:V i I J Raad prijst huishoudelijke en gezinsvoorlichting 'STADSVENSTER Kinderen opvoeden volgens één systeem onmogelijk YPRO-avond met cabaret en opera-fragmenten v,. Discussies over centrale verwarming in woningen in Kruiskampkwartier Dodencultus uit ver verleden 2 Woensdag 26 November 1952 Bijster interessant waren de geluiden, die we gisteravond in de raadzaal konden beluisteren, niet. Eenstemmig en harmonieus waren de klanken tijdens de ouverture, die bestond uit het voorstel van B. en W. tot oprichting van de „Amersfoortse Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting". Slechts lofzangen voor het College en de studiecommissie. Disharmonie kwam al vrij spoedig toen werd gesproken over de te bouwen 90 woningen in het Kruiskampkwartier. Sommige raadsleden bleken warme voorstanders van centrale verwarming in deze woonblokken, anderen waren er vurig tegen in verband met de kosten. Natuurlijk werd er weer een niet zo schoon duet gezongen door wethouder Koopman en de heer Hamersveld over een kwestie,Na nog enkele minder belangrijke intermezzi werd in mineur geëindigd door een uitvoerige behandeling over de nieuwe verordening op de heffing van begraafrechten. Wethouder Koopman vaak aan het woord Reeds een Geen vis Zondagmiddag Op het verzoek van enige vis winkeliers om op Zondagmiddagen enige uren hun zaken voor het pu bliek geopend te mogen hebben, .'an de mgekomen I was van de Kamer van Koophandel stukken gaf de heer Kranenburg (CPN) reden om met een voorstei voor de dag te komen, n.l om over het verzoek van het hoofdbe stuur der Bond van Nederlands Overheidspersoneel orr. aan het ge meente-personeel een z.g. Kerst gratificatie toe te kennen nader advies van B. en W. te krijgen, Dit werd met grote meerderheid van stemmen aangenomen, alleen was het niet recht duidelijk, waar om de heer Kalkman (CHU» die het voorstel mede had ingediend er zijn maar twee CPN-!eden in de rand en voor het indienen van een voorstel zijn drie leden nodig en daaroln had de heer Kalkman meegedaan zich aan de zijde van de vijf tegenstemmers meende te moeten scharen. Waarderende woorden De heer Waterloo (KVP) kreeg als eerste 't woord bij de behandeling van het voorstel tot oprichting van de ..Amersfoortse Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorhch- ting"' en tot vast stelling van de sta tuten van die Stichting. Hij sprak namens zijn fractie zijn grote waardering uit je- AiLLLUU gens het door B. en W. in deze materie gevoerde beleid en ver heugde zich ten zeerste over het eenstemmig advies van de studie commissie Slechts enkele vragen welden nog bij hem op. In de eerste plaats wenste hij te weten of de voorlichting aan de zich straks op te geven cursisten zal worden gegeven door docenten van dezelfde levensbeschouwelijke rich ting en voorts betreurde hij het. dot geen lid van het college als bestuurslid optreedt, omdat naar zijn mening het optreden van een „outsider" weinig nuttig effect zou sorteren. Hij achtte ook een pari taire vertegenwoordiging van drie en niet vier, zoals de statuten aangeven leden in het dagelijks bestuur noodzakelijk. Mej. Velthuizen (PvdA) liet ook woorden van warme waardering horen. Onder alle gezindten is nog zoveel te verrichten en nu worden alle krachten (van verschillende levensovertuigingen) gemobiliseerd. Twee aspecten in deze zaak juich te zij bijzonder toe Ten eerste de samenwerking van de diverse groe peringen en ten tweede de plaats die de gemeentelijke overheid heeft menen moeten in te nemen, waar door met betrekking tot de stich ting haar invloed niet groter val zijn dan strikt noodzakelijk is. Zij wilde nog graag weten hoe B en W. de positie van de minderheden (Prot Christelijke groepen en oud- Katholieken bijv zag Zeer veel voldoening over het voorstel had ook de VVD-fractie die bij monde van mevr. Bienema- Prop daarvan gewag maakte. Zij was van oordcel. dat de Stichting ontzaglijk nuttig kan werken en dat ook de mannen er interesse voor dienen te hebben. Wethouder Koopman had met dc* beantwoording van een en ander weinig moeite. Voor het College is de gang van za ken ook zeer ver heugend geweest en de studie-com missie is veel dank verschuldigd Van groot belang acht te de wethouder het ook. dat iede re groepering de kans krijgt zich te doen gelden. Zo veel mogelijk dan' ook zullen bepaal de cursisten onderricht krijgen door docenten met dezelfde levensbe schouwelijke richting Het voorstel van dc heer Waterloo betreffende de pariteit in het dagelijks bestuur nam hij gaarne over. Wat dc kwes tie der minderheden betreft, het uit negen leden bestaande bestuur zal zeer gedifferentieerd zijn. Door een kleine redactie-wijziging in de statuten werd algehele overeen stemming bereikt Reeds in de studie-commissie bleek, zo zeide de wethouder, dat de overheid niet meer bevoegdhe den moet hebben dan strikt nood zakelijk is. vandaar dat de gemeen te met een gedelegeerde volstaat Maar daar het het College volle ernst is met deze materie zal ze ker een verantwoorde keuze wor den gedaan. B. en W. stellen zich in de toe komst voor om ook in andere stichtingen sportstichting als voorbeeld meer bevoegdheden san het bestuur over tc dragen. Daarom moet ook in dit geval bü deze stichting van een experiment gesproken worden. Tenslotte vond de wethouder het zeer belangrijk dat de grote groep vromvcn. die niet in een levensbeschouwelijke sfeer leven, van het werk der stichting kunnen profiteren. afwijzend advies binnen gekomen. De heer Mulder «CPN.» brak een lans voor deze kleine neringdoen den. die zeer aanzienlijke inkom sten soms 20 pet van de week- omzet putten uit de Zondagsver koop. De voorzitter antwoordde, dat, hoewel hij op zichzelf het geopend zijn op Zondag niet zo erg vond, in deze de wet moet worden nageleefd In slechts zeer bijzondere gevallen kunnen uitzonderingen gemaakt worden en die gevallen doen zich hier niet voor. Centrale Woningzorg Het voorstel tot het verlenen van een aanvullend crediet voor de bouw van vier winkelhuizen aan de Coninckslraat, bracht de heer Coolen (KVP) m 't geweer Hij kon geen vrede vinden inet bepaal de becijferingen, vond de risico factor veel tc hoog en was niet van oordcel. dat Centrale Woningzorg het beter zou doen dan bij een aanbesteding het geval zou zijn. De heer Vis (PvdA» had tegen het voorstel geen bezwaar, maar meen de enige opmerkingen van de heer Coolen in '11 ander licht tc plaatsen in verband met vroeger gedane uit spraken. Mej. Stienstra (CHU) be moeide zich maar liever niet met Privé-zaak Wethouder Koopman en de heer Van Hamersveld hadden aanvanke lijk ernstig ver- schil van mening bij de behandeling van punt 10, een voorstel voor het aanleggen van een gedeelte van de Amsterdamse weg. gelegen tussen de Nijverheidsweg en de Industrieweg Het niveauverschil van pl.m 20 cm. baarde de heer Van Hamersveld HAMERSVELD ernstige zorgen Wethouder Koopman vond de raad zaal niet de aangewezen plaats om particuliere belangen de heer Van Hamersveld is directe belang hebbende te behandelen en meende overigens, dat een andere technische oplossing dan verhoging van de weg, zeer wel mogelijk zou zijn De heer v. Hamersveld, die tot drie maal toe aan het woord kwam. bleef het een groot onrecht vinden en vroeg zich af, waar hij dan moest komen met zijn klacht, om dat hij het hoofd van de betref fende dienst maar niet te pakken heeft kunnen krijgen. De voorzit ter mengde zich tenslotte in de kwestie en deed een soort com promis-voorstel. waarmede de heer Van Hamersveld tenslotte met ken nelijke tegenzin instemde, want hij had het voorstel willen aanhouden. De heer Fruin (PvdA) kreeg ten slotte gedaan, dat het voorstel tot vaststelling van een nieuwe ver ordening op de heffing van be graafrechten, werd aangehouden tot de volgende vergadering, opdat eni ge punten nog eens nader zouden kunnen worden bekeken BENOEMINGEN In de vacature van onderwijzeres, ontstaan aan de Willem de Zwij- gerschool aan de Lange Beekstraat, wegens het aan mej Gisius ver leende eervolle ontslag, werd voor zien door dë benoeming van mej. M Albers uit de Hem (gem. Ven huizen). In de plaats van mevr. de wed. C. M. Herweijer-Van de Stadt. die met eervol ontslag de Just Have- laarschool aan de Herenstraat ver laat, werd bpnoemd mej. B. Wibbe- link uit Delfgauw Mej H. Beverwijk uit Vlieland werd benoemd als' zesde leerkracht aan de Vincent van Goghschool in de Hobbemastraat Als zevende leerkracht aan de L. Wellingschool in de Wijersstraat werd benoemd mej H K. Steëgstra uit Sauwerd (gem Adorp). Tenslotte werd de heer W. Th H van Doorn uit Baarn benoemd 2059 Het lijkt wel, of Yolo van de beelden zit te genieten. „Let op!" zegt hij. „nu komt het spannendste gedeelte. De vliegtuigen zijn op gestegen van het vlicg- dekschip. En kijk eens, hoe mooi ze die aanval uitvoeren Rob hooi t de stem ./an de kleins Japanner nauwelijks Met een bleek, van spanning vertrokken ge zicht ziet hij hoe de straaljagers naar de Vrijheid' duiken Dan valt het beeld opeens weg. Rob springt over eind. „En wat is er ver der gebeurd?" vraagt hij Maar kapitein", zegt Yoto grijnzend, ,.dat is toch allemaal verleden lijd en u kunt er toch niets meer aan doen. Laten we over iets anders DE A VONT! IR EN VAN KAPITEIN ROB praten Rob is woedend. Hij begrijpt best, dat Yoto hem wil sarren, het is voor hem een kleine moeite ook de rest van de geschiedenis te laten zien. „Vooruit, kerel", schreeuwt hij, „zanik niet en schakel dat ding weer in. Ik wil weten, wat er met Kees en Frank is gebeurd cijfers, maar wees alleen maar op als vijfde leerkracht aan de Jan het mooie werk, dat door de stich- 1 Ligthartschool in de Lange Beek- ting Centrale Woningzorg wordt straat. verricht door een groep enthousias- I De heer M. A C Lindeman werd te mensen opnieuw voor vier jaar gekozen als Wethouder Koopman zag zich ge noodzaakt dieper op deze materie in te gaan, dan hij van plan was geweest. Hij gaf een uitvoerig over zicht van het in deze gevoerde be leid. waardoor veel voordeliger ge werkt is en een bedrag van bijna 17000 bespaard kon worden. Het ontaardde tenslotte in een langdradig en vruchteloos debat tussen de wethouder en de heer Coolen dat de raadsleden maar zeer matige belangstelling inboezemde en waarop de reactie van de bur gemeester ook zeer terecht was: ..Deze zaken dienen in de commis sie besproken te worden". De VVD-fractie en de heren Coolen en Van Hamersveld 1 beiden KVP» verklaarden geacht te worden te hebben gestemd tegen het voorstel tot het verlenen van een crediet voor het aanbrengen van de beno digde leidingen en radiatoren ten behoeve van de Centrale Verwaï - ming in de aan de Kapelweg te bouwen woningen. Centrale verwarming Vrij lang werd ook gesproken over de bouw van de 90 woningen in het Kruiskampkwartier. De heer Dc Feber was ei tegen, dat Cen trale Verwarming zou worden aan gebracht, daar dit z.i. de huurders op te grote lasten zou brengen. Hij meende, dat een bepaalde groep der bevolking dan bij voorbaat uitge sloten zou zijn om daar te gaan wonen. Ook de heer v. d. Stek (CHU) had bezwaren op dit punt De heer Vis vond het bedrag, dat voor de Centrale Verwarming moet worden opgebracht zeker met laag, maar hij vond het toch nog zeer redelijk in vergelijking met hetgeen jaarlijks aan brandstoffen wordt uitgegeven. Zijn fractie, zo deelde hij mede, voelt er niets voor oin het plan zonder die verwarming uit te voeren. De heer Coolen kon zich met het plan verenigen, maar was van oordeel, dat men nu met het plan om 56 woningen ivan de 90» met één slaapkamer te bou wen wel het uiterste minimum heeft bereikt en ook kon hij de bezwaren van de heer De Feber onderstrepen, omdat men nu in een zekere dwangpositie gaat verkeren. De heer Mulder (CPN), die blij kens zijn eigen mededelingen ruim 170 jaarlijks verstookt ..veel te hoog" fluisterden min of meer zacht vele raadsleden vond de centrale vei warming geen bezwaar Wethouder Koopman profctcc-ide een toekomst, waarin men volgens hem niet anders dan met centrale verwarming genoegen zou willen nemen. Er wordt van de huurder slechts een klein offer gevergd in vergelijking met het gerief, dat vooral de huisvrouwen ondervinden zullen Bovendien is er op het mo ment altijd nog ruime keuze indien men een huis zonder die verwar ming zou wensen. Hij meende, dat het levenspeil er door verhoogd zou worden, dal het offer niet al te groot is en dat het een onjuiste in- vesteringsmethode zou zijn om hui zen te creëren, die over oen be paalde tijd toch zouden moeten be schikken over centrale verwarming De wethouder rekende bij een en ander op een 1 langzaam maar zekere stijging van het wel vaartspeil, I Een amendement tenslotte inge diend door de heren v. d. Stek, Douma en De Feber. om de wo ningen aan te besteden zonder de voorziening van centrale verwar ming. werd verworpen met 18 stem men voor en negen tegen, (tegen: mevr. Bienema en de heren Coolen. Douma. De Feber, v Hamersveld. v. d Kamp Kok, v. d. Stek en Tim mermans). lid van de commissie van advies inzake de toekenning van gemeen telijke studiebeurzen. De heer H Ament werd voor vijf jaar herbe noemd als lid van het college van curatoren \an het Johan van Ol- dcnbarneveld Gymnasium. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd. Winkels *s avonds open inct Sint en Kerstmis DEN HAAG. Op grond van de nieuwe winkelslui tingswet mogen de winkels tot negen uur 's avonds geopend zijn op de volgende data: Za terdag 29 November, Maandag 1 tot en met Donderdag 4 De cember, Zaterdag 20 Decem ber, Maandag 22 t.e m. Woens dag 24 December, Woensdag 31 December. Op deze dagen vervalt de verplichte halve dagsluiting. (Van een onzer verslaggevers) In het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden sprak gisteravond op uit nodiging van de Vereniging „Pro Juventute" afdeling Amersfoort, mej. M. J. Dentz, arts en psyehiater van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst tc Utrecht. Zij sprak over de leer- en opvoedingsmoci- lijklieden bjj kinderen. Zij toonde zich een makkelijk spreekster, die £ên&of'"meer 'culturele verenigm- bocicnd de problemen wist te belichten, welke zich kunnen voordoen als oorzaken van lichamelijke, geestelijke en karakter-afwjjkingen. Zij behan delde verschillende daartegen te nemen maatregelen. Interessante lezing voor „Pro Juventute Mej. Dentz belichtte in vogel vlucht de vraagstukken die zich voordoen bij de opvoeding van het kind. Een dergelijk onderwerp kan men niet in enkele uren behande len. Een gehele cursus zou daarvoor amper voldoende zijn Het was dan ook geen algehele bespreking maar meer oen aansporing zelf enkele aangesneden onderwerpen dieper te gaan bestuderen „Opvoeden behoort tot het aller moeilijkste werk dat er bestaat," zo zei mej Dentz bij het begin van haar betoog". Vroeger wist men precies hoe men een kind diende op te voeden. De gehele opvoeding bestond uit handjes geven, met twee woorden spieken, veel latei- een vak leren. Tegenwoordig weet men niet meer hoe zo ideaal mogelijk op te voeden. Vroeger werd niet gevraagd of het kind wel harmonisch ontwikkelde. Men paste een bepaald opvoedingsschema toe. Thans is hel kind een voorwerp van diepe studie geworden, waar door men ook veel meer in het kind is gaan zien Hot kind wordt niet meer als een miniatuur mens beschouwd, maal ais een buitengewoon wezen, een mens in wording. Spreekster ver geleek het kind met een knop. die men ook geen bloem zal noemen, maar die wel alle eigenschappen van de bloem in zich verborgen heeft. „Een mens is een product van aanleg (meegekregen bij de ge boorte» en omstandigheden." z.o ver volgde .spreekster Geen twee men sen zijn het zelfde Dat sluit dus al uit. dat men kinderen volgens een bepaald opvoedingssysteem kan grootbrengen Een scheppend kun stenaar zal nooit uit brons, klei of marmer een zelfde beeld kunnen maken. Zo bestaat ook ieder kind uit verschillende materialen. Men bestudeerde vroeger het kind niet; men vroeg niet naar de oorzaken van geestelijke afwijkingen. Spreekster vervolgde met te wij zen op het onlosmakelijk verband tussen lichaam en geest. Men moet volgens haar zeggen, trachten door geneeskundige behandeling de ge volgen van psychische onvolko menheden zo. klem mogelijk te maken. Maar laat men niet verge ten. zo zei mej Dentz. dat het ge brekkige kind liidt. Als zo'n kind moeilijk wordt, brutaal of prikkel baar dan moeten wij dat begrijpen. Bij de een treedt stugheid, nors heid of onhebbelijkheid naar voren, terwijl de ander zich branieachtig op de voorgrond plaatst Kinderen zijn vaak geladen met wraakgevoe lens tegen het leven, dat hen zo onrechtvaardig schijnt. Men moet dusttrachten het lichamelijk ge brekkige kind in die omgeving te plaatsen waar het zich 7.0 gelukkig mogelijk voelt, mits de harmoni sche uitgroei niet in discrediet komt Het kind moet levensblijheid vinden. Te veel vertroeteling echter fout Een kind dat moeilijk heden geeft, is een kind dat moei lijkheden heeft! Ouders willen dik wijls niet erkennen, dat een kind geestelijk zwak is. Men schaamt zich er voor. wil het verdoezelen en verbergen Beter is het echter dergelijke kinderen op een school voor bijzonder onderwijs te doen gaan. Mej Dentz zette duidelijk het toezeggingen binnen. Zo levert belang van het buitengewoon on- één fabriek melk en vla, een an derwijs uiteen Ook wees zij op de dere worst enz., het gemeentelijk Kerst-actie voor de Ouden van dagen Het Leger des Heils stelt zich voor tegen Kerstmis een 250 ouden van dagen, die weliswaar geen gebrek lijden maar wier in komen toen geen extra uitgaven voor de feestdagen toelaat, een feestmaaltijd te bereiden, met daaraan verbonden een attractief programma; te verzorgen door gen uit onze stad. die zich daar voor willen disponibel stellen. Bovendien wil men gaarna aan alle gasten aan het feestmaal een waardebon voor artikelen naar keuze verstrekken. Om de vele gelden die voor dat alles nodig zijn, bijeen te krijgen, doet de bevelvoerend officier. Luitenant Bilder een beroep op de burgerij. Reeds kwamen, na een eerste oproep, verschillende (Advertentie l. M.) goede werking van het medisch paedagogisch adviesbureau. Voor de vele opvoeders, die de _n(ier Erat,s eeleverd lezinc aanhoorden was het rek-r een interessante avond Do voorzit ter van mr C spreekster in en prees zich geluk kig dat „Pro Juventute" er in was geslaagd een 7.0 uiterst deskundig paedagoge naar Amersfoort te halen. abattoir helpt aan vlees en vet. In enkele gevallen wordt een en andere met grote reductie, of. zoals b.v. Pro Juventute". de heer ?ebak. dat alleen teg*n betaling Cohen Tervaert. leidde d<?r grondstoffen door een bakker wordt geleverd. Niettemin is er nog veel nodig, wil alles naar behoren verlopen. Waar zijn de verenigings-pen- ningmeesters. die hun bestuur eens willen polsen of er een gift je af kan voor het mooie doel? Welke werker, jongen, meisje, vrouw, wil op zijn of haar afde ling in fabriek, op kantoor of werkplaats het initiatief nemen tot het houden van een inzame ling onder de collega's? Wie heeft een of ander plan dat dienstig gemaakt kan worden aan het goe de doel? Stelt U in verbinding met Luit. Bilder. Havik 25. tel. 6430, M. J. v. d. Zwaag, Krommestraat 67 of F. L. Schrijver. Franklinstraat 63 Het gironummer is 78808 t.n.v. Leger des Heils, Havik 25. De volgende giften kwamen reeds binnen: Mr B. f 25; M. J. M f 10 K. T. f 2.50; onbekende dames f 2.50. Fenny Heemskerk hnurlt receptie in Amersfoort AMERSFOORT Op initiatief van de Amersfoortse schakers zul len de bewonderaars van Fenny Heemskerk Donderdagavond 27 November om 8 uur in „Monopole" te Amersfoort de gelegenheid krij gen de Nederlandse schaakkam pioene de hand te komen drukken. Al heeft mevr. Heemskerk het te Moskou dan niet tot de allerhoogste sport van de ladder kunnen bren gen. de gedeelte tweede-derde plaats die zij in de eindstand bezette, be tekent voor het schaken m Neder land een prachtig succes Voor Schweitzers werk nu al f65.000 De VPRO hield gistei avond in Amicitia een ..bindingsavond", waar op sprak mej. dr N. A. Bruining. voorzitster van deze omroepvereni ging. Mej dr Bruining wijdde aan dacht aan de komende herverdeling van de zendtijd en constateerde, iat de VPRO nog niet het vereiste mi nimum-aantal abonné's heeft om aanspraak te kunnen maken op oo%... zendtijd. Haar mededeling, dat thans ten op de planken *tezien?Zij 65 000— bijeen is voor het werk ben na al hun voorstellince van Albert Schweitzer werd met ap plaus begroet Het eerste gedeelte van de avond werd verzorgd door de sopraan Gretha Krom. de alt Annie van Es en de bariton Gerard de Beer, die met piano-begeleidinq van Dick Dekker, opera-fragmenten zongen. Enkele geliefde aria's, o.m. uit Mo- zarts Don Giovanni en Die Zauber- is flöte, uit Orpheus van Gluck en uit II Trovatore van Verdi werden ten gehore gebracht. Van de drie so listen trad de bariton het meest op de voorgrond; een warme stem. die de tekortkomingen in voordracht deed vergeten. Na de pauze trad een zestal le den van het Utrechts Studenten Ca baret voor het voetlicht met gedeel ten uit het cabaret-programma „U lacht, mijnheer", waarvan zes tour- née-opvoeringen voor de VPRO worden gegeven na een serie suc cesrijke voorstellingen in Amster dam. voor de radio en de televisie Het is een genoegen deze studen- planken te zien, Zy neb- al hun voorstellingen de routine opgedaan die nodig is om vaart en fleur te brongen in hun programma. Hun teksten zijn fris en geestig, vooral die van de „Lun- terse jeugdleider Herman Blom" dient genoemd te worden. Van alle goede nummers met alle goede con ferences spande „La Ronde du Cos tumier" de kroon. Het publiek be loonde de Utrechtse studenten tel kenmale met een hartelijk applaus. r~ Jt' demonderzoek" en dan dacht hij wel eens: „Wat zouden ze daar nu uitkn- ren. zeker een of ander tuur gehad, die. verge gezoek en onderzoek naar lijkend gesproken op trap van ontwikkeling zij kende men de bereikt hadden Elk tijd- Look" Het lesprogram perk heeft zijn eigen struc- Zilvervloot II Het Amersfoorts Lyceum liet door een van de leer lingen weer 'n enorme zak „New van het waardevolle papier brengen. Er zitten daar potjes en pannetjes van zoveel duizend jaar gele den" en het interes seerde hem maar - matig materie zal wel voor een deel herzien moeten wor- een zelfde peil staat als den en dat alles naar aan- de tegenwoordige. Dat leiding van 't gegraaf van klinkt vreemd, maar als de R.Ó.B ma der scholen over deze jongens en meisjes, die van aanpakken weten. Waar blijven de andere middelbare scholen? Nettv men ziet wat onze voor- Totdat schande genoeg ouders met hun meestal dat het zolang herft moe ten duren S.V.K. eens zeer beperkte en beschei den middelen daarom ).B. SV.K's compli ment heren! Gij moogt u met enig recht wel „gold- Craanen, Appelmarkt 18 kwam voor de tweede maal zilverpapier brengen. Vlij tig doorsparen hoor Netty! in de gelegenheid werd ook: vergelijkend gespro- de wetenschap? diggers" noemen, want Margo (aardige naam) en delft gij geen „goud" voor Ellv Meulendijk, Grebbe- gesteld het interieur ran ken voor kunstzinnige het historische gebouw te voorwerpen wisten te ver- bezichtigen en kennis te vaardigen, dan geraakt Zilvervloot I .J Geheimen l Vroeger d w z. enige ja ren geleden schonk S V.K. hoegenaamd geen aandacht aan hel gebouw op de Zuidsingel, dat lange jaren er zo verwaarloosd heeft uitgezien en dat n.a. dien de als Jeugdherberg. Te recht heeft burgemeester Molendijk er op gewezen, dat een dergelijke omge ving voor jongelui niet bijster opwekkend was. Nee. Marien hof zag er niet nemen van de werkzaam heden. d'e daar door de Rijksdienst onder de emi nente lei^inn van dc direc teur dr P Gl'-cma ivor- den verr^ht "En dat ver vulde S V.K met een steeds groeiende bewonde ring en een beetje tmif, ook omdat juist in ..zijn" stad een dergelijke belano- riike dienst is gevestigd. Want het is niet ..zomaar" een gezoek en gegraaf, maar er zit een vaste lijn in. Er wordt volgens plan nen gewerkt, volgens een men vol bewondering Vooral ook als men ziet, hoe zij woonden en in staat zijn geweest wegen aan te leggen. Gaat U straat 11; de familie Pas toor. Pasteurstraat 24; Wil- ia de la Rie, Spoorstraat 40; Marti.en en Rudie Pijl, Jac. Marisstraat 6 zijn voor vandaag de laatsten. Voor wij het vergeten- Vrienden uit Dordrecht stuurden een paar zakken vol zilverpa- De twee gebroeders Wim en Henk van Vliet kwamen met volle lading uit Voort huizen binnenzeilen. Goed maar eens kijken in Ma- 20 vaarders' De volgende pier. Zo langzamerhand riënhof, waar de tentoon- matrozen brachten even- wordt onze actie nationaal, stolling ..Geheimen van de eens het nodige zilver aan. Dat gaat zo goed zilver- grond" is ingericht. Ver- Dat zijn dan: Jos van Reis- vrinden! zuimt U ook vooral niet sen. Alb. Cuypstraat 52; ook het gebouw van de Kees v. d Broek, Vermeer- Amersfoortse Academie straat 52; Cornelis Olthof, voor Beeldende Kunsten Palmstraat 230 en Dikkie (het voormalige politiebu- en Jan Buitenhuis, Palm- reau aan de Utrechtse- straat 232. straat) te bezoeken, want Rudi v d. Boggaardt. St daar kunt U iets zien over Radboudstraat 4 en Rini St. Nicolaas nauwkeurig uitgestippeld onze voorouders in de van Bruxvoort. St. Rad- schema. waarbij Amers foort het organiserend middelpunt is. Alle gehei bronstijd. Verbijsterend boudstraat 6 behoren tot zijn de conclusies, die ge- onze vaste kern van spaar- De St. Nicolaasfeesten gaan weer schering en in slag worden Sint en Piet krijgen een druk program ma af te werken. Vanmid dag was hit op bezoek bij de kinderen van de speel tuinvereniging „De Vlas akker". In de „Oranje- trokken kunnen worden ders. Stadsvensterkijker bnom" was het irmiKintvj -uy ei ntet Auimc. wu.ucu -• ddotti was net een reuze ivat je noemt opgewekt ue vn'"n "t op 2Ulver wetenschappely- heeft in zijn speciale zil- gezellige boel' de leued ee uit Fr ic Ino» nrhtor nu. Waart. komeil 7laar bo Hen IA prnnHclair naar aVnlëi. vervloot man echter nor 'n uit. Er is toen echter, on- opvallend. door een aantal fn """-der. ontrafeld, tl aar lieden van Se "a aerenistreard en zo ont- ke grondslag naar aanlei- vervlootmap echter nog 'n ding van de vondsten der briefje met de namen van opgravingsdiensten. De Dirkte en Freddie van vroegere mens leefde niet Bruxvoort. Een vergissing in beestenvellen, zoals wij of broertjes? S.V.K. gelooft altijd geleerd hebben de het laatste. Dan hebben wij Geheimen II onderwijzers konden het nog Joost Floor uit rie Oos- ook niet beter weten en terdorpsstraat 85 te Hoe- Wat heeft het ons dan had ook niet die malle velaken. zes jaar oud en had S.V.K. er niet zoveel te vertellen? Van alles en koe-hoorns op zijn hoofd, een van onze vaste klan- n ijver e dienst restauraties, hard gewerkt om het gebouw in vroegere luister en glorie te herstellen en dat is schitterend voor elkaar ge komen. Maar in die tijd staat er uitgebreid docu- mentatw-niatcrinal. dat ons heel wat te vertellen heeft. noot volop en tractaties werden natuurlijk niet ver geten Zaterdagmiddag 2 uur komt de grijze Bisschop in het gebouw St. Aechten. De zaal zal dan tot de laatste plaats bezet zijn met kinderen van verkers van de afdeling Amers- De nieuwe tigdhet vojiJAN NELlf In het zaaltje van de Amers foortse Academie, waar momen teel de tentoonstelling over het leven van de mensen omstreeks 1500 voor Christus wordt gehou den, hield dr P. J. R. Modder man van de wetenschappelijke staf van de R.O.B. gisteravond de eerste van een serie lezingen, welke worden gehouden in het kader der oudheidkundige week. Dr Modderman sprak over de dodencultus uit een ver verleden en vertelde dat ei over het graf ritueel uit die lang vervlogen tijden eigenlijk wel hel meeste bekend is. De uiteenzetting over dit grafritueel, wat in de hunne bedden en grafheuvels naar vo ren komt. werd met belangstel ling door de aanwezigen gevolgd. Via een aantal lichtbeelden bracht men vervolgens een be zoek aan de Ermelose heide, waar tal van grafheuvels zijn aangetroffen, welke dit jaar op uitgebreide schaal zijn onder zocht in verband met het leit. dat het terrein voor militaire oefeningen bedoeld was. waarnoor de voor de wetenschap zo belang rijke praehistorische monumen ten dc kans liepen grondig te worden vernield. Wanneer een graf is ontdekt, gaat men bij de afgraving zeer voorzichtig te werk: de grond wordt centimeter voor centime ter afgeschaafd. In sommige ge vallen blijken de dode met op getrokken knieen in hurk- houding te zijn begraven. Dit rekent men tot de oudste methode van begraven in ons land. De belangrijkste verandering in de dodencultus was het feit, dat men de lijken ging verbranden, welke overgang plaats had in de vroege bronstijd, omstreeks 1500 voor Christus. Noe tal van facetten van de op gravingswerkzaamheden werden door dr Modderman belicht. Dat de in deze causerie behandelde materie veler belangstelling had, bleek wel uit het grote aantal vragen, dat na afloop aan de spreker werd gesteld. Herdenking jubileum Dr R. Miedema De herdenking van het veertig jarig ambtsjubileum van dr Miede ma zal worden gehouden op Maan dag 1 December des avonds om 8 uur in de Remonstrantse Kerk. Politie verzoek De commissaris van politie verzoekt een ieder zand te strooien op het trot toir voor zfjn huls, wanneer dit door sneeuwval glad ls geworden. Noteert U even Van 21 t.ra. 27 Nov. GRAND THEATRE Van 21 t m. 26 Nov. „Operatie Cicero" Toegang 14 Jaar. Aanv Zo 2.4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen 2 30. 6.45 en 9 uur. In de Donderdag-Cyclus 27 Nov „De beste Jaren van ons lexen". Toe gang 14 J. nanv.: 2 en 8 uur. CITY THEATER Van 21 t m 27 Nov. Export m Blond" Toegang 18 Jaar Aanv Zo 2 4 15. 6.45 en 9 uur. Ov dagen 2 30. 6 45 cn 9.— uur. REMBRANDT THEATER Van 21 t m 24 Nov „Vom Teulel Gejagt" Van 25 t.m 27 Nov „Salto Mortale" Aanv Zo 2 4.15. 6 45 cn 9.— uur. Ov. dagen 2 30. 6 45 en 9— uur Woensdag 26 November MARKTHAL. 26 t/m 30 Nov A K V Nat. tentoonstelling van pluimvee en konijnen AMICITIA. 20 uur. Alg Ned. Metaalbe werkers Bond .AT E." met „Een Inspecteur vraagt het" A G HUIS, 20 uur. R K Volksuniversi teit Cursus Schilderkunst door Juul J Jongcneelen ACAD. VOOR BEELDENDE KUNST, 20 uur. drs J E. A Th Bogaers De lage landen en het Romeinse Impe rium" Donderdag 27 November ZAAL EMMAKERK. 19.30 uur. Weg en Toekomst. 5e uur „Het Lied van de bestreden Christenen". GEBOUW VRIJZINNIG HERVORMDEN 3 uur. Openbare Vergadering ds. Osenbruggen en Mevr. Blokken de Groot over Vredescongres der Volken. oor; voor. Wel zag hij er- nog wat over de prae-his- De dracht der dames bijv. ten. Goed zo. Joost! Johnie foort van de Algemene Ne- gens aan de buitenmuur torie, over onze voorvade- vertoont zelfs zeer „weinig Brouwer. Spaarnestraat derlandse Bedrijfsbond een Bordje Rijksdienst ren, hoe ze leefden, werk- verschillen met die van te- 110 bracht een zak vol zil- voor de Tabakverwerkende voor Oudheidkundig Bo- ten en woonden en welke genwoordig. Zelfs toen verpapier en capsules. industrieën. Burgerlijke Stand Gcb Barta Alpolonia. d v. C. A Tweel cn P. v. d Zuidwmd; Wilhelmus Gijs- bertus. z. v N Schoondcrbeek en J T. Verhoef; Wjlhelmlna Dorothc-a d v J. R Tijmensen en W M Cornelissen; John Richard z v H. Jekel en M. G. Melnten: Cornelia Maria d. v B A. Knbes en F Reiinders Getrouwd F M. v Ellenberg en M v. d Veen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2