Minister Van der Kieft maant tot grote voorzichtigheid De echte Amerikaan Katholiek PvdA-man verdedigt doorbraak Lichte toeneming van de werkloosheid Yvonne Chevallier vrijgesproken mmiiw Voorts Voorkomt GELEZEN- Overval op bankauto was wanhoopsdaad BELASTINGVERLAGING OF NIET? Het evenwicht is wankel en de toekomst onzeker Twee broers plegen diefstal bij oude petroleumventer en gewogen Prof. Romme: in de politiek gaat het om machtsvorming Prins ontving de Orde van Boyaea Uit minnenijd met broodmes gestoken Buiging voor publieke opinie; waarheid niet onthuld „Stalin verraadde Octoberrevolutie" Braziliaans gezant moet Perzië verlaten Kans op een goede samenwerking Amerika vraagt aan Russen geleende schepen terug [Vrijdag 7 November 1952 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Na een lofzang op zijn voorganger, prof. Lieftinck, leidde de nieuwe minister van Financiën, de heer Van de Kieft, Donderdag in de Tweede Kamer zijn rede over 's lands financien in met een citaat van Voltaire: „Eén begroting is een methode om zich zorgen te maken, voordat het geld is uitgegevenNaar zün oordeel leefde men dit woord niet allerwegen na. Er heerst een haast onbegrijpelijk optimisme; na de moeilijkheden van anderhalf jaar geleden, waant men zich weer „boven Jan". Daarvan had minister v. d. Kieft Jn het Kamerdebat een flauwe weerslag gevonden, al had dr L u- cas (K.V.P.) en daar was hij dankbaar voor dan erkend, dat het nog niet allemaal rozengeur en maneschijn was. Daarom meende de minister tot voorzichtigheid te moeten manen. Er is een voorlo pig herstel, maar het evenwicht is wankel en de toekomst onzeker. Niemand kan zeggen, welke van de twee tegenstrijdige tendenzen inflatoire en deflatoire zich zal doorzetten. In ieder geval durfde de minister er een weddenschap op afsluiten, dat er van het geraamde overschot op de gewone dienst niet veel zou terechtkomen. „Desniet temin." zo zei hij. „stuurt prof. Oud (V.V.D.) aan op een belangrijke be lastingverlaging". Deze wees daar bij naar een rede van zijn geestver want Twijnstra op het jubileum van het Verbond van Ned. Werk gevers. Minister v. d. Kieft erkende, dat dit een belangrijke rede was ge weest. Doch terzake van belasting verlagingen werd daarin voorzichtig over mogelijkheden, die niet op eens allemaal te verwezenlijken zouden zijn. gesproken. De kern der speech lag in het leiderschap, waar toe de heer Twijnstra de werkgevers opriep. „Als dit leiderschap", zo zei minister v. d. Kieft „gelegen zou zijn in het bepleiten van belasting verlaging. dan zag Nederland thans zwart van de leiders...!" (hilari teit). Al achtte minister v. d. Kieft belas tingverlaging derhalve uit budgetair standpunt eigenlijk niet mogelijk, het begrotingsaspect mocht z i het enige en alles beheersende niet zijn. De rege ring bezjnt zifch op maatregelen ter be vordering van werkgelegenheid en ge richte belastingverlagingen voor het bedrijfsleven. Doch dit vraagstuk moet mede bezien worden in het kader der huurverhoging, welke ook fiscale com- BOLSWARD. De rijkspolitie ontmoette de 22-jarige S. P. en zijn 15-jarige broer R. P„ beiden uit Fra- riekér, 's nachts op een eenzame weg tussen Parrega en Bolsward. Hun gedrag wekte argwaan en toen bleek, dat ze ieder meer dan honderd gul den op zich hadden, werden ze vast gehouden. Later bekenden zij, dat ze in Parrega de bejaarde petroleum venter T. hadden bestolen. Terwijl de 15-jarige broer om een glas wa ter vroeg en de oude man hierbij be hulpzaam was en met hem mee naar de keuken ging. sloeg de oudste broer zijn slag Waarschijnlijk heb ben de jongelui ook in Franeker en omgeving dit spelletje meermalen gespeeld, reden waarom ze voor on dervraging aan de politie te Frane ker zijn overgeleverd. Advertentie 1. M.) DIE Kou! viup 'n paar van deze bi- zondere druppels In elk neus gat! 't Verstopte gevoel, de neiging tot niezen verdwij nen. U voelt zich weer ge heel opgelucht. De kou kan zich niet verder ontwikkelen. VICKSVATRONOL neusdruppels I JRUG van actieve dienst bij de Britse Marine gedurende de afge lopen oorlog, schreef de zeeofficier Nicholas Monsarrat een der beste ro mans. die over de jongste wereldstrijd zijn verschenen. „De wrede zee" heet het verhaal van deze onverwacht be roemd geworden schrijver, dat voorna melijk de tochten der convooien tot on derwerp heeft en dan In het bijzonder het aandeel dat de begeleidende marine schepen in de beveiliging dier groepen vrachtschepen hadden. Wreed is deze zee. waarover Monsarrat schrijft. Inder daad. Onder haar groene oppervlak bergt ze niet alleen de dreiging der duikboten maar ook het gevaar van stormen. orkanen. Sober ingetogen haast vertelt de schrijver van de ge beurtenissen, die zich daar ver van de bewoonde wereld in hun vaak gruwe lijke onontkoombaarheid voltrokken. Maar deze zee kan ook gelukkig ma ken. doordat haar onmetelijkheid een zame mensen.tot elkaar brengt. Opmer kelijk is de zeer overtuigende wijze waarop de auteur het levensverhaal van elk der zeelieden verweeft met hun gezamenlijke worsteling tegen de wrede zee ja. het zelfs min of meer het ka rakter van die strijd laat bepalen Uit geverij Elsevier. Amsterdam-Brussel, (prijs 9.75). JOURNAAL De fotoboeken van het Koninklijk Huis van de uitgeverij Hollandia te Baarn gaan behorpn tot de vaste jaar lijkse verschijningen. Onlangs verscheen onder de titel „Juliana Rcglna 1952" het vierde deel in de serie Dit deel loopt van 1 Sept. 1951 tot 1 Sept. 1952. Welgeteld bevat het 117 ten dele nog niet eerder gepubliceerde foto's, o a. van bezoeken aan Nederlandse gewesten, reizen naar het buitenland en van vie ringen van verjaardagen. (Prijs 2.90). Opnieuw wordt de MerfJntJc Gijzen cyclus onder het publiek gebracht en opnieuw zal een generatie geboeid wor den door dit levenswerk van A. M. de Jong. in twee banden verschijnt dit werk in dundruk editie bh Em. Querido te Amsterdam. Het eerste deel. dat thans voor ons ligt omvat binnen het bestek van 816 bladzijden en onder de titel „Merljntje Gijzen's Jeugd" de boe ken .Het Verraad". „FUere Fluiters ontonthoud". „Onnozele Kinderen" en „In de Draaikolk". (Prijs van dit deel 13.50, van beide delen samen 22.50). pensaties zal vergen .Als prof. Romme vraagt, hoe lang we nog in deze mist zullen zitten, dan antwoord ik totdat we de misthoorn (het advies van de SER) horen!" In dit verband besprak de bewindsman verschillende mogelijk heden o a ter bevordering van het gun. stig klimaat voor het bedrijfsleven. Daarbij mocht z.i. echter niet al te zeer de nadruk worden gelegd op de belastingen. In de afgelopen jaren was dit klimaat gunstig ondanks de hoge belastingen. Van zeer grote betekenis achtte hij een studie naar de mogelijk- (Advertentie LM.) heid. de institutionele beleggers ln de risicodragende sfeer te betrekken Een I verlening van de wet tot herkapitalisa- tie wees hij af. Het dreigement van dr Lucas, dat de KVP-fractié geen voet zou geven aan een socialistisch finan cieel beleid, beantwoordde hij ten slotte aldus: „Men zal niet ver wachten, dat ik mijn beginselen zal verloochenen. Maar ik weet. dat ik in een gemengd kabinet zitting heb En ik acht het zeer wel mo gelijk om op zakelijke grondslag tot gezamenlijke maatregelen tot verhoging van de welvaart te ko men." Bij de replieken hoorden wc een vol dane heer Hofstra (PvdA) en een on tevreden prof. Oud (WDi. die vond. dat de minister tc veel grapjes had ge maakt. Prof. Romme (KVP) kon het grapje over de misthoorn niet waarderen. Omstandig zette hij uiteen, dat geen en kele regering zich mag verschuilen achter het getoeter van welk adviesorgaan ook Prof. Oud voelde zich voor het be trekken van de institutionele beleggers in de risico-dragende sfeer. Daarvoor zou immers een waarborgfonds nodig zijn, hetwelk de staat zeggenschap zou geven over de investeringen. En dat vond prof. Oud zoiets als socialisatie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Donderdagavond schoot btj de replieken op de rede van dr Drees (zie elders) eensklaps het parlementaire vuur volop in het be grotingsdebat der Tweede Kamer. Mr Burger (P.v.d.A.) altyd improvi serend beter op dreef snoof ztfn minachting voor het Nieuw Guinca- standpunt der regering door de zaal. Men kon het hier nu wel eenzijdig decreteren, maar daar was z.i. de kwestie niet mee van de baan. En ook de mededelingen over de werkgelegenheidspolitiek vond hy veel te vaag. Enfin, aangezien het dr Drees was, die gesproken had, behield hjj zün vertrouwen. Ook prof, Romme raakte weer in vuur. Over de gezinspolitiek en over de doorbraak. Een van de Ka tholieken in de PvdA, de heer Wil lems, antwoordde op de felle uit val. die prof. Romme aan het adres van deze groep had gedaan. De heer Romme vond dittypisch". Achtte hij de repliek van mr Bur ger. die hem van „verwarring des geestes" had beticht, afdoende? De heer Willems was overigens niet ongelukkig over de uitval van prof. Romme. Na zes jaar te zijn doodgezwegen, vond hij deze ver andering van tactiek welhaast een bewijs, dat de doorbraak toch meer betekende, dan prof. Romme wil toegeven. Daarin school voor het katholicisme z.i. niets gevaarlijks. Leerde het centrum van staatkun dige vorming (der KVP» in 1945 niet. dat eenheid van politieke or ganisatie aan Katholieken niet ver plicht kon worden opgelegd. Of moet in de spreuk „Rome heeft be slist, de zaak is afgedaan" het eer ste woord worden vervangen door de naam van de fractieleider der KVP? Zou het niet veeleer zo kunnen, dqt de zedelijke beginselen van het katholicisme langs andere weg dan die van een machtspolitiek sneller tot haar doel zouden kunnen wor den gebracht? Prof. Romme antwoordde hierop eigenlijk niets anders dan met een machtswoord. De historie had z.i. bewezen, dat de Katholieke politie ke eenheid van het grootste ge wicht was geweest. En in de poli tiek ging het nu eenmaal om machtsvorming. En daarmee was voor hem de kous feitelijk af. Op al de vragen, die de heer Willems zo zorgvuldig had geformuleerd, ging hij nauwelijks in. Dat deed hij wel op het. ietwat voorbarige, aanbod van prof. Oud (WD) om van advies te dienen, in dien men een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken nodig zou hebben. De heer Romme sprak de hoop uit, dat het nog lang zou du ren, voordat hij daarvan gebruik zou behoeven te maken. TOSS werd evenals een groot aantal veen- Seizoeninvloeden doen 4949. Onder de bouwvakarbeiders zich gelden DEN HAAG Het aantal by de arbeidsbureaus geregistreerde werkloze mannen nam in de afge lopen maand toe van 101.738 tot 111.461. Hieronder bevonden zich 26.812 DL W-arbeiders (vorige maand 24.955). De relatieve werk loosheid was eind October het hoogst in Drente met 64. het laagst In Zeeland met 16 werklozen per 1000 mannciyke beroepsbeoefena ren. tenvül het ryksgemlddeldc 36 bedroeg tegen 33 op 30 September. De stijging der werkloosheid houdt verband met de afloop van het zo merseizoen. waardoor in vele be drijfstakken de werkgelegenheid te rugloopt. Zo nam door de slechte weersgesteldheid de werkgelegen heid voor schilders in buitenwerk af. In verschillende plaatsen kwamen grote bouwwerken gereed. De zo- mercampagne in de baksteenindus trie liep eveneens af Door het slechte weer in September wefden veel landbouwwerkzaamheden naar October verschoven De aardappel oogst werd echter beëindigd, waar door tevens een aantal daarbij werk zame bouwvakarbeiders werkloos Zware straffen voor de molestatie van een politie-inspecteur GRONINGEN. Vijf jongelui, va riërende in leeftijd van 25 tot 30 jaar, hebben in de nacht van 3 op 4 Augustus een inspecteur van de ge meentepolitie gemolesteerd. De in specteur was in burger on werd plot seling door de vijf jongemannen aan gevallen en mishandeld, omdat hij daags tevoren dit vijftal had laten opbrengen wegens openbare dron kenschap. De rechtbank veroor deelde elk der vijf thans tot negen maanden gevangenisstraf met af trek waarvan twee maanden voor waardelijk. nam de werkloosheid toe van 15.765 tot 20.370, onder de landarbeiders van 7490 tot 8861 en de losse ar beiders van 18.279 tot 18.977. BOGOTA President Urdaneta Arbalez van Columbia heeft Prins Bernhard der Nederlanden Woens dagavond tijdens een banket te zij ner ere begiftigd met de Orde van Boyaea, de hoogste onderscheiding van het land. De prins heeft in de legatie der Nederlandse kolonie een bal bijge woond. dat hem door de minister van Buitenlandse Zaken Uribe Hon- guin werd aangeboden. (Advertentie BUSSUM. De 48-jarige los- werkman J. van D. begaf zich Woensdagmiddag naar de woning van zijn vroegere echtgenote aan de Spijkerstraat alhier, die hem aan de voordeur niet open deed. Van D. liep vervolgens achterom, maar de vrouw had zich gehaast de achter deur van de woning ook te sluiten. Van D. vernielde deze deur echter, sloeg daarop zijn vroegere echtge- noet tegen de grond en ontdekte tenslotte de 44-jarige colporteur J. de R., met wie zijn vroegere vrouw al geruime tijd een verhouding had „Daar heb ik al zo lang op ge wacht." riep Van D. en greep een groot broodmes en stak hiermee naar de colporteur. Het mes ging door de regenjas en andere kleren, doch schampte af op een zakboekje, zodat er geen nadelige gevolgen voor de aangevallene waren De po litie heeft Van D. gearresteerd. Mevrouw Jeanne Perreau en haar echtgenoot als getuigen in het proces tegen mevrouw Yvonne Chevallier. Mevrouw Perreau werd door het publiek uitgejouwd, toen zij verklaarde, zich niet te scha men over de verhouding, welke zij met de vermoorde minister had. (Van onze reisredacteur) PARIJS. Yvonne Chevallier is vnjgesproken. De zaal barstte in luid applaus uit, toen na veertig minuten beraad de uitspraak werd medege deeld. Het applaus, opgevangen door de honderden, die buiten wachtten, was wel op zün plaats. Want het vonnis is in niet geringe mate een buiging voor de publieke opinie, die de stemming in de zaal beheerst heeft, on danks de pogingen van de president, die byzonder correct, tactvol cn hu maan is geweest, om een objectiever en rustiger sfeer te scheppen. Dit proces, dat als crimineel proces was opgezet, is direct door zijn eigen logica tot een posthuum ecbtscheidingsprocls geworden, banaal als alle echtscheidingspro cessen en daardoor ook even pijn lijk. Alleen het feit, dat de ver moorde minister geweest was voor een dag gaf aan dit pro ces sensatie. Een vrouw, die geen bewondering, maar toch zeker me delijden verdiend, werd plots in het felle licht geplaatst, dat zij haar gehele leven uit gebrek aan „savoir vivre" angstig had ge meden. Veel meer dan een proces-Yvon- ne is het een proces geworden van de ex-minister. Zelfs de advocaat- generaal. die de aanklacht moest formuleren, deed dat in een rede voering. die feitelijk een verdedi ging was. Een vriend van de over ledene had. terecht, er aan herin nerd. dat al de pijnlijke détails, die de reputatie van de overledene zo aantastten, slechts door één getuige gestaafd werden: de moordenares. „Ik weiger aan al die grofheden te geloven," zei hij. De zaal pro testeerde „Hij wilde niet scheiden," voegde de vriend er nog aan toe. Maar er was over scheiding ge sproken. niet in de brieven van Yvonne aan haar man. maar in die van Pierre aan zijn vriendin, zei de advocaat-generaal. De ver dediger hoefde er niets aan toe te voegen. De advocaat-generaal eiste twee jaar. Men kon nauwelijks minder vragen. Om die twee jaar te recht vaardigen stelde hij, dat mevrouw Chevallier meer aan de gemeen schap had moeten denken, alsof zij niet juist in de publieke figuur, die haar man geworden was, haar ge vaarlijkste tegenstander had leren zien. De advocaat van de ouders van het slachtoffer riep uit, dat deze rechtszaak toch zeker niet in een vonnis van de vermoorde mocht uitlopen. Hij kreeg deswege de symbolische één franc schadever goeding. Het is niet veel. Maar hij had Reims niet overtuigd, zo min als het vonnis Orleans bevre digen zal. De advocaat van Yvonne, alhoe wel hij slechts kon herhalen wat anderen al gezegd hadden, had meer succes. Hij ging uitvoerig het innerlijke leven van Yvonne na en zei: „Niemand heeft het recht een ander tot wanhoop te drijven". Het is ongetwijfeld juist, het hart heeft een andere logica dan het verstand, zei reeds Pascal, maar heeft het recht ook niet zijn eigen logica? Moeilijke vraag. Aan het einde van dit proces kan men slechts zeggen, dat men de waarheid nooit zal weten. De meest intieme brieven zijn voorge lezen en alle gordijnen zijn opzij geschoven. En wat weet men nog? Weet iemand wat Pierre Chevallier geleden heeft? In hoeverre de ver houdingen in zijn gezin ondrage lijk voor hem geworden waren? Het is een vraag, die niet meer beantwoord kan worden. (Advertentie l. M.) Jean schilderde in cel portret van zijn vrouw voor ivie hij het geld roofde ROTTERDAM. Op de groene tafel van de Rotterdamse Rechtbank lagen gistermiddag zes schilder-ytjes. Zy symboliseerden de kunstzinnige aanleg van de 33-jarige Jean Th. S. uit Amsterdam, die op 1 Augustus samen met zijn broer Jacques In Rotterdam een roofoverval op een bankauto pleegde, de chauffeur neersloeg en er vandoor ging met een geldtas met ruim 90.000.In zün cel schilderde Jean het portret van zyn vrouw, die hy met de buit gelukkig wilde maken. Uit het requisitoir en de verdedi ging bleek het bewogen leven van de hoofdverdachte. Zijn vader was een zigeuner die zijn moeder met elf kinderen in de steek liet. De financiële toestand van het gezin was hopeloos. Jean verzeilde in de onderwereld. In 1944 kwam hij tot. zoals de Officier van Justitie het noemde, een wanhoopsdaad Hij zou toen voor tipgeld aan een krmgleider hebben verteld, dat er ergens goe deren van Joodse landgenoten wa ren verborgen. Dit leidde tot de arrestatie van een Joodse familie. Hij ging zwaar gebukt onder de verdenking de familie rechtstreeks verraden te hebben. In 1945 dook hij onder, omdat hij bij verstek tweemaal was veroor deeld tot een gezamenlhke gevan genisstraf van ruim drie jaar en zich aan zijn vonnissen wilde ont trekken. Hy zocht troost bij een vriendin. Op een klein kamertje leefde hij zeven jaar met haar. Zij konden niet trouwen, aangezien de man zich niet bij de Burgerlijke Stand kon melden vanwege het feit, dat hij was ondergedoken Het paar leefde van een ..meisjesloon". dat de vrouw verdiende op een bank Ze leefden van thee en brood. Toen de verhouding met de vriendin niet zonder gevolgen bleef trok hij naar het buitenland en trachtte in België. Frankrijk en Noord-Afrika werk tc vinden. Het lukte hem niet. aangezien niemand hem zonder papieren in dienst wilde nemen. Totaal verpauperd kwam hij terug in Amsterdam. Cf 'k Leer nu spreken in het openbaar; Er zijn 9 lessen voor nodig maar. Docent stond versteld Wat 'k heb verteld' Dat 't door Tip van Bootz kwam, verzweeg 'k maarl 'n TIP VAN BOOTZ Concertgebouworkest nu geheel los van NV Concertgebouw AMSTERDAM. De gemeente raad heeft Donderdag met 30 te gen 4 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel tot het oprichten van een orgaan tot het beheer van het Concertgebouw orkest. dat hierdoor geheel los komt te staan van de N V het Con certgebouw, Een motie Van Rij (Prot. Chr.) tot hervatting der on derhandelingen en een motie- Seeghers om te trachten het Con certgebouw tot gemeentelijk bezit te maken, werden verworpen. Twee Britten winnen Nobelprijs scheikunde Inz Hr L. Schagcn. ontv.: STOCKHOLM. De Nobelprijs voor scheikunde is dit jaar toege- kend aan twee Britten voor hun 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz' oude Genever. werk op het gebied van de chroma- I tografie een methode van chemi- I sche analyse. Het zijn dr A. J. P. Joegoslavische aanklacht: èIaTtilL(4c jaar)„o1- Londen„en,dr H L. M. Synge (38 jaar) uit Bucks- burn. Zy delen de prijs van onge- ZAGREB „Maarschalk Stalin heeft de Octoberrevolutie verraden. De geest en de denkbeelden van deze revolutie worden in de Sow- jet-Unie onderdrukt, doch in Joe- go-Slavië treden zij in alle glorie aan het licht" Zo sprak Djilas op het congres van de Joego-Slavische communistische partij te Zagreb. Tijdens dit congres deelde de mi nister van Binnenlandse Zaken, Rankowitsj. mede. dat na de breuk van Tito met Stalin in Juli 1943 in totaal 13.700 Cominform-aanhan- gers in Joego-Slavië zijn opge spoord en gestraft. veer 115.000 gulden. Twee Amerikanen delen Nobelprijs natuurkunde STOCKHOLM Twee Ameri kaanse geleerden hebben gisteren de Nobelprijs voor natuurkunde ge kregen voor het ontwikkelen van een nieuwe methode om magneti sche velden in atoomkernen te me ten. Het zijn de 47-jarige dr Felix Bloch, van de universiteit van Stan ford in Californië en de 40-jarige dr Edward Mills Purcell van de univer siteit van Harvard, die tijdens de tweede wereldoorlog bijgedragen heeft tot de ontwikkeling van de radar. Zijn vrouw opperde toen het voor stel: „Als de baby er is draag jij het en ik ga dan bedelen...." Toen rijpte het plan in hem een roofoverval te plegen. Rekening houdende met de bij zondere omstandigheden eiste de Officier tegen Jean Th. S. een ge vangenisstraf van vijf jaar met aftrek, tegen Jacques S. een gevan genisstraf van twee jaar. door te brengen in de Bijzondere Strafge vangenis voor jongelieden te Zut- phen. Hij wees er op. dat tegen Jean Th. S. een gerechtelijk voor onderzoek zal worden geopend in zake de verraadzaak Politiek fout qua mentaliteit is hij echter niet gebleken. TEHERAN - Perzische autoritei ten hebben de Braziliaanse gezant. Gouthier, meegedeeld, dat hy niet langer ais ..persona grata" wordt beschouwd. Mossadeq heeft de re gering te Rlo de Janeiro verzocht haar vertegenwoordigers te Tehe ran terug te roepen. Gouthier zou op de dag voor het vertrek van de Britse zaakgelastig de Middleton uit Teheran een bnéf aan premier Mossadeq hebben ge richt. waarin hij vroeg het besluit van de Perzische regering op te schorten en aanbood als bemidde laar op te treden. In de loop van een onderhoud met Mossadeq zou hij zich in heftige bewoordingen tegen het Perzische besluit hebben ge keerd. waarby hij gezegd zou heb ben. dat het besluit in strijd was met het handvest van de Ver. Naties. Ex-Korea vrijwilliger tot een jaar veroordeeld AMSTERDAM. In hoger beroep is de 25-jarige voormalige Korea- vrijwilliger J F. J. Sdie in eerste instantie door de rechtbank was vrij gesproken. door het Amsterdams Ge rechtshof wegens poging tot dood slag tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest veroor deeld. Tegen hem was een minder zware straf geëist, nl. een jaar. waar van negen maanden voorwaardelijk. Verdachte had op 22 April j.l. op de 66-jarige opperman Z uit Amster dam. schoonvader van een gehuwde vrouw, met wie verdachte omgang had gehad, enkele schoten uit een re volver gelost, waarvan een de opper man m het been trof. estduitse mijnwerkers eisen kortere arbeidstijd BONN De Duitse vakbond van mijnwerkers heeft de stryd ingezet voor een verkorting van de arbeids duur van ondergrondse werkers van acht tot zeven en een half uur per dag. De leiding van de vakbond heeft besloten op 24 November een stemming onder de münwerkers te doen beginnen over dc vraag, of zij bereid zijn een staking te be ginnen om deze eis door te zetten. Dr Drees in Kamer: Vervoltj van pao. I waren gekomen, leek hem overigens niet uitgesloten. „Met buitenlanders weet je dat nooit zeker.." (Hila riteit). De minister-president zag niet ln, dat een samenwerking met de liberalen per se onmogelijk zou zyn. In de tijd. dat mr Stikker als minister van Buitenlandse Zaken optrad, is het mogelijk gebleken. Het befaamde communiqué van de V.V.D. had echter zijn verwondering gewekt. Daaruit sprak geen wil tot samenwer king „Men hoeft in de politiek." zo zei hij. „niet zoetsappig te zijn. maar ls het in het belang van dc zaak zich op het uiten van onvriendelijkheden toe te leg gen?" In leder geval kwam het hem voor. dat prof. Oud In zijn aanvallen op de PvdA Iets afreageerde van dc omstandig heid. dat deze zelf tot de oprichters van deze partij had behoord. Piof. Oud had ook betoogd, dat bij de kabinetsformatie „doorbraak"-socialisten vervangen waren door rasechte oud-S D.A P.-ers Dr Drees sprak daar zijn verwondering over uit. Tot dusver was prof. Lieftinck altijd af geschilderd als de doctrinaire socialist. Nu schijnt hij volgens prof. Oud nogal gematigd te zijn geweest! De CPN. heeft betoogd, zo merkte dr Drees vervolgens op. dat de socialistische ministers zich voor Amerika de rugge- graat hebben gebroken Anderzijds is in de r.k. „Nieuwe EeuwJuist opge merkt. dat in het nieuwe kabinet ..de rode kohorten" er naar streefden om het verschil met dc totalitaire communisti sche wereld steeds geringer te maken. „Mc dunkt, dat ergens tusschen deze twee uitersten de waarheid wel zal liggen." Men moest, vond de minister-pre sident, het kabinet nu maar verge ven. dat het beleid nog niet precies voor vier jaar was uitgestippeld. Vooral voor de nieuwe bewindslie den is iedere dag tot de rand gevuld geweest met werk. In ieder geval deed zün ervaring in het nieuwe ka binet tot dusver hem zeggen, dat de kans op goede samenwerking i n de ministerraad en m e t de Kamer aan wezig was In de richtlenen der regering, al- j dus antwoordde dr Drees de heer Romme (KVP). wordt gesproken over de kinderbuslag ten behoeve van grote gezinnen. Z i. was het de plicht der regering om binnen niet te lange tijd met voorstellen te komen. Publicaties over afschaffing in het komende voorjaar van de subsidies op levensmiddelen, noemde hy on juist. Ten aanzien van Nieuw Guinea sprak hij er zijn verbazing over uit, dat men zich in Indonesië had gesto ten aan de omstandigheid, dat het nieuwe kabinet zich zo duidelijk had uitgesproken. Het kwam hem voor, dat men zich van Indonesische zijde wel eens krasser en bepaald minder hoffelijk had uitgelaten. Hu protes teerde overigens legen de opmer king van ds Zandt (SGP), die ge klaagd had over het neerhalen van de Nederlandse vlag „door Indo nesië". „Daarvoor zijn verontschuldigin gen aangeboden Maar bovendien is het duidelijk, dat de Indonesische re gering daarvoor evenmin aansprake lijk was als de Nederlandse voor de aanslag op overste Hardjono." WASHINGTON. De Ameri- kaanse regering heeft het Kremlin medegedeeld, bereid te zün nieuwe onderhandelingen over een rege ling vap de Russische „leen-en- pachtwef'-schuld aan de Verenig de Staten te openen, indien de Sowjet-Unie de 186 Amerikaanse schepen, die haar indertyd, over eenkomstig de bepalingen van deze wet, ter beschikking zijn gesteld, teruggeeft. In Juni j.l. bood de Sowjet-Unie betaling van een be drag van 300.000.000 dollar aan, de V.S. vroegen 800.000.000 dollar. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag verklaard, dat de V.S. bereid zun het eerst gevraag de bedrag te verlagen. Advertentie l.M.) Zu/akkc luchtpijpen Vatbaar voor vocht en tocht Niet nodig de hele winter te hoestenNeem bij de - minste klacht de snel *V werkende, verzachtende, V. slijmoplossende AKKERS Die Friezen staan voor niets Ze heb ben het dit Jaar zo geregeld, dat St. Ni- colaas per helicopter in Harlingen landt. Op 29 November Ruim op tijd om de Friese daken te Inspecteren voor hij zich daar met zijn schimmel op waagt Want dat hij per helicopter over dc daken zou razen, maken de Friezen óns niet wijs. We moeten het nog even hebben over onze rode spruitjes Koningin Juliana heeft gezegd, dat ze het op prijs zal stel len. die fameuze groente te keuren voor ze in de verkoop komt. We hopen er nog van te horen Voor wie nog geen plannen voor het komende weekeinde heeft, zij hier mee gedeeld. dat in Venlo van Zaterdagavond af het 110-Jarig jubileum van de Car navalsvereniging Jocus wordt gevierd. Voorts moeten we u ernstig waar schuwen voor een uitgever, die een gru welijke aanbieding doet. „Louis Coupe rus in Twaalf Delen" heet zijn prospec tus Dat de grote schrijver een uitne mend man was. wisten we: dat hij ook uitr.eembaér was. is iets nieuws. Er zijn plannen voor een Europees radlo-reportagenet. Als het doorgaat zullen de deelnemende landen uit elk ander deelnemend land een directe re portage kunnen krijgen over een ge wenst onderwerp Zweden. België. Tur kije en Nederland voelen er al voor. Drie Zwitserse stropers gingen ln Romont vissen Zonder hengel maar mét dynamiet. Ze bliezen per ongeluk een bruggetje op De politie vond dat alle maal niet goed en sloot ze op Rolando Sarnl (in Modena in de VS) treft het ook niet Hij struikelde en brak voor de negentiende keer in zijn achttienjarig leven een been. HIJ heeft een broos beendergestel. zeggen de dok ters. En dat zal wel. In Korea ls het eerste pak sneeuw ge vallen. In Parijs regent het en in Zürich ook. evenals in Wenen en Berlijn. Alleen in Nice kunt u nog góed terecht Geen wolkje aan de lucht en nog lekker warm. Denk er eens over na.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3