DAGBLAD VOOR AMERSFOORT India's resolutie keerpunt in Koreaans conflict? Lawines eisen 4 doden in Noord-Italië Spanje toegelaten als lid van de Unesco Resultaten „Asi es Holanda zijn zeer bevredigend Wegpiraat drong volle bus cle weg af, de struiken in Don Quichotte op de krijtrots Geen eindoplossingwel wegwijzer naar bestand Vliegende verhuiswagen Dulles opvolger van Acheson? 12e Jaargang, no. 274 Donderdag 20 November 105;? Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank; Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie -1291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR; TJ. DE BOORDc R ü.d.iiidiiiiiidiitbmmuiHMiiaiijJiujiiiimiiiaiijrjirtimciiic' (Van onze correspondent) NEW YORK. De zeer emotionele rede, waarmede de Indische afgevaardigde, Krisjna Menon, de motie van India, die een oplossing beoogt te geven voor de kwestie der krijgs gevangenen in Korea, in de politieke commissie der V.N. As- semblée inleidde en toelichtte, bracht geen nieuwe gezichts punten. De eindindruk ervan was niettemin, dat aanneming der motie een keerpunt zou kunnen betekenen in het verloop van zaken. Niet omdat zij de redenen zou hebben weggenomen voor het we derzijds wantrouwen in de oogmer ken ten aanzien van het Verre Oos ten, dat ten slotte een gevolg is van de koude oorlog en evenmin omdat de motie een oplossing brengt voor het «jehele Korea-geschil, maar om dat de geest van de motie toch wel de weg wijst naar een overbrug ging van het geschilpunt betreffen de de krijgsgevangenen, dat op dit moment het grootste struikelblok schijnt voor het tot stand komen van een wapenstilstand. Men kan het een naiêf optimisme noemen, wanneer India beide par tijen bonafide acht, in haar wil, overeenstemming te bereiken, maar men kan zich niet onttrekken aan de ïndiuk, dat India de Oosterse taal beter verstaat en het hartstoch telijk vredesappèl niet zou aandur ven. indien het er niet van over tuigd was, dat de motie meer reële mogelijkheden tot toenadering bevat dan sommigen aannemen. De drang, welke op de V.S. wordt geoefend om zich te bezinnen over de bruikbaarheid van de sug gesties van India zal dan ook nog' wel toenemen In het licht van het vooruitzicht, dat de Sowjet-Unie de lachende derde zou zijn. indien het eenheidsfront der geallieerden in- Politie-agent vermoord Twee Woerdenaren gearresteerd WOERDEN. Twee Woerdena ren zijn Weensdag gearresteerd, verdacht van de moord op de poli tie-agent A. van Eek. Het zijn de ambtenaar ter secretarie van Oude water D. van H. en de plaatwerker K. V. Enige voorwerpen zijn, tij dens een huiszoeking in beslag ge nomen. zake de tc volgen lijn zou uiteen vallen. wordt het echter niet waar schijnlijk. dat niet alles in het werk zal worden gesteld om de eenheids- koers te bewaren. De spanning is in ieder geval groot, mede na een verklaring van Eisenhower, dat hij het eens is met de door Amerika gevolgde politiek ten opzichte van de krijgsgevange nen, de eerste maal, dat hij zich hierover uitliet. De enige andere spreker in de politieke commissie was Woensdag Polen, dat zich echter niet uitliet over de motie van India, die het nog niet had bestudeerd, zoals de Poolse afgevaardigde zeide. Sommi gen zien hierin een bevestiging van de verwachting, dat Rusland en zijn satellieten zich bij de stemming over de motie zullen onthouden. „Prawda": Discipline in communistische partij erg verslapt LONDEN. Dc „Prawda" schreef Woensdag dat de discipline in de communistische party van Rusland ernstig was verslapt. Het blad eiste een „meedogenloze" campagne tol verbetering van de toestand. De „Prawda" betoogde, dal slap heid aan de zijde van enkele auto riteiten geleid had tot verspilling van staatsfondsen, verduistering. n een daling van de productie van o m. fabrieksmatenaal 'en timmer hout In het artikel dal door radio Moskou werd uitgezonden, werd gezegd: „Er is een vrij groot aan tal partijleden, dat een formele en zelfs passieve houding aanneemt ten aanzien van de uitvoering van partijbesluiten Hoewel zij ermee instemmen, leggen deze communis ten de besluiten van de partij ge woon terzijde en nemen ten aan zien van de taak. die hun is toe vertrouwd een houding van onver schilligheid aan" Frankrijk wil geen communisten meer in staatsdienst (Van onze correspondent) PARIJS. Een woordvoerder van de Franse regering heeft gis teren bekend gemaakt, dat deze spoedig een ontwerp wet aan het parlement zal voorleggen, die communisten zal weren uit alle verantwoordelijke gouvernements betrekkingen en uit het onder wijs. Bij de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken zijn deze maatregelen in voorbereiding, die, naar werd verklaard, geen „hek senjacht" willen zijn, doch uitslui tend personen uit de staatsdienst willen weren, „die een actie tegen de staat steunen, welke zij hebben te dienen". In Frankrijk zijn bijna alle scholen en alle universiteiten staatsinstellingen. Van vele hoog leraren is bekend, dat zij zo met lid van de communistische partij dan toch duidelijk sympathiserend met deze partij zijn. Het is echter nog niet bekend, welke criteria zullen worden aangelegd, die tot het ontslag van personen in staats dienst zullen moeten leiden. Woedende hond beet meisje enige keren in het hoofd (Van onze correspondent) ROOSENDAAL Woensdagavond heeft een hond het zesjarige meisje Frankie Voorheyen enige keren in het hoofd gebeten. Een aantal vrou wen, dat huilend van schrik op de stoep stond, durfde niet tussenbeide 1e komen. De heer Sacharias echter greep het woedende dier bij de staart en slingerde het weg. Het kind werd hevig bloedend naar het ziekenhuis vervoerd, haar toestand is redelijk wel. De politie begrijpt niet. waardoor het als zeer rustig bekend staande dier zo razend kon worden. Het beest lijdt niet aan hondsdolheid. Geen verschil van mening tussen Ike en Taft NEW YORK. De republikeinse senator Taft, die Eisenhowers rivaal was bij het benoemen van een can- didaat. heeft na een onderhoud met de generaal verklaard, dat zij een „harmonieuze bespreking" hadden gevoerd. Er waren geen besluiten genomen. Taft zeide verder, dat zich geen meningsverschillen hr den voorgedaan. De senator had onder meer „twee of drie perso nen" voor ministersposten aanbe volen Hij zeide amendementen op dc Taft-Hartley-wet oo het sta kingsrecht te zullen indienen. Taft wenste zich niet uit te laten over de resultaten van het onderhoud. Sneeuwstorm in Parijs. Alpenpassen niet meer begaanbaar, gladde wegen in België TERWIJL vrijwel overal in Europa W'hcnsdag een abnormale koude heerste, zijn bij Lucca in Xoord-West-Italie vier personen om het leven j gekomen tengevolge van lawines. Zij vormden de leden van een gezin, dat j een arbeidershuisje te Fornaci di Barga bewoonde, hetwelk verpletterd werd en van een heuvel omlaag stortte. In bet nabijgelegen San Marcello ontsnapten 2? boeren ternauwernood aan de dood door een steenlawine. In Zwitserland is de waarschuwing gegeven, dat „reusachtige lawines" konden worden verwacht. Parijs is voor de tweede maal in j stromingen plaats vonden. De be- twee dagen tijds door eon sneeuw- volking van de stad Camaiore moest storm getroffen De vliegvelden Politieke redenen gaven doorslag Nederland onthield zich (Van onze correspondent) PARIJS, Spanje is sinds gistermiddag kwart over vier lid van de Unesco, dal is drie kwartier na de opening der zitting. Dit is ongetwijfeld een psychologische overwinning voor de Spaanse dictator, die zijn land ziet toegelaten tot de eerste internationale organisatie. Het was zonder debat en mei zich te onthouden liet onze delega- een overweldigende meerderheid dat de toelating geschiedde: 44 stemmen voor, vier tegen (Mexico. Uruquay, Joego-Slavië en Birma» en zeven onthoudingen: Nederland, de drie Scandinavische staten, Is raël, India en Luxemburg. Het stond van tevoren vast, dat ditmaal dc toelating er door zou komen. Het Franse plan om een uitstel tol de conferentie (dat is over twee jaar) te verkrijgen, was verlaten, omdat de Franse regering had beslist, dat haar delegatie voor zou stemmen, evenals Amerika en Engeland, en waarschijnlijk ook uit angst voor eventuele repercus sies in Noord-Afrika. De Zuidame- rikaanse staten, dat was bekend, zouden eveneens voor stemmen en bij hen sloot zich het Aziatisch blok aan. op India na. en waarbij dus Indonesië inbegrepen. De Nederlandse delegatie ont hield zich van stemming', naar *hj mij meedeelde, niet omdat zij tegen toelating van Spanje was. doch wel "bezwaren tegen dit land heeft. Door lie niet alleen hiervan blijken, doch liet zij tevens de uitslag aan de grote mogendheden over. Aan de stemming was voorafge gaan een motie van Peru, om zon der debat onmiddellijk tot de stem ming over al of niet toelating van Franco-Spanje over te gaan. Deze motie werd aangenomen, waarbij wij aantekenen, dat dit geschiedde met de tegenstem van Nederland, dat een uiteenzetting der standpun ten niet overbodig vond. Blijkbaar vond de meerderheid der andere delegaties zulk een debat alleen maar pijnlijk en niet ter zake doend, want dat Spanje is toegelaten op grond van zijn culturele en weten schappelijke onmisbaarheid, wil nie mand volhouden. Dit is geschied om politieke en strategische rede nen. zonder rekening te houden met de publieke opinie in de meeste Westeuropese landen. Het is niet uitgesloten, dat dGze toelating een aantal gedelegeerde.-: van de vergadering en van de Unes co zal wegjagen. Dat men Spanje om zakelijk-stratcgische redenen deel zou laten uitmaken, van de Westeuropese defensie, zou men desnoods kunnen begrijpen, maar om dit land in de grote culturele organisatie van de Verenigde Na ties toe te laten, terwijl het van de V.N. geen lid is, achten velen te vèi gaand en een smaad voor deze or ganisatie. Bij razzia in Cairo 132 arrestaties CAIRO. De politie heeft van ochtend voor de dageraad 132 Egyp te naren bij een razzia gearresteerd. Deze personen worden beschouwd als gevaarlijk voor de openbare veilig heid, aldus een mededeling van hel hoofdbureau van politie te Cairo. Amerika brengt weer trekken. Op cle weg te richten als vlug ver iets nieuws op het ge- ziet de laadbak er uit plaatsbare hospitalen, bied van vrachtvervoer als een normale ver- Radar-stations, cantines door de lucht. Het is huiswagen. In enkele en dergelijke, waardoor de „vliegende verhuis- minuten wordt de bak de soldaten aan het wagen'', gebouwd door onder het „moedervlieg- front op lijd de nodige de Fairchildfabrieken te tuig" gemonteerd en ondersteuning kunnen Hagerstown, die zich het geheel kan starten, krijgen, gespecialiseerd hebben Een der voordelen van Boven: De laadbak op op 't bouwen van grote dii vrachtvliegtuig is, wielen Uiterlijk geen vrachtvliegtuigen. Voor- dat er geen lijd verlo- verschil met een nor- lopig zal dit nieuwe ren gaal bü het inla- malc verhuiswagen type door de Amen- den. Hel moedervlieg- Midden Het uaubren- kaanse luchtmacht ge- tuig kan in de lucht f/en van y,, laadkistaan bruikt worden; later blijven, terwijl de laad- het vliegtuig zal ook -tg burgerlucht- bakken gevuld worden. verkeer van deze vin- Het ligt in de bedoeling Onder: Vliegtuig en ding profijt kunnen de laadbakken ook in laadbak als één geheel. Acht en negentig procent der geëxposeerde producten zijn in Mexico verkocht (Van onze correspondent) NEW YORK Mr G. E F. Ma nuel en dis J. H. W. Hoogwater op weg naar Nederland die het departement van Economische Za ken in Mexico vertegenwoordigden, betuigden hun grote tevredenheid over de resultaten van cle tentoon stelling „Asi es Holanda" Slechts twee procent van de tentoonge stelde producten zal naar Neder land terugkeren. Vele contacten zijn gelegd; de overgrote meerder heid der exposanten acht de ver wachtingen overtroffen. De tentoonstelling was een grote Een Amsterdammer heeft een fiets van plastic geconstrueerd, die volgens mensen die het kunnen weten, veel voordelen heeft. De plastic-fiets kan niet roesten en bovendien kunnen de lopende delen met water worden „ge smeerd". „Orly" en ,.Le Bouvgel" zijn giste ren tot één uur 's middags gesloten geweest Daarna was het luchtver keer normaal. Treinen uit Zuid- Frankrijk bereikten Parijs met een vertraging van vier en een hall' uur. De boottrein uit Calais kwam twee en een half uur te laat aan. In de Franse Alpen lag de sneeuw hiel en daar 50 centimeter dik, zodat het verkeer over sommige passen volkomen was gestremd. In ons eigen land deed zich een stijging van de temperatuur tot on geveer vier graden Celsius voor. Sterke Oostelijke tot Zuidoostelijke winden maakten de zee woelig, waardoor de loodsdiensten m de Seheldemond moesten worden ge staakt. In Zuid-België is sneeuw gevallen, waardoor het verkeer gevaarlijk werd. Toscane en Noordelijk Italië wer den geteisterd door hevige regens, waardoor op tal van plaatsen over- evacueren. Bij Vignola spoelde het kolkende water de peiler van een brug weg, andere bruggen werden i bedreigd. De temperatuur is hier i boven het. nulpunt Uit Denemar ken daarentegen wordt „ongewone kou" gemeld. Hier is ook de eerste sneeuw gevallen. Hamburgse meteorologen verkla ren. dal een nieuwe koudegolf uit Rusland onderweg is. Achtjarig jongetje bij brand omgekomen (Van onze correspondent) ALMELO. Bij een uitslaande brand in de w oning van de familie Gerrits aan dc Spreeuwenstraat is het stiefzoontje van de familie, de bijna achtjarige Klaasje Zwiep, Woensdagavond in de vlammen om gekomen. Het gelukte man. vrouw en twee kinderen het brandende huis te ver laten, doch voor het achtjarige jonge tje. dat boven sliep, kwam de hulp te laat. Nu nog 50 boete, maar een volgende keer wordt 's mans rijbewijs ingetrokken (Van onze correspondent) ZUTPHEN. „Ik heb niets te gen een bus" zei de Enschedcsc grossier en „wegpiraat" A. B. te gen de president van de recht bank. En daarmee wilde hij te kennen geven, dat hetgeen de chauffeurs van de Gelderse Tram wegen elkaar vertellen, niet waar is. „B. maakt het de buschauffeurs in de Gelderse Achterhoek voort durend lastig," vertelde de chauf feur Aberslo, die deze keer het slachtoffer was. „Hij staal ervoor bekend." De „wegpiraat" stond terecht omdat hij tussen Eibergen en Bor- culo met zijp vrachtauto een bus van de Gelderse Tramwegen het passeren had belet. Buspassagiers bevestigden, dat de chauffeur ver scheidene keren had geprobeerd langs de vrachtauto te komen, maar het lukte nimmer. Toen de buschauffeur op het laatst meen de een „gat" te hebben gevonden werd de volle bus door B. van de weg gedrukt, zodat de Twee maanden voor Dominiei DIGNE De boer Gustave Do miniei. kroongetuige in de Drum mond-moordzaak. is Donderdag tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld. wegens verzuim hulp te verlenen aan de 12-jarige Elizabeth Drummond, die nog tekenen van leven vertoonde, toen Dominiei haar vond. Vannacht lichte vorst Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige sneeuw. Over wegend matige wind uit Oostelijke richtin gen. Vannacht lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 21 Nov, Zon op 8 u 11 m onder 16 u 41 min.; Maan op 12 u 27 m on der 2o u ll m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max .temp Neersi Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Geh. bew. N. 2 - 13 C 0 mm Stockholm Geh bew. Windstil - 7 0 KopenhagerGeh bew. O NO 15 6 0.1 Londen Geh bew. O.Z O. 10 2 13 Amsterdam Geh. bew. Z.Z.W. 4 0 5 Brussel Onbew. Z.Z O 4 0 2 Parijs Zw bew. O.N.O. 4 -2 4 Bordeaux Onweer Z.W. 13 5 18 Ntce Onbcw. N.N.W. 5 2 0 Warschau Nevel O Z O 4 2 0 Berlijn Frankfort Geh bew. Z O. 2 7 0 Geh. bew. Z.W. 4 1 7 ZUrlch Mist W. 2 1 0.3 München Mist Windstil - 2 2 Wenen Motregen Z.O 9 6 0 takken van de struiken langs de weg tegen de ruiten sloegen en de bus vlak voor een boom tot stilstand kwam. Vakbekwaamheid van dc buschauffeur voorkwam erger. De Groen lose, kantonrechter had B., voor deze „prestatie" f 20 boete opgelegd, maar dit vond de man te veel. Bij cle Zutpliense rechtbank was de man echter aan het verkeerde adres, want nog voordat de offi cier aan het woord was gekomen, vertelde de president al. dat men het B. wel eens zou inpeperen. De officier vroeg f 50,- boete of twin tig dagen. „En de volgende keer ga je zonder pardon van de weg af" be loofde hij er nog bij. De rechtbank vonniste conform. stimulans voor het Nederlandse be drijfsleven Wij hebben Mexico er van overtuigd dal ons land méér kan bieden dan alleen maar Kaas. De Mexieaanse handel heeft giotc belangstelling aan de dag gelegd voor onze industriële producten, ons glaswerk, onze wetenschappelijke boeken, plaatwerk en bloemen Dc bloemen zullen met ingang van volgende week geregeld naar de grootste Mexicaanse bloemenmaga zijnen per vliegtuig worden verzon den. Het ministerie van Economische Zaken overweegt inrichting van dergelijke tentoonstellingen in Ca racas (Venezuela) en Sao Paolo (Brazilië). Men zal daar waarschijn lijk niet kunnen rekenen op dezelf de ruimte en de gratis publiciteit, die in Mexico werd bevorderd door- het bezoek van prins Bernhard. De prijsvraag, die voor alle hoogste klassen van de Mexicaanse lagere scholen was uitgeschreven, is een groot succes geworden. Er kwa men duizenden inzendingen binnen. Dc eerste prijswinnaar kreeg een televisietoestel, de andere vier prijs winnaars ontvangen Nederlandse fietsen. WASHINGTON. In Republi keinse kringen te Washington is Woensdagavond bevestigd, dat Eisen hower John Foster Dulles heeft ver zocht de post van minister van Bui tenlandse Zaken te aanvaarden. Men verwacht een bekendmaking in deze zin van het hoofdbureau van de Republikeinse partij m New York. Dulles, de vroegere Republi keinse raadgever van de democrati sche regering, zal Donderdag Eisen hower ontmoeten. Geen vrijwilligers genoeg Mijnenuitkijkdienst Kari yjeesranlsoen mei dienstplichtigen DEN HAAG. Het is niet ge lukt om de nodige vrijwilligers voor de mijnenuitkijkdienst van de Koninklijke Marine te vinden Men was zeer beperkt in de keuze van de vrijwilligers, om van Britten wordt weer verlaagd LONDEN. Het reeds uiterst karige Britse vleesranlsoen zal met ingang van 30 November met een dat deze niet verder dan 'io km IL\c._de .Acr,*affd D? mochten wonen van de plaats. waar zij dienst moeten doen. De j Kon Marine probeert thans in cle behoefte aan mijnen wachters te voorzien door de oproeping van hiervoor bruikbaar dienstplichtig personeel Daartoe is het dienst vak mijden wachter ingesteld. Op grond van cle instelling van dit nieuwe dienstvak kan een uit- breiding worden verwacht van het jaarlijkse contingent dienst plichtigen dat ter beschikking van de Kon. Marine wordt ge steld. nister van de voedselvoorziening Lloyd-George deelde Woensdag in Lagerhuis mee dat deze verla ging noodzakelijk was omdat de Britse boeren om deze tyd van het jaar niet slachten Hij verwachtte, dat het nieuwe rantsoen de gehele winter gehand haafd zal kunnen worden omdat Australië beloofd heeft meer vlees te zullen zenden De Britten krij gen op het ogenblik voor één gul- 1 den vlees per persoon in de week H:' i yoor kan de Britse huisvrouw bij voorbeeld twee kleine lamscar- I bonaatjes kopen. VERSCHEIDENE lezers vragen ons: „Hebt ge dat stuk van Reginald Thompson gelezen iu Kerk en Vrede?" Ons antwoord luidt: wij hebben bet gelezen! Wij hadden het zelfs al gelezen, voor het in Kerk cn Vrede verscheen. Het is een fello aanklacht jegens de atoomhom, jegens de massa-moord op weerlozen cn. in het algemeen, jegens de ganse moderne en totale oorlog. Reginald Thompson was in Korea en schrijft hartbrekende dingen over de ellende die hij daar aanschouwde. Het moet uit zijn, zegt hij; „de stem der raense- lijkheid moet losbreken uit iedere in dividuele keel. Dan en dan alleen zal deze monstrueuze bedreiging van on ze beschaving worden afgewend." Het stuk van Reginald Thompson is waardevol als getuigenis, als docu ment liumain, als appèl aan het ge weten. Het is goed, dat de mensen voortdurend beseffen wat de oorlog, en vooral de moderne oorlog, eigen lijk is. Voor het overige is hier sprake van een persoonlijk getuigenis. Regi nald Thompson heeft zijn standpunt bepaald. Korea was hem een leer school. Hij wil vechten aan de gren zen van zijn land met persoonlijke wapens; maar hij wil het leven niet kopen tegen de prijs van dc massa vernietiging van onschuldige mensen. Reginald Thompson is een Engels man. Hij is waarschijnlijk bereid, als de vijand komt, ergens op de hoge kust van Dover te slaan met een ge weer of een mitrailleur. Maar hij gaat liever dood, dan de bedreiging van zijn vaderland af te wenden met wre de moderne middelen als napalm, atoombommen enz. Wie hier even over nadenkt zal be seffen, dat hei zeer persoonlijke standpunt van Reginald Thompson niets oplost. Deze Brit gaat niet uit van de weerloosheid. Hij zegt alleen: de huidige oorlogsmiddelen zijn af schuwelijk, vooral omdat zc zich in hel hijzonder richten tegen dc on schuldige burgerbevolking. Zijn ge- welen komt hier tegen in opstand. Eigenlijk komt zijn standpunt hier op neer, Hat hij de strijd wil veredelen, sportiever maken, en liever ondergaat dan verantwoordelijkheid te dragen voor het werpen van een atoomhom. IS hiermee het verlossend* woord gesproken? Wijzen de inzichten van Reginald Thompson de weg uit de moeilijkheden waarmee de vqJ- ken en talloze mensen persoonlijk worstelen? Is hiermee ook dc 'opvat- ling van Kerk en Vrede weergegeven? Slechts weinigen zullen geneigd zijn, ook maar één van deze vragen beves tigend te beantwoorden. De veronh rusting van Reginald Thompson over de uitwerking der moderne oorlogs middelen in Korea is begrijpelijk en waardevol; maar dc wreedheid van de oorlogen en de jammer cn smart van dc burgerbevolkingen dateren niet van deze tijd. De Romeinen roeiden Carthago uil; dc Dertigjarige Oorlog verminderde de Duitse burgerbevol king tot op de helft. Plundering, brandschatting, honger en ziekte, de ze begeleidingsverschijnselen van vroegere oorlogen, hebben in verhou ding wel eens meer onschuldige slachtoffers dan nu dc brisant- cn zelfs de atoombommen. Men komt er niet uil met dc oorlog te humaniseren. Reginald Thompson wil dat de stem der menselijkheid losbreekt uit elke individuele keel. Hij is een En gelsman en heeft liet ontzaglijke voor deel, dat hij kan zeggen en getuigen wat hij wil. Hij zou echter eens moe ien uitleggen, hoe achter het IJzeren Gordijn die menselijke stem kan los breken, hoe daar iemand zou kunnen getuigen tegen dc atoombommen, dat wil zeggen niet die van dc anderen maar de eigen. Hij moet eens uiteen zetten, hoe daar de slem van het ge weten zich kan verheffen tegen de onderdrukking van de geest, tegen de concentratiekampen. Reginald Thompson verkiest de dood boven dc toepassing van de atoombom: maai' wat wil hij doen, als hij zijn landge noten. zijn vrienden en naasten ziet verminkt en vernietigd worden door de middelen, die hij verwerpt? E>ger dan de dood is steeds de verantwoor delijkheid voor de dood van anderen. VERVANGING van het moderne oorlogstuig door het geweer en liet zwaard biedt geen oplos sing. Men kan zich op het standpunt stellen, dat het voeren van alle wapens tegen Gods gebod is. Dit is dan de I weerloosheid, die sommigen propage ren. zeggend dat geestelijke kracht op deiï duur sterker is dan het sterk ste wapen. Het is een moedig stand punt, maar het is het onze nietcn I het is ook niet dat van Reginald Thompson. Hel ontbreekt ons in ge- 1 nen dele aan sympathie voor Rcgi- I nald Thompson; maar men vergeve «•ns, dat wij hem toch zien als een soori Don Quichotte, op de krijtrotsen van Albion met het zwaard zwaaiend tegen een ver vliegtuig en een on- zichtbare raket, terwijl voor hem i Europa en achter hem Londen in j vlammen staan.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1