Nieuw legerplan vindt steun ii drie Kamerfracties bij MM terstond STEGEMAN GELEZEN - Berucht oplichter te Apeldoorn gepakt P. v.cl.A. pleit voor spoedige ratificatie EDG-verdrag fèpka De echte Voorts en gewogen Waardering voor minister heeft overhand op critiek Grieperig AKKERTJES Au// Belgische regeringsveste bedreigd door stormloop Doodgewone vervalsing tot stunt opgeschroefd Eden spreekt over Korea Vijf waarschuwingsschoten na achtervolging per fiets Woensdag 12 November 1952 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN IIAAG. Bij de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine in de Tweede Kamer waren de woordvoerders van de drie grootste fracties, de heren Fens (KVP), V or rink (PvdA) en Roosjen (AR), Dinsdag vrywel eenstemmig in hun goedkeuring van het nieuwe legerplan (drie divisies) van minister Staf. Doch tegelijkertijd hadden zy critiek op de lichtvaardigheid, waarmee het. thans losgelaten, vyf-divisie-plan des tijds moet zijn opgesteld. „Hold Fast", zo waarschuwde de lieer Fens, „begint in Europa een ironische uitdrukking te worden. Houdt aan de nieuwe koers nu toch werkelijk vast." De heer Vorrink sprak uitvoe rig over de betekenis van de Euro pese Defensie-Gemeenschap, welke hij beschouwde als een dienend orgaan, ondergeschikt aan de NATO Naar zijn oordeel zou Ne derland het diep-ingrijpejj.de EDG- verdrag zo spoedig mogelijk moe ten ratificeren, onder aantekening evenwel, dat daardoor de grondig heid der parlementaire behande ling niet zou mogen lijden. Zolang West-Duitsland niet bij de Westelijke defensie is inge schakeld, zo betoogde hij, kan de Elbe-lijn niet als verdedigingslijn in aanmerking komen. Daarop moet worden aangestuurd. In af wachting daarvan onderstreepte hij het Europees belang, dat ge moeid is met de verdediging van Nederland als een bruggenhoofd. Zoals de heer Fens reeds had gedaan, zo uitte ook de heer V e r- meer (PvdA) critiek op ver schillende perspublicaties over de oefening „Hold Fast". Betoogd werd, dat daarvan een defaitisti sche, denigrerende werking was uitgegaan, waarvan minister Staf ad< Li ge gevolgen zou hebben on- dervo dén bij zijn werk op inter nationaal terrein. Voorts vroeg de heer Ver meel inlichtingen over de omstan digheden, waaronder het overlij den van de eerst gedeserteerde en daarna gearresteerde dienst plichtige A. Möllering had plaats gevonden, aangezien de commu nistische pers daarvan ophef heeft gemaakt. Mr Roosjen was misnoegd over de ruime bezetting en geringe arbeidstaak van verschillende mi litaire rechtbanken. Met klem kwam hij op voor maatregelen tegen dienstweigeraars, die blijkens een mededeling van minister Staf, als grondwerkers te werk gesteld, zeer onvoldoende prestaties leve ren en zich bovendien in de kam pen onordelijk gedragen. Tenslotte was er dan nog het debuut van de heer E. V i s c h. de nieuwe luchtvaartexpert van de KVP. die zich bij de heer Vorrink aansloot in het verlangen naar een (Advertentie l. M.) PAS T I L L. E S TEGEN VERKOUDHEID Het ligt voor de hand, dat de Utrechtse hoogleraar prol', dr UI. Langcvcld zijn „Beknopte theore tische pacdagoglek" (Wolters Gronin gen; prijs I 3.754,25) voor vaklieden heelt geschreven, d.w.z. voor hen. die zich met de studie der opvoedkun de bezig houden o£ zouden moeten houden. Dal zijn er evenwel zeer ve len. m de eerste plaats wel degenen, die er hun beroep van maken jongeren te onderwijzen of (en!) op te voeden. Voor dezulken is een theoretische pae- dagogiek. die het studievak als een ge ordend geheel van kennis ontvouwt, onmisbaar. Want ook een practische bcoelcning van een vak wil zij verant woord zijn. kan niet zonder de grond- leggcnde theorie Langeveld. die niet al leen een enorme kennis en belezenheid, gepaard aan een helder inzicht heelt, maar bovendien de kunst verstaat een moeilijk probleem in een vlotte, soms geestige verteltrant uiteen te zetten, heelt met dit boek inderdaad voor ons land in een behoefte voorzien. Het vat de voornaamste problemen (doel. moge lijkheid. noodzakelijkheid, grenzen, mid delen der opvoeding, alsmede haar wijsgerige grondslag) in 150 bladzijden samen en geeft tot slot behalve uit stekende registers en uitvoerige kant tekeningen een beknopte doch voortref felijk samengestelde lijst van literatuur, die ongetwijfeld geraadpleegd zal wor den door de velen, die hi.i met zijn boekje aan het denken zal zetten. JOURNAAL Wie de naam van het dierenboek „Jeugd Brehm", dat onlangs bii Schel lens Glllay te Amsterdam verscheen, tegenkomt, zal hoe kan het anders denken aan een bock voor kinderen Hij wordt daarmede de dupe van een be treurenswaardige fout. De „Jeugd Brehm" is een bock voor kinderen b.v van de leeftijdsgroep van 10—14 jaar om uit voor te lezen Het is ook een boek voor de rijpere JeuEd om zc-lf te lezen maar het is niet in de laatste plaats een boek voor volwassenen, die zich voor de dierenwereld interesseren, die zich afgaande op do titel wel licht een boe.end boek zouden laten ontgaan. De „Jeugd Brehm" is onder supervisie van r A. F. Portielje samen gesteld naar hot Duitse standaardwerk in 10 delen „Tierleben" door Alfred Brehm en het is een bijzonder boc-iend boek geworden. Zo boeiend als de ra diopraatjes over dieren van dr Portielje. die met dit boek gemeen hebben dat zii de nieuwsgierigheid naar en de liefde voor dc dierenwereld prikkelen, De samensteller van dit boek is K. L. Kuch. Talloze voetnoten van dr Por tielje evenals veie illustraties ondersteu nen de tekst. (Prijs 12.50) Van de hand van Kees liane is bil Van Holkema W'arendorf ln Amster dam een vierde druk verschenen van zijn encyclopnedische hoek voor natuur vrienden „Van Dier en Plant - Water en Land". Het is een bewonderenswaar dig boek door de enorme hoeveelheid feiten, die c-r binnen het bestek van ruim 600 pagina's over alle facetten van de natuur in zijn ondergebracht én door dc levendige boeiende stijl waarin Hana zijn kennis uitdraagt Het is zc-er ruim van illustratiemateriaal voorzien. (Priis 14.00). Ook bij de uitgeverij J. II. Kok in Kampen verscheen een boek voor na tuurvrienden. te weten „De wel in" door L. J. Goedenïondt cn J. G. Th. van Nes. Ook hier verduidelijken vele llustratles de tekst Het is als con kleine ontdek kingsreis door een gebied waaraan vaak de aandacht van natuurvrienden voorbij gaat. (Prijs I 5,75), staatssecretariaat voor de Lucht macht. Zorg sprak hij uit over het trage tempo waarin Fokker de be stelde Gloster Meteors aflevert.. Er is nu reeds een achterstand van zeven maanden en het ging hem bepaald te ver, dat Fokker nu had beloofd in 1954 in plaats van 1953 gereed te zijn, mits de staat het overwerk zou betalen. Naar zijn oordeel was het gewenst, dat op korte termijn de meest ge schikte types in Canada en Ame rika zouden worden aangekocht. Temeer waar Fokker dagjagers maakt en de eventuele vijand ook wel eens des nachts zou kun nen komen. Hij juichte het toe, dat in verband met het hoge on gelukspercentage met straaljagers de diensttijd voor het vliegend personeel zou worden verlengd. Maar hij meende, dat dan vooral zou moeten worden gelet op ver hoging van het aantal vlieguren, iets waaromtrent hij in verband met het aantal instructeurs en de hoeveelheid materieel enige twijfel koesterde. LANDBOUWA VOND JE IN DE KAMER Dr Vondeling (PvdA) vraagt toelichting op verhoging van de broodprijs (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Dinsdagavond werd minister Staf en zyn staatssecre tarissen een adempauze gegund en moest minister Mansholt de land- en luinbouwspecialisten uit de Tweede Kamer aanhoren. De waardering had de overhand op dc critiek, al deden de recente mededelingen over de broodprijs dr Vondeling (PvdA) verlangen naar nadere toelichting. Dr Droesen (KVP) had daaraan geen behoefte. Met de heer Den Har tog (WD) sprak hij echter verwondering uit over de huns inziens te lage tarweprys. Hij hoopte, dat de minister geen beslissing over de melkprijs zou nemen zonder overleg met de Kamer. Het punt, waarop dr Vondeling zijn critiek richtte, betrof de soms wat passieve houding van de be windsman tegenover de Stichting van de Landbouw Naar zijn oor deel moest de doelstelling van de landbouwpolitiek scherper om schreven worden. Hij signaleerde een stilstand in de ontwikkeling en hij vroeg zich af of door „meer jarige" plannen het gevoel van on zekerheid dat in de landbouw heerst niet zou kunnen worden tegengegaan. Of is de landbouw niet gerust op het aanblijven van minister Mansholt? Dr Vondeling meende nl dat als de Kamer zich zou verzetten tegen een effectieve prijscontrole op landbouwgronden, de minister er dan wel eens het bijltje bij zou kunnen neerleggen. Deze opmerking vond de heer C. v d. Heuvel CAR) niet op zijn plaats. Lachend sprak hij over opruierij van dr Vondeling. En de heer Droesen liet zich door dr Vondelings opmerkingen ook niet weerhouden om te spreken over de z.i. te lage pachtprijzen in be paalde streken des lands. Een ander punt, dat de belang stelling trok, was de zorgwekken de ontwikkeling van de werkgele genheid in de landbouw. In dit verband drong de heer Vondeling aan op het in overweging nemen van een 'verbetering van het bouw plan. het scheuren van grasland, controle op doelmatig grondgebruik en het verstrekken van credieten voor het uitvoeren van boerenwer ken. Ten aanzien van deze boeren werken bepleitte de heer v. d. Ploeg (KVP) dat de verant woordelijkheid daarvoor aan de ondernemers zelf zou worden ge geven. De export gaf aanleiding tot het uiten van onrust over de soms in het buitenland opduikende neiging tot het opwerpen van handelsbe lemmeringen. De heer C v. d. Heuvel bepleitte een weerstands fonds, waaruit de tuinbouw kan (Advertentie LM.) Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee en een paar ..die helpen direct! J „Nieuw Amsterdam" heeft hoofdstad weer verlaten AMSTERDAM. Sinds Dinsdag avond is er een leegte in de Am sterdamse Coenhaven, waar Zater dagavond het grootste schip van ae Nederlandse koopvaardijvloot, de ..Nieuw-Amsterdam" ligplaats had gekozen, omdat de Nieuwe Water weg voor deze oceaanreus voorlo pig niet toegankelijk is. Nog geen 70 uur heeft de hoofdstad het 36 667 ton metende passagiersschip van de Holland-Amerika Lijn gastvrijheid mogen bieden. Dinsdag hebben zich ongeveer 530 passagiers op de .Nieuw-Amsterdam ingescheept. Om half zeven werden de trossen los gegooid en wendde de „Nieuw-Amsterdam" de steven, daarbij geholpen door zes sterke sleepboten. worden geholpen als de export door handelsbelemmeringen in ernstige mate zou worden bedreigd Dat had hij liever dan de memo rie-post. welke nu op de begroting is uitgetrokken. Weekstaat Ned. Dank Deviezen en goud nu 3553 millioen AMSTERDAM. De goudvoor raad van de Nederlandse Bank is ge stegen met 6'/: millioen gulden. Aan gezien de netto deviezenreserve ook toenam, en wel met 23 millioen, zijn goud en deviezen samen nu opgelo pen tot het recordbedrag van 3553 millioen gulden. (Advertentie 1. M.) fp 3 S Mt/JN HARDT Chlorophyll-tandpasta bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 - 95 - 70 cl bu Apothekers en Dtosisten, (Advertentie l.M.) Oppositie vastbesloten katholiek kabinet ten val te brengen (Van onze correspondent) BRUSSEL. Gisteren, op dc tweede Dinsdag van November, de door de grondwet daarvoor aangewezen dag, die ditmaal samenviel met de her denking van de wapenstilstand van 1918, werd het nieuwe zittingsjaar van het Belgische parlement geopend, zonder de ln andere landen gebruike lijke pracht cn praal en zonder een in België onbekende troonrede. Alleen ongeveer 150 met rouw- doek omfloerste vaandels van va derlandslievende organisaties waren als een zwijgende demonstratie te gen de clementiepolitiek van de re gering voor het parlementsgebouw opgesteld. Zy bewezen, dat de te genstellingen. die in het afgelopen parlementaire jaar de Belgen zo sterk verdeelden, in het nieuwe zich nog zullen toespitsen. Ook een simpele formaliteit als de herkiezing der bureaux van Ka mer en Senaat, bracht dit aan het licht. De beide katholieke voorzit ters, de heren Van Cauwelaert en Struye, werden wel herkozen, maar niet dan nadat de oppositie van haar verbittering blijk had gegeven over het feit. dat de Christelijke Volkspartij na haar nederlaag bij de gemeenteraadsverkiezingen zich aan de macht blijft vastklampen en van nieuwe parlementaire verkie zingen niets wil weten. Nu zij. naar is gebleken, bij de jongste volks uitspraak op niet meer dan 43 pro cent der stemmen kan rekenen, en zij toch nog de voorzitterszetels van de beide vertegenwoordigende licha men voor zich wenst te reserveren, meende de voorzitter van de socia listische Kamerfractie, Bohy, van Bij autobotsing drie zwaargewonden DIEMEN. Op de Muider- straatweg kwam Dinsdagavond de met grote snelheid in de richting Bussum rijdende sportauto van de chirurg Houtappel te veel op het linker weggedeelte. Daardoor bots te zij op een personenauto, die uit tegenovergestelde richting kwam, De inzittenden van deze wagen, het echtpaar Akernaar uit Am sterdam, en dr Houtappel werden bij de botsing zwaar gewond. Zij zijn alle drie in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam opgenomen. Militairen krijgen verlof voor conferenties van Humanistisch Thuisfront UTRECHT. De eerste bijeen komsten voor militairen van het Humanistisch Thuisfront worden van 17 t/m 20 en van 24 t/m 27 November gehouden in het con ferentie-oord „De Ark" in Nun- speet. Het programma omvat o.m. gesprekken over levensproblemen, voordracht, muziek, film en han denarbeid, zoals pottenbakken, boetseren, plastische houtbewer king. benevens spel en sport. Het ministerie van Oorlog zal aan militairen, die aan deze bijeenkom sten wensen deel te nemen, uitzon deringsverlof verlenen. Van handelstransacties met landen achter IJzeren Gordijn geen sprake (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Oe officier van justitie bU de Haagse rechtbank, mr Tonckens. heeft Dinsdagmiddag een gevangenisstraf van drie jaar geëist tegen de Haagse koopman H. J. C. C. van D., die terecht stond wegens het vervalsen van een uitvoerccrtificaat en een invoervergunning. Hier mee kwam een eind aan de eerste fase van een rechtszaak, waarvan menigeen een sensationele onthulling had verwacht, over handelstrans acties met landen achter het IJzeren Gordijn, maar die ln elkaar plofte tot een onsmakelijke sjacherparty. waarin enige figuren ten koste van deze verdachte hun behoefte aan belangrijkheid hebben willen bevredigen. machtsmisbruik te moeten spreken. Zowel in de Kamer als in de Se naat stemden de socialisten voor eigen candidaten. terwijl ook de li beralen verklaarden niet voor de katholieke candidaten te willen stemmen Deze laatsten konden niet temin, dank zij hun eigen aanhang, hun oude zetels weer innemen. Vanwege de feestdag bleef het bij deze formaliteiten. Vandaag begint het grote offensief der oppositie tegen de regering. In de Senaat in- terpelleert de liberaal Buisscrct naar aanleiding van de uitslag der ge meenteraadsverkiezingen. en de so cialist Rolin over de geruchtmaken de begenadiging van de oorlogsmis dadiger De Bodt als ook over de eveneens veelbesproken invrijheids- stelling van de collaborateur Van Coppennolle. Interpellaties over do zelfde en andere thema's in de Ka mer zullen volgen. De oppositie zal de regering het vuur zo na mogelijk aan de sche nen leggen en heeft al besloten de C V P geen enkel pardon meer te verlenen. Beide partijen weigeren voortaan het traditionele zogenaam de afparen het zich bij afspraak onthouden van stemming door een lid van de ene partij als een lid van de andere partij verhinderd is of buitenslands verkeert zodat de katholieken steeds al hun man schappen beschikbaar moeten hou den. Vooral in de Kamer, waar het ontbreken van twee leden de re gering al een nederlaag kan doen oplopen, heeft dit tot gevolg, dat geen katholiek meer ln buitenlandse missies of in delegaties voor inter nationale lichamen kan zetelen. Van D. wilde in September 1951 zijn geldmiddelen vergroten door een vals uitvoercertificaat voor een partij van vijfduizend kilogram wolfram op te maken, op naam van de Kamer van Koophandel te Den Haag. Korte tijd later deed de Economi sche Controledienst, op zoek naar deviezen-overtredingen, een inval in zijn huis. Verschrikt door deze inval zocht Van D. enige vlenden op, die hem in contact brachten met de Rot terdamse onderwijzer A. v. d M„ voorzitter van de Federatieve Raad van het voormalig Verzet. Deze hoopte door de vervalsingen van Van D., geheime kanalen te kun nen ontdekken, waarlangs belang rijk oorlogsmateriaal achter het IJzeren Gordijn verdween. Hij bracht Van D. in contact met een lid van de BVD, die onder het in teressante pseudoniem van „Snor- remans" zijn intrede deed in deze zaak. Na uiterst geheime conferenties bleek, dat de Binnenlandse Veilig heidsdienst zich officieel niet ach ter deze zaken wilde stellen, maar zich wel aanbevolen hield voor alle inlichtingen, die eruit mochten voorkomen! Van der M. zei niettemin aan van D.. dat men hem bij verdere vervalsingen „wel zou dekken". „Waarom is U met deze zaak doorgegaan, toen U had gehoord, dat de BVD er weinig waarde aan hechtte?" vroeg de president v. d. M„ die als getuige décharge werd gehoord. „Ik dacht, dat de BVD mij wilde uitschakelen in deze zaak," luidde het antwoord. President: „Dat zou heel verstan dig zijn geweest, want wat had de voormalige illegaliteit hiermee te maken? U heeft een belangrijkheid voorgesteld, die ten koste is gegaan van deze verdachte." Mr Tonckens sprak er zijn ver- Noor drijn-Westf alen houdt oud SS-ers in het oog DUSSELDORP. Meyers, de minister van Binnenlandse Zaken van Nuord-RijnLand-Westfalcn. heeft Dinsdag medegedeeld, dat de acti viteit van sommige oud-SS-ers zal worden nagegaan omdat men ver denking koestert, dat zij de nazis tische ideologie willen verspreiden. Het resultaat van het onderzoek zou binnenkort bekend gemaakt worden, aldus de minister. Het doel van het onderzoek was voorname lijk, te voorkomen, dat de verboden neo-nazistische „socialistische rijks partij" (S.R.Pin een of andere vorm terug zal keren. Harlekijntjes, beestjes, matrozen- met flapkragenhondjes en pop pen in alle maten en soorten worden in deze werkplaats ge boren. Nog even, dan liggen ze geduldig te wachten in de speel goedetalages tot een klein meisje of jongetje zich over hen ontfermt. Vervolg van pag I besluiten. Na de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeftook Engeland het standpunt ingenomen, dat de koloniale kwes tie builen de competentie der V.N. valt. Men kan moeilijk verwachten, dat Amerika zijn ingeboren en tra ditionele anti-kolonialistische hou ding zal opgeven. De V.N. verkeren in deze in een buitengewoon moeilijke situatie. De kracht der Atlantische eenheid staat op het spel. De VS. kunnen niets toelaten, wat deze eenheid in gevaar brengt, zodat het in de huidige' situatie meer geluk dan wijsheid is. dat hel geünificeerde front, waarin de Arabische en Azia tische landen voor het forum der V N. treden, heel wat zwakker is, dan zij willen doen voorkomen Het voorlopig aanvaarden in de tweede politieke commissie van de motie van India tot het instellen van een commissie van goede dien sten ten aanzien van de behande ling der Indische bevolkingsgroe pen in Zuid-Afrika zal dan ook voorlopig niet meer dan een pa pieren resultaat blijven. Zuid- Afrika stemde als enige tegen 41 staten, met onthoudingen van de Bcnelux-landen. Engeland, Frank rijk. Australië, Canada Nieuw- Zeeland, Griekenland, Turkije. Ar gentinië. Columbia, Dominica en Venezuela. APELDOORN. De oplichterijen van de 36-jarige S. uit Voorburg vonden Dinsdag een sensationeel einde na een jacht per rijwiel door de straten, welke besloten werd met vijf waarschuwingsschoten, die S (figuurlijk) door de knieën deden gaan. Hiermede zag de politie-agent Westra te Uddel zijn opmerkzaamheid en hardnekkigheid beloond. Toen S. hem in de buurt van Apeldoorn de weg vroeg, waren de agent een paar bijzonderheden opgevallen, welke in het signalement van S. vermeld waren, o.a. het dragen van twee ringen aan één vinger. bazing over uit, dat direct na de arrestatie van verdachte zeer gede tailleerde verhalen in een ochtend blad waren verschenen. „Die publicaties waren ingegeven door iemand, die van het begin tot het einde do zaak heeft meege maakt", verklaarde Van der Meu- len. „Er doet dus iemand in deze ge heime zaak mee. die als het hem schikt zo maar alles in een krant laat zetten", zei de officier scham per. In zijn pleidooi wees mr Zoet mulder er op, dat Van D., die een fantasierijk mens is en geen cent aan zijn handelwijze heeft ver diend. steeds heeft gedacht een zaak van internationaal formaat te die nen. De rechtbank zal op Dinsdag 25 November vonnis wijzen Achttienjarig meisj'e vijf maanden aan toezicht onttrokken Officier eist boeten of gevangenisstraf (Van onze correspondent) ALKMAAR. Dinsdagmorgen stonden voor de rechtbank enkele mannen terecht, die er in waren geslaagd het 18-jarige meisje H. K. meer dan vijf maanden aan de na sporingen van de politie te onttrek ken. Het meisje stond onder toe zicht. Ze was op haar wens ge plaatst in een Kinderverzorgings huis in Haarlem. Toen ze daar te hard moest werken, was ze wegge lopen. De verdachten verzekerden dat ze hadden gemeend het meisje te moeten beschermen. De Officier vond hun motieven duister en eiste in twee gevallen een straf van 200 of 60 dagen en in een derde drie weken gevange nisstraf. Nederlandse H.C. uit Indonesië vertrokken DJAKARTA. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th, Lamping, is Dinsdag ochtend per KLM-vliogtuig uit In donesië vertrokken. Hem werd uit geleide gedaan o.m. door de Indo nesische minister van Binnenlandse Zaken, mr Moh. Roem. De heer Lamping onderhield zich, voor zijn vertrek, geruime tijd met de Duitse vertegenwoordiger in Dja karta, Von Hefting. De heer Lam ping zal in Januari naar zijn nieu* we standplaats Bonn vertrekken. (Advertentie l.M.) Britse regering heeft eerste Labour-aanval afgeslagen LONDEN. De Britse regering heeft een poging van Labour om het regeringsprogramma te ver werpen van de hand gewezen. Het was de eerste krachtproef in de nieuwe zitting van het parlement. De Labourmotie van wantrou wen werd met 313 tegen 279 stem men verworpen. De Conservatie ven hebben een meerderheid van 16 zetels in het Lagerhuis met 625 leden. Vervolgens werd een Con servatieve motie over de troon rede van Koningin Elizabeth II zonder hoofdelijke stemming aan genomen. S was gesignaleerd wegens op lichting van een groot aantal boe ren uit geheel Nederland. Dat ge beurde altijd bij afwezigheid van de heer des huizes. S. presenteer de zich als employé van de Boe renleenbank. Hij vertelde de vrouwen dat de baas een honderd of wat te goed had, die hij nu kwam brengen. Maar de cheque die hij moest afgeven en die zorg vuldig na te zijn getoond weer in een enveloppe werd gestopt, was wat hoger dan het bedrag dat de bank schuldig was S. verzocht zijn slachtoffer dan het teveel even met bankpapier te verreke nen, dan, zo zei S., „was alles zo in orde". De vrouw verrekende, de ene keer wat meer de andere keer wat minder, maar zij kwam altijd te laat tot de ontdekking dat de enveloppe, die de bezoeker had achter gelaten, leeg was. Agent Westra ging met S., toen Om een laag keldertje te wit ten lijkt ons dit wel een gemak kelijke stand, maar verder zien we er echt geen voordeel in. Me neer Richy wel Die verdient elke avond met zijn in gewikkelde kun sten zijn geld in Circus Medrann. Een moeilijk vak, slangenmens. In het raadhuis van Mijdrecht kamt een kastje. En In dat kastje komen de gouden munten te hangen die hier on langs bij graafwerk zijn gevonden. Ze dateren uit het begin van de zeven- uit Putten belde op. Medegedeeld tiende eeuw en ze zijn per. stuk onge- werd, dat de beruchte oplichter veer honderd gulden waard De vinders weer eens zijn slag had geslagen SffiSgTan' I -UBt VM bij een boerenfamilie. S. moest in de arrestantenwagen plaats ne men en nu ging de reis naar Put ten. De arrestant legde daar een volledige bekentenis af Twee in specteurs vonden later een cou vert inhoudende 260.dat de vluchteling onderweg had wegge gooid. deze geen papieren kon tonen, naar het politiebureau Samen peddelden zij over de Amersfoort- seweg en alles scheen in pais en vree te verlopen. Doch in Apel doorn dook dc man plotseling in de kraag van zijn jas, schoot snel onverwacht een hoek om. (Jok de agent zette de spurt er in, met het vermelde gevolg. Nauwelijks was S. op het bu reau afgeleverd, of de Rijkspolitie Van Mijdrecht even gauw naar Wil lemstad op Curacao En vandaar naar het eiland St. Eustatius, waar een Jon gen is geboren van maar even 16 pond. Een „zware" Jongen zogezegd. De Noren hebben wat uitgevonden. Onder aan hun walvisvaarders hebb-m ze een apparaat, dat eeri geluid uit zendt. dat niet waarneembaar is voor het menselijk oor. Maar de walvissen schrikken er zo van dat ze schielijk aan de oppervlakte komen En dat was de bedoeling van die Noren, want dan Dr Vorenkamp uit Groningen gaat aan de universiteit van San Juan, de hoofdstad van Porto-Rico. colleges ge ven In West-Europese beschaving. Berlijn lacht. Want Willy Knoblauch, een 40-jarige Oostdultse loodgieter. Is tot „Held van de Arbeid" uitgcroep'-n. Hij kreeg e?n gratificatie van ïn.noo Mark en een hartelijke brief van de Oostdultse president Het nare voor de communisten U; nu. dat Willy met ziln gezin, net twee dagen voor die onder scheiding naar Wcst-BerUjn vluchtte. „Ik had nooit gedacht ooit nog eens een communistische held te worden", zei Willy verbaasd

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3