In November 1942 nam oorlog beslissende wending: van alle fronten goed nieuws Hoe de Britse tekenaar Giles Afrika en Rusland zag Russen klemden dodelijke ring om belegerde Stalingrad Enorme invasievloot verscheen voor kust van Noord-Afrika In Slag van El Alamein begon de victorie Marnixhad het zwaar te verduren in Afrika Dinsdag 18 November 1952 5 T^WAALF dagen duurde de grote tankslag in de woestijn bij El Alamein. x Het werd een van de grootste veldslagen uit de krijgsgeschiedenis en voor de geallieerden betekende het, wat Churchil noemde, de „keer der Fortuin". Op 24 October boorden geallieerde tanks door de linies in het Noorden heen en bezetten de Kidney-heuvel. Rommel haalde ijlings zijn tanks uit het Zuiden en zette een tegenoffensief in. Tot vijfmaal toe viel Rommel met alle beschikbare tanks aan, zonder resultaat. Op 28 October concentreerde hij alle strijdkrachten voor de laatste beslissende aanval. Die aanval kwam nooit, want in 2% uur tijd wierp de Britse luchtmacht 80.000 kilo bommen op de vijand en verstrooide en vernielde vele tanks. Montgomery toonde tijdens deze slag zijn bijzondere strategische kwalitei ten. Terwijl de strijd om de Kidney-heuvel in volle gang was, verzwakte hij zijn stelling in het Zuiden met het doel zijn tanks te concentreren voor een beslissende doorbraakpoging. Tegen 1 November was die concentratie gereed. Voor Rommel zijn strijdkrachten kon hergroeperen voor een aan val uit een nieuwe richting, wierp Mongomery zijn tanks in de strijd Bij El Aqquaqir ontbrandde een nieuwe en felle tankslag. die eindigde in een geallieerde zege. Rom- mels front stortte ineen en Duitsers en Italianen moesten zich haastig te rugtrekken. Grote hoe veelheden materiaal maakten de verbondenen buit. Montgomery's troe pen zetten onmiddellijk de achtervolging in. Maar dit keer had Rom mel geluk. Een hevige regenval veranderde de woestijn in een moeras en de Britten waren ge dwongen de achtervol ging te onderbreken. Dat gaf Rommel's troepen althans wat daar nog van over was juist ge legenheid te ontkomen. Later trok Montgomery verder Westwaarts Maar het moest Mei 1943 wor den, voor Britten en Amerikanen heel Noord- Afrika van Duitse en Ita liaanse troepen hadden bevrijd. Tunis en Bizerta vielen het laatst. EL OA BA RAHjfAN s^dOuitse en Miödtllondtt Duitse en r Italiaanse troepen 13 uiten de koning was er niets U veilig voor de tekenstijt van de Britse spotprententekenaars. Ze spotten met alles. Met de distri butie, met de vrijwillige rsbrigade, met de luchtbescherming en zelfs over de hevige Duitse bombarde menten op Londen hadden zc grapjes. Hun humor, geest en fantasie hield het Britse volk geestelijk op de been. De brallende redevoerin gen van Hitier en Goebbels waren een onuitputtelijke bron van in spiratie evenals de legercommuni- qué's, zowel die van de vijand als die van de geallieerden zelf. De vaardig gehanteerde tekenstift bleek een enorm wapen te zijn. De tekenaar Giles geeft in deze twee platen zijn visie op de strijd in Noord-Afrika (Lij Tunis maak ten de geallieerden bijna een kwart millioen krijgsgevangenen) en op een rede van Goebbels. die ge klaagd had. dat de Russen zo ge meen vochten. De tekeningen zijn ontleend aan de verzameling Britse spotprenten, die na de oorlog on der de titel „Het lachen niet ver leerd". in Nederland verscheen. TT ET hield niet op! Heel die opwindende Novem- bermaand van 1942, nu tien jaar geleden, kwam er van alle kanten uit de vrije wereld een onafgebro ken stroom van goed en hoopgevend nieuws. By alle ellende van deportaties van arbeiders, fusilleringen van gijzelaars, evacuaties, kolennood en bonnenmisère, veerde bezet Nederland ineens op. De kansen keerden! In die Novem- bermaand nam de oorlog, die tot dan toe voor de geallieerden alleen nog maar uit tegenslagen had bestaan, een beslissende wending. Door het hete woestijnzand joegen Montgomery's Sherman-tanks achter Rommel's verslagen legers aan. Dat was begin November, na de eerste geallieerde zege in de slag van El Alamein, met als hoogtepunt het geweld van de tankstrijd bij El Aqquaqir. Nóg juichten de Nederlanders binnenskamers o\ er die overwinning, toen voor de kust van Noord-Afrika een gigantische armada van honderden schepen verscheen. Op 8 November sprongen de Amerikanen gelijktijdig aan land ih Casablanca, Oran en Algiers. Diezelfde maand maakte Radio- Oranje, dat de aandacht van de Nederlanders viel op het gebied tussen Don en Wolga. Eind November sloten de armen van een reusachtige tang zich om het belegerde Stalingrad. Sneeuw dekte als een ijzige lijkwade het onafzienbare kerkhof, waar Duitsers en Oostfrontvrijwilligers uit andere landen door honger, kou, uitputting en ba jonetcharges de dood vonden. De bevrijding zou niet lang meer op zich laten wachten, dachten we OOK de Nederlandse koopvaardij lever de ruimschoots haar aandeel in de landin gen in Noord-Afrika. Dramatisch is het ver haal van de „Marnix van St. Aldcgonde" en zijn dappere gezagvoer der, kapitein H. W. Hettema. aan wie het te danken is dat het schip toen behouden bleef. De „Marnix" was on danks een duikbootaan- val veilig door de Straat van Gibraltar gekomen. Op 8 November anker de het schip ten Wes ten van Algiers. Ter wijl de troepen aan land gingen, vielen twee vliegtuigen het schip aan, maar de bommen vielen in het water. De volgende dag, bij een nieuwe aanval haalde de „Marnix" twee bommenwerpers neer. Op 11 November stoomde het schip naar Bougie, waar eveneens troepen en materieel aan land moesten wor den gezet. Die hele dag vielen Duitse vliegers aan, maar het gecon centreerde vuur van de „Marnix" hield ze op een afstand, 's Avonds vloog het in de nabij heid liggende transport schip Cathay" in brand. Het schip was geladen met dieptebommen. Ka pitein Hettema hield scheepsraad. Met mees terlijk zeemanschap voer hij. midden in de nacht tot vlak onder de kust. Deze manoeuvre redde het schip. Enkele uren later wierpen Duitse vliegers lichtfak- kels uit om de situatie op te nemen, voor het zware bombardement, dat tegen het aanbre ken van de dag begon Alle transportschepen en marinevaartuigen, waaronder H M S „Ka- ranja" gingen verloren. De „Marnix" die in de schaduw van de hoge. bergachtige kust lag. was voor de aanvallers niet te zien. Zonder op de vliegtuigen te kun nen vuren om de positie niet te verraden moesten de opvaren den toezien hoe de Duit sers de andere schepen vernielden. Tien Spitfires kwamen de Duitsers tenslotte verjagen en de „Mar nix" kreeg opdracht naar een ligplaats dich ter bij de haven van Bougie te stomen. Een uur later vielen de Duitsers opnieuw aan. Het regende bom men rond het schip. De „Marnix" moest zichzelf zien te verdedigen On verschrokken stond ka pitein Hettema op de brug, zegt S. J Graaf van Limburg Stirum in zijn boek „Varen in Oorlogstijd". De rustige en uitstekende leiding van de gezagvoerder in spireerde de hele be manning. Uit alle mon den spoot de „Marnix" vuur Tenslotte gaven de Duitsers het op. Kapitein Hettema werd voor zijn dapperheid Ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde. Vele leden van de be manning werden even eens onderscheiden. Bij na een jaar later, op 8 November 1943, ging de „Marnix" onder Dij Al giers. ESN millioen Duitse bom men was neergesuisd op Stalingrad. Maar tevergeefs deed Hitler's Zesde Leger hetzelfde dat in 1940 in Neder land was binnengedrongen! stormaanval op stormaanval op de puinhopen van de stad aan de Wolga. Het Rode Leger en de stad leken met elkaar vergroeid. Uit elk venster van ieder huis loerde de dood op de indringers. De met olie bedek te Wolga vloog in brand en het gehuil van de vlammen meng de zich met het artillerievuur. TV/I IDDEN November viel de -LV1 winter in en tegelijk begon nen de Russen buiten Stalingrad hun opmars. Uit twee richtingen tegelijk rukten ze op in een reus achtige tangbeweging, die ten doel had de Duitsers rond Stalingrad van hun bases af te snijden. Op 23 November sloot de dode lijke ring om 330.000 Duitsers. Het Rode Leger in en buiten Stalin grad bleef furieus aanvallen. De honger en de kou deden de rest. Het dieet van paardenvlees werd vervangen door een liter soep per man per dag. De soep werd ge maakt van geperste kool en was bijna niet eetbaar. Later werd het rantsoen verlaagd tot een kwart liter. Nog later aten de Duitsers honden- en kattenvlees. TT EN woedende Hitier beval generaal Von Paulus stand te houden. En blindelings wees deze het Russische ultimatum af. De Dood haalde een rijke oogst bin nen op de Russische sneeuw vlak ten. In twintig dagen sneuvelden ruim honderdduizend Duitsers en Roemenen. In de kelders van de voorsteden van Stalingrad lagen Hitiers sol daten uitgehongerd en geteisterd door de felle kou, te wachten op het einde. Uit zijn hoofdkwartier seinde Hitier reeksen promoties naar zijn ingesloten SS-mannen, in de ijdele hoop. dat ze daaruit nieuwe moed zouden putten De meesten bleken intussen al gesneuveld. Een Russische luitenant van 21 jaar nam Von Paulus en zijn staf tenslotte gevangen. Op een opengebroken plein in de vernielde stad kwamen de ver dedigers. de bevrijdende troepen van buiten Stalingrad en de over gebleven inwoners bijeen. Er was geen vreugde in hun harten. Het was een vreemde, stille bijeen komst. zonder fanfares. \7 REUGDE was er wel bij de v Nederlanders die elke dag zorgvuldig het snel veranderende front bijtekenden op hun kaarten. Uit rouw om Stalingrad gelastte Seyss Inquart. dat de Nederlandse bioscopen, schouwburgen en con certzalen drie dagen gesloten moesten worden. DE Amerikaanse troepen dringen dieper in Noord- Afrika door en landen op nieu we punten, terwijl de resten van het Asleger uit Egypte worden geveegd. De oorlogs kaart van Egypte wordt opge rold; de tienduizenden Italia nen en Moffen, die zich nog op dit gladde vlak bevinden, wor den er weg geborsteld en glij den de gevangeniskooien in." Dat was het eerste deel van een radio-uitzending van 9 November 1942, die begon met (herinnert b zich „de stem" nog?): „Hier „Ra- aio Oranje", de stem van Strijdend Nederland, op 1500, 373, 285 en 261 Meter, en in de 49. 41 en 25 Me terband. Goeden avond luisteraars in Nederland, in Oost en West, op zee. of waar ook ter wereld U hoort allereerst de Kroniek van de Dag door Bob". En dan kwam „Bob" (A. den Doo laard) en hij zei: „De Amerikaanse troepen Uit verborgen radio's en zelfge maakte kristalontvangertjes vingen wij, in bezet Nederland, elk woord als manna op. Die felle toon van Radio-Oranje was precies waar we behoefte aan hadden. Wie dagelijks te lijden had van de arrogante be zetter en wie had dat niet buiten de kleine groep profiteurs! laaf de zich aan de fanfares van de overwinningen bij El Alamein. aan het oprukken van de Amerikanen in Noord-Afrika, aan elk schot dat de bevrijding nader bracht. Het ging hard daar in Afrika. Zo hard, dat de illegale bladen schreven: „De eindstrijd is in zicht". De on dergrondse miniatuuikrantjes be zonnen zich in hoofdartikelen al over de problemen die zich na de oorlog zouden voordoen. De bevrijding stond voor de deur. dachten de optimisten, zonder veel acht te slaan op de voorzichtige Churchill, die waarschuwde, dat dit „het eind van het begin" was. ()P 11 November jubelde Radio- Oranje: „Ik zal U eerst het grote nieuws geven, dat kort voor de uitzending binnenkwam. In heel Frans-Marok- ko en Algerie is vanmorgen om ze ven uur de strijd geëindigd. De operaties zijn dus afgelopen. De Britse en Amerikaanse legers zijn thans van Algiers uit met grote spoed op weg naar Tunis, waar. zoals U weet, Duitse parachutisten zijn geland. De plaats Bugie, 180 km. ten Oosten van Algiers, is reeds bezet". De Duitsers zetten in allerijl de versterking van de Nederlandse kust voort. Den Haag en" andere kustplaatsen werden verminkt, de duinenrij werd verwoest en de bunkerbouwers verdienden schatten. We begonnen ons af te vragen of de geallieerden nog op tijd hier zouden zijn om verdere vernielin gen te voorkomen. I NTUSSEN gnuifde Nederland x over het bericht in „Het (ille gale) Parool", dat de redactie had overgenomen uit Görings blad, de Essener National Zeitung: „In de Wilhelmstrasze bepaalt men zich er toe te verklaren, dat men ten aanzien van de situatie in Noord-Afi ïka nog geen verkla ring kan afleggen. Eerst wanneer vaststaat, welke partij gewonnen heeft, zal gezegd kunnen worden, wie van de situatie voordeel heeft kunnen trekken". Voor óns was dat geen vraag meer. Wie die winter een Winter hulpbus onder de neus geduwd kreeg, dacht grimmig: volgend jaar krijgen jullie daar geen kans meer voor. De grootste ellende moest voor ons volk nog komen, maar de hoop volle stemming van November 1942 werd alleen geëvenaard toen de in vasie in Normandië begon. Luitenant-generaal Eisenhoweï, die de organisatie in handen had van „Torch", zoals de reusachtige landingsoperatie in Noord-Afrika heette, had enorme moeilijkheden te overwinnen voor hij de gigan tische armada had uitgerust die op 8 November voor de kust van Afrika verscheen. Nog diezelfde dag capituleerde Algiers. Op 10 November werd Oran genomen en de dag daarop Casablanca. De Duitsers reageerden prompt met de bezetting van Vichy-Frankrijk. Ook landden zij in Tunesië, waardoor ze een sterk bolwerk in handen hadden tegen de sneloprukkende Amerikaanse troepen. De landing in Noord-Afrika betekende vooral wat luchtaanvallen betrof een aanzienlijke verlichting voor het Rode Leger. „Schiet op knullen. Ik kan er maar honderd tegelijk hebben". („De troepen van de As haastten zich zich over te geven" Legercommuniqué) „In de afgeloptn maanden hebben de Russen alle internationale wetten der beschaafde oorlogvoering geschonden. Zij hebben niet voor te stellen gemeenheden begaan". (uit een rede van Goebbels) Hïe nazi-generaals hadden Hit- ier gewaarschuwd, dat de Russische frontlijn veel te lang was. Zij stelden voor terug te trekken tot Rostov. Maar Hitler, die in September al had voor speld, dat Stalingrad spoedig zou vallen en die zichzelf bo vendien als een strategisch ge nie beschouwde, weigerde Dat bezegelde het lot van de Duitse troepen bij Stalingrad. Want toen de Russen half November hun grote offensief inzetten, zo als de nazi-generaals hadden ge vreesd, vielen zij in twee grote tangbeivegingen aan zowel uit het Noorden en Noord-Oosten als uit het Zuid-Westen. De in Oostelijke richting uitstekende punt van het Duitse front werd afgeknepen en Hitiers troepen zaten in de val. In het begin waren de Duitsers vol hoop, dat zij de omsingeling konden doorbreken. Die hoop verdween, toen een pantserdivisie onder Von Manstein in December bij Kotelnikov door de Russische generaal Malinovsky werd af geslagen en zich moest terug trekken. De Russische troepen die gehard waren in het barre klimaat, sloegen diepe bressen in de Duitse linies tussen Don en Wolga. Uit alles bleek, dat de Duitsers onvoldoende rekening hadden gehouden met De Rus sische winter. Niet alleen waren dr troepen niet gekleed op de felle kou, maar bovendien raak ten de tanks en de automatische wapenen onklaar. In Januari 1943 nam de Duitse terugtocht het karakter aan van een mas sale vlucht.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5