'STADSVENSTER Maoe Maoe zaait minder onrust dan men in Nederland denkt A.IJ.Y. staat er financieel goed voor Bouw van 90 woningen in Kruiskampkwartier Onteigening ten behoeve uitbreiding Kruiskamp Ken iaeen u i tges trekt ge bi ed m et goede hotels en slechte wegen Commissie tot wering van schoolverzuim Woensdag 19 November 1952 Directeur van „Bronswerk" bezocht O.-Afrika X mm mi (Van een onzer verslaggevers) Wat Is men de laatste tijd al niet gaan denken over Kenia, de Britse kolonie in Oost-Afrika, waar de maoe-maoe sluipmoorden en roofover vallen pleegt, waar geen mens thans zijn leven meer zeker schijnt en waar de nachten, vol van de onheilspellende roffel der negertrommen de een zame bewoner van dit deel van duister Afrika, vervullen van grote vrees. Een nuchtere Hollandse zakenman heeft over dit alles echter zo zijn eigen opvattingen. En een nuchter mens is de heer C. J. Andriessen, een der directeuren van de N.V. Bronswerk. die kortgeleden een zakenbezoek aan Brits Oost Afrika heeft gebracht. „Als je daar bent," zo zei h|j ons in een vraaggesprek, „dan valt het allemaal erg mee. Van angst of opwinding merk je weinig of niets". Natuurlijk heeft men voorzorgs maatregelen genomen. In Nairobi 'n stad van meer dan honderdduizend inwoners w o. ca. dertigduizend blanken, heeft men in de wijken der Europeanen een soort burger wacht ingesteld, 's Nachts hebben de bewoners om beurten tot taak bepaalde gedeelten te bewaken. Tot nu toe is hier echter nimmer iets voorgevallen. De actie van de maoe- maoe blijft beperkt tot farms en opslagplaats enin afgelegen streken Inderdaad hebben de terroristen het hoofdzakelijk op de blanken ge munt. Negers die de blanken op enigerlei wijze steunen en dat zijn er vrij veel, want de aanhang der maoe-maoe, de Kikuyu stam, staat vanwege verregaande onbe trouwbaarheid zeer slecht bij de andere stammen aangeschreven vallen aan de sluipmoorden van de maoe-maoe ten offer. „Maar," zo verzekerde ir Andries sen ons nogmaals, „stelt u zien vooral niet voor, dat men in Kenia momenteel in een doorlopende angsttoestand leeft. Hoe vaak wordt hier in Nederland niet een man neergeslagen, omdat hij een paar honaerd gulden heeft. En pas gele den die politieagent in Woerden Men leest of hoort het, zegt er iets over en laat het daar dan in de regel bij. In Kenia, waar moorden en berovingen vóór het optreden van de maoe-maoe tot de zeer hoge uitzonderingen behoorden, spreekt men er uiteraard meer over. De maoe-maoe bestaat overigens al ja ren, maar de laatste tijd heeft de toestand zich toegespitst. Daarom is men blij, dat het Britse gouver nement ae bestrijding krachtig ter hand heeft genomen. Kenyatta, de leider der terroristen is onlangs ge vangen genomen. Binnenkort zal hij terecht staan. Van deze man wist ir Andriessen te vertellen, dat hij in Engeland had gestudeerd, later woonde hij enige tijd in Moskou. Misschen is het daaraan toe te schrijven, dat toen de Engelsen Kenyatta bij zijn terugkeer in Kenia niet de hoge functie aanboden, waarop hij aan spraak meende te kunnen maken, hij een aantal ontevredenen om zich heen verzamelde en volgens communistisch systeem een terreur actie tegen de blanken begon. Uit wat ir Andriessen ons vertelde, bleek, dat het hier zuiverr terreur om de terreur betrof. De stichting van een eigen staat of iets derge lijks streefde Kenyatta niet na. Het Oost Afrikaanse landschap heeft op ir Andriessen een grote indruk gemaakt. Uren en uren kan men rijden, vertelde hij, zonder Ir C J. ANDRIESSEN Viswinkels Zondags niet open Een zestal viswinkeliers heeft zich tot de raad gewend met het verzoek hun winkels op Zondagen en alge meen erkende christelijke feestda gen gedurende vier uren des namid dags voor het publiek te mogen openstellen. Volgens de op 1 October j 1 ver vallen winkelsluitingswet mochten de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak hetzij vis, hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet tezamen met consumptie-ijs, ten verkoop in voor raad zijn, voor de verkoop van die waren op Zondagen gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren geopend zijn. In de nieuwe wet is deze uitzonderingsbepaling niet overgenomen. Openstelling van win kels op Zondag is thans slechts mo gelijk, indien naar het oordeel van de raad plaatselijke omstandighe den daartoe aanleiding geven. Alvo rens een dergelijke regeling kan worden getroffen, moet echter het advies van de Kamer van Koophan del en Fabrieken worden ingewon nen. Uit het overgelegde advies blijkt, dat de Kamer het verzoek niet voor inwilliging vatbaar acht. Ook naar de mening van B. en W. kan niet worden voldaan aan de wens van adressanten, gelet op de uitslag van het door de Kamer ingestelde on derzoek naar de openstelling van de viswinkels onder de werking van de oude wet en in aanmerking ge nomen. dat de wetgever bij hét óp- nemen van de mogelijkheid in de nieuwe wet om van het principe der Zondagsluiting af te wijken om standigheden op het oog heeft ge had, welke zich in het onderhavige geval niet voordoen. B. en W. stellen daarom voor, op het door adressanten ingediende verzoek afwijzend te beschikken. Volledigheidshalve wordt nog op gemerkt, dat onder Zondag de alge meen erkende christelijke feestda gen niet zijn begrepen, zodat de winkels op die dagen, voorzover zij niet met een Zondag samenvallen, niet gesloten behoeven te zijn. Op 13 December a s. zijn de le den van de commissie tot wering van schoolverzuim aan de beurt voor periodieke aftreding Deze commissie bestaat thans uit de volgende personen: J. H. Veenkamp, hoofd van een Chr, school voor gewoon lager on derwijs, voorzitter, F. Andringa, hoofd van een RK jongensschool voor gewoon lager onderwijs, H. Kuilman, onderwijzer aan een openbare school voor gewoon lager onderwijs en J. van der Linden; C. Benschop; E. Veenvliet; L. Wiertz; J. van der Poel (ouders van op een lagere school ingeschreven leerlingen), T. Boer, gepensionneerd onderwij zer, secretaris. B. en W. stellen voor. deze heren opnieuw voor een periode van drie jaar tot leden der commissie te be noemen iemand tegen te Komen Dieren zag men er evenwel genoeg. Giraffen stonden nieuwsgierig tussen de bomen naar de voorbijgangers te kijken. Zebra's lieten bij het nade ren van de auto ijlings hun zwart wit gestreepte broeken zien. Ofschoon de wegen buitengewoon slecht zijn, is Oost Afrika volgens ir. Andriessen, een land dat toe risten zeer veel te bieden heeft. Opvallend is het aantal goede ho tels, ook in betrekkelijk kleine plaatsen Afgezien van de kuststre ken, waar een vochtige warmte heerst, is het klimaat in het hogei gelegen binnenland, gunstig. De Engelsen die zich ,,in the Kenia highlands" hebben gevestigd, zijn Kenia dan ook als hun tweede va derland gaan beschouwen, wat veel zegt voor een Engelsman. De bo dem is zeer vruchtbaar, daarom zijn er voor de landbouw grote mogelijkheden weggelegd, meer dan voor de industrie. „Ja, het is een heel mooi en merkwaardig land" besluit ir An driessen, „als ik een vijftien jaar jonger was dan wist ik het wel Gemeente koopt percelen in KI. Nachtegaalstraat Op 28 October j.l. zijn ten over- staan van notaris G. J. Holshei- mer te Woudenberg geveild de percelen Kleine Nachtegaalstraat nummers 2 en 6. Het perceel nummer 2 heeft een oppervlakte van 2,50 aren en het perceel num mer 6 is een fabrieksgebouw met erf groot 3,25 aren. Met het oog op de sanering van dit stadsdeel kwam het B. en W. gewenst voor te trachten deze percelen in eigendom te verkrij gen. B. en W. zijn er in geslaagd beide percelen aan te kopen voor een bedrag van f 7400,- in totaal. Aangezien deze aankoop in het belang van de gemeente is, stellen B. en W. de raad voor de aankoop te bekrachtigen. Het ligt in het voornemen de beide percelen bij de stichting „Centrale Woningzorg" onder te brengen. 2053. Tijdens de da genlange reis van de onderzeeboot vertelt Lupardi allerlei bijzon derheden over de scho telmannen aan Rob. „Die ruimte-nomauen hebben de maan als hun woon plaats uitgekozen", zegt hij. „en net schijnt, dat ze zich daar definitief willen vestigen. Maar ze missen daarvoor de no dige energiebronnen en die kan 'k hun wel ver schaffen. „Dat betekent dus, dat de aarde die bronnen zal missen?", vraagt Rob. „Inderdaad. Maar waarom ook niet? Eeuwenlang heeft de DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB deze nomaden een nieuwe samenleving kan i veer vijf dagen bereikt de ondcizeeboot een mensheid bewezen, dat zij de gaven van natuur i u^c uumaucu ecu --w ---jj- en wetenschap alleen kan aanwenden tot ver- stichten op de maan. kunnen zij op mijn steun enorme grot. blijkbaar het toorlopige nietiging, misdaad en oorlog. Wanneer ik met I rekenen", zegt Lupardi Na een reis van onge-1 van de expeditie. Con tri bu tiesysteem voldoet uitstekend Enerzijds moet 't, voor 't bestuur van de Amersfoortse IJsvereniging, een teleurstellende ervaring zijn ge weest. dat zo weinigen gehoor heb ben gegeven a?n de oproep tot bijwo ning van de ledenvergadering, die Dinsdagavond in het A.G.-huis aan de Paulus Buyslaan werd gehouden. Anderzijds kan het bestuur echter ook weer tevreden zijn, want hier uit moet toch wel kunnen worden geconcludeerd, dat de leden vol komen accoord gaan met de gang van zaken. De zeer geringe opkomst, slechts een twintigtal, van de veertienhon derd leden, gaven acte de présence, heeft de stemming met kunnen be derven. De gehele duur van de ver gadering heerste een opgewekte toon. hetgeen voor een niet gering del te danken was aan de bijzonder prettige leiding van voorzitter N. H. A. Caarls, De elf punten omvattende agenda werd in een vlot tempo behandeld. Aanbesteding zal openbaar geschieden Voor de bebouwing van het ter rein, hetwelk omsloten wordt door de zogenaamde Zeeheldenbuurt, de Kruiskamp en de Horse Weide, is naast het complex van de 206 wo ningen thans overeenkomstig het uitbreidingsplan ,,De Kruiskamp" een plan ontworpen van 90 wonin gen in 3 woonlagen. Het woningtype, dat ontworpen is door het architectenbureau Blan- kespoor en De Vries te 's-Gravcn- hage. achten B. en W. na de door de dienst gemeentewerken aange brachte wijzigingen aanvaardbaar. Het woningcomplex is verdeeld in verschillende typen, nl 28 wo- kop Gemeente wil grond en van Ned. Herv. Gemeente In verband met de stadsuitbrei ding zijn door B. en W onder handelingen gevoerd om een per ceel grond, gelegen nabij de Ran- denbroekerweg grenzende aan het gemeenteterrein, in eigendom te verkrijgen. Deze grond heeft een oppervlakte van 1.83.30 ha. en is eigendom van de Nederduits Her vormde Gemeente. De onderhandelingen hebben tot resultaat gehad dat de eige nares bereid is de grond te ver kopen tegen een prijs van f 18330. De aan te kopen grond is voor de tijd van 6 jaren, eindigende 24 December 1953. verpacht aan de heer G. van Ginkel tegen een pachtsom van f 216,30 per jaar. Aangezien de terzake van deze aankoop gestelde bepalingen vol gens B. en W. aanvaardbaar zijn, stellen zij de raad voor tot aan- koon te besluiten. Het ligt in het voornemen de aan te kopen grond in het grond bedrijf in te brengen. ningen. geschikt voor de huisves ting van 2 personen. 28 woningen voor 3 personen. 2 woningen voor 4 personen en 32 woningen voor 5 personen.De wooninhoud varieert van plm. 180 m3 tot plm. 250 m3. Het ligt in de bedoeling de wo ningen te voorzien van vuilnisstort- kokers en electrische deuropeners. Tevens wordt het complex voor zien van een centrale verwar mingsinstallatie, teneinde de woon kamers der 90 woningen te kun nen verwarmen B. en W. achten het gewenst het ketelhuis en de daarbij behorende installatie zoda nig op te zetten en in te richten, dat t.z.t. zonder vergroting van dit ketelhuis ook de woonkamers en de dagverblijven der winkels van het in de onmiddellijke nabijheid van de 90 woningen nog te bouwen complex van plm. 30 woon- en winkelhuizen kunnen worden ver warmd. Voor de kosten van de centrale verwarming wordt een huurtoeslag berekend. Voor de overige speciale voorzieningen (vuilmsstortkokers en electrische deuropeners) wordt thans in tegenstelling bij voor gaande complexen geen aparte huurtoeslag berekend, maar zijn de kosten hiervan in de huur ver disconteerd B. cn W. delen u nog mede. dat zij voornemens zijn de bouw van het complex der 90 woningen in het openbaar aan te besteden. Aanbe steding zal openbaar geschieden. Schoonspringen gaat niet door Wegens te geringe deelneming zul len de winterclubkampinenschappen schoonspringen, die Maandag, 24 November te Amersfoort zouden worden gehouden, geen doorgang vinden Het jaarveislag van de secretaris, dc heer L. J. Hemels, was kort maar krachtig Wij konden hieruit beluis teren dat de huur voor de ijsbaan in Maart van het volgend jaar af loopt. De voorzitter vertelde hierover nog, dat. aangezien de terreinen van de ijsbaan in het kernpian zijn opgenomen, geen nieuw huurcon tract meer zal worden verkregen. „Wij behoeven ons hierover echter niel al te bezorgd te maken," 'aldus de heer Caarls, „want wij hebben de toezegging van de gemeente dat ons vertrek vooralsnog niet wordt gewenet en dat. bij ev. vertrek, de gemeente ons zal bijslaan bij net inrichten en aanleggen van een nieuwe baan." Spreker wees er ook op, den na een ijsloze winter, hei ledental meestal sterk terugloopt. Ook de vorige winter was er geen ijs. maar ditmaal bedankten er van de ze ventienhonderd leden slechts drie honderd. hetgeen de voorzitter, in vergelijking met andere jaren, zeer weinig vond. Sprekende over de opheffing van ABvLO c-n Sport Stichting hoopte dg voorzitter dat hieruit weer et-n gezónd orgaan tevoorschijn zal ko men, want „een sportstichting is dringend noodzakelijk en wij zul len ijveren om alles goed voor el kaar te brengen", aldus de heer Caarls. Spreker deelde mede, dat de ver gadering van de KNSB ook ditmaal, en wel op Zaterdag 29 November a s in het Berg Hotel zal worden gehouden Op deze vergadering zal tevens worden beslist of en welke wedstrijden aan de A.IJ.V. zullen worden toegewezen. Uit het jaarverslag, balans, ver lies- en winstberekening alsmede uit de begroting voor het komende jaar bleek, dat de A.IJ.V, er finan cieel gunstig voorstaat. Wel wees de penningmeester, de heer Eelsingh er op. dat dit niet al te optimistisch moet worden bezien, want de kos ten. vooral bij langdurig ijsvermaak, zijn zeer groot en dikwijls moeilijk te overzien. En een ijsloze winter geeft toch altijd nog zeer hoge vas te lasten. De kascommissie kon zich goed met het financieel beheer vereni gen en verzocht décharge te willen verlenen. Hierna werden de aftredende be stuursleden. de heer L. J. Hemels en A N. Kalt bij acclamatie herko zen. Voorzitter Caarls bracht beiden dank voor hun prachtige werk. Bij de rondvraag kwam nog "even de nieuwe contributieregeling ter sprake. Hieruit bleek, dat in vele plaatsen van ons land het systeem van de A.IJ.V.. dat goed voldoet, wordt overgenomen. De voorzitter wees er nog op dat 2.50 contributie per jaar zeer laag is in vergelijking met andere plaat sen Ook vond de heer Caarls dat, over het algemeen, tien maal toe gang tot de ijsbaan voor deze con tributie voldoende mag worden ge acht. Gaat men meer, dan zal nie mand het een bezwaar vinden om dan nog eens voor tienmaal rijden een gulden toeslag tc betalen. Op verzoek van één der leden zal het bestuur nauwlettend toezien dat de jeugd op'de banen niet al te wild gaan rijden, waardoor on gelukken zouden kunnen voorko men. Na een prettige gedachtenwisse- ling hierover werd deze zeer ge animeerde vergadering beëindigd. Moeilijke situatie voor houders van verkoopautomaten De Kamer van Koophandel heeft een schrijven gezonden aan de Amersfoortse bakkers, banketbak kers en slagersorganisaties, waar aan wij het volgende ontlenen: „Tengevolge van de nieuwe win kelsluitingswet zijn de "houders van verkoopautomaten, die door middel daarvan kokswaren verkopen, zo als croquetten. nierbroodjes, gehakt ballen. saucijzenbroodjes e.d. m een moeilijke situatie geraakt. Aan de verwachting dat nog mo gelijkheden voor de houders van verkoopautomaten zou open laten, is door de jongste uitspraken van de rechterlijke macht de bodem inge slagen. Uit het antwoord van de zijde van de Minister van Justitie en de Staatssecretaris van Economische Zaken gegeven op vragen in de Eerste Kamer gesteld is voorts ge bleken. dat het niet in de bedoe ling ligt. voor de verkoopautomaten van koks waren een ontheffing te verlenen. Blijkens dit ministeriële antwoord zou de enig mogelijke oplossing voor de onderhavige moeilijkheden zijn, dat de Gemeenteraad bepaalt, dat winkels, die in hoofdzaak war me koks waren plegen te verkopen later open mogen zijn voor de ver koop van uitsluitend met name te noemen warme kokswaren. Wellicht is er voor u aanleiding om deze aangelegenheid met uw le den te bespreken. Mocht blijken dat het merendeel van hen er prijs op stelt dat de Gemeenteraad in zijn verordening een bepaling als bo venvermeld opneemt, dan zullen wij gaarne bij de Gemeentelijke Over heid stappen ondernemen om een zodanige regeling te verwezenlij ken." Honderd jaar sociale vooruitgang Pater drs W. La Hay van de orde der Kruisheren sprak gisteravond voor de leden van de K.A.B. over „Hon derd jaar sociale vooruitgang." In deze pen ode hebben onze ouders moeizaam gezocht naar een vorm van maatschappij, die christe lijk is. Spreker had. ondanks de fouten, die er gemaakt rijn, een grote eerbied voor dc mensen, die de moed hadden tegen een stroom van verdachtmakingen op te roeien. De toestanden rond het midden van de vorige eeuw waren onge looflijk. aldus spreker, en het is bijna onbegrijpelijk, dat er ondanks deze treurige toestanden nog beiders katholiek zijn gebleven. Omstreeks 1870 werd voor het eerst een poging gedaan in de toe stand enige verbetering te brengen. Maar pas in 1889 kwam dc eerste der sociale wetten tot stand. Van een nieuwe ordening was vooreerst echter nog geen sprake. Vanaf 1891 ontstaan de wetten, welke aan de vrijheid van de werkgever gaan knabbelen; de staat greep eindelijk in. Langzamerhand groeide echter de idee. dat dit nog niet het ware was! Pas wanneer werkgever en werknemer zouden samengaan zou een ideale toestand zijn bereikt. De gedachten gingen uit naar een pu- bliekrechtcl ij ke bedr ij f sor ganisatie, waaraan op dit ogenblik nog druk wordt gewerkt HERBENOEMING H. AMENT ALS CURATOR GYMNASIUM Het college van curatoren van het Johan van Oldenbarnevelt- gymnasium heeft de raad ver zocht de heer H. Am ent. die op 1 Januari 1953 zal aftreden als lid van genoemd college, opnieuw voor 5 jaar in die functie te be noemen. Reeds gedurende geruime' tijd rechtbank aanhangig kan worden worden van gemeentewege onder- gemaakt) menen B. en W. reeds handelingen gevoerd over de aan- thans te moeten voorstellen de be koop van gronden, begrepen in het wuste terreinen voor onteigening door de raad vastgestelde cn door aan te wijzen. Gedeputeerde Stalen van Utrecht i B. en W. verzoeken de raad om goedgekeurde uitbreidingsplan „de j in principe te besluiten bedoelde Kruiskamp" terreinen voor onteigening aan te Als resultaat van deze onderhan delingen werden terreinen aange kocht van: mevr. de wed. N. O. Veenstra, mevr. de wed. J. M. G. H. Sc-hwitzner. mevr. de wed. J. Dulmus. N.V. Melkcentrale Amers- fortia, de heren E. van Daatselaar. H van Wageningen. H Groen, P. J. Hamers. H. Elschot, J. W Siertse- ma, H. Zwan. A. ter Horst. A. H. Vermeulen, A. Hijwegen. L. van Willigenburg. H. F. van de Stadt. E V. Denos. E. R. S. Krudop. de stichting Het Gereformeerd Bur ger-weeshuis. het St Pieters- en Bloklands Gasthuis en dc dames Van de Bor. Met sommige eigenaren werd tot op heden nog geen overeenstem ming verkregen Wel zijn met ver schillende eigenaren nog onderhan delingen lopende, waarover zo spoe dig mogelijk een beslissing zal wor den genomen, doch in verband met de tijd, welke de administratieve voorbereiding van een onteigening vordert (gerekend mag worden op een tijdsverloop van ongeveer 1 jaar voordat de procedure bij de Nieuwsgierig kijken giraffen naar het weinige verkeer dat langs de eenzame weg voorbij komt. Dr Visser vertelde over Rusland Er zit wel afwisseling in het pro gramma van het Katholiek Cultu reel Centrum, want na de start met Lode van Gent sprak gisteravond in het paviljoen van het Berghotel, de oud-ambassadeui te Moskou, dr P. C. Visser, over zijn ervaringen in de Sovjet Unie. Gedurende meer dan twee jaren waarin deze diplo maat de regering te Moskou verte genwoordigde heeft hij op echt Hol landse manier zijn ogen en oren goed de kost gegeven, zodat hij aan de talrijke aanwezigen een uitge breid en opjectief oordeel kon ge ven over de situatie aldaar. Wij voegen daar nog aan toe, dr Visser over een uitstekende voordracht beschikt, en zijn stof op een voortreffelijke wijze had inge deeld Het is niet verwonderlijk, dat een stroom van vragen los kwam. waaruit bleek, hoezeer het probleem Rusland bij de mensen leeft. Wij kunnen datgene, wat de voor zitter dr ir L. J. N. v. d. Hulst in zijn dankwoord zei, ten volle on derschrijven: Het is van het groot ste nut, dat dr Visser op deze wij ze ons van voorlichting wil dienen. Aanleg tweede gedeelte moerriool bij Valleikanaal Teneinde de voortgang der wo ningbouw te waarborgen en tijdig tot het bouwrjjpmaken van daar voor geschikte en aangewezen ter reinen te kunnen overgaan achten B. en W. het gewenst thans een aanvang te maken met de aanleg van het tweede gedeelte van het moerriool «het eerste loopt vanaf de Eem tot even voorbij de Lien- dertseweg), n.l. vanaf de Lien- dertseweg tot aan de Flierbeek nabij de Randenbroekerweg. Met de uitvoering van dit werk, inclusief de aan grondeigenaren en pachters te betalen vergoedingen is een bedrag gemoeid van 143.000, ui ze een °f andere plaats of Z;G WGi on ópen enkel behoev' va" beest met kennen..." Tolden ver Ja. zei ik strenq. ..maar waarloosd. Vandaag nl. Puzzelen If AREL is een aardige jongen. Hij komt nog al eens op ons redactiebu reau met 'n stapeltje oude tijdschriften onder de arm. Voor de zieken zegt ie danverder niets, want. hoofdstad: Paras (Nee. wel eens gehoord van „et", dat „voor de vuist" bete kent en van de afkorting „ts" voor „toets alleen"? En wist U, dat Ane in Ovcrijsel ligt en Erm in Drente? Zo ja, dan bent u vast ook een puzzelaar, want ik heb het sterke vermoeden, dat deze af kortingen en namen alleen ten zijn uitgevonden. Nou, laatst bekeek ik zo'n kruis woordraadsel. opgelost door Karei. 26 hor., plaats in N. Afrika van vier let ters: Oran stond er; klopt. 38 vert.. Peruaanse eilan dengroep: Chincha; ook goed. Maar wat staat daar? 40 vert., rivier in Afrika: Limpopo? Héèó? Ja wer kelijk, het staat er: Lode- wijk Izaak Marie Pieter Otto Pieter Otto. Een vreselijke verden king werd in me wakker en ik keek verder: Euro ben, kijkt heel de familie zo'n beetje over mijn schouder. En als ik iets niet weet, dan lachen ze me allemaal uit. En dat is niet leuk. SVK. Nou, dan zet ik maar v)at. als ik 't niet weet. ze kijken toch niet zo precies, of ze dur- Klop even aan 't Stadsven- stcr. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. Bank Het Soesterkwartier is een wel zeer belangrijke stadswijk. Dat bleek o.a. klAa!erda?' ,toen,er ee" dat de goedheilig man Brandweer-hulppost werd nict alleen van d* gedra. ffoortpnn Kn rui tc or tuaor geopend. En nu is er weer zo'n feitje, dat de bewo- tx?n niet toe te geven, dat ncrs de idee za, dat grapje gaat bij mij niet opent NV op. Kijk eens. dat Krkiduk had er misschien nog mee doorgekund, ik ben niet zo Slavenburg's aan gingen van kinderen alles afweet, maar ook van al les, netgeen door grote mensen wordt bedreven? Nou, hij weet er alles van. Als hij Zaterdagmiddag met de „Eemstroom" komt binnenstomen heeft hij goed thuis in Iran. maar het Soesterkwartier zullen Limpopo m Zutd-Afrtka? Nee. dat is me te gortig. Bank een bijkantoor de Noorderwierweg 131. üitgëbreid"SÏntërWazênlog- Vooral de zakenmensen in boek bij zich. Amersfoor- ters. zetten jullie je maar hiermee gebaat zijn. Voor- schrap. taan zullen zij vele finan ciële aangelegenheden ..naast de deur" kunnen hij is een beetje verlegen tegenover zulke gewichtige mensen als SVK. En SVK delslang: berg in vindt dat wel leuk. Niet j* alleen, omdat er iemand is, die hem gewichtig vindt, maar ook vanwege die tijdschriften. Als de ogen niet Parijs, dat klopt niet met 16 hor.); reptiel: Rod delslang: berg in Z. Ara- bic: Bantiallan. Men ver- jJ1} denking werd waarheid. Kareltje, Kareltje, dit is bedrog! Gisteren was Karei weer dat slik ik niet Kareltje stond op, pakte de Encyclopaedic van het afwerken." bureau en bladerde: Lim- merick limoen Li moges en toen bleef zijn wijsvinger triomfantelijk steken bij: Limpopo, ont springt als Krokodillenri- 0 vier bij Johannesburg, nooit over. Geen wonder, tot ons. Hij doelde op de stroomt naar de Indische Oceaan SVK zei het al: St. Nicolaas Zaterdagmiddag komt hij weer. Amersfoort slaat hit Bazar „Oranje" „Het is eigenlijk zomaar een onderonsje", zei gis termiddag de voorzitter van de Christelijke Gym nastiekvereniging .Oranje', de heer F. H. de Koning want er schijnen ontzet tend veel 2oete, lieve en van die kruiswoordpuzzles. Film-avond hoop leren brave kinderen te wonen, van SVK nl. wel eens wat bij ons en ik heb hem Behalve de turnfilm, die vermoeid raken van al dat stadsvenstergel$ijk. hij ontspanning wat in die tijdschriften bladeren. U kent dat wel, bazar, die in het gebouw van „Filalethis" gisteren werd gehouden. Behalve die op hun beurt weer de stands met verschillen- ouders hébben, waarop de- de typische bazarvoorwer- zelfde adjectieven van toe- pen als kinderkleertjes etc. passing zijn. Het Soester- waren er het rad van kwartier heeft al een flin- avontuur en oud-Hollandse ke bestelling gedaan, want sjoelbakken. Tientallen plaatjes kijken, mopjes le- een strenge vinger wees ik even duchtig aan de tand Vrijdagavond in de Markt- de vraag naar chocolade en kinderen liepen joelend .1. hal wordt vertoond, staat marsepeinen tunneltjes langs de kraampjes. „Nu er nog een interessante bleek erg groot te zijn. Ja. zegt iedereen: Hoe hebben rolprent op^t programma, de goede Sint u zult jullie het voor elkaar ge- begrepen hebben, dat we kregen", zei voorzitter Ko- zoekt gevoeld. „Karei," zei ik, gaat „ik heb je puzzles bekeken en ik heb zo de indruk, dat er iets niet klopt." En met De A.B.v.L.O. is er nl. ook nog in geslaagd een copie zen, af en toe geforceerd op: Krkiduk. „Is dat nou te bemachtigen van de kent het over hem hadden ning. De bazars rijzen im- z|jn pappenheimers mers als paddestoelen uit glimlachen, als je er een een plaats in Iran?" Ka- propagandafilm van de terdege. Hij is dan wel een de grond. Ik ben er ech nog niet kent. Maar dan reis hoofd was als een Nationale Vereniging voor jaar lang weggeweest, ter van overtuigd, dat komt steevast de kruis- stoplicht, als je veel haast harmonische lichaamsont- maar zijn staf van zwarte wij vanavond de kas ivoordpuzzle aan de beurt, hebt het werd eerst oran- -wikkeling. De sporthefheb- Piet -boekh ouders "heeft zullen "maken, wij "tot de Met kruiswoordraadsels je, toen rood. En h{j sta kun je je geest nl. onnoe melijk verrijken. Heeft U melde: „Ja, ziet u, dat zit zo: Als ik aan 't puzzelen avond te wachten. bers staat een bijzonder hem terdege op de hoogte conclusie komen, dat deze leerzame en attractieve gehouden van de toestan- bazar geslaagd is." „Oran- den in de Keistad. Wist u, je" zal er wel bij varen. wijzen. Voor zoveel nodig delen B. W. nog mede. dat. na de goedkeu ring van dc raad belanghebbenden in de gelegenheid zullen worden gesteld hun bezwaren tegen deze onteigening kenbaar te maken, waarna een definitief besluit om trent de onteigening genomen dient te worden. De mogelijkheid tot overdracht langs minnelijke weg staat echter nog open totdat de rechtbank de onteigening, heeft uit gesproken. Noteert U even GRAND THEATRE, 13 November 8 uur: Italiaanse Opera met „Rigoletto", CITY THEATER. Van 7 t.m 13 Nov. „The African Queen" Toegang 14 jaar. Aanv.. Zo. 2.-. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van 7 tm, 10 Nov.; „Piraten Koningin". Toegang 14 jaar Van 11 t.m. 13 Nov. „Nood lot In de Woestijn". Toegang 14 jr. Aanv., Zo. 2.-. 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van tot en met 9 Nov.. „Circus Arena". Toegang 14 jaar. Van 10 tot en met 12 Nov. „Het kind dat haar werd gegeven". Toegang 18 jaar. In de Donderdag-cyclus 13 Nov. „Onder Moeders vleugcis". Elke leeftijd. Aanvang: Vr. 8 uur. Za en Do. 2.30. 6.45 en 9 uur. Zo. 2 -, 4.15. 6.45 en 9 uur Ov dagen 2 30 en 8 uur 15 NOVEMBER. Zaterdag. Amicitia. 20 uur. Feestavond Amersf. Man nenkoor. Markthal, 19 30 uur. Chr. Muz. Ver. „Hosanna". Jubileumavond ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan. KAB-gebouw, 20 uur. Ons Vrije To neel met „Vlammende wieken". 15, 17 en 18 NOVEMBER. Academie voor Beeldende Kunsten, van 2.30— 5 uur en van 710 uur. Tentoon stelling „Het Goede Kinderboek". WOENSDAG 19 NOVEMBER A G. HUIS. '20 uur: R.K. Volksuniver siteit Cursus Schilderkunst door Juul J. Jongeneelen. KAMER VAN KOOPHANDEL 20 uur: Vereniging NederlandFrankrijk. Lezing door Jean Rousselot. MARKTHAL. 20 uur: Cabaretavond NV A. J. Polak's fabrieken. DONDERDAG 20 NOVEMBER ZAAL EMMAKERK. 19.30 uur. „Weg cn Toekomst". 4de uur over „De Macht van de Antichrist". VRIJDAG 21 NOVEMBER MARKTHAL. 20 uur: A.B.v.L.O. Amf. Gyran. Kampioenschappen FOYER AMICITIA. 20 uur. Kath. On derwijzersvereniging „St. Lebuilus". Zangrecital. MONOPOLE 2.30 uur: Ver. van Huis vrouwen; filmvoorstelling „De Blau we Vogels" GEBOUW VRIJZINNIG HERVORMDEN 20 uur, lezing C. van Geel over „Het belang van de radio voor de scheepvaart" -van de vereniging „Nedelrands Fabrikaat". ZATERDAG 22 NOVEMBER MARKTHAL. 15 cn 19.30 uur A.B.v.L.O. Amersf. Gymnastiekkampioenschap- pen. AMICITIA, 20 uur: Toneelavond „De Schouwspelers" met „Wilde Vaart" d'ORANJEBOOM. 20 uur: Feestavond van de oud-onderofficieren. A. en Burgerlijke Stand Geboren: Arie Gerrit, z. v. Nagtegaal en P. C. Uijl, Getrouwd: W. J. A. Ripken W. Veen. Overleden: Theodora Johanna Berg. 8 mnd Gijsbertus Sterling, 59 jr. geh. m. D Herrmann. Her- mina Moll van Charante, 78 jr. wed. v. W. H. E. Vrijdag.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2