STADSVENSTER Amerikaanse ervaringen van Amersfoortse piloten Hollands Piano Trio weet jeugdig publiek te boeien CNV geeft uiteenzetting van zijn doelstellingen Speeltuin volgens nieuw principe in Jeruzalem Geslaagde NCR V-ster avond in de Markthal Wouter Hartstra Misschien volgende week exercities Ben Poort: DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB WIJ LEVEN VRIJ. Wasdag 2 Dinsdag 11 November 1952 c D (Van onze verslaggevers) Zondag kwamen de sergeant-vliegers Hartstra en Foort na een verbluf van bUna anderhalf jaar in Amerika, waar zü in N.A.T.O. verband een speciale vliegertraining hebben gehad, in onze stad terug. Dit was voor twee van onze verslaggevers aanleiding met deze jonge piloten eens een praatje te gaan maken. Over het algemeen waren de vliegers het er wel over eens. dat ze graag weer terug zouden gaan. Maar soms vloog ieder zijn eigen koers. De een vindt b.v. New York ..een jofele stad", de ander zegt: „New York? Mjj te veel steen". wel zijn sergeantsstrepen gekre gen. maar hoeveel dat in Neder land zegt, wist hij eigenlijk nog niet. Zijn Amerikaanse „Wing mag hij in ieder geval hier niet dragen, officieel althans niet. Over de opleiding in Amerika was Wouter goed te spreken. Al les gaat er royaler toe dan bij ons. Benzine genoeg. Men behoeft er vanzelfsprekend niet op de kleintjes te Ietten. Dit geldt ook voor de discipline bij de opleiding, al heerste daar vooral in de eerste tijd een zeer straffe tucht. Onderkomens, voed sel etc waren goed maar niet overdadig. De gewone man leeft in Amerika echter wel heel wal luxueuzer dan hier ..Ja. Amerika is een mooi land. New York is teveel steen voor mij, maar er zijn nog genoeg andere plaatsen Tk zou zeker graag terug willen Maar, zegt Wout°r dan voorzich tig en nadenkend ik sta er niet helemaal objectief meer tegen over, want ik heb daar een meisje ontdekt. Over twee maanden komt ze naar Nederland, waar schijnlijk. Voor een jet-piloot die gewend is met seconden te rekenen, is 2 maanden een hele tijd. Daar kan zelfs een minder snel mens die het portret van ..haar" op de pia no ziet staan heel goed inkomen. Toen Wouter Hartstra uit de grote nieuwe wereld terug keer de, kwam hij in een kleine nieu we wereld, want zijn ouders ble ken inmiddels van Vaassen bij Apeldoorn naar de Ternatestraat in Amersfoort te zijn verhuisd. Enfin, straaljagerpiloten zijn men sen die snel reageren. Hartstra was er dan ook niet bang voor, vlug in Amersfoort te zullen wennen. Men ziet het de rustige jonge- Tnan. die in een gemakkelijke stoel zit te vertellen over zijn Amerikaanse ervaringen, overi gens niet aan, dat hij er om zo te zeggen zijn dagwerk van maakt met een snelheid van een slordige 800 km per uur door de lucht te vliegen. Stel U voor: even in een uurtje heen en weer naar Pa rijs Tja. zegt Wouter Hartstra. als je de eerste keer in een straal jager stapt kiik je er inderdaad wel wat tegen aan. en het géat ook hard, maar dat went gauw Als je zc hoog vliegt merk je het nauwelijks. Gevaar is er feitelijk niet bij. Bij bepaalde typen straal vliegtuigen loop je de kans tij dens het maken van een bocht door de sterk toenemende middel puntvliedende kracht even van de kaart te gaan „black out" noe men de Amerikanen dat maar helemaal „weg" ben ik nooit ge weest. Het valt allemaal werkelijk nog wel mee. Wat hij nu gaat doen? Hopelijk zo gauw mogelijk weer vliegen, maar de nabije toekomst k nog erg onzeker. „Misschien loop ik, als volgende week mijn verlof om is, wel weer gewoon te exerce ren". Hartstra heeft in Amerika Sergeant-vlieger Hartstra Noteert U even GRAND THEATRE. Van 7 t.m. 12 Nov. „Morgen is het te laat". ToeganG 14 jaar. Aanvang: Zo. 2.-. 4.15. 6.45 en 9 uur Overige dagen 2,30. 6.45 en 9 uur. Donderdag 13 Nov aanvang 8 uur de Italiaanse Opera met „Ri- goletto", CITY THEATER: Van 7 t.m. 13 Nov. „The African Queen". Toegang 14 jaar. Aanv.; Zo. 2.-. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen- 2-30. 6 45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van 7 t m. 10 Nov.: „Piraten Koningin" Toegang 14 Jaar Van 11 t m. 13 Nov ..Nood lot in de Woestijn" Toegang 14 jr Aanv Zo. 2.-. 4.15, 6 45 en 9 uur Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van 7 tot en met 9 Nov ..Circus Arena". Toegang 14 Jaar. Van 10 tot en met 12 Nov, „Het kind dat haar werd gegeven". Toegang 18 jaar. In de Donderdag-cyclus 13 Nov ..Onder Moeders vleugels". Elke leeftijd. Aanvang- Vr 8 uur. Za en Do 2 30. 6.45 en 9 uur Zo. 2 -. 4 15. fi 45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur 11 NOVEMBER. Dinsdag. Amicitia. 20 uur, Neaerl. Reisvereniging en Amersfoortse Gemeenschap Voor stelling van Bert Brugmans Mario netten Theater, met de Opera Pal- Jas van Leoncavallo. K.A.B.-gebouw. 20 uur Meer Vreugde Beweging. Ars et Amicitia speelt „Vos gezocht" Monopole, 20 uur. Amersf. Kring. C. J Schuurman over „Betekenis symbolische verhalen uit de Bij bel". St. Joriskerk. 20 uur. Concert door Willem HÜlsmann cn de Toonkunst Oratoriumvereniging 12 NOVEMBER, Woensdag Amicitia. 20 uur, Toneelvoorstelling door het Amsterdams Toneelgezelschap. Geb. Vruz. Herv.. 20 uur Ned Prot. Bond W. Berkhemer over de ge schiedenis van Absalom d.Oranjeboom, 20 uur. Contact avond Motorclub A MAC 12 NOVEMBER. Donderdag. Amici tia. RAO-avond Rcg. Geneeskundi ge Troepen. Zaal Emmakerk, 19 30 uur Weg en Toekomst 3de uur „De Wonderbare bewering van de Gemeente". 14 NOVEMBER. Vrijdag. Geb. Vrijz. Herv. 20 u.. Concert Kleine Kunst kring. Hotel Monopole. 10—13 en 14—17 u. Bazar van de vereniging „Arbeid Adelt" en „Tesselschade" VRIJDAG EN ZATERDAG. 14 en 15 November gebouw Irene clubien- toonstelling Konijnenfokvcrcniging 15 NOVEMBER. Zaterdag. Amicitia. 20 uur Feestavond Amersf. Man nenkoor Markthal. 19.30 uur. Chr. Muz. Ver. Hosanna" Jubilcumavond ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan. KAB-gebouw, 20 uur Ons Vrije To- j va jJe( portie wekelijkse neel met .Vlammende wieken pj Mannen 15. 17 en 18 NOVEMBER - Academie I van uur Mavvcn voor Beeldende Kunsten van 2 30— 5 uur en van 7—10 uur Tentoon stelling „Het Goede Kinderboek" Gaat graag weer de lucht in Vierendertig mannen gingen dertig Juni 1951 scheep naar Ame rika om daar een vliegeropleiding I kleurrijke schouderdoek uit Mexico. Sergeant-vlieger Poort geleerd Hij vloog er o.a in een T. 6, een verzwaarde uitvoering van de Harvard en de F. 51. die te vergelijken is met de Spitfire. Twee Augustus kreeg Ben zijn Wings, het kenteken, dat hij toen toch heus vlieger was. Die gra duatie ging met veel ceremonie gepaard. 250 Jonge vliegers kregen hun brevet na een fraaie parade overhandigd. Onder die 250 kerels bevonden zich 21 Hollanders. Wat of Ben nu verder gaat doen? Maandag a s. moet hij zich melden op Ypenburg. Eerdaags zal hij waarschijnlijk op een straaljager vliegen, .,'t Is wel eens leuk weer een andere kist te leren kennen." zegt Poort lachend. „Natuurlijk is het geen lollig karweitje zo'n straaljager, maar ja alles went...." Poort is wel wat gewend. In zijn laatste kamp had hij louter instructeurs, die in Korea hadden gediend. Zo'n basis is zo groot als een kleine stad. zegt Poort ons op een desbetreffende vraag Letter lijk alles is er te koop en tegen sterk gereduceerde prijs „Ja," zegt Poort peinzend, „de militair heeft het in Amerika zeker beter dan hier. Met de dollars kom je beter uit dan hier met de guldens." Acht dagen is Ben in New York ge weest. „Jafel," zegt hij. ..eens te lopen langs al die gebouwen, die je vroeger op de film zag. Je moest je zelf in de arm knijpen om te geloven of het wel waar was. Soms leek het een sprookje. Kijkt U dat maar eens." En hij toont ons een serapi, zo'n fraaie te gaan genieten. Ben Poort uit de Vermeerstraat kwam met Noren, Denen. Fransen, Belgen en Italia nen in een kamp te liggen. Luke aiiforcebase in Arizona, was de laatste legerplaats van Ben. Zestien maanden is hij in Amerika geweest en hij heeft er heel wat gezien en Ja. ook in dat land van zwarthari ge meisjes en stierengevechten is Ben enige tijd geweest. Goed voor .ie ..general education", zegt hij. Wij geloven dat graag Wij wachten nu maar tot ook wij eens door de re gering worden uitgezonden naar het dollarland! 55 EEN UUR MUZIEK Sterke „luisterwil" is noodzakelijk 2046 Op Tamoa is men verbaasd, Rob al zo spoedig terug te zien. En wie is die vreemde, magere man, die hij aan boord heeft? Rob stelt Lupardi voor aan zijn broer en Frank Morris „Ik heb de professor hier heen gebracht." zegt hij, „omdat hij al les van de schotelman nen afweet Hoe maken die kerels het?" „O. best." zegt Frank, „la ten wij er maar heen gaan." Maar wanneer ze op weg willen gaan, blijft Frank opeens ver baasd staan en kijkt om hoog. naar de mast 'an de „Vrijheid". „Zeg, Rob," zegt hij, „wat zit er i voor een vreemd ding boven in de mast?" Nu kijkt Rob ook. Hé. wat kan dat zijn? De man-1 nen gaan terug aan boord van de „Vrijheid" I en Rob klimt snel in de mast. Wantrouwend bekijkt hij het apparaat, dat door onbekende handen daar is bevestigd. Zouden die kerels in die onderzeeboot hem die grap hebben gele verd9 En wat is de bedoeling van dit toestel letje? (Van een onzer verslaggevers) „WU leven vrij, wü leven biy„Eigen meester, niemands knecht", met dergeiyke zinnen wordt de Nederlander opgevoed, aldus de heer A. de Bloeme, die gisteravond in het Amicitia namens het hoofdbestuur van de Nederlandse Chrlsteiyke Houtbewerkersbond het woord voerde op de propagandasamenkomst van de Christeiyke Besturenbond te Amersfoort. „De Hollander weet wat vryheld is," zo vervolgde spreker zUn woorden. Maar is hy zich bewust van de Vryheld door Christus, die de weg en het leven Is"? Het tweede concert in de serie van acht uren muziek, die in de HBS voor leerlingen van deze school en het naburig Amersfoorts Lyceum worden gehouden, bevatte een programma van Kamermuziek, dat ten gehore werd gebracht door het Hollands Piano Trio. De violist Sam Tromp, die tevens de inleidin gen tot de te spelen werken hield, merkte aan het begin zeer teiecht op, dat voor het genieten van r>' muziek, die het spectaculaire van orkest en opera mist, een sterke luisterwil noodzakelijk is. Het zijn louter muzikale gedachten, die hier in door de componist verwerkt wor den, ieder verhalend element ont breekt en ook de binding die ge- bruiksmuziek zoals bijv. cic mars bezit is afwezig Op het concert voor de boven bouw had het Hollands Piano Trio 'bestaande uit Sini van den Brom, piano, Sam Tromp, viool en Rey- nier Bresser, cello) de niet geringe taak op zich genomen het jeugdig publiek te boeien met een Trio van Haydn en het Dumky-trio van Dvorak In het uur voor de on<v - bouw werd meer aandacht geschon ken aan de instrumenten zelf en stond i p v. Dvorak een trio van Mendelssohn op het programma. Zo als gewoonlijk op dergeliike con certen werden eerst de belangrijkste thema's vooraf ten gehore gebracht. hetgeen door inschakeling van het element van herkenning voor velen hel luisteren gemakkelijker maakt. Met het trio in e kl t. van Haydn slaagden de uitvoerenden er dan ouk uitstekend in de aandacht ge spannen te houden. Hoewel aan het samenspel wel eens iets haperde en ook de zuiverheid soms beter had kunnen zijn. bleek dit trio te zijn samengesteld uit oprechte kunste naars. die warmte in hun spel weten te leggen, en de geest van de com positie aan de luisteraars weten over te dragen. Het Dumky-trio van Dvorak (een Dumka is een Tsjechisch volkslied) was echter als geheel m.i te lang. zodat bij een aantal leerlingen de bovengenoemde luisterwil merkbaar op de proef werd gesteld. Beter had hier met enkele delgn volstaan kun nen worden, een jeugdconcert stelt nu eenmaal andere eisen dan een gewone kamermuziek-uitvoering De vertolking was overigens goed te noemen, vooral de zeer moeilijke pianopartij werd door Sini van den Brom voortreffelijk uitgevoerd. Jammei was. dat de inlcideitoen hij signaleerde dat bij Haydn de cello vaak de baspartij van de pia no meespeelt, niet even de oorzaak hiervan vermeldde Bij het clave- cimbel versterkt n.l. in ensemble snel een cello de zwakke bas van dit instrument. Het pianotrio is voortgekomen uit de bezetting viool- rlavccmbel-cello en toen men het clavecimbcl door do piano ging ver vangen bleef de cello nog enige tijd de oude gewoonte volgen. M. C. KUYPER Propaganda-avond in Amicitia „Wij hebben vanavond de vraag te beantwoorden, wat wii doen met onze vrijheid Od de schoolbanken wordt ons reeds het vrijheidsgevoel bijgebracht", zo zei de heer Bloeme. „In de oorlog hebben wij pas recht geleerd wat vrijheid is. In het begin van de 19de eeuw, was de arbeider gebonden aan de werkgever en daardoor aan de ellende. De arbei der maakte dagen van veertien en meer arbeidsuren. Vrouw en kinde ren moesten medewerken op fabrie ken en op het land. Nu bezit de ar beider in hoge mate soeialfe vrijheid. Verenigd in een vakvereniging kun nen zij een C A.O. afsluiten, in het bedrijfsleven hebben zij een belang rijk stuk medezeggenschap. Dat al les is echter niet het belangrijkste, zo ging spreker verder. Al stonden wij nog onder de druk van de werk gever, wij zijn vrij naar een kerk te gaan Wij zijn vrij ook onze kinde ren naar een schooi te sturen, die ons goeddunkt. Dat is de Vrijheid in en door Christus, de Weg en het Leven. Door Hem ontvangen wij de Vrijheid, die naar redding en Leven leidt Daarom is het goed. dat wij gebonden zijn in een Christelijke vakvereniging, die dit principe tracht uit te dragen Wij willen le ven vanuit het Woord Wij moeten vertrouwen hebben en geloof in on ze taak op het maatschappelijk le vensterrein", zo beëindigde de heer Bloeme zijn propagandarede Zang en voordracht Het Amsterdams Gezelschap Ka meleon" verleende medewerking met een vocaal kwintet Wij hoor den o.a. ..Jerusalem" van G Verdi en „die Zauberflöte" van Mozart. Wij noemen dan Arnold Reuve- kamp, tenor, en Johan Mendels, bas, respectievelijk prins en Papageno. De drie vertegenwoordigsters van de nachtkoningin werden gezongen door Annie Schoen, sopraan. Mea Groenedijk. mezzo-sopraan, en Wat ty Krap. alt. Het werd een gave vertolking, waarvan ons opviel, de zang van bas en tenor ofschoon Mendels soms teveel in volume overheerste Gezegd moet worden, dat men de verschillende liederen hoewel wij ons niet steeds met de programmakeuze konden vereni gen ongedwongen tot uiting bracht De articulatie liet niets te wensen over, zodat ook vreemde tekst on de voet was te volgen De hegeleiding van Anton de Beer uit Haarlem was verzorgd en niet do minerend: een uitstekende aanpas sing aan solisten en kwintet. Rickie Mever uit Utrecht droeg eniee gedichten en een prozastuk voor Wii konden ons niet geheel aan de indruk onttrekken, dat haar snraak nog te ongevormd is. te wei nig 'technisch) geschoold Een en ander is te betreuren, daar haar wij ze van voordragen innemend is Het fragment uit Bartje van Anne de Vries pakte de zaal. Met de ballade van Childe Waters door Hella Haasse ontroerde Rickie Meyer. De vluchtige impressies van een sim pele ziel door Annie M. G Schmidt, werden „plezierig" voorgedragen. De houding van Rickie Meyer is zonder meer goed, terwijl' haar uiterst sobér gehouden gebaar juis te nuances legt. Hedenavond brengt Bert Brug man met zijn marionetten (en vo cale sterren) in Amicitia een opera-programma. Hierboven een scène uit de opera „Paljas". Nieuwe wijken, nieuwe mensen, toch ook minder juist. nieuwe ideeen. In Jeruzalem heb ben een aantal vooruitstrevende personen de hoofden bij elkaar gestoken om in hun wijk voor de jeugd iets te doen. Nu is het idee om een speeltuin te stichten op zichzelf niet als „nieuw en origi neel" tc bestempelen, doch wel de wijze waarop zij dit denken te doen. Want hoe de speeltuin er uiteindelijk uit zal gaan zien is bij benadering nog niet te zeggen, omdat.... de jeugd dit zelf moet aangeven. Wel wordt natuurlijk begonnen met een paar gebruike lijke speeltuigen, een wip en een schommel, maar daarnaast zal er allerlei materiaal voorhanden zijn een aantal sténen, rioolbuizen een auto-wrak enz. en het jonge goedje moet maar zien wat het er mee wil doen. In elk ge val wordt hun zelfwerkzaamheid hierdoor ontwikkeld, zij moeten initiatief gaan tonen en zelf aan geven hoe en waarmee zij zich willen vermaken enontwik kelen. Niet alleen wordt dus de zelfwerkzaamheid bevorderd, maai ook wil men de gehele organi satie zoveel mogelijk in ..eigen beheer" geven, d.w.z de jongeren zullen zelf hun leiders kiezen. Ook in de speelgelegenheid zelf worden tuinwachten ingesteld. Men heeft dan ook voor de toe komst een soort „Jongensstad" voor ogen. Een groot terrein is al aange wezen. De gemeente heeft al me dewerking toegezegd en ook heeft men contact gezocht met de Speeltuin-Centrale. De ideeën volgens welke men te werk gaat. zijn indertijd door wethouder Koopman bij de opening van het nieuwe clubhuis van de speeltuin- Vereniging „Het Soesterkwartier" uiteengezet. Men zal dus enigszins volgens het Zweedse voorbeeld te werk gaan. Alleen het woord „rommelspeelplaats" acht men niet op zijn plaats. Wel wordt soms met „oude rommel" gewerkt, maar deze kwalificatie liikt ons dan de gehele dag door om de was non het huisgezin weer in smetteloze staat te doen verkeren. Zij trotse ren weer cn wind. Giste ren was het bijv. hele maal geen pretje. Regen- zilveren jubileum vieren, hef is al voldoende om een Wie vieren zegt, zegt feest mens koude rillingen te en bij het horen van dat bezorgen. Onheilspellend woord plegen penning- meesters altijd een beden kelijk gezicht te zetten. buien striemden meedo- festiviteit kost nog altijd genloos op de in schorten meer, dan men begroot e» hoofddoeken gehulde heeft. „Oranje" beseft dit huismoeders, die dan haas- zeer wel en is niet van klinkt het en even denk je terug aan de tijd, toen het door merg en been drin- want zelfs de geringste gende „gehuil" van de si- Klop Ieven aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. V GISTEREN was 't uiter aard lelijk woord, maar je kunt het zo ge makkelijk te pas en te on pas gebruiken Maandag, weet ivcl zo'n nr.re dag Burgerlijk stand Geboren- Bcrendina. d v. C. Hclgc- ring en J D Walct. Hatthger Hendrik z. v H H. Gerth en A Hopman. Pieter- nella Johanna, d. v. M. Geelhoud en C. P v. d Wekken; Hendrik, z. v N Mul der en T. Trompetter Sylvia Margare- Iha, d v J. Snabel en J. v. Beek Ger- ritie Maria d v D Trappel en G A. ten Hoven. Johan. z. v: C. v. Drie en E Wanner: Gerardus Josephus Maria, z v. G. N. M. Wielaert en H v Ramselaar. Johannes Rudolf Nieolaas. z. v H West- hof en M v Pluuren. lngrld d v J. J Ripken en F Klinker Overleden Wijnandus Schoonhoven. "•3 Jr.. gch. m. J C. Vreeswijk. plegen dan met gemelijke gezichten in de kop van de nieuwe week te bijten. U kent dat ivel, we hebben er al meer over geschre ven. Wie eens op zo'n morgen in de diepste roer selen van zijn ziel gaal peilen, zal tot de erken ning komen, dat al ben je nog zo goed gehumeurd Maandag toch niet j e dag is. Maar er is een ca tegorie mensen, die altijd even fris en vroltik van leer trekken, al heel vroeg zelfs. Duizenden huisvrou wen zijn op Maandagmor gen al voor dag en dauw tig weer keuken of schuu invluchtten. Of de tuin in- snelden om de reeds dro gende hemden, broeken, lakens, enz. van de lijn te halen. En dan maar met de hele „bubs' naar zol der sjouwen, dan moet het daar maar drogen. Het zonnetje breekt weer even door. het windje waait zo speels, zou de was toch niet beter in de tuin kun nen drogen. Alles weer naar beneden en in korte lijd zijn de lijnen weer versierd met een bonte uit stalling textiel. Dan is hel weer Pluvius, die met een min of meer mals buitje roet in het (was)eten gooit en het spelletje begint van voren af aan. Zo ploeteren onze huismoeders maar aan. Soms moet het door de week nog eens dunne- werkt. Heel tjes over. want er bestaat eerst werken nog zoiets als babg-toas Laten wij mannen, ons op Maandag eens aan de was sende moeder-de-vrouw spiegelen. Er zouden dan misschien minder bokke- pruiken worden opgezet zins om maar bij de pak ken te gaan neerzitten. Er worden nu al plannen ge smeed om des heren schatbewaarders buidel te spekken. Op 18 November, vandaag over een week dus, wordt een bazar ge houden in de zaal van het gebouw .Filalethes", Ha vik 27 Daar zal dan van alles te doen, te zien en te koop zijn. Men kan er schieten, sjoelen, vissen en rad-van-avontuur spelen. Ook zullen er aardige filmpjes vertoond worden en zij. die hun moede le dematen even willen strek ken onder het genot van een „bakkie leut" kunnen ook terecht. „Oranje" ver wacht veel bezoekers, want alles moet er uit. De leden hebben er hard voor ge- verstandig: dan feest vieren. logsgraven Comité organi seert a.s. Zaterdag weer haar jaarlijkse collecte en doet een beroep op alle stadgenoten om mild te zijn bij het tasten in de beurs. Een extra opwek king voor dit bijzonder sympathieke en piëteitvol le doel is welhaast overbo dig. Niet alleen vraagt het rene bittere ernst -was en aankondigde, dat gevaar vanuit de lucht in aan tocht was. En het heeft eigenlijk niet veel zin om die herinneringen-in-mi- neur op te halen, een mens zou tot akelige ge dachten komen. Zo vrolijk is het toch al niet op het ondermaanse. Maar het ty- N.O.G.C. haar streven te peert wel, dat een vijf se- steunen door een geldelij- conden durend gehuil ie in een flits vijf jaren in herinnering brengen. Een beetje angstaanjagend klinkt het, want je gaat onwillekeurig even denken „Zou het weer eens een keer ernst gaan worden?" Een kennis met galgenhu mor zei: „Ach. wat zou het. we zijn nu al zeven jaren vrede doorgekomen, ke bijdrage, maar ook door een persoonlijke inzet. Want een aantal collectri- trices en collectanten kan nog zeer goed worden ge bruikt. M n kan zich hier toe opgever bi) de heer E A. Jansen op „Rusthof" (tel. 3603). Als blijk van waardering voor deze daad werkelijke steun. bestaat de kans. dat een van de Maandag a s. zal de oprichtings vergadering plaats vinden in ,.Dc Doelen", Havik 35. Secretaresse van het uitvoerend comité is me vrouw Bunnik, Groeneveld 6 Volgend jaar Mei hoopt men zover te zijn, dat de nieuwe tuin geopend kan worden. SOEST Bovenverdieping van bakkerij uitgebrand Maandagmiddag om vier uur brak een hevige brand uit op de boven verdieping van de broodbakkerij van Kool. gevestigd in perceel Van Weedestraat 43 Door ae hitte van de oven, had het board op de bo venverdieping vlam gevat, waar door de gehele bovenverdieping met bergzolcier en slaapkamer, ln lichter laaie stond. De in allerijl ge alarmeerde brandweer, die met groot materieel uitrukte, stond aan vankelijk voor een moeilijke taak. Na uitbreking van een gedeelte der zoldering, kon de vuurhaard pas goed bestreden worden. De nevel- spuit deed wonderen en na een halt uur blussen en werken, was gevaar voor uitbreiding voorbij. De bak kerij, alsmede de aangrenzende per celen konden worden behouden, doch deze kregen veel waterschade. Verzekering dekt de schade. Wielrijdster rijdt tegen auto Mevr. G. K. reed per rijwiel op de Beukenlaan, toen haar een vrachtauto inhaalde en voorbij reed. De vrachtauto was juist voorbij, toen mevr. K de straat overstak, met dc bedoeling de Klaarwater- straat in te rijden. Juist toen zij op het linkerweggedeelte was. kwam een personenauto uit tegenoverge stelde richting, bestuurd door J M uit Laren. Een aanrijding was niet te voorkomen en mevr. K. werd le gen de straat geslingerd, met het gevolg, dat zij met een gebroken rechter onderbeen naar het St. Eli- sabelh-ziekenhuis te Amersfoort moest worden vervoerd. Haar rij- hvlel was geheel vernield. De auto bestuurder treft geen schuld. Benoeming De heer W. Velhnga alhier, is door het bestuur van de Eerste Soester Begrafenis Onderneming, tot directeur benoemd, zulks in verband met het overlijden van de heer D. Hoolwerf. Marionetten-Opera in Amicitia Bert Brugmans Marionetten Thea ter zal hedenavond in „Amicitia" een opera-avond brengen van bij zonder gehalte. In de eerste plaats zal Paljas worden uitgevoerd, de beroemde opera wan Leoncavallo, geheel in de trant, waarin deze uitvoering gewoonlijk op het giote toneel plaats heeft. De marionetten zijn vervaardigd door Bert Brug man. die ook het lécor heeft ont worpen en de regie in handen heeft. Zang en muziek worden met be hulp wan gramofoonplaten over gebracht. waarbij opnamen gebruikt worden van het wereldberoemde Scala Theater in Milaan. Men hoort de bekendste Italiaanse opera-ster ren zingen als Benjamino Gigli (Paljas). Iva Pacetti (Columbine) en Mano Basiola (clown). Het tweede deel van net programma wordt gevormd door een Bieder- meyer-zangspel „Het Oude Lied" met muziek van Mozart. Het is een charmante geschiedenis van twee jonge mensen, die na allerlei ver wikkelingen elkaar vinden, dank zij hun beider bewondering voor de muziek van Mozart. Als zangso- listen treden op Julia Röntgen en Wiele Drayer. De oegeleiding ge schiedt door het strijkkwartet (en clavichord) onder leiding van Joh. Röntgen. JEUGD EN MUZIEK Morgenavond wordt in Amers foort de eerste contact-avond gehou den van de Stichting Jeugd en Mu ziek. Op het adres Dr. Nolenslaan 13 wordt een pianorecital gegeven. inji moinarrnniiTiurg— Personenauto tegen taxi Op de Burg Grothestraat voor de bioscoop, stond de taxi-ondernemer G. alhier, met z'n taxi te wachten op bioscoopbezoekers. Enige per sonenauto's naderden uit de rich ting Amersfoort. De voorste kon voor een tegenligger nog juist tus sen taxi en tegenligger doorglip pen, doch de tweede wagen kon niet biitijds remmen en botste met geweld" tegen de taxi aan. Beide wagens werden ernstig beschadigd en alleen de taxi kon met geha vende achterzijde z'n passagiers vervoeren. De andere, bestuurd door de heer R uit Amsterdam, moest met een kraanwagen worden weggesleept. Nog; tien dagen tegoed De Soester S. werd gearresteerd, daar hij nog tien dagen hechtenis muest ondergaan Hij is naar Utrecht overgebracht. Gevonden voorwerpen Grote zwarte hond; 4 sleutels aan touwtje; airdale terrier; sierspeld- je, snoer kralen; zwarte poedel; donkerrode ceintuur; geel wollen heren-sjaal; lederen bal; herenrij wiel; sleuteltje; 6 zakdoekjes; rood bruine portemonnaie met geldsbe drag; donkerblauwe ceintuur; vul pen. diverse handschoenen en wan ten Inlichtingen aan het politie bureau. De voorzitter van de NCRV, mr A. P. Roosjen kon gisteravond in de „Markthal" zeer tot zUn spyt zijn openingswoord niet richten tot een volle zaal. De „Steravond" had n.l. concurrentie, want een gedeelte van Protes tants Christelijk Amersfoort woonde in Amicitia de jaariykse C.N.V.-pro paganda-avond by. een paai jaar oorlog kan dames of heren een gratis er nog wel bij." Nee. een trip naar Londen of Brus- dergelijk fatalisme kunnen sel kan maken. wij niet opbrengen. Laten we hopen, dat we iedere week tot in lengte van ja ren de sirene mogen ho ren. zoals nu. alleen maar bij wnze van proef Dan Sirene krijgen we steeds even een prikje voor de „nooit- Het betekenisvolle werk van het N. O.G.C. verdient aller steun. Het verzorgen en pnderhouden van de ga ven der gevallen strijders is een ereplicht. Het Co mité rekent er dan ook op, dat een groot aantal stad- Op bepaalde middagen, meer oorlog" en „Verbeter- genoten zich zal aanmel- bijna altijd op Maandag, zo tussen half een en kwart voor een, soms lets ben we er vrede mee „Oranje" vroeger, soms iets later. wordt Amersfoort opge- Volgend voorjaar gaat de schrikt door 't geluid van Christelijke Gymnastiek een sirene. Het duurt maar ae-wereld-begin-bi.i-ie- zelf'-gedachte Dan heb- Klaproosdag in de weer en ploeteren Vereniging „Oranje" haar even, maar alleen de aan- De afdeling Amersfoort van het Nederlandse Oor den en dat alle Amers- foorters hun portemonnaie eens extra zullen nakijken, want in de meest verbor gen hoekjes zit wel een dubbeltje of een kwartje. Laat ook hier vele klein tjes één grote maken. Mr Roosjen: Omroep- vrijheid behouden De heer Roosjen deelde mede ver heugd te zun over het feit, dat de omroepen en speciaal de NCRV hun vrijheid als verenigingen behouden hadden De staatsomroep heeft die vrijheid vlak na de oorlog wel be dreigd. maar het principieel verzet hiertegen, mede door de brochure van pi of Gerbrandy, heeft verhoed dat de staat haar invloed in de huiskamers der luisteraars zou doen gelden. De buitenlanders, die onze studio bezichtigen zijn jalours op onze ver eniging, haar programma's en haar gebouwen. Het bezit van dit koste lijk instrument, onze eigen zender moet ons aansporen onze vereniging met ons lidmaatschap te willen steunen, zo zeide mr Roosjen. Verzorgd programma De luisteraars van de NCRV, kon den daarop volop genieten van het NCRV Vocaal Ensemble o.l.v. Mari- nus Voorberg cn de prachtige viool- soli van Ervin Sandor. Een aardige afwisseling in het programma vormde de demonstra tie van een schoolradio-les met be hulp van kleurenbeeld-projecties. De populaire vioolsoli door Ervin Sandor vormden de clou van de avond en vonden dan ook bijval met een hartelijk applaus. Het programma eindigde met de paraphrase „slaap, kindje slaap", een zeer geslaagde bewerking van Lex Karsemcyer, dat het humoris tisch gedeelte van de avond vormde en tevens een waardige afsluiting van een programma dat een geheel eigen NCRV-karakter droeg.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2