STADSVENSTER Een konijn wordt aan de tand gevoeld Tegen de achtergrond van de literatuur plaatst de archeoloog zijn vondsten St. Nicolaas- prijsvraag Prof. v. Niftrik hield cursus over het existentialisme DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kerknieuws T ele visie-programma 2 Donderdag 27 Nov. 1952 In de tweede lezing, welke in het kader van de oudheidkundige week gisteravond door drs J. E. A. Th. Bogacrs van de wetenschappelijke staf van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek werd gehouden, kwam duidelijk tot uiting, dat het werk van de archeoloog vooral ook hierin bestaat, dat hij zijn vondsten plaatst tegen de achtergrond van de literatuur, welke over bepaalde perioden handelt. Interessante lezing van Drs Bogaers Bij de praehistorische vondsten is dit uiteraard niet mogelijk, maar over de Romeinse tijd in ons land hebben verschillende schrijvers (Cae sar. Tacitus) het een en ander mee gedeeld. waardoor het mogelijk is zich een voorstelling te maken van de toestanden in deze periode. Dit onderzoek met de spade moet dan voor de aanvullende gcgev.ens zor gen. Dat op deze wijze een vrij goed overzicht kan worden verkregen omtrent de Romeinse periode in ons land, werd de aanwezigen duidelijk, toen drs Bogaers een overzicht gaf van de historie van pl.m. 12 voor Christus tot ongeveer de vierde eeuw na Christus. Romeinse tijd Onder keizer Augustus werd een begin gemaakt met de consolidatie van de grenzen van het Romeinse Imperium. De veldheer Drusus m;« >!;•.•_- i. rigs deRiin n aantal castel- la «legerplaatsen), doch daar is niets van teruggevonden. Meer succes had den de archaelogen met de leger plaatsen welke omstreeks hel jaar 47 onder de regering van keizer Claudius werden aangelegd. Uit deze tijd dateren dan ook de oudste vond sten (Nijmegen. Vechten). Bij opgravingen, welke in de af gelopen maanden in Heerlen hebben plaats gehad, is gebleken, dat ook op deze plaats een Romeinse nederzet ting is geweest. De opstand van de Bataven om streeks 70 na Chr. betekende voor de Romeinen een catastrophe. Men heeft overal sporen van brandstich ting gevonden. Na het jaar 70 blijkt een rustige periode te zijn aangebroken. Dit valt ook op te maken uit de vondsten van Romeinse villa's in Zuid-Limburg: de burgerlijke activiteit begon zich te ontplooien en strekte zich latei- zelfs tot onder Nijmegen uit Op' het einde van de tweede eeuw kwam er weer „leven in de brouwe rij". hetgeen weer te zien is aan ar- chaelogischc resultaten: de castella, welke uit deze tijd stammen blijken te zijn versterkt en uit de opgegra ven villa's is op te maken, dat de burgers toen zijn teruggetrokken. Germaanse stormvloed In de derde eeuw werd de grote Rijnlinie opgeheven op enkele steun punten na. oa. Nijmegen. Maar pas in de vierde eeuw breekt de grote stormvloed van Germanië los. In 406 dringen de Germanen over de Rijn en drijven de Romeinen terug, het geen het einde van de Romeinse pé riode van ons land betekent. Met een groot aantal lichtbeelden werd de lezing, van drs Bogaers ver duidelijkt, Daarbij "bleek, dat de vondst van een sarcophaag in Sim- pelveld. waarop een Romeinse villa stond afgebeeld, van grote waarde is geweest voor het onderzoek van deze villa's. Interessant was ook hetgeen de spreker toonde van de opgravingen in Heerlen. In de Romeinse nederzet ting. welke daar is geweest, blijkt er een groot badhuis te hebben gestaan, waar men warme, lauwe en koude baden kon nemen, terwijl er boven- Noteert U even Van 21 t.m. 27 Nov. GRAND THEATRE: Van 21 t.m. 26 Nov. „Operatic Cicero" Toegang 14 jaar. Aanv. Zo. 2.—. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9.— uur. In de Donderdag-Cyclus 27 Nov. „De beste jaren van ons leven Toe gang 14 J. Aanv.: 2 en 8 uur. CITY THEATER: Van 21 t.m 27 Nov. „Export ln Blond" Toegang 18 jaar Aanv.: Zo. 2.4.15, fi.45 en 9.uur. Ov. dagen 2,30, 6.45 en 9.— uur. •REMBRANDT THEATER Van 21 t m 24 Nov. „Vom Teufel Gejast" Van 25 t.m. 27 Nov. „Salto Mortale". Aanv.: Zo. 2.4.15 6.45 en 9.uur. Ov. dagen 2,30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van 21 t.m. 23 Nov. „Bagdag" Toegang 14 j. Van 24 t.m. 26 Nov „Spook v. d. Opera". Toegang 14 Jaar. In de Donderdag-Cyclus 27 Nov. „Opmars zonder genado". Toegang 14 jaar. Donderdag 27 November ZAAL EMMAKERK, 19 30 uur. Weg en Toekomst. 5c uur „Het Lied van de bestreden Christenen". GEBOUW VRIJZINNIG HERVORMDEN 8 uur. Openbare Vergadering ds. Osenbruggen en Mevr. Blokken de Groot over Vredescongres der Volken. MONOPOLE 19.30 Huldiging Fenny Heemskerk. Vrijdag 28 November GEB. VRIJZ. HERV., 20 uur. Ncd. Rejs- verenlging- Lezing met film over de Rrvièra door K. de Groot. MONOPOLE, 20 uur, Amersf. Kring: Lezing door dr. Dornseld. AMBACHTSSCHOOL, 8 30 uur, leden vergadering Vereniging Bevordering Nijverheids onderwijs. RAADZAAL 19 30 uur. Politiek Jonge ren Contact. ACAD. BEELDENDE KUNST, 20 uur. drs. H. Halbertsma: „Leven en be graven in de Middeleeuwen". ASTORIA, 20 uur: Waarom gaat de N.W.B. Vierdaagse wandeltochten organiseren. MARKTHAL. 7.30 uur: Opening Nat. Jubileum Tentoonstelling A K.V. JULIANA VAN STOLBERG KAZERNE 8.30—16 uur: Ouderdag Regt. Ge neeskundige Troepen. Zaterdag 29 November □'ORANJEBOOM, 14.30 uur. St Nico- laasfeest Speeltuinver. „Fauna" A.G. HUIS. 15 uur: Opening expositie werken van Gerard van Wljland AMICITIA, 20 uur, toneelvoorstelling door de ..Diesel". □'ORANJEBOOM. 20 uur, feestavond Buurtvereniging Blsschopsweg. BERGHOTEL, 13 u., vergadering schaat senrijdersvereniging. ZONDAG 30 NOVEMBER Humanistisch Verbond. Spreker: D. Q R. Mulock Houwer. „Inter nationale problematiek van de Kin derbescherming", Tekenacademie Utrechtsestr. 53 Aanvang 10.30 uur. Maandag 1 December REMON. KERK 20 uur: Herdenking 40-jarig jubileum dr R. Mledema. Burgerlijke Stand Geboren Jan Mariniis, z. v H A. de Munck en A. van Vccnschotcn Alexan der. z. v. C L Meijer en A W Haars Getrouwd: A H. v. d. Heijden cn M. B. Vastcnburg. H. v d. Kraats en F J v. d. Laan J. Hoedelmans en D de Wilde. Overleden- Hermanus Niezen, 82 j. wed. van A van Ekelen Johannes Lugt- hart. 71 J wed. van G. Rollman. dien een open zwembad was. Een systeem van centrale verwarming zorgde, dat het water in het badhuis op de juiste temperatuur bleef. Heerlen, zo Ls gebleken, heeft zijn ontstaan te danken gehad aan het feit, dat het lag op het kruispunt van twee belangrijke wegen. Drs Bogaers stond ook geruime tijd stil bij de vondst van muurschilde ringen in een 'Romeinse tempel in Eist. Alleen al de reconstructie van deze muurschilderingen aan de hand van slechts een gering aantal over blijfselen. dwingt een grote bewon dering af voor hetgeen door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek wordt gedaan Gerard van Wijland gaat in A.G. huis exposeren In de serie tentoonstellingen wel ke door de Sectie Beeldende Kunst der Amorsfoortse Gemeenschap, in het A.G.-huis aan de Paulus Buys- laan, dit seizoen worden georgani seerd. wordt van 29 November t.m. 14 December a s een expositie ge houden van de. bekende Hilversumse schilder Gerard van Wijland. Onze oud-stadgenoot Van Wijland, is van vele schildersverenigingen lid, o.a. van „Arti et Amicitae" te Am sterdam en heeft vooral bekend heid gekregen door zijn schilderij van de Kroningsplechtigheid van H.M. Koningin Juliana. De opening der tentoonstelling vindt plaats op Zaterdag 29 Novem ber a s. te 15.00 uur in het A.G.- huis, door de Hoogwelgeboren heer jhr dr J. S. Witsen Elias uit Blari- cum. Wij nodigen U vriendelijk uit hierbij aanwezig te willen zijn. De expositie is t m. 14 December as. dagelijks geopend van 1000 12.00 en 14.0017 00 uur. 's Zondags van 14.0017.00 uur. (Advertentie l.M.) Beproefde hulp bu verkoudheid voor Va der. Moeder en kind SCHAKEN Amersfoort 2 boekt flink verlies Voor de derde klasse B van de Stichts-Gooise schaakcompetitie speelde het tweede tiental van S.G. Amersfoort gisteravond in Zuilen tegen Oud-Zuilen 2 en verloor met 7—3. Onze stadgenoten stonden aan de meeste borden lange tijd in gun stige posities. I. Houbaer en G. Bak- kenes aan bord 2 en 3 slaagden er in het stelhngsvoordeel tot winst uit te buiten. Evenzo deed aan bord 5 de heer A M. Prins. Andere spe lers waren blijkbaar te zeer door de koude bevangen in het gymnastiek- zaaltje, waar de Zuilense schakers hun schaakavonden plegen door te brengen Er werd dan ook met dik ke winterjassen aan gespeeld. Het werd tenslotte na enige arbitrage- partijen 73 voor de thuisclub. Verdiend succes voor „Ons.Genoegen" 2 De eerste in de nieuwe serie ne- derlaagwedstrtjden werd een écla tant succes voor de tweede tiental- Iers van „Ons Genoegen". Het Leus- dense „De Toekomst" werd liefst met 7—3 verslagen. Voor de bezoe kers een teleurstellend resultaat. De uitslagen zijn: H. te Velde— T. v. Raay 10; J. v. d. SneeC. v. Buren B. Burger—G. v. Buren 'fc—G. v. Barnevcld—J. Schram 01; G. SchrijverG. v. Leeuwen 1—0; G. v. Beek—R. Zand bergen 01; J. KuipersA. Roos 1—0; W. VersteegG. v. d. Valle 10; Th. A. v. StratenJ. Termaa- ten 10; H. NoormanW. Veenen- daal 1—0. Totaal 73. De ontmoetingen tegen Amers foort 3 en Barneveld 1 zijn voor lopig uitgesteld, terwijl op 3 Decem ber tegen bekerhouder Amersfoort 4 wordt gespeeld. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Weer (toez.) G. Dolman, logerpredikant te Blaricum Benoemd tot vicaris te Oncrgum. M G Kamstra. vicaris te Utrecht Evang. Luth. Kerk Beroepen te Alkmaar J J. F. Herr mann te Bodegraven. 2060. Rob is buiten zich zelf van woede. „Jij schurk", toept hij uit, „zet dat toestel weer aan! Ik wil weten, wai er met mijn broer en met Frank is gebeurd! „Kalm aan, kapitein", zegt Yoto spottend, windt u zich niet zo op..." Wanneer Rob de kleine Japanner te Lijt wil gaan, drukt Yoto op een alarmknop en even later komt Lupardi bin nen hollen, op de voet gevolgd door een der schotelmannen, Ti. De professor gooit iets in de richting van Rob. Een lichte plof en Rob zak' bewusteloos achterover. „Ja, ja," zegt de ge-1 maal niet beheersen, die domme Hollander," i hem een flinke opstopper gegeven. En de scho leerde. „ik had wel gedacht, dat we weer last 1 Yoto doet vergeefs pogingen het bloed, dat uit telman kijkt met een raadselachtige glimlach toe. met hem zouden krijgen. Hij kan zich nu een -1 zijn neus stroomt, te stelpen, want Rob heeft I Wy vragen Uw bijzondere aandacht voor onze op pag. 4 met attractieve prijzen DOE MEE EN.... VEEL SUCCES Botsing tussen slee en auto Leendert R. en Henk R. respectie velijk 18 en 13 jaar oud, suisden gisteravond op een slee van de Hugo de Grootlaan. Leendert, die de macht over de slee verloor vloog tegen een auto op. H(j bekwam schaafwonden aan zijn hoofd. Henk bleef bewusteloos liggen. Beide cou reurs werden door de GG en GD naar huis gebracht. Automarkt Op de automarkt alhier werden gisteren 55 auto's aangevoerd. Sartre schreef geen ethiek Voor de Volksuniversiteit gaf prof. dr G. C. van Niftrik een cur- sus over het existentialisme. Spre ker kenschetste het als een richting die voor vele vak-philosophen geen philosophic is en zich tengevolge van het religieuze pathos, dat er aan eigen is, misschien weer in religie en literatuur zal verliezen Het existentialisme begint bij Kier kegaard en spreker toont de oor zaken aan, waardoor het jongere geslacht er plotseling zoveel be lang in stelt De voornaamste is. dat het de mens in zijn geheel in de beschouwing betrekt. Het heeft de dualistische beschouwing ziel plus lichaam radicaal verlaten. Het op de voorgrond plaatsen dei- ziel, dat te -beginnen met Descar tes via Fichte in Hegel zijn hoog tepunt bereikte, heeft voor de exis tentialist afgedaan. De mens is niet langer ook de triomfale heerser; hij is een bang kind op een don kere zolder geworden en philoso- pheert vanuit gevoelens van angst, walging en gebrokenheid. Orwell en Huxley houden ons de vraag voor: kunnen wij het geweld dei- techniek integreren in een nieuwe ethos? Er is een ethisch vacuum ontstaan. Het cosnusch levensbesef is verdwenen, de leer der voorzie nigheid is verbleekt. Toch voert het existentialisme zijn principiële strijd met het materialisme, dat de mens beschouwt als een neven verschijnsel van de stof. Al is het existentialisme a-cosmisch en al staat het veraf van de voorzienig heids-idee, de eindstrijd zal gaan tussen materialisme en existentia lisme. Het existentialisme kent de angst: hij die geen angst kent, kan het niet begrijpen. Het bespiegelt niet over „opgaven" en „mogelijkhe den". het tracht alleen te vinden, wat de mens eigenlijk is Spr gaat na, wat existeren is. Het is een transcenderen „naar buiten". De mens is mens. in zover hij zich pro-jectecrt; maar dan als totaliteit, niet met de ziel alleen. De kleinheid van dc mens In de tweede les behandelt spr. de kleinheid van de mens, zijn grootheid en het ethische pro bleem. Hij toont, hoe Antoine Ro- cantin in Sartre's „La Nausée" bij het beschouwen van een boomwor tel in een park komt tot het angst aanjagende besef van een redeloos en zelfgenoegzaam ziin, het „en- soi", waartegenover de mens het „pour-soi" stelt. In „l'Etre et le Néant" wordt deze ontologie volle dig ontwikkeld Het treden uit de zelfgenoegzaamheid van het „Etre" in het „Néant" maakt de mens klein, maar de vrijheid is tevens zijn grootheid. „l'Homme est l'ave- nir ae l'homme". Maar hier stuit de mens op grenzen Een ethiek heeft Sartre niet ge schreven. Men moet haar opbou wen uit zijn vele werken, die frag mentarisch de vraag beantwoorden; hoe leeft de mens? De mens is facticiteit, in zoverre hij „vastgena geld" is. cn hij is transcendentie van die facticiteit, in zover hij tel kens uit die gefixeerdheid uit treedt. Hoe gruwelijk facticiteit zonder transcendcntie-mogelijkheid zou zijn, zien wij in het toneelstuk „Huis clos". Wij doen nooit een daad, waarin ons ik voor de volle honderd procent leeft. Zo'n daad is een en-soi geworden, maar wij kun nen steeds een andere weg gaan. Welke is nu de moraal, die ons daarbij leidt? Sartrc zegt: er zijn geen absoluut „hogere waarden"; ons handelen is als een patrijzen jacht; wij schieten in de vlucht en raken in het wilde weg, zo absurd als de dokter in Camus' „La Peste". die besloot in de geteisterde stad te blijven; zo onzeker als Lizzy in „La Putain respectueuse", die meen de vrij te zijn en het niet was. De mens schept zelf zijn waarden, zo als Orestes in „Les Mouches". die Jupiter minachtte. In Sartre's „Che- min de la Liberté" vindt men zijn ethiek het volledigst; het toneel stuk „Les Mains Sales" vult het ontbrekende aan. In de derde les behandelde spr. het lichamelijke, het tijd en doods probleem en het godsprobleem. Het spiritualisme in de filosophie heeft voor de existentialist afgedaan. Sar tre is door Rome op de index ge plaatst. maar het existentialisme is niet onverenigbaar met het Chris tendom. Gabriel Marcel is katholiek en prof. Petei's van de Universiteit van Nijmegen tracht het existentia lisme in het thomisme in incorpo reren Prof. Milan van de Univer siteit van Leuven noemt de licha melijkheid het belangrijkste uit Sar tre's oeuvre. „Notre corps est un instrument que nous n'employons pas, mais que nous sommes". Over de dood lopen de denkbeelden der existentialisten sterk uiteen. Het godsprobleem wordt gesteld in het toneelstuk: „Le Diable et le bon Dieu", dat door spr. werd geanaly seerd. Hij zegt, dat Sartre zo vaak strijdt met het Christelijk godsbe grip. dat men gaat twijfelen aan zijn atheïsme. Ten slotte toont spr. aan, dat Sartrc God ziet als een cosmische grootheid. Men kan ech ter over Hem niet qualitatief spre ken. Dit is de grote en principiële fout in Sartre's existentialisme. In de Markthal „leeft" het van daag geweldig. Een zeer ongewone bevolking is er ondergebracht, be staande uit konijnen, kippen en zelfs zwemmen er visjes in aquaria. De dieren zijn er vol van en praten over niets anders don over de keu ring, die vandaag plaats heeft. Het is heden voor de eigenaren een dag van spanning; zij mogen niet aan wezig zijn in dc Markthal. De keur meesters moeten n.l. hun werk on gestoord kunnen doen. Een hele dag zijn zij daarmede kwijt. Om zes uur vanavond zullen de resultaten zo ongeveer wel bekend zijn. Op bo venstaande foto bekijkt Dr. E. J Voute, de dierenarts, die tijdens de tentoonstelling met de verzorging van de dieren is belast samen met de tentoonstellingssecretaris, de heer C. v. Oers, een van de „candidaten". De langoor voelt zich wel op zijn ge mak, want hij weet, dat hij voor lopig niet voor kerstbout bestemd zal zijn, want zijn baas wil natuur lijk met hem geuren als hij een prijs gewonnen heeft. De tentoon stelling van dc Amersfoortse Klein- veefokkers Vereniging wordt mor genavond door burgemeester Molen dijk geopend. (D.v.A.-Archifoto). HOEVELAKEN Schutters driekamp om twee wisselbekers Donderdag-, Vrijdag- en Zater dagavond zullen een drietal schiet verenigingen t.w. Frans Tromp. Hoevelaken, Prins Hendrik en de Politie Schietvereniging, elkaar in een driekamp ontmoeten in de schietzaal van het Verenigingsge bouw te Hoevelaken. Vijftallen in korps A B C en D zullen elkander bekampen om twee wisselbekers, een wisselkrans en een plaquette geschonken door de schietvereni ging Rotherham (Eng.). Naar verluidt zal burgemeester S M. Snouck Hurgronjé het eerste schot lossen; voor de Politie Schiet vereniging zal de hoofdcommissaris aanwezig zijn. In de Christelijke school te Stou- tenburg zal Vrijdagavond 7 45 voor gaan ds. J. A. Wipsenade, van Maartensdijk. Een in de Ned. Herv. Kerk te Hoevelaken gehouden collecte voor de Christelijke Kleuterschool braent op f 100.64. Hamerstukken De volgende punten van de agenda der raadszitting Dinsdagavond gingen zonder meer of na ampele besprekingen onder de hamer door: Voorstel tot het verlenen van een crediet voor het aanleggen van het tweede gedeelte van het moerriool langs het Valleikanaal: voorstel tot het verlenen van een crediet voor het voorbereiden van plannen voor de bouw van een wa terreservoir; afwijzend advies naar aanleiding van het door J. Douma ingediende bezwaarschrift tegen het besluit van burecmeester en wethouders tot het weigeren van een vergunning voor het bouwen en plaatsen van een plaatijzeren garage achter het per ceel 't Stort-Zuid 1; voorstel om toe te treden tot de vereniging van gasbedrijven: voorstel om toe te treden tot de vereniging van waterleidingsbedrij ven; voorstel tot het verlenen van een aanvullend crediet voor het verrich ten van werkzaamheden in verband met de ruiling van gronden, gelegen aan en nabij de Molenbuurt en het Monnikenpad, met J. M. Engel; voorstel om enige in het Kruis- kampkwartier gelegen terreinen aan te wijzen voor onteigening; voorstel tot aankoop van een per ceel weiland, gelegen aan de Hoge- weg. van de Nederduits Hervormde gemeente; voorstel tot aankoop van (le per celen Kleine Nachtegaalstraat 2 en 6 van de erven I. Engelsman; voorstel tot verkoop van een strook grond, gelegen nabij de Hoog- landseweg, aan G. van Nus; voorstel tot goedkeuring van de verlies- en winstrekening over het jaar 1951 en de balans per 1 Januari 1952 van de „Amersfoortse sport stichting"; voorstel inzake het verlenen van machtiging tot a. het aangaan van kasgeldleningen in het jaar 1953; b. het uitlenen van tijdelijk overtol lige middelen in het jaar 1953; voorstel tot vaststelling van a. een nieuwe verordening op de heffing van reinigmgs- en ont smettingsrechten; b. een verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van besmetteijke ziektengelden; gunstig advies naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der R.K. jongensschool voor u.l.o. om inge volge artikel 72 der lager-onderwijs- wet 1920 medewerking te verenen voor de aanschaffing van overgordij nen en verduisteringsbenqdigdheden ten behoeve van genoemde school: voorstellen tot wijziging van de gemeente-begroting voor het dienst jaar 1952; voorstel tot overplaatsing van J. Nfjmeijer, hoofd van de Willem de Zwiieerschool. naar de in het Soes- terkwartier te bouwen vierde open bare school voor g.l.o voorstel tot he verlenen ,van aan vullende credieten voor het aan schaffen van materialen ten behoeve van aansluitingen gasfabriek. SOEST De Grunnegers bijeen in Eemland De Grunneger Veraining in Eem land „Martini" hield Woensdag avond in zaal Eemland haar jaar lijkse feestavond, die goed bezocht was. De voorzitter, de heer D. van Sloten sprak het openingswoord en riep de aanwezigen toe, dat zij allen moesten zorgen, dat de veraining zich nog meer uitbreidde, door alle alhier wonende Grunnegers op te wekken lid van „Martini" te wor den. Met eigen krachten werd daarna het luchtige toneelstuk „De Laid- jeszanger" bestaande uit drie be drijven voor het voetlicht gebracht, dat geweldig veel bijval van de aanwezigen oogstte Een welver diend applaus weerklonk na ieder bedrijf, terwijl de voorzitter het ge zelschap na afloop dank bracht voor het gebodene. Daarna bleef men nog in een „ge zellig samenzijn" tot twee uur. De Grunnegers hebben goed feest ge vierd. Burgerlijke stand Geboren: Cornelis M., z. v. J. P. Pol let en H. van Haut. Aleljda S. M., d. v. G. H. Kok en M. G. Geurts. Paulus H. M.. z. v. B van Wegen cn B. H. v. d. Hengel. Arthur J., z v. A. M. Bleeker cn J. Samuels. Marianne G., d. v. H. J. Meijering en H. L. Verpoorten. Metje P., d v. H van Brummelen en C. J. van Vulpen. Rudolph P.. z. v B. Cleve- ringa en A. Broere. Christina A., d. v. L. C. Kok en M. J. v. d. Hengel. Ernst, z. v. A. Wceda en J. D. de Lijster. Ger- brand, z. v. M. Landman en J. P. C. Kroes. Johanna M., d. v H W. Sukel en Th. A. Heeremans. Franclsca, d. v. F. Wiss cn J. Walet. Christina C. O., d. v. W. H Vink en O. A. Nllsson. Johannes, z. v. E. H. Koning en Chr. A. Winters. Ondertrouwd- Hendrik M. Elbersen en Maria A. Sukkel. Gehuwd: Dirk J. van Sloten en Wil- helmina J. Olthof. Boudewijn A. v. d. Kroef en Anna M. P. Brouwer. Antho- nle Suik en Rina W. A. A. Huver. Overleden: Wilhelm A. van Asch. 38 Jaar. geh. met J. G. Stalenhoef. IJs brand de Groot, 93 wednr. van M. J. M. Haarmans. Barend Karelse. 75 j.. wednr van E de Kamper Anne F. Ver hoeve. 87 j., geh. met J. S. Peelen. Jo- han B. W Ringenbcrg, 69 jaar, geh. met J. A. Dutscher. Begroting 1953 Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest, brengen ter open bare kennis dat de ontwerp-begro- tingen voor het dienstjaar 1953: a. der plaatselijke inkomsten en uitgaven; b. voor het gemeentelijk grondbe drijf; c. voor het gemeentelijk wegen fonds; d. voor het gemeentelijk gasbe drijf; e. voor het bedrijf gemeentewer ken en f. voor het woningbedrijf. Vanaf heden voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn. VRIJDAG 28 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.13 Gram muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8 15 Gram muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9 35 Waterstanden. 9.40 Gram.- moeder, ondanks al haar hoorde tot het gilde der waar niemand er last van successen altijd even een- nict-rokers en bedankte kan ondervinden. Klop I even aan t Stadsven- ster. Tel. 4291: tedere morgen van tien tot Extra uitzending V» twaalf uur. Bravo Fenny voudig is gebleven. Zij minzaam. „Wel, wel," zei wordt er niet door ver- de bezoeker, „dat is sterk, blind, denkt ook nooit „ik want zelf rook ik namelijk De oplossingen van de weet het nu wel" of „ik ook niet. Ik heb alleen St. Nicolaas-Luisterwed- rekent erop dat heel Ne- oen er al nee, ze tracht maar paffertjes bij me om strijd ..Voor het Kind" derland mee zal doen. altijd maar dieper door te af en toe eens te kunnen stromen bij duizenden bin- De door de „Goed Hel dringen tn de geheimen uitdelen. Tsjonge, tsjonge, nen. Bijgestaan door vele ligman" uitgeloofde prij- uan Lais sa s edele spel op drie mannen bij elkaar, die Zwarte Pieten helpt St. zen zijn inderdaad prach- hetgeruite bord met de 64 niet roken. Zoiets kom je Nicolaas persoonlijk mee tig. scooter, ijskast, ameu- vetden. Bovendien mogen ook niet elke dag tegen." bij het sorteren. blement, radiogramofoon, we haar gerust tot de ama- Dat vonden we zelf eigen- Hedenavond van tien electr. naaimachine was- teurs rekenen, want zij lyk ook frappant eji heren voor zeven tot tien over machine, reis naar Zwit- kent als ieder ander de rokers zullen helemaal zeven wordt de wed- seriand. fiets, fototoestel, zorgen om het dagelijks zeggen „Hoe bestaat het." strijd over Hilversum II enz.! bestaan en denk niet. dat Maar heus, rokend lezers- herhaald en de Sint stuur- De Sint popelt van ver- zij „binnen ts, omdat ze deel. wij voelen er ons uit- de nu al een telegram langen om op 5 December ]a:?nJan° j k9rnPloene stekend bij, maar toch. u naar Madrid om assisten- de namen van de gelukki- V(7} Nederland is en nu kunt het geloven of niet, tie. St. Nicolaas is op het ge winnaars via de radio ze lts de derde plaats op de wij zijn er nog steeds niet ergste voorbereid, want hij bekend te maken! wereldranglijst voor dames in geslaagd „Geld over te inneemt. Natuurlijk, zij ziet houden". Typisch, waar 'm wat van de wereld, maar dat nou in zit. We willen vertegenwoordigt daarbij, mactr zeggen, dat is beslist Heemskerk voor liet voet- ?vcZal waaZ /V k°mt' ?.ns «een motief om er mee op hcht halen. Geen wonder Land ?p uitstekende wijze te houden. We willen trou- want deze kloeke Amers- ,°j sPir/lv,tc,t' dle wens helemaal geen anti- f-j ET is niet de eerste 1 maal, dat we Fenny foortse zakenvrouw heeft altijd betracht, i rook reclame maken. Dat meermalen aanleiding WV hopen, dat Fenny hij roke. die roken wil, foe gegeven. Nu heeft ze n°0 jarenlang op deze wij- want goede rokers zijn weer iets gepresteerd, waar ze kaar schaakpad zal blij- geen onruststokers, door haar naam door de ven volgen. Zij kan zich YVpnWpn gehele wereldpers gaat. In daarbij voorlopig koesteren het te Moskou gehouden in- in de gelukkige weten- Het is tijd om een paar ternatinnale schaaktournooi schap, dat, als de voorte- wenken te geven. Voor de voor dames wist zij beslag kenen niet bedriegen, haar meesten uwer is dat over- te leggen op een wel bij- dochter, de kleine Fenny, bodig, voor anderen blijk zonder eervolle tweede ecn waardig opvolgster zal - plaats. Dat zij deze plaats die wil wel! moest delen met haar Russische rivale Olga Roken Ignatyeva doet niets aan dit succes af en evenmin Vanmorgen kwam iemand narigheid voor anderen aan het fait, dat„onze" de redactie op, die ons een mee voorkomen en boven- Fenny als Amersfoortcr, of andere primeur kwam dien zichzelf allerlei last dus stadgenoot menen wij vertellen, u hoort daar la- besparen. Denk vooral ook wel te mogen spreken van ter neg wel over. Maar de aan de dieren, niet alleen „onze" momenteel tot ons goedgezinde relatie aan vogels, maar ook bil de drie beste schaakstcrs kwam behalve met nieuws voorbeeld aan honden. van de wereld behoort. Wij ook met een groot pak si- Hoeveel zouden er des hebben bovendien het garetten aandraven. „Rookt nachts in die kou en die voorrecht Fenny persoon- u", klonk het vriendelijk, sneeuw nog buiten moeten lijk te kennen en daarom „Nee, dank u" deden wij blijven? Laat uw kinde- sprcekt t voor ons eigen- even vriendelijk terug, ren naar hartelust spelen lijk nog meer. Want we „O", en toen tot collega: op glijbanen, maar waak weten, dat deze sympathie- „Maar u steekt zeker wel er voor. dat zij die glijba- ke huis-, zakenvrouw en op." Maar ook collega be- nen maken op plaatsen, 'T O baar toch nog niet. In de eerste plaats doet men er goed aan, dat de stoepen sneeuwvrij worden gehou den. Men kan er een hoop muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en piano. 11.30 Gram.muziek. 12.30 Land en tulnbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 15.15 Voordracht. 15.35 Gram.muziek. 16.00 „Het Venus- schoentje als kamerplant", causerie. 16.15 Klassieke muziek. 16.45 Gram.muz. 17.00 Vocaal ensemble. 17.30 Militaire causerie 17.40 Gram.muz. 17.45 Fries programma. 18 00 Gram muziek. 18.45 Huismuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en toe lichting". 19.30 Gram.muziek. 19.45 Li teraire wedstrijd. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bijeenkomst van Mannenbonden. 21.30 Radio Phllharmonisch orkest m.m.v. 60- list22.25 Kunstrubriek. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.15 Internationaal Evangeli satieprogramma. 23.3024.00 Metropole orkest en soliste HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7 15 Ochtendgymnastiek 7.33 Gram.muz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gra- mofoonmuziek. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram.muziek. 9.40 Voor de kleuters. VpRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram.muz. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. 11.25 Radlofeullleton. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. AVRO: 12 00 Or gelspel. 12 30 Land- en tuinbouwmede- dellngcn. 12 33 Sport en prognose. 12.48 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram.muziek. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Voor de hulsvrouw. 14.20 Fluit sopraan en plano. 14.50 Boek bespreking. 15.10 Viool cn gitaar. 15.30 Lichte muziek. VARA: 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de Jeugd 17.00 Gram.muziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18 15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Gemengd koor. 19.15 Gra- mofoonmuz. VPRO: 19 30 „Moreel Be raad". causerie. 19.45 „De Vrije Ge meente te Amsterdam 75 Jaar". 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbe spreking. 20 15 Kamerkoor. 20.30 Bene lux. 20 40 „Leven op de Aarde", cause rie. VARA: 21.00 Metropole Orkest en solisten. 21.35 „Het leven betrapt" 21.55 Gram.muziek. 22.05 Buitenlands over zicht. 22.20 Lichte muziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding VARA: 23.00 Nieuws 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30—24.00 Gram. muziek BELGIë. 324 m. 11.45 Gram.muz. 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 14.00 Schoolradio. 15,30 Gram.muziek 16.00 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram muz. 17.15 Muziek- kroniek. 18.15 Causerie 18.25 Gram.muz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram.muziek. 20.30 Omroeporkest en solisten. 21.30 Kunstoverzicht. 21.45 Gram.muziek. 22.00 Nieuws. 22.10 Cau serie. 22.15 Internationale Radio-Univer- siteit 22.45 Gram.muz. 22.5523.00 Nieuws. Vrtfdag 28 November 1952 VARA 20.15—21.45 1. Actualiteit. 2. Dokter's televisie. 3. „Denemarken", filmdocumentaire. 4. Weeroverzicht. Pauze 5. „Triangel", cabaret.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2