Plagen voor groot deel te wijten aan misdragingen van de mens VOOR ONZE DAMMERS SPRINKHANEN BEDREIGEN HET MIDDEN-OOSTEN Wetenschap ;fl kan nu vrij nauwkeurig het optreden van zwermen berekenen Warme sportjopper voor jongens en meisjes Voor onze schakers r LIJDT U AAN BRONCHIALE HOEST? On Zaterdag 15 November 1952 \\JANNEER de studiecom- missie van de voedsel- en landbouworganisatie der Ver enigde Naties gelijk krijgt, dan zal het jaar 1953 voor het Mid den-Oosten een moeilijk jaar worden, tenminste voor zover het de landbouw betreft. Im mers zij heeft aanduidingen ontdekt, dat van twee centra uit sprinkhanen bezig zijn een weg te zoeken in westelijke of noordwestelijke richting Het ene centrum omvat bepaalde ge deelten van India en Pakistan en het andere gevaarlijke gebied ligt in Somaliland in Oost-Afrika. Gelukkig is het nog zo ver niet en kan men dus trachten maatregelen te nemen om dit ge- V vaar af te wenden. T NDERDAAD kan men hier van een gevaar spreken en wij be woners van het Westen kunnen ons eigenlijk tegenwoordig geen goede voorstelling maken van wat het betekent, wanneer een sprink hanenplaag over een land gaat. Zeker, ook wij kennen insecten plagen en zien zo nu en dan de eiken hun bladeren vroegtijdig verliezen als gevolg van een rup- senplaagje. De Amsterdammers kennen de moeilijkheden met hun iepen en een paar jaar geleden, toen Diprion Pini het op de den nen gemunt had. spraken we zelfs van een ramp. Maar desalniettemin hebben we nog altijd evenveel eiken in Nederland en staan de dennenbossen alleen niet meer op die plaatsen, waar de mens ze weg gehaald heeft. Bij een sprinkhanenplaag gaat het echter heel anders toe en van de oudste tijden af hebben rampen van deze aard een diepe indruk gemaakt op de mensen. De profeet Joel beschrijft de sprinkhanen als een „groot en machtig volk" en hij zegt ervan: „Voor dit volk ver teert een vuur en er achter brandt een vlam; het land is voor zijn doorgang als een lusthof, maar daarna een woeste wildernis en er is geen ontkomen aan". Als wolkenbanken UCHTERDER en misschien wat J- duidelijker beschrijft de grote Amerikaanse entomoloog (insecten- kundige) Howard een sprinkhanen plaag in Dakota. Hij vertelt, hoe om 10 uur in de morgen de eerste sprinkhanen gesignaleerd werden, die zich langs de zuidelijke oever van de Missouri bewogen. Het was alsof zware wolkenbanken zich daar ontwikkelden én snel door de wind werden voortgedreven. Zon der onderbreking trokken ze van 's morgens tien tot 's middags vier uur voorbij en in alle windrichtin gen was de lucht tenslotte zo ver men zien kon vol insecten. Tegen vier uur begon de zwerm te dalen én 's avonds was de bodem geheel door sprinkhanen bedekt. Toen ze de volgende morgen vertrokken bleek wat ze ondertussen gedaan hadden: hout van schuttingen af geknaagd ongeschilderde houten huizen aangevreten en alle mais- stengels verslonden. Ook voor de Oude Wereld be schikken we over tal van beschrij vingen van sprinkhaanzwermen, die soms met een front van meer dan 50 km optrokken en uit bil- lioenen dieren bestonden Tegen woordig zijn ze gelukkig in Europa onbekend, maar in 1693 kon men op de grens van Polen en Duitsland op een oppervlakte van twee dui zend ha 44 ton sprinkhaneneieren verzamelen en ergens kunt U nog een verhaal vinden, dat in diezelf de streek in 1411 een priester on- jV; 'V v Reeds deze zomer beleefde Iran een invasie van sprinkhanen. Hoe erg hei was kunt u op deze foto zien. Muren éta ramen van een huis waren inet rtvermen van deze insecten bedekt. J merkwaardige gedachte, dat de sprinkhanenplagen ten minste voor een deel kunnen worden be schouwd als het gevolg van de misdragingen van de mens zelf. De beste bestrijding van deze plagen moet dus gezocht worden in de zorg voor een goede toestand van het natuurlijke plantendek of van de cultures, die de mens aanlegt. (Van onze dammedewerker) Dat dammen niet dat eenvoudige huis-, tuin- en keukenspelletje is, waarvoor sommigen het nog ver slijten, is door de grote massa al lang begrepen. Immers, anders zouden er geen tournooien zijn met een wereldtitel als inzet. Een prachtig voorbeeld van de duize lingwekkende mogelijkheden in het damspel vonden wij in de partij ir Van Dijk—Piet Roozenburg. ge speeld in de 5e ronde van het we- reldtiteltournooi, op Zaterdag 3 dezer in het Heerlense Raadhuis. Het is jammer, dat deze partij door een analysator zo oppervlakkig >s nagespeeld en de mooiste varian ten in een gepubliceerde analyse achterwege zijn gebleven. Om tot de stelling te komen, waar het om draait, willen wij eerst de voorafgaande zetten spelen: 1. 32—28, 18—23; 2. 33—29, 23x32; 3. 37—28. 20—25: 4. 38—33. 12—18: 5. 29—24, 19x30; 6. 35"-'24, 17—21: 7. 41—37, 7—12; 8. 42—38. 1—7: 9. 37— 32. 11—17: 10. 46—41. 21—26; 11. 41—37, 13—22; 12. 47—42, 13—18. 13, 40—35, 9—13; 44—40, 3—9; 15. 50—44. De positie is nu; Zwart: 2. 4—10. 12—13,22,25 en26. Wit: 24, 28. 31—40, 42—45.43 en 49. Zwart is aan zet. Deze (Roozen burg) had hier de volgende moge lijkheid berekend, doch kon zijn plannen niet vo'voeren, omdat hij geen goed tempo hier voor heeft Laten we nu even aannemen, dat Wit aan zet was, dan zou de voor l de hand liggende voortzetting 3430. 25x34, 40x29 verboden zijn Schijnbaar is er niets aan de hand. Doch Roozenburg zou dan hebben j gespeeld, zoals hij reeds tijdens de partij enkele bekenden verklapte: 17—21!, 28X17, 13—19, 24x22. 8—13, 17x19, 14x34. 39X30 21—27. 32x21. 16x50. Een phenomenale combina tie. reeds zetten tevoren berekend Dat practisch deze voortzetting uitgeschakeld is in zulke geval len zou men in het damspel ook moeten kunnen zeggen „ik pas" doet aan de schoonheid van de mo gelijkheid die de gegeven stand biedt, niets af. Zwart kon niet „passen" en speelde vanuit de cijferstelling 15. 711. waarna werd vervolgd met 16. 34—30, 25x34; 17. 40x29. Nu 11 bezet is, ging dit wel. Zwart vervolgde hier met 1419. voorna melijk, omdat de mogelijkheden na 1420 zo diep berekend moesten worden, dat dit te veel tijd in be slag zou nemen. Ook daarom zijn ze niet minder fraai. We spelen dus 17. 14—20; 18. 35—30 en nu 2025! De stelling is nu een dia gram waard: //fff m S Cf (Si 3 .2 W- 9 9 |P 9 m 9 S 9 Nu kan volgen 2923. 18x20 meerslag, 32—27. 25x34. 27x7. 9— 14!. 39x30, 20—24. 30x19. 14x41. 36x47. 26x37. 42x31, 13—18!! Op 7—1 zou nu 16—21, 1x23 of 29 of 40, 21—27. 31x22, 17x50 Zwart twee schijven winst opleveren. Dam nemen door 7—1 is derhalve niet aanbevelenswaardig voor Wit. Inplaats daarvan dus een tempozet, b.v. 33—28 (ook 44—39 zou in aan merking komen). Dan Zwart o12. dwingt tot 71. waarna 27!! Zwart heeft na deze fantastische afwik keling 11 schijven over. Wit 9 plus een opgesloten dam. Of deze nu ontstane stelling gunstiger is voor Wit of voor Zwart kon Roozenburg een vijftiental zetten daarvoor niet berekenen en daarom nam hij de afwikkeling niet (hij had dus de combinatie wel gezien) Een beter practisch voorbeeld van de diepe mogelijkheden in het spel is bijna niet denkbaar. Hier gaan positie- en combinatiespel wel voor 100% hand in hand. Curieuze winstgang Nadat Fanelli een hoogstwaar schijnlijk wel winnende voortzet ting tegen Dagenais had verzuimd, ontstond de stelling: Zwart (Fanelli): 11—15, 17—19,23, 24 en 35. Wit (Dagenais): 21, 2528, 32, 33. 38. 40. 43 en 44. De volgende winstgang is zeer leerzaam (Wit is aan zet): 2520!! zeer sterk offer. 14x25; 2116!, 24—30 of?, 16x7. 12x1. 44—39. 35 44, 39x50. 30—35. 27—22. 18x27. 32X12. 23X32. 38x27. 35—10. 27—22, 19—23, 22—17, 25—30, 26—21, 1—6. 12—7. 13—19. 17—12. 30—35, 12—8. 4045. Er zijn verschillende winst gangen. De een wat langer dan de ander. Dagenais nam de kortste en de meest overtuigende, die hij on getwijfeld reeds zetten hiervoor moet hebben berekend (anders had ,ej- hij anders voortgezet). Deze winst- ki, gang is zo verbluffend schoon en afdoende, dat het publiek in strijd met de etiquette in damzalen, na afloop spontaan applaudisseerde. Zie eens: 8—2. 19—24. 2x30. 35x24 (dam voor één schijf afgenomen!!), 7—1. 6—11 of?. 1x20. 15x24 en ie tweede dam is ook weer gesneu veld; Fanelli dacht reeds aan re mise, waarom hij ook vroeg On verstoorbaar ging Dagenais verder met 43—38. 24—30. 38—32. 30—35. 32—28. 3540. 28—22 en tot zijn ontnuchtering bemerkte de Italiaan, dat de Canadees hem een leerzaam lesje op het mozaïek van de hon- dei'd velden had gelezen. Dit te durven spelen uit de oorspronkelij ke positie bewijst, dat Dagenais kan dammen. r~ -door- dr C. van Rijsinge VJ der de sprinkhanen gestikt zou zijn. Bij zulke beschrijvingen is het wel duidelijk, dat niet alleen een sprinkhanenplaag iets zeer ernstigs is. maar tevens dat de bestrijding ervan niet bijzonder gemakkelijk kan zyn. Nu hebben wij het in dit opzicht wat minder moeilijk dan onze voorvaderen, die niet de be schikking hadden over de vergiften om de insecten te doden noch over de machines om die vergiften te verspreiden zoals wij tegenwoor dig. De Engelse spnnkhanenbestrij- ders hebben enkele jaren geleden een machine geconstrueerd, die in staat Is een bijzonder sterk wer kend vergif met grote snelheid over naderende zwermen uit te storten in een tempo van meer dan een ha per minuut. Bovendien behoeven wij niet meer op de grond te blijven, maar kunnen die strijd vanuit de lucht voeren, zo dat we ons met grote snelheden kunnen verplaatsen naar de plek ken. waar op een bepaald ogenblik de bestrijding het meest nodig is. Toch wil dit nu alles nog niet zeggen dat we een oprukkend sprinkhanenleger zeer snel onder de knie krijgen en ook bij een ge lukkige bestrijding bedraagt de schade die voor het einde van de campagne is aangericht al gauw tientallen millioenén. Voorspelling mogelijk? *7 OALS bij alles is ook hier voor tkomen beter dan genezen en een belangrijke vraag bij de sprink- hanenbestrijding werd dus: is er een mogelijkheid het optreden van sprinkhaanzwermen te voorspellen? Tot deze vraag bestond te meer kere kleur aannemen. aanleiding omdat men reeds lang hiervan wist, dat het optreden van sprink- haanplagen steeds na verloop van zekere tijd plaats vond. al was nu de regelmaat hierin overigens niet zodanig, dat men van te voren met enige nauwkeurigheid ongunstige jaren kon vaststellen. Toch wees deze regelmaat erop. dat er ver band moest bestaan tussen het op treden van de plagen en de levens wijze van het dier. Het was dus zaak de levensverschijnselen van de sprinkhaan eens grondig te be studeren. En zo werd dan in 1945 in En geland een soort centraal bureau voor sprinkhanenonderzoek opge richt. het Locust Research Centre Het doet op het eerste gezicht mis schien wat vreemd aan. dat dit bureau in Londen werd gevestigd, maar U moet bedenken, dat een deel van het onderzoek langs de weg van het experiment moest worden verricht en dat kon net zo goed in Londen gebeuren als ergens anders. Men verloor trouwens het contact met de practijk niet Uit het verslag over 1950—1951 bliikt bijvoorbeeld dat in dat iaar niet minder dan 600 rapporten van plaatselijke waarnemers uit 30 sprinkhaangebieden te Londen binnenkwamen. Op grond van deze rapporten was het Londense bureau in staat voorspellingen te doen, die van de grootst mogelijke waarde bleken te zijn voor de betrokken landen en met trots wordt dan ook in het verslag vermeld, dat in 1950 het eerste grote succes geboekt werd doordat men een dreigende invasie in Oost-Afrika nagenoeg geheel wist te voorkomen. Levensgewoonten 7 OALS gezegd: de grondslag "voor deze mogelijkheid moest gelegd worden door een nauwkeu rige bestudering van de levensge woonten der dieren. Waar bevin den deze zich in de jaren dat ze niet zwermen en waardoor ontwik kelen ze zich dan weer tot een plaag? Een van de belangrijkste ontdek kingen is wel geweest, dat ver schillende sprinkhaansoorten in twee vormen voorkomen en dat deze vormen ten zeerste van elkaar verschillen in uiterlijk en gewoon ten Op grond van de levenswijze zou men kunnen spreken van de solitaire of eenzaam levende vorm en de kuddevorm. Een van de op vallendste verschillen in hun uiter lijk is de kleur De solitaire vorm is zeer veranderlijk van kleur en post zich daarbij min of meer aan zijn omgeving aan. Hij is dus vaak geelachtig of groenachtig, in het algemeen licht van kleur Daaren tegen is de kuddevorm zeer inten sief gekleurd met een onverander lijk kleurpatroon van zwart en oranje Deze misschien od het eerste gezicht onbeduidend liikende verschillen hebben niettemin een beslissende betekenis voor het leven van deze dieren. De sprink haan behoort immers tot die die ren. die een geringe verbranding hebben en dus de warmte, die zij voor hun levensverrichtingen no dig hebben moeten ontlenen aan de zonsbestraling. Naarmate ze hier van meer profiteren kunnen wor den hun bewegingen krachtiger en sneller Vandaar dus dat de sprink haan gedurende de koele nachtelij ke uren meestal stil zit. Zodra de zon gaat schijnen stellen ze zich zo voordelig mogelijk op. maar de zwarte vorm absorbeert heel wat meer zonnewarmte dan de lichte: zoveel meer. dat men wel tempe ratuurverschillen van 8 gr. C. bij de twee vormen heeft waargeno men. Naast elkaar gezeten bevin den deze dieren zich dus eigenlijk in twee klimaten met een verschil, dat haast zo groot is als het ver schil tussen de gematigde en de tropische luchtstreken De donkere vorm is dan ook zeer bewegelijk in tegenstelling tot de lichte. En nu komt het kernpunt: neemt men een zwarte vorm uit een groep sprinkhanen en zet men hem een kooi apart dan verliest hij zijn kleuren, maar brengt men een aantal groene solitaire individuen dicht bijeen, dan gaan ze de don Het gevolg dat be- blijkt. natuurlijk, weegl ijker worden ei dat de grotere beweeglijkheid de kleuromslag naar het donker weer bevordert. Dat wil dus zeggen, dat. wanneer solitaire sprinkhanen dicht bijeen komen ze vanzelf in de trekvorm overgaan. De les, die hieruit getrokken kan worden is. dat sprinkhanen in het algemeen onschuldig zullen blijven in goed begroeide gebieden. Maar in uitgedroogde gebieden met ge ringe plaatselijke plantengroei zul len ze elkaar in de beste plekken ontmoeten. Op zichzelf is dit nog niet erg, maar als nu dc wijfjes hun eieren gaan leggen, is op deze plaatsen binnen korte tijd het aan tal sprinkhanen tot het 30 a 100 voudige toegenomen. Met haast onafwendbare zekerheid voltrekt zich nu de overgang naar de kud devorm en uit de rustige solitaire sprinkhanen ontstaat de vraatzuch tige zwerm. B'aar gevaar schuilt HET is duidelijk, dat de grote gevaren dus schuilen in die gebieden die een geringe begroei ing hebben en dat deze gevaren bijzonder groot worden in streken, die eertijds door de mens geculti veerd werden, maar waar door verwaarlozing van de grond de menselijke cultuur zfch niet heeft kunmyi handhaven Deze streken zijn talrijker dan men in het alge meen wel denkt en het is een Vvoor de leeftijden van 10 en 12 jaarJ Probleem nr. 2 van H. Rosenkilde. (Hessische Landeszeitung 1935) TTW kinderen zullen zo'n wollen LJ jopper waarin ze heerlijk kun nen schaatsen en sneeuwballen gooien, in de winter, zeker op prijs stellen. Het prettige is. dot zo'n jas je dat zowel met als zonder capu chon gedragen kan worden, heel ge makkelijk zelf te ruige wollen stof. maken is van Eerst naait U de zij- en schouder naden aan elkaar. Dan wordt langs de gehele voorkant een inslag ge regen waarin U knoopsgaten kunt maken. Als U het jasje laat sluiten met een lange ritssluiting zal dit echter roei zo aardig staan. Nu wordt het kraagje in elkaar gezet, langs de goede kant van de hals gelegd en met een schuine bies vastgezet waarna U de binnenkant met een klein steekje kunt tegen- zomen De zakken worden, nadat U in de bovenkant ervan een zoompje gemaakt hebt, op de jack gestikt. Nu worden de naden van de mou wen dichtgestikt. Aan de onderkant van de mou wen wordt een klein zoompje ge maakt. Ook kunt U onderlangs een smal boordje zetten; dan moet de overtollige ruimte in plooitjes weg gewerkt worden en is de mouw I rond de pols afgesloten. U zet de mouw in met het tekentje vallende op de zijnaad van het jasje. Nil naait U de naden van de ca- puehon en de voering hiervan en schuift deze beide mutsen in elkaar, zodat de naden precies op elkaar vallen Dc onderkant stikt U met de machine dicht en de voorkant wordt j tegen elkaar gezoomd. Aan de onderkant van deze ca puchon maakt U 5 knoopsgaten, één in het midden, tivee aan de buiten- kanten en 2 in het midden hiervan. Het jock kan met een ceintuur gedragen worden, maar ook kunt U aan de binnenkant een bandje naaien, dat, als U er een elastiek door rrjgt, maakt, dat de taille ge rimpeld wordt. Benodigde stof: 1.20 m a 1.30 m. breed Afgehaald aan ons kantoor be draagt de prijs van dit patroon slechts f 0.35. Franco toezending per post is eveneens mogelijk. De prijs bedraagt dan ƒ0.50. Bij toezending per post gelieve U ons een postwis sel toe te zenden van f 0.50 met ver melding welke maat gewenst wordt. i 1 li i A i m i A fH Mi i i 1 Wit: Ka7, Dfl. TeT. Pc8 en c3. pionnen a4, d4. e4, f2. f6 (10 stuk ken). Zwart: Kc6, Tc2, Lf3. pionnen a3, a5. a6, c7. e2. f7. h5 (10 stukken). Wit begint en geeft mat m drie zetten. Oplossing in de volgende rubriek. Oplossing probleem nr. 1 (Pospi- sil): mat m twee zetten door 1. Tc4 c3!. dreigend 2. Dc4 mat. Op 1. bxc3-f volgt 2. Pxc3, op 1 Dxe4 2. Df7, en op 1Kxe4 2. Dg2 mat. H. KRAMER Advertentie (l M Bronchiale hoest kan nu verlicht worden. Er bestaat een betrouwbaar middel, dat de hevigste hoestaanval onmid dellijk verlicht en de normale adem haling in 515 minuten herstelt. De Adozo-tabletten hebben hun doel treffendheid bewezen en slagen waar vele andere middelen hebben ge faald. Neem zelf de proef! Indien U Uw naam en adres aan Agila afd. 5 te IJmuiden stuurt, ontvangt U ge heel gratis enkele Adozo proefta- bletten. Schrijf vandaag nog. EISENHOWER'S halve belofte aan het Amerikaanse volk van „bringing the boys home from Ko rea", die hem zo duchtig hielp bij het overwinnen van Stevenson, maakt bitter weinig kans, spoedig in vervulling te gaan. Dat hebben de debatten in de politieke commissie dei V N.-Assemblée van deze week duidelijk gemaakt. Wisjinsky's „neen" op alle voor het Westen aanvaardbare voorstellen over een wapenstilstand in Korea klonk de finitief. Eden ontstak later wel een vonkje van hoop met zijn rede, waarin hij liet doorschemeren, dat, wanneer de Russen en Chinezen maar zouden toestemmen in een vrijwillige repatriëring der krijgs gevangenen en derhalve in een be stand. het Westen wel bereid zou zijn, onmiddellijk daarop, met ver tegenwoordigers van communistisch China cn Noord-Korea incluis, aan de conferentietafel over een vredes verdrag te praten. Er is echter geen enkele aanleiding om te geloven, dat dit vonkje niet snel zal zijn uitgedoofd. Want welke reden kun nen Moskou en Peking hebben om hun houding te herzien? De Ame rikanen hebben al te openlijk ge toond dat zij zich ongelukkig voe len over een oorlog, die in een patstelling is vastgevroren en dat zij de „jongens thuis" willen heb ben. Russen en Chinezen moeten wel geloven, dat de Amerikanen, van wie velen zich onder bescher ming van twee oceanen nog altijd betrekkelijk veilig wanen, de oor log in het verre Korea tenslotte moe zullen worden De campagne van Eisenhower moet hen in dit geloof nog versterken. NAANNEMELIJK is dat Elsen- been te brengen, dat zonder aan zienlijke hulp de communisten ten Noorden van de 38ste breedtegraad zou kunnen houden. De twee andere mogelijkheden, die de Verenigde Staten openstaan om een einde aan vormen aan. Tunesiers en Marok kanen beschuldigen er hun Franse meesters van hun de weg naar de onafhankelijkheid af te snijden; de gekleurde bevolking van Zuid-Afri- ka is diep gegriefd door de ..apart heidspolitiek'1 van de regering-Ma- lan. De Aziatisch-Arabische leden van de Verenigde Naties hebben de strijd, die in de Unie van Zuid- Af rika juist deze week weer tot bloedige botsingen leidde, voor de Assemblée gebracht. Maar Frankrijk cemaakt rinór 'dP ^Russisch-CWnese cn Zuid-Afrika hebben al te kennén dat de Duitsers hiermede werkelijk gemaaKt door ae «ussiscn vmine.se flPMWn „J; 0(5on van j0ts hebben goedgemaakt van het staan. Korea dc rug toe te keren Het was immers juist hun voorba rige verdwijning van het schierei land. die de Nooi dkoreaanse agres sie in 1950 uitlokte. Intussen wordt ook die wapenstilstand onmogelijk en de noodzaak van permanente pa raatheid tegen de Arabische drei ging brengt enorme lasten mee. Een van de redenen, waarom de Ara bieren nog steeds weigeren, vrede met Israël te sluiten, is. dat zij in stilte op de economische ineenstor ting van het land rekenen. In deze omstandigheden zijn de leveranties, waartoe West-Duitsland zich bij het recente met Israël gesloten verdrag heeft verplicht, een ware uitkomst voor het land en men kan zeggen, Wisjinsky troeft Eisen/ioiver Gevaarlijke belofte Lie had er schoon genoeg van Blanken en niet- blanken Bonn toont zich van goede zijde Nieuw conflict in Ike's partij? h< dc verstarring der Koreaanse si tuatie te maken: doorgaan of terug trekken. zouden, indien toegepast, politiek van vertraging en juist Eisenhower's campagne heeft be werkstelligd, dat Moskoi en Peking in die politiek niet snel verandeiing zullen brengen. DAT de impasse in Korea wèl zou kunnen worden doorbroken door de onverwachte ontslagaanvra ge van Trygve Lie als secretaris generaal der Verenigde Naties, is, waar een Eisenhower schijnt voor bestemd om te falen, volkomen on geloofwaardig. Het is ook niet waar schijnlijk. dat de goede Noor zelf in dit opzicht veel van zijn stap verwacht. Aannemelijker is, dat hij het bijltje er bij neer wil leggen, omdat hij schoon genoeg heeft van een functie, waarin hij voor de communisten, in de ogenblikken, dat zij hem niet uitmaken voor „agent der imperialisten", lucht is, terwijl tezelfdertijd in Amerika de McCarthy's en McCarran's hem er van beschuldigen, het secretariaat- generaal tot een soort toevluchts oord voor communistische ambtena ren te hebben gemaakt: Maar het ware slechte diplomatie geweest, dit openlijk uit te spreken. Het be roep op Oost en West om wat meer wederzijds begrip ten bate van de vrede was. hoe oprecht ongetwij feld ook gemeend, niet veel meer dan de aangewezen zwanenzang. Het ziel er immers naar uit, dat het ontslag van de niet altijd zeer di plomatieke, maar volkomen eerlij ke Lie, die de Ver. Naties, met toe wijding en onwrikbare trouw aan het Handvest, ruim zeven jaar heeft gediend, beslist niet het doel zal ■egeven, dat zij geen inmenging van de zijde der wereldorganisatie zul len dulden. De Ver. Naties zijn niet competent in dergelijke „binnen landse" aangelegenheden op te tre den, beweren zij. Dat is 'n formeel standpunt, dat indertijd ten aanzien van Nederland in de Indonesische kwestie niet werd erkend. Maar de situatie ligt nu anders. Amerika kan het zich niet veroorloven, Frankrijk voor het hoofd te stoten, hoe gaarne het waarschijnlijk ook op grond van zijn anti-koloniale op vattingen en zijn vrees voor de communistische propaganda in Azië en Afrika een daad ten gunste van de Arabieren in Noord-Afrika en niet-blanken in de Unie zou wil len stellen. Het mag het voortbe staan van de Atlantische gemeen- leed. dat zii onder Hitier de Joden aandeden. t)e houding der West- Duitsers valt te meer te prijzen, waar de regering-Adenauer. on danks een dreigement van de Ara bische Liga. dat zij het niet onaan zienlijke handelsverkeer met Duits land zal boycotten, indien het Duits- Israëlisch verdrag wordt geratifi ceerd. vastbesloten is gebleven het aan Israël gegeven woord gestand te doen. Voor de Israëlis kwam dit heugelijke feit overigens juist op een ogenblik, dat zij diep rouwden over het verscheiden van de schep per en president van hun staat, dr Chaim Weizmann. „de grootste leider van het Joodse volk sinds Mozes". zoals dr Van Raalte in ons blad schreef. schap niet op het spel zetten. Daar vindt Amerika noe de aanvullende ""F ENSLOTTE noe enige opmer- macht, die het ter verdediging tegen 1 de expansiedrang van het Russische communisme nodig heeft. De Ara- bisch-Aziatische wereld. hoewel sterk van inwoners, heeft (nog) geen macht En dat moet er in de huidige situatie toe leiden, dat haar verlangens, voor zover het de Vere nigde Naties betreft, in verwaterde, nietzeggende resoluties worden be graven. Op korte termijn heeft het Westen ook geen andere keuze, al was het alleen maar. omdat de fei- teliike geliikstelling der rassen om velerlei redenen inderdaad geen probleem is dat van vandaag op morgen kan worden opgelost. Waar BVI-TWV/1 het aan schort is een politiek op lan- za, betrekken, die iijn candidaat- A kingen over de situatie in de Verenigde Staten, zoals deze zich na de verkiezing van Eisenhower ontwikkelt. De generaal heeft voor de tijd. die hem nog van de over neming van de regering scheidt Januari 1953 als zijn persoonlij ke vertegenwoordiger bij de de partementen van Buitenlandse Za ken en Defensie de liberale oud- Senator Lodge, een van de leiders van Eisenhowers verkiezingscam pagne. aangewezen. Dat heeft in Europa en in het progressieve kamD in Amerika de hoop verlevendigd, dat Eisenhower in zijn bestuur de gematigd-vooruitstrevende krachten ge termijn, die de volken van Azië en Afrika vertrouwen in de hedoe- lingen van het Westen zal kunnen schenken Het gemis daaraan dreigt met de dag gevaarlijker te worden. DE Arabieren zijn niet i prijs in Korea bereid zou zijn. Maar ^ugtrekken waarop Moskou en hijzelf heeft een gevaarlijke bewe- Peking rekenen zou het ver- ,„c». uuc, Wl ging in Amerika ontketend en het trouwen van andere bedreigde na- hebben,'waarmede het, volgens Lies zou wel eens moeilijk kunnen blij- ll?s 'n °e Verenigde Staten met eigen verklaring, werd aangeboden, ken, deze binnen zekere perken te £en slag vernietigen en een wan- Integendeel: de strijd om de be houden. Elsenhower zal binnenkort «opig en verdeeld Europa blootstel- noeming van zijn opvolger belooft naar Korea gaan. maar wat kan hij len aa" totale druk van de com- de twee kampen nog verder van eigenlijk doen? De door hem ge- munistische agressie. En doorgaan elkaar te verwijderen. suggereerde vervanging van Ame- zou. waar dit waarschijnlijk de aan- u«ca van uumi «u uai ~.j- rikaanse door Zuidkoreaanse troe- Val °P communistisch China moet 1 IE crisis in de Verenigde Naties slechtere gronden Israël heeft al Senaat, die alle buitenlandse aange pen is geen oplossing voor de on- bevatten, een regelrechte uitnodi- wordt in toenemende mate niet sinds zijn geboorte met grote eco- legenherien behandelt, heeft Taft een geduldige Amerikanen. Deskundi- ging tot een derde wereldoorlog meer alleen beheerst door de te- nomische moeilijkheden te kampen, sterke aanhang. Aan de andere kant gen hebben hem voorgerekend, dat zijn. genstelling Moskou—Westen de De bevolking van de jonge staat is is Eisenhower in dit geval naluur- het ten minste vier jaren zou kos- Overigens, zelfs een wapenstil- controverse tussen blanken en niet- door toevloeiing van tienduizenden lijk verzekerd van de steun van ten, een Zuidkoreaans leger op de stand zou de Amerikanen niet toe- blanken neemt allengs scherper immigranten veel te snel gegroeid vele democraten. alleen ontevreden over de Ver. Na ties. zij zün het ook over de repu bliek van Bonn en dat op heel wat stelling op de republikeinse conven tie in Chicago verzekerden. Tegelijk echter worden uit het Taft-kamp klanken vernomen, die wijzen op een nieuw conflict in de republi keinse partij. Gebeurt dit, dan kan een regering-Eisenhower van de soort, zoals men in Europa gaarne zou wensen, het zeer moeilijk krij gen Want in het bijz.onder in de

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4