Herfstig Valmondois ademt de rust van een voorbije tijd avond- en nachtleven biedt een Berlijns ruime keus Daumier en Corot gaven schilderijen aan de wasvrouw om hun schone kleren terug te krijgen Politiek actieve Indonesiërs in Amsterdam aangehouden WAAR TWEE GROTE SCHILDERS WOONDEN Geest van de tijd en kunstenaar Motit eens - Dinsdag 25 November 1952 (Van een medewerker) 1/ OL/GENS ongeschreven wetten van onze cul- tuur hangen schilderijen en tekeningen van beroemde meesters in mnsea of particuliere verza melingen. maar niet bif volmaakt onbekende was- vrouwtjes. Madame Certain echter, het oude. gebogen was- vrouwtje van Vnlmondois het dorpje aan de Oise. verscholen op de bodem van een vallei tussen twee weelderig begroeide heuvelruggen, is een der eenzame uitzonderingen op deze regels Zh bent werken van Corot en Daumier. In de Grand Rue kunt ge haar In een verscho ten, oude werkjurk. het meest frappante te gendeel van een kunstverzamelaar ontmoeten, daar waar een poede eeuw aeleden de grote voor loper van de Impressionisten en Frankrifk's slag vaardigste tekenaar haar grootmoeder waarschijn lijk vriendelijk hebben begroet De moeder en grootmoeder van Madame Certain waren eveneens wasvrouw en de schilders soms even arm als te genwoordig. Zo kon het gebeuren dat z\j schilde rijen gaven om hun eigen schone kleren terug tc krijgen. Drie kilometer van Au vers, waar Vincent van Gogh stierf, ligt dit Val mondois Onge veer een uur hebt ge nodig om er vanuit Parijs in noorde lijke richting, via gehuchten met zelfs voor het Frans welluiden de namen, heen te boemelen. Langs station netjes waar rijen reehtgeschoren bomen op de per rons als een rit selende scheiding tussen aankomst vertrek zijn gegroeid. Gelei delijk begint het landschap zich te bevrijden van de Metropolis en na een half uur is het bijna onvoor stelbaar, dat men zich nog maar luttele kilometers van de gonzende hoofdstad bevindt Een minuut nadat ge over de brug van de langzaam voortkron- kelende Oise gereden bent, stapt ge het perron af van het vriende- i lijkste dorpje van het distriet Seine l et Oise. waarschijnlijk zonder uw kaartje te hebben afgegeven. Een voudig omdat geen beambte de moeite heeft genomen om oij de uitgang te gaan staan. Eigen herfst Valmondois heeft zijn eigen herfst, geurend naar cider en vochtige aarde, zwaar en zacht voortdrijvend over de heuvels, de boomgaarden en de oude grijze huizen Deze herfst loopt ge binnen, terwijl de trein langzaam wegtrekt naar vol gende dórpen, de stilte achterla tend zoals zij was. Het was de overigens onbelang rijke schilder Geoffroy Dechaume, die zijn vrienden Rivolet. Daubigny, Daumier, Corot en Boulard in het midden van de vorige eeuw aan ried om het gezamenlijk atelier op het poëtische lie St Louis te Parijs van tijd tot tijd te verwisselen voor de rijke atmosfeer van de Cam pagne rond Valmondois. Daumier en Corot Ringen er wonen. Daubig ny vestigde zich in Auvers. Corots huls, „La Colline", ligt tegenover de Sausseron. de beek die bescheiden vanuit dc beboste stre ken het dorp binnenkomt. De hou ten washokken, waar de vrouwen van Valmondois de kleren komen spoelen, doen denken aan schilde rijen uit de eerst»? helft van de vorige eeuw, waarin de landelijk heid tot een picturale bloei werd gebracht De oude woning wordt bewoond door de schilder van de z.g. school van Peptcire: René Blanc, wiens jeugdige uochter. de pottenbakster Marion, momenteel reeds naam be gint te krijgen in Parijs om haar originele en rustieke ceramiek In het atelier Daumier, gebouwd in een tuin die terrasgewijze tegen de zachte helling klimt, werkt nu de jonge schilder Philippe Bonamy. Een studie van een mannenkop, ln inkt op de achterwand van de vochtige werkruimte gebracht, is het enige dat herinnert aan de man, die door zijn ongenadige uitbeel ding van regeerders, het Parijse volk en niet te vergeten de advo caten. beroemd werd; zo beroemd, dat velen uit het oog verloren, dat Daumier met zijn ln verhou ding weinige doeken tot de groot ste Franse schilders moet wórden gerekend. Op 10 Februari 1879 stierf Ho- noré Daumier op zeventigjarige leeftijd, bijna blind, in het donkere huls aan de Dorpsstraat, dat zijn oudere vriend Corot voor hem ge kocht had Corot zou hem bij deze gelegenheid hebben geschreven: „Ik doe dit niet voor jou. maar om je huiseigenaar te ergeren." Daumier stond bij deze nl diep in de schuld ..Gij zijf de enige mens." schreef hij terug. ..die ik hoog genoeg acht. om Iets van aan te nemen z.onder er mij beschaamd om te gevoelen." In ruil voor aardappelen Verscheidene van DaUmiers te keningen moeten zich volgens som migen nog bij boeren uit de om trek bevinden, wellicht ln ruil ge geven indertijd voor een zak aard appelen. Ik heb ze niet gevonden Wat men wel kan vinden in een van de huizen van de talrijke fa milie Geoffroy Dechaume. zijn oude „tirages" van etsen en litho's van om. Daubigny en Daumier. die soms ergens uit veronachtzaamde mannen te voorschijn worden ge haald Zo hangen bij de andere „clan" van het dorn temidden van vele en onbcschriifelijke curiosa waartus sen oa een krabbeltje van Victor Hugo een plaatsje heeft gevonden doeken van Daubigny en zelfs een originele tekenine van Rafael Ver geten en eerst kortelings herkend En dit in de nabijheid van het zo ultgeslanen Parijs Waar de tijd en de commerce zo onpnliik getart worden kunnen zii die iets of alles van een biina anachronistisch ge worden rust verwachten niet ver zijn De nobelste der Impressionisten Pissarro, werkte veelvuldig in Val mondois en nog vrijwel elke zomer vindt men er buitenlandse musici, schril vers en schilders als huisge noten van de gastvrije Geoffroys. die een van hun boerderijen als verblijfplaats voor hun vrienden hebben ingericht Men trekt des avonds naar de zelfgebouwde muziekzaal waar tot diep in de nacht wordt gemusi ceerd en men o.m. de oude met Fietszadel en -stuur inspireer den Picasso tot deze Meta morphoseeen stieren kop. Zó REISDE men in Daumiers dagen „Genade, we zijn verlo ren.'", zo luidt het onderschrift van deze litho van Daumier uit 1843. ..Gelukkig, 't is alleen maar de trein, die zich ln beweging zet. Als de locomotief vóóruit gaat, dan gaan de inzittenden échter- u\t rtnt &6t men toch!..." Dat wéét men toch! eerbied oejegendc George Duhamel onder het gehoor kan aantreffen. Oude Franse ballades worden ge zongen kan niet iedereen zingen in dit land? en het verblijf in dit dorp begint er ten slotte iets onvergetelijks door te krijgen. Romantiek Iets blijft u naderhand binden aan dit merkwaardige oord met j zijn vreemde ontmoetingen De om roeper kan er de vochtige avond schemer voorbijgaan, zijn onver slaanbare bei'jeiiten verkond:?»- »i Waarom komt hij regelrecht tussen de coulissen van een romantisch toneelspel vandaan gelopen? En waarom is de voerman van de kra kende houten kar. die in de mor gen met een kennelijk aan slape loosheid lijdend paard, passeert om het huisvuil op te halen, een pa triarch uit het Oude Testament? Het heeft geen zin om zichzelf een vlucht uit de werkelijkheid te verwijten; tegen deze .atmosferische manoeuvres is weinig te doen. En waarom ook9 Zeker, de communis ten scheuren de affiches van de Gaullisten van de muur en dezen doen hetzelfde met de biljetten van hun tegenstanders. En dan drinken ze samen een pernod. De frivoolste gelegenheid van het dorp is een bioscoopje dat tussen de boomgaar den staat. De film wordt er drie maal afgebroken om de rollen te verwisselen, in welke tijd de be zoekers naar buiten gaan om een sigaret te roken. Na een poosje komt de eigenaar in de handen klappend aan de deur ten teken dat de voorstelling wordt voort gezet. Het ziet er niet naar uit, dat dit alles zo spoedig zal veranderen, ondanks de talrijke Parijzenaars die op Zon- en feestdagen naar de oevers van de Oise tuffen om er te picknicken, tc zwemmen en bootje te varen, tot ergernis van de in het groen verscholen hengelaars die zich beijveren om de meest minus cule visjes uit het water te slaan. In het dorp zelf komen ze trou wens zelden, onwetend van het soort fin de siècle dat daar de bo ventoon voert, onderbroken door wat steedse modernismen. i - r /i/nvm J (De redactie behoudt zich het recht voor IriEezondcn stukken voor deze ru briek te bekorten. Anonieme stukken gaan ln de prullemand.) Nogmaals: filmsterren op school Het ingezonden stukje over film sterren op school, zou in Amerika niet in een dagolad zijn verschenen, omdat ze in dat land een andere, moderne opvoedkunde hebben. Daar is het heel gewoon dat men „met een filmster" op school komt, Als wij een beetje met onze tijd mee zouden gaan, zou men het. hier ook heel gewoon vinden. Het zou wel verkeerd zijn om het op een lagere school in te voeren, maar een on derwijzer zou er niets van zeggen op een Mulo, een Ulo of Nijver heidsschool. Men moet maar den ken: de bioscoop Is voor onze Jeugd het enige vermaak. En laten de ouderen zich vooral herinneren, dat ze ook Jong zijn geweest. J. v. NEUREN Jr. Genezing door gebed Wat blijkt uit die bijeenkomsten van gebedsgenezing? Toevallen, ge slachtsziekten. open tbc, genezen niet, een afgezet been groeit niet weer aan. Wat is een wonder? Iets dat gebeurt tegen de natuur in. In zo n bijeenkomst bidt men het On ze Vader. Alleen het „Uw wil ge schiede" wordt over het hoofd ge zien. Wie wel vaak hulp krijgen en wier klachten verdwijnen dat zijn zij, die lijden aan een ziekte van psychische aard. Gods Woord leert ons, dat de genezingen niet beperkt zijn tot de eerste tijd van de apos telen Men is er van overtuigd, dat zo een geloof zou doorbreken er meer wonderen zouden gebeuren of wat men wonderlijk pleegt te noe men. De apostelen waren niet alleen middengewicht werkers der barmhartigheid. De prediking ging voor, gesteund door de genezing. De Here Jezus was met liefde bewogen voor lijdenden en zieken. Maar geen Christen blijft het sterven bespaard En ziek zijn is een voorbode van ons sterven. Het is geoorloofd en wij moeten voor onze zieken bidden, voor lichamelijk herstel. De verhoring kan even goed blijken uit sterven. Vaak is het zo. dat door de zieke de omgeving wordt gevormd en gehei ligd Het gelovig en krachtig ge bed moet altijd eindigen met; Uw wil geschiede. A. KOSTER—VULPERHORST Don Quichotte op de krijtrots De onsterfelijke figuur van Don Quichotte, schepping van Cervantes, wordt te pas en te onpas gebruikt als het er om gaat de z_g. zieligheid van iets aan te tonen. Hij, die op deze wijze critiek uitoefent begrijpt niet. dat hij zichzelf tot w indmolen maakt, waar Don Quichotte tegen vocht. Don Quichotte, de ridder van de droevige figuur is een tragisch geval, want hij had zich niet gere aliseerd, dat de romantiek gestor ven was. Maar in het geval, dat u aan de orde stelt in het artikel ..Don Quichotte op de krijtrots" ligt de zaak anders, want de men selijkheid is nog niet gestorven al gaat het er hard naar toe. Men ziet Reginald Thompson al als een senti mentele zwakkeling op de krijtrot sen van Albion, zwaaiend met een zwaard Dat is het appèl aan het geweten belachelijk maken. Critiek op verhoudingen achter het IJzeren Gordijn moet niet worden gebruikt als motief om de oorlogsgeest te be vorderen. Het zijn zuiver zakelijke tegenstellingen die tot oorlog voeren en het gaat daarbij niet om Rus of Amerikaan, communisme of chris telijke beschaving W. v. d. VOOREN (Wij beschuldigden Reginald Thompson waarlijk niet van zwak heid. wij stelden alleen vast dat hij door zijn houding zijn medemensen niet redt uit het gevaar, waarin zij verkeren Red.) Harrie Bos tegen Anglee gaat door AMSTERDAM. Het is nu tckcr dat het gevecht tussen Harrie Bos en de Amerikaanse neger Charlie An glee op 10 December ln de Apollohal te Amsterdam doorgaat. Deze partij ls vastgesteld op tien ronden in het Frans opinie-onderzoek naar invloed van moderne leven op de kunst J N ELK V/AARACHTIG KUNSTWERK, zit een element van eeuwig- i heid, ivaardoor het zijn ivaarde behoudt voor alle tijden en voor alle mensen, en een element, dat de ..Geest van de Tijd" uitdrukt, waardoor het kunstwerk in de periode van zijn ontstaan „modern" is. In alle tijden drukte de Kunst in de eersfe plaats uit, hoe de verhou- ding is van de Mens tot de Wereld, het Heelal, en wel meer gespeci ficeerd. zijn verhouding lot het Goddelijke, tot zijn medemensen en tot I de Natuur. In die verhoudingen traden grote feitelijke veranderingen op in de loop der eeuwen, waarin dc mensen van een primitieve na tuurstaat. evolueerden tot wat wij nu een beschaafde maatschappij noemen. Het is echter vooral door het levend én dus, veranderend bc- wustzijn van deze veranderingen, dat de kunstenaar in zijn kunst van deze evolutie getuigt. i Een Fransman, Yvon Taillandier, I heeft onlangs eens getracht er ach ter te komen, welke omstandigheden van het moderne leven, invloed hebben op dit bewustzijn van de hedendaagse schilders. Hij heeft daartoe een lange vragenlijst voor gelegd aan een aantal bel.cnde kun stenaars, en hun antwoorden gepu- J bliceerd in de catalogus van de Pa rijse „Mei-Salon" van dit jaar. Talllandiei vraagt dan voorname lijk, hoe de kunstenaars staan te genover een reeks factoren, die vol gens hem het „visuele klimaat" van deze tijd bepalen. Het betreft hier dus uitsluitend uiterlijke omstandigheden, zoals: de grotere bekendheid met verschillen de aspecten van de wereld door het reizen, de snelle opeenvolging van indrukken door het reizen in auto of trein, of door de film, de invloed door de mechanisatie van het mo derne leven (de aanblik van machi nerieën. betonnen constructie, enz.), de invloed door het zien van foto grafische reproducties, waardoor be kendheid wordt verkregen met een grote hoeveelheid en verscheiden heid van oude en moderne kunst werken. Middelen Picasso is (natuurlijk) de eerste wiens mening gevraagd wordt. Hij antwoordt. „Dat alles (al die opge somde factoren i moet in schilder kunst worden omgezet: het zijn mid delen. Wat betreft de vormen van machines die hebben belang voor mij, naarmate mijn verbeeldings kracht een verband kan vinden met mijn vak Zo heb ik b.v. van een fietszadel en een fietsstuur een stie renkop gemaakt. Later zou ik die stierenkop, buiten op het veld kun nen weggooien. Dan komt er een fietser: Hé, zegt-ie, ee.. stierenkop. Daar zou ik een fiets van kunnen maken." Dan volgt de mening van Léger. „Het is de visuele actualiteit, die mij interesseert. Wij leiden thans een dynamisch leven De impres- sionnlsten hebben op bewonderens waardige wijze uitdrukking gegeven aan een melodisch tijdperk. Mijn eigen techniek is droog en hard. Ik heb afstand gedaan van alles uit de impressionistische techniek De ku bisten interesseren zich voor frag menten van dingen. Ik ook. Maar wat ik schilder, is tot een construc tie opgebouwd" Scherpe contrasten „Het zijn de dingen, die ik zie, het is het leven, dat in het voorbij gaan gezien wordt, die belang voor mij hebben" zo zegt Léger ver der „gedurende twee jnar kwam ik geregeld langs de stellages voor otoomfabrlekcn. Wat ik zag, waren kleine mannetjes, verloren tussen de machines. Ik maak schilderijen, die het tegengestelde zijn van dc klassieke schilderijen, waarop men grote menselijke figuren ziet en kleine voorwerpen. Ik schilder gro te voorwerpen en kleine personages. Tegenwoordig is het landschap ver anderd door de metalen construc ties voor de electrische hoogspan ningskabels. Midden in een melo dieus landschap, staat een reclame bord voor Dubonnet, dat alles ka pot maakt. Ik hou daarvan: dat geelt een contrast met de melodie". Interessant is het antwoord van de schilder Couturier: „Wat mij op valt in ons tijdperk is niet zozeer het uiterlijk van de vormen, dan wel de aanwezigheid van het ver leden en de overmaat van onze kennis, die de opheffing van Tijd en Ruimte openbaart, Wij kunnen niet anders dan véél kennen en wij Theo Lin- „Ein Wochenende De eerste is vervaardigd vol- (Van onze correspondent te Bonn) EEN GROTE STAD hoort een avond- ■*-* en zelfs een nachtleven. Beide heeft Ber lijn. Iedere avond hebt u er een grote keus uit films, toneelstukken, muziekuitvoeringen, cabarets. Ik kan onmogelijk beweren dat wat ik er ditmaal van heb gezien een volstrek' representatief beeld geeft, maar niettemin wil ik u er iets van vertellen. Wat de films betreft, ik zag er twee: „Wir werden das Kind schon schaukeln" met de Duitse topkomieken Hans Moser, rniT gen en Heinz Rühmann, en c':- im Paradies". De eerste is gens het klassieke recept van ut vuuiuuuU6^ Duitse grapfilm: een sullige echtgenoot, echte lijke misverstanden, een pinnige schoonmoe der, een verhaal van het jaar nul, en geen sprankje humor. Of het moest dan af en toe het spel van Moser zijn; deze figuur heeft toch nog een klasse waar Rühmann en Lingen niet aan tippen kunnen. Maar goed, in die enkele gevallen kon men om Moser lachen, maar nog steeds niet om de film. Overigens, het publiek zat te gieren en bij het uitgaan hoorde ik links en rechts zeggen: ,,'ne tolle Geschichte was?" Film nummer twee had in ieder geval het voordeel, dat Christiane Jansen er in mee speelde, een dame wier aantrekkelijk. Italiaans uiterlijk ten minste af en toe het overige doet vergeten Dat overige was ook in dit ge val weer uiterst bedroevend. Het is het ver haal van een „Ministerialraf'-weduwnaar. va der van twee lieve dochters; de man verliest zijn hart aan een vrouwelijke tandarts, maar durft met voor zijn gevoelens uit te komen. Goed, op den duur komt het alle- maal in orde. maar voor het zo- fe.ld een aantal kwaliteiten, vooral ver is moeten er eerst nog een he- vaart paste voortreffelijk bij leboel mensen beschonken thuis stuk en gegeven. M®ar hel grote komen, onverwachts in het water jSXK'iS«n2S.»il?r van8*" mm vallen of aardige effecten bereiken schabloongiappenmaker van de film hl?» i?.«r 1S geworden, dat hij eenvoudig geen V mei het laten vallen van room- toneej meer |<Hn speien zonder de ^s- n»n' vond het ook hier maue snuiter, te trekken en de ge- •lo11 manierde gebaartjes te maken, die was, Garcia Lnrca's „Bernarda Al- kenslag. Van de film naai het theater „il hem als filmkomiek kenmerken, ba s Haus". Het afschuwlljk-De- Overigens, twee steunpilaren van n'y'a qu'ur pas" In het kleine co Dat werkt uitermate storend omdat klemmende, eveneens in Nederland de „Nürnberger Tnchter". Ursula gezellige Renaissance-theater speM- men telkens het gevoel heeft- hier gespeelde, verhaal van een Spaans Hekkfrig en Wolfgang Neuss gaan de Theo Lingen .Bobosse". het ook word ik voor de gek gehouden, hij vrouwengezin op een klein dorn, binnenkort over naar de Stachel- Nederland gespeelde stuk van speelt niet „Bobosse", maar een levende onder de dictatuur van een schwelne". een cabaret dat een der- Franse auteur André Roussiiv. stukje uit een of andere film van Ijzeren moedei De vijf dochters zijn gelijke versterking best gebruiken Bohbeltje" vroeger In ..Bobosse"-gedaante. eenvoudig het bezit van Bernarda kan, tegelijk een ernstige aderla- Het andere stuk dat ik kon zien Alba: zij regeert over lichaam, ver- Wolfgang Neuss een der be langrijkste Berlijnse cabare tiers van het ogenblik ls als „Der Mann an der Pauke" een begrip geworden. stand, gevoel, over alles. Maar aan haar gezag gaat ook alles kapot wat leven wil Een prachtig stuk, een schreeuwende klacht tegen iedere dictatuur, waar en ln welke vorm ook uitgeoefend. Natuurlijk komt het in ci.t stuk in de eerste plaats aan op de rol van Bernarda Alba. Maria Schan.ia speelde deze rol. Naar mijn gevoel haalde ze het niet. Als Bernarda Alba niet dwingt, heerst en be heerst ln en door alles wat zij zegt, doet of nalaat, dan gaat het stuk aan gebrek aan Innerlijke 1 spanning, aan een tekort aan ge loofwaardigheid leiden Dat leek mij hier hét geval Maar niettemin een pracht stuk. waarvan het ple zierig is dat het op het Berlijnse repertoire staat Wat het cabaret betreft: ik had van een vorig verblijf ln Berlijn, nu ongeveer een half jaar geleden, voortreffelijke herinneringen aan de „Nürnberger Trichter". Er ging deze keer een nieuw programma dat echter op geen stukken na het peil van het oude halen kon. De grappen waren er aan de oud bakken. opgelegde en grove kant, het geheel leed onder een volstrekt gebrek aan inspiratie en voltroK zich rijkelijk moeizaam. Een uitzondering voor de voor treffelijke Wolfgang Neuss, die ais ..Mann an der Pauke" in Berlijn een begrip is geworden. Hij maakt hele korte opmerkingen over din gen en mensen van de dag. na iedere opmerking volgt een pau kenslag, die door de genuanceerde wijze waarop Neuss zijn intrument bedient, een heel bijzondere illus tratie van het gesprokene wordt. Een voorbeeld. Neuss. met een kwaad gezicht en luider stemme: „Er wordt nou wel heel veel ge praat over Duitse gelijkgerechtigd heid. maar zolang wij niet het recht hebben onze eigen man candldaat te stellen voor de presidentsverkie zingen in Amerika is er geen gelijk gerechtigdheid". Denderende pau- „Mijn techniek is droog en hard. Ik maak schilderijen die het tegengestelde ryn van de klassieke schilderijen, waarop men grote menselijke figuren ziet en kleine voorwerpen Ik houd van een contrast met de melodie" zegt Fernand Léger, de schilder van dit „Land schap". J weten te veel, want wij leven in een tijdperk, dat persoonlijkheid eist. Nu is persoonlijkheid vrij ge makkelijk te bereiken in onwetend heid, doch het wordt pas moeilijk bij grote kennis. Alles is altijd reeds eerder gedaan Wanneer men dat niet weet, maakt dat niet veel uit. Maar het is demoraliserend als men het wèl weet. Tegenwoordig wil men, dat iedere kunstenaar de kur.st (opnieuw) schept en tegelijkertijd stopt men hem vol kennis. Ander zijds vraagt men zich af of de functie van de kunstenaar, zo na verwant is aan die van ae jour nalist of de toneelspeler: wat hij Juist gemaakt heeft verdwijnt on middellijk weer. Wat hij aan nieuws vindt, wordt, nauwelijks gevonden, weer vernietigd door een nieuwe nieuwigheid". Zo beantwoorden vele kunstenaars al naar hun aard, ironisch of ern stig de vragen van de heer Tail- lanaier. Misschien is het antwoord van Gischia nog wel het verstan digst: „Het ontbreekt niet aan kunstcritici, aan aestheten en socio logen, die in staat zijn, naar aanlei ding van de vraag die U bezig houdt, toepasselijke dingen te zeg gen. Dat is hun vak, zoals het mijne is schilderijen te maken. Of mijn oeuvre wèl of niet getuigt van het „visuele klimaat van deze lijd", is, moet ik bekennen, de minste van mijn zorgen" En inderdaad ieder kunstenaar, die de moeite waard is, zal ln zijn werk vanzelfsprekend de geest van zijn tijd weerspiegelen. Of hij zich daar al te bewust mee bezig moet houden, is een andere vraag. Maar wel houdt voor de zwakke, e broe ders de vooropgezette wens om „van deze tijö tc zijn", het gevaar in Generaal Bradley: Atoombom in Korea moeilijk bruikbaar PHILADELPHIA. Gcncrmal Bradley heeft gezegd dat de atoom bom in dc huidige oorlog In Korea moeilijk als .tratcgiheh wapen ge bruikt kan worden daar „De stra tegische doelen zich niet in Korea of China, doch ln Sowjct-Rualand bevinden" met welk lautsto land men niet In oorlog ls, Voor gebruik van de atoombom als tactisch wapen moet er een vol doende object aanwezig zijn en dat is moeilijk te vinden. Wanneer de tegenstander echter alles bijeen zou brengen voor een algehele aan val. zou men in de verleiding kun nen komen de atoombom te ge bruiken, aldus Bradley. Kellner verdronken onder vreemde omstandigheden Hij zwom „als een rat" (Van onze correspondent). AMSTERDAM. Sleepboot kapitein K. Puister, van de „Ma ria" heeft Zaterdagavond twee mannen uit "het water van de Binnenkant achter het Scheep vaarthuis gehaald. De ene, de 55- jarige kcllncr J. G., was dood. Zijn stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagaslhuis overge bracht. De ander, de 42-jarige A. G. K.t is op het politiebureau opge sloten. De recherche acht het niet uitgesloten, dat hij op de een of andere wijze schuldig is aan de dood van de kellner. Hij zelf ontkende het ten stel ligste. De familie van de kellner heeft verklaard dat hij „kon zwemmen als een rat". Vast staat dat de vanVge"vomêiijkheia. 'van modern I mannen Vrijdagavond in een café academisme. R E. PENNING I twist hebben gehad. de Minister geeft bevel tot uitleiding (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De vreemdelln- gen-polltle heeft Maandag de heren Go-Gien-TJwan, adjunct-directeur van het persbureau Antara,, cn Su- nlto, vertegenwoordiger van de Pcrhlmpunan Indonesia, aangehou den en ingesloten. Dit is geschied op la6t van dé minister van Justitie die deze In donesiërs dus sinds kort vreem delingen wegens hun politieke activiteit als ongewenste vreemde lingen beschouwt. Zij zullen worden uitgeleid naar Indonesië. Hun echtgenoten behoeven hen niet te vergezellen, maar men heeft de indruk, dat zij zeer waarschijn lijk eveneens naar Indonesië zullen gaan. De heer Go heeft verklaard, dat hij geen communist is. Het Indonesische Hoge Commis sariaat heeft bij de minister van Buitenlandse Zaken dringend om I houding en de aangekondigde uit wijzing van de heren Go en Suni- to.- Het overweegt een ernstig pro test tegen de wijze, waarop de aan houding is geschied én tegen het feit. dat de aangehoudenen samen met criminele arrestanten zijn on dergebracht. Namens de heer Go is dc buiten landse persvereniging in Nederland verzocht ln deze zaak tussenkomst tc- verlenen Belde aangehoudenen zullen aandringen op een beroep bij de rechterlijke autoriteiten. Lingens „Bobosse" had ongetwlj- tirig voor de „Nürnberger Trichter'1. Inlichtingen verzocht over de aan- Vrijlating op ere-woord van Hiss afgewezen WASHINGTON - Dc Amerikaan- se autoriteiten hebben het verzoek van Alger Hiss om op erewoord uit dc gevangenis te worden vrijgela ten. afgewezen. Hiss, ex-ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken zit een vonnis van vijf jaar uit. wegens meineed. Hij werd ver oordeeld. omdat hij onder ede heeft ontkend ooit geheime staatsdocu menten aan communistische agenten te hebben gegeven Hlss heeft een derde van zijn straf uitgezeten en kon uit dien hoofde vrijlating op erewoord aanvragen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5