Bestijgingen van de Mount Everest waren nog steeds tot mislukking gedoemd GOED COMBINEREN r Waarom DEZE WERELD - DEZE WEEK Sporteerzucht en wetenschap drijven tot fanatieke heldhaftigheid rn Geheim van verzorgd uiterlijk:- Berichten over Zwitserse expeditie onbetrouwbaar Zaterdag 22 November 1952 A L MEER DAN HONDERD JAAR oefent de Mount Everest een onweerstaanbare aan trekkingskracht uit op dat deel van de mensheid, dat het bergbeklimmen in het bloed zit. Het is het diepgeworteld begeren van de bergbeklimmer, de natuur te overwinnen, haar het koste wat het kost zijn wil op te leggen. De expedities naar de Mount Everest hebben al heel véél gekost; aan geld en goed, aan inspanningen eiiaan mensenlevens. Er is in de loop der jaren vrijwel geen aanval op deze hoogste top ter wereld geweest, waarbij geen doden te betreuren vielen: Europeanen en inheem sen. Ook bij de laatste poging, die van de expeditie onder leiding van de Zwitserse dr Gabriel Che- valley, moesten twee Sherpa-dragers hun mede werking met de dood bekopen. Zij stierven aan bevriezing tijdens een sneeuwstorm. De leiders zelf hebben hun onderneming nauwelijks overleefd. Het machtige Himalayagebergte (Himalaya be tekent in het Sanskriet Sneeuwwoning) strekt zich uit over een lengte van 2400 km en een Ifreedte van 220 km en scheidt Voor-Indië en West-Achter Indië van het Tibetaanse Hoogland. Het gebergte telt 160 toppen van meer dan 6100 m. waarvan 17 boven de 7600 m. Van al deze bergen is de Mount Everest de allerhoogste met 8840 meter; dit is bijna tweemaal zo hoog als de Mont Blanc, die met 4810 meter de hoogste berg is van West- Europa De Mount Everest ontleent die naam aan de Engelsman. Sir George Everest (17901866). die in 1841 de opmetingen aan de berg voltooide en de hoogte bepaalde. De Tibetanen noemen de berg Djomoloengma, dit is ..Dal van de Godin" Tegen de hel lingen wonen verscheidene kluize naars. Op 5030 meter ligt het Rong- buk-klooster, in de buurt waarvan vele expedities hun basis-kamp heb ben ingericht. Aangezien de Mount Everest staat bij de grens van Nepal en Tibet en de regeringen van die beide landen het vreemdelingen niet gemakkelijk maakten er binnen te komen, duurde het geruime tijd. voor een buitenlan der zijn krachten op de hoogste berg der aarde kon beproeven. Pas in 1921 gaf de Dalai Lama toestemming voor een reis door zijn land. Om het grote basis-kamp te be reiken. moet men eerst een reis van ongeveer 500 km maken door de hoofdketen van het gebergte en dooi de kale hoogvlakte van Tibet. Met tientallen ezels en muildieren en en kele honderden koelies cn „korpo raals" trekt zo'n legertje op de berg aan. tien tot twintig ton aan levens middelen, materialen en hout (voor verwarming en het overbruggen van kloven) met zich voerend „Demonen" van de berg Het is al erg moeilijk de geschikte helpers in voldoende aantallen to vinden. Want de Sherpa's hebben veelal groot respect om niet te zeggen een grote angst voor de „demonen van de berg", die volgens hen plotseling uit hun schuilhoeken tevoorschijn kunnen komen en in gierende, ijskoude stormen elk le vend wezen kunnen wegvagen. Ook de keuze van het Europese perso neel schept problemen, omdat de grote hoogten, die worden bereikt, naar gebleken is, merkwaardige in vloeden uitoefenen op de mens. zo wel lichamelijk als geestelijk. In de hoge. ijle lucht wordt het zich voort bewegen b v veel vermoeiender, Het opmerkelijkst zijn echter de psy chische verschijnselen. Een rustige en evenwichtige mens kan al op 5000 meter zijn zelfcontrole kwijtraken en luttele honderden nieters wordt hij mogelijkerwijs twistziek of op an dere wijze zielkundig ongeschikt om verder mee te gaan Een zeker feit is, dat boven de 8000 meter het lichamelijke, geestelijke en morele uithoudingsvermogen sterk vermin dert. De mens raakt als het ware af gestompt door wind, koude cn ge brek aan zuurstof Ook moderne hulpmiddelen zoals zuurstof-appara ten bieden wat dit betreft geen vol ledige garantie. Boven het basis-kamp worden tij dens de tocht omhoog op bepaalde afstanden telkens verdere kampen ingericht. Men geeft die kampen nummers: 2, 3, 4, enz. Hel is duide lijk. dat naar ieder volgend kamp de weg moeilijker en gevaarlijker wordt. Uit de honderden helpers worden steeds weer de besten gese lecteerd, tot er nog slechts enkelen over zijn. Het klimmen naar de (omgeving van de) top vergt zeer veel tijd. Wat denkt u b.v van een dag of dertien, veertien hakken van treden in het ijs? Het alpinistenpad voert hier over grote afstanden langs gletscliers en ware muren van sneeuw en ijs. die dikwijls bewegen door de hevige stormen. Om nog maar te zwijgen van het lawinegevaar, wanneer de warmere stromingen uit de Golf van Bengalen sterker zijn dan de Noord- Westen wind uit Tibet. Een derge lijke lawine verraste op Nanga Par- bat (8025 meter, ook in de Himalaya) zestien man van een Duitse expedi tie tijdens de nacht in hun kamp in het jaar 1937. Geen van hen heeft deze ramp overleefd. Laatste loodjes \7 ELEN zullen zich hebben afge- v vraagd, waarom de Zwitserse dr Chevalley vorige week die onnozele laatste zestig meter naar de top nu net niet gehaald heeft. Indien deze berichten (over die 60 meter) juist zijn, is Chevalley waarschijnlijk het hoogst geweest van allen, die de Mount Everest tot dusver hebben be klommen Maar toch niet zo heel veel hoger dan enkelen van zijn voorgangers. Ook zij bereikten de spits tot op een afstand van enkele honderden meters. En ook zij moes- f^E bestijging van de Mount Everest, dc hoogste top van het Himala>a-gebergte en tevens de hoogste bergtop ter wereld, schijnt wederom niet te zijn ge lukt. De expedite van de Zwit serse dr Gabriel Chevalley kwam op zestig meter van hel hoogste punt, dat op 8840 meter ligt. doch moest hierna aan het eind van haar krachten door onmenselijke ontberingen tenge volge van koude en verschrik kelijke sneeuwstormen de le vensgevaarlijke weg terug aan vaarden. Wat drijft alpinisten en ge leerden van zo vele landen al gedurende tientallen jaren toch altijd weer tot deze gevaarvolle onderneming? Welk nut heeft het. deze nog nimmer door men senvoeten betreden bergtop te beklimmen? Wat komt er voor zo'n expeditie kijken cn wat zijn dc oorzaken van het falen van alle tot dusver ondernomen po gingen? Enkele antwoorden op deze vragen vindt U in het ar tikel op deze pagina. dr GABRIEL CHEVALLEY NJ ten in de tartende nabijheid van hun doel de strijd opgeven. Dit komt mede. doordat de berg na 8000 meter nog veel steiler wordt, juist' op een ogenblik, dat de beklimmer de uit putting nabij is. En de twee of drie beklimmers. die tenslotte de eigen lijke aanval op de top moeten doen. zijn dan onderweg wel zo veel moge lijk gespaard. Voor hem torenen tenslotte de gladde rotsen loodrecht omhoog De droge poedersneeuw, die telkens wegglijdt, biedt geen steun aan hun voet; hun klimsporen vinden geen houvast. De mannen zijn dodelijk vermoeid, moeten althans zonder zuurstofapparaat misschien tien tot twintig keer ademhalen, aleer zij één stap voorwaarts zouden kun nen doen. Die laatste paar honderd meter hebben van het begin af aan de alpi nisten het verder stijgen belet. In 1921 al kwamen Engelsen tot 7000 meter, in 1922 tot 8300 meter. In 1924 bereikte de Engelsman Norton de 8400 meter. Hij vertelde later, dat zijn hart klopte alsof het elk ogen blik uit elkaar zou barsten. Er kwam een waas voor zijn ogen en hij zag alles dubbel Norton had nauwelijks nog de kracht om een voet te ver zetten. Verder gaan of op de zelfde plaats blijven gedurende de nacht, zou een zekere dood betekenen Er zat dus niets anders op dan terug te keren. Tw ee andere Engelsen. Mallpry en Irvine, kwamen in dat zelfde jaar tot op 200 meter van de top. Zij wer den op die plek van verre waarge nomen door de geoloog Odell. tot een plotseling opkomende nevel dc twee mannen aan zijn oog onttrok Hij heeft ze nooit weergezien Volgens tot nu toe ontvangen, on volledige en geenszins betrouwbare berichten heeft de Zwitser Cheval ley op het kritieke ogenblik te kam pen gehad met ongunstige weersin vloeden, net als verscheidene van zijn voorgangers. Mogelijk heeft hij, net als zij. ook andere pech gehad, andere tegenslagen als ziekte en misschien koorts, bij vorst van twin tig. dertig graden Sport en wetenschap WAAROM nu zijn zo vele alpi nisten en geleerden, ondanks de offers van talloze mensenlevens, met fanatieke heldhaftigheid in hun pogingen blijven volharden7 Een moeilijk te beantwoorden vraag Het sportieve element is ongetwijfeld be langrijk. 't bevredigen van persoon lijke en nationale eerzucht eveneens. Engelsen. Duitsers. Amerikanen, Po len. Fransen en Zwitsers hebben hun krachten al op de Mount Everest be proefd. Zij werden daartoe finan cieel in staat gesteld door zogenaam de Himalay a-fondsen, die gesteund werden door genootschappen en re geringen en versterkt door het ver tonen van films en het houden van lezingen door de deelnemers. Het kan echter niet ontkend wor den. dat deze verkenningstochten ook betekenis hadden voor de we tenschap. Voor de geologie en de geografie En ook voor de physiolo- gie. Uitgestrekte gebieden zijn in kaart gebracht, men heeft opmetin gen kunnen doen wat betreft de dikte en de verplaatsingen van de gletschers (tot 800 meter per jaar1), men heeft oudheidkundige ontdek kingen gedaan, geconstateerd, dat boven 6300 meter elke plantengroei VAN EEN SERENE schoonheid is de Himalaya, ïnaar tegelijk ook woest en onherbergzaam. Bij het overnachten is er voor de lichte tenten geen andere plaats dan op sneeuw oS ijs.. ophoudt en dat boven 6700 meter er bv. ook de insecten verdwenen zijn. Men heeft geleerd, dat menselijke wezens zich in de ijle luchtlagen tot op zekere hoogte kunnen aanpassen en nog zoveel meer is men te weten gekomen. Of dit alles de ontzaglijke kosten aan geld en mensen waard was? Alweer een vraag waarop het moeilijk is een antwoord te vinden. Vast staat wel, dat er altijd alpinis ten blijven, die het er ondanks alle^ weer op wagen Omdat zij er nu een maal van overtuigd zijn, dat de Mount Everest overwonnen k&n worden. En dus moet het! OP 2 Juni van dit jaar speldde president Truman, in de rozentuin van het Witte Huis. generaal Eisenhower de zoveelste hoge onderscheiding op de borst. De foto van deze plechtigheid toont twee mannen, die elkaar vriendelijk en met wederzijdse waardering in de ogen kijken. De dag daar op trok Eisenhower de uniform uit en ging in de politiek. Woensdag 1.1. ontmoetten Truman en de inmiddels tot zijn opvolger gekozen Eisenhower elkaar opnieuw in de presidentiële woning. Maar ditmaal moest de enig toegelaten fotograaf uitdrukkelijk om een glimlach verzoeken, vóór twee stuurse gezichten zich in milder trekken ontspanden. Vijf maanden van felle verkiezingsstrijd bleken te veel te zijn geweest om de goede betrek kingen uit het verleden ongeschokt te laten. Dat de president en zijn opvolger desondanks bereid waren, zo spoe dig na de bittere campagne met elkaar te confereren en daarmede zelfs een precedent in de Ameri kaanse geschiedenis te scheppen, bewijst, dat er zaken van het hoog ste belang op het spel stonden en staan. En inderdaad, nog nooit heeft Amerika een interregnum de tijd tussen 4 November en 20 Januari, waarin het leiderschap van de natie reeds bij de nieuw-gekozen president berust, maar de macht nog ligt in handen van de zittende president beleefd, zo zwanger aan problemen van vèrreikende in ternationale importantie Steeds nog was het in het verleden mogelijk geweest, de overdracht van de macht zonder veel voorbereiding op de 20ste Januari na een presidents verkiezing de datum der beëdi ging te doen geschieden. Thans heeft een nieuwe president geen tijd meer. zich eerst na zijn ambts aanvaarding in de zaken in te wer ken, hij moet dit daarvoor doen. De verlammende invloed van het interregnum alleen blijkt al gevaar lijk genoeg voor de Amerikaanse en de Westelijke belangen. Het we reldgebeuren in het algemeen en Stalin in het bijzonder gunnen de Amerikaanse politiek geen rust periode van bijna drie maanden DE agenda van de bespreking tussen Truman en Eisenhower en hun raadslieden was geheim, maar het is duidelijk, dat Korea daarop als eerste punt heeft ge staan. De Koreaanse kwestie vormt op het ogenblik nog afgezien van alle andere gevaren, die zij inhoudt een rechtstreekse be dreiging voor het voortbestaan van de Verenigde Naties. Van het be gin af aan is het duidelijk geweest, dat het Koreaanse conflict in zijn gevolgen de Verenigde Naties zou kunnen maken of breken en on vermijdelijk moest Korea worden tot het voornaamste twistpunt van de elkaar in de wereldorganisatie bestrijdende krachten. Weliswaar werd de grootste druk anderhalf jaar lang van de Verenigde Naties afgenomen door de onderhandelin gen te Panmoendjon Maar deze werden begin October voor onbe paalde tijd onderbroken en tegelijk braken er op het oorlogstoneel nieuwe zware gevechten uit. Zo werd de zevende Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, toen zij een maand geleden in New York bijeenkwam, onmiddellijk ge confronteerd met het Koreaanse conflict in al zijn gevaarlijke fa cetten. r\E kwestie van de krijgsgevan- 7 genen is. officieel in ieder ger val. de laatste hinderpaal op de weg naar een wapenstilstand. In Stuurse gezichten Korea bedreigt Ver. Naties India doet een voorstel Toch nog kans op bestand Op achtergrond de H-bom Ook Griekenland kiest generaal Spanje in Unesco V maandenlange onderhandelingen is men het te Panmoendjon over een zestigtal bepalingen van een be- standsovereenkomsl eens geworden. Maar een accoord over het lot van 170.000 krijgsgevangenen, gemaakt door de VN.-strijdkrachten, en van de 12.000 in de kampen der com munisten bleek onmogelijk. De VN staan erop. dat vrijgelaten krijgsgevangenen kunnen gaan. waarheen zij willen De communis ten eisen, dat de krijgsgevangenen naar hun vaderland zullen worden teruggezonden, desnoods met ge weld. Om uit de daardoor ontstane im passe te geraken en ook om langs indirecte weg uit te vinden, of Moskou en Peking werkelijk be reid zijn. een einde aan het vuren in Korea te maken zijn in de V.N.-Assemblée al voorstellen ge daan tot een oplossing, welke, bij handhaving van het principe van vrijwilligheid bij de repatriëring der gevangenen, de communisten in staat zou stellen ..het gezicht" te redden. Van verscheidene daarvan heeft Wisjinsky al te kennen ge geven, dat zfj voor Russen cn Chi nezen onaanvaardbaar zijn. Een nieuw plan is nu deze weck ter tafel gebracht door India, welks vertegenwoordigers al wekenlang (Van onze moderedactrice) C'OMS het kost me een beet- jc moeite het te bekennen vind ik de Nederlandse vrouw een onbegrijpelijk wezen. En aange zien het in deze rubriek altijd gaat over het uiterlijk, beqrijpt u dat deze verbazing betrekking heeft op een uiterlijke verschij ning. Op de kleding, om meer nauwkeurig te wordenEr wordt door de meeste vrouwen veel aandacht aan kleding besteed (ontkent u dat maar niet) cn er wordt heel wat gold omgezet in textiel. En het resultaat is zo vaak volkomen onevenredig aan dc moeite die de dame in kwestie zich heeft getroost. Omdat zij te weinig zelfkennis heeft soms, maar vaak ook omdat haar belangstelling voor haar uiterlijk blijkbaar plotseling op hield. Ze heeft een jurk gekocht, schoenen, een tas misschien al lemaal met veel zorg uitgezocht. En ze trekt het ook aan. Het nieuwe zwarte japonnetje, met de oorknoppen die ze pas cadeau heeft gekregen en dan trekt ze daarbij aan de eveneens nieuwe rode schoentjes met platte hak ken, die het misschienwel doen bij een beige, sportieve mantel, maar die beslist niet horen bij een zwarte uitgaansjurk. Een bedacht voorbeeld? Welnee, wij vertellen u ditmaal alleen wat wij op een willekeurige avond in de schouwburg hebben gezien. Een erg geklede jurk van chan geant-zijde, gecombineerd met bruine molières. Een doorzichtig wit blousje met een donkere rok, en onder de blouse een agressief rose onderjurk. Een moderne wollen stola ge dragen op een zijden jurk waar hij niet bij paste en bij kleurde. Een verflenste corsage haalde een japon naar beneden in plaats van haar op te vroiuken. Gekreukte rokken, ongelijkhangende rokken, loshangende zomen. De Nederlandse vrouw is in het algemeen te slordig op haar uiter lijk. Zij werkt slecht af. Zij ge bruikt paarse lippenstift bij een hel rode blouse. Zij heeft, de vele goede uitzonderingen niet te na gesproken, te weinig oog voor de tails. Zij mankt niet van zich zelf wat er van te maken is. Heus, het is gegil kwestie van geld. De meeste vrouwen in die schouwburg hadden er veel beter uit kunnen zien zonder meer geld voor kleren uit te geven dan zij deden. Koop liever een goede jurk voor uitgaan en voor werken, dan een werk jurk èn een uitgaansjurk van twijfelachtige kwaliteit. Een werkelijk goede rok kunt tl overdag met een jumper en voor een uitgangetje met een wat fees telijker blouse dragen. Maar aan een goedkope uitgaansjurk, waar van de rok verkreukeld is als u drie minuten hebt gezeten, hebt u niets. Als u niet veel schoenen kunt kopen, schaf dan liever een paar zwarte pumps met niet te hoge hak aan, dan een paar hard groene sportschoenen. .Kijkt u eens om n heen, in de tram. op straat, in de schouwburg. U zult ontdekken, hoeveel fouten de meeste vrouwen in haar kle ding tegen de goede smaak ma ken. Spiegel u aan haar. Aanval op Mount Everest-top vergt twee weken om te acclimatiseren ZURICH (United Press). Dc laatste aanval op de top van de Mount Everest is nog niet begonnen, aldus hebben kringen die in nauw contact staan met de Zwitserse Stichting voor Alpenonderzoek die de Zwitserse HJmalaya-expeditie van dr Chevalley financiert, verklaard. Deze insiders zeiden zeer beslist, dat alle berichten volgens welke de Zwitsers reeds de hoogste berg ter wereld overwonnen zouden hebben voorbarig waren cn dat de Stichting voor Alpen-onderzoek voortdurend per telegram door de expeditieleiders op de hoogte wordt gehouden. De poging is ook nog niet opgegeven, zoals ook beweerd werd. Men somde verschillende redenen op voor deze beweringen In de eer ste plaats zijn tot dusver geen be richten ontvangen over de oprich ting van kamp nummer zeven, en wanneer dit laatste en hoogste kamp is opgericht zullen de onderzoekers zich veertien dagen moeten acclima tiseren alvorens de tocht naar de top te kunnen ondernemen. In de tweede plaats, zeiden zij. vergt de rechtstreekse aanval op de top niet alleen acclimatisatie van de expeditieleden die voor deze taak zijn uitgekozen maar ook de oplos sing van buitengewoon moeilijke transport problemen. In de derde plaats, aldus deze kringen, heeft het ongeluk op de Eperon de Génevois die weer een mensenleven gevergd heeft, bewe zen in welke mate de doden-zone waarin de klimmers thans zijn aan geland vertragingen veroorzaakt, vooral nu het gebruik van oxygeen noodzakelijk is, zelfs bij uitzonderlijk goed weer. Een zegsman van het Zwitserse gezantschap in New Delhi maakte bekend, dat het gezantschap geen aanwijzing ontvangen heeft of de Zwitserse alpinisten de Mount Eve rest bedwongen hebben of niet. Hij trok de berichten in twijfel, die zeiden dat de expeditie mislukt was en voegde hieraan toe. dat het tenminste veertien dagen duurt voor dat het nieuws van Namche Bazar in Khatmandoe is. 3 Het hoofddoekje (nr 1) werd gedragen bij rle regenmantel, die in de vestiaire achterbleef en waaronder 'n gekleed zwart jurk je te voorschijn kwam. Maar het sportieve tasje (4) past niet bij de japon (2), evenmin als de spor tieve rode schoenen. Zo moet het niet De taf zijden rok daarnaast (7) is evenmin goed gecombineerd met de sportieve gestreepte wollen blouse (6) en de corsage in het haar (5) past wel bij de rok. maar niet bij de blouse en nog veel minder bij de platte molières (8). Ten slotte nog een geklede jurk met een wollen stola (10), elegan te laarsjes (12) en een grappig hoofddoekje (9). allemaal op zich zelf heel mooi, maar niet passend bij de japon. in beide kampen een levendige diplomatieke bedrijvigheid hadden ontplooid, welke zich, naar ver luidt, tot Peking zou hebben uit gestrekt Ook dit plan voorziet in een vrijwillige repatriëring, maur gevangenen die niet naar hun va derland zouden wensen terug te keren, wil het gedetineerd houden in een neutraal gebied, tot over hun lot door een neutrale commis sie of een onafhankelijke scheids rechter zal zijn beslist. OF dit voorstel de impasse kan doorbreken? Het schijnt, wan neer men met ons meent, dat da politiek van Moskou en Peking ge baseerd is op de hoop, dat de Ame rikanen de oorlog in Korea toch wel eens beu zullen worden, niet al te geloofwaardig. Evenmin mag men aannemen, dat het plan zou kunnen bijdragen tot een ontmaske ring van een dergelijke politiek der communisten. Weliswaar hebben de Russen officieus al laten weten, dat zü bepaalde bezwaren tegen het plan hebben, maar die behoeven niet doorslaggevend te zijn. De in gewikkelde problemen, die kunnen rijzen bij de gedétailleerde rege ling der voorgestelde detentie van krijgsgevangenen, geven de Russen, indien zij het wensen, alle mogelijk heid tot nieuwe, eindeloze onder handelingen. Tegenover een niet zeer strikte resolutie van de V.N.- Assemblée zouden zij dus. ook wan neer zij geen bestand wensen, in schikkelijkheid kunnen betonen. Aan de andere kant staan de Ame rikanen. die al duidelijk hebben gemaakt, dat geen resolutie hun eigenlijk nog liever is dan een in fraaie woorden verpakt plan. dat in feite inhoudsloos is En tussen die twee uitersten bevinden zich dan de naties van Europa en Azië, die bereid zijn elke motie toe te juichen, welke geen verscherping betekent van het conflict, dat nu al twee-en-half jaar lang de wereld vrede bedreigt. Daar leeft ook de hartstochtelijke hoop. dat het voor stel van India een reële kans van slagen heeft. De Indische staats lieden, zo redeneert men, zouden da motie niet hebben ingediend in dien zij van tevoren al overtuigd waren geweest van een afwijzing door Peking. DE tragische situatie, waarin de wereld in twee elkaar tot het uiterste wantrouwende en vijandige kampen is verdeeld, blijkt de ont- stellendste gevolgen te moeten heb ben De Amerikanen hebben, z\j het in bedekte termen, bevestigd, dat zij een waterstof- of H(ydro- geen)-bom tot explosie hebben ge bracht Misschien was het nog geen volledig tot ontwikkeling gebrachte H-bom, maar zeker is, dat de Ver enigde Staten binnenkort een wa- pen zuilen bezitten, vele malen ver nietigender dan de originele atoom bom. En dit wapen zal. zij hot over wat langere tijd. maar dan toch zonder twijfel, ook in de handen der Russen zijn Wat dit betekent, wordt duidelijk, indien men bedenkt, dat in de laat ste wereldoorlog, met „ouderwetse" wapenen gevoerd, dc Westelijke beschaving bijna ten onder ging. Een nieuwe oorlog, gevoerd met H- cn A-bommen, zou gelijkstaan met een zelfmoord van de gehele mensheid. Een Japanse geleerde heeft berekend, dat een H-bom van een bepaald gewicht onze aarde in stukken zou kunnen splijten. Wellicht echter, dat juist In de mogelijkheid van universele ver nietiging de hoop lipt besloten, dat de oorlog, alleen al wegens de ver- senrikkingen die hij insluit, kan worden uitgebannen Dit zal vrij wel uitsluitend afhangen van de wijsheid en het staatsmanschap van de mannen, in wier handen het wa pen zal worden gelegd. Zij zullen niet kunnen nalaten zich op korte termijn niet de problemen, die uit rt« constructie van de H-bom voort vloeien bezig te houden want dit instrument van pure massamoord bestaat immers reeds Maar nie mand mag denken, dat deze pro blemen gemakkelijk zullen kunnen worden opgelost. P)AT de volken juist in deze tijd 7 van ongekpnde dreiging zien militairen tot hun leiders kiezen, moet ongetwijfeld worden gezien als de reactie van bevreesden, die steun bij een „sterke man" zoeken. Men kan slechts hopen, dat deze militairen zullen bewijzen, dat de vrees niet altijd een slechte raad- I gever behoeft te ziin. Deze week rien het Griekse volk de nationale I held maarschalk Papagos. die in 1940 de Italianen naar Albanië te rugsloeg en een einde maakte aan de communistische opstand na de oorlog, aan de regering. De meer derheid. die deze ietwat gaullis tische" figuur achter zich kreeg, was aanzienlijk en wordt in het parlement nog geaccentueerd door een nieuwe kieswet, die de over winnende partij een groot aantel zetels garandeert. Voor het eerst in de nieuwste Griekse geschiedenis heeft het land nu epn regering, die de door haar nuttig geoordeelde maatregelen kan doorvoeren, zon der steeds te hoeven leven in de vrees, dat de volksvertegenwoordi ging haar haar steun zal weigeren. Op zichzelf een goed ding. want veel. wat in het door oorlog en burgeroorlog zv/aar geteisterde Griekenland had moeten geschie den. is totnogtoe ongedaan geble ven, omdat zwakke regeringen er de kracht niet toe konden opbren gen. Aan de andere kant zal men moeten afwachten, hoe de autori taire Papagos de verslagen liberale en linkse tegenstanders zal behan delen Veel van de ellende, welke het Griekse volk zowel voor als na de oorlog beleefde, spruit voort uit de in het land bijna traditio nele politieke onverdraagzaamheid. ZO'N onverdraagzaamheid be stond klaarblijkelijk niet bij de delegaties, die op de jaarlijkse bij eenkomst van de Unesco Spanje als lid binnenhaalden. Nederland was een van de weinige landen, die door onthouding van stem lieten blijken, dat zij nog bezwaren hebben tegen de regering te Madrid, die haar positie in zo hoge mate aan Hitler en Mussolini te danken heeft. Na tuurlijk stemden de meeste landen niet uit liefde voor Franco voor toelating. Zij meenden zich geen demonstratie to kunnen veroorlo ven tegenover een regering, waar mede zij noodgedwongen in de vraagstukken der Westelijke defen sie zullen moeten samenwerken. Maar dat juist de Unesco, de op voedkundige en sociale sectie van de Verenigde Naties, dc eerste in ternationale organisatie moest zijn, die Spanje toeliet, was voor recht geaarde democraten een bittere pil om te slikken.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7