STABSVENSTER Problemen rond zwak begaafde en moeilijk opvoedbare kinderen Automobilisten betalen tol aan sneeuwgodin Orkestvereniging is tot goede prestaties in staat Amersfoort ers leert Uw stad beter kennen! VYVV zal volgend jaar een definitief bestuur kiezen Mogelijkheden besproken door diverse groeperingen DE A VONT VEEN VAN KAPITEIN ROB 2 Dinsdag 25 November 1952 (Van een onzer verslaggevers) Het plan bestaat om in Amersfoort een sehool voor moeilijk opvoedbare en zwak begaafde kinderen op te richten. De Stichting tot bevordering van het onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden meent een basis te hebben gevonden waarop het neutraal en Prot. Christelijk on derwijs te dezer stede kunnen samenwerken. Men wil dan ook gaarne zo spoedig mogelijk tot oprichting overgaan. school (Jndon is Individueel Onder wijs) spoedig overbezet zal zijn. Van de Bussumse Indonschool gaat een geweldige roep uit. Practische zijde De heer Van Hummel belichtte de practische en technische zijde van het probleem en de wijze waarop men tot oprichting dient te geraken Al wat nieuw is loopt gevaar op tegenstand te stuiten. Van diverse instanties zal men veel tegenwerking ondervinden. Zelfs van onderwijszijde. omdat er hoofden van scholen zijn die de school voor moeilijk opvoedbare kinderen vaak voor een achterlijke school aanzien. Men dient erop aan te sturen dat de kinderen prac- tisch gevormd worden Men dient er naar te streven de kinderen tot normale leerlingen te maken. Juist door uitsluiting van rivaliteit wor- Chr. schoolbestuur zal voorlopig niet meewerken Met een aantal onderwijskrachten van verschillende groeperingen werd gisteravond in ..Het Ti eekerbergje", een bijeenkomst belegd teneinde de mogelijkheden nader onder de loupe te nemen. Er is .inmiddels een voorlopig be stuur gevormd waarvan de heer D. Q. R Mulock Houwer directeur van de Mij Zandbergen", voorzit ter is. Dit bestuur had Dr. v. d. Graaf, leider van de Prot. Christe lijke voor- en nazorgdienst in de provincie Utrecht en het hoofd van de Indonschool in Bussum. de heer J. van Hummel, uitgenodigd om een uiteenzetting te geven van de taak. doel en werkwijze van een derge lijke school. Remmende factor Moeilijke kinderen op normale scholen zijn een remmende factor in het leerplan en geven ongewens te spanningen zowel voor henzelf als voor de leerkrachten. Emotio nele remmingen zijn van bijzonder belang en daarom hoopte de heer Mulock Houwer dat deze problemen zo snel mogelijk uit de weg ge ruimd kunnen worden. Dr. v. d. Graaf gaf antwoord op de vraag welke kinderen op de school, welke niet bestemd is voor achterlijken of debielen, geplaatst moeten worden. Het zijn zij die op een of andere wijze individueel bij zonder moeten worden aangepakt. Het tempo van het onderwijs is hun eigen tempo Er volgt uit dat de kinderen zich meer harmonisch ont wikkelen en zelfvertrouwen krijgen. Zij worden dan gevormd tot nutti ge mensen in de maatschappii. Spreker wees er nog op dat de ervaring leert dat een zgn. Indon Kerstuitvoering AMK en jongenskoor Op Dinsdag 23 December a.s. zal het Amersfoorts Mannenkoor een Kerstconcert geven, voor het eerst in samenwerking met het enige maanden geleden opgerichte Amers foorts Jongenskoor, een onderafde ling van het A M.K. Mede door de prettige sfeer, die reeds in het Jongenskoor heerst, telt dit koor momenteel 125 jeugdige zangers, die Vrijdagsmiddag s na schooltijd in het repetitielokaal van het Mannenkoor met grote animo zingen. Door de uitstekende leiding van de heer Lorijn, zal het mogelijk zijn, dat het Jongenskoor reeds met de a.s. Kerstmis enige eenvoudige 3- stemmige liederen zal zingen. Dit ge combineerde Kerstconcert, met ver der nog solistische medewerking, zal op verzoek van het bestuur van de Stichting „Zon en Schild" op 23 De cember a.s. in de Kapel aldaar voor patiënten en personeel plaats vinden Het is reeds vele jaren een mooie traditie van het A.M.K., dat in deze Kapel, onder leiding van de heer Van den Burg. een Kerstconcert wordt gegeven Maar deze uitvoering zal thans nog meer betekenis krij gen. nu het eerste niet officiële op treden zal plaats vinden van het Amersfoorts Jongenskoor. Noteert U even Van 21 t.m. 27 Nov. GRAND THEATRE- Van 21 t m. 26 Nov. ..Operatie Cicero" Toegang 14 jaar Aanv. ,Zo. 2 4 15. 6 45 en 9 uur Ov. dagen 2.30, 6 45 en 9 uur. In de Donderdag-Cyclus 27 Nov. ..De beste Jaren van ons leven". Toe gang 14 J Aanv.: 2 en 8 uur. CITY THEATER Van 21 t.m 27 Nov. Export in Blond" Toegang 18 Jaar Aanv Zo 2 4 15. 6.45 en 9.uur. Ov dagen 2.30, 6 45 cn 9.— uur. REMBRANDT THEATER- Van 21 t.m 24 Nov. „Vom Teufel Gejagt" Van 25 t.m. 27 Nov. .Salto Mortale" Aanv.- Zo, 2.— 4.15. 6 45 en 9.— uur. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9.— uur. CITY THEATER SOESTDIJK Van 21 t.m. 23 Nov. „Bagdag" Toegang 14 J. Van 24 t.m 26 Nov. „Spook v d Opera". Toegang 14 Jaar In de Donderdag-Cyclus 27 Nov. „Opmars zonder genade" Toegang 14 Jaar. Dinsdag 23 November AMICITIA, 20 uur. V.P R O Optreden Utrechts Studenten Cabaret. ACADEMIE VOOR BEELDENDE KUN. STEN, 20 uur. dr P. J R Modder man: dodencultuur uit een ver ver leden. GEBOUW VRIJZ HERVORMDEN. 20 U.. Pro Juvcntute. A G HUIS. 20 uur. tentoonstelling Victor Hugo. MARIENHOï. tentoonstellingen „Gehei men van de Grond" Woensdag 26 November MARKTHAL. 26 t/m 30 Nov. A K V.. Nat. tentoonstelling van pluimvee en konijnen AMICITIA, 20 uur, Alg Ned Metaalbe werkers Bond ,.A T E." met „Een Inspecteur vraagt het" A G. HUIS 20 uur. R K Volksuniversi teit: Cursus Schilderkunst door Juul J Jongeneelen ACAD. VOOR BEELDENDE KUNST. 20 uur, drs. J E. A Th Bogaers: ,,De lage landen en het Romeinse Impe rium" Donderdag 27 November ZAAL EMMAKERK, 19.30 uur. Weg en Toekomst. 5e uur „Het Lied van de bestreden Christenen". Vrijdag 28 November GEB. VRIJZ. HERV 20 uur. Ned Rels- verenlging- Lezing met film over de Rivlèra door K de Groot. MONOPOLE. 20 uur. Amersf. Kring- Lezing door dr Dornseld. AMBACHTSSCHOOL. 8 30 uur, leden- vergadering Vereniging Bevordering Nijverheids onderwijs RAADZAAL 19.30 uur, Politiek Jonge ren Contact. ACAD BEELDENDE KUNST. 20 uur, drs. H. Haibcrtsma „Leven en be graven in de Middeleeuwen" ASTORIA, 20 uur: Waarom gaat de NAV.B Vierdaagse wandeltochten organiseren. Zaterdag 29 November D ORANJEBOOM. 14 30 uur St. Nico- laasfeest Speeltulnver. .Fauna". AG. HUIS. 15 uur: Opening expositie werken van Gerard van WfJIand AMICITIA 20 uur. toneelvoorstelling door de Diesel" D'ORANJEBOOM. 20 uur. feestavond Buurtvereniging Blssehopsweg. B KGHOTEL. 13 u vergadering schaat- senrydersvcreniging. den de capaciteiten van de kinderen sterk opgevoerd Volgens Rijksrege ling zullen er maximaal 15 leerlin gen per klas gevormd kunnen wor den. Van de leerkrachten wordt bij zonder veel energie en lange werk tijden geëist. Persoonlijk meende de heer v. Hummel dat jonge mensen uit het Onderwijs aan een zgn In donschool verbonden moeten wor den. Discussies Na een korte pauze was er gele genheid tot vragen stellen. De heer mr. L. Stadig, voorz. van het Chr. Nationaal Schoolonderwijs te Amers foort bracht de religie In het ge ding ondanks het feit dat hij veel waardering heeft voor het streven van het stichtingsbestuur. Wil het plan slagen om een compromis- school te stichten dan dient men er terdege rekening mee te houden dat de leerkrachten een christelijke le vensbeschouwing moeten zijn toe gedaan. Uiteraard kwam men van het Openbaar Onderwijs met een geheel andere mening naar voren Het was de heer Zandbergen, voor zitter van de Openbare Onderwijs Vereniging alhier, die meende de volle medewerking te moeten toe zeggen. Kortom, er ontspon zich een discussie over al of niet samen werken van Openbaar en Christe lijk Onderwijs De eindconclusie van Mr Stadig was. dat zijn School bestuur het voorlopig niet verant woord achtte om medewerking toe te zeggen. (Van een onzer verslaggevers) De sneeuwgodin heeft de wereld veranderd in een grote witte sprook- Jesttuln. De kale. zwarte boomtakken buigen zich onder de last van de lichte sneeuw. In de morgen, als de zon haar eerste stralen zendt, of in de avond wanneer neon-buizen de met sneeuw bedekte omgeving een feeëriek aanzien geven, dan is het of door de aarde een groots winterfeest wordt gevierd. Er zUn mensen, die van dat winters natuurtafereel met al hun zin nen genieten. Anderen ergeren zich eraan. Dal zijn de duizenden automo bilisten die op het gladde wegdek langzaam voortglijden; angstig stgeds weer sehrlkkend van de manoeuvres van tegenliggers. Bevreesd voor het slipgevaar kruipen zy met hun wagens over de weg. 2053 Yoto vertelt; „Wat u hier ziet is een beeld van tien dagen oud, maar als u er belang in stelt, kan ik u het heie verhaal in beelden laten zien." Rob zegt niets, maar staart stomver baasd naar het scherm. Yoto draait weer aan de knoppen, het beeld ver vaagt en dan ziet Rob opeens het onderzee- vllegdeksé'nip „Kijk eens", zegt Yoto weer. „uw vrienden hebben prachtig gemanoeu vreerd. Ze hebben de on derzeeboot in ondiep water gelokt; het schip moet aan de oppervlak te komen en de achtervolging staken." Rob ziet nu de „Vrijheid" onder vol zeil en duidelijk ziet hij Frank en Kees aan dek lopen Maar aan flitst er iets voorbij over het scherm, Wat kan dat zijn? Een vliegtuig Gespannen -.iel Rob loc. En meteen ziet hij ook de gezichten van Kees I en Frank angstig vertrekken, wordt aangevallen! „Vrijheid" Gladde wegen maken slipgevaar groot Het is goed dat men op de ver keerswegen voorzichtigheid be tracht. Maar dikwijls kunnen on danks het langzame r.Jden verkeers ongevallen niet voorkomen worden Zo reed gistermorgen de chauffeur E. uit Vlaardlngen met zijn truc en oplegger op de Wcstsingel in de richting van het Zand. Een uit een tegenovergestelde richting komende vrachtauto kon dc combinatie niet anders passeren dan door over het trottoir te rijden Het rcchterachter- wicl slipte waardoor de wagens met elkaar in botsing kwamen Beide auto's werden licht beschadigd. In de Gaslaan reed een autobus van de stadsdienst. Toen de bus op een gegeven ogenblik iechtsaf wilde slaan, begon ze naar links te glij den, juist op het moment, dat een militaire vrachtwagen naderde. De wagens reden met een klap op el kaar in; zij werden beschadigd. Om ongeveer half zes, er was toen juist weer sneeuw gevallen kwam een vrachtauto, die van de Bisschopsweg dc Arnhemseweg naar rechts opzwenkte, in botsing met een auto die precies de tegenover gestelde manoeuvre uitvoerde. Bei de auto's remden, slipten en.... werden licht beschadigd. Omstreeks acht uur alweer op de Westsingel reed een autobus die rechtsaf Davidshof opdraaide te gen een vrachtwagen uit tegenge stelde richting. Vijf minuten eerder was op het Vondelplein een perso nenauto tegen een zandauto van de Gemeente Reiniging opgereden De zandauto stopte om een van de Pieter Bothlaan komende perso nenauto voorrang te verlenen. De bestuurder schrok center zo van de vrachtwagen, dat hij remde, waar door zijn wagen slipte en tegen de zandauto reed, In de Gaslaan reed 's middags om ongeveer 5 uur een vrachtauto ook al tengevolge van het gladde wegdek tegen een lantaarnpaal, die onder dit geweld het loodje leg de De als een lucifer afgeknapte paal zal binnenkort door een nieu we worden vervangen. Zware vrachtwagens, trucks, auto's met op legger enz. enz. bleven gistermid dag halverwege de helling van de Berg steken. Door de sneeuw en de toestand van de weg konden zij niet verder. Gisteravond tot plus minus negen uur heeft de Gem Reinigingsdienst nog een groot gedeelte van de ver keerswegen met zoutkorrels be strooid. waardoor zij nog lang be rijdbaar bleven Vannacht om drie uur werd de reinigingsdienst door patrouillerende politie reeds ge waarschuwd opnieuw uit te rukken. Tegen vier uur reed de eerste zand auto uit Hedenmorgen om plus mi nus half elf waren nog vijf zand- wagens in actie. Persoonlijke onge lukken kwam noch gisteren noch vanmorgen voor. Fenny Heemskerk komt morgen terug (Eigen bericht) Fenny Heemskerk, die zo succes vol heeft gespeeld In het candidaten- tournooi te Moskou, arriveert mor gen (Woensdagiavond om acht uur op Schiphol. Zij zal zich daarna di rect naar Amersfoort begeven. Sublieme vertolking van Beethovens Coriolan Wie over enige tijd nog eens in de herinnering zal nagaan wat hem bij bleef van het concert dat de Orkest vereniging Amersfoort o.l.v Kees Hartvelt gisteravond in de Markthal gaf. zal vooral de vertolking van de ouverture Coriolan van Beethoven te binnen schieten als een bijzonder hoogtepunt van deze avond. Wat hierin bereikt werd verried meer dan goede wil en harde studie alleen, er viel deze keer een klankbeeld te beluisteren, zoals we het nog maar zelden van dit orkest gehoord heb ben. Geen worsteling met de noten meer. maar een geladen uitvoering, die dit machtige werk volkomen recht Het wedervaren. Daar met deze ouverture de avond geopend werd. was meteen de goede stemming gekweekt om oen enthousiast publiek te krijgen, en zeer terecht zijn dirigent en or kest aan het slot van de avond met langdurig applaus gehuldigd. Het tweede werk dat voor de pauze gespeeld werd was het viool concert in g. kl. t. op. 26 van Max Bruch Solist in dit stuk was Saha- tore Tomasso. Hoewel het vioolcon cert van Bruch nog steeds een veel- gespeeld werk is. bevat het toch vele elementen, die langzamerhand wat versleten aandoen, en het kan dan ook alleen nog blijven boeien als het voorgedragen wordt met een verve, die dc gebreken ervan doet vergeten Mijns Inziens is de solist er niet geheel in geslaagd deze zwa re taak te volbrengen. Enerzijds heeft Tomasso, die concertmeester bij een van onze grote ork-esten is. vermoedelijk nog te weinig gele genheid gehad Deze wijze van mu siceren te beoefenen, anderzijds was hij niet geheel op de zaal inge speeld, waardoor zijn vertolking wat geremd aandeed. Dit neemt niet weg dat zijn zeer muzikaal spel een goede indruk van zijn violistisch kunnen heeft achtergelaten. Boven dien is het begeleiden van een so- li#t nog niet het sterkste punt van het Amersfoortse orkest te noemen. De subtiele aanpassing die dit ver eist. is nog maar zeer ten dele aan wezig. kén ook nog haast niet aan wezig zijn. daar de solist natuurlijk bij de repetities doorgaans afwezig is. NA DE PAUZE Na de pauze werd nog een groot werk uitgevoerd, de symphonie in d. kl. t. op. 120 van R Schumann. Ondanks een enkel werkelijk su bliem moment de langzame in leiding tot het brillante slotdeel was waarlijk indrukwekkend was de ze opgave als geheel toch wel wat te zwaar. Ik geloof wel, dat dit stuk mis schien op den duur een bevredigen de uilvoering kan krijgen, de Corio- lan-ouverture wees duidelijk in deze richting, maar dan zal een langere voorbereiding noodzakelijk zijn. Wel werd nu iedere partij opzichzelf goed gespeeld en waren de passa ges voor vol orkest meestal goed verzorgd, maar in doorsnee was het klankcvenwlcht zoek en werd wat onrustig gemusiceerd. Men dicne bij bovenstaande op merkingen te bedenken, dat het niet de bedoeling is hier de normen van een beroepsorkest aan te leggen, maar dat ik overtuigd ben. dat het overwinnen van deze tekorten bin nen het bereik van orkest en diri gent ligt. Der traditie getrouw heeft men 's middags een gedeelte van het programma als jeugdconcert uitge voerd «de Coriolan-ouverture en het vioolconcert). Ruim 800 scholie ren, waaronder meer dan 200 leer lingen van de Ambachtschool, vul den de Markthal en natuurlijk wer den de verschillende orkestinstru menten eerst eens apart beluisterd voor men ertoe overging de beide composities ten gehore te brengen. M. C. KUYPER Judoërs leverden strijd in Den Haag Zaterdag j 1 is een Amersfoorts Judoteam naar Den Haag getrokken om aldaar aan een stedenwedstrijd deel te nemen tussen Den Haag— Hilversum en Amersfoort, hetgeen geschiedde in de nieuwe sportschool van de heer J. Bontje, leraar van de Judoclub „De Hofstad Als eerste wedstrijd stond op het programma Den Haag-Amersfoort Fen wedstrijd die door onze stad genoten verloren werd met 4-2. maar waar goed judo in te zien was. J. Dasselaar wist o a. Rapmund (le Kyu en Nederlands reserve voor het Europese kampioenschap) een prachtige punt te geven De wedstrijd Den Haag-Hilversum eindigde In een overwinning voor Den Haag 7-5. een overwinning met veel punten maar met slecht judo. Ook de wedstrijd Hilversum-Amers- foort wisten onze stadgenoten niet in een overwinning om te zetten. De stand werd 6-3. Goed judo en een paar mooie punten werden ge maakt oa. door Wolfs en v d Heuvel. De einduitslag werd dus: 1 Den Haag, 2. Hilversum; 3. Amersfoort. (Van een onzer verslaggevers) De onlangs opgerichte Vereniging voor Heemkunde van Amersfoort en Omstreken hield gisteravond in het gebouw van de Rtfksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek het voormalige klooster Marlen hof. dat Zaterdag J.l. offielcel aan het Rijk werd overgedragen haar tweede vergadering. Het ligt in het voornemen van het bestuur de Amersfoortse bevolking meer kennis voor onze fraaie stad hy te brengen. Men wil niets nalaten om het doel en streven van de jonge vereniging algemeen bekend te maken. Jeugd moet worden wakker geschud De Inhoud van dit doel en stre ven werd duidelijk uiteengezet door de heer J Melchior, leraar aan de RHBS alhier ..Onze stad heeft een hele geschiedenis." zo zei de heer Melchior „WH moeten er voor zor gen dat vooral de jeugd meer ken nis. en daardoor ook liefde voor Amersfoort wordt bijgebracht. Wij moeten belangstelling trachten té wekken voor onze stad. Zeer velen negen geen notitie of hebben geen interesse voor het vele schoons dat binnen de wallen is bewaard geble ven. Wij hebben een rijke schat aan historische gebouwen en monumen ten in de binnenstad, terwijl de naaste omgeving al bijzonder veel moois te bieden heeft in de vorm van natuurschoon Vooral de jeugd moet worden wakker geschud Voor het onderwijzend personeel is hier een belangrijke tank wegge legd. want dat moet toch in de eerste plaats, bij de jongeren be langstelling wekken voor schoon heid". De heer Melchior zei vervolgens, dat het hem goed deed. dat op het ogenblik met een lijst wordt rond gegaan om tegen de hoogbouw bij de Kapelweg te ageren. „Het be- Klop Kat en Kanarie \7OOR hen die denken, dat cursieve stukjes alleen maar worden qe- schreven om de lezers goedmoedig in het ootje te nemen, willen wij de ver zekering qeven, dat het verhaal van neef Albert echt is gebeurd. Neef Albert is een man die zo'n hoeveelheid goed heid met zich draagt, dat hij er zijn omgeving mee kan verzadigen en dan nog genoeg overhoudt om aan dieren en gevogelte te spenderen. Zijn huls Is net een artisje, dat het tot pa radijs heeft gebracht Kip pen lopen kakelend in en uit en de hond slobbert zijn maaltijden met. de kat van hetzelfde bord. Maar het hoogtepunt van ver draagzaamheid in deze om geving van dieren van goede wille, Is de omgang tussen de kat en de kana rie Op gezette tijden mag kleine Piet zijn kool verla ten om zijn gele wiekjes In de kamer uit te slaan, bil welke bezigheid de jon ge zwarte kat hem vrien delijk zit toe te knipogen, zo van: „Vlieg jü maar rustig rond, lief vogeltje. Oom zal straks wel even een merel vangen hoor." Omdat ze bij neef Albert centrale verwarming heb ben. heeft z'n vrouw last van de kou. nu die Winter opeens zo actief doet alsof zijn baas plotseling op de afdeling is verschenen Een petroleumkachel moest het ontbrekende aantal cal o- rfeè'n leveren, en hij deed dat ook wel. Maar toen neefs vrouw een poosje in de keuken was, leverde hij tevens, en geheel gratis, 'n volvette walm, die ah een zwarte sluier het plafond tegemoet zweefde. Toen mevrouw terugkwam, was de kamer werkelijk veel zwarter geworden En in de bewnlmde kooi zat de kanariepiet. die. naar het leek, in verband met het komende Sinterklaasfeest tegen heug en meug als 'n Zwarte Piet was vermomd. „Dat moet slijten." zei neef deskundig „Met de rui komt het wel weer goed Het bewils van deze hoopvolle uitspraak zal nooit geleverd worden, want. de kanarie heeft de rui niet gehaald. Toen ze hein gisteravond zijn ge bruikelijke vHegtochtje lieten maken, kwam de jonge kat de kamer bin nen Het dier was totaal de kluts kwijt, omdat bui ten alles zomaar wit was geworden. Dc wereld stond voor hem op z'n kop. Was het dan oen wonder, dat hij dacht,.Hc, de jonge merels vliegen tegenwoor dig zeker door de kamer." Jammer hoor! Die kleine Piet kon al zo aardig zin gen A.J.K. Tussen de vele papieren die S V.K. dagelijks op zijn schrijftafel krijgt, bevond zich gisteren een circulaire, waarin hem gevraagd werd of hij wel eens van de Amersfoortse Jeugdkapel de A T.K had ge hoord Nu. dat had S.V.K. eigenlijk niet. Op de ver der volgende rij van ..wist u dits" en „wist u dats" moest hij ook al nee zeg gen. Dat is voor een Stads- vénsterkijker niet leuk. Op het laatst krijg je het ge voel. dat 1e horloge een beetje achterloopt. Om de lezers dat onprettige ge voel te besparen, vertellen wij u, dat in de Amers foortse Jeugdkapel 'n aan tal jonge mensen van verschillende godsdienstige gezindten is verenigd, dat élke tweede en vierde Zondag van de maand in het gebouw aan de Regen- tesselaan 21 bijeen komt. De jongelui hebben een eigen zangkoor, dat aan de diensten medewerkt en ook in ziekenhuizen en in het militair hospitaal op treedt. Na iedere dienst worden bloemen of fruit gebracht aan zieken en ouden van dagen, onverschillig of de ze mensen bij een kerk be horen of niet. Hoe u daa1* over denkt, weet S.V.K niet, maar hij is blij, dp er zulke meisies en jon gens in Amersfoort zijn. Piet op de Poor Haastige voorbijganger hebben gisteren wellich' even gedacht, dat er iet' brandde in de Kamperbin nenpoort. toen een brand weerwagen de toch a' nauwe doorgang voor hen nog wat kleiner maakte Wie weet hebben ze ge mopperd over zo'n grotr wagen voor zo'n onbeteke nend brandje. De magyris- ladder wees als een bij zonder lange vinger naa dat gedeelte van de poort waar vroeger misschicr wel achterdochtige 'man netjes naar buiten stonde» te gluren om te zien of d' vijand er al haast aan kwam. Dat moet zo ge weest zfjn in de tijd'toen Sint Nicolaas in Spanje- land besloot nu toch maar voor eens en altijd de vriend van de Nederlandse kindertjes te worden En fin, toen die mannetjes op de poort de Sint voor de eerste maal zagen aanko men. dachten ze: „Vreemd is vijand" een schim van die gedachte leeft soms nog in onze Amers foortse harten en ze deden gauw de poort dicht. Maar er is veel veranderd. Ook in Amersfoort. Thans, vele honderden jaren later, halen we de doorgewin terde kindervriend uit Spanje met gejuich bin nen Ter ere van hem richten de winkeliers hun etalages in, en de actieve Ipden van de vereniging „Zakencentrun Amers- even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. foort" hebben het achter ste gedeelte van de Lange- straat met vrolijke Sinter- klaasvlaggen versierd. En op de Kamperbinnenpoort maakten ze gisteren, dank zij de magyrisladder, een Zwarte Plet die helemaal van lampjes is De aanwe zigheid van de brandweer wagen had dus achteraf bezien toch wel iets met branden te maken. Laten zij, die over de verkeersopstopping gemop perd hebben maar uitkij ken op 5 December! F V wijst, dat dergelijke ingrijpende veranderingen ons nog iets doen." zo zei hij Spreker achtte het van eminent belang, dat de Vereniging de beschikking gaat krijgen over propagandamateriaal in de vorm van daartoe geschikte lectuur. Hij wil deze onder de schoolgaande jeugd doen verspreiden. De heer C. J Vermei! bleek een warm voorstander te zijn van het behoud van ons stedelijk schoon (Maar welke Amersfoorter is dat niet?) „Tegenwoordig wordt er maar gekapt, vernield en neerge haald. Het Is het toppunt. van dwaasheid," zo zei de heer Vermeij. Hij slaafde zijn woorden met enige voorbeelden van „verregaande on kunde" De heer Ir J S van Nou- huys, directeur van gemeentewer ken was het daar niet mee eens ..Van iedere boom die wordt ge kapt Is de raad op de hoogte!", was zijn verweer. „Het gemeentebestuur heeft open oog en oor voor Amers- foort's schoon," zo besloot de heer Nouhuys. Een levendige discussie ontstond over de prijs van wandelkaarten in „De Treek". Men zal proberen een gereduceerde prijs van dergelijke toegangskaarten voor leden te krij gen. De mogelijkheid tot ontslui ting" van enige unieke paden, als het jaagpad langs de Eem en de fraaie fietspaden over de Leusder- heide zal worden onderzocht Na deze rondvraag werd door de aan wezigen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Geheimen van de grond" die nu in MarlënhOf Is ondergebracht Men zal trachten ln de toekomst enige interessante le zingen te organiseren. Rebus-actie start deze week Men schrijft ons: De rebus welke Prinses Beatrix met haar klasgenoten heeft gemaakt ten bate van de actie voor het erefonds voor oud-verpleegsters, zal deze week in het bezit van onze stadgenoten komen. Het plaatselijk werkcomité hoopt, dat ieder haar zal oplossen en inzenden, opdat Amersfoort in het kader van de landelijke actie een goed figuur zal maken Uit de samenstelling van het erecomité zowel al? uit die van het landehik comité blijkt, dat deze actie de sympathie heeft van ver tegenwoordigers uit alle kringen. In het erecomité hebben bijvoor beeld zitting de Commissaris der Koningin in onze provincies, de Aartsbisschop Coadjutor mgr dr B J. Alfrlnk. de secretaris van de Synode der Ned. Herv. Kerk. dr E. Emmen. de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P Muntendam, de directeur van het Kabinet der Koningin, mej mr M, A. Tellegen. de voorzitter van het Ned Rode Kruis, ir F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, de voorzitter van Het Groene Kruis, prof dr J H. Tuntler, alsmede ver schillende burgemecsteis. Het plaatselijk comité, waarvan het secretariaat is gevestigd Van Mdrnixlaan 65. alhier, vertrouwt dan ook. dat uit alie kringen van Amersfoorts bevolking oplossingen van de rebus verzonden zullen worden naar Postbus 1600. Amster dam-Centrum. Bankwerker veroordeeld Tot een geldboete van f 25. subs, tien dagen hechtenis veroordeelde de Utrechtse Politierechter een 27- jarige Amsterdamse machine-bank werker. die wegens het veroorzaken van een botsing voor hem was ge dagvaard. De verdachte reed oo 3 Juni met zijn bromfiets over de Laan 1914 en minderde vaart bij het kruispunt Utrechtseweg. Toen hiJ meende, dat de baan veilig was, gaf hij plotseling vol gas en stak toen de weg over. Van de andere kant naderde een auto. welke de bromfiets opzij greep. Het gevolg was. dat de duo-passagiér eraf werd geslingerd en twee been breuken alsmede een wonde be kwam Hoewel de bankwerker zich niet in feite schuldig achtte aan het gebeur de. was de Officier van Justitie de mening toegedaan, dat hij voorzich tiger had moeten zijn bij het over steken De els luidde- ƒ25.boete, subs tien dagen hechtenis, welke de Politierechter toewees. Amersfoortse duiven bekroond BAARN Onder de zeshonderd postduiven op de jaarlijkse expositie van het district I in hotel De la Promenade bevonden zich voor de eerste maal ook postduiven van Prins Berahard. Zij verkregen niet minder dan zeven bekroningen. De „beste oude duif' van de heer A. Dykhorst uit Hilversum (De Snel- post) was echter tevens de beste duif van de gehele tentoonstelling, waardoor de eigenaar in het bezit kwam van de door de Prins be schikbaar Restelde zilveren legpen ning. De beste jonge duif. was van de heer G H Wentink, eveneens van de Hilversumse vereniging Snclpost De beste oude doffer van L. Snijders uit Amersfoort en de beste jonge doffer van E. Wouden berg eveneens uit Amersfoort. Ook in 1953 een verkeersweek De Amersfoortse Vereniging voor Veilig Verkeer is de laatste jaren eigenlijk „stuurloos" geweest Dat viel gisteravond op te maken uit het geen voorzitter M. Germans, die eigenlijk geen voorzitter was. op de buitengewone algemene ledenverga dering van de vereniging zei. Het zittende „bestuur" had zichzelf aan gesteld. maar dat was volgens het re glement niet in orde. weshalve aan de vergadering werd voorgesteld dit bestuur bl| acclamatie te benoemen. De vergadering was niet onmid dellijk bereid daaraan gevolg te ge ven; enkele leden gaven er de voor keur aan door middel van een schrif telijke stemming een bestuur te be noemen. Tenslotte deed een van de leden een compromis-voorstel, name lijk om het thans zittende bestuur als een voorlopig bestuur te beschou wen en op de algemene vergadering in April van het volgende jaar een definitief bestuur te kiezen, dat dan zal worden uitgebreid tot negen per sonen. Dit voorstel werd met alge mene stemmen aangenomen. Voorzitter Germans gaf hierna een overzicht van hetgeen dooi de Amersfoortse WW is en wordt ge daan Daarbij wees hij op de ver- keerscursussen voor militaire chauf feurs en de verkeersweek, welke in 1953 zal worden herhaald, maar dan vroeger in het jaar De cursus voor bromfietsen is reeds ln een verge vorderd stadium van voorbereiding De deelnemer^ aan deze cursus zul len na afloop een examen afleggen en ontvangen indien zij dit met suc ces doen. een diploma Er worden voorts pogingen in het werk gesteld om ln het bezit te komen van een verkeersmaquette. teneinde aan schouwelijk verkeersonderwijs te kunnen geven. Door bemiddeling van de heer G. L. Ottens, chef van de verkeersbrlgade van de Amers foortse politie, heeft een zakenman zich bereid verklaard het materiaal voor de vervaardiging van de ma quette gratis te leveren. De heer Germans deelde noe mede, dat het ledental momenteel 330 be draagt, vergeleken bij het vorig jaar een aardige vooruitgang, maar voor Amersfoort nog veel te weinig. De leden, die vijf of meer nieuwe leden hadden aangebracht drie dames en twee heren ontvingen een ver rassing. DE COMMISSARIS VERTELT De ere-voorzitter van de vereni ging. commissaris G. Goorhuis. wees er in een korte toespraak op, dat Amersfoort ten aanzien van het ver keer in Nederland een slechte naam heeft Dit is gelukkig niet alleen de schuld van de Amersfoorters De stad is gevaarlijk voor het verkeer en daar kunnen wfj weinig aan doen, aldus de commissaris. Waar dit mo gelijk is worden echter in samen werking met Gemeentewerken ver beteringen aangebracht Over het doel van WW zei de heer Goorhuis. dat zij de weggebrui kers wakker wil maken en hen op wekken de beleefdheidsvormen in het verkeer in acht te nemen. De taak van de leden Is de weggebrui kers attent te maken op de verkeers- voorschriften en hen op fouten te wijzen. „Wanneer een ieder op elk ogen blik van de dag de voorschriften na leeft". zo besloot de commissaris, „zijn wy op d* goede weg". Burgerlijke Stand Géborén Jan z. v J. Zwolle en J W. H Packbiers; Heiman Jozef, z v. J. Zwolle Cn J. \V H Packbiers; Johanna Christina, d. v H D v d Wcerd en H. W. v. d Weide Gijsbert. z v. J de Vries en K Mostert. Josephus Hendri- kus Antönius Maria z v. E T J. Wolf- kamp en A. W M Blom. Overleden Tammo van der Wal, 83 jr. geh. m. H. Wierenga.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2