Dr Lucas (KYP) streed weer met minister over dividendstop Dag PUROL Voorts GELEZEiN- Kamerleden benieuwd naar minister Suurhoffs plannen In grote steden groei van openbaar onderwijs Malan aanvaardt uitspraak over Parlementair Hof Arabische Liga wacht met boycot Duitse goederen Dinsdag valt beslissing over amendement op wetsontwerp en gewogen T weedeKamermaakl spoed met wijziging Grondwet Komt Eisenhower naar Europa? Duitse spion Kemrit2 wordt niet vervolgd door Amerikanen Geneest snel Zaterdag 15 November 1952 3 „Niet nog twee jaar. slechts één..." (Advertentie l.M.) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Over de dividendstop heeft de Tweede Kamer met prof. Lieftinck zó vaak gestreden, dat men er eigenlek geen nieuws over kon vertellen, toen daar Vrijdagmiddag zijn opvolger, minister v. d. Kieft. het voorstel ktvam verdedigen om de dividend-beperking weer met twee jaar te verlengen. De wijze, waarop de KVP die by zulke gelegenheden, ten gevolge van de politieke machtsverhoudingen, altijd op de wip zit poog de een voor haar netelige kwestie op te lossen, was evenmin origineel. Het was geen nieuwe vondst, dat amendement van haar woordvoerder Lucas, waarin werd voorgesteld om de werkingsduur van het wetsont werp, dat hij dan wel wilde aanvaarden, met ëcn jaar te beperken. Het amendement maakt een goede kans op aanvaarding. Dat zou gaan beteke nen, dat de dividend-stop in ieder geval nog over 1953 zal gelden. De A R. heer v d. H e u v e 1. die als vanouds de dividendstop bestreed, deelde mede, dat zijn fractie, in af wijking van vroeger, wellicht ver deeld zou stemmen De aanwezig heid van de A R-minister Zijlstra achter de regeringstafel was daar aan wellicht niet helemaal vreemd. De maiden-speech van de VVD-er v Leeuwen was ongetwijfeld vlot, maar ook enigszins blijvend beneden de maat van zijn reputatie, door een soms wat demagogisch aandoende argumentatie. Na te hebben betoogd, dat de dividendstop op het monetai re evenwicht niet de minste invloed uitoefende, dat deze alleen maar een wenselijke doorstroming van kapi taal tegen hield, becijferde mr Van Leeuwen n 1. dat met het wetsont werp slechts een bedrag van vijf tot zes millioen was gemoeid. Onmiddellijk legde de heer Hof- stra (PvdA) de vinger op de in nerlijke tegenstrijdigheid van dit be toog. Als het inderdaad om een zo gering bedrag gaat, valt immers moeilijk vol te houden, dat het wets ontwerp zo schadelijk zou werken. Hij achtte het volstrekt onredelijk om. zolang huren, pachten en lonen worden beperkt, de dividenden vrij te laten. Het mocht dan zo gewich- (Advertentie I. M.) \J Nederlandse vertaling van Theo dore Drciscrs beroemde roman uit de jaren twintig, is onlangs een derde druk verschenen. Om niet genoemde redenen werd de titel, die Dreiser zelf aan zijn werk heeft gegeven, op het tweede plan gerangeerd en kreeg het boek in deze nieuwe oplage de veel minder karakteristieke titel „Een Illusie van het geluk Want de tragedie, waar van Dreiser vertelt, was inderdaad een typisch Amerikaanse. Een jongeman is terecht gekomen in het luchtledig tussen twee extreme milieuv ormen. Op zeer indringende wijze beschrijft Dreiser hoe hu het slachtoffer wordt van zijn door tijd en omstandigheden gevormde dua listische instelling, die hem alleen de schijnbare tegenstelling tussen moeilijk te aanvaarden verantwoordelijkheid cn menselijk geluk doet zien. „Illusie van het geluk" heeft ons opnieuw zeer ge boeid. En opnieuw onze bewondering gewekt voor Wcrumeus Bunings' mees terschap in het vertalen Uitg. Em, Que- rido, Amsterdam. Prijs t 8 90. Het boekje „Grondslagen der samen leving" van mr J. Bierens de Haan (Uit gave II. D. Tjecnk Willink Zoon N V., Haarlem, prijs 6 90) verdient ongetwij feld een brede lezerskring, omdat het problemen behandelt, die voor ieder, die zich rekenschap wil geven van onze ge compliceerde maatschappij, van belang zijn. Het verschijnen van éen derde druk is voor de schrijver aanleiding ge weest verscheidene gedeelten van het bock nieuw te schrijven, een nieuwe paragraaf (over bureaucratiei in te voe gen en de strekking nog iets nadruk kelijker te accentueren JOURNAAL Ongetwijfeld heeft de uitgeverij Van Holkema cn W'arcndorf te Amsterdam velen en niet alleen meisjes tussen de 12 en 16 jaar aan zich verplicht door ccn aantal van de boeken van Sanne van Havcltc opnieuw uit te geven. Het zijn. ..Toen kwam Tjcerd" (Vierde druk) Het begon in een Stortbui" (Derde druk). „Het Ene Talent" (Vijfde druk). „De Rozen van Hofwijck" (Derde dr.). „De verloren Melodie" (Tweede druk). „In de Storm" (Vierde druk) „Onder de Mimosa's" (Vierde druk). Voor oudere meisjes verscheen bij dezelfde uitgeversfirma een derde druk van „Een Zomer op Hcidchocve" door Fenna Fcenstra. De prijs van elk van deze bóeken is I 4.90. tig niet lijken, de heer Hofstra acht te het wel een loetssteen voor de gezindheid jegens het regeringsbe leid. Ket was alsof hij met deze opmer king de andere „regeringspartyen" wilde uitnodigen, nu te bewijzen, wat de samenwerking in het kabinet haar waard was Hoe werd daarop nu gereageerd? Dr Lucas is. dat was bekend, een tegenstander van de di vidend-stop. Als zodanig verloochen de hij zich ook nu niet. Maar ander zijds vond hij het onredelijk om mi- mmister v. a Kieft te weigeren aan de Sociaal-Economische Raad advies te vragen over het complex van vraagstukken van loon- en di vidend-stop. Dr Lucas verlangt n zowel meer vrijheid in de loon- als in de prijspolitiek. Doch hij vond. dat ccn jaar voor die SER-studie meer dan voldoende was. Minister v. d. Kieft bestreed met de grootste nadruk, dat één jaar vol doende zou zijn. Had hij niet de ver lenging. die door zijn voorganger op 3 jaar was beraamd, al tot twee jaar terug gebracht0 Hij rekende de Ka mer voor dat het advies eerst bestu deerd zou moeten worden door de regering en daarna, in de vorm van wetsontwerpen, door de Staten-Ge- neraal. waarmee z.i alleen al zeven tot acht maanden gemoeid zouden zijn Blijkens een interruptie vond prof. Romme (KVP) dat de be windsman aldus schromelijk over dreef En zijn geestverwant trok zijn amendement dan ook niet in De stemming daarover werd tot Dinsdagmiddag uitgesteld. (Advertentie l. M.) Mijnhardtjes: sterke pijn-, kou-en griepbestrijders Does 41 cent - Koker 80 cont Werkweek van 48 uur gevraagd voor alle chauffeurs en buspersoneel DEN HAAG. Zeer vele Kamerleden dringen in het voorlopig verslag over de begroting van Sociale Zaken en Voksgezondheld aan op een uit eenzetting van de nieuwe minister over zijn voornemen ten opzichte van enkele belangrijke punten, zoals de werkgelegenheidspolitick, de gezins politiek, de loonpolitiek en de sociale voorzieningen. Zij menen verder, dat de secreta ris-generaal van het departement de directeur-generaal van de volksgezondheid binnen redelijke termijn ontslag dienen te nemen. Beiden zijn al geruime tijd staatssecretaris het gaat hier over mr dr Van Rhijn en dr Mun tendam en het verdient aanbe veling genoemde posten niet langer door tijdelijke functionarissen te doen vervullen. Vele leden zijn van mening, dat de bemoeiingen van het College van Rijksbemiddelaars verminderd zouden kunnen worden Zij stellen zich daarbij niet op het standpunt van algehele afschaffing van de loonstop, maar wel achten zij het, ook met het oog op de productive teit, wenselijk, dat het bedrijfs leven zelf. onder handhaving van een sociaal-verantwoorde loonvlocr, Nieuwe hoofdinspecteur brandweerwezen DEN HAAG. Tot hoofdin specteur van het brandweerwezen is benoemd de heer D R. A. van Langen, sinds 1951 rijksinspecteur voor de bescherming bevolking in Overijssel en Gelderland. De heer Van Langen heeft een militaire loopbaan achter de rug. Laatstelijk was hij chef van de generale staf der Nederlandse troepen in Indo nesië. Bij de opheffing van het KNIL, waarvan hij deel uitmaakte werd hij gepensionneerd Hij ont vluchtte in 1944 uit Duitse krijgs gevangenschap, doch werd later weer door de bezetters gearres teerd. geleidelijk meer zelfstandig de lo nen voor verschillende categorieën arbeiders zou kunnen bepalen. Zeer vele leden vragen of de mi nister niet van mening is, dat het steeds intensiever worden van het wegverkeer het noodzakelijk maakt in het rijtijdenbesluit voor chauf feurs en buspersoneel de arbeids tijd op 48 uur per week te bepalen Nagenoeg algemeen had men met instemming kennis genomen van de mededeling in de Troonrede, dat een definitieve ouderdomsvoorzie ning, ook voor zelfstandigen, zal worden voorbereid op de grondslag van de sociale verzekeringsgedach te. Kroonprins Akikito, de 18-jarige zoon van de keizer en keizerin van Japan, is in eén plechtigheid in het keizerlijke valeis tot op volger van de Japanse troon ver klaard. Akikito. gekleed in Mid deleeuws costuum van oranje zij- debrocaat en de zwarte Kammuri, die het bereiken van zijn manne lijke staat aanduidt, dankt met een buiging z\jn vader. (Eigen bericht) DEN HAAG. Binnenkort kan men naar alle waarschijnlijkheid een zeer beknopt verslag tegemoet zien als vrucht van het afdelings- onderzoek over het voorstel tot Grondwetsherziening inzake de buitenlandse betrekkingen. Het voornemen zou bestaan om dan zo mogelijk de openbaie behandeling in de Tweede Kamer nog tussen de verschillende begrotingshoofdstuk ken in te doen plaats vinden. Daar bij zou, naar verluidt, de gedachten- wisseling misschien vrijwel louter op het afleggen van enige korte ver klaringen neerkomen, in welk ge val het dus denkbaar ware. dat ook de Eerste Kamer nog gelegenheid zou hebben dit herzieningsvoorstei voor het Kerstreces aan te nemen Indien een en ander aldus loopt, zou het wijzigingsontwerp dus mis schien nog voor het eind van dit jaar Grondwetskracht kunnen krij gen. Gouverneur van Kenia gelast sluiting van Afrikaanse scholen NAIROBI. De gouverneur van Kenia heeft de sluiting gelast van 34 Afrikaanse scholen „omdat deze in verbinding stonden met de Maoe IMaoe". Nog blijven 150 „onafhanke lijke scholen" geopend. Aan het ein de van het kwartaal zuilen zij ech ter worden gesloten, tenzij er in toe gestemd wordt, dat de onderwijzers een „zuivering" ondergaan. Een organisatie van blanke koffie planters in Tanganjika heeft een brief ontvangen, waarin zij met de dood worden bedreigd. De brief is ondertekend: „Kikoejoe-jongens". Het Labourlid van het Britse La gerhuis Hale heeft Vrijdag ver klaard. dat de Afrikanen slecht wor den betaald en behandeld. Hale is pas teruggekeerd van een tocht naar Afrika met het socialistische parle mentslid Brockway. De minister van Koloniën, Lyttelton, daagde Hale uit bewijzen voor zijn beweringen aan te voeren. maar» Snoekenweer of... hondenweer Mr De Roos op congres Volksonderwijs: ROTTERDAM. In de algemene vergadering van „Volksonderwijs" wees de voorzitter, de Amsterdamse wethouder mr A. de Roos erop, dat het openbaar onderwijs groeiende is. lil Amsterdam was het aandeel van het openbaar onderwijs 45 pet. in 1947 en 49 pet. in 1952. Rotterdam ging in deze jaren van 42 tot 45 procent omhoog en Den Haag kwam van 32 op 34 procent. In deze drie steden bestaat een grotere groei dan op het platteland. R. VAN GAASBEEK benoemd tot ridder Oranje-Nassau In de periode van 17 Januari tot 16 September 1952 steeg het tot het openbaar onderwijs in ons land toegelaten leerlingen van 28,9 tot 29,6 procent, vergeleken bij een overeenkomstige periode in 1951, Het christelijk onderwijs handhaaf de zich in deze periode, het R.K. daalde van 41,8 tot 41 procent. Mr. de Roos bracht dank aan de vice-voorzitter R. van Gaasbeek, die gedurende een vijftigtal jaren zijn kracht aan „Volksonderwijs" had gegeven. Dr J. A. Wesseling van het Departement van O. K. en W. sprak de jubilaris toe en deelde onder ap plaus mee. dat het de Koningin had behaagd de heer Van Gaasbeek te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. „Onvoldoende scholenbouw en dreigend onderwijzerstekort" was de WASHINGTON. Er gaan hardnekkige geruchten in Wash ington, dal generaal Eisenhower, de gekozen Amerikaanse presi dent. na zün voorgenomen bezoek aan Korea en nog voor zijn ambts aanvaarding op 20 Januari aan staande, een reis door Europa zal maken. Mocht de generaal een derge lijk plan koesteren, dan zou zich de grondwettelijke vraag voor doen, of Eisenhower, als gekozen president, toestemming van het Congres moet hebben om Ameri kaans gebied te verlaten. Voor Korea geldt deze vraag niet. om dat dit op het ogenblik een strijd toneel van het Amerikaanse leger is. titel van een inleiding, die daarna door de algemeen secretaris, de heer P v. Thuijl werd gehouden. Hij voor zag voor 1955 'n tekort van 4000 leer krachten; wat het gemiddeld aantal leerlingen per klasse betreft merkte hij op. dat we nu weer zijn aangeland op het peil van 1900 (Advertentie l.M.) Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. 0m dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en onopgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook En Rennies zijn nog smakelijk ook Vraagt Rennies bij Uw apotheker of drogist. Nationaal park voor noodlijdende dieren DEN HAAG. Mevrouw E. von Ilsemann—gravin Bentinck heeft aan de stichting „Amivedi" »e 's-Gravenhage een gedeelte van haar bezitting op de Hazenberg te Amerongen afgestaan voor de stich ting van een nationaal park voo- noodlijdende huisdieren Om d:t plan te kunnen verwezenlijken heeft de stichting „Amivedi" een bou.v- fonds gevormd. B en W. van Ame rongen hebben reeds alle medewer king toegezegd. BONN. De Amerikaanse ju ridische autoriteiten hebben be sloten dat er niet voldoende be wijs is om dc omstreden Duitse geheime agent dr Kemritz tc ver volgen wegens hulp aan Sowjet- agenten bij het ontvoeren van Duitsers. Dit verklaarde Vrijdag een wooidvoerder *an de Amerikaan se Hoge Commissie in antwoord op een verzoek van de West- Duitse regering ora de verzeke ring te geven, dat Kemritz door een Amerikaans Gerechtshof zal worden berecht op beschuldigin gen van medeplichtigheid aan het ontvoeren van tenminste dertien Duitse staatsburgers door Russi sche agenten. De Amerikaanse autoriteiten hebben indertijd de gerechtelijke vervolging van Kemritz door de West-Berlijnse justitie doen sta ken, omdat h'; ook gewerkt zou hebben voor de Amerikaanse ge heime dienst. In begin van dit jaar is Kemritz met „onbekende bestemming" uit Duitsland trokken. ver- Voor moordaanslag op caféhouder 3 jaar AMSTERDAM. De rechtbank heeft de Amsterdamse schilder J N L die op 12 Mei de caféhouder J Meijennk met een pistool op het hoofd sloeg en in de borst schoot, veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. De los-werkman J. Adie met L. het café was binnengegaan om de caféhouder te beroven, doch niet aan het gevecht had declze- nomen. hoorde zich tot 2Vz jaar veroordelen. Zijn broer. G. A die het plan voor de overval had ontworpen, werd tot acht maanden veroor deeld. (Advertentie l.M.) Kesselring krijgt van Bonn gratificatie als „krijgsgevangene" GOETTINGEN. De vroegere veldmaarschalk Kesselring heeft van de West-Duitse regering een grati ficatie van 170 mark ontvangen. De gratificatie cn ontslagpapieren, waarin Kesselring geïdentificeerd werd als een teruggekeerde krijsge vangene werden hem overhandigd door een vertegenwoordiger van het ministerie voor Vluchtelingenzaken in een kliniek in Essen, waar Kes selring verpleegd wordt sinds zijn 20 jarige gevangenisstraf wegens oorlogsmisdaden op 23 October door de Britten werd kwijtgescholden. De gratificatie bedraagt voor elke Duit se krijgsgevangene 170 mark. Zangeres Berthe Seroen zeventig jaar AMSTERDAM. De concert- zangeres mevrouw Berthe Seroen hoopt op 27 November a.s. haar 70ste verjaardag te vieren. Mevr. Seroen studeerde aan het Brus selse conservatorium, was verbon den aan het Théatre de la Mnn- naie te Brussel, en kwam in 1914 naar Nederland. Zij treedt de laatste tijd niet meer op als con certzangeres, doch is als hoofd lerares verbonden aan het Am sterdamse Conservatorium. ODENDAALSRUST Premier Malan van Zuid-Afrlka heeft Vrijdag avond verklaard, dat zijn regering de Donderdag door het Hof van Appel gedane uitspraak dat het nieuwe „hoge parlementaire hof" onwettig is. zal aanvaarden. Hij deelde verder mede, dat hij de in April a.s. te houden algemene verkiezingen de Kaapse niet-blanken op de gemeenschappelijke kiezerslijst zouden voorkomen. De kwestie zou evenwel bü de algemene verkiezingen in hoger beroep komen, doordat aan de kiezers zou worden gevraagd de regering volmacht te verlenen tot maatregelen om de souve- reinitelt van het parlement boven elke twijfel te verheffen. De Juiste aard van deze maatregel zou later worden bekendgemaakt. (Advertentie l.M.) Ruwe, schrale huid Bonn wil missie naar Cairo sturen BONN. De West-Duitse regering heeft de officiële nota der Arabische Liga ontvangen en met een zekere opluchting vernomen, dat de boycot van Duitse waren door de Liga eerst zal worden afgekondigd, nadat het verdrag zal zijn geratificeerd. Daar door heeft men. zo wordt opgemerkt, kostbare tijd gewonnen, die voor verdere besprekingen zou kunnen worden benut. Reeds heeft de rege ring aangekondigd, dat zij bereid is een delegatie naar Cairo te zenden voor het voeren van handelsbepre- kingen. Men hoopt daarbij door het aanbie den van een handelscrediet in staat te zijn de bezwaren te overwinnen. Het conflict heeft in de regerings coalitie vele stemmen doen opgaan, die voor een uitstel der ratificatie en zelfs voor nieuwe onderhande lingen tot wijziging van het verdrag pleiten. Daarbij denkt men voorna melijk aan inschakeling van de Ver enigde Naties bij de leveranties aan Israel. Dr Adenauer kan dan ook voor de bekrachtiging van het ver drag voor het ogenblik eerder reke nen op de socialistische oppositie dan op die van de fractie der liberale en der Duitse partij Vooral ook van de zijde van de Duitse exporteurs wordt 'n waar offensief tegen de Duitse re gering gevoerd om de Arabische pro testen niet te onderschatten. De ge dachte om een delegatie naar Cairo te zenden is dan ook uitgegaan van de president van het Duitse indus- trieverbond, Berg. Over de jongste relletjes van Afrikanen zei Malan, dat het de eerste taak van de regering was orde en rust te handhaven en leven en goed te beschermen. De regering zou zulks blijven doen. Zij had mid delen hiervoor tot haar beschikking en het publick behoefde zich niet ongerust te maken. Gewoonlijk was de Afrikaanse bevolking van Zuid- Afrika vreedzaam en gehoorzaam aan de wet. Wat had nu de verandering te weeggebracht? Wat in Zuid-Afrika gebeurde, deed zich ook in Kenia voor, 1.600 km verder. De Britse gouverneur van Kenia, die ook ho ge commissaris in Zuid-Afrika is geweest, had verklaard, dat de ge beurtenissen berustten op een plan, dat van buitenaf kwam Het is veelbetekenend, aldus Ma lan, dat de ongeregeldheden voor kwamen op plaatsen waarvan men niet kon zeggen, dat de Afrikanen er slecht behandeld werden. De ergste ongeregeldheid gebeurde in New Brighton te Port Elizabeth, dat een model Inheems stadje was. De incidenten hadden plaatsgevon den in gebieden, waar de verenigde partij (oppositie) de overhand had. Daaruit bleek, dat de beweging niet gericht was tegen de nationalisten, maar tegen de blanken. Pakjes voor militairen in Korea en op „Piet Hein" DEN HAAG Gedurende het tijdvak van 1719 November as wordt de gelegenheid opengesteld om in vérband met het Kerstfeest aan de militairen van het Neder lands detachement Verenigde Na ties in Korea en de opvarenden van Hr Ms „Piet Hein" niet-aan- getekende pakjes tot een maxi mum gewicht van 400 gram per luchtpost te verzenden tegen beta ling van het normale internatio nale tarief (8 cent per 50 gram). Luchtrecht is derhalve niet ver schuldigd. In Amerika kun nen de kinderen spelen met speel- Qoedatoombomme- tjes cn speelgoed- raketjes. kortom met alle mogelij ke modern oor logstuig in speel- goedvorm. Som mige ouders heb ben daar iets te gen. Ze denken dat het niet goed is voor de prille kinderziel. Een Britse speelgoed fabrikant komt nu met een heel nieuw ideetje. Hij brengt een ouder wetse oermannenknots op markt. Van rubber, taant het is niet zijn bedoeling dat de kleinen elkaar meteen echt doodslaan. Door het speelgoedknotsjc loopt 'n dikke ..ijzeren" punt. ook van rub ber. Sir Waldron Smithers. een Conservatief Lagerhuislid zwaai de Donderdag zo'n knotsje voor de ogen van zijn verbaasde mede parlementsleden Niet omdat hij iets tegen hen had, maar omdat hij hen wilde overtuigen dat ze iets moesten doen om de verkoop van die primitieve moordinstrumentjes te verhinderen. Breda is een drieweeks feest aan het voorbereiden. Want volgend jaar bestaat dc Kon Militaire Academie 125 jaar. Het feest duurt van 22 Juli tot D Augustus. Datzelfde KMA heeft er een moskee bijgekregen voor de Indonesische cadet ten, die in Breda studeren. De nieuwe wereldkampioen schoen poetser. sergeant v d Wijk uit Den Hel der heeft twaalf dagen arrest gekregen f)lE dag ging Jan naar Amerika. U „Voor een jaartje", zei hij al door luchtig. Want hij wil zün ach tergebleven schepen pas per post verbranden, als hij daarginds stevig tc paard zit. Ik speelde maar be leefd met hem mee cn Het zelfs mijn ogen fonkelen als hij de dolle pret schilderde die we. na zijn te rugkeer. weer samen hebben zou den. „Net als vroeger" riep hij dan gevoelig, taant hij is nog een oude vriend van me. uit de tijd toen we, gelijk schuttcrskoningen, volhingen met goede trouw „Breng je me naar Schiphol''", vroeg h\j de laatste dag een beetje huilerig, want als alle .koffers ge pakt staan cn hef gas al afgesne den is, leunt zo'n stad vol oud zeer tegen je hart' Ik beloofde het en reed die morgen naast hem over de rijksweg. Het gesprek bibberde een beef te, als het proza van een slech te Hemïngway-epigoon „Ik schrijf je elke weck", loog hij tegen bcfer weten in. „Maar dan móet jij me óók uitvoerig op de hoontc houden." „Tuurlijk" „beloofde ik geweten loos. want brieven schrijven vind ik net zoiets als meewerken aan een krant die al jaren is opgeheven. .Nou kerel.. zei ik. aan het begin van de ijzeren kruip-door- sluip-door der douanen, „verder mag ik niet mee. Hif stond diep-bekommerd voor me in zijn gele duffelcoat en begon zwiioend mijn hand te schudden. ..Tot over een jaar", vervolgde ik, vri.ipostig die leugen van hem le nend. Nu wist hij helemaal ntefs meer Ik maakte mijn hand zachtjes los en zei. om het definitieve van het moment te blazen „Ik loon naar hetterras dan wuif ik je nog na." Even later stond ik daar tussen betraande wegbrengers te wachten tot hij op het veld zou verschiinen „Die Jan'", dacht ik en ik droeg mijn herinnering oo, te graven naar vroeger en schatten aan de opper vlakte te brengen „Doe dat zélf maar", antwoordde m\jn innerlijke stem koel „Dan vind je alleen een knul waar je op school wat mee hebt opgetrokken méér niet." Dit bracht me op dc betrekkelijkheid van alle menselijke relaties, zodat ik tóch een beetje aangedaan kon wezen, toen de heftig wuivende duffelcoat eindelijk overstak naar het wachtende vheotuig. „Dagdag M{jn arm deed pijn van tztvaaien toen ik de trap afkwam ..Die Jan", dacht ik weemoedig. Even speelde ik met het plan. er een mooie, voldragen aanleiding tot een dagje onbeheerst cafébezoek uit te slaan, maar mijn innerlijke stem rei vinnig* „Dat zou je wel trillen hè?" Ik moet toch eens omzien naar een andere innerlijke stem. .Attentie astublirft". riep de luid spreker. „willen de passagiers voor New York zich naar het toestel be- 9CEen minuut later stond ik wéér op het terras te wuiven naar een duffelcoat de goede. Maar iveet u. zoiets gaat oo mijn leeftvd maar één keer van binnen uit. Nu keek ik naar mijn zwaaiende arm cn dacht „Wat gek eigenlijk een mens heeft zo'n stengel en die doet hij aldoor heen en weer als een ónder e hoeveelheid protoplas- ma in een aluminimum uitvinding stapt om een naar dagen verder te gaan ondervinden dat de wereld overal rond is Toen het vliegtuig boven ons ronkte, dwong ik mezelf, fatsoens halve nog één keer .Die Jan te denken, maar de vresol\jkr echo sprak alleen .Ja. die ts nu eindelijk opnednnderd." Fluitend reed ™VRONKEL. Boerderij in Friesland afgebrand (Van onze correspondent! LEEUWARDEN. Tc Friesche Palen in de nabijheid van Drach ten is gisteren de boerderij van de heer S Postma uitgebrand Het vee kon worden gered, maar de inboe del ging bijna geheel verloren Ver moedelijk is de brand ontstaan door onvoorzichtigheid met een benzine bout. waarmee monteurs in de boer derij aan het werk zijn geweest. Afscheidscollege prof. dr Johanna Westerdijk HILVERSUM Prol dr Jo- hanna Westcrdijk, buitengewoon hoogleraar te Amsterdam en Utrecht, zal op Zaterdag 22 No vember a.s. in „Gooiland" alhier haar afscheidscollege geven. Er is voor deze gelegenheid een huldi gingscomité samengesteld, waarin tal van prominente personen zit ting hebben genomen. Tevens is een „Prof. dr Johanna Westerdijk- fonds" gevormd voor financiering van wetenschappelijke onderzoe kingen. van zijn commandant Zijn helper, sergeant Snaauw, kreeg 14 dagen zwaar arrest, omdat hij had gezegd, dat hij ging solliciteren. Onze gezant in Amerika, dr Van Royen heeft de Amerikanen tot geduld gemaand ten aanzien van de oorlog ln Korea. „Wij in Europa." zei dr Van Roven, ..zijn meer gewend aan het denkbeeld van langdurige oorlogen met wisselend aspect, zoals de honderd jarige oorlog." De Amerikanen vonden het maar lang Een Groningse werkman heeft bij het baggeren ccn broche gevonden De eer ste tijd liep zijn vrouw er mee rond, tot hij hem eens Het taxeren. Het ding bleek enkele duizenden guldens waard te zijn. Als dc eigenaar niet komt op dagen. maakt de vinder een goede kans de broche tc mogen houden De Amerikanen ln Duitsland hebben een geschiedenisboek laten schrijven. Met het drukken mee kwam ze dat op 200.000 mark Maar ze kunnen de hele oplaag weer weggooien, want een Duitse ambtenaar kwam er toevallig achter, dat het boek vol stond met communisti sche propaganda en dat de schrijver een communist was.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3