De oudste Zondagsschool in Amersfoort bestaat 50 jaar oect STADSVENSTER 500 Amersfoorters (met Kei) naar Bonte trein in Radio-stad Bert Brugman brengt zijn poppen tot leven Reporter op Julianaplein Rijk gevarieerd concert in St. Joriskerk 2 Uw Koninkrijk komo begon in een huiskamer Leerlingental steeg van 8 tot 600 Zoehplaatje bleek niet al te moeilijk: Julianaplein, 3x raak Kindje verkouden? N Woensdag 12 November 1952 2047 Lupardi onder zoekt het toestel, dat Rob van de mast heeft gesloopt. „Ah. dat is duidelijk," zegt hij: „dit is een kleine radiozen der, met behulp waar van men aan boord van de onderzeeboot de „Vrijheid" steeds heelt kunnen peilen. „Dus ze weten precies, hoe wij hebben gevaren en waar wij ons nu bevinden?" vraagt Rob. „Ja, en die kerels zullen nu ook wel begrijpen, waar de twee schotelmannen zijn verborgen." „Dan is het in eerstee plaats zaak die twee in veiligheid le brengen." concludeert Frank „En dan moe ten wij zorgen, dat wij die kerels in die onder zeeboot op een dwaalspoor brengen," zegt Lu- DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB pardi; „daarom lijkt het mij het beeste. wan- maakt het toestel net zo vast als het heeft ge neer wij dit zendertje weer op zijn oude plaats zeten. En wat nu! bevestigen." Rob klimt weer in de mast en I ?5 (Van een onz.cr verslaggevers) Vandaag viert „Uw Koninkrijk kome", de Ned. Hervormde Zondags school van de Leusderwijk in het Ned. Hervormd wijkgebouw aan het Laurens Costerplein haar vijftig-jarig bestaan Organisatorisch gezien is deze Zondagsschool thans de oudste in Amersfoort. Er is dus wel reden het gouden jubileum te herdenken en op sobere wijze te vieren. De jong- sten hebben ccn gezellige middag met een poppenkast, een goochelaar en niet te vergelen de nodige tractaties. De ouderen worden vanavond ver wacht. Goochelaar, film en muziek staan dan op het programma. Zondag middag zal om 15.30 uur in de Nieuwe Kerk een herdenkingsdienst wor den gehouden onder leiding van dr. A. Steenbeek. Spreker is ds L. M. S. Herfkcns van Opende. En daar het leerlingental in de loop der jaren tot 250 was gestegen, werd dit wel zeer bezwaarlijk. Het werk ging door De hulppre diker ds L. M S Herfkens, heeft zeer veel gedaan om hetgeen op het gebied van de Zondagsschool in de Leusderwijk was bereikt nog ver der tut te breiden. Samenwerking Ook na zijn vertrek, nu al weer enige jaren geleden, bleef het werk in stijgende lijn voortgaan, dank zij een voortreffelijke samenwerking van allen die bij de Zondagsschool betrokken zijn. Thans is het zover, dat niet alleen in het Wijkgebouw, maar ook in de scholen aan de Hobbema- en Buys Ballotstraat (de Finse school) door 30 leiders en leidsters aan meer dan 600 kinde ren tussen de vijf en twaalf jaar Zondagsschoolonderricht wordt ge geven. De uren zijn zo ingedeeld, dal de Jongelui Zondags van 10.30 tot 14 uur terecht kunnen. Voor de Zondagsschool „Uw Ko- Vijftig jaar geleden begon de heer Overbos in de voorkamer van zijn huis aan de Arnhemseweg een Zon- da; school met acht kinderen. In dit toen nog afgelegen deel van Amers foort hel zou nog vele jaren du ren voor van een Leusderwijk spra ke kon zijn bleek al direct grote belangstelling te bestaan voor de eenvoudige wijze waarop de kinde ren met het Evangelie in aanraking werden gebracht De heer B. v d. Hazel (vader van de tegenwoordige koster der St. Joriskcrk) kwam dc heer Overbos assisteren, en dc voorkamer bleek toen spoedig te klein te zijn. Men zag uil naar een groter gebouw en dat werd ook in derdaad gevonden aan hel. "Monni-j kenpad, Waar toen. zoals oud..mnknjk kome beslaat dus alle aan Amersfoortcrs zich nog zullen her- j inneren. een rij huizen stond die „het kippennest" heette. Men werd het eens op fc-én gulden huur pen week voor een van deze huizen. Ook werd toegestaan de tussen muur te slopen, zodat de twee kamers een zaaltje konden vor men. waar door de week ook an dere bijeenkomsten zouden kunnen plaats hebben. Dit was dus eigen lijk het eerste wijkgebouw van de Leusderwijk! De stenen van die weggebroken muur moesten zorg vuldig worden bewaard. wint daarmee moest de muur. als men het huis zou verlaten, weer wor den opgetrokken. Aldus is geschied. Omstreeks 1012 verliet men het te klein geworden kippennest om het vlak daarnaast gebouwde eerste eigen gebouw, dat „Uw konink rijk kome" heette te betrekken. Het was „het kerkje aan het Monnikenpad" waar ds W. J. Meiners ook talrijke godsdienstoefeningen heeft geleid Oud Zondagsscholieren ccn van hen is thans leider herinneren zich nog g oed de kerstfeesten die daar zo'n dertig jaar geleden werden gevierd. De kinderen kregen allerlei kleding stukken die zij dringend behoefden en in de kerstboom brandden echte kaarsen wat nogal eens een begin van brand veroorzaakte Maar de tijd ging snel Tussen de twee wereldoorlogen nam de Leusderwijk zeer snel in omvang toe. Het ging bij straten tegelijk. Gevolg: het gebouw aan het Mon nikenpad werd te klein, al ontlastte de inmiddels in gebruik genomen Nieuwe Kerk, het „oude kerkje" aanzienlijk. Het is toen vooral de verdienste van ds. A. Dönzelman wcest. dat op 15 November 1039 het nieuwe wijkgebouw aan het Lau rens Costerplein kon worden ge opend. Dit bracht voor dc Zondags school het .grote voordeel met zich. dat het onderwijs voortaan klassi kaal kon worden gegeven. Voor heen had men steeds alle kinde ren in één ruimte bij elkaar gehad. Het jaarlijkse reisje is een groots evenement voor de jongens en meisjes, en een „zware dag" voor de leiders van de Zondagsschool. Dit is een van de groepen, ge kiekt tijdens een bezoek aan Schiphol De leidster en leiders zijn: MejW. van Dijk (rechts), de heer E. Nieuwenhuis (op de trap) en de heer K. Ch. v. d. Pijpekamp (links). leiding met dankbaarheid op de af gelopen vijftig jaar terug te zien Èn moge de fraaie tekst „Laat de kinderkens tot Mij komen" die ds jongens en meisjes vandaag mee naar huis krijgen, voor hen nu en in de toekomst meer zijn dan al leen een prettige herinnering aan het gouden juibleum van hun Zon dagsschool. Gemeente-ontvangers bij N.V. Bronswerk Amersfoort heeft vanmiddag be zoek gehad van oen aantal leden van de contactgroep van gemeente ontvangers Zij waren te gast bij de N.V Bronswerk. In oe cantine werd het gezelschap ontvangen en toegesproken door de onderdirec teur, de heer A. Reeders. Het doel van de komst der gemeente-ontvan gers. allen afkomstig uit plaatsen van meer dan 40.000 inwoners, was de mechanische boekhouding in ver band met de variabele budgettering, zoals die wordt toegepast bij de N.V. Bronswerk. De heer W B A. de Graaff, die het systeem heeft ingevoerd bij dit bediijf. hield hierover een in teressante causerie. Daarna werd de ontvangers iets van de praktijk ge toond. zodat zij een goed inzicht kregen in het systeem. Zij zullen hiervan een studie maken om na ie gaan of zij in hun gemeenten even tueel een dergelijk systeem kunnen toepassen. (Van onze verslaggevers) „Luisteraars, hier In Amersfoort staan wij op een druk verkeersplein," zo klonk gisteravond de stem van Wim Kortland door de AVRO-micro- foon. De luisteraars in het land en de Amersfoortse toeschouwers in de zaal van de studio tc Hilversum waren zeer benieuwd of de drie uitver korenen, die mochten deelnemen aan de radioprijsvraag in het kader van de Bonte Dinsdagavond-trein, hun stad zo goed zouden kennen, dat zij zonder mankeren zouden kunnen vertellen, waar de reporter zich had opgesteld. Hoe deze zich van zijn taak kweet en hoe onze stadgenoten er op gereageerd hebben, daarover het volgende. eerste keer, dat er drie prijswin naars waren. In de pauze werd Jan Boots een oorkonde aangeboden door de ini tiatiefnemers van het „Kei-plan". De Kei zal hem weinig geïnteres seerd hebben, wel de inhoud, want die bestond uit doosjes met speci fiek Amersfoortse versnaperingen. Aan alles komt een eind. Zo was het ook met deze Bonte Avond. Ge zamenlijk werd de terugreis weer aanvaard. Van Hilversum. AVRO- studio. Jan Boots en de Bonte Trein werd afscheid genomen. Echter niet van de Kei. Of hij de Hilversum- Marionettentheater ontroert en boeit Starre houten poppen in het licht van schijnwerpers tot leven wekken en met bun spel een publiek boeien en ontroeren is een kunst, die slechts door weinigen wordt verstaan Bert Brugman uit Blarlcum. die gisteravond z|jn marionettentheater in Amicltia vertoonde, is een van die weinigen. Hij is er in geslaagd aan het spel der poppen, of beter: het spel met de poppen, een geheel eigen vorm te geven, die wat betreft dc techniek van i M de vertoning geheel afwijkt van het marionetten-theater, zoals we dat tot 0p Het. Julmnaplcin Er was geen vergissing mogelijk en ook de drie I voor de microfoon lieten daarover geen twijfel bestaan en vertelden de luisteraars in het land. dat de repor ter zich op het Julianaplein bevond. De zaal juichte instemmend zijn vertegenwoordigers toe en Jan Boots vond het een geweldige pres tatie, want dit was tot nu toe de Kei keerde terug naar Amersfoort Vijfhonderd Amersfoorters stapten gisteravond in zo'n „doodgewone" trein van de Nederlandse Spoorwe gen. Zij verkeerden in de beste stemming, want zij waren door de AVRO uitgenodigd om als publiek te fungeren bij de directe uitzending vanuit de studio van dc iedere Dins dag rijdende Bonte Avond-trein. Be halve hun opgewekte Zondagse ge zichten hadden zij nog iets mee genomen naar Hilversum en wel de Kei. Niet de echte, maar een na tuurgetrouw nagebootste bordpa pieren model, dat een speciaal plaatsje in de goederenwagon kreeg De Hilversummers wisten toen di rect, wat er aan de hand was. Een invasie van keistedelingen. Dat was me een feest. Op het perron werd het gevaarte uitgeladen, naar de uitgang getransporteerd en de keien- i trekkers formeerden daarachter een 1 soort feeststoet en marcheerden zo dwars door radiostad naar de studio Natuurlijk ontbrak de muziek niet. evenmin de belangstelling langs de weg, want „dat benne Amersfoor ters. ze hebben de Kei meegenomen" klonk het uit Hllversumse monden. Bij de ingang van de studio werd het „brok graniet" voor de trappen opgesteld en kon worden bewonderd door Spekkie's volgelingen, die naar binnen schuifelden. Nou. de luisteraars in het land hebben kunnen horen. dat er Amersfoorters in de Bonte Trein meereden als passagiers, want om vijf minuten over acht applaudis seerden zij ,.kei"-hard, toen de klan ken van het bekende lied door de „Zaaiers" ten gehore werden ge- bracht en Jan Boots het programma Hermandad ^keken belangstellend aankondigde. Massazang, uitgevoerd toe- Het -spelbegon pas goed toen door een volledig Amersfoorts ge- wim Kortland met zijn zender ging mengd koor vormde alzo een dave- Iepen. Zijn „gesproken woord" werd rende ouverture en toen zat de stemming er meteen in. Drie prijswinnaars En al spoedig kwamen drie stad genoten voor microfoon en voet licht Wim Kortland stond ergens in AmeVsfoort en gaf een uitleg \an de plek, waar hij zich bevond. Niet al leen het drietal, maar de gehele zaal zat „zwaar" te puzzelen. Toen gewag werd gemaakt van een auto matiek en een apotheek, was het al spoedig duidelijk en de rijen vertel den elkander fluisterend ..Hij staat Waar zij vandaan kwamen, je be grijpt het niet, maar toen Jan Boots in de A.V.R.O-studie zei- „Over naar Amersfoort" en Wim Kortland, als journalist verbonden aan het Algemeen Dagblad, met een minus cuul zendertje voorzien van een grote verchroomde microfoon be gon: „Hier in Amersfoort slaan wij op een druk verkeerspelin kwa men de mensen van alle kanten aangelopen, 't Was of men rook. dat er op het Julianaplein iets „te doen" was. Vooral de jeugd vond het prach- j tig. 't Jonge-jonge, dat was nog eens wat. Een grote radiowagen, mannen die met laddertjes op de cabine klommen, antennes uitscho ven, snoeren uit rolden en wat dies meer zij. Zelfs enkele leden van mers te zwaar op de maag lag, of dat hij de Amersfoorters te dierbaar was, wij weten het niet, maar een feit is, de Kei werd niet vaarwel ge zegd. Hij zal gedacht hebben „samen uit. samen thuis, mijn thuis is Amersfoort" en ging weer net zo mee als hij gekomen was. Aldus keerden vijfhonderd Amersfoorters en één Kei op hun basis terug. Kind na val op stenen overleden ELBURG. Maandagavond werd het gezin van de melkrijder D. uit de Flesch, wonende in de buurtschap Oostendorp, zwaar ge troffen. Bij het spelen is hun 6-jarig dochtertje met het hoofd op een hoop stenen gevallen. Het kind is vrijwel onmiddellijk aan de be komen verwondingen overleden. Wie geeft inlichtingen over Van Laar? De politie te Amsterdam maakt be kend, dat enige maanden geleden door een onbekende man zich noemende Van Laar bij een drukker te Am sterdam dertig diploma's werden be steld. welke diploma's aan hem zyn afgeleverd en die hij slechts gedeeita- ltfk betaalde. Deze diploma's zijn blijkens de tekst bestemd voor elcctro-technlci. die in i Juli 1952 examen hebben gedaan; ze zijn uitgevoerd in zwart en rood en vermelden diverse namen van Inge nieurs. waaronder een vertegenwoordi ger van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van het Nederlands Instituut voor Middelbaar Technisch Avond Onderwijs, zijnde de instelling die het diploma verstrekt. Onderaan het diploma ls ruimte gela ten voor de handtekening van de di verse vertegenwoordigers, Bij onderzoek ls gebleken, dat alle namen zowel bij het Koninklijk In stituut van Ingenieurs als bij het Mi nisterie van O.. K. en W. onbekend zijn. terwijl ook het Nederlands Insti tuut voor Middelbaar Technisch Avond Onderwijs onbekend is. zodat vermoed wordt dat met deze diploma's zwendel wordt bedreven. Gedacht wordt aan de mogelijkheid dat emigranten, die ten behoeve van de autoriteiten van 't land waarheen zij emigreren een bewijs van vakbekwaam, held moeten overleggen, de afnemers van deze diploma's zijn. Eventuele inlichtingen die tot ophel dering van deze aangelegenheid zouden kunnen leiden, worden gaarne door de Commissaris van Politie te Amersfoort ingewacht. De heer B. v. d. Hazel, een van de twee mannen die in 1902 de Zondagsschool „Uw Koninkrijk kome" hebben opgericht. dusverre kenden. Men verwarre dit marionetten theater niet met de populaire pop penkast. al heeft het er uiterlijk veel van weg In wezen verschut het er even veel van als bijvoor beeld het cabaret van een Wim Kan van dat van een Lou Bandy Waarmee niets ten nadele gezegd 7.ij noch van Bandy, noch van Jan Klaassen en Katrijn. De gebruikelijke techniek van het marionettentheater is die van dra den, waarmee de ledematen der pop pen worden bewogen. Zo is ook Bert Brugman begonnen. Het nadeel van dit systeem is echter, dat ae be wegingen van de poppen vaak wat houterig zijn. Brugman heeft dit bezwaar gezien, en een oplossing gezocht. Hij heeft die gevonden ook, door min of meer terug te vallen op de ouderwetse poppen kast, waarbij een hand in de pop. wordt gestoken. Bert Brugman »s verder gegaan. Een nand in de pop. voor de bewegingen van romp en hoofd en voor hel openen en slui ten van de mond; de andere hand aan twee stokjes voor de bewegin gen van de armen. Het resultaat is een zeer soepele vertoning met na tuurlijke gebaren, aie het rhythme van de muziek of van het gespro ken woord uitstekend volgen. Een bijzonder effect geelt bovendien dc synchrone beweging van de mond. Het programma van gisteravond vermeldde vóór de pauze de opera Paljas van Leoncavallo. Brugman maakte hierbij gebruik van gra- mofoonopnamen der grootste ope- ravertolkers; koor, orkest en solis ten van de Scala e Milaan. Een ♦grootse muzikale vertolking, per feet via een „tape-recorder" weer gegeven. Het bleef echter geconserveerde muziek; tot het ogenblik, waarop Paljas voor het doek verscheen en zijn proloog inzette. De nog wat roezemoezige zaal verviel in een bewonderende stilte; men ervoer plotseling het wonder. Het waren geen poppen, die men hier aan schouwde, maar zangers en zangc lessen, die met expressieve gebaren uitdrukking gaven aan hun gevoe lens. De ontroering, die zich van het publiek meester maakte, bleef tijdens de gehele voorstelling. Na de pauze, bij een vrolijk zang spel met muziek van Mozart, was de sfeer anders, maar ook toen boeide de vertoning van Frieda en Bert Brugman door frisheid en ori ginaliteit. Een stormachtig applaus, dat het karakter kreeg van een ovatie, bewees hoe zeer de volle zaal genoten had. Een succes; ook voor de Amers foortse Gemeenschap en de Neder landse Reis vereniging, die deze avond organiseerden. t N opgevangen in de radiowagen vandaar telefonisch naar de studio doorgezonden. Tegen halfnegen klonk dan: „Hier in Amersfoort slaan wij op een druk verkeers plein waar dagelijks vele automo bilisten over de klinkers rijden. Er komen hier vijf wegen uit. Op 't be tegelde middenpleintje staat voor de vele weggebruikers een A. N W. B.-wegwijzer en een boom Er zijn hier verschilende winkels waar van alles te verkrijgen is, o.a. een automatiek, een apotheek, een kle dingmagazijn etc. Er zijn bushaltes voor de V.A.D. Och. toen wist men het eigenlijk wel. Kon dat er gens anders dan op het Juliana plein zijn? De drie deelnemers aan de wedstrijd „Kent u uw stad" ant woordden in de studio dan ook prompt: „het Julianaplein" Allen kregen zij een fraaie prijs over handigd voor hun „heemkunde". Behoud van TOV is culturele winst Een rijke verscheidenheid van composities en een afwisseling van koorzang, orgel en fluitspel bood ons gisteravond het concert dat in de St. Joriskerk gegeven werd door Willem Hulsmann torgel), de Toon kunst Oratonumveieniging o.l.v. Adriaan C. Schuurman, Henk Kwak kel (bariton) en Barend Schuurman (fluit". Het programma bevatte wer ken uit een periode die zich uit strekt van de 16e eeuw tot heden, en de eerste stijl die de aandacht vroeg was die van J. Pzn. Sweelinck (15621621). De organist opende met de ..Fantasie op de manier van een echo" waarin van de grote re- gistratiemogelijkheden die dit stuk biedt een goed gebruik was ge maakt. Het Toonkunstkoor, dat hier bij aansloot met Psalm 100 van de zelfde componist, bleek de moei lijkheden. die onlangs het voortbe staan ervan bedreigden, weer ge heel te boven te zijn gekomen. Hoe wel pas in het laatste stuk van de avond de koorklank zich in volle rijkdom ontplooide viel ook in Sweelinck veel te genieten. De Barokstijl, die na Sweelinck met een drietal wei ken vertegen woordigd was. werd ingeleid met de Sonate in F gr. t. van Loeillet voor fluit en orgel. De jeugdige Barend Schuurman heeft met zijn fluitspel de aanwezigen zeer ge boeid. en getuigenis afgelegd over grote gaven te beschiken. Zowel in Loeillet als later in de „Aria" van Herb was zijn spel zuiver en fraai van toon. en al gelukte nog niet al les. er was alle reden tot enthousias me over deze prestatie. Advertentie (l M Dan rug, keel of borstje inwrijven met A brand-jaren en bij verge lijking met het heden is melijk in collega's mond dat het cr veel op lijkt dat vol landen een kies, waar deling plaats. Er was na- bij de directeur in hoogst eigen persoon zijn op- bef tegenwoordig maar een ..dooie uitgebluste" boel is. Wij krantenmensen moeten erkennen, dat we tegen woordig maar erg weinig in het verstand zich op wachting maakte. Hij zag er niet uit als een artist, dusdanige onrustbarende doch "verklaarde zulks wel wijze begon op te hopen, te zijn en 'toonde daarbij dat er een uitweg moest worden gevonden. De on- met rook- en schroeilucht willige „verstandelmg" behalve van sigaar, si- ging het zoeken in de rich- garet en pijp dan ting van collega's wang, een onbeduidend geel zeepkist.ie. het voornaam ste attribuut van zijn levensgevaarlijke toer. „Kijk," zei hij legen de di- Klop even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: tedere morgen van tien tot twaalf uur. waar inmiddels het man netje vrij opgewekt weer uit oprees. „Mankeer je niks, heb je dan niets gebroken": aanraking komen Dat is die prompt ging uitzetten, reeteur. „De bedoeling is schreeuwde de directeur. voor 'n deel nok de schuld met alle pijnlijke gevolgen deze, dat ik helemaal naar „Hoe doe je dat? Dat is van de brandweer zelf, van dien. De kies-eigenaar boven klim en dan met verschrikkelijk. Dat moet gnerl bedoeld natuurlijk, kon haast niet meer lachen, mijn hoofd naar beneden ik hebben." En terwijl hij want de strenge voor- zelfs niet bij die schaarse spring in dat kistje." „Je schriften en het voort du- gelegenheden, dat het fijne zult dood zijn," antweord- rende toezicht op dnale- van de humor toch nog door wist te dringen tot de ving daarvan, verhinderen de de directeur beslist, „maar als je er op staat meergenoemd rond beest te overbelaste kies des ver- wil ik het wel eens zien. Brand kraaien. Er zou in deze tüd weinig eer te behalen ziin met b°f aanleggen van zo'n np EE. op het moment is nergens brand, maar S.V.K. kreeg dezer dagen een knipselboek in handen van iemand, die er zich speciaal op toegelegd -f bad alle dagblad-artikelen, die maar iets met brand uitstaande hadden, te ver- ■amelen In dikke boekou journalist. Wn dachten brandhoek. Manr vroerjer.collega ter redactie, de lip kleine en firntr. binnen- pCn nog bebloed, de spraak en buiten-, uit- en inslaan de branden bij de vleet, in alle soorten en alle ma ten. Wij lazen zelfs van branden, ontstaan in een de blik, die wilde „kijk eens in de poppetjes van m'n ogen". Daar keek de duikelaar bezorgd af klopte informeerde hij sluw „W/at moet je hebben als gage? Ik had gedacht driehonderd gulden per zei het avond." „Nee." zei het mannetje en vertrad zich wat. „Vierhonderd," viste de ander „Och nee," mompelde de zeggen midden op de Bühne, greep typische bezoeker, een touwladder en klom langzaam naar het hoogste slands. Het werd te erg, „Ik sta maar zoals gezegd, hij is mannetje. „Het is de groot- er uit en opgelucht kwam ste toer. die ooit vertoond is. Ik ben d enige die het doet, ziet U?" Hij draaide verwrongen, maar met een zich om en zette het kistie S.V.K. toen in en hij las punt. U begrijpt dat de er de opluchting uit. Want commandant. je zou hna.it bcholve u achlkamcrmarle- zeggen En dan verder op: drie mensen gewond en man beneden het bang te moede werd, maar hij kon het wel. wij behoren tot. een ander soort. Maar dat snort is altijd wel haantje- de-voorste oeweest als haantje-de-rode feest vier de. zijn bladzijde voor blad zijde, keurig op volgorde van de data. de brand-ver- slagen ingeplakt. Er is een compleet overzicht ont staan, dat speciaal het tijd vak van 1930—1940 be handelt en waaruit blijkt, dat de Rode Haan meerde re malen gekraaid heeft, doch zelden victorie, want de Amersfoortse brand- Maanden heeft collega van weermannen waren te al- S.V.K. er mee lopen tob- len ti,}de paraat. Maar wat ben. Reeds in Mei had hij echter wel opvalt bii bet de tandarts opgebeld en lichte beroerten plaatse levenloos aange troffen behandelden had collega ook het trekken zelf met succes doorstaan. Nu lacht hij weer en be „Zeshonderd dan" smeek te de directeur. Toen bleef het ventje resoluut voor hem staan. „Ik doe het niet." zei hij beschroomd. „Je doet het niet?????" ter den van zijn bravourstukje schreeuwde het machtige en keek dus ademloos en bijzonder onzeker toe. „Staat 't kistje er nog?" lingen bestaande uit op- zijn vreemde bezoeker nu wekkende gesprekken over toch niet meer terug hou- opperhoofd „Je bent gek, gewoon. Zoiets hebben ze nog nooit gezien. Je kunt riep het mannetje. „Hou je er goud mee verdienen!' dan vast. gint zelfs gewoon te pra- Een-twee Daar gaat-ie drie!" Kies Hij is er uit. Eindelijk. gebleven mag zijn S.V.K. droomde. Het was maar een heel „Kijk, het zit zo." sta melde het mannetje. „Ik doe het toch maar niet, want het is de eerste keer, dat ik het deed en, zie je. de lucht en kwakte toen het is me TOCH niet zo haarfijn uitgekiend met 'n goed bevallen Artist vreselijke slag in het zeep- De wind rukte aan het kistje. ten. Van het meegetrokken Met een enorme afzet verstand is helemaal niets dook hij omlaag, suisde 'n te merken. Waar dat wel seconde als een bom door dat ik het deed en, zie je. raam. S.V.K. schrok wak- „Lieve hemel," dacht de ker: Geen directeur, geen directeur, „die is dood" artist, geen kistje Alléén De organist Hulsmann had deze avond nog twee grote orgelwerken op het programma staan: de Toccata en Fuga in F gr. t. van J. S. Bach en het choral no III van C. Franck. Beide composities heeft hij zeer boeiend voorgedragen, de reeds vroe ger opgedane indruk bevestigend, dat Amersfoort met zijn komst niet alleen een kundig speler, maar bo venal een fijngevoelig kunstenaar in zijn midden heeft gekregen. Het koor, begeleid door orgel, deed zich horen in Purcell's „O sing unto the Lord", waarbij de bariton H Kwak kel de solistische gedeelten zong. Hoewel een keer de onderlinge zui verheid van orgel en koor niet klopte, en de onderbreking van het werk door kleine pauzes het grote verband wel eens dreigde te ver- storen, kwam de majesteit van Pur cell's koorstijl toch goed tot zijn recht. Henk Kwakkel wist zijn mooie baritonstem de juiste hoe veelheid expressie te geven, die deze stijl vereist. Zijn korte soli, die telkens de koorzang afwisselden gaven een gunstige indruk van zijn zangerscapaciteiten. Het „Te Deum Laudamus" van H. Andriessen besloot het koor deze avond. De voortreffelijke lei ding van Schuurman maakte dit werk tot een groots slot van het programma. De koorklank viel hier in meer nóg dan te voren op door glans en helderheid, en ondanks de vaak zeer forse orgelpartij bleek het volume van het koor voldoende om zich hierboven te verheffen zonder dat geforceerd behoefde te worden. Met de prestaties van deze avond hefebcn koor en dirigent bewezen, dat het behoud van de Toonkunst Oratoriumvereniging voor Amers foort een culturele winst van be lang is. M. C. KUYPER Noteert IJ even GRAND THEATRE: Van 7 t.m. 12 Nov. „Morgen is het tc laat". Toegang 14 jaar Aanvang. Zo. 2.-. 4.15. 6 45 en 9 uur Overige dagen 2 30. 6.45 en 9 uur Donderdag 13 Nov. aanvang 8 uur de Italiaanse Opera met „Ri- goletto" CITY THEATER. Van 7 t.m. 13 Nov. „The African Queen". Toegang 14 jaar. Aanv.. Zo. 2.-. 4 15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 3 uur REMBRANDT THEATER* Van 7 t m. 10 1 Nov. „Piraten Koningin" Toegang 14 jaar Van 11 t.m. 13 Nov. „Nood lot in de Woestijn" Toegang 14 jr. Aanv Zo. 2 -. 4.15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van 7 tot en met 9 Nov „Circus Arena". Toegang 14 jaar. Van 10 tot en met 12 Nov „Het kind dat haar werd gegeven" Toegang 18 jaar. In de Donderdag-cyclus 13 Nov. „Onder Moeders vleugels" Elke leeftijd. - Aanvang: Vr 8 uur. Za en Do. 2.30. 6 45 en 9 uur Zo, 2.-. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov dagen 2 30 en 8 uur. 12 NOVEMBER. Woensdag Amlcltla. 20 uur Toneelvoorstelling door het Amsterdams Toneelgezelschap. Geb Vrijz Herv., 20 uur Ned Prot. Bond W. Berkhemer over de ge schiedenis van Absalom d.Oranjeboom. 20 uur. Contact avond Motorclub AMAC. 12 NOVEMBER, Donderdag Amici- tia. RAO-avond. Reg. Geneeskundi ge Troepen Zaal Emmakerk, 19.30 uur Weg en Toekomst 3de uur „De Wonderbare bewering van de Gemeente" 14 NOVEMBER. Vrijdag - Gcb. Vriji Herv 2u u.. Concert Kleine Kunst kring Hctel Monopolc, 10—13 en 14—17 u Ba/.ir van de vereniging „Arbeid Adelt" en „Tesselschade" VRIJDAG EN ZATERDAG. 14 en 15 November, gebouw Irene clubten- toonstelJing Konljnenfokvereniging 15 NOVEMBER. Zaterdag Amlcitia. 20 uur Feestavond Amcrsf Man nenkoor Markthal. 19 30 uur Chr Muz Ver „Hosanna" Jublleumavond ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan. KAB-gebouw. 20 uur Ons Vrije To neel met Vlammende wieken" 15. 17 en 18 NOVEMBER - Academie voor Beeldende Kunsten van 2.30— 5 uui en van 7 10 uur Tentoon stelling „Het Goede Kinderboek". snuffelen door de knipsel- gisteren al vond de behan- klein mager mannetje dat Hij rende naar het kistje, maar de wind, buiten. Burgerlijk stand Geboren Christina Corry. d. van C Corte en C E Mcijlof. Petroneila Jo- hanna. d. van N. Zuijdendorp en E. Ou verkerk. Getrouwd: W Kerkhof en A M E. Vos. A H. Groene veld en E A. A. v. d. Veen Overleden Jan Venema. 70 jr ongeh Wilhelm Anton van Asch. 38 jr.. geh met J. G. Stalenhoef.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2