DAGBLAD VOOR AMERSFOORT India's vredesplan voor Korea gereed Winterse koude zal nog voortduren STRIJDER TEGEN DE REDE Weinig instemming bij Amerikanen en Russen Twee Fransen omgekomen cloor vroeg ingevallen vorst Agenten wilden nü verzet tegen Russen organiseren Voor Nederlandse industrie goede kansen in Peru Papagos vormt Woensdag nieuwe Griekse regering 12e Jaargans, no 272 Dinsdag 18 November 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDFR (Van onze correspondent) NEW YORK. Het lang verbeide voorstel van India over Korea ligt thans ter tafel om Woensdag in de politieke com missie der V.N.-assemblée te worden toegelicht door de Indi sche delegatie. Het bevat een in zeventien punten uitgestippel de procedure voor de repatriëring der krijgsgevangenen, met een aantal nieuwe suggesties naast die, welke van andere dele gaties zijn overgenomen. Voorop staat, dat bij de repatrië ring of detentie geen dwang mag worden toegelaten. Ter vergemakke lijking der repatriëring wordt de van Amerikaanse noch van Russi sche zijde gecommentarieerd. Onof ficieel gewaagden zegslieden van zekere bezwaren, waarbij zij echter niet zeiden, of ze onoverkomenlijk instelling van een commissie aan- zi.in- Geen enkel voorstel zal voor de V S. waarschijnlijk geheel aanneme lijk zijn, tenzij het de garantie biedt, dat het lichaam, dat verantwoorde lijk wordt voor de repatriëring, bin nen redelijke tijd het werk kan be ëindigen en als de vrijwillige deten tie van krijgsgevangenen, die niet willen repatriëren, niet tot nieuwe problemen aanleiding kan geven. Met andere woorden: de Verenigde Naties kunnen de kwestie der repa triëring bezwaarlijk uit handen ge ven. indien er onzekerheid blijft be staan of ze voor eens en altijd is ge regeld. bevolen, waarin hetzij Polen. Tsje- choslowakije. Zweden en Zwitser land zitting hebben (de vier staten, welke te Panmoendjon reeds wer den aangewezen als leden van een neutrale commissie van toezicht op de uitvoering der bestandsvoorwaar- den) hetzij vier andere neutrale landen, waarvan elke partij er twee moet aanwijzen. Na opheffing der militaire bewa king moet een overeengekomen aan tal krijgsgevangenen door de com missie naar een gedemilitariseerde zone worden overgebracht. Na klas- sificering naar nationaliteit en do micilie moet het de gevangene vrij zijn. naar de plaats hunner keuze te gaan De gevangenen mogen hun wen sen vrij kenbaar maken aan de commissie en de onder haar wer kende lichamen. Wanneer de partijen het eens zijn geworden over de repatriëring op basis der voorstellen van India, be rust de interpretatie der overeen komst bij de commissie alleen, die hierin bij meerderheid van stemmen beslist, terwijl voor hot geval de stemmen staken een scheidsrechter zal beslissen, overeenkomstig de be paling der Conventie van Genève. Indien de partij'en het niet eens mochten worden over de benoeming van een scheidsrechter, volgt ver wijzing naar de Assemblée. indien beide partijen het eens zijn over de voorwaarden der repatrië ring en de benoeming van de scheidsrechter, zal het ontwerp voor een wapenstilstand geacht worden te zijn aanvaard. De voorbereiding der repatriëring begint echter pas daarna. Het voorstel van India is officieel Mogelijk kleine temperatuursstijging, maar DOORDAT er in de luchtdrukverdeling boven ons land nog maar weinig veranderingen optreden, zal het koude, winterse weer van gisteren en eer gisteren, alsmede van vandaag, blijven voortduren. Dal wil dan zeggen, dat de temperaturen des nachts tot iets onder het vriespunt zullen dalen om overdag tot iets boven het vriespunt op te lopen I-Iet is mogelijk, dat de thermometers overdag iets hoger zullen oplopen dan de voorafgaande dagen, maar dat zal toch geen noemenswaardige verandering brengen. De kansen op neerslag zijn uiterst gering. Inmiddels kunnen wij' ons troos- genbuien hebben in verschillende VOOR HOF F 100 BOETE GEËIST ..Spion tierende collega 's meenden, dat Orwell's ,,1984" communistisch was (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Wegens verduistering van schietpatronen en overtre ding van de vuurwapenwet eiste de advocaat-generaal Maandag 100. boete subs, dertig dagen tegen P. B. en P. M. H., hoofdagenten van politie in Brunssum. De Maastrichtse rechtbank veroordeelde beiden tot 25. boete subs, tien dagen. Bij wrak van Faustus dieptebom ontploft Op Nieuwe Waterweg lag scheepvaartverkeer stil HOEK VAN HOLLAND. Als een enorm uitgespreide parachute van misschien wel 15 tot 18 meter hoog te hing secondenlang een massa wa ter en slijk boven de waterspiegel in de monding van de Nieuwe Water weg. Het was klokslag tien minuten voor elf hedenmorgen, toen de ma rine er de eerste dieptebom liet ont ploffen om de kleilaag om het wrak van de „Faustus" te laten scheuren. Een knal hoorde men niet. alle ge luid bleek geheel door de waterlaag te zijn gesmoord. Natuurlijk was alle scheepvaart verkeer stilgelegd. Alleen De Harwichboot van de maatschappij Zeeland mocht uitva ren. Gisteren was geconstateerd, dat het wrak van de „Faustus" een cindweegs In de bodem van de Waterweg was weggezakt. De gedachte het wrak op te blazen heeft men daarom laten varen. Inplaats daarvan zullen thans zuigers het zand onder de gespron gen kleilaag wegzuigen om het schip dieper te doen wegzakken. Mamie Eisenhower, de vrouw van de nieuw gekozen Amerikaanse president, geeft haar echtgenoot een stukje van haar verjaardags taart. Mamiedie 56 jaar werd, kreeg van de generaal een zalm kleurige huisjaponTwee klein kinderen, Dwight David II en Barbara Ann, en de moeder van de twee kinderen, Barbara Eisen hower, de vrouw van Dwight junior, kijken toe. Hoewel hij een zwaardere straf eiste dan de rechtbank oplegde, was de strafrechtelijke zijde van oeze zaak, volgens de advocaat-gene raal. van minder betekenis dan de morele zijde „Dc kwade genius staat "iet voor uw Hof terecht", zei hij, „verdachten en anderen hadden een verkeerde inslag. Men heeft de held willen spelen, maar deze rol is slechts voor weinigen weggelegd Hierbij doelde de advocaat-gene raal kennelijk op de bewering als zouden verdachten een verzets organisatie hebben willen stichten in het geval de Russen een inval in ons land zouden doen. Kinder achtige naïveteit was volgens hem de juiste achtergrond van deze zaak. „Het is voor de politieman een eerste eis een goed voorbeeld te geven aan anderen Doet hij dat niet. dan hoort hij niet bij de poli tie thuis", zei de advocaat-generaal. De verdediger mr L Vooys zei. dat er scherpe tegenstellingen wa ren onder de politie in Brunssum Na de inval in Korea wilden ver dachten een verzetsorganisatie Anglo-Iranian geeft concessies in Israel op JERUZALEM De Anglo-Iri- aarsse Oliemaatschappij heeft van daag afstand gedaan van alle rech ten op bodemonderzoek, die haar waren verleend door de Britse mandaatsregering in Palestina. In het begin van dit jaar werd door Israel een wet aangenomen, waarbij alle oude concessies teniet gedaan werden. De brief van de Anglo Iranian wijst er op, dat de maatschappij zich bij deze maat regel neerlegt en niet van plan is haar te bestrijden. Palar wordt Indonesisch ambassadeur in India NEW YORK. De heer L. N. Pa- lar, de permanente gedelegeerde van Indonesië bij de Verenigde Na ties, heeft medegedeeld, dat hij be noemd is tot ambassadeur in India. De heer Palar is vroeger lid van het Nederlandse parlement geweest voor de Partij van de Arbeid. stichten. Sommige politiemannen beweren, dat het B's bedoeling was de Russen bij een inval in ons land te steunen. B. E. en H. vertelden mef verdachte te hebben samen gewerkt om bewijzen tegen hein in handen te krijgen en hem te kunnen ontmaskeren. Een hunner „bewijzen" was, dat B „comm i- nistische lectuur" zou hebben ver spreid. Deze lectuur bleek Orwell's boek „1984" te zijn, dat anti-com munistisch is De verdediger vroeg het Hof. als het de diefstal bewe zen achtte rekening te willen hou den met B's goede motieven. WANNEER de winter nadert, en de mensen weer gebukt gaan on der de snerpende wind die neus en oor een rode gloed geeft, dan gaat het er voor de vogels lelijk uitzien. Maar er zijn altijd nog vogelvrienden, zoals deze heer, die wel ergens in moeders brood trommel een stuk brood vinden. Een ware smulpartij voor de meeuwen. ten met de wetenschap, dat het el ders in Europa nog veel kouder is dan bij ons en dat eigenlijk alleen aan de Franse Cöte d'Azur en in Zuid-Italië aangename temperaturen heersen. De vroeg ingevallen vorst die, met uitzondering van het Mid dellandse Zee-gebied, ook in geheel Frankrijk heerst, heeft in dit land twee slachtoffers geëist In Clermont Ferrand kwam een 68-jarige vrouw kort na het verlaten van haar wo ning om het leven, omdat haar lon gen verstopt raakten tengevolge van de koude. In het nabij gelegen Hais- nes-les-Bassée stierf een 60-jarige man op dezelfde wijze. In Parijs daalde het kwik giste ren tot twee graden onder nul. En op een ongewoon uur in de morgen was de Champs Elysées geheel leeg gestroomd. In Aix en Provence daalde de thermometer zelfs tot 8 graden onder nul. Toch is niet hier. maar in Duits land op het ogenblik het koudste gebied van Europa te vinden. Tus sen Maagdenburg en Hannover is een dik pak sneeuw gevallen. Sneeuw viel eveneens in de Alpen, in de Pyreneeën, in de Zwitserse Jura en in de Vogezen. Aan de andere kant van de At lantische Oceaan is het weer even eens verre van aangenaam Wer velstormen, sneeuwjachten en re- delen van de Verenigde Staten, ge durende het afgelopen weekeinde aanzienlijke schade veroorzaakt In Parijs is vandaag de eerste sneeuw gevallen. Prins Bernhard: Samenwerking is 'n eerste vereiste LIMA. Er bestaan plannen voor het bouwen van een slachthuis mef. opslagplaats in Arequipa (Zuici- Peru) en voor verbetering der ha- vcn-installaties van Callao. Daar zouden graan-elevators kunnen wor den gebouwd. Dc Peruviaanse che mische industrie biedt velerlei mo gelijkheden tot verbetering en uit breiding. Prins Bernhard heeft in Lima langdurige besprekingen gevoerd, omdat er voor al deze werkzaam heden goede mogelijkheden liggen voor Nederlandse bouwers èn onze industrie. Hij is echter van mening, dat met het oog op de uiterst scher pe concurrentie het nodig zal zijn, dat Nederlandse exporteurs, die hun kansen in Peru willen wagen, ten nauwste samenwerken. Hun combinatie zou een permanente vertegenwoordiger in Lima moeten hebben, want op een afstand kan niet alles worden geregeld. Het zal ook nodig zijn deskundigen naar Peru te zenden die zowel de indu strie daar als die in ons land kun nen voorlichten. De prins voert ook besprekingen over levering van Peruviaanse ka toen aan Nederland, tegen betaling in ponden-sterling Sedert de Mar shall-hulp voor katoen is geëindigd moet Nederland katoen van elders zien te krijgen, die met in dollars mest worden betaald. Tijdens een lunch, die prins Bern- had en zijn gevolg Maandag ge bruikten in dc militaire luchtvaart- school, zijn hij zelf en de reserve- majoor-vlieger Sonderman benoemd Brits schip bij kust van China beschoten I HONGKONG Het Britse schip „Inchulva" van de rederij William son en Co in Hongkong heeft van morgen radiografisch meegedeeld, dat het in de buurt van Wentsjau beschoten is door een kanonneer boot van onbekende nationaliteit. Verder werden geen bijzonderheden verstrekt. Verschillende buitenlandse sche pen. die communistisch China aan doen. zijn in de loop der tijden door nationalistische kanonneer boten onderschept en aangenomen wordt dat ook de „Inchulva" het slachtoffer van de nationalistische waakzaamheid is geworden De Britse marine weigerde mede te delen of aan het verzoek om hulp gehoor zou worden gegeven. tot ere-leden van de Peruviaanse luchtmacht. De distinctieven, die dit uitdrukken, werden hen op de borst gespeld. Uitgaansverbod na aanslag op Frans convooi in Tunis TUNIS Voor de stad Gabes is in verband met een aanval van terroristen op oen militair convooi, waarbij vier Franse militairen gedood en 20 gewond werden, een uitgaansverbod afge kondigd, dat geldt van 6 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Vijf Tunesiers zijn Maandag in ver scheidene delen van ait Noord- Afrikaanse protectoraat gedood, doordat bommen, die zij ten on rechte in hun bezit hadden, voor tijdig explodeerden. TIJDENS een banket, dat le zij ner ere door de president van Ecuador José Maria Vclasco Ibarra en zijn echtgenote werd gegeven, onderhoudt prins Bernhard zich mei de president resp2e en le van van rechts). De Pauselijke Nuntius Mgr. Efren Fomi flinks) is in ge sprek met de echtgenote van de vice-president van Ecuador, senora De Chiriboga. Nazi-complot tegen regering te Bonn? ARNSBERG. Dc politie te Arns- berg in Wcstfalen heeft meegedeeld, dat zü „verscheidene personen" heeft aangehouden, die verdacht worden van „voorbereidingen tot hoogver raad en samenzwering." Nadere bijzonderheden konden niet wordèn verstrekt teneinde het on derzoek niet te bemoeilijken. Naar verluidt zijn zeven personen in ar rest gesteld en verdenkt de politie hen van het organiseren van een on dergrondse neo-nazistische beweging. NA OVERWELDIGENDE ZEGE ATHENE. Koning Paul van Griekenland heeft Maandagmiddag maar schalk Papagos. de leider van de Griekse volksconcentratie, die de Zon dag gehouden parlementsverkiezingen won, ontvangen. Na het onderhoud verklaarde Papagos: „De koning heeft mij een mandaat voor vorming van een kabinet toevertrouwd. Mijn regering zal Woensdag worden beedigd.' Kioessopoulos. premier van het huidige zakenkabinet, verklaarde Maandag, te hopen, dat hij Dinsdag ochtend de koning de officiële ver kiezingsuitslag zou kunnen meede len. Hij zou dan tevens het ontslag van zijn kabinet aanbieden. De of ficiële verdeling van de 300 zetels van het nieuwe parlement luidt: Griekse concentratie 241. centrum partijen 59. links EDA gene Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte Maandagavond be kend. dat de Griekse concentratie van maarschalk Papagos 49.36 pro cent van het totaal aantal uitge brachte stemmen had gekregen, tegen 36 56 procent voor de cen trumpartijen. 10.42 procent voor de EDA en 3 66 procent voor enkele ona fhankelij ken Waarnemers menen, dat een aan zienlijk deel der kiezers uit de middenklasse niet heeft gestemd, hetgeen de centrumpartijen een groot aantal stemmen moet hebben gekost Maarschalk Papagos verklaarde Maandag, dat zijn concentratie zou streven naar verhoging van de le vensstandaard der arbeiders en naar verzekering van goede functionne- ring van het overheidsapparaat Werk, zelfopoffering en geloof in de zending van Griekenland onder de vrije volken zouden het land betere tijden brengen. Veertienjarige jongen bij aanrijding gedood (Van onze correspondent) ASSEN. In Tenarlo is de veer tienjarige J Brüggeman Maanciag- middag, na ccn aanrijding met een jeep. zó ei listig gewond, dat hij enige tijd later in het ziekenhuis te Hoogeveen is overleden. Kroning Elizabeth II Britse zakenlieden risico LONDEN Britse zakenlieden hebben in de afgelopen maanden voor millioenen ponden sterling verzekeringen op het leven van koningin Elizabeth II afgesloten ter bescherming van de investeringen, welke voor de kroning gedaan hebben Hoteliers, vermakelijkheidsbedrij- ven willen er allen zeker van zijn dat zij niet teveel geld zullen ver liezen, indien de koningin voor haar kroning op 2 Juni zou komen te overlijden. Velen herinneren zich hoe de kro ning van Edward VIII niet door ging. omdat hij in 1936 afstand van de troon deed Grote voorraden souvenirs zijn toen plotseling waar deloos geworden. Twee schoolmeisjes waren zoek Niet naar huis vanwge slechte rapporten DEN BOSCH. De families Boselie en De Bie uit Den Bosch hebben gisteravond en vannacht angstige uren beleefd toen hun dochtertjes van respectievelijk 10 en 11 jaar niet uit school naar huis terugkeerden De Bossche po litie en burgers trokken direct op onderzoek uit. Ook via de radio werd de vermissing van de kinde ren bekend gemaakt Eerst heden morgen werd de politie door bur gers gewaarschuwd, dat zij twee meisjes hadden zien rondzwerven in de bossen van de IJzeren Man. De politie vond daar de bewuste meisjes, die zeiden niet naar huis te hebben durven terugkeren van wege hun slechte rapporten. Canadese militaire bands vragen om Nederlandse musici DEN HAAG. Enige tijd geleden is onder dc Nederlandse dienstplich tige muziekcorpsen een enquête ge houden naar belangstelling voor eventuele dienstneming als misicus in Canadese legerbands. Dit ge schiedde op verzoek van de Canadese ambassade. Nader vernemen wij, dat 150 Nederlandse musici tot de Canadese bands kunnen toetreden Binnenkort zullen de audities begin nen Candidaten, die aan de gestelde eisen voldoen, zullen a's immisrarit in Canada worden toegelaten, waar na zij direct in een band geplaatst zullen .worden De voo -keu: wordt gegeven aan jonge vrijgezellen, die reeds deel hebben uitgemaakt van militaire muziekcorpsen. Amerika zal aantal bases op Groenland uitbreiden KOPENHAGEN. - Binnenkort zullen op zün minst nog vier grote Amerikaanse luchtbases op Groen land aangelegd worden, hebben woordvoerders voor de Deense rege ring bekendgemaakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft reeds drie bases op Groenland aan gelegd en ze zijn in volle werking Mcr deze nieuwe bases zal de Ame rikaanse luchtmacht honderden kilo meters dichter bij Moskou en 't uiter ste Westen van de Sowjet-Unie komen dan thans het geval is met de reus achtige basis te Thule op Noord-Oos telijk Groenland De nieuwe bases, welke in een eventuele oorlog voor zowel defensieve als offensieve doel einden zullen moeten dienen, zullen dwars over de route, welke Russi sche bommenwerpers op hun toch ten tegen de belangrijke industriege bieden in het Oosten van de Ver enigde Staten vermoedelijk zullen volgen, aangelegd worden Aanhoudend koud Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met'later op de dag kans op enige neerslag. Matige wind tussen Oost en Noord- Oost. Temperaturen om het vriespunt. 19 Nov. Zon io 8 u i m onder 16 u 13 mtn. Maan od 10 n 52 nr. on der 17 u 36 m. IIF1 WF.RR VAN V ANIMOKCïF.N 7 UUR Station Weet Wind m s Gisteren in 24 u Oslo Gch. bcw N.2 7 <7 1 mm s oi kholm Zw. bcw. N. 3 - 1 0 'tonenhac Geh bew. NO 1(1 3 0 l onden Zw. bew. N O 2 1 0 Amsterdan Zw. bcw O. 6 -0 0 Brussel Nevel NO 2 - 2 0 Parijs Geh. bcw N. 3 0 0 N'ice Geh. bew. N.W 4 8 0.1 Rordeai Gch bew O NO 7 0 0 Warsorui' Mist Windstil 3 3 Berlijn Geh. bcw N.O. 2 0 0 Frankfoi Onbew. N.N O 4 - 2 0 Mtlnehen Mist Windstil - 6 0 Zdrlch Nevel N.N.W. 1 - 4 0 Wenen Regen Z O. 2 2 0,1 CHARLES MAURRAS, leider van de voormalige Action Fran- gaise, is gestorven als gede tineerde ergens in een plattelands ziekenhuis. Hij was vier en tachtig jaar en had zijn tijd en zijn roem ver overleefd. Nu hij dood is heeft het wellicht zin eens na te gaan, hoe hel mogelijk is geweest dat luj, met zijn royalistische en half-fascistische opvattingen, een tijdlang zo gevaar lijk veel aanhang heeft gehad, vooral onder studenten en intellectuelen. Men moet om Maurras te begrij pen, iets van Frankrijk afweten, en vooral van het Frankrijk, gelijk zich dat na de afschaffing (in fasen) van het koningschap heeft ontwikkeld. Men kan beredeneren dat het Franse staatswezen zich van de door de re voluties teweeggebrachte breuk nim mer heeft hersteld. De continuïteit is verstoord, dc tradities zijn uitgewist. De bouwers van het nieuwere Frank rijk hebben gemeend, een staat te kunnen grondvesten op een verstan delijk systeem van wetten en instel lingen met achterlating van alle huns inziens onlogische en onnodige bal last uit het verleden. Geen overleve ring; de rede werd heerseres. Niet uitsluitend in dc staat trouwens; ook in het burgerlijk leven. Deze eenzijdige geesteshouding, zo weinig overeenkomend met de men selijke natuur, heeft verreikende ge volgen gehad. Zij komt tot uiting niet alleen in de onstabiele staatkundige structuur, maar ook in de sterke ont kerstening, in de vlucht van het platteland naar de stad, in het lage geboortecijfer, in het défaitisme. En het kan geen verwondering baren, dat zij leidde tot het ontstaan van een beweging, die zich keerde tegen de redelijkheid, tegen de overheersing van het verstand, en het zocht in de symbolen en het pathos van het ver leden. Van deze beweging was Maur ras een der leiders. ER bestaat natuurlijk een zekere verwantschap tussen de ver schillende fascistische schake ringen in Eujopa. Maurras onder scheidt zich echter van Alfred Ro senberg, Hitlers theoreticus, door zijn veel hogere cultuur en zijn aan zienlijk letterkundige talenten. Maur ras heeft ook nimmer gestreefd naar de gunst van dc massa. Zijn streven was veeleer, de meer ontwikkelden onder zijn invloed te krijgen; en het middel daartoe was zijn fascinerende taal, zijn pakkende stijl. Zo kon hij vele jongeren en ouderen meeslepen want ondanks hun redelijkheid zijn de Fransen waarschijnlijk de ergste nationalisten van heel Europa. Maurras wilde een koning. Hij wilde, dat weer gezegd kon worden: La France rest un soldat. Hij wilde terug naar het verleden. Hij ver foeide alle liberalen, alle socialisten, llc revoluties (behalve de zijne). In dc Dreyfuszaak heeft hij zich fel ge weerd in de rijen van hen, die de revisie afwezen. De vraag of Dreyfus schuldig dan wel onschuldig was, interesseerde hem minder dan het feit, dat naar zijn mening de krach ten van de ontbinding vóór en de krachten van het oude en goede Frankrijk tegen Dreyfus waren. Later heeft hij dit ook wel openlijk ge schreven. Volgens hem is het na de vrijspraak van Dreyfus in versneld tempo bergafwaarts gegaan met Frankrijk. De agitatie van Maurras en de zijnen leek een kans te krijgen in de dertiger crisisjaren. Mussolini regeer de in Italië en in Duitsland had Hitier de macht gegrepen. Er kwam een dag, dat Maurras' „camelots du roi" ('s konings straatventers) vochten tegen de politie in de buurt van het parlementsgebouw, waarbij enige slachtoffers vielen. Dit was het hoog tepunt van zijn „beweging"". De drei ging van het rechtse extremisme leidde tot de vorming van het Volks front; en de gang van zaken in dc volgende jaren moest zelf voor de groep van de Action Frangaisc meer aanleiding zijn, de dictatoren te vre zen dan zich één met hen te gevoelen. In de oorlog heeft Maurras zich met Pétain gecompromitteerd. Zijn ster was toen al ondergegaan; en zijn veroordeling nadien tot levenslange gevangenisstraf alsmede zijn royering als lid van dc Franse academie kon den weinig sensatie meer wekken. VOOR de huidige generatie moge Maurras ccn waarschuwend voorbeeld zijn. Men is er niet af met te zeggen, dat hij een talent volle dwaas of een talentvolle schurk was. Vele fouten, die hij zag of in tuïtief voelde, waren onloochenbaar. Dit leven en deze dood leren eens te meer, dat verstandelijke opvattingen alleen geen harmonische mensen of een harmonische maatschappij maken. Gevoel, verstand, zin voor traditie cn besef van de menselijke onvolkomen heid. zij alle zijn nodig om mensen en hun instellingen ccn grond-dag te geven. Frankrijk vooral zal zich moeten bezinnen, erkennende hoe weinig haat het heeft gevonden le de rede alleen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1