DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Eden: Eerst impasse in Korea opheffen, dan confereren Kleine lichtstraal in duistere situatie Yolksbrood duurder Bonn niet gezwicht voor Arabisch dreigement Rouwend Israël draagt dr Weizmann ten grave Ingrijpende mutaties op het ministerie van Justitie Ongeduld, slechte raadgever kampe Hoofdleider van Ambonese >en neemt ontslag Rustiger en kouder weer 12e Jaargang, no. 267 Woensdag 12 November 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TT**. TVT \7 T\ tvt* r» Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdarasche Bank - Postbus 9 Abonnemenfs- UltgRVC! 1N.V. De I1ICU.W6 xCl'S Telefoon redactie ■4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. Tot heden ver strekt de overheid op de goedko pere broodsoorten een subsidie, «•aartegenover staat, dat een extra heffing wordt gelegd op de duurde re bloemsoorten, zoals die worden gebruikt voor het z.g. luxe witte brood, koekjes, enz. Het hierdoor veroorzaakte kunst matige prfisverschi tussen het z.g. volkswittebrood en het ongebuilde tarwebrood enerzijds en het witte brood anderzijds, gaf naar het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening meedeelt, aan leiding tot knoeierijen, waarbij de subsidie niet aan haar bestemming beantwoordt. De regering is, naar dit ministe rie voorts mededeelt, daarom ge noodzaakt dit systeem te verlaten. Als gevolg van de opheffing van het kunstmatige prijsverschil zullen binnen enkele weken de maximum prijzen van het volkswittebrood en van het (bruine) kropbrood met één cent per 800 gram worden ver hoogd, terwijl het z.g. luxe witte brood tenminste drie cent per 800 gram in prijs zal kunnen worden verlaagd. De prijs van het onge builde tarwebrood behoeft niet te worden gewijzigd. Tenslotte zullen Zeeuwse bloem, patentbloem en importbloem, in prijs worden verlaagd De gevolgen van deze prijswijzi gingen, aldus het ministerie, bete kenen voor een gezin van vier per sonen, dat bijvoorbeeld acht volks wittebroden en twee iuxe wittebro den per week gebruikt, een ver meerdering van de uitgaven voor het volksbrood met 8 cent, terwijl de uitgaven voor het wittebrood met 6 cent per week verminderen. De datum, waarop deze prijswij zigingen ingaan, zal nog nader wor den bepaald. (Van onze correspondent) NEW YORK. In zijn eerste rede in de huidige zitting der Algemene Vergadering van de V.N. heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, als enige onmiddellijke doel der besprekingen het oplossen der kwestie genoemd, die het sluiten van een wapenstilstand in Korea in de weg staat, na melijk de repatriëring der krijgsgevangenen. Edens rede be vatte een element van hoop, voor wie de moed nog niet heeft opgegeven, dat de Sowjet-Unie oprecht streeft naar het einde van het geschil in Korea en niet door een verlenging van het conflict haar eigen belang zoekt te dienen. Eden deed een poging om de deur voor nieuw overleg weer te openen door vier principes te for muleren ter oplossing van het krijgsgevangenenprobleem: le. Iedere krijgsgevangene heeft het recht na de totstandkoming van de wapenstilstand in vrijheid te worden gesteld. 2e Hij heeft het recht op een zo snel mogelijke repatriëring. 3e. Het land, dat hem krijgsgevan gen maakte, is verplicht hem faciliteiten voor de repatriëring te verlenen. 4e. Het heeft niet het recht geweld te gebruiken ten aanzien van de bestemming der gevangenen. Eden verduidelijkte deze princi pes met één enkele zin: „Na de wapenstilstand mag geen krijgsge vangene met geweld gevangen ge houden of gerepatrieerd worden" Ten aanzien van het vierde prin cipe staat Rusland's standpunt diametraal tegenover dat van de rest der wereld. Er is dus wel veel optimisme nodig als men ver wacht, dat een eventuele overeen stemming over de andere drie principes Voldoende zou zijn, om ook het vierde nog eens onder de loupe te nemen, zodat eindelijk een basis voor verder onderhandelen Verdrag met Israel wordt nageleefdook in geval van Arabische boycot (Van onze correspondent) BONN. De regering hier heeft zich opnieuw bezig gehouden met de geschillen, die naar aanleiding van de overeenkomst tussen YVest-Duitsland en Israel zijn gerezen met de Arabische landen. De door bondskanselier Adenauer en het ministerie van Buitenlandse Zaken tegenover de Ara bische protesten tot nu toe aangenomen houding werd door het kabinet algemeen goedgekeurd. De Bondsregering heeft de Ara bische landen langs diplomatieke .weg laten weten, dat zij bereid is te onderhandelen over vermeende misverstanden tussen haar en de Arabische Liga, maar dan alleen in de vorm van directe onderhandelin gen met de betrokken landen. De bondsregering is niet bereid in te Gen. Schotten teleurgesteld over regeringsmaatregelen DEN HAAG. Generaal-majoor b.d. P. Scholten heeft aan dc mi nisters van Uniczaken cn Overzeese Rijksdelen cn van Maatschappelijk Werk verzocht, hem met ingang van 16 November ontslag te willen ver lenen uit zjjn functie van hoofd leider van de Ambonese woonoor den in Nederland. Naar wij verne men, is dit verzoek onder dankbe tuiging voor de door hem bewezen diensten, ingewilligd. Uit mededelingen, die de heer Scholten enige tijd geleden heeft gedaan, was reeds gebleken, dat hij teleurgesteld was over bepaalde maatregelen van de regering, die zijns inziens niet in het belang, noch van de Ambonezen m Neder land, noch in dat van het land wa ren. Met name had de heer Schol ten aangedrongen op het toekennen van de status van K.L.-militair aan de Ambonezen. Stakers in Port Elizabeth met ontslag gestraft PORT ELIZABETH. De poli tie te Port Elizabeth is Dinsdag opgeroepen toen zestig negers die door de plaatselijke autoriteiten zijn ontslagen omdat zij deel had den genomen aan de eendaagse staking, zich voor een gebouw van de gemeente in een fabriekswijk verzamelden. Zij verspreidden zich, nadat de politie was aange rukt. Er deden zich geen wan ordelijkheden voor. Eeider was hun medegedeeld dat zij als nieu we werknemers zouden worden aangenomen, zodat zij de reeds verkregen loonsverhogingen zou den verliezen. In Port Elizabeth zullen duizen den negers, die werkzaam zijn in de bouwnijverheid en 600 ge kleurde arbeiders van twee mo tor fa brieken niet worden ontsla gen hoewel zij aan de staking hebben deelgenomen. gaan op het Arabische voorstel om in afwachting van het succesvolle afsluiten van de onderhandelingen met de Arabische landen de over eenkomst met Israel niet ter ratifi catie aan het parlement voor tc leg gen. Een dergelijke procedure zou de Arabische landen immers volle dig vrij spel geven tot het voeren van een soort vertragingstactiek. Intussen blijft men in de kringen van de bondsregering niet zeer op timistisch over de wijze, waarop de Arabische Liga op het Duitse standpunt zal reageren. Men reali seert zich zeer wel, dat het moge lijk is. dat inderdaad besloten zal worden tot een afbreken van de handelsbetrekkingen met de bonds republiek, maar men vraagt zich af, of een dergelijke beslissing van de Arabische Liga door alle Arabische landen ook werkelijk zou worden uitgevoerd. Emigranten in aangereden bus kwamen nog op tijd bij vertrekkende boot GRONINGEN. Een autobus uit Stadskanaal, die Dinsdag een ge zelschap emigranten naar Amster dam moest brengen, heeft bij Smil- de een aanrijding gehad met een militaire truck. De autobus werd naar de linker wegzijde geduwd, schuurde langs een betonnen muur tje, waarvan een vijf meter lange ijzeren band los schoot. Deze band drong aan de vooron derzijde de bus binnen, boorde zich door de zitting van een (juist ver laten stoel, scheidde een daarachter zittend verloofd paar en kwam te gen het dak tot rust omdat de auto bus toen ook stilstond De emigranten hebben de reis naar Amsterdam met een andere bus voortgezet en nog net op tijd de boot naar Australië kunnen halen. zou zijn bereikt. Maar men is in de huidige situatie reeds blij met elke zwakke lichtstraal. Misschien mag men die zien in het feit. dat Eden tegelijkertijd liet doorsche meren, bereid tc zijn. Rusland te gemoet te komen ten opzichte van de Maandag door Wisjinsky voor gestelde commissie van elf. zij het ook, dat deze in een later stadium zou worden ingeschakeld dan de Russische woordvoerder bedoelde. In verband met de pogingen van India om op te treden als verzoe nende bemiddelaar in het geschil verdient in dit verband mede de rede, welke mevrouw Laksjmi Dinsdag in de Assemblée hield, ernstige aandacht. Zij wekte op, elk middel, dat tot een wapenstil stand zou kunnen leiden, zorgvul dig te onderzoeken. De door haar geoefende aandrang, om de werke lijkheid onder ogen te zien en de regering te Peking toe te laten tot de besprekingen in de V.N. mag men beschouwen als een vinger wijzing. waar een der ernstigste be lemmeringen voor de doorbreking der huidige impasse is gelegen. Men kan echter niet uit het oog verliezen, dat doorslaggevende be slissingen ten aanzien van Korea nauwelijks te verwachten zijn, al vorens Eisenhower zijn politiek zal hebben bepaald. Het Amerikaanse volk is oorlogsmoe en vrede in Korea zou een machtige bijdrage betekenen tot het streven der re publikeinse regering, zich vaster in het zadel te zetten. Men leest in de republikeinse pers weinig over bereidheid, concessies jegens de agressors te doen. In dit op zicht lijkt een voortzetting van Trumans politiek waarschijnlijk. Maar wel leest men meer en meer over de wenselijkheid van een krachtiger optreden. Alleen de naaste toekomst kan leren. of Eisenhower voldoende overwicht zal hebben, om de anti-agressie- politiek voort te zetten zonder uit breiding van het oorlogsterrein. Ook de koloniale crisis stelt de nieuwe regering voor ingrijpende Zfic verder pag. 3 FORT LAUDERDALE (Florida). Dinsdag is hier een voor de Ne derlandse marine bestemde mijnen veger (met een lengte van 144 voet) te water gelaten. DEN HAAG. Voor een periode van zes jaar is opnieuw aangewezen als lid vanwege Nederland in het Permanente Hof van Arbitrage, prof. dr J. H. W. Verzijl. Vanmiddag bommen op de „Faustus" HOEK VAN HOLLAND. In dien dc weersomstandigheden zulks toelaten zal de marine vanmiddag proberen met dieptebommen enige gaten in de romp van de Faustus tc slaan. Men hoopt hierdoor te bereiken dat de lucht uit de ruimen van het gezonken schip ontsnapt, zodat het steviger op de bodem van de Nieu we Waterweg komt te liggen en niet meer, zoals nu het geval is, door de stroom heen en weer wordt geschoven. De BPM heeft zijn tan kers opdracht gegeven in tussen havens zoveel olie te lossen, dat de diepgang niet meer dan negen meter bedraagt. De schepen kunnen dan doorvaren naar Pernis. Kamer herdenkt dr Weizmann (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In de Tweede Ka mer is Dinsdagmiddag de president van Israel dr Weizmann herdacht in toespraken van de voorzitter, mr. Kortenhorst en de vice-minister-pre sident, dr Beel. Zij spraken hun leed wezen uit over het verscheiden van hem, die zij als „een gelukkig mens" aanduidden De Tweede Kamer-voorzitter meen de dat zijn levenswerk slechts bena derd kon worden door te spreken van een wonder. Beide toespraken werden door de Kamer staande aan- aangehoord. De gezant van Israel was in een loge bij de herdenking aanwezig. Na afloop werd de verga dering voor enkele ogenblikken ge schorst. In het gehele land stond het verkeer een minuut lang stil REHOBOTH. Het stoffelijk overschot van Israël's eerste pre sident is Dinsdag ter aarde be steld. Door de opperrabijn Yitzhak Halevi Herzog werd een oud He breeuws gebed uitgesproken. De lijkkist was bedekt met de Israëli sche vlag en werd gedragen door acht kolonels van het leger, de vloot, de luchtmacht en de politie. Terzijde liepen acht generaals, die fungeerden als slippéndragers tij dens de korte reis van de katafalk, waar Weizmann sinds Zondag op gebaard lag, naar net graf dat in het. park van de ambtswoning voor de gestorven president gedol- Terwijl door het hele land de sirenes loeiden en een minuut lang het verkeer stilstond en het werk werd neergelegd van Dan tot Bersjeba, las opperrabijn Herzog enige verzen uit de psalmen voor, die zo waren gekozen dat de be ginletters van ieder vers tezamen de naam Chaim ben Ozer vorm den Chaim Weizmann, de zoon van Ozer. De begrafenisplechtigheid, die nog geen uur duurde was geheel op orthodoxe leest geschoeid, be halve het militaire ceremonieel. Langs de route naar het graf stond een erewacht opgesteld, die het DE BILT. Het K.N.M.l. deelt mede: In de algemene luehtdruk- verdeling zijn nu belangrijke veranderingen aan de gang, waardoor aan de periode met stormachtig weer voorlopig een einde is gekomen. Tweede Kamerleden krijgen hoger pensioen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft Dinsdagmiddag z.h.s. haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp tot verhoging van het pensioen van Kamerleden van 187. tot 207,50, voor elk jaar gedurende hetwelk zij lid der Ka mer waren tot een maximum van 3750.Ook de pensioenen van weduwen en wezen van overleden Kamerleden zullen dienovereen komstig gewijzigd worden. Deze ver hoging komt overeen met de op andere pensioenen reeds eerder toegekende verhogingen. Het oude depressiegebied boven Scandinavië, dat een voortdurende aantrekkingskracht uitoefende op oceaandepressies, nam in de afge lopen 24 uur snel in betekenis af, terwijl een rug van hoge druk lang zaam van de oceaan naar de Britse eilanden trok. Onder invloed van deze ontwikkeling namen de wind krachten in ons land af en werd de buugheid minder. Tijdens langduri ge opklaringen daalde de tempera tuur vannacht op verschillende plaatsen tot één a twee graden on der het vriespunt. Komende nacht zal het nog iets kouder kunnen worden. Met de „Nieuw Amsterdam" ver trok Dinsdagavond uit Amsterdam de Nederlandse revue-arlist Toon Hermans naar Amerika. Hij gaat daar nieuwe ideeën opdoen. In zijn tas had hij verder nog wat zelf geschreven materiaal voor films. geweer presenteerde Leidende fi guren in Israël en leden van het corps diplomatique woonden de plechtigheid bij. De zoon van wijlen president Weizmann, Benjamin, sprak het gebed der rouwenden uit. Daarna werden 21 saluutschoten afge vuurd. Kenia door nieuwe plaag bezocht In grensgebied beoorlogen stammen el Laar NAIROBI. De Britse kolonie Kenia wordt door een nieuwe plaag bezocht: in het grensgebied beoorlogen stammen elkaar. Op 8 November hebben ongeveer vijf tig gewapende mannen van de Gelubbastam in Ethiopië een over val gepleegd op een aantal man nen van de Gabbrastam. welke ten Oosten van het Rudolfmeer in Kenia leeft. De aanvallers werden aange pakt door een klein groepje van de Keniase kamt-lpolitie en en kele leden van de politie der stam. Vier mannen van de Gabbrastam kwamen om het leven, terwijl drie gewond werden. Van de po litie der Gabbrastam werden twee manschappen gewond. De verlie zen aan de zijde der Gelubba's zijn onbekend. DEN HAAG. Distributie en verwerking van blik is thans ge heel vrij, ook voor voedings- en genotsmiddelen. Het lichaam van prof Chaim Weizmann lag opgebaard in zijn woonplaats Rehoboth. De eerste president van Israël werd Dinsdag ter aarde besteld. Kleine zelfstandigen krijgen hogere kinderbijslag (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In de Tweede Ka mer is Woensdagmiddag een wets ontwerp aanvaard, dat tot doel heeft de kinderbijslag voor kleine zelfstan digen te verhogen n 1. voor het der de kind van 25 cent op 28 cent per dag en voor het vierde cn volgende kind van 30 cent tot 34 cent per dag. Op voorstel van de heer Schilthuis (P. v d. A.) werden bij amendement ook de in de Noodwet Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen geldende inkoopsgrenzen van 24002800 ver hoogd tot 2800—3200. Gesteund door de A R en C.H.U. bestreed mi nister Suurhoff aanvankelijk dit amendement maar hij zwichtte ten slotte voor de aandrang van K.V.P., en P. v. d. A. De V.V.D. verklaarde zich tot tegenstandster van het wets ontwerp. Lawines in Alpen maken eerste slachtoffer GENEVE. Reusachtige lawi nes in Oostenrijk en Zwitserland hebben een eerste slachtoffer ge- eist. In het Zwitserse kanton Wal lis werd tc Fionnay een 19-jarige arbeider onder de sneeuw bedol ven. In sommige delen van de Alpen sneeuwt het nu al vier dagen en nachten. Vele treinverbindingen werden verbroken, daar de hoog spanningskabels zijn bezweken on der de sneeuwlast. Ten Zuiden en ten Westen van Tirol zijn een twin tigtal dorpen van de buitenwereld afgesneden. Mr Goossen. hoofdkabinet afdeling politie heeft ontslagaanvrage ingediend (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Een verschil van inzichten in de organisatie van dc afdeling politie van het departe ment van Justitie heeft geleid tot dc ontslagaanvrage van mr J. P. G. Goossen, hoofd van het kabinet van deze afdeling. Mr Goossen heeft Nederland vele malen vertegenwoordigd op inter nationale politiecongressen. Hij is een der grootste kenners op het gebied van de internationale bestrij ding van de handel in verdovende middelen. Reeds geruime tijd konden enkele functionarissen van de afdeling po litie, waaronder ook het bureau cri minele voorlichting ressorteert, zich niet verenigen met de opvattingen, omtrent de organisatie van deze bu reaux, van mr J. van Doorn, pro- Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Koude nacht met wei nig bewolking, plaat selijk lichte vorst en hier en daar mist. Overigens op de mees te plaatsen droog weer met morgen overdag nu en dan wolkenvel den Ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Weinig wind. 13 Nov. Zón op 7 u 56 m onder 16 u 52 min. Maan op 3 u 12 m on der 14 u 52 m. Rustig weer HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren In 24 u Oslo Onbew. N.N.0.2 - D C 0 mm Stockholm Regen 0.4 3 3 KopenhagenSnceuw N. 9 2 1 Londen Onbew. W N.W. 2 10 Amsterdam Regenbui N.W. 1 Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort Mil nc hen Zürich Wenen Licht bew Windstil Onbew. W. 3 Onbew, N. 3 Onbew. N.W. 4 Sneeuw Z.O. 1 Geh. bew. N.W. 4 Regen N.N.W. 3 Geh, bew. W. 4 Regen W. 3 Regenbui W. 2 12 5 cureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof in Rotterdam, die na de liquidatie van de bijzondere rechts pleging, door de minister van Jus titie bij de afdeling politic werd geplaatst. Mr Van Doorn is thans bezig de diensten, die de recherche hulp verlenen bij het oplossen van misdaden, te reorganiseren. De heer J. A Adler, die de lei ding had van het bureau criminele voorlichting en die in de gehele wereld als een der kundigste per sonen op het gebied van falsificaties geldt, is met ziekteverlof gezonden. De heer Adler zal waarschijnlijk worden gepensionneerd. Commissaris J W. Kallenborn van de Rijkspolitie heeft zijn werk over genomen. Geruchten, die van bepaalde zijde in Den Haag worden rondgestrooid, als zouden deze verschillen van in zichten, in verband staan met het opzienbarende ontslag van de vroe; gere hoofdcommissaris in Den Haag, de heer G. W Valken, werden'ons door een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie als „nonsens" gekwalificeerd. West-Duitse gezant in Dublin naar ons land? BONN Een West-Duitse rege ringsfunctionaris heeft Dinsdag me degedeeld, dat zijn regering heeft voorgesteld om dr Hermann Katzen- berger tot ambassadeur te Den Haag te benoemen. De Nederlandse rege ring heeft daaraan nog niet haar goedkeuring gehecht. De 61-jarige katholieke dr Katzenberger is thans gezant te Dublin. WAAROM is Eisenhower geko zen als president van de Ver enigde Staten; waarom Eisen hower en niet Stevenson? Merk waardig, buiten de V.S. rekenden weinigen meer op dc verkiezing van de generaal. Men dacht aan 1948, toen Truman tegen alle voorspellin gen en verwachtingen in zijn repu blikeinse tegenstander versloeg. Het leek, dat Stevenson zijn campagne voerde onder veel gunstiger omstan digheden en auspiciën dan Truman destijds. En Stevenson maakte een zoveel evenwichtiger cn redelijker in druk dan zijn tegenstander. Zijn ho gere staatsraanskwaliteiten kwamen zo duidelijk aan het licht, dat tal van bladen en tal van vooraanstaande figuren, die aanvankelijk Eisenhower steunden, waren gaan weifelen. Wij hebben ergens gelezen, dat Stevenson tc hoog greep; dat hij een taal sprak, die teveel Amerikanen niet verstonden. Het is waar dat Ste venson houdt van fraaie beeldspraak, van schone volzinnen, van bijtende maar weinig aansprekende sarcasmen, van diepzinnige bespiegelingen- Het is ook waar, dat dit niet de wijze is, waarop men zich in het on-aristocra- tischc Amerika de meeste populari teit verwerft. Toch geloven wij niet, dat bij de verkiezingen van vorige weck deze factor doorslaggevend is geweest, al heeft ze misschien invloed gehad. Het wordt meer en meer duidelijk, dat de meerderheid van de Amerikanen Eisenhower heeft gestemd uit onge duld; ongeduld over dc lange duur van de koude oorlog en over het feit, dat het in Korea niet opschiet. Dat zou dus betekenen dat, anders dan gewoonlijk, buitenlandse kwesties doorslaggevend zijn geweest hij de presidentskeuze. Nu is dit echter maar in betrekkelijke zin waar. Men vergetc niet, dat de koude oorlog en de Koreaanse oorlog belangrijke ge volgen hebben voor de binnenlandse toestand. Zij maken dc belastingen hoger, dan ze ooit zijn geweesten er komt bij, dat dc bevolking uiterst gevoelig is voor dc verliezen, welke in Korea worden geleden. Stevenson leek teveel een voortzetter van de po litiek van Truman. Daarom kreeg Eisenhower de meeste stemmen. ONGEDULD, ongedurigheid, het zijn typische Amerikaanse eigenschappen. Men vat gaar ne taken aan, men neemt zonder be zwaar grote verantwoordelijkheid op zich, maar men wil ook graag zien dat het einddoel wordt .bereikt. Een Amerikaan rekent niet met ecuwen maar met veel kortere perioden. Vooral buiten dc steden bouwt hij zijn huis snel en slordig, omdat hij er toch niet in denkt tc blijven wonen; en hij heeft een hekel aan het plan ten van bomen, want als die groot zijn, is hij misschien al lang dood. Deze dynamische geestesgesteldheid wordt nu geconfronteerd aan liet ge duld en de hardnekkigheid van het Oosten. De Russen hebben dc tijd. Ook de Chinezen hebben geen haast. Wij willen liet niet hebben over de gevolgen van Eisenhowers zege voor dc binnenlandse toestand in de V.S. Wij willen ons niet verdiepen in de vraag, in hoeverre reaclionnaire stro mingen en strevingen het gebouw van de sociale zekerheid zullen ondermij nen, dat Roosevelt en Truman zo moeizaam hebben opgetrokken. En als wordt gezegd, dat het Amerikaan se volk door dc verkiezing van Eisen hower zich een brevet van politieke onrijpheid heeft uitgereikt, dan zou den wij willen antwoorden dat op liet gebied van de buitenlandse politiek de Amerikanen inderdaad nog zeer veel moeten leren. Voor Europa gaat het er om, op welke wijze Eisenhower aan het ongeduld, dat hem in liet Witte Huis heeft gebracht, zal trach ten tegemoet te komen. DE nieuwe president heeft gezegd, dat hij naar Korea zal gaan; maar wat kan hij duar doen? Misschien voelt hij voor een viermo- gendhedenconferentie; maar wat kan hij er uitrichten? Een staatsman die poogt, ijzer met handen te breken, sticht onheil. Wij zijn er van over tuigd, dat Eisenhower de oorlog ver foeit; maar het is onontkenbaur, dat de geestesgesteldheid, die leidde tot zijn verkiezing, de mogelijkheid van kortsluiting in zich bergt. Een snelle oplossing van de spanningen in de wereld kan maar op twee manieren worden verkregen: door toegeven of door forcering. Toegeven is, tot op zekere hoogte, verraad; forccring is oorlog. Wil Eisenhower geen van bei de, dan staat hij voor de ondankbare taak, de Amerikanen het geduld te leren dat zij door op hem te stemmen hebben bewezen, niet tc bezitten. Waarschijnlijk breken ook voor Europa moeilijke dagen aan. Mis schien zal het Amerika in toom moe ten houden, misschien zal het meer dan tot dusver op zichzelf zijn aange wezen. In ieder geval zaj dc nood zaak van de federale eenwording zich meer dan ooit doen gelden. Een eigen geluid, een eigen politiek, zij kunnen een kwestie van leven of dood zijn nu Amerika zich voor de komende jaren meer op sentimenten dan op argumenten heeft vastgelegd.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1