Biro, ballpoints... Verschoningsrecht bepleit voor journalisten Eden geeft steun aan India's Korea-plan Voorts JUSTITIEBEGROTING IN DE KAMER liet ideale gescfienH! GELEZEN - Winschoter kroegen eisen kleding als betaling Vijftien jaar geëist tegen Haarlemse slagersknecht 1 „Thunderjets vliegen over Oceaan naar Eindhoven Handel in oude materialen loopt sterk terug Voorkomt Wordt Lages bevoorrecht in de gevangenis t./Bi r© \\\\U« """"""lllllfl en gewogen Z.-Afrika vraagt om Nederlandse spoor- technici Oost-Duitsland vraagt opnieuw conferentie Grote Vier Schacht probeert nu in Düsseldorp bank op te richten Acheson: VS moeten meer immigranten opnemen een Prisma dameshorloge V.N. besluiten tot onderzoek in Zuid-Afrika Jagers kwamen tot dusverre per boot naar Nederland Met VELP0N lis is sr geen barst van Verboden zone langs Duitse grens opgeheven Truman vraagt om eenheid in VS Dit jaar toch export overschot van 100 millioen gulden Ruim 100 kinderen op Philippijnen ontvoerd mn Vrijdag 21 November 1952 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Donker is de eerste van de nieuwelingen onder de bewindslieden, die zijn begroting in de Tweede Kamer verdedigt. Het program, dat hij haar in zijn Memorie van Antwoord had aangeboden, dwong algemene eerbied af. Van zeer verschillende zijden werd in zijn optreden groot vertrouwen gesteld. Nochtans gaf bijv. prof. Oud (WD) uiting aan een zekere scepsis omtrent de uitvoerbaarheid van het omvang rijke program, waarvan hij de herziening van het Burgerlijk Wetboek bepaald niet het meest urgente onderdeel vond. En zo klonk er, nu en dan, ook wel critiek op de beleidslijnen, zoals minister Donker die heeft uitge stippeld. Zonderen wij de communistische woordvoerder Gortzak, die over klasse-justitie sprak, uit. dan kan evenwel vastgesteld worden, dat de waardering verre de overhand behield. Critiek uitte_mr Van R ij c k e- ningsrecht yoor_ journalisten. Het vors el (KVP) in een goede maiden-speech op een uitlating van mr Donker, welke zou doen ver moeden. dat hij over de uitspraak van de Raad voor Rechtsherstel van 19 Mei 1952 inzake de effectenregi stratie niet wel te spreken is. De ka tholieke woordvoerder betoogde, dat deze uitspraak toejuiching verdiende, zelfs met inachtneming van de moei lijkheden. welke daardoor ontston den Critiek had hij ook op de sta king van de Amsterdamse beurs, welke daaruit voortvloeide. De heer Ritmeester (VVD> liet blijken, dat hij voor de onrust van de Amsterdamse effectenhandel wel begrip had. Als er geen over eenstemming mocht worden bereikt, dan werd het z.i. nodig een wettelij ke regeling te treffen. Vooralsnog had hij in de mogelijkheid van een oplossing nog wel vertrouwen; in ieder geval méér dan mej Tende- loo (PvdA), die betwijfelde of bij een zo groot aantal betrokkenen overeenstemming bereikbaar zou kunnen zijn. In het algemeen was zij trouwens zeer verontrust over de trage afwikkeling van het rechtsher stel. Ook signaleerde zij een gebrek aan durf om oude beheerszaken, waarin gestolen is, aan te pakken. Met klem drong zij er op aan, dat de minister er naar zou streven om het rechts herstel per 1 Jarfuari 1954 te doen overgaan naar bijzondere civiele ka mers, in navolging van hetgeen met de bijzondere rechtspleging is ge schied. Afkeuring spraken de heren Oud (WD), v. Rijckevorsel (KVP) en L e m a i r e (KNP) uit over de af wijzing van een wettelijk verscho- waall van Stoetwegen (CHU) opgewekt. Zij meenden, dat met het instituut van voorlopige hechtenis nog te kwistig werd rondgesprongen. Laatstgenoemde sprak voorts over de overbrenging van Duitse oorlogsmis dadigers van Norg naar Breda. In het eerste oord was de kans op ontsnap ping inderdaad groter „Maar", zo vroeg zij, zit Lages er nu ook? Er doen nog allerlei wonderlijke geruch ten de ronde, dat hij een bevoorrech te behandeling zou ondergaan." Warme belangstelling voor het adop tie-vraagstuk werd aan de dag gelegd door de dames Wttewaal van Stoetwe gen. mej Zeelenberg en mr Roosjen. Ook moeten wij nog vermelden, dat mej Tendeloo (P.v d_A.) de aandacht vroeg voor de regeling van de koste loze procedure, welke onlangs in Enge land tot stand Is gekomen. Niet alleen het geval van de Ommelanden doch ook dit deed haar voorts verlangen naar een herziening van de bepalingen omtrent oprichting van rechtspersonen Zij vond het onaanvaardbaar, dat in het voornoemde geval een directeur zonder meer kon dreigen met verkoop van de onderneming. (Van onze correspondent) NEW YORK. In de politieke commissie der V.N.-Assemblee heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden. zich uitgesproken voor aanneming van de motie van India (waarin een oplossing wordt voorge steld ten aanzien van de kwestie der krijgsgevangenen in Korea), die hfj prees als een op het juiste moment gedane en constructieve poging, om over het dode punt heen te komen. Hjj beval slechts twee practische ver beteringen aan. die de essentie van de motie echter onaangetast laten. Donderdagavond heeft St. Nico- laas met zijn knecht reeds een bezoek gebracht aan het dam- tournooi om de wereldtitel te Amsterdam. De goede Sint deed tegen wereldkampioen Piet Roo- zenburg enige meesterlijke zetten. Voor vader, moeder, zoon of dochter, voor vrienden en kennissen! Prachtige modellen in elke prijsklasse; j reeds vanat I K wil leven". Deze gedachte, die 11 A drie willekeurige Korea-vrijwilli- gers bezielde, is slechts door éen van hen aan het papier toevertrouwd; beide anderen bleven achter jn modder en sneeuw op de tjotten van een verscheurd schiereiland. Aan hen droeg Wim Hor- man zijn roman, die bovengenoemde ge dachte tot titel draagt, op. Het is een roman geworden, die in litteraire kringen geen opzien zal baren. Maar mocht het bock toch stof doen op waaien. dan is het om de onthutsende feiten, waaronder de auteur zijn lezers bedelft. Zó bikkelhard zijn deze feiten, dat ze voor zover bekend niet eer der werden gepubliceerd. Want wie weet hoe het eerste Nederlandse deta chement onder overste Den Ouden op een hak en een slof de hete kastanjes uit het vuur haalde en zich door plun dering en diefstal bij de Intussen kal koen-etende Amerikanen op de been moest houten; wie weet dat Nederlandse soldaten de order kregen hun gewon de makkers achter te laten als schiet schijf voor Chinese genade-peletons; wie weet dat het thuisfront verstek liet gaan en landgenoten omstreeks Kerstmis 1950 hongerend insneeuwden ln stel lingen nabij de 33ste breedtegraad; wie kent het verhaal van de Hollandse lui tenant. die mooi weer speelde met de pintjes klare van zijn half-bevroren manschappen? Toch is dit boek geen kankerpartij; veel eerder een ode aan overste Den Ouden de markante figuren uit diens staf, de „aal" en de veldprediker, die in de voorste linies onder een spervuur van granaten cn godslasteringen stre den met het Evangelie als enige wapen. Maar ook een ode aan degenen, die ge- deslllusionneerd Nederland verheten en er gedesilluslonneerd terugkeerden, of achterbleven op een met bloed door trokken demarkaticlijn ja waarvoor? Want dit laatste is het door de schrij ver gestelde probleem, waarop hij geen bevredigend antwoord weet, evenmin als op de vraag: waarom zijn wij ge gaan? „Ik wil leven" is geen ..lm Westen nichts Neues". nog minder een „The naked and the dead"; daarvoor stape len de gemeenplaatsen zich te hoog op. Maar wel is het een eerlijk verhaal waarvan we wel móeten aannemen dat het authentiek is Uitgave: ..De Bezige Bij" te Amsterdam, tPrijs 8.90). voor Zaandamse gijzelingsgeval bleek ver ontrustend te hebben gewerkt. De eerste adviseerde het verschonings recht van journalisten te erkennen er. deze schrijvers zelf verantwoordelijk te stellen voor hetgeen zij publiceer den. De tweede achtte, in aansluiting daarop, een wettelijke regeling van dit beroep gewenst Hij bleek de in diening van een motie te overwegen. Intussen gaf hij de journalisten het gratis advies, zich bij voorkomende gevallen, te beroepen op art. 219 Sv. volgens hetwelk men geen getuigenis behoeft af te leggen als men daar door in moeilijkheden zou geraken. Mr Roosjen (AR) daarentegen had meer waardering voor het voor zichtige standpunt van de minister Over een verschoningsrecht wilde hij zelfs nog nadenken, als het beroep eens wettelijk geregeld zou zijn Blijkbaar had hij "minder dan prof Oud oog voor het grote belang van de persvrijheid Baron v. d Feltz (C.H.U.). mr. Roosjen, mr. Van Rijckevorsel en de eveneens goed. zij het wat nerveus, de buterende mej Zeelenberg (P v. d A drongen aan op een oplossing van het notarisvraagstuk. Oorlogsmisdadigers De overbevolking in de Huizen van Bewaring had de ontsteltenis van de dames Zeelenberg en W 11 e- I Clandestiene „banken van leningvragen een rente van vijf en twintig procent WINSCHOTEN Kroegen als t drinkers aLs betaling dikw ijls hun ..bank van lening", dit is de min- jas of fiets in onderpand gaven, der prettige primeur, die Winscho- Werd de waarde daarvan b.v. ge- ten heeft. In een café. dat allang taxeerd op f 10.dan moest men geen verlof meer heeft, werd mals de politie is gebleken ster ke drank geschonken, waarvoor de Advert entte (l M.) HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uy/ huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met Verdachte paste in Duitsland geleerde slachtmethode toe op scheepsbouwer (Van onze correspondent) slacht dan in Nederland. Verdachte HAARLEM. De officier van j heeft D. met een slag op het voor- Justitie eiste Donderdagmiddag j hoofd verdoofd en hem daarna vijftien iaar gevangenisstraf tegen vakkundig" twee slagen gegeven de 24-jarige Haarlemse slagers- op de meest kwetsbare plaatsen knecht J. S.. die zün aanstaande van het hoofd, de slapen. De off - schoomader. de 54-Jarige srheeps- cier achtte voorbedachten rade be- houwer J. E. M. Dikmans. op 23 wezen. Juni met een hamer beeft doodgc s. verklaarde voor de rechtbank, slagen. dat hij uit zelfverdediging had ge- De officier wees er op. dat ver- handeld, omdat D ^ern me* ,cen dachte zijn slagersopleiding heeft i nies had gedreigd. De president - - 1 bracht verdachte onder ogen dat f 12.50 betalen om zyn eigendom terug te krijgen. Van één bezoeker van de clan destiene kroeg is zelfs bekend ge worden. dat hij honderden guldens rente heeft moeten betalen voor dringelagen. die hij er aanrichtte. Hij heeft er voor duizenden gul dens verteerd. Het kwam voor. dat mensen hun hele weekgeld opmaak ten cn zelfs nog veel meer. zodat zij hun kleren moesten afstaan 'om de schuld te dekken. De politie heeft een inval gedaan in het kroegje en daar een behoor lijke hoeveelheid sterke drank ge vonden. Later kwamen er klachten binnen over een andere caféhouder, die dezelfde praktijken zou uitoefe nen als zijn „collega". Die man bleek ook gelegenheid tot gokken te geven. Ook in zijn lokaal heeft de politie een onderzoek ingesteld en proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de drankwet. Het kwaad schijnt in de Winscho ter café's nog veel verder verbreid te zijn. De politie heeft dan ook aangekondigd tegen alle caféhou ders, die ook een .bank van lening" exploiteren, uiterst streng te zullen optreden. genoten in Duitsland, waar men het vee op een raaicaler manier DEN HAAG Het grote tekort aan technici bij de Zuid-Afrikaan se spoorwegen heeft, ondanks de versnelde opleiding in eigen land, er toe geleid, dat op grote schaal krachten in het buitenland zullen moeten worden aangetrokken. Nederland geniet hiervoor de voorkeur, niet alleen omdat men vrijwel direct verzekerd is van tweetaligheid, maar ook dank zij de grondige technische opleiding. Een speciale commissie van de Zuid-Afrikaanse spoorwegen zal te gen het einde van dit jaar een be zoek aan Nederland brengen om een keuze te doen uit gegadigden voor de hogere functies bij de Zuid-Afrikaanse spoorwegen. Studenten betogen tegen overeenkomst over Soedan KHARTOEM Studenten van de universiteit van Khartoem hebben Donderdag een betoging gehouden tegen de Egyptisch- Soedanese over eenkomst. Zij schreeuwden leuzen in de straten en eisten de onmid dellijke ontruiming van Soedan door niet-Soedanezen. De autoriteiten hebben besloten, de universiteit voor onbepaalde tijd te sluiten. Ook een middelbare school is Woensdag gesloten na een soortgelijke demonstratie door de leerlingen. een bedreiging met zulk een Kin derachtig Kiem mesje, als D. ge bruikte, te gering was om zulk een ïadicale reactie van S. te recht vaardigen. De echtgenote, zoon en beide dochters van het slachtoffer, dooi het huwelijk van S. resp. diens schoonmoeder, zwager, echtgenote en schoonzuster, beriepen zicb. toen zij als getuigen moesten verschijnen op het verschoningsrecht. Uit kun eerder bij de politie afgelegde ver klaringen bleek evenwel dat ver dachte hun verscheidene malen hao verzekerd dat hij de heer D., met wie hij dikwijls ruzie had, eens om het leven zou brengen. Mr B. W. Stomps, de verdediger van S voerde aar» dat zijn cliënt zich zelf werkelijk bedreigd voelde toen de verdachte hem met het mesje ie lijf wilde gaan. S. wist, dat D. zijn eerste vrouw reeds had vermoord cn ook vaak zijn tweede vrouw mis handelde. Mr Stomps vroeg vrij spraak oo grond van noodweer. De Officier eiste zes maanden tegen mevr. J. M. D K echtgenote van het slachtoffer, er van verdacht een deel van de door S. gebruikte hamer BERLIJN. Oost-Dultsland heeft Donderdag opnieuw aangedrongen op een conferentie van de vier grote mogendheden om de hereniging van Duitsland en een vredesverdrag met dit land tot stand te brengen. De Oost-Duitse vice-premier U1- bncht verklaarde dat het noodzake lijk en mogelijk is. de drie hangende kwesties met betrekking tot Duits land eenheid, een vredesverdrag en de terugroeping van alle bezet tingstroepen op een dergelijke conferentie gelijktijdig te bespreken en er een beslissing over te nemen. Ulbricht zeide verder, dat de parle menten van Oost- en West-Duitsland samen een commissie zouden moeten vormen om een kiesstelsel te ontwer pen Hij beschuldigde de V S Enge land en de regering van Adenauer er van, de besprekingen over het herstel van de Duitse eenheid met opzet te vertragen. Minister Suurhoff houdt rede in Delft DELFT Met het oog op de proefstemming over een federaal Europa, die op 17 December te Delft en te Bolsward zal worden gehouden, is er voor Maandagavond 1 December een grote propaganda-avond belegd DuSSELDORP Dr Schacht heeft de autoriteiten van Noord- Rijnland-Westfalen toestemming verzocht een bank te openen in Düsseldorp Hetzelfde verzoek heeft hij reeds aan Kiel en Ham burg gedaan. De Hamburgse auto riteiten weigerden de toestemming te verlenen, doch Schacht tekende beroep aan bij een hof voor ad ministratieve rechtspraak. De zaak zou vandaag voorkomen. De Düs- seldorpse autoriteiten zullen uit spraak afwachten alvorens een besluit te nemen. Italiaans parlementslid uit communistische partij getreden ROME Sihpo, lid van de com munistische fractie in het Italiaanse parlement, heeft Donderdag zijn ze tel beschikbaar gesteld en is uit de partij getreden, omdat hij tot het rooms-katholicke geloof is overge gaan. Silipo. die doctor in de lette ren en de philosophic is, vertegen woordigde het kiesdistrict Catanzaro in Calabrië. Het zou voorbarig zijn te conclu deren, dat alle moeilijkheden nu spoedig ten einde zouden zijn. Ook indien de V.S. hun bezwaren zou den laten varen, of door een amen dering uit de weg zouden trachten te ruimen waarover men geen zekerheid zal hebben voor Maan dag, wanneer de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Acheson, de rij van woordvoerders zal sluiten blijft het onzeker, hoe de Sowjet-Unie zal stemmen. Rusland staat namelijk niet inge schreven op de sprekerslijst, die onbekende factor, of Peking en Noord-Korea zich accoord zullen verklaren met de door India uitge stippelde weg der repatriëring We zijn dus nog ver van het doel. Eden's optimistische toon zou dat bijna hebben doen vergeten, maar de breedvoerige recapitulatie van de gehele situatie door de Neder landse afgevaardigde de heer Von Balluseck. bracht ontnuchtering. In tegenstelling met Eden sprak hij zich niet voor of tegen het voorstel van India uit. maar hij stelde het op hetzelfde vlak als de beide an- thans definitief is gesloten. Wit- dere ter tafel liggende voorstellen. Rusland en Tsjecho-Slowakije be horen wel tot de aangekondigde sprekers, zodat het misschien moge lijk is. de Russische houding op te maken uit wat zij zullen zeggen Maar zelfs indien Rusland het voorstel van India geen moeilijk heden in de weg legt. blijft als dat der 21 landen Mexico en Peru. en dat van (Advertentie l.M.) WASHINGTON. In een Don derdag bij de presidentiële com missie voor immigratie en natu ralisatie ingediende verklaring zegt minister Acheson, dat de Ver Sta ten ..aanzienlijk meer" immigran ten uit Italië en andere overbe volkte Europese landen moeten op nemen De Amerikaanse immigra tiepolitiek zou geen onderscheid moeten maken op grond van natio naliteit en ras en zou soepel ge noeg moeten zijn om de overbevol king in Europa en het vraagstuk van de vluchtelingen uit landen achter het „ijzeren gordijn" te hel pen oplossen. (De vraag is, of Foster Dulles er ook zo over denkt. Red.). (Advertentie l. AT.) Een bizonder cadeau: Chroom, 15 steens, H anti-magnetisch Uw«" PRISMA Heeft U al meegedaan aan de Prisma Propaganda Prijsvraag met I 10.000.- prijzen. Iedere Prisma-fiorloger .verstrekt U gaarne inlichtingen. Malan's apartheid (Van onze correspondent) NEW YORK. De poging van Zuid-Afrlka, om de commissie ad hoe te bewegen, zich incompetent te verklaren ten aanzien van de be handeling der apartheid, heeft een nederlaag geleden. Voor het Zuid- Afrikaanse standpunt waren Bel gië, Frankrijk en Luxemburg. En geland cn Zuid-Afrika. Tegen wa ren 45 andere landen, terwjjl acht waaronder Nederland zich van stemming onthielden. De miotie der achttien landen, welke een rapport vraagt van een studie-commissie ten aanzien van de toestand in Zuid-Afrika. werd met 35 stemmen voor aangenomen. Ook hierbij onthield Nederland zich van stemming Van gewoonlijk betrouwbare zijde is intussen vernomen, dat de Zuid-Afrikaanse regering geen V N -commissie in Zuid en/of Zuid-West-Afrika zal toelaten. DEN HAAG Veertien „Thun- derjet"-slraaljagers van het type F-84 g. die in het kader van de Amerikaanse wapenleveranties aan West-Europa ter beschikking van de Nederlandse Luchtmacht worden eesteld zijn dezer daSen van de I ^«afjager" voor Westover veer 5000 km De route loopt over Goosebay in Labrador en Prestwick in Schotland Op deze wijze kan binnen enkele dagen een groot aantal vliegtuigen naar West-Europa worden overge bracht. hetgeen onder bepaalde om standigheden van bijzonder belang moet worden geacht De Thunderjets. die thans op weg zijn naar Nederland worden gevlo gen door Amerikaanse piloten, die kortgeleden per gewoon verkeers vliegtuig van Schiphol naar Ame rika zijn vertrokken, om daar de ons land over te (Advertentie l. M.) hebben weggewerkt tegen J B die stads Doelen te Delft, waar het geholpen heelt hot lijk m het Spaarne worden gevoerd door de kostenbesparing u?.n-l heer J. G, Suurhoff. minister -- - J gewist. Amerikaanse vliegbasis ..«.uw, nemen '„"L",' "ïïli v°'Sens de laatste berichten be- d? v\iegb"ts ^fndhoven i deze Dit is de eerste maal, dat een der gelijke voor Nederland bestemde zending door de lucht wordt afge leverd Tot dusverre kwamen de „Thunderjets" per boot naar Europa, meestal naar Kopenhagen, en wer den dan op een vliegveld in de nabijheid van de plaats van ont scheping gemonteerd en later naar ons land overgevlogen. Dit over vliegen betekende een belangrijke Sociale Zaken. van j De afstand, die de veertien „Thun- 1 derjets" afleggen bedraagt onge- Advertentie l.M.) zo GOED LIJMT VEIP0N VRAAG DE JUISTE SOORT Inz. Hr L. V., A'dam. ontv.: 1 fl. Tip l Lil. Bootz' Oude Genever AKEN De verboden zone langs de Duits-Nederlandse en de Duits- Belgische grens is met onmiddel lijke inwerkingtreding opgeheven, zo heeft het hoofdbureau van de douane te Aken medegedeeld. Er zullen voortaan geen speciale ver gunningen voor bet betreden van deze zone nodig zjjn. Dg verboden zone. die niet over al even breed was. werd na de oorlog door de militaire autoritei ten ingesteld. Zij had ten do'4 „ongewenste elementen" uit de buurt der grens te houden en het smokkelen tegen te gaan. WASHINGTON President Tru man heeft Donderdag op rijn eerste persconferentie 11a de verkiezingen een beroep gedaan op de Verenig de Staten om zich te verenigen. „Wij willen de wereld laten weten, dat dit land een verenigde orga nisatie is in zijn politijk ten op zichte van de rest van de wereld", aldus verklaarde hij. Over zijn besprekingen met Eisenhower verklaarde de presi dent, dat. behalve over Korea :n het bijzonder was gesproken ovei Europese vraagstukken. Ook de Perzische kwestie was aangeroerd. Zij hadden echter niet gesproken over Amerikaanse binnenlandse kwesties en over de begroting. Tru man legde er de nadruk op. dat de in te dienen begroting zijn eigen begroting zou zijn en dat hij de volledige verantwoordelijkheid er voor op zich zou nemen. Portret oud-wethouder De Miranda voor Amsterdam AMSTERDAM. Vóór het be gin van de gemeenteraadsvergade ring van Dinsdag a.s. zal een daartoe gevormde commissie van het gemeentebestuur een portret aanbieden van wijlen de wethou der van Publieke Werken en Volkshuisvesting S. R. de Miran da. Het portret van De Miranda, die in het kamp van Amersfoort door de bezetters is doodgemar teld. werd geschilderd door de kunstschilder Neuburger. (Van onze correspondent) ARNHEM De toestand in de handel in oude materialen is wel eens gunstiger geweest. Men kan zeggen, dat er tegenwoordig zelfs de klad in zit en daarom was het goed, dat de mensen, die men in de volksmond leurders en lompen venters noemt, zich over deze situa tie eens konden beraden. Dit gebeurde Donderdag in „Tivoli" waar hun bond. de Alg. Ned. Ver. van opkopers van oude materialen en afval, zijn eerste jaarvergadering hield. Het is te betreuren, dat de zaken er momenteel minder rooskleurig voor staan, want oud metaal, kle ren, lorren, oud papier enz. zullen, omgewerkt voor de export, in 1952 waarschijnlijk weer een overschot op de import opleveren van hon derd millioen gulden. Het belang voor onze deviezenpot is duidelijk Wellicht meent menigeen, dat de opkopers geen organisatie nodig hebben en dat er voor de uitoefe ning van hun beroep geen soliede kennis nodig is Niets is minder waar; als men zich in de lompen handel wil begeven, heeft men daarvoor een gemeentelijk diploma I nodig, vermeldend, dat men erkend opkoper is Het dagelijks bestuur van de bond werd herkozen. De heer A. M. L. Wils uit Den Haag werd aan- gewezen tot bezoldigd algemeen se- cretaris. In principe verklaarde het congres zich accoord met het aan gaan van een collectieve verzeke ring. MANILLA Ruim honderd scholieren zijn te Ccboe op de Phi lippijnen ontvoerd. Men vreest dat zij als slaven zfjn verkocht. Deze kinderen zijn in de laatste twee maanden op raadselachtige manier uit Ceboe verdwenen. Een van hen. een veertienjarige jongen, wist te ontsnappen. Hij vertelde dat hij op een Zaterdag avond door een aantal onbekende mannen werd gedwongen in een gesloten vrachtauto te klimmen, waarin zich reeds een zestigtal jon gens bevonden. Vervolgens werden de kinderen ingescheept en naar Iligan op Mindanao gebracht. Daar gelukte het de jongen te ontkomen. De regering heeft een onderzoek ingesteld. „Thunderjets" op Groenland, van waar ze de tocht zullen voortzetten. r.x Mechanische stiefmoeder voor jonge varkentjes De varkenswereld is verblijd met een mechanische stief moeder". Al zijn de biggetje nog zo gulzig, de hoeveel heid vloeibaar voedsel synthe tische melk of spe ciaal bereide koei- enmelk raakt niet uitgeput. De machine is ver vaardigd naar een idee van de 33-ja- rige boer John Percy uit Kent. De lamp bonen in het toestel straalt tnfra-rood licht uit, dat de groei be vordert. Deze ze ven dagen oude biggetjes, naar hun mening gevraagd over de mechani sche moeder, ver klaarden eenstem mig knorrend, geen klachten te hebben over de „moeder lijke" zorgen van het apparaat. De Italianen kunnen straks grinniken over Joop Gecslnk's poppenfilmjes. Want de Italiaanse regering heelt hem opgedragen een paar filmpjes te maken om de Italianen op te wekken aan de verkiezingen in 1953 deel te nemen. Wie een Kerstpakje aan een Ambo nees in een van de woonoorden wil stu ren. kan van de Stichting ..Door de Ecuwen Trouw" een adres krijgen. De haring in de Noordzee heeft het koud. Hele scholen liggen op de bodem met de vinnen te klapperen. De vissers zeggen dat de vangst in November nog nooit zo slecht ls geweest. Wie al lang naar een aardig auto'tje heeft uitgekeken, moet volgende maand Nederlandse Soroptiniisten vieren 25-jarig bestaan AMSTERDAM. Toewijding, dienstvaardigheid en verdraagzaam heid jegens de evennaasten zijn de doelstellingen van de Soroptimisten- clubs. die Zaterdag in het Interna tionaal Cultureel Centrum het 25-ja- rig bestaan der Nederlandse afdeling vieren. Uit verscheidene landen ko men gasten van deze vrouwenorgani satie, die haar naam afleidt van „Soror Optima", d i. „Beste zuster". (Advertentie l.M.) DIE Vlug 'n p3Br van deze bl- zondcre druppels In elk neus gat! t Verstopte gevoel, de neiging tot niezen verdwij nen U voelt zich weer ge heel opgelucht. De kou kan zich niet vcrderontwikkelen. VICKSVATRO-NOL NEUSDRUPPELS eens naar Cairo gaan. Daar worden do limousines van cx-konlng Faroek ver kocht. Er zijn cr twee bij met dubbele bedden. De prijs ligt tussen de 20 en 50.000 gulden. Generaal Nagulb vraagt katten en slangenbezweerders om de ratten, schor pioenen en slangen uit de archieven van de ministeries te verdrijven. De ratten hebben al een paar belangrijke docu menten en een stapeltje bankpapier op gegeten Als uw radio binnenkort vreemd gaat doen, dan komt dat door een zonnevlek van drie milliard vlerkante kilometer, die over de zon heen trekt. In vier da gen is die vlek tweemaal zo groot ge worden. Het zal wel weer overgaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3