'TADSVENSTER Maison van Egdom O.T. brengt „Van ander ras voor het voetlicht Tien zieke Amersf ooi ters verblijd door A vera. Ontvreemde auto zwierf door 3 provincies Kunstbegrip bepleit in de Borenfabriek-cantine Dr Tenhaeff over problematiek van het spiritisme 2 Donderdag 6 November 1952 „Ons Toneel" viel de eer te beurt als eerste voor het vrtetlicht te treden in het kader van de N.A.T.U. toneelwedstrijd. Voor een goed bezet „Amicitia" werd het toneelspel van A. D'Usscau en J. Cow „Van ander ras" gebracht. Men kan het „Ons Toneel" tot een verdienste aanrekenen, dat 7.het zich niet makkelijk hebben gemaakt en een stuk hebben gekozen, dat zeker merites heeft. Een feilloze opvoering zou men nauwelijks mogen verwachten, maar aanvaardbaar was het gebodene zeer zeker. Amersfoort II staat voorlopig achter Verdienstelijke opvoering in Amicitia „Van ander Ras" behandelt het ne gerprobleem in de Verenigde Staten. Het is het verhaal van een negerof ficier. wiens ideeën ten opzichte van de verhouding tussen blank en zwart wel veranderd zijn tijdens zijn drie jaren oorlogservaring in Euro pa Na zijn terugkeer treffen de te genstellingen hem des te dieper. Zijn komst gaat een probleem scheppen in het gezin van dc familie Langdon, waar zijn moeder huishoudster is. De oude senator is van de oude (Zuide lijke) stempel met een ingekankerde haat legen alles wat maar „zwart" is Zijn beide dochters Alice en Nevvy schijnen anders, doch eerstgenoem de heeft in haar hart ook een zekere afkeer van het zwarte ras in tegen stelling tot de jongste. Voorts spelen nog een belangrijke rol de schrijver Howard Thomas, die de gematigde, begrijpende zienswijze weergeeft van de Noordelijke Staten en de ad vocaat Roy Maxwell, een vertegen woordiger van het Zuiden, die tegen geweld is. maar toch verder niets van het „andere ras" wil weten. Dan is er de berustende moeder van Belt de neger-officier, die op het laatst toch ook in opstand komt als haar zoon onrecht wordt aangedaan. De auteurs hebben er dus naar gestreefd een aantal Amerikanen aan het woord te laten, die ieder hun eigen visie op het probleem hebben, een probleem, dat nog geen oplossing kent, zodat er dus niet getracht is deze in dit stuk te geven. Bevredi gend kan dus het slot nooit geheel en al zijn. maar direct moet gezegd wor den. dat in dit geval het einde een symbolische handreiking tussen blank en zwart, die tot een beter be grip moet gaat leiden, juist is en 'moeilijk anders had kunnen zijn. Het is dus de bedoeling van de auteurs geweest het rassenprobleem te be lichten in klein verband, in familie kring, die echter in vele opzichten het grote gezin vertegenwoordigt dat Amerika heet. Een stuk dus met mogelijkheden en moeilijkheden, want emoties, hartstochten en zielsconflicten voer den de boventoon en wel in die ma te. dat amateurs voor een zware op gave komen te staan. Vooropgesteld zij. dat de rolkennis zonder uitzonde ring prima in orde was. Er werd echter soms wel eens iets teveel „to neel" gespeeld, het was dan net niet echt genoeg Er werd bijv. echt „op tijd" geschrokken en sommigen wa ren te passief als zij niet direct bij het spel betrokken waren. Om ver gelijkingen te trekken, de dochters Alice en Nevvy (mej. C. v. d. Broek en mevr. L. Wiggerman) visueel was het paradoxaal dat Alice de oud- ste was waren' levendiger en aan trekkelijker in hun spel dan Howard Thomas en Roy Maxwell (J. Peter sen en H. B Reuvers). Howard zou Middenstanders vergaderen De middenstandsvereniging te Woudenberg hield op Woensdag avond een vergadering in hotel Bel- levue. De vergadering werd ge opend door de voorzitter, dc heer IJ. de Smit, die de leden welkom heette. Een nieuw lid werd ter verga dering aangenomen. In de plaats van dc heer J G. Tuithof die be dankt had. werd als bestuurslid ge kozen de heer A. Houtman. Bij de bespreking omtrent 'n te houden St. Nicolaas-actie waren de meningen zeer verdeeld. Besloten werd een winkelweek te houden van Vrijdag 28 November tot Vrijdag 5 Decem ber. Hieraan zal behoudens goed keuring van B. en W. een verloting worden verbonden, waarvan de eer ste prijs zal bestaan uit een vet var ken. terwijl de deelnemers dan ver schillende prijzen ter beschikking zullen worden gesteld Zij die voor deze winkelweek te ver uit het centrum wonen, zullen een stand in de zaal van hotel Bellevue kunnen inrichten. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Oudheidkundige week in Amersfoort Naar aanleiding van de officiële openstelling van Mariënhof op Za terdag 22 November a.s. zal in Amersfoort een zogenaamde oud heidkundige week worden georga niseerd. Ter gelegenheid daarvan zal in de Academie voor Beeldende Kunsten een tien daagse expositie worden ingericht, bestaande uit foto's voorwerpen en tekeningen, die een beeld geven van de bronspe riode. De tekeningen worden ver vaardigd door leerlingen van de academie; zij worden uitgevoerd in plakkaatverf en inkt Vooral voor scholieren acht men de expositie van belang. Het resultaat van Amersfoort II in dc 3c klasse C van de competitie van de S.G S was gisteravond In hotel „Monopole" niet bijster hoopgevend I voor de toekomst Onze stadgenoten I speelden tegen BSG -1 en eindigden de felle strijd met een voorlopige achter stand van 5—4 Als excuus kan worden I aangevoerd dai de Amersfoort-rcservcs met vier invallers speelden. v. d. Laan verloor na een slechte opening, terwijl Huisman ec-n grove I blunder beging. Van Blerk won regel- I matig. Bakkenes veroverde een kost- zijn rol me) meer uitbecldinEskracht baar stuk cp hicid rl3arnl0dc de ,vinst. kunnen geven en Roy zou door iets langzamer te spreken en juistere in tonaties veel bereiken. Senator Langdon (W Maree). i hadden we graag overtuigender ge zien, hoewel deze figuur overigens I met zekere verdiensten werd uiige- beeld De moeilijke hoofdrol van Brett Charles was bij R v. Beek in goede handen, zo ook waardering voor mevr. Dielissen als Bella, zijn moeder. De grime van Leo Grootkop was verzorgd (had alleen Howard niet^ iets ..knapper" kunnen zijn?) Hetzelfde kan gezegd worden van de toneelaankleding. Expositie van het goede kinderboek (Eigen bericht) Van 15 tot en met 18 November a.s. zal er door de Amersfoortse vereniging van boekhandelaren in de Academie voor Beeldende Kun sten een tentoonstelling van het paedagogisch verantwoorde kinder boek worden gehouden. Men is voornemens de expositie artistiek zo verantwoord mogelijk in ie richten. De heer Rooymans, archi tect, zal een en ander verzorgen Opbrengst Filalethes-bazar ruim ƒ2175 De vorige week in het wijkge- bouw van „Filalethes" gehouden bazar mag zeer geslaagd genoemd worden. Alles „vloog" weg en de netto opbrengst was zeer bevredi gend, n.l. f 2175.—. Bijna /1500 voor vluchtelingenkamp De huis- en straatcollecte, in de week van 20 t/m 25 October gehou den door de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp heeft een bedrag van f 1474.45 opgebracht. In een der bussen werd zelfs een briefje van f 100.aangetroffen. kansen in eigen hand, Rijnders met één stuk voor verloor door tijdnood. Ook Meester had daarmede te kampen. Na arbitrage bracht de kwaliteit van een pion de winst aan de tegenpartij. Het ging uiteindelijk om rie partij van J E Prins. Een eindspel waarin Prins een pion voorslaat doch de situatie op het bord is zodanig dat er vermoedelijk niet meer dan remise uitgehaald kan worden. De gedetailleerde uitslagen zijn: Huisman—C. H Horstmeyer 01. HoubaerJ Brugman 10. Bakkenes Iking 1—0" MeesterFörch 1—0: a M. PrinsG Vuhvaard v, d. Laan Stegc-nga 01; MosterdSchimmel 'i; A. Rijnders—Hermsen 01- G. H. D van Blerk—F, N. P. Klaus 1—0, J E Prins—J P. Oskamp afgebroken Totaal I voorlopig 5—4 voor BSG 4. Amersfoort speelde aan de oneven borden met wit. 2042. Als Rob aan boord is geklommen, wacht hij, tot het vlieg- dek langzaam onder de kiel van de „Vrijheid" wegzakt Dan hijst hij de zeilen en zet koers naar l'amoa om zijn vrienden daar te ve» tellen, wat hem is over komen Gelukkig maar dat dit avontuur nog I goed is afgelopen, of schoon Rob ei zich over verwondert, dat hij nog zo onverwacht op vrije j voeten is gesteld Wam hij heeft diommeisj goed gemerkt, dat de commandant van de on derzeeboot hem niet vertrouwde. Ondertussen heeft het vliegdek .^chip zijn weg vervolgd, want de commandani kiest het zekere voor het onzekere: zolang DE AVONTUREN VAN KAPITEIN POB Luparai ln de buurt is. vertrouwt hij de situatie i niet Yoto volgt op het electronenscherm de bewegingen van de onderzeeboot en meldt na I enige tijd aan zijn chef, welke koers het schip volgt ..Prachtig." zegt Lupardi. „dan gaan wij nu onze vriend Rob eens opzoeken.' Advertentie (l NI (Advertentie LM.) Het is de hoed van die Uw kleding voltooit Speciaalzaak voor dameshoeden WESTSINGEL 21 t/o de toren Telefoon 5828 - Amersfoort ACD I weerstond ook Excelsior II In Bethel werd de wedstrijd ACD IExcelsior II gespeeld. ACD begon nogal onzeker in tegenstelling tot de Excelsiorspe- lers. Het gevolg hiervan was. dat de standen voor ACD nogal slecht kwamen te staan, maar gaande weg herstelden de Ameisfoorters zich, al was op een gegeven mo ment de stand 62 in het voor deel van Excelsior. Vooral de bo venste borden hebben zich schit terend van hun taak gekweten en werd om kwart over twaalf de stand 103 genoteerd in het voor deel van ACD. Alleen bord 8 bleef onbeslist, daar de Excelsior-speler remise weigerde. Verloren gaat deze zeer zeker niet zodat de einduitslag 119 of 128 voor ACD wordt. Hiermede werd de vijfde wed strijd gewonnen en komt tevens het kampioenschap in zicht. De persoonlijke uitslagen waren: ACD IExcelsior II: W. van AarstC. A. Paans 11; v. d. ScheerA. R. Wilschut 20; H. WoertelA. L. J. Noz 20; T BrandsenH. J. v. Beek 20; H. DuitsW. H. Brakkee 02: S. J BomhoffW. ter A vest 02; Th. DasselaarJ. Louis 02; A. Vet- kampA. Paans afgebr.; W. J. HubreglseJ. Dekker 11; J. van DuystH Gazenbeek 20. 12 November speelt ACD I uit tegen Tuindorp II (Utrecht). AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden 82 motorvoertuigen aangevoerd. Militaire wagens verzorgden vervoer Zwaar ronkten gisteravond tien militaire vrachtwagens in de Pau- lus Buyslaan. Vanaf het A.G.-IIuis vertrokken zij met elk een groot, lux uitgevoerd aquarium, naar een in Amersfoort woonachtige, zieke. Deze aquaria werden verzorgd door „Avera". Dc vereniging van aqua riumvrienden hoopt zo wat licht in het dikwijls zo donkere zieken- bestaan te brengen. De Amersfoortse bloemenhandela ren wilden niet achterblijven en de Vereniging van Blocmislwinkeliers is op het aardige idee gekomen ieder aquarium vergezeld te doen gaan van een bloemstuk of een vaste plant. Een dubbele vreugde voor de zieken dus. Het is nog niet zolang geleden, dat „Avera' twee zieken met. een aquarium kon verblijden Dank zij de gulheid en welwillendheid van de leden en vele Amersfoortse be langstellenden kon men nu reeds wederom tien aquaria uitreiken. De voorzitter van het actie-comité, de heer H. Budding, wees er gister avond nog eens op. dat voor de schenking slechts Amersfoorters in aanmerking komen, die daarvoor door de dienst sociale zaken en de G.G. en GD. zijn aangewezen. De heer Budding bracht dank aan de leden van Avera en aan de niet leden! die hun vrije tijd beschik baar stelden om de bakken te ver vaardigen. Desondanks is er veel geld nodig om met de actie voort te gaan. Daarom heeft het actie-comi té een verloting georganiseerd waarvan de opbrengst aan dc schen king ten goede zal komen. Wij ge loven dat wij als gemeenschap, dankbaar moeten zijn voor mensen die deze blijken van menslievend heid kunnen opbrengen. Wij zagen gisteren de tien aquaria verlicht door evenveel lampjes. Als zilveri ge pijltjes schoten de visjes rond deze lichtbronnen; als symbool van Éénmaal gestolen, driemaal verkocht ROTTERDAM. De 29-jarige autobekleder A. van O. had op 27 Octohcr van de fabrikant W. P. C. uit de Donkerslootstraat een auto ontvangen om er een nieuwe lin nen kap op te zetten. Hü kreeg tevens 75 gulder. voor schot voor materialenaankoop. Op 29 October ging de fabrikant eens informeren en kwam te weten dat auto en autobckleder spoorloos waren. Na een onderzoek door de poli tie bleek dat de bekleder de auto op het Noordplein had verkocht aan een melkhandelaar uit Schie dam, die 20 gulden handgeld gaf en het nationaliteitsbewijs als on derpand ontving. De aflevering zou op het plein plaats vinden. De 34-jarige kellner C H verleende bij deze koop bemiddeling. De autobekleder Van O kwam zich in de nacht van Vrijdag op Zaterdag melden bij het politiebu reau Charlois Hij vertelde dat hij de wagen nogmaals had verkocht, eveneens op het Noordplein aan een man uit Gouda Dit keer had de wagen 200 gulden opgebracht. Op de Amersfoortse markt werd de auto andermaal verkocht, en nu door de man uit de pijpenstad. die er een woonwagenbewoner mee al- zette voor 350 gulden. Dc politie ging aan het speuren in woonwa genkampen in Amersfoort, Hoeve laken. Hoogland, Nijkerk etc. maar had aanvankelijk geen resultaat. Tenslotte gaf de NUVe^-r politie een tip. De laatste eigenaar van de wagen wist niet dat deze zo snel optrok en was er mee tegen een Barneveldse boom gebotst. Zondag werd de auto in beslag genomen in een kamn bij Spakenburg. De kellner H. werd gisternacht gearresteerd en evenals Van O. in het politiebureau Sandelingplem opgesloten. een zoeken naar een bron van licht en warmte. Hopen wij. dat ook de zieken door de glazen visbakken wat licht en warmte in hun stille bestaan mogen bieden. Tweede verantwoording van gif ten ontvangen voor de actie Aqua ria voor zieken 50.W Heuveling, Bunschoten; f 15N.F.O.; 10.Veiling be stuur; 2.50 G. H 2,50 J H. H.; f 2.50 N. N; 2 50 G. N.; 2.50 H. H 50.aan electrische materia len Fa. .Nierop; 12.aan electr. materialen Kisner; 24.42 aan glas voor aquaria N. N. Faillissementen Dc Rechtbank te Utrecht heeft op 5 November 1952 de navolgende faillisse menten uitgesproken J G F Pouleyn, handelaar in luxe- huishoudelijke artikelen, wonende te Amc-rsfoort Utrechtschestrnat nr. 44. Curator' Mr. A. A. M. Peppelenosch. advocaat te Amersfoort. Utreehtscheweg 101. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. van Leeuwen, rechter te Utrecht J. Ph. Th Six. wonende te Waarder, West einde nr. 44. Curator- Jhr Mr. F. F Hooft Graafland, advocaat te Utrecht. Plompetorengracht 15. Rechter-Com- omissaris' Mr. A. M. L. Borgart, rechter te Utrecht. Boeiende causerie Bondswedstrijden KNSB in onze stad van dr J. Nieweg (Van een onzer verslaggevers) De al enige jaren bestaande per soneelsvereniging van de Beren- fabriek Bofa N.V. aan de Grote Koppel, is gisteravond voor de eer ste maal naar buiten opgetreden met een filmavond in de gezellige cantinc. Tevens liield dr .T. Nieweg een causerie over de ln dc cantine geëxposeerde litho's, etsen, lino leum- en houtsneden van leden der sectie beeldende kunst van de Amersfoortse gemeenschap. Dr Nieweg vertelde, dat in de allervroegste tijden de holbewoners tekeningen van dieren in de wan den van hun grotten griften. Men deed dit waarschijlijk niet om de kale behuizingen wat op te fleu ren, maar om macht over het af gebeelde dier te verkrijgen door de magische kracht die men aan de tekening toeschreef. De kunst was dus geen doel, maar middel Later vindt men dat ook steeds weer te rug bij fraai versierde verbruiks voorwerpen. Er was een hechte band tussen de kunst en het maat schappelijk en godsdienstig leven Volgens dr Nieweg is die band m de loop der eeuwen verslapt .en na ca. 1875 werd het leven geheel „kunstloos". De kunst die niet lan ger in het volksbewustzijn oor sprong en weerklank vond, werd een bezigheid voor enkelen. Dr Nieweg was van mening, dat te genwoordig een verandering ten goede valt waar te nemen. Nadat spr in het kort had uit- Ti.idcns de Zaterdag Jl gehouden jaarvergadering van dc Kon. Nedcrl Schaakbond werd besloten om dc grote Bondsschaakwedstrijden voor 1953 toe te wijzen aan het schaakgenootschap „Amersfoort"; in verband met het op handen zijnde zestig jarig jubileum van deze vereniging Een week lang zullen dan meer dan honderd schakers in dc Keistad vertoeven Ais gasten van S O Amersfoort" zullen zij door de orga- ae gelegd hoe linoleum- en houtsnede, litho en ets tot stand komen, hield hij een warm pleidooi voor het kunstbezit in de huiskamer. Het js niet nodig, dat men honderden gul dens voor een schilderij uitgeef*; goede reproducties zijn werkelijk niet duur en ook zij kunnen steeds: weerkerende vreugde verschaffen. nn Denk niet te gauw, aldus dr Nieweg; ik weet zelf wel wat een kunstwerk is. Om dat te kunnen zeggen moet men na jarenlange oefening hebben leren zien, zoals een schilder dat doet. En is men zover dan geldt niet langer als eerste eis voor een schilderij dat het moet „lijken". Als men van een schilderij met appels en peren die vruchten er zo zou willen af halen en opeten, behoeft dat lang niet altijd de artistieke waarde van het stuk te waarborgen, netzomin als aanprijzingen in de trant van: met olieverf geschilderd op echt linnen dat doen. Tenslotte gaf dr Nieweg de tal rijke aanwezigen o.w. ook de direc teur van de NV Bofa. ir K H. Tusenius de raad veel tentoonstel lingen te bezoeken om zo een open oog te krijgen voor de Kunst die hef leven verrijkt Voor en na deze causerie werden enige boeiende en interessante films gediaaid De avond werd bij ontstentenis van voorzitter en vice- voorzitter geopend door de heer 't Hart. Jager getroffen bij patrijzenjacht Op 20 September jl. werd onder Eemnes een jacht op patrijzen ge houden, Tot de deelnemers behoor de ook een 66-jarige ingezetene uit Laren, die plotseling vlak vóór zich een patrijs op de grond zag zitten Het dier vloog op en na enkele me ters rechtuit te hebben gevlogen, veranderde de patrijs van koers in rechtse richting, waar zich enige personen bevonden. De heer V. schoot met eeen dubbelloop jacht geweer op de opgejaagde vogei, doch in plaats van de patrijs te treffen, werd zekere v. N. in een der ogen geraakt. Wegens „het door onvoorzichtig heid iemand met een jachtgeweer verwonden" moest de onfortuin lijke jager Woensdag voor de Poli tierechter te Utrecht verschijnen. Daar gaf hij het ten laste gelegde volledig toe. doch verklaarde de mensen rechts van hem niet te heb ben gezien, anders zou hij zeker niet op de vluchtende patrijs heb ben geschoten. De schade, welke v. N. had geleden door werk verzuim en de kosten voor medi sche hulp waren door de verdachte betaald. De Politierechter legde hem een geldboete op van f 25 subs tien da gen hechtenis; geeist was f 40 of twintig dagen hechtenis. Autobestuurder berecht wegens dronkenschap Conform de gestelde eis werd een 49-jarige autoverhuurder uit de Kei- stad door de Utrechtse Politierech ter veroordeeld tot één week ge vangenisstraf wegens overtreding van art 26 der Wegenverkeerswet. De man had onlangs vijf a zés borrels gedronken en wilde Per fiets huiswaarts keren. Dat ging echter niet zo "heel gemakkelijk, want de wielrijder slingerde onder de invloed van de gebruikte spi ritualiën zigzaggend over de weg. Een passerend agent achtte het s mans veiligheid nodig hem aan te houden en naar de politiepost over te b engen. Dit was allesbehalve naar zin van de arrestant, die zich onderweg onvriendeijlk over de dienaar van Hermandad uitliet Me als gevolg hiervan was de Utrechtse Politierechter evenmin op enkele attracties onthaald war- u den. De Bondswedstrijden worden in I clement in zijn vonnis aaai hij het najaar gehouden, vermoedelijk in onvoorwaardelijke gevangenisstraf de Markthal. I oplegde. Over de problematiek van het spiritisme gaf dr W. H. C. Ten haeff uit Utrecht voor de Volks universiteit van Amersfoort een cursus van drie avonden. Hij definieerde het spiritisme als een geloof aan een bestaan na de dood, gepaard aan een geloof aan de mogelijkheid tot contact tussen levenden en overledenen. Hij be sprak in verband hiermee het gees tenzien en de bezetenheid. De ge schiedenis nagaand, toonde hij, dat van de oudste tijden af tot heden geestenzieners en bezetenen wor den vermeld: de Bijbel. Plutar- chus, Ruysbroek, Caesareus van Heisterbach. Melanchton, Sweden- borgsch maken er melding van. Lessing en Goethe interesseerden zich voor het „klopgeval van Tegel" Messmer en de arts-dichter •Kernei- beschreven diverse gevallen. In 1848 ontstond in New York een -kring, waaruit de spiritistische beweging is voortgekomen, die thans over de gehele wereld leeft. De zuivere wetenschap „gelooft" niet: zij wil „verklaren". Spreker definieert „verklaren" als1 het te rugbrengen van het onbekende tot het bekende Bij die wetenschap pelijke arbeid geldt het eenvoudig heidsbeginsel. dat spr. demonstreert aan de grbeid der biologen Op grond van dit beginsel verwerpt de wetenschap iedere spiritistische verklaring, zolang er een animis tische houdbaar is Het allergroot ste deel dor zgn. „spiritistische er varingen" kan door de parapsycho logie en een deel ook reeds psycho analytisch. dus animistisch, ver klaard worden. Zo kon men vi sioenen van kinderen terugbrengen op hun eidctische aanleg. Overgaand naar het verschijnsel der „bezetenheid"', toont spr. dat ook dit gewoonlijk parapsycholo gisch of ook psycho-analytisch ver klaard kan worden In verband hiermee besprak hij verscheidene „mediums" en hun trance-toestan- den, speciaal de beroemde mevr. Piper en de uitkomsten van James en Hotchson, die met haar geëx perimenteerd hebben. Bedriegers zijn deze mediums gewoonlijk niet; wel vaak slachtoffers van zelfbe drog. Spreker wijst daarbij op het Klop den tussen de tanden. .Niks zeer bijzonder doel. Collega waard". Maar daarna had n 1. nog twee weken vroegen andere sleeën weer vacantie tegoed en droom- ijn volle aandacht. Plotse ling riep hij: „Honderd1" zoals kinderen wel doen bij het verstoppertje spelen. Zich half omdraaiend verklaarde de zonderling fanatiek: ..Dat waren kou de reeds jarenlang van de Rivièra-zon, zee en blauwe luchten altijd beter voor zijn kwaal dan regen, land en helemaal geen luchten of ie moet de soms inkt zwarte, soms grauwgrijze d°rd wagens van na '50, wolkengevaarten „luchten" binnen het uur. Nou durf ik willen noemen. Collega kan Auto-teller JA 5 bleke man stond op JS een van de drukste punten van onze stad, roer loos als 'n reclamezuil met een brede winterjas aan. Iedere maal als een glim mende. in chroom gevatte, auto zich aan zijn netvlies mededeelde, prevelden de lippen in het strakke ge zicht. Omdat geen plichten mijn aanwezigheid elders vereisten, begon ik mij scherp luisterend in zijn omgeving op te houden. Het waren getallen die hij bijna geluidloos aan de herfstlucht prijs gaf. Een enzeventigtweeënzeventig, drieënzeventig Oude auto's deden niet mee. Daar staarde de tel lende man wazig doorheen. Eenmaal, toen ons een voertuig passeerde, dat met het ook." In onzekerheid verkerend over hetgeen de man be doelde te zeggen, hield ik het maar neutraal lachend op de armoede van ons land die men niet uit de passerende auto's zou aflei den. ..Allemaal hypotheken antwoordde de teller met de kille glimlach van de man die ziiv wereld ként. „Ze zijn belast van bumper tot bumper. Daar heb je spe ciale kantoren voor En wat honderd man kunnen, kan ik ook. Na ons de zondvloed hoor. Di" atoombom komt toch wel!" Toen ging hij zonder groeten heen in de regen met de vaste tred van iemand die voorgoed alle twijfel van zich heeft afge- V)orpen. ze niet luchten of zien en vertoeft daarom liever in dromenland en puzzle- land Hoeveel prijzen zijn er niet dagelijks te winnen, zie de advertenties. Com plete landhuizen, auto's, motoren, stofzuigers, reizen in binnen- en naar buiten land, enz. Dat was het. Eerst een rebus oplossen en dan naar de Rivièra. Sim ple comme bonjour. Alles verliep naar wens. Met in schakeling van heel het huisgezin toog collega aan de slag. De moeilijkste, eenvou digste, kwaadaardigste, ge woonste, ingewikkeldste, kleinste en grootste rebus sen, ach collega speelde er mee als een kind met zijn poppen, als een minister van financiën met millioe- Puzzelen II Vanmorgen zagen wij hem even. met peinzende blik staarde hij ons aan. „En hoe is het," deden wij opgewekt, „wanneer ga je naar dinges9" „Nee," mom pelde hij verslagen, „het zal wel niet doorgaan, ik heb de (re-)bus gemist. Ik heb het niet bij elkaar kunnen peins-piek-puzzelen. Geen Rivièra, ik kwam f 15. tekort". „Wat," vroegen wij ver baasd, „maar f 15.tekort voor een reis naar de Ri vièra, dat is toch niks". „Verkeerd," zei collega somber, „je begrijpt het verkeerd uitgegeven voor porti, brief kaarten, enz. en de „buit" bedroeg slechts f 3.ergo ik kwam f 15tekort op het huishoudgeld Apro pos. kun je me een tientje lenen?" „Tot," was onze vraag. „Tot de volgende rebus, dan win ik vast wat," zei de sombere, taai in zijn ge loof aan toekomstig geluk. Toen hadden wij haast een oncollegiaal woord, dat met st... begint gezegd, maar wij beheersten ons en zeiden even aan 't Starlsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. ne"d U ?'et onbe,aner;jke slechts" eenvoudig als wij Zieke collega is ge lukkig weer aan de be- Puzzelen I geldsbedragen aan postze gels werden uitgegeven, want de goede doelen kun nen niet alleen maar uitge- terende hand. Bijna twee ven en niets ontvangen. Het maanden was hij op dieet en in bed. Verveeld heeft hij zich niet, want zijn rus teloos heel vaak idealis eer auto alleen nog maar tisch, maar soms ook zeer het mechanisch principe gemeen had. lachte hij koud en honend. „Prik slee," zei hij dan ontevre- materialistisch brein zon op middelen om het peil van zijn (financiële) welstand te verhogen en wel met een mocht „hem" niet hinderen, want met een glimlach om de steeds ronder en gevul der wordende kaken dacht collega aan spreekwoorden, die vertelden, van „cost", die voor de „baet" uit gaat draaide spoorbomen gezegd en van die kleine visjes, waarmee je snoeken vangt. de waarheid en gisteravond stond S.V.K. ervoor, toen hij op weg was naar het Soesterkwartier. S.V K. kwam naast een mopperen de kennis-met-haast te staan. „Ze kunnen me nog meer vertellen, maar ik ga gauw even naar de andere kant," en de daad bij het woord voegend sprong hij op de fiets en reed naar de overweg bij de Gasfabriek. Om de kinderhoofdjes van het Smallepad te vermijden koos hij de weg met de Ik heïTf" 18.— minste weerstand en reed over het trottoir. S V.K. deed hetzelfde en voelde zich fout, helemaal fout. Natuurlijk, daar had je het al. Halverwege moest ken nis van de stoep af, want een agent stond juist een jongedame te slingeren-op- de-bon, wegens 't berijden van het voetpad. „Hé," riep de agent tegen kennis-met- haast, „wacht jij een§ even tjes, dat gaat zo maar niet." „Ik heb nu geen tijd," was het antwoord, „maar ik kom straks wel even te rug S.V.K. ging gauw stiekum op straat rijden, de diender had hem geluk kig net niet gezien. S.V.K. voelde zich erg schuldig en zal het beslist niet meer doen en raadt het ook nie mand aan. Alleen was S.V. K. nog benieuwd of kennis nog terug gekomen was om zijn bon in ontvangst te nemen Dat bleek niet het dat kunnen doen „Nee merci, die rebus gaat niet op." Fout Vervelend, als er iedere keer maar iets gezegd moet worden van die ver laat S.V.K. eens even een net woord bedenken, ja, daar gaat ie. van die ver moet worden. Maar ware geval. Kennis heeft dus wel verhalen eisen nu eenmaal erg veel haast gehad. verschijnsel' van de dramatische splitsing der persoonlijkheid van 't medium. Er zijn echter gevallen, die de wetenschap niet (nog niet.?) kan verklaren, tenzij door middel van verklaringen, die zó ingewik keld zijn. dat slechts een deel der onderzoekers er zich achter plaatst. Overgaand tot de geestverschij ningen komt spr op experimen ten met Rudi Schneider, met v. ie spreker zelf.' en op de Napolitaanse vrouw Eusapi.a Paludana. met wie prof. Van Rynberk geëxperimen teerd heeft. Hij beschrijft het verschijnsel der extra-somatische ideoplastiek, een buiten, het lichaam van het me dium verschijnende nevel, door ve len „astraal lichaam" genoemd. Fte- derik van Eden, die er in zijn Lied van "Schijn én Wezen en in ziin Nachtbruid over spreekt, was -b.v. in staat dit verschijnsel willekeurig bij zichzelf óp te wekken. Ook de telekvnesie en de sterfuur-verschijn selen kwamen hier ter sprake De wetenschap kan deze ver schijnselen niet bevredigend ver klaren. Spr haalt het woord van Goethe aan: „Men soil nicht alles glauben. was die Menschen sagen, abêr man soil auch nicht glauben, dasz alles oline Grund 1st. was sie sagen." Het „ópenbaririgs-spiritisme" der onwetenschappelijke kringen is dwaas, maar het is niet bewezen, dal er geen leven na dit leven zou zijn Zal dc wetenschap b.v. over 25 jaar een afdoend antwoord kun nen géven? Met deze vraag besloot spreker zijn boeiend betoog Dr R Miedëma bedankte de spre ker, en wel bijzonder voor de ge voelige wijze, waarop hij religieuze geloofsovertuigingen buiten zijn be schouwingen had geplaatst. Noteer! U even 31 Oct. t.m. 6 Nov 1952 GRAND THEA'I'RE Van jl Oct. t.m 5 Nov. ..Deze vrouw is gevaarlijk". Toegang 18 jaar. Aanv Zo 2.—. 4.15, 6.45 en 9.— uur Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. IN DL DONDERDAG-CYCLUS 6 Nov.: Warschau Concerto Toegang 14 jaar. Aanv 2.30. 6.45 en 9 uur CITY THEATER Van 31 Oct t.m 6 Nov Asphalt Jungle". Toegang 18 jaar. Aanv. Zo 2.— 4 15. 6.45 en 9— uur. Ov dagen: 2.30 6.45 en 9 uur Zaterdag 1 Nov. en Woensdag 5 Nov Aanv 2en 4 uur. Kinder voorstellingen. REMBRANDT THEATER Van 31 Oct. t.m. 3 Nov. ..Kikvorsmannen". Toe gang .14 Jaar. Van 4 Nov t.m 6 Nov ..Vrouwen en bandietenToe gang 14 jaar. Aanv Zo 2.—. 4.15, 6.45 en 9.uur. Ov. dagen. 2 30, 6.45 en 9 uur CITY THEATER Van 31 Oct t.m. 2 Nov. ..Mensen die men schuwt". Toegang 14 jaar. Van 3 t.m 5 Nov. „Filmheld Boem" Toegang elke leeftijd. In de Donderdag-Cyclus 6 Nov. „Noodlot" Toegang 18 jaar. Aanv. Vr. 8— uur: Za en Do 2,30. 6.45 en 9— uur Zo. 2 4 15, 6.45 en 9.— uur Ov dagen 2 30 en 8 uur. DONDERDAG 6 NOVEMBER ORANJEBOOM. 20 uur: vergadering „Oude Garde" AG HUIS. 20 uur: Vergadering kring van onderwijzers. ZAAL EMMAKERK 19.30 uur Weg en Toekomst met de bijbel: 2de uur: De troost en het wapen in de strijd". VRIJDAG 7 NOVEMBER A.G HUIS. 20 uur: Mij. tot Nut van 't Algemeen Voordrachtsavond door Jan Grcfc ST JORISKERK 20 uur: Kerkconcert door dc Christelijke Zangvereniging Crescendo" en het „Emmakerkkoor" ZATERDAG 8 NOVEMBER MARKTHAL. 20 uur. Sportschool Boersma Sportdemonstraties AMICITIA, 20 uur. Ver Rijks Ambte naren Revue van Henk Driessen. ASTORIA. 20 uur. Feestavond „Ncnafa". ORANJEBOOM 20 uur Feestavond buurtvereniging „Mars". 8 tot en met 23 November A.G HUIS Expositie werken van de Amersf Schildersvereniging ..De Ploegh"; dagelijks geopend van 10 12 en van 1417 uur. "s Zondags van 14—17 uur. Burgerlijk stand Geboren. Adrianus Jacob, z. van J. Lceuwis en M. H Peters; Nicoletta. d. van H. N. Rentes en H. A Wannée; Herman, z. van W. F v. d. Poll c-n J P Boeckaert; Christina Adrienne Maria, d van A F. Tegelacrs en W KL J van Pelt Getrouwd H Eversen en H. Pot. VV Boterenbrnod en W H van Stijn: M P Cnsander en M C G Schaap.' P H. Korenhof en W Gleien; W. v. d Kuin- der en L. v. d. Wiel. Overleden Johanna ter Maten, 82 jr.. wed. van W. J. A Putman.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2