STADSVENSTER PREDIKBEURTEN FILMS IM AMERSFOORT Operatie Cicero: boeiend spionnageverhaal J/2Z5EJ Interessante expositie van kleur-kanaries s>- Twee leerzame exposities over het oudheidkundig bodemonderzoek Rebus-actie voor oud-verpleegsters „Export in blond" in City F. J. MEIJER Belang van de radio voor Scheepvaart EAKKV heeft eer van haar werk Acht maanden geëist tegen werkster W oonwagenbewoner staat terecht "7 Klokkeklanken Collecte ten bate van T.B.-bestrijding Burgerlijke Stand 2 Zaterdag 22 November 1932 Een der merkwaardigste spionna- ge-geschiedenissen speelde tijdens de laatste oorlog in Turkije. De Duitse militaire attaché daar kwam in contact met een man. die hem voor exorbitante bedragen foto-co- pieen leverde van de meest gehei me documenten over de geallieerde oorlogsplannen. De spion bleek huis knecht bij de Britse ambassadeur! Maandenlang leverde hij. onder de schuilnaam „Cicero de Duitsers inlichtingen, zonder dat die er ge bruik van durfden te maken. Want zelfs toen hij hun de volledige plan nen van de aanstaande invasie in Normandie bezorgde, meenden ze nog dat Cicero een handlanger was „Grand" te zien is, met de aandach tige zorg, waarom hij befaamd is. En James Mason speelt de spion, duidelijk. De Duitsers in deze, van artistieke pretenties overigens vrij gebleven film, zijn typisch Ameri kaanse producten, maar dat neemt niet weg, dat ..Operatie Cicero" een boeiende en interessante rolprent is. Wanneer ze af en toe te on waarschijnlijk lijkt, ligt dat voor namelijk aan de historische werke lijkheid, die zo ongeloofwaardig was. Hans Albers speelt in „Vont Teufel gejagt" „Vom Teufel gejagt" van de re gisseur V Tourjansky is ongetwij feld gemaakt met de voor de Duit- va" dc Engelse contra-sp.onnasc cn g-'nmeïkendè srondïghïid.^an hen m de val wi de laten lopen h.izonder veel zore Over deze geschiedenis schreef de militaire attaché in kwestie. Moy- zisch, een boek, waaraan weer een film ontleend werd ..Operatie Ci cero". Joseph Mankicwicz regisseer de deze rolprent, die thans in Het werkcomité van het Erefonds voor oud-verpleegsters organiseert ter ondersteuning van het fonds een rebus-actie waaraan een ieder zal kunnen deelnemen. Het gaat hier om de groep ver pleegsters. die ongeveer 4.5 jaar ge leden met hun zegenrijke werk begon. Verreweg de mecsten van hen kozen het mooie verplegings- vak uit roeptng. Zij verzorgden de aan hun toevertrouwde «"patiënten vol toewijding. Zij deden dat in het vertrouwen, dat ook voor hen la ter gezorgd zou worden. In die tijd waren er nog niet voldoende sociale maatregelen getroffen, die een ver zorgde oude dag garandeerden. De omstandigheden waaronder zij werk ten waren verschrikkelijk Elfurige werkdagen met om de drie weken slechts een vrije dag. De nacht diensten duurden dikwijls van 's avonds acht tot 's morgens acht Zij zwoegden en werkten opdat an dere^ hun leven mochten behou den. Zij stelden zich in dienst van de mensheid. En nu0 Nu zijn zij aan hun eigen lot overgelaten met vaak niet meer ondersteuning dan enkele honderden guldens per jaar. Een voorbeeld? Een dezer ver pleegsters begon op 18-jarige leef tijd met krankzinnigenverpleging Na dit eerste diploma behaalde zij ook dat voor ziekenverpleging en later dat voor kraamverpleging Daarna volgde dat voor wijkver pleging en voor enquêtrice. Toege rust met deze diploma's werkte zij jarenlang in de wijk. met practisch geen vrije dagen. Haar standplaats lag in een polderland, zodat zij. met de zware tas achter op de fiets, door weer en wind steeds over de dnken moest fietsen. Tijdens de bezetting, toen zii reeds 36 dienstjaren had. kreeg zi.i een hevige maagbloeding, die twee bloedtransfusies noodzakelijk maak ten. Daarna mocht zij haar werk niet hervatten. Zij was toen 54 jaar en had toen nog geen recht oo pensioen. De inwoners van haar standplaats brachten echter spon taan het geld biieen, nodig voor dat ene jaar. dat haar nog van haar pensioen scheidde Dit pen sioen, dat zij nu 9 jaar ontvangt, bedraagt nog steeds 500per jaar Daarom organiseert hol werk comité een rebus. Wij willen een ieder opwekken mee te doen. iedere figuur is bijzonder veel zorg besteed. Hans Albers verwijlt in deze film in de griezelige sfeer van geesterzieken en misdadigers Dok ter Albers heeft een serum tegen krankzinnigheid gevonden, dat nij op zichzelf gaat toepassen om de gereserveerde medische wereld van de ongevaarlijkheid ervan te over tuigen. Jammer genoeg wordt de arme man bij vlagen totaal wil loos en gaat dan het pad van een krankzinnige misdadiger op. Ge noeg gelegenheid om met veel pa thos allerlei sinistere filmeffecten toe te passen. Naast Albers spelen Willy Bir- gel en Lil Dagover de hoofdrollen De film wordt vertoond in „Rem brandt". Schilderachtige artisten, verleide lijk uitziende meisjes en griezelig lijkende Zuid-Amerikanen spelen James Mason speelt de hoofdrol iii ..Operatie Cicero", die in Grand wordt vertoond. de belangrijkste rollen in de film „Export m blond" Het behelst da geschiedenis van een soort hande laarster in blanke slavinnen, die de meisjes bij uitstek blond betrekt op artistenmarktcn. Zij werkt samen met een mode-koning, wiens grootste hobby het is de fraaiste toiletten voor zijn dochter te creëren Het ongeluk wil ech ter, dat hij ruzie krijgt met een gangster. Deze wreekt zich dan door de dochter hetzelfde lot te laten ondergaan, wat de mode koning en de handelaarster zoveel meisjes bereidden. De dochter komt in een berucht huis in Rio terecht, doch een variété-artist vat sym pathie voor haar op Hoe de ge schiedenis zich verder ontwikkelt kunt u het beste zelf gaan zien. Een fikse brand en een spectacu laire vechtpartij in het verdachte huis houden er in elk geval voor cte liefhebber de spanning in. „Export in blond" wordt vertoond in ..City". (Advertentie l.M.) de RUIMSTE KLEINE WAGEN Ondernemersprils •I Amersfoort f 4955 - MOLENAAR'S NE0ERLAN0SE AUTOMOBIELFABRIEKEN 2056. De vliegende scho tels rusten op ren soort tapijt van glazen ballen. Ten minste. Rob meent, dat ze van glas zijn. maar Lupardi licht hmn beter in. „Dit zijn zo genaamde bitropoonbal- len", vertelt hij, „waarin een ontzaglijke hoeveel heid energie zit opge hoopt. Deze ballon heb ben wij nodig om de schotels te laten star ten. Over enkele dagen vertrekt een schotel cn dan kunt u de uitwer king van het bitropoon gadeslaan." En ja, een paar dagen later ziet Rob, hoe zo'n enorm ruimteschip met behulp van slechts enkele bal len zich statig verheft voor de reis naar de maan. Rob vindt het allemaal fantastisch en erg mooi, maar het valt hem erg legen, dat hij DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB nu acht maanden in vrijwillige ballingschap moet vertoeven. Want hij vraagt zich toch wel af wat er ondertussen met Frank, Kees. Skip en met de „Vrijheid" is gebeurd. De mannen van het onderzec-vliegdekschip hebben ongetwijfeld de achtervolging ingezet en wat is er van zijn vrienden geworden? Advertentie l.M.) St. Nicolaas heeft zijn nieuwe COSTUUM ook van zijn beide knechten, laten ontwerpen en vervaar digen bij: Dames- en Herenklecrmakery JOH BOSBOOMSTRAAT 31 AMERSFOORT. Telef. 3631 (Van een onzer verslaggevers) In het bovenzaaltje van het ge bouw van de Vrijzinnig Hervorm den gaf gisteravond de heer C. van Geel, directeur van het Rijkskust- station „IJmuiden Radio voor een uitgebreid in hoofdzaak jeugdig gehoor een lezing, alhoewel hij zelf zijn „praatje" zo niet wilde noemen, over „Het belang van dc radio voor de scheepvaart" De heer Van Geel toonde zich deze avond een uitstekend vertel ler. die zich niet verloor in techni sche détails. Aan de hand van bui tengewoon duidelijk foto's illustra tieve tekeningen en grafieken, waar van een groot deel door „IJmuiden Radio" was afgestaan, benevens door enkele korte films zette hij op vlotte wijze het belang van de ra dio voor de zeevaart en de vlieg- dienst! uiteen Hij begon zijn betoog met een uiteenzetting van de door zeelui rond 1490 in de tijd van Columbus dus gebruikte navigatie-instrumenten als Jacobs- staf, waarmede men de geografische breedte kon bepalen; het magne tisch kompas en het zogenaamde dieplood. Deze instrumenten zijn nu vervangen door het sextant zon netje schieten het girokompas en het echolood. Laatstgenoemd in strument heeft met zijn voorgan ger" niets meer uit te staan. Het werkt door electrischc impulsen uit te zenden, die als echo weer wor den opgevangen Via deze installa tie kwam spreker aan de behande ling van de radio en radar. Met het voorbeeld van de vleermuis en zijn oriënteringsvermogen gaf hij een indruk van de radar Een warm applaus beloonde hem voor zijn leerzame voordracht (Van een onzer verslaggevers) ..Een zeer verheugend feit is het. dat ons optimisme van vorig jaar geen ïjdelhcid is gebleken Kwamti wij in 1951 op onze eerste tentoon stelling reeds met een behoorlijk aantal vogels van een gezonde kern van leden uit. nu kunnen wij ons rekenen lot de grootste clubs van het land." zei de heer F Kor- tes. voorzitter van de eerste Amersfoortse kleurkanarievcrem- ging „E A K.K.V" Deze vereniging, waarvan het ledental in twee jaar tijd is verdriedubbeld, heeft van middag om half drie een tentoon stelling van kleurkanaries in de serre van café Kolfschoten aan het Smalle Pad geopend Veertig kwe kers stellen er een kleine 200 vo gels ten toon. De beide keurmees ters. de heren J J Leonharts en B Smies. respectievelijk uit Has- selo en Deventer afkomstig, zijn gisteren uren mét de vogels druk geweest om te bepalen welke kwe ker nu eigenlijk het mooiste exem plaar had ingestuurd Zij namen nauwkeurig de dieren op voor een algemene Indruk waarna zij zorg vuldig de bouw, stijl, grootte -n bcvedering van de vogels onder de loupe namen. Zeer streng werd er gekeurd. De inzenders hadden daar echter niets op tegen. „Dan weten wu tenminste hoe onze vo gels er voor staan." was de alge meen gangbare opvatting. Men be schouwde deze tentoonstelling als een uitstekend voorproefje van de nationale kampioenstentoonstelling. die 13 en 14 December a s. in Den Bosch zal worden gehouden en waai de „E.A.K.K.V" met 50 leden per bus heen zal gaan De tentoonstel ling. die men nu organiseert, is van avond. morgen en Maandag nog te bezichtigen Voor een leek is een k'ikje tussen dc talrijke hokken bijzonder interessant. Hij ziel er zowel de gewone gele, als oranje, rode en zelfs witte kanaries flad deren Met hun fraai zangvermogen is het daar bij Kolfschoten een vro lijk feest, een symphonie van klank en kleur. Acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier vooi- waardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de Re classering. eiste de Officier van Justitie tegen een 26-jaiige vrouw te Utrecht, die wegens diefstal van 200 voor de Rechtbank was gedagvaard. De verdachte was als werkster in dienst bij mevr P en zag op zekere dag in de linnenkast een geldkistic slaan. Zij had ontdekt welke sleutel daarop paste en haal de er een bedrag van 200.uit. Het geld was bestemd om een ca deau voor haar man te kopen; die was n 1. werkloos en nu wilde zijn vrouw hem een encyclopaedic ge ven om de tijd wat te korten. Al spoedlR kwam de diefstal aan het licht; in de woning van de werk ster kon nog een bedrag van f 175 worden achterhaald terwijl het ontbrekende geld door de man werd aangezuiverd van ontvangen steun Rekening houdend met de moei lijke omstandigheden, waarin de verdachte had verkeerd, wilde de Officier nog een gecombineerde straf met toezicht eisen als boven vermeld De verdedigster bepleitte een straf, gelijk aan het reeds door ver dachte ondergane voorarrest. Uitspraak volgt 5 December as. Een jaar gevangenisstraf met af trek, eiste de Officier van Justitie heden tegen een woonwagenbewo ner, die voor de zestiende keer in de beklaagdenbank moest verschij nen. Dit keer had de man zich in De cember 1949 schuldig gemaakt aan diefstal van een „Vauxhall" uit een garage te Amersfoort. Hij was met de wagen naar Apeldoorn ge reden, werd aangehouden, doch zag kans naar Amsterdam te gaan cn vandaar naar België uit te wijken, waar hij zich drie jaar onder een valse naam schuil hield. Na terug komst in Nederland werd hij ech ter gegropen. Gezien het ongustig verleden van deze verdachte meende de Officier een behoorlijke straf te moeten eisen. De Rechtbank zal 5 Decem ber a s hieromtrent beslissen. Zó was het in 't verleden: Fel klepten de kerkklokken het al armsein bij brand, dijkdoorbraak en vijandelijke overval. Donker klonken de bronzen klokketonen in rouw. Trouw beierden de klokken hun nodiging tot het feest van Gods Woord. Later werd de mogelijkheid groter, en het carillon klatert nog over steden en stadjes. In het drukke verkeer merk je het haast niet. Zo ineens hebben we deze week gezegd: de Dom speelt niet meer! Zeker een nieu we melodie Wie herkent die klanken nog? Het alarmsein is uit de tijd. Ra dio, telefoon en politie-sirene na men het over. De rouw wordt ons per gedrukte circulaire inde brievenbus geschoven, als we er mede te maken hebben. De Zon dagse roep is voor weinigen nog werkelijk een nodiging tot een feest. En de melodie van het ca rillon drenst in ons geheugen, zonder tot woorden te ivorden. Maar de mens is dezelfde, en de klacht bleef gelijk. Het ver langen vaar God en de pijn over het. onrecht, de druk van de schuld en het feest van het Woord. Ja: óók het feest van het Woord' Als Zondagmorgen de klokken beieren, herinner het u: vivos voco. cle levenden roep ik' De levenden! De vraag, u ge steld. is die uit het oude kinder versje: slaapt gij nog? Of moet ik zeggen: leeft gij nog? Mis schien vindt ge het zelf geen leven dat ge hebt God roept u. God roept u tot de daad Zijn reddende daad En uw dankbare, springlevende daad. v E. Ncd. Herv. Kerk. St. Joriskerk (Hof 1), R.K. Kerk: O. L. Vr. Ten Hcmel- v.in 10 uur ds Blok: n.m 5 uur ds. A. i opneming 6.45. 8 en 11 uur H. Missen, Steenbeek Nieuwe kc-rk (Leusderw. 110) 930 uur Hoogmis. 18 uur Lof. H Fran- v m 10 uur ds Harkfema (Zeist) n.m ciscus Xaverlus: 6 45. 8 en 11 uur H Mis- 7 uur ds. A. Steenbeek. Emmakerk sen, 9 30 uur Hoogmis. 18 uur Lof. H. (Nooidewiervveg Uli v.ni. 9 en 1030 uur Henricus- 6 45. 8 en 11 uur H. Missen, ds Smits. n.m. 5.30 uur ds. Dop (Hui- 10.30 uur Hoogmis H Ansfridus: 7, 10 zen N.H.i. Bergkerk (voorlopig Gymna- en 11.30 uur H. Missen, 8.30 uur Hoogmis, slum. Gr. van Prinstererlaan 33) v.m. 19 uur Kruisweg. 10 J0 uur dr H van de Linden (Utr.i; Vergadering van Gelovigen: 10 uur n.m 7 uur ds. H. A C. Hilderlng. Lich- dienst. 17 uur Piediking der Woorden, tenberg (Hall Rusthuis). Utreehtseweg Leger des Heils (Havik 251 10 uur 299. v.m. 10.30 uur ós. Gerritsen. Kapel heillgingsdienst; 19 uur openluchtsamen- Zon en Schild. Utreehtseweg 266. v.m. 1 komst. 20 uur verlossingssamenkomst. 10 uur ds A Meyers (Utrecht). Jonge- 1 Kerk van Jezus Christus van de Hei- rendienst Kerk Appelweg), v.m. 10.30 i ligen der Laatste Dagen (Kortegracht 20) uui de heer C. dc Gioot. Wijkgcbouw 10.30 cn 17 uur dienst. (Laurens Costcrplein 14), vm 10 uur! Soefibeweging (Utr.str. 53) 11 uur uni- de heer J D. van Oenen. Gebouw Ima- versele eredienst, onderw. Het voorrecht nuel (Tulpstraat) v.m. 10.30 uur de heer j mens te z)jn'^ an Stek. Jeugdhuis Zuidsingel i v.m. 10 uur de heer H. van Norden. Ver. v. Vrijz. Hervormden (Ver.geb. Zuidsingel) 10.30 uur ds. O. S Jellema van Hoogland. Clubhuis Dollardstraal 10.30 uur ds. M C. van Wijhe. Amers foortse Jeugdkapel (Regentesselaan 21) 10 30 uur dc heer H. P J. van Maurik. Gercf. Kerk' Grachtkerk. 10 uur dr F. H v Meyenfeldt. 17 30 uur ds D. A Zijlstra Leusderkerk 9.30 uur ds H W. Engelkcs. 17.30 uur dr, F H. v. Meyen feldt Wijkgeb Tulpstraat 9 uur ds. D A. Zijlstra. 17 30 uur ds. H. W. Engelkes Chr. Gercf. Kerk (W. v, Mechclenstr.) 10 en 17 uur ds. J Drenth Geref Ge meente (Stoovcstraat) 10 en 17 uur lees- dlenst; Dinsdag 25 Nov. 19 uur de heer T. Cabaret van Rotterdam Remonstrantse Gem, (Herenstr.) 10.30 uur prof. dr L. J van Hoik van Lei den. Evang. Lutherse Kerk (Langestr. 61) 10 30 uur da M. E. Monsees (Dodenherd H Avondmaal). Vrije Evang. Gem. Varkcnsmarkt lib I 10 cn 7 uur de heer H. Flier van Oegst- geest. Doopsgez. Gem. (Frederik van Blan- kenheimstraat 40) 19.30 uur ds. A, G. van Gilsc (H Avondmaal). Hcrst Apost. Kerk (Gasthuiskerk) 16 30 uur dienst Oud Kath. Kerk ("t Zand) 10 uur Hoogmis Vrije Kath. Kerk iSt. v. d. Hagen- laan 3) 10.30 uur H. Mis. Men schrijft ons: Stadgenoten. De Amersf. vereni ging tot bestrijding van de tuber culose (van ouds „Dc Lighallen"), doet weer een beroep op uw goede hart Wij werken voor zieken en gezonden van alle gezindten. Voor de zieken, om hun kwaal te bestrij den. Voor de gezonden, om het be smettingsgevaar af te wenden Daartoe is veel geld nodig! Van daar onze herfstcollecte. huis aan huis, van 24 tot en met 29 Novem ber. Wij hopen, dat het naderende Sinterklaasfeest U bijzonder mild zal stemmen en dat de collectanten voor hun moeilijke arbeid beloond zullen worden met gulle giften voor het goede doel Als een ieder geeft, naar vermogen, dan zijn wij afdoende geholpen. voor dit jaat Maandag beginnen wij onze col lecte! De voorzitter L S SNOEK Klop Vogels A/f ET vogels gaat het me 1 al net zo als met men sensommige soorten zijn leuk, andere vind je min der sympathiek. Neem nou bijvoorbeeld een mus, ivat een bijzonder alledaags diertje is. Hij heef nu een maal een vrij grauw en eentonig pakje gekregen van Moeder Natuur, doch zijn trouw aan de stad. zelfs in de felste maanden van het jaar, stempelt hem tot een onmisbaar en dier baar attribuutje van onze stedelijke fauna. Zijn hou ding van handige jongen steekt danig af bij het voorkomen en de man manieren van dc spreeu wen. Die geven S.V.K, al tijd het idee, dat ze een beetje achterop zijn met hun gedachten. Meestal hebben ze een lomp genre brutaliteit en laten zich ondanks dat toch dikwijls op een hopeloze manier door de mussen in de boot nemen Ze stappen ver schrikkelijk druk in de rondte en doen als een omhoog geprotegeerde re ferendaris die zijn porte feuille met stukken niet meer kan vinden. Als S.V K. ze soms aan de slag ziet achter zijn woning en ze trekken bij de op onre gelmatige tijden voorko mende broodverdelingen aan het kortste end. dan zou je zweren, dat ze met een vrijbrief van de bak ker rondsjouwen, die recht geeft op de helft van zijn omzet. En dan hebben we nog de meeuwendie wel het summum van vrijpos tigheid demonstreren. Met eigen ogen heeft S.V.K. toen hij enige dagen gele den bij kennissen in Rot terdam vertoefde, stoute stukjes gezien. Er was er een. die bijna oo een me neer zijn hoed stortte. Hij dook op een stuk brood, dat ergens uit een kan- toorraam werd gezwiept, doch dat louter toevallig landde op de rand van een hoed van een passerende fietser. De man had niet in de gaten wat er gebeur de en maakte pas een reu ze slinger met zijn stuur toen de meeuw al ver weg was. Sindsdien kijkt die meeuw erg verwijtend, hij stond toch in zijn recht Mis Omdat ze vriend Kees met de wagen verwacht ten, liepen die kennissen van me gisteravond al dartel naar het raam toen ze een auto hoorden stop pen. Er ging ook'n claxon. Mijn vriend Jan gooide balorig het raam open om te kijken of er alvast niet een grapje te debiteren viel, doch er wuifde een hand vaag en richtingloos uit het portierraampje en de auto begon weer lang zaam op te trekken. „Hij komt niet aan," zei Jan achterom naai binnen „Hallo, daar1" riep hij hard naar de auto. „Moet je geen kopje thee?" Er kwam een beleefd gezicht uit de wagen steken. „Nee, meneer", zei de man in de auto, „ik ga naar huis, ziet u." Het was Kees helemaal niet! Trucje SVK heeft een eigenaar dig mens ontmoet en dat doet hem deugd omdat er zoveel confectielui rondlo pen tegenwoordig. Hij (de eigenaardige) zat laatst er gens in een café en toonde een eerbiedwaardig uiter lijk met door de ouderdom gesierde trekken en prijkte vorstelijk achter een kopje koffie met het air van een gewaardeerde klant. Nadat hij met een slinks smoesje een gesprekje had opge bouwd toonde hij opeens twee kromme spijkers, die op een wonderlijke manier ineengestrengeld zaten. Perry had er vroeger, mis schien nu nóg wel, dozen vol van. „Probeer ze eens uit elkaar te halen zonder buigen," inviteerde hij glimlachend. Nu. SVK wenste hem geen hartzeer van een weigering en nam het spelletje dapper ter hand. draaide, wrong en piekerde tot het opeens losschoot en hij SVK stra lend aankeek. „Leuk. hè?" vroeg hij smakelijk, „wilt u het hebben0 Houdt het maar." „Graag," antwoord de SVK. „dank u. 'k Zal eens kijken hoeveel ken nissen van me het kunnen klaarspelen." Een vriende lijke oude baas, meende SVK. Een man met spor tieve. leuke, vlotte gevoe lens. Een gezelligheids mens. Iemand, die tenmin ste niet direct op het ego- isme af is. SVK keek hem welwillend aan en hoorde hem onverwacht mompelen „Het kost een kwartje." Een pijnlijk geval. Hij buitte de verse amicale band uit en stelde er de figuur verkoper-en-klant voor in de plaats, zodat hij plots aanmerkelijk minder sympathiek keek. Zwijgend diepte SVK 'n kwartje op en legde het voor hem op tafel. Zonder een woord schoof hij het in zijn zak. rekende af en verliet, stuurs in zich zelf babbelend, het- café, zon der SVK een tweede blik waardig te keuren. „Als ik het gezien had, had ik hem er uit gegooid," zei de eigenaar even later, „hij doet het overal. Iedereen, die hier zit heeft zo'n ding al in de zak. Weet u wat zijn winst is? Minstens drie en twintig cent. Ik mót da', niet meer hier. Laat die ouwe maar oppassen!" Doch tien minuten later zag SVK hem behoedzaam twee ineengekronkelde spijkers uit zijn zak halen, waaraan hij. half verscho len achter de bierpomp, onbeheerst begon te trek en. Hij kende het trucje nóg niet. Maar die ouwe meneer wél. Winkels open De naderende feestdagen gaan heel wat drukte met zich brengen, zowel voor het publiek als voor de zakenmensen Want we le ven weer in de tijd, dat iedereen cadeautjes gaat kopen voor iedereen. Om dat overdag lang niet een ieder in de gelegenheid is om zijn inkopen te gaan doen, is het wel prettig, dat we nu ook in de avonduren terecht kunnen. In de perode van 29 No vember tot en met 4 De cember en van 20 Decem ber tot en met 24 Decem ber, alsmede op 31 Decem ber mogen winkels op werkdagen tot 9 uur des avonds voor het publiek geopend blijven. Surprises Vroeger was het anders. We pralen over een tijd. dat er geen winkelslui tingswet of iets dergelijks bestond. Men noemde het wel „die goeie ouwe tijd". Het is maar hoe je er te gen aan kijkt. Maar in ieder geval uit die tijd stamt het verhaal van Mie en Kees, twee gezellige mensjes zo even voorbij de leeftijd, die men middel baar pleegt te noemen. Zij hadden geen kinderen, het waren zelf eigenliik nog maar kinderen. Gelukkig en tevreden leefden zij met elkander en zij waren er dikwijls op uit om el kaar kleine pleziertjes te doen. Vooral gedurende de winterse feest-hoogtij-da- gen. Dan deden zij altijd een tikkeltje geheim zinnig, want het moet toch een verrassing blijven, nietwaar. Enige dagen voor St. Nicolaas was Mie zwaar aan het puzzelen; even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. ..GEHEIMEN VAN DE GROND (Van een onzer verslaggevers) Twee tentoonstellingen betreffende het oudheidkundig bodemonderzoek cn zijn resultaten z(jn vandaag geopend. Ze worden gehouden onder de gemeenschappelijke naam „Geheimen van de grond". Hoewel de opzet van de beide expositie verschillend is en ze ook door verschillende instituten zijn ingericht, vormen ze toch een eenheid. Ze vullen elkaar min of meer aan. Wat de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek is. hoe zü werkt en een aantal van de door haar opgegraven voorwerpen kan men zien in de raadzaal van het stadhuis (na Maandag in Mariénhof) en dc resultaten van de onderzoekingen, weergegeven in vele gekleurde afbeel dingen van mensen uit vroeger tijdperken, zün te vinden in de Academie van Beeldende Kunsten. Voor onderwijs van grote waarde Oorspronkelijk lag het alleen in de bedoeling een expositie samen te stellen over het werk van de Rijksdienst. Later zijn daar de te keningen. vervaardigd door leer lingen van de Academie, bijgeko men De „hoofdtentoonstelling", zoals we haar voor het gemak zullen noemen, is ingericht door de Re- gerings Voorlichtings Dienst, met materiaal, dat ter beschikking is gesteld door de RO B Zij bevat twee gedeelten: het eerste geeft een overzicht van het werk van de Rijksdienst, en het tweede bevat een chronologisch overzicht van de voorwerpen, daterend van 12 000 v Chr. tot 1500 n. Chr. die in de laatste jaren zijn opgegraven. Er zijn heel veel afbeeldingen, maar ook is een keus gedaan uit de tal loze vondsten. Men krijgt een idee van de cultuur onzer voorouders aan de hand van diverse voorwer pen. Er liggen primitieve vuurste nen werktuigen, maar ook kunstig bewerkt aardewerk en prachtig glas. Bijzonder interessant is ook een collectie schedels uit de jaren 400.000 tot 200.000 v. Chr. Wat hel eerste gedeelte van de expositie betreft: aan de hand van een aan tal wandplaten met vele foto's en een overzichtelijke tekst krijgt men een goed beeld van de manier, waarop een opgraving wordt ver richt, en van de wijze waarop het gevonden materiaal wetenschappe lijk wordt verwerkt. De afbeeldingen in de Academie maken wel heel sensationeel een eincie aan de mening, die velen nog over het uiterlijk van onze voor ouders hebben. Ze liepen niet in huiden, met hoorns op het hoofd; de tekeningen tonen duidelijk aan, dat de kleding uit bijvoorbeeld hel bronstijdperk niet eens zo veel ver schilt met die van nu. Vooral voor het onderwijs zullen de tentoonstellingen die nu worden gehouden, van grote waarde zijn Zc zijn niet groot, maar juist daar door uiterst overzichtelijk. Wanneer Amersfoort de „Gehei men van de grond" heeft bezich tigd. gaat het materiaal van de ex positie op reis door ons land; eerst naar Rotterdam, en daarna naar verschillende Brabantse plaatsen. Rotterdam "komt in de eerste week \an Decembex- aan de beurt. Amers- foorters die interesse tonen, moeten dus de kalender in 't oog houden. Voor de cursus 19521953 is benoemd tot tijdelijk leraar aan de R H B S en de daaraan verbonden Rijks Middelbare school voor meis jes te Amersfoort mej. I M. Soe- trang, wonende te Baarn. HOOGLAND. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds. J Rictncns LEUSDEN Ned. Herv Kerk 10 u. ds. Hol'stede (bed. H Avondmaal i Lokaal Aschat, 14 30 u. de heer Schin kel. waarmee zou ze haar man netje nu eens verrassen. En in een helder ogenblik schoot haar te binnen, dat neef Jan haar Kees kort geleden zo'n schitterend mooi schaakbord cadeau had gedaan, zonder stuk ken echter als zij nu eens en haar vriendelijk gezichtje straalde. Ook Kees had zo zijn zorgen. Hij peinsde diep en zwaar. Maar ook hij kwam op 'n unieke gedachte. Die prach tige mooie vlechten van Kee behoefden eigenlijk al heel lang een opluiste ring in de vorm van zij den strikken. Natuurlijk, dat was het. Toen begonnen de zwaarste moeilijkheden, want alles draait toch maar om de ping ping. Ook, en vooral, bij Mie en Kees. Maar zij wisten het altijd te plooien, zij toon den altijd een grote vin dingrijkheid en zij hadden heel veel voor elkander over. Zoveel zelfs, dat op pakjesavond de verrassin gen wederzijds wel bijzon der groot waren. Want Kees stond wat je noemt wel sprakeloos, toen zijn vrouwtje thuis kwam gekortwiekt, zonder vlech ten. „Ja, zie je Kees," zei Mie benepen, „je moet het me maar niet kwalijk ne men, maar ik heb mijn vlechten er af laten halen, want ik had geen geld ge noeg om een cadeautje voor jou te kopen. Alsje blieft. dat is voor jou." De nog verbouwereerde Kees ontdeed het pakje van de omhulsels en kon toen geen woord meer uit brengen. want de inhoud bestond uit 'n doos prach tige schaakstukken. „Heel vriendelijk, Kee, dank je wel," stamelde hij tenslot te, „maar ik had ook wei nig centen en toen heb ik mijn schaakbord maar ver kocht om strikken voor jouw vlechten te kopen Noteert IJ even Van 21 t.m. 27 Nov. GRAND THEATRE. Van 21 t.m. 26 Nov. „Operatic Cicero" Toegang 14 jaar. Aanv. Zo. 2.4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9.— uur. In de Donderdag-Cyclus 27 Nov. „Met eervol ontslag" Toegang 14 j. Aanv: 2 30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. Van 21 t.ni 27 Nov. „Export In BlondToegang 18 jaar Aanv.: Zo 2.— 4 15. 6.45 en D.— uur. Ov. dagen 2 30. 6.45 en 9.— uur. REMBRANDT THEATER. Van 21 t m. 24 Nov. „Vom Teufel Gejagt". Van 25 t.m 27 Nov „Salio Mortale". Aanv.: Zo 2.—. 4.15. 6 45 en 9.— uur. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9.— uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van 21 t.m. 23 Nov. „Bagdag" Toegang 14 j. Van 24 tm. 26 Nov. „Spook v. d. Opera". Toegang 14 jaar In de Donderdag-Cyclus 27 Nov. „Opmars zonder genade". Toegang 14 jaar. ZATERDAG 22 NOVEMBER MARKTHAL. 15 en 19 30 uur A.B v.L.O. Amersf. Gymnastiekkampioenschap- pen. AM1C1T1A. 20 uur. Toneelavond „De Schouwspelers" met „Wilde Vaart". d'ORANJEBOOM. 20 uur: Feestavond van de oud-onderofficieren. CAFE KOLFSCHOTEN. 2 uur openinig kanarietentoonstelling. CANTINF, BOGA. 20 uur. cabaret. Maandag 24 November MARKTHAL. 15 uur, Amersfoortse Ge meenschap, jeugdconccrt door de Orkestver. Amersfoort o l.v. Kees Hartvelt met medewerking van Sal- vatorc Thomasso. viool. MARKTHAL. 20 uur, Amersfoortse Ge meenschap. Volksconcert te geven door de Orkestver Amersfoort o.l.v. Kees Hartvelt m.m.v. Salvatore Tho masso. GEB VRIJZ. HERV., 20 uur. Inst. voor Volksontwikk. J. Steincbach over ..Geschiedenis der Amersfoortse Jo den' OPENB. LEESZAAL. 20 uur. Volksuni versiteit. 3e lezing Cursus III. REM. KERK. 20 uur. 2c lezing dr. L. J. v. d. Lof. MONOPOLE. 20 uur. V.V.V.V. buiten gewone ledenvergadering. TRF.K ER BERGJE. 20 uur. bijeenkomst Stichting tot bevordering van onder wijs aan kinderen met opvoedings moeilijkheden MARIÉNHOF, 20 uur. vergadering Ver eniging Heemkunde. Dinsdag 25 November AMICITIA, 20 uui. V.P R O. Optreden Utrechts Studenten Cabaret ACADEMIE VOOR BEELDENDE KUN STEN. 20 uur. dr P. J R. Modder man; dodencultuur uit een ver ver leden, GEBOUW VRIJZ. HERVORMDEN. 20 u.. Pro Juventute. A G. HUIS, 20 uur, tentoonstelling Victor Hugo. MARIÉNHOF. tentoonstellingen „Gehei men van de Grond". Woensdag 26 November MARKTHAL. 26 t/m 30 Nov.- A.K.V.. Nat. tentoonstelling van pluimvee en konijnen. AMICITIA. 20 uur, Alg Ned. Metaalbe werkers Bond ,A T E met „Een i Inspecteur vraagt het" i A G HUIS, 20 uur. R.K. Volksuniversi teit: Cursus Schilderkunst door Juul J Jongeneelen. ACAD. VOOR BEELDENDE KUNST, 20 uur, drs. J. E A Th Bogacrs' De lage landen en het Romeinse Impe rium" Donderdag 27 November ZAAL EMMAKERK. 19 30 uur. Weg en Toekomst. 5e uur „Het Lied van de bestreden Christenen". Vrijdag 28 November GEB. VRIJZ HERV 20 uur. Ned. Reis- vereniging Lezing met film over de Rivlèra door K. de Groot. MONOPOLE. 20 uur. Amersf. Kring: Lezing door dr. Dornseld AMBACHTSSCHOOL. 8 30 uur. leden vergadering Vereniging Bevordering Nijverheids onderwijs. RAADZAAL. 19,30 uur. Politiek Jonge ren Contact ACAD BEELDENDE KUNST. 20 uur. drs H. Halbertsma: „Leven en be graven in de Middeleeuwen". ASTORIA. 20 uur: Waarom gaat de NWB. Vierdaagse wandeltochten organiseren. Zaterdag 29 November D'ORANJEBOOM. 14.30 uur. St. Nico- laasfeest Speeltuinver „Fauna". A G. HUIS. 15 uur: Opening expositie werken van Gerard van Wijland. AMICITIA, 20 uur, toneelvoorstelling door de „Diesel" D'ORANJEBOOM. 20 uur. feestavond Buurtvereniging Bissrhopsweg. BERGHOTEL, 13 u,. vergadering schaat- senrijdersveiehiging. Geboren: Bertha Jd. v. R. v. Wijk en G A Odding Johanna P.. d. v G W. G. Groenouwe en J. P. Schrijver. Hermanus W Mz. v. G. A. Pronk en A C. Schimmel; Hans. z. v. G. Kaptcijn en P. J. Klaverstijn. Overleden; Jan Bouw, 87 jr, wed. v. G. Apeldoorn. Medische dienst Doktoren: H. G. Werkman. Utrechtse- weg 10. telefoon 3008: J. W. Bruyn, Snouckaertlaan 12, tel 4426. Tandartsen: J. van Knapen, L. Berg straat 3. tel 4840. Apotheken: v. d. Bovenkamp, Utrecht sestraat 45a. tel. 3358; Vermeer Apotheek, Vermeerstraat 124, tel. 5335. Verloskundigen: mej H. A. v. d. Grient. Brcestraat 8b. tel. 6830; mej M. A J dc Leuw. Soestciweg 15. tel 4973: mej. T. de Leeuw, Soesterweg 450, teL 3144.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2