I centrum \an net iana. niermeae zaï mindering aan invloed te betalen Blijk- echter nog enige tijd gemoeid zijn. (Van onze reisredacteur) PARIJS. In de nacht van 11 Augustus 1951 kwam, na ein deloze onderhandelingen, het kabinet-Pleven toch tot stand. De secretaris der Kamerfractie van Pleven's partij, de jonge onvermoeibare dr Chevallier, werd staatssecretaris voor het technische onderwijs. Een verblindende carrière scheen naar een nieuw hoogtepunt te schieten. De volgende dag werd Chevallier in zijn slaapkamer neergeschoten door zijn vrouw. Chevallier kwam uit een familie van medici en notabelen, uit de provinciestad Orléans. Hij werd me dicus. tot hij werd gemobiliseerd. Als hij gedemobiliseerd is. bezit hij het Lègion d'Honneur en het Oor- logskruis, voor betoonde moed in het gevecht. Hij gaat in het verzet en wordt de leider van het Légion. Zijn prestige is zo groot, dat Or léans hem. na de bevrijding, zonder aarzeling tot burgemeester kiest. De burgerij heeft er geen spijt van, want hij werkt zonder rusten aan het herstel van de zwaar ge havende stad. Intussen bouwt hij ook nog ecn bloeiende praktijk op. Alles schijnt hem te lukken. Het arrondissement maakt hem Kamerlid, Pleven maakt hem onderminister. De pijl schiet nog steeds recht omhoog En dan, met vier knallen, is bet uit! Tot nu toe is alles glans, lof, vertrouwen. Maar dan, langzaam, wordt de facade neergehaald. Chevallier was getrouwd. Hij had Yvonne Rous seau als verpleegsterleren kennen. De familie Chevallier verzet zich, want Yvonne komt uit een eenvou- Advertentie l. M.) maar Rijden of dig boerengezin. Maar dit verzet drijft de koppige jongeman slechts voorwaarts. In 1941 heeft hij zijn ouders voor het voldongen feit ge plaatst: hij heeft Yvonne gehuwd. En Yvonne is overweldigd door het geluk van een huwelijk met deze jonge ster. De familie Chevallier wacht haar tijd af. En die komt, na de bevrij ding. Pierre Chevallier is nu de hoogste van Orléans. Zijn leven wordt een bal, maar hij mist op de dansvloer meer en meer zijn partner. De boerse Yvonne kan hem niet volgen. Zij is niet élégant, niet ontwikkeld genoeg voor dit nieuwe milieu, waarin ze niet zich zelf kan zijn. Zij doet een wanhopige poging haar achterstand in tc halen, tracht zich modieus te kleden. Zij leert fluisteren elkaar de notabele da mes van Orléans toe fragmenten van literaire tijdschriftartikelen van buiten, om „gesprekstof' te hebben Wat een kwelling voor deze vrouw, die in elk salonlachje een dreiging bespeurt. En Chevallier wordt on geduldig. Ongeduld wordt ergernis, ergernis afkeer. De familie knikt. Chevallier maakt dc sprong naar Parijs In elk milieu, dat „telt", sleept hij zijn ver overingen weg. Dan vindt hij de vrouw, die zijn ideaal van sociaal succes belichaamt: een jonge vrouw, knap, getrouwd met ccn oudere maar rijke zakenman, die zij voor Chevallier wil verlaten. Als Yvonne daar achter komt is eigenlijk alles voorgoed verloren. Zij achtervolgt Pierre Chevallier met brieven, tele foongesprekken, smeekbeden, drei gementen. Het resultaat is slechts, dat Pierre zyn laatste aarzelingen vanwege de kinderen verliest en hij besluit te scheiden. Als nieuwe staatssecretaris brengt hij een bliksembezoek aan Orléans en aan zijn huis, om zich tc verkle den voor een officiële plechtigheid. Yvonne stuurt een zoontje naar be neden om papa open te doen met de woorden: „Bonjour, mijnheer de mi nister" Haastig komt Chevallier bin nen, hij heeft geen tijd. En op dat ogenblik wil Yvonne „het" gesprek met hem hebben. Elk moeilijk woord wordt door zijn ge prikkeldheid tot ergernis die hen nog verder van elkaar verwijderd. Als zij op de knieën valt wijst hy haar zo grof af, dat zelfs voor haar geen twijfel overblijft. En dan hervindt haar hand per toeval? de revolver, die zij in de kast had gelegd. Vier schoten, geen geluid meer, behalve dan dat van het zoontje, dat m de kamer ernaast hard begint te huilen. Zij brengt de jongen naar de concierge, cn keert terug naar het lijk, de revolver met dc laatste kogel in haar hand. Voor haar zelf bestemd, zegt ze tot de rechter-commissaris. Maar zij lost ook dit laatste schot op hem. En dan neemt ze de telefoon op Orléans rouwt. Dit is de reden, waarom Yvonne vandaag voor het Hof in Reims voorkomt. Wat zijn haar kansen? Er zijn twee kleine kinderen, er is een tragedie van ver woest geluk en wat in een Franse rechtszaal méér telt van jalouzie. Er is tenminste één verwoest leven. Over het andere zal worden geoor deeld. WAGENINGEN. De Wagening- se koopman W. van der W„ die op 3 Juli een hoofdagent en ecn agent van politie te Wageningen met een revolver heeft bedreigd, werd con form de eis veroordeeld tot tien maanden met aftrek. De ene verkiezing is nog niet afgelopen of de volgende begint weer. Neem nu Londen. Daar zijn ze druk in de weer om uit de schoonheidskoninginnen uit vele lan den „Miss World" tc kiezen. Het derde meisje van links is onze eigen Sanny Weitncr uit Amsterdam. De koninginnetjes komen (van links af) uit Amerika, Frankrijk, Nederland, Zwitserland, Duitsland, Denemar- (Van een onzer redacteuren) J~\WIGHT DAVID EISENHOWER, die eens verklaarde, dat hij nooit van de militaire academie en de LJ zulk een hoge post zou aanvaarden, is de eerste Republikein die tot vorming van een leger. naar de Philippijnen, waar hij assi- Eisenhower's hobbies zijn bridgen, stentie verleende bij de oprichting vissen, golfspelen, koken en Staten chef van de generale staf. president werd gekozen sedert Herbert Hoover de Democraat Alfred Smith in 1928 versloeg Als hij op 20 Januari de ambtseed zal afleggen op de trappen van het Kapitool in Washington, zal hij 62 jaar oud zijn. Hij aanvaardt zijn ambt in een uiterst moeilijke periode van de Ame rikaanse en van de wereldgeschiedenis. Amerika is nog volop worstelend ngie afdeling van de staf met de met de problematiek, die zijn positie als machtigste staal der wereld rang van generaal-majoor. Hij werd meebrengt. Dit betekent, dat in allerlei opzichten nieuwe wegen en de rechterhand van de chef-staf, nieuwe methoden gevonden moeten worden, die de hoogste eisen stellen generaal George Marshall. Buiten .knoeien'! met olieverf. De familie Eisenhower had twee zoons, waar- In 1940 werd hij in de Verenigde van er een reeds als kind gestorven van het plan-bureau is. Zijn tweede zoon, John Sheldon is nu 39. majoor in het leger en ge- In Maart 1942 werd Eisenhower trouwd met Barbara Thompson. De benoemd tot chef van de operatio- president heeft een kleinzoon, Dwight David junior, die thans vier jaar oud is en natuurijk de afgod van zijn grootvader. aan de president. Hoe zal Eisenhower, de militaire Texas geboren. Zijn familie ver een kleine kring van militairen was Eisenhower is een man met een Eisenhower vrij onbekend, toen pre- beminnelijk karakter. Hij genoot sident Roosevelt hem benoemde tot een enorme populariteit onder zijn held van milüoenen Amerikanen, huisde enkele maanden na zijn ge- opperbevelhebber van de geallieer- soldaten. Hij munt niet uit door bij deze problematiek aanpakken? Het boorte naar Abilene in Kansas. In de strijdkrachten bij de invasie van zondere intellectuele gaven en is in blijft een open vraag en er is reden 1911 verzocht de 21-jange Eisen- voor een zekere scepsis bij allen, hower om toelating tot de academie die de politieke activiteit van de voor opleiding tot marine-officier. Europa in 1944. In December 1944 werd hower een „vijf-sterren-generaal"; dit opzicht bepaald de mindere van Eisen- zijn thans verslagen tegenstander Stevenson. Verder is hij een typisch generaal enigszins van nabij hebben Hij werd afgewezen, omdat hij een bij zijn triomphanteïijke intocht in vertegenwoordiger van zijn volk gevolgd. paar maanden boven de leeftijds- Washington werd hij op 18 Juni door zijn zin voor vrijheid, zijn ïet- Eisenhower is conservatief in kle- grens was. Hij ging toen naar de 1945 door meer dan een millioen wat sentimentele en moraliserende ding en gewoonten." Of dit ook be- beroemde militaire academie van mensen toegejuicht tekent, dat hij in zijn beleid conser- West Point, levenshouding en zijn practische ook generaal In 1948 trok Eisenhower zich uit aanpak van de problemen. In dit vatief zal zijn? Gedurende zijn ver- MacArthur werd opgeleid. In 1915 het militaire leven terug en werd opzicht heeft hij meer gelijkenis kiezingscampagne heeft hij beloofd studeerde hij af en verliet de aca- president wan de Columbia-universi- met zijn voorganger Truman dan de meeste sociale verworvenheden aemie met de rang van tweede lui- teit. Twee jaren later trok hij op- met zijn tegenstander in ^de ver te handhaven en enkele nieuwe er tenant. Een jaar later trouwde hij nieuw het militaire uniform aan, aan toe te voegen. Hij gelooft, dat „Mamie" Geneva Doud, afkomstig toen president Truman hem ver- de sociale zekerheid moet worden uit een welgestelde familie van zocht bevelhebber te worden van brengen in de rij der grote Ame- Denver (Colorado). In de eerste de strijdkrachten van het Atlantisch rikaanse presidenten zullen we moe- kiezingsstrijd Stevenson. Of deze gaven hem evenals Truman zullen verhoogd en dat de anti-stakings- wet van Taft-Hartley dient te wor- wereldoorlog diende Eisenhower bij Pact in Europa. den geamendeerd. Zal hij hierin verschillende trainingscentra. Hij slagen, nu hij zich in de verkie- klom op tot de rang van luitenant ten afwachten. Of hij zich voldoen- zingscampagne met handen en voe ten aan de Republikeinen heeft ge bonden? Na vele aarzelingen heeft hij deze de onafhankelijk zal weten te ge- zomer zich candidaat doen stellen dragen tegenover de bonzen dei- voor het presidentschap van de Re- Republikeinse partij, die hem ten- publikeinse partij en werd na een slotte in het Witte Huis geholpen kolonel, In 1933 werd hij adjudant van ge- - - - c neraal Douglas MacArthur, die toen spannende strijd met zijn rivaal hebben is eveneens een belangrijke Dwight Eisenhower werd op 14 chef van de generale staf was. Twee Robert Taft op de Republikeinse vraag, waarvan zijn slagen als pre October 1890 in Denison in de staat jaar later ging hij met MacArthur conventie gekozen. sident voor een groot deel afhangt. ken, Ierland, België en Engeland. De jury heeft meer keus dan de kiezers in Amerika. En nu nog wat verkiezlngsnleuws uit Amerika. Wie er gewonnen heeft, weet u waarschijnlijk al. Maar weet u ook, dat dc verkiezingscampagnes bij elkaar zo ongeveer 75 millioen dollar hebben gekost? Dat komt neer op meer dan een dollar per kiezer. De twee candidaten vonden het, nadat ze gisteren hun stem hadden uitgebracht u mag raden op wie ze hebben ge stemd welletjes. Stevenson ging in zijn villa in Springfield voor een grote kaart zitten, waarop'hij de uitslagen volgde. Eisenhower ging ccn beetje schilderen (hij zelf noemt dat beschei den „knoeien met verf"). Ike heeft nog al eens pech gehad. Een paar keer reed zijn vcrkiczingstrcln weg, terwijl hij nog niet uitgesproken was cn ecn andere kècr vergat de machinist te stoppen Gisteren toen verslaggevers hem interviewden begon ccn klok twaalf keer tc slaan en viel vervolgens op het hoofd van dc generaal. Een behulpzame hand plakte een pleister op zijn voor hoofd. In New York leek het wel Zondag. Vrouwen gingen op hun Pansbest naai de stemlokalen. Padvinders pasten op de kinderen terwijl moeders gingen stemmen. In Washington hing dc vlak halfstok. Daarmee wilden de hoofdstedclingcn protesteren tegen het feit dat Washing ton als enige stad in Amerika niet mag stemmen. Op verschillende plaatsen hebben ze slaan tobben met die moderne stcm- machJncs. De oude staatsman Bernard Bnruch riep: „Dat verhipte ding werkt niet!" Monteurs moesten de machines in orde maken. In Hammerslcy Forks moesten de kiezers een uur buiten blijven staan, want toen de voorzitter van het stem bureau dc deuren wilde openen, bleek dat hij thuis de sleutel op tafel had laten liggen o De Amerikaanse opinie-onderzoekers hebben dit keer gelijk gekregen. Ze hadden zoiets gezegd van: ,.Hct kan Eisenhower worden, maar het kan ook best dat Stevenson wint". Landbouw-Egalisatie- fonds heeft een kleiner tekort DEN HAAG. Door een herzie ne raming per 1 September j 1. heeft de begroting van het land- bou w-Egalisatiefonds belangrijke wijzigingen ondergaan. Het eindbe drag is van 388 millioen gulden op 303.415.000 gulden gebracht, hel na"- delig slot is verminderd van 110 millioen tot 75.556.000.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3