DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Indonesisch kabinet voor nieuwe complicaties Crisistekenen Commandant op Sumatra eigenmachtig vervangen Acheson voor, Wisjinsky tegen India's Koreaplan Ondanks straffe bepalingen nog geen rust in Bagdad Haarlemmer ontwerpt brom scooter Voor drie ton deviezen over grens gesmokkeld Drie verklaringen voor de werkloosheid 12e Jaargang, no. 273 Dinsdag 25 November 1052 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 rent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR. TJ. DE BOORDr.R DJAKARTA. Vlak na de regeringsverklaring, waarin het eigenmachtig optreden van bepaalde legergroepen en van som mige hoofdofficieren werd afgekeurd, heeft het kabinet-Wilopo zich genoodzaakt gezien om bekend te maken, dat in Zuid- Sumatra het optreden van overste Warouw navolging heeft gevonden. Overste Kretarto heeft in Palembang zijn superieur overste Kosasik ontzet uit zijn functie van troepencommandant in Zuid-Sumatra, tevens fungerend territoriaal commandant. Het is nu zo, dat van de zeven divisies van het Indonesische leger er drie een eigen politiek voeren, n.l. in Oost-Java, in Zuid-Celebes en in Zuid-Sumatra. Het kabinet komt vandaag bijeen ter bespreking van te nemen maatregelen. In de verklaring, welke het ka binet Maandag gaf, wordt het ge beurde in Zuid-Sumatra betreurd, omdat het de oplossing in de weg staat van Indonesie's politieke cri sis. Deze draait, aldus A.P., om een legergeschil tussen de voormalige guerilla strijders en leden van het voormalige KNIL. In de drie ge noemde divisies hebben de voor- Teleurstelling over verklaring van Djakarta DJAKARTA. De met spanning verbeide verklaring van de Indo nesische regering over de gebeur tenissen van 17 October en de daar opvolgende weken is in Djakarta met enige reserve ontvangen. Zij kwam te laat en is te vaag, schre ven verschillende kranten. Dezelfde bezwaren hebben som mige politieke waarnemers.. Men miste een uiteenzetting over de gebeurtenissen in Oost-Java en Ma kassar. Men miste bovenal de aan kondiging van concrete maatrege len. Schip bleek te vol Ruim 50 gezinnen niet met „Fairsea" naar Australië „Landverhuizing" zal de gedupeerden helpen DEN HAAG. Voor écn en vijf tig Nederlandse gezinnen, die op 29 November mei dc „Fairsea" naar Australië zouden vertrekken, blijkt geen accommodatie op dit schip te zijn, zodat deze mensen, die alle maatregelen voor hun emigratie hadden genomen, genoodzaakt zjjn hun vertrek uit te stellen. Voor velen zal dit geen kleinig heid zijn. Opzegging van betrekking, van huur was reeds gedaan en vele andere maatregelen waren genomen. De Stichting Landverhuizing deel de mee, dat men aanvankelijk veel te weinig boekingen had voor de Fairsea. ondanks dat 500 Duitsers (displaced persons) zouden mee gaan. Daarom besloot de Stichting een groep ongeschoolden en zij die voor gezinshereniging naar Austra lië wilden, een kans te geven. Onverwacht ging echter het aan tal normale meldingen met spron gen de hoogte in. De gevallen van gezinshereniging zullen binnenkort met de „Willem Ruys" naar Singapore vertrekken en vandaar naar Australië. De on geschoolden zullen waarschijnlijk m Januari met de „Johan van Olden- barneveldt" kunnen vertrekken. De Stichting zal alles in het werk stellen om de moeilijkheden, die de ze mensen van het uitgestelde ver trek zullen ondervinden, zoveel mo gelijk te verlichten. malige guerillastrijders het heft in handen genomen. De correspondent van „Merde- ka" te Makassar vernam van wel ingelichte zijde, dat de comman danten van drie regimenten in Oost-Indonesië zich achter overste Warouw hebben geschaard. Wa rouw ontving volgens „Merdeka" telegrammen daaromtrent van ma- joar Worang, overste Soekawati en majoor Soebroto. „Pedoman" berichtte Maandagochtend echter, dat overste Soekawati geweigerd had gevolg te geven aan de op roep van overste Warouw om naar Makassar te komen. De minister van Defensie sul tan Hamengko Boewono heeft ver leden week zijn aangekondigde reis naar Makassar geannuleerd, nadat overste Warouw hem ge waarschuwd had met te komen, tenzij met een speciaal mandaat van president Soekarno. „Merde ka" heeft in welingelichte kringen vernomen, dat de minister van plan zou zijn om zijn ontslag te nemen. NIEUWE PREMIER VAN IRAK Franse mijnwerkers overwegen staking PARIJS Het bestuur van de niet-communistische Franse mijn werkersfederatie „Force Ouvrière" heeft Maandag medegedeeld haar leden te hebben verzocht 18 Decem ber in staking te gaan. om aldus kracht te kunnen bijzetten aan eisen tot loonsverhoging en meer maat schappelijke zekerheid. Het is niet bekend hoeveel leden de „Force Ouvrière" telt. Van de zijde van de Franse mijnraad wordt verklaard dat deze zich niet erg ongerust maakt over de aangekondigde sta king. Gemeend wordt dat de ruime termijn van aankondiging veel tijd voor onderhandelingen overlaat. Generaal Noeroeddin Makmoed, de nieuwe premier van Irak, die na onlusten in Bagdad de macht van de regering overnam. In de regeringsverklaring van Maandag wordt gezegd, dat de re gering „de eigenmachtige stappen" zoals deze gedaan werden in Oost- Java. Celebes en Zuid-Sumatra, niet goedkeurt. „De regering bereidt zich nu voor op de tenuitvoerlegging van de verklaring van Zondag, waarin de deelneming van het leger aan anti-regeringsgezinde demonstra ties een handeling genoemd wordt, die duidelijk een inmenging bete kent op politiek gebied. De rege ring is niet van plan deze over schrijdingen van de taak van het leger toe te staan: zij zal de be nodigde stappen nemen waar ook zo'n overschrijding plaats vindt." Prof. Joliot-Curie in ongenade bij Franse communisten PARIJS. De Franse atoomge leerde en winnaar van de Nobelprijs prof. Joliot-Curie zou zich binnen kort voor de communistische partij moeten verantwoorden, zo wordt van verschillende zijden in Parijs verno- Joliot-Curie, die een vooraan staande plaats in de communistische partij inneemt, zou worden verwe ten. dat hij tijdens de oorlog de voorraad voor het atoomonderzoek belangrijke „zwaar water", waar over Frankrijk beschikte, aan Enge land in plaats van aan de Sovyjet- Unie beschikbaar heeft gesteld en dat hij betrekkingen met Duitse autoriteiten zou hebben onderhou den Sinds zijn afzetting als leider van het Franse atoomonderzoek werd van Joliot-Curie niet veel meer vernomen Aanvaarding door Ver. Naties verzekerd. maar wat zal Peking doen (Van onze correspondent) NEW YORK. Het ziet er nu naar uit, dat het voorstel van India over de kwestie der krijgsgevangenen in Korea met enkele wijzigingen in de politieke commissie der V.N.-Assemblée zal worden aangenomen. Na Acheson's rede stelde Perzië voor, het prioriteit tc geven. Over dit voorstel zal vandaag worden beslist. Het maakt grote kans, om aanvaard te worden, zodat dan een bespreking van de resterende drie Westelijke voorstellen kan vervallen. Vervolgens zal het plan aan com munistisch China en Noord-Korea voorgelegd worden en het grote vraagteken is. of deze landen Rus land zullen volgen, of dat zij de door India beoogde uitgestoken hand zul len aanvaarden. In elk geval kan het verloop van de huidige zitting zijn. dat India en met dit land andere Aziatische landen, nader tot het Westen worden gebracht. Wisjinsky reageerde gisteren voor de eerste maal op de door velen in de politieke commissie tot hem ge richte vraag, of de Sowjet-Unie van mening is. dat er geweld gebruikt mag worden bij de repatriëring der krijgsgevangenen. Hij beantwoordde die vraag, in ontwijkende vorm. be vestigend. door alle ingediende voor stellen, behalve het Russische bot te verwerpen. Voor het voorstel van India vond hij geen prijzend woord. Nooit tevoren zelfs heeft Rusland zich in de V N. tegenover India in zulke, scherpe.bewoordingen uitgela ten als Maandag het geval was en het verspeelde daardoor, tegen aller verwachtingen in, de kansen om een wig te drijven tussen de geallieerden. Acheson accepteerde in een bui tengewoon milde en diplomatieke rede, die vol lof was voor India's initiatief, de Indiase motie. Hij zeg de in principe de steun hieraan van de V.S. toe, indien het mogelijk Eisenhower naar premier Nehroe? NIEUW DELHI Bij het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken is er op aangedrongen, dat generaal Eisenhower een be zoek aan India zal brengen op zijn terugreis van Korea, om daar de vrees weg te nemen, dat de repu blikeinse overwinning een verande ring in de betrekkingen tussen In dia en Amerika zal betekenen. Voor een eventuele regeling van het Koreaanse geschil zijn de vriendschappelijke betrekkingen, w elke India met communistisch Chi na onderhoudt, van het grootste be lang. Premier Makmoed belooft demonstranten hervorming van het kiesstelsel BAGDAD. De nieuwe militaire minister-president van Irak, generaal Mahmoed, heeft Maandagavond beloofd bepaalde hervormingen waar onder verandering van het kiesstelsel in tc zullen voeren. Daarmee tracht de generaal de ongeregeldheden, die ook Maandag, ondanks strenge verboden van de militaire leider, plaats vonden, te doen ophouden. In Bagdad rijden tanks en gevechtswagens nog steeds door de stad. De avond klok is cr ingesteld. Verder zjjn alle politieke partijen verboden, dagbladen mogen niet meer verschijnen en vele politieke leiders zijn gearresteerd of vluchten voor politie en leger. Deze maatregelen hebben echter de orde in Bagdad nog niet kunnen herstellen. De oproerige menigten scholen samen in de bochtige straatjes van de Oosterse wijk. waar tanks en gevechtswagens niet kun nen komen. Enige keren werd de afgelopen dag gedemonstreerd te gen het nieuwe kabinet. De demon stranten eisten nationalisatie van de Irak Petroleum Cy en opzegging van het verdrag met Engeland. Plaatselijk matige vorst Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Droog weer met van het Zuiden uit toene mende bewolking. Vannacht plaatselijk matige vorst, overi gens lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Aanvanke lijk zwakke wind, la ter matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidoost en Oost. 26 NOV Zon op 8 u 18 m onder 16 u 3ö m n Maan op 13 u 53 m on- dei '1 56 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Necrsl. Weer Wind m/s Gisteren in 24 u. Oslo Geh bew. N. 2 -IC 4 mm Stockholm Mist Windstil -0 0.2 Kopenh.igenOnbew. W. 3 - 1 0 Londen Mist O.N'O 3 -4 0 Amsterdam Onbew. Z W. 3 - 1 3 Brussel Nevel Z. 3 -3 0.1 Parijs Geh. bew ON O 2 - 1 0 Bordeaux Regen 2.W. 3 13 9 Nice Geh bew. N 3 9 0 Warschau Berlijn Geh. bew W 3 -0 3 F rankfort •V v'cl Z.ZW.2 - 4 0 München Z\\bew N.3 - 1 0 Ziirlch Mist Windstil 0 0,1 Wenen Sneeuw W N W. 7 3 0.1 Generaal Mahmoed heeft Maan dag bekend gemaakt te allen koste de orde te zullen herstellen .nadat tengevolge van verwoede gevechten in het weekeinde op zijn minst tien personen zijn omgekomen en 120 werden gewond. Om de oproerlin gen gunstig te stemmen heeft de generaal beloofd toe te geven aan hun voornaamste eis; de afschaffing van de getrapte verkiezingen. Ver der heeft hij ook lagere belastingen, kosteloos middelbaar onderwijs, zui vering van de ongewenste elemen ten in de regering en versterking van het leger en nieuwe sociale wetten beloofd. Als het hervormingsplan van de generaal succes heeft zal Irak de derde Arabische staat zijn, die zich binnen vijf jaar voor hervormingen en veiligheid tot de militairen heeft gewend. Syrië en Egypte gin gen Irak voor. In Londen heerst nervositeit over de jongste gebeurtenissen in Irak. Men gelooft in Britse oliekringen, dat in de eerste plaats de voorstan ders van een nationalisatie van de olieindustrie in Irak moeten worden beschouwd als de aanstokers van de politieke betogingen. In tegen stelling tot de Anglo-Iranian Oil Cy, die geheel in Engelse handen is. is de Iraakse petroleummaatschappij een internationale onderneming met Engelse. Amerikaanse. Franse en Nederlandse deelnemingen. blijkt, tot overeenstemming te komen' over enkele wijzigingen. De voor naamste daarvan is. dat het gevan- genenprobleem direct in zijn geheel wordt geregeld, zodat zij. die niet willen terugkeren, niet in twijfel worden gelaten over hun uiteinde lijk lot en dat in laatste instantie het lichaam der V N. zal worden inge schakeld, en niet eerst een politieke conferentie, waar men een herhaling zou moeten vrezen van de lange en vruchteloze debatten in Panmoend- jon en in de Assemblée. Van onze corres pondent) HAARLEM De 60- jarige motorconstructeur L D. Walraven is er in geslaagd een voertuig te vervaardigen. dat het midden houdt tussen een bromfiets en een scooter en dat hij daarom een bromscooter noemt. Het meest aantrekke lijke van deze bromscoo ter is, dat h\j maar on geveer 550 kost en dat men dus niet de honderd gulden weeldebelasting behoeft te betalen, dtc vereist worden bij de aankoop van een normale scooter. Verder zijn er geen rij- en nummerbe- wijzen nodig. De heer Walraven heeft de wet eens goed door gelezen en toen geconstateerd, dat een scooter na een aantal kleine verande ringen veel ge makkelijker zou kunnen worden aangeschaft, omdat hij dan in een lagere klasse van voertuigen zou komen. Hij behoefde maar een scooter te bouwen, voorzien van een trapaandrijving en van een brom fietsmotor. Het heeft echter maan den experimenteren gekost. De heer Walraven heeft eerst twee proto- bromscooters gebouwd, waarmee hij uitsluitend experimenteerde. Het was bijzonder moeilijk om de juiste plaats voor de trapinstallatie en de motor te vinden en ook het model kostte hoofdbrekens. Toen voor alle puzzles een oplossing was gevonden, had de heer Walraven niet meer dan al zijn vrije uren in zes weken nodig om de derde en officiële bromscooter te maken, die volgens de bouiver voor honderd procent goed is en het zeker wel zal gaan doen. Bij Sjefkekonden Nederlandse toeristen zich naar hartelust amuseren op crediet (Van onze correspondent) MAASTRICHT. De publieke tribune in dc grote rechtszaal van het paleis van Justitie te Maastricht was tot de laatste plaats bezet toen de arrondissemcnts-rechtbank begon met de behandeling van de strafzaak tegen de 40-jarige B. W., echtgenote van de café-houder J. N„ die in Vroen- hoven even over de Belgische grens het café „Bü Sjefke" exploiteert. Zij werd ervan verdacht voor een kapitaal aan Nederlandse wettige betaal middelen naar Bcl?ie te hebben gesmokkeld. konden „Bij Sjefke" zich haar hartelust amuseren en verteringen In de dagvaarding stond, dat zij op 11 October van dit jaar. toen zij werd aangehouden. 200. bank biljetten van 10.bij zich had en een fles gedistilleerd. De bank biljetten had zij verborgen in haar corset. Verder werd er in de ten lastelegging gesproken van uit voer in strijd met het Deviezen- besluit van vele tienduizenden guldens. De verdachte ontkende, dat zij in het tijdvak van Maart tot Oc tober verscheidene tienduizenden guldens op ongeoorloofde wijze over de NederlandsBelgische grens had gebracht. Ze vertelde, dat Belgen, die naar Nederland gingen en niet voldoende hadden aan de honderd gulden, die zij van de Belgische regering hier per dag mogen uit geven bij haar kwamen om gul dens on te nemen, zoals de Ne derlanders die per dag voor tien gulden aan francs mogen uitge ven, kwamen om hun francs- voorraad een beetje bij te wer ken. Vele Nederlanders. die niet voldoende Belgisch geld hadden Ingrid Bergman maakt, onder regie van haar echtgenoot Rober to Rossellini weer een film. De film heet „We women" (Wij vrou wen) en gaat over het leven van vier actrices: Ingrid zelf. Anna Magnani, Isa Miranda en Ahda Valli. Ingrid's zoontje Rpbertino en de Shetlandse pony Byon, waar hij op rijdt, spelen ook mee in de film maken op crediet! Verdachte zou het geld wel komen halen „in Holland". Het geld werd op gezette tijden bij vele mensen in Maastricht en omgeving opgehaalden gedepo neerd bij de caféhouder L. M. op de markt te Maastricht, waar ver dachte of haar man het dan op haalden en naar België vervoer den. Het café „Bij Sjefke" is een zeer bekend grenscafé waar veel auto's stoppen en waar geen en kele internationale bus voorbij rijdt. Talloos velen, ook uit de hogere kringen, maakten dank baar gebruik van de service, die er de klanten werd geboden. De Officier van Justitie zette in zijn requisitoir het doel van het Deviezenbesluit 1945 uiteen en zeide niet te willen twisten over de grootheid van het bedrag, dat naar hij aannam „in werkelijk heid veel meer dan drie ton" moet zijn geweest, hetgeen zou kunnen worden afgeleid uit gege vens in een notitieboekje. Hij eis te een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voor arrest. met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geld en van de kruik oude klare. Tegen de caféhouder L. M. werd wegens medeplichtigheid een ge vangenisstraf van zes maanden ge- eist. Uitspraak over veertien da gen. Initiatief van ANWB voor bromfietsen kentekenborden DEN HAAG. Er ontstaan heel wat ongelukken met bromfietsen doordat deze niet gemakkelijk van gewone fietsen zijn te onderschei den. Doch voor het opleggen van het voeren van een bepaald ken teken voelt de minister van Ver keer en Waterstaat niets. Hier ziet hij een taak voor het parti culier initiatief. De A.N.W.B. meent dit initia tief te moeten nemen. Hij zal bin nenkort een bijzonder kenteken voor bromfietsers ter beschikking van zijn leden stellen en tevens de fabrikanten opwekken eenzelf de kenteken in dc handel te bren gen. Het zal bestaan uit een gele plastic plaat, die op het voorspat bord van de bromfiets bevestigd dient tc worden. Bij bromfietsen welker con structie het niet mogelijk maakt een plaat op het voor^patbord aan te brengen, moeten zijkanten van tank en magneethuis geel geverfd worden. Aan de achterzijde kan de brom fiets voldoende kenbaar worden gemaakt door een normale N.L.- plaat. Nato heeft binnenkort honderd vliegvelden in Europa PARIJS. Als bases voor de luchtstrijdkrachten van de Nito worden of zijn thans meer dan 100 vliegvelden in West-Europa aange legd. Een woordvoerder van de Nato verklaarde, dat er in Noorwegen en Denemarken 7 vliegvelden aan gelegd zijn of hun voltooiing na deren, in Nederland dertien. Bel gië 14. Frankrijk 41. West-Duils- land 35. Luxemburg 1 en Italië 12 Verder zijn er nog vele bases m Engeland. Noord-Afrika. Grieken land en Turkije, aldus de woord voerder. In Nederland zijn de volgende vliegvelden in gebruik: Schiphol (niet-militair), Leeuwarden, Twen- the, Soestcrberg, Deelen. Valken burg, Gilze-Rijen, Ypenburg (wordt nog in gereedheid gebrachtJ. Vol- kcl. Welschap, Woensdrecht en Eclde. Voorts zal in het Zuiden des lands ook een vliegveld in gereed heid worden gebracht. Canadese bommenwerper verongelukt: 14 doden VANCOUVER. De Canadese luchtmacht heeft bekendgemaakt dat Maandag een ,.Lancaster"-bom- menwerper bij de landing op hot vliegveld Comox op het eiland Vancouver is verongelukt Veertien inzittenden kwamen om het leven. Weinig onderhoud van huizen, dalende koop verbruiksgoederen en te kleine export DEN HAAG. De betrekkelijke grote werkloosheid is, naar de mi nister van Economische Zaken in zijn Memorie van Antwoord ver klaart, voornamelijk te wijten aan drie oorzaken: Ten eerste constateert hij een te ruggang m de verkoop van duur zame consumptie-goederen (meu belen, kleren e.d.i. Neemt men als basis het jaar 1949=100, dan was dit indexcijfer vooi de eer ste acht maanden van dit jaar 84 De minister meent, dat deze te ruggang spruit uit het feit. dat de meeste Nederlanders hun achter stand uit de oorlog grotendeels hebben ingehaald. Ten tweede worden er betrekkelijk weinig onderhoudswerken in de bouwnijverheid uitgevoerd. De werkgelegenheid bij het bouwen van nieuwe huizen is niet gerin ger dan in voorafgaande jaren. Ten derde is het de vraag of de export hoewel die op het eerste gezicht een gunstige ont wikkeling vertoont een peil heeft bereikt dat nodig is voor het handhaven van een bevredi gend niveau der werkgelegenheid. De minister geeft toe, dat er de laatste maanden een verbetering merkbaar is zowel in de indus trie voor duurzame consumptie goederen als in de bouwnijver heid, maar deze gaat. volgens hem. nog niet zo ver. dat dc werkgelegenheid op deze gebie den voldoende verzekerd is. De investeringen in de industrie hebben zich de laatste twee ja ren gemiddeld 1350 tot 1400 millioen bedragen, hetgeen, naar de minister meent, zeker vol doende was om de toeneming van de beroepsbevolking op te van gen De minister verheelt echter niet. dat de vooruitzichten voor de naaste toekomst ten aanzien van de investeringen aanleiding geven tot grote bezorgdheid. HET is voor buitenstaanders uiter mate moeilijk, zich een oordeel te vormen over de gang van zaken in Indonesië gedurende de laat ste anderhalve maand. De betoging van 17 October leek gericht te zijn tegen het parlement, maar er zat wel meer achter; en de loop der dingen nadien vertoont een zo verwarrende veelheid aan aspecten, dat het vrij veel inzicht en fantasie vereist, er een zekere lijn in te ontdekken. Toch be ginnen zicb voor hen, die scherp toe kijken, geleidelijk enige tegenstellin gen iet of wat af tc tekenen. Hoe het ook zit met die vreemde Octohcrheto- ging, zij heeft een reeds lang bestaan de crisis aan dc oppervlakte gebracht. Wanneer men kennis neemt van de regeringsverklaring, die Zaterdag te Djakarta is uitgegeven, dan trekt het de aandacht, dat daarin wel een ver oordeling voorkomt van de militairen, die aan de betoging van 17 October hebben deelgenomen, maar geen woord van afkeuring aan het adres van de officieren, die zich op Oost- Java en te Makassar wederrechtelijk van het bevel over de zich daar be vindende troepenonderdelen hebben meester gemaakt. De vraag, hoe dit komt, is wel vatbaar voor beantwoor ding. De militaire October-betogers hebben zich vermeten, Soekarno een lijstje met eisen tc overhandigen; en de officieren, die zich zelf tot bevel- hebbers hebben geproclameerd, heb ben zoiets tc kennen gegeven, dat zij Soekarno erkennen, maar verder on geveer niets op do wereld. HIER merkt men iets van de machtsstrijd, die thans gaande is in Indonesië. Soekarno is president van een volgens zijn grond- I wet democratisch land met ministe riële verantwoordelijkheid. Dit houdt j in, dat zijn functie er een zou moeten I zijn van representatieve aard. Het j blijkt echter telkens weer, dat de president met deze rol geen genoegen neemt. Dit heeft al tot moeilijkheden geleid met de vroegere premiers Hat- ta en Natsir; en het dreigt thans do aanleiding tc worden tot een voor do Republiek zeer ernstig conflict. Het beroep van de revolterende officieren op Soekarno vindt zijn verklaring in het grondwetsartikel, volgens hetwelk dc president opperbevelhebber is van land- en zeemacht; doch het formele karakter van deze bepaling blijkt af doende hieruit, dat niet dc president doch de minister van Oorlog de ver antwoordelijkheid draagt voor de landsverdediging. SOEKARNO houdt echter aan zijn opperhevclliebberschap vast; en er is reden om aan te nemen, dat hij degenen, die zich te Soerabaja en Makassar liet commando hebben toegeëigend niet in de steek wenst te laten. De regering kan hierdoor wei nig uitvoeren, gesteld overigens, dat zij liet wilde. Doch één minister is stellig niet van zin, toe te geven. Wij bedoelen de sultan van Djokja, die Defensie beheert en er ten zeerste van overtuigd is, dat het leger moet worden hervormd tot een onpolitiek, effectief en betrouwbaar instrument van de regering. Hij staat daarbij te genover Soekarno. die ^tceds meer blijk geeft, prijs tc stellen op behoud van de revolutiegeest onder dc troe pen. Men boude deze controverse in het oog. De regeringsverklaring is stellig een compromis tussen Soekarno en het kabinet-Wilopo en voor de rest een getuigenis van tactische vaardig heid van de president. Zijn respect voor het moreel geruïneerde (voor lopige) parlement kon onmogelijk zeer groot zijn; maar hij heeft er een belang in gezien, ditmaal met een be roep op de democratie deze staatsin stelling tc verdedigen, waarbij de re gering hem niet goed kon afvallen. Intussen kon Soekarno de regering ook weer niet afvallen: want het land kan nog eerder zonder een parlement dan zonder een kabinet. ER heerst hier en daar hoop, dat Soekarno een weg vindt uit de door het optreden van de op standige officieren geschapen moei lijkheden. Misschien* gelukt dat in derdaad, maar het probleem: be trouwbaar staatslcger of revolutie- leger, is daarmee niet dichter bij de oplossing gekomen. En het begint er op te lijken, dat in deze probleem stelling zich dc tegenstellingen en do gevoelens van onbehagen en teleur stelling over de onbevredigende economische toestand des lands meer en meer naar een van beide kanten een uitweg zoeken. Dit kan leiden tot ontknopingen, heel wat minder on schuldig dan dc gebeurtenissen van 17 October te Djakarta. Naschrift. Intussen heeft ook op Zd.-Sumatra een kolonel kans gezien, zijn divisie-commandant af tc zetten en zelf in diens plaats te treden. Zo als het nu lijkt, wil de regering tegen over deze muiterij de weg van de minste weerstand volgen: praten, be middelen. Dat alsdan dc sultan van Djokja als minister blijft, lijkt ons zeer onwaarschijnlijk: er doen dan ook reeds geruchten over zijn te ver wachten aftreden de ronde.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1