Het Dagblad voor Amersfoort ACTIEVE BEZORGERS „Soesterkwartier I wint derby van „Metropole Victor Hugo: verdediger van armen en verdrukten BRANDPUNTEN hNWt-z mm Zwarte Piet... Verlanglijstje ST. NIC0LAAS Provinciale begroting sluit op een bedrag van ruim 5 millioen j Te koop aangeb. N.V. GARAGE EN AUTOHANDEL Rookworst? Graag maar dan van STEGEMAN 4 Woensdag 26 November 195. Het heeft Dinsdag in café „Karei de Stoute" aan de" Soesterweg, tij dens de ontmoeting in de eerste klasse libre van het biljartdistrict „Eemland". tussen „Socsterkwartier I" en „Metropole I" niet aan span ning ontbroken. In de strijd tussen de teamleiders nam IJzendoorn, na een twaalftal beurten van gelijk opgaande strijd, de leiding In 22 beurten stond Veldman precies dertig caramboles achter (127-97). De Metropole-aan- voerder profiteerde van een inzin king van zijn tegenstander om een groot deel van zijn achterstand in te halen. IJzendoorn wist zich ech ter tijdig te herstellen en met een serie van dertien caramboles beëin digde hij zijn partij in 23 beurten. Veldman maakte de moeilijke na- stoot. maar juist voordat de arbi ter ook voor hem het ,,en nog 5" zou laten horen, struikelde hij op een vrij moeilijke positie. Hij kwam slechts zes caramboles te kort. Ook in de daarop volgende partij tussen Wissink en Eggelmeyer ont brak het niet aan spanning En het was alleen dc spanning, die deze partij interessant maakte, want bei de spelers waren slecht op dreef. Ha een zwak begin kwam Wissink er wat beter in en verzekerde zich van een grote voorsprong (achttien de beurt 78-26). Eggelmeyer liet zich hierdoor geenszins intimideren, maakte een paar aardige series, waarop de Soesterkwartierspeler het antwoord schuldig bleef, en had zelfs na 32 beurten het offensief overgenomen (90-103). Deze voor sprong werd nog groter, maar het ontbrak Eggelmeyer aan de finish ing touch, waarvan Wissink profi teerde door zijn achterstand in te lopen. In een felle eindstrijd trok de Soesterkwartierder aan het langste eind. Eggelmeyer bleef twee caramboles achter. Van Drie, die in „Soesterkwar- tier" handig met de voorzitters hamer kan omgaan, bleek dit Dinsdagavond met zijn queu niet zo goed te kunnen Hij bleef in zijn partij tegen Scheerder steeds in het defensief en gaf de Metropole speler zelfs de kans in 49 beurten te winnen. De persoonlijke resultaten van deze wedstrijd, die in een 4-2 over winning voor „Soesterkwartier" eindigde, zijn als volgt: IJzendoorn 150 28 25 5.35 Veldman 144 28 23 5.14 Wissink 150 54 20 2.77 Eggelmeyer 148 54 15 2.74 Van Drie (150) 128 49 13 2.61 Scheerder 125 49 12 274 „Theomien I" speelt gelijk De biljartvereniging „Theomien". die zich enkele maanden geleden heeft geassocieerd met ,.De Nieuwe Kei", komt met het eerste team in de tweede klasse libre van het district „Eemland" uit. Dinsdagavond speelde dit team een thuiswedstrijd tegen het derde team van het Soester Zonneheuvel. Het is een levendige strijd gewor den, waarbij vooral de spanning de partijen interessant maakte. Van der Heijden kon het tegen Haarmans niet bolwerken, hoewel het aantal beurten (54) hem kans genoeg voor een overwinning bood. Arie van Lent was bepaald slecht op dreef, waai-van de Soester Dijk stra profiteerde om met de twee punten schoot te gaan. Klashorst bezorgde „Theomien" twee punten. Hij won van Koster in 46 beurten. Hornsveld bad een aardige start, maar kon zijn voorsprong niet vol doende uitbuiten en moest tenslot te de eer aan Brons gunnen. Het werd een 44 gelijk spel. De persoonlijke resultaten zijn: Haarmans (110) 110 54 12 2.03 Van d. Heijden (135) 130 54 13 2.40 A. van Lent (110) 90 40 14 2.25 Dijkstra 110 40 14 2.75 Koster (100) 74 46 6 1.60 Klashorst 100 46 9 2.17 Brons 90 37 3 2.43 Hornsveld (100) 39 37 18 2.40 SOEST Wielrijdster breekt been Door de gladheid van de straat, kwam de wielrijdster mevr. Van Breukelen, wonende aan het Oude Grachtje, ten val. Zij liep een ge compliceerde beenbreuk op en is per E.H B O.-ziekenauto naar het St Elisabeth-ziekenhuis te Amers foort vervoerd. Tentoonstelling in A.G.-huis geopend (Van ccn onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van het feit, dat de Franse dichter en schrijver Vic tor Hugo 150 jaar geleden werd ge boren, heeft de twintig jaar geleden geboren Amcrsfoortse afdeling van bet genootschap NederlandFrank rijk, in het A.G.-huis een Hugo ex positie ingericht die gisteravond is geopend. Na enige inleidende woorden van de voorzitter der afdeling, de heer J. Vollema, sprak de heer Pierre Bellaunay, die als cultureel attaché is toegevoegd aan de Franse" ambas sade. De heer Bellaunay zelte aan de hand van enige geestige anecdo tes uiteen dat Victor Hugo bij het Franse volk en in de literatuur een aparte plaats inneemt. Overigens en dat wees volgens spr. eveneens op een exclusieve positie is Hugo de enige literator wiens naam in Nederland voor een sigarenmerk wordt gebruikt. Shakespeare siga ren zou men zich volgens de heer Bellaunay moeilijk kunnen voorstel len Dit alles wijst inderdaad op een grote populairiteit. maar dat neemt toch niet weg, dat er ook velen zijn te vinden die voor Hugo al heel weinig waardering aan de dag leg gen. Spr. noemde hiervan als voor beeld: André Gide die sprekend over Hugo eens gezegd heeft: „Hugo hélas!" In het vervolg van zijn toespraak schetste spr de "figuur van Hugo als mens en als kunstenaar. Naast de teder romantische Hugo van „Let tres a une fiancée", leefde de harts tochtelijk pleitende schrijver van „Les misérables" en de kunstenaar die tot rijpheid gekomen zijnde „Le Rhin" schiep. Zijn diepe liefde voor de verdruk ten, een liefde waarin Hugo's schrij verschap steeds zijn bron vond, heeft ,hem groter gemaakt dan vele anderen, aldus dc heer Bellaunay- Na deze toespraak werden enige gramofoonplaten met gedeelten van Hugo's proza en een gedicht ten ge hore gebracht Met een interessan te en originele film, die evenals de gramofoonplaten door de Franse ambassade ter beschikking was ge steld. over het leven van Victor Hu- go. zoals dat uit schilderijen en oude prenten kon worden gerecon strueerd. werd de avond besloten. De expositie bestaande uit foto's die op Hugo's leven betrekking hebben en een aantal boeken, zal voor hen die voor deze ongetwij feld grote schrijver belangstelling hebben, zeker de moeite van een bezoek lonen. Mooie filmavond van Ned. Reisvereniging Uitgaande van de Nederlandse Reisvereniging vond Dinsdagavond in de zaal van het Oranje Hotel te Soestdijk, een interessante film avond plaats over Australië De heer J. H. Raven, Consul der Ned. Reisver. te Soest, sprak een inleidend woord, waarna de heev H. van Bodegom uit Amsterdam enige bijzonderheden over Austra lië vertelde, o.m. over de ontdek king. de eerste bewoners, die thans in een afzonderlijk gedeelte van Australië zijn ondergebracht, Daarna ging de heer Bodegom over tot vertoning van enige kleu renfilms, Jaarvergadering „De Zwaluw" Aan de generaal-kampioenen van de wedvluchten 1952, werden oo de jaarvergadering van de post duivenvereniging „De Zwaluw" di ploma's, bekers en medailles uit gereikt, terwijl tevens de andere kampioenen ook in het bezit van hun gewonnen prijzen werden ge steld. De Zwaluw heeft een goed ver enigingsjaar achter de rug, volgens het jaarverslag van secretaris en penningmeester. Het bestuur werd van 13 op 9 gebracht. De heer J. v. d Brakel werd bij de bestuurs verkiezing als voorzitter benoemd, in de plaats van de heer G. Visser. De heren J. v. d. Belt en J. Ottens werden als nieuwe bestuursleden benoemd. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. fl G Steffens behaalde tijdens de door het Nederlands Radio-Genoot schap georganiseerde examen het diploma radio-technicus. Wegenplan legt hogere lasten op In de toelichting op de Prov. begroting voor 1953 delen Ged. Staten van Utrecht mee, dat het totaal der uitgaven van de gewo ne dienst, evenals het totaal der inkomsten, f 5.361.642.33 bedraagt. Dit is f 564.665,68 meer dan het vorig jaar. Deze vermeerdering vindt voornamelijk haar oorzaak in de hogere raming van een aantal subsidieposten en van de onder- houdsposten van diverse werken van de Prov. Waterstaat. Het onderhoud voor de provin ciale secundaire wegen is rond f 113,000,hoger geraamd dan het vorig jaar. terwijl op die post wegens rente en afschrijvingen teza men rond f 133.000,meer moest worden uitgetrokken. Voor het on derhoud van de tertiaire wegen zijn deze bedragen f 26.000,- en f 12.000,-. Ook het onderhoud van de provin ciale niet-planwegen moet f 18.500,- hoger worden geraamd. In de toe neming van de bedragen voor rente en afschrijving komt wel duidelijk tot uiting de jaarlijkse toeneming der lasten, welke de uitvoering van het provinciaal wegenplan legt op de gewone dienst aer begroting. Met een uitkering uit 's Rijks kas van naar raming 324 000.zal in 1953 een totaalbedrag van 374.000.— voor uitkeringen aan onderhouds plichtigen van tertiaire wegen be schikbaar komen. Voor het verle nen van een bijdrage ten behoeve van de z.g. quartaire wegen is ook ditmaal een bedrag van 100.000.— uitgetrokken. Ged. Stalen stellen voor dit jaar een bedrag van 500.000.te ver lenen aan de waterstaatsreserve. Het saldo van de waterstaatsrese-- ve bedraagt thans ruim 5,800.000 Er is een post van R4 000.uit getrokken voor de versnelde voor bereiding van werken in het ka der van de werkgelegenheidspoli- tiek. Deze plannen betreffen alle verbetering van provinciale wegen. De post voor onvoorziene uitga ven is 11 085.93 hoger dan in het ontwerp der begroting voor 1952, en werd bepaald op 253 405,58. Enkele belastingopbrengsten kon den hoger worden geraamd: grond belasting 20 000—, personele be lasting 40.000De uitkering uit net provinciefonds is tot een be drag van 1 977.000.op de be groting gebracht, d.i. 179 000 meer dan de aanvankelijke raming van deze uitkering voor 1952. SOESTERBERG Militaire veldloop in Soesterberg Dinsdagmorgen werd bij de Du- moulinkazerne door vertegenwoor digende groepen van gelegerde regi menten in het Westen, de derde van de vier militaire veldlopen in ons land gehouden, ter voorbereiding van de nationale wedstrijden in De cember te Maastricht, waar dan een selectie gehouden wordt voor de in ternationale wedstrijden. De uitslagen waren: Korpswed strijd: 1. Rcgt. Huzaren Pr. Alexan der, Amersfoort 13 punten; 2. Regt. Geneeskundige troepen, A'foort 52 pt.; 3. Regt Intendance troepen, Am sterdam. 37 pt.; 5. le Regt. Verbin dingstroepen, Utrecht, 95 pt.; 6. Ge nieschool Soesterberg, 99 pt.; 7. School technische dienst, Utrecht. 106 pt. Individuelen: 1. Wachtmeester G. Stuifzand. Regt. Huzaren, Pr. Ale xander. A'foort. 26.45.6. ff (2 120 woorden j 1. 3x achtereenvolgens 2.50 Elk woord meer 0.10 per plaatsing Telefonische opgaven: K. 34906235. S VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. - EINDHOVEN Te koop gevraagd Te koop gevr. v. zelfbew.: vrijst. huis, A^foort-Utrecht- Doorn. Aanb. met gegevens, prijs, grootte of tussenlig gende gemeente. Brieven no. 5347 bur. van dit blad. Zeer goed onderhouden haardkachel. Brandend te zien. Billijke prijs Scheltus- straat 49. 's avonds na 8 u. Moderne Gestroomlijnde Portable schrijfmachine in plastic étui, wereldvermaard merk. Event, op aantrekke lijke betalingscondities. Br. no. 5345 bur. v. d. blad. Tafeltennis compleet spel reeds vanaf 4.25, Tafel- hockey 5.75, Tafelcroquet 7.25, tafelvoetbal vanaf 0 18 alleen bij Sporthandcl Grootendofst, Utrechtsestr. zestien. Te koop: solide houten trapauto, gepolitoerde radio tafel, compleet met pick-up, kinderstoel, grote box, twee wielig houten trekkarretje. Te bevr.: Fahrenheitslr 13- Personeel gevr. Naar Engeland! Hollandse meisjes als hulp in de huis houding gevraagd. Compton- James, Exminster, England. Te huur aangeb. Te huur: gem. zit-slaap- kamer of zit- en slaapkam., ook geschikt voor 2 vrien den of 2 vriendinnen. Berg- kwartier. Brieven no 5344 bur. van dit blad. Bruidskleding te huur Rouw-, Trouw- en Avond kleding voor dames en he ren Maison Steenis. Stein- lann 58 Zeist Tel 2784 Diversen Ogen willen Uding bril len. Leusderweg 10. Telef. 4519. Bliksemsnelle fotoreportages Uw adres, Archifoto. (Spe cialisten in Bruids- en Kin derreportages). Rubens straat 79 Tel 3070, A'foort Bewoners Soesterkwartier! Schoenreparatie kunt U af geven en weer afhalen in onze nieuwe schoenenzaak Noordewierweg 10. Al Uw schoenreparatie in een dag klaar. Willemse, vooraan de Leusderweg en Noordewier weg 10. Haarden, haardkachels grote sortering in de beste merken Showroom en Sme derij G. L. van Bekkum en Zn.. L Vrouwestraat 1214 bij de Langestraat, Tele foon 5925. Amersfoort. Uw pantalon als nieuw, chemisch gereinigd en op geperst voor 1.50 Chem. Wasserij „De Lelie" Kamp 96 Tel. 3223. By reparaties van hakken worden Uw zolen gratis on dergezet tegen kostprijs ma teriaal. Zolen resp. 0.95, 2.10, 2 65. Van Maanen, Soesterweg 214. Radio Drcsselacrts Nieuw ste Philips radiotoestellen vanaf f 136.- Gemakkelijke betalingsvoorwaarden Ook inruil, Demonstratie aan huis. Krommestraat 9. Tele foon 5772 Kathagcn verkoopt alle soorten leger- en regenkle ding, ook militaire schoe nen. Speciaal adres voor de werkman. Krommestraat 59 Amersfoort. Vensterglas en andere di verse soorten glas Glas- en Verfhandel M. Woerdman, Langestraat 103, Amersfoort Een gereinigd vormvast costuum behoudt U vooi f 3.50 bij de Chem Wasserij „De Lelie" Kamp 96. Tel 3223. Wees zuinig op Uw ogen Ga voor een goede bril naar Stots. Arn hemsestraat 26, vlakbij de Kei. Naaimachines. Het juiste adres voor 1ste klas naai machines en reparaties is en blijft Hekkers. Kromme straat 28, Amersfoort. Tel. 3351 Het aangewezen adres voor triplex, hout, beits, lijm, board, stoffeerders- fournituren, zeegras, enz. enz. Kuil's Huisvlijtwinkel Grote Haag 37. Emigranten. Voor verpak ken en verzenden Uwer goederen Meubeltransport- onderneming H Bunk Zoon Tel. 5462 Puntenbur gerlaan 16 A'foort Erkend verpakkingsbedrijf Inlich tingen vrijblijvend. H.H. Zelf reparateurs!! Wij leveren U alles wat U no dig hebt voor Uw schoen reparatie. Heus, bij Fahner hebt U keus. Arnhemse- straat 18. Steeds voorradig: Nieuw en gebruikt hoek-, beton-, staaf-, plaat- en balkijzer bij Firma B Zwaaf en Zonen. Amersfoort, tel. 5226 Voor goede muziekinstru menten naar Rien Veer- man's „Speciale Muziekhan del" Arnhemseweg 32 Tel. 3027, Amersfoort. Volle ga rantie. Desgewenst termijn betaling. Uw costuum model opge perst, binnen enkele uren terug voor 1.50. Chem. Wasserij „De Lelie" Kamp 96 Telef 3223. Een blijvend St. Nicolaas- geschenk. Een serie leuke kinderfoto's bij U aan huis, gemaakt door Archifoto, Rubensstraat 79. Tel. 3070. Voor speelkaarten, schaak stukken e.a. gezelschapspe- len naar The Sport Shop, Utrechtsestraat 39. Tel 5325 Openbare vergadering op Donderdag 27 Nov., 8 uur, gebouw Vrijzinnige Her vormden. Zuidsingel, derde bruggetje vanaf Varkens- markt Sprekers: Ds H. van Osenbruggen: Oorlog en Vrede; Mevr. Blokker-de Groot: Vredescongres der Volkeren. Reparatie-inrichting kunst gebitten C. v. d Burg, Rei gerstraat 38. Telef. 5255. Spoedreparaties binnen en kele uren gereed. Billijke prijzen. Soesterkwartier: J. H. Hoger, Noorderwierw. 39. N.R.V. Rivièra-filmavond, gebouw Vrijz. HervZuid singel, Vrijdag a.s. 28 Nov. om 20 uur. Dit prachtige filmwerk had overal veel succes. Cineast: de Groot uit Hilversum. Prijzen der plaatsen- 0.90 en 0.75. Voorverkoop: Pasteurstr. 6, Borgerlaan 8. Oldenb.laan 8 en Boekhandel Tulp. Lessen Engels: opleiding „Univer sity of Cambridge Profi ciency Exam" (afgenomen in Nederland: internatio naal erkend). A P. Elzinga, leraar Engels M.O., beëdigd tolk-vertaler. Galvanistr. 13- ooooooooooooooooooooooooooooooooooooc VRAAGT Aanm. tijdens kantooruren: Snouckaertlaan 7 CKXXXXXXXXKXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO nAF maakt ahe lasten UcW HENRI NEFKENS KORTE BERGSTRAAT 28 Amersfoort Tel. K 3190-4846 '"/is U echte Gelderse rookworst v/ilt kopen, zegt U er natuurlijk bij: van STEGEMAN! Want dat is echte Gelderse 1 STEGEMAN maakt zijn héérlijke rookworst naar een eeuwen-oud Gelders recept. Daarom zijn de milde kruidigheid en de fijne, zachte rooksmaak onovertroffen. Als de naam STEGEMAN maar op het loodje staat, weet U zeker, dat Uw stamppot een waar koningsmaal zal zijn! is beladen met geschenken uit de Kunsthandel Doet ook U daar Uw keus! U zult er geen spijt van hebben. U kunt er volop te recht in alle prijzen. (Elk cadeau mag geruild!) Kleurecht gereinigde top per en vormvast opgeperst voor 2.bij de Chemische Wasserij „De Lelie" Kamp 96. Tel. 3223. U vindt bij ons een mooie sortering Parker, Swan, Union. Pelikan, Osmia, Ono- to, Matador. Luxor en alle andere goede merken vul penhouders. U is ook wel kom als U alleen komt kij>- ken! Lorjé's Kantoorboek handel. Utrechtseweg. .Antiek als meubelen, ko per, tin, t porselein, goud. zil ver enz. Antiekhandel „Or- nato", J. Boode, Kamper binnenpoort 2, Telef. 6683 Steeds antiek te koop gevr. Grote reclame! Vcrfgoede- ren 50 korting. Na 8 da gen retour. Cleaning Ser vice, Krommestraat 41, Te lefoon 3957. Eeri kleurecht gereinigde mantel en vormvast opge perst voor 3.50 bij de Chem. Wasserij „De Lelie" Kamp 96 Tel. 3223 Helderziende. Psychome- triste Mevr. Franken, uit Utrecht, Vleutenseweg 279 bis, Tel. 21704 houdt Donderdag 27 November a.s. van 2—8 uur spreekuur in het Volksgebouw, Snouc kaertlaan 11 te Amersfoort. Aangesloten bij de Neder landse Werkgroep voor pa ranormale begaafdheid. 2098. Bolle Boos vond het wel triest, dat ik c kriebels weer in mijn benen kreeg en weg wilde uit zijn huis en uit zijn witte bossen, maar er viel niet tegen te vechten. Mijn besluit stond vast. Ik pakte mijn koffertje, aaide Mimi Poes over haar bol en ging met Bolle Boos op weg naar Clum City. „Het was een prettige tijd, Bolle", zei ik: „Blij dat ik je heb kunnen helpen. Die Unk was een beste knaap, maar van geld had hij geen verstand. Hij moet maar op zijn eigen planeet blijven, het is al druk genoeg op aarde. Ah, we zijn er!" Het station van Clum City lag stil en koud in de sneeuw en we stonden daar een ïesde het ergste al, toen plot seling de grote Expresse naar het Zuiden tóch in de verte aan kwam dampen. Ik kroop vlug in een coupé en wuifde voor het laatst naar de goede houthakker. „Dag Ketelbinkie", riep Bolle Boos aangedaan: „De groeten aan de Hollandse kikkers en val niet in een sloot, jongen!" De trein met mij erin tufte het station uit en de bocht om en toen ging ik zittenEen paar dagen reed die trein door, toen kwam ik weer in Joejorruk, waar nu geen geheimzinnige bankoverval len meer plaats vonden. Daar nam ik het vliegtuig dat me regelrecht terugbracht naar Holland, naar huis! Wie er dagelijks mee omgaat, weet dat hij volkomen kan vertrouwen op DAF trucks en trekkers. De ondernemer, de transportchef en de chauffeur zijn het volmondig eens: DAF geeft een voor sprong! De forse, degelijke bouw en ruime krachtreserves maken minder afschrij ving per jaar mogelijk; de exploitatie kosten zijn laag. Doorlopend bewijst het DAF materieel, dat het in alle opzichten berekend is voor het zwaarste werkl Bovendien weet elke DAF gebruiker dat hij kan rekenen op 100"'o service, dank zij een dealer-organisatie van 46 modem uitgeruste bedrijven over heel Neder land verspreid. DAF het Nederlandse vertrouwensmerk. AGENT VOOR UW RAYON: Christian Science Society Amersfoort. DANKDIENST, Donderdag 27 Nov. 's av. 7.45 in het gebouw van de R.HB.S. Een ieder is welkom. VOOR Grote maat SCHEMER LAMP met rood kope ren voet en drukscha- kelaar, rokkap van Franse crêpe de chine, zeer apart voor slechts 12.50 SCHEMERLAMP vanaf 2.45 Het sporthorloge bij uit nemendheid I U kunt er öp vertrouwen went ORIS is nummer één In z'n prijsklasse. (Volgende keer weer andere tips Gemeentelijke publicatie HINDERWET Op de gemeentelijke aan plakborden is aangebracht de bekendmaking betreffen de de gunstige beschikking van Burgemeester en Wet houders van Amersfoort op het verzoek van de firma R. van Dijk alhier, om ver gunning ingevolge de Hin derwet. tot oprichting van een steenhouwerij in per ceel Weltevreden 27. kada straal bekend gemeente Amersfoort, sectie C nr 4104.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4