Kamer vraagt: Betracht spoed bij effectenrechtsherstel India's Korea-plan krijgt voorrang GELEZEN - j en gewogen Joods oorlogsslachtoffer stelde zich schadeloos Getergde Surinamer stak kwelduivel met mes Amerikaanse opdrachten in ons land te klein GRIEPWEER! Bitte sehr [Vi oorts Aandrang tot verkoop gronden in de Wieringermeer In geldnood nam hij voorwerpen weg uit villa van Ki'upp Tepka Geen zekerheid i.z. uitlevering van Adonis Unesco aanvaardt ontslag Bodet Wisjinsky: Peking zal het voorstel afwijzen Aankoopprogramma op lange termijn is noodzakelijk Donderdag 27 November 1952 1 (VaD onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Toen minister Van de Kieft Woensdagmiddag: achter de regeringstafel had plaats genomen om de begroting van Financiën te ver dedigen, werd hij direct scherp aangevallen door de liberale heer Rit meester over het beleid in zake het effectenrechtsherstel. Erg verstan dig vond de heer H o f s t r a (PvdA) deze aanval niet, omdat reeds was aangekondigd, dat de regering binnenkort mededelingen zal doen aan de daarvoor ingestelde Kamercommissie over een oplossing, waarover thans nog met de belanghebbende partijen overleg wordt gepleegd. van de Belasting-Academie kantte de heer v. d. Heuvel (ARi zich tegen het verplichte corpslidmaatschap van de studenten hij meende, dat de socialistische minister hier inderdaad „de weg naar de vrijheid" moest be wandelen en liet de heer Hofstra blijken, dat in zijn fractie nog steeds enkele leden blijven aandringen op het toelaten van vrouwelijke candi dates Doch meer dan dit, trok een grap je van de AR-heer v d. Heuvel over het personeelsblad van het de partement op de Kneuterdijk, ge naamd „Wij van Financiën" de aan dacht Hij betoogde n.l. dat het aan tal mededelingen, dat werkelijk voor het personeel van belang was, de uit gave van dit 20.000 per jaar kosten de maandblad niet rechtvaardigde. Hij amuseerde de Kamer met het be spreken van enkele artikelen uit één bepaald nummer. Een mooi stukje Over het plan. dat indertijd door minister Lieftinck is opgesteld, was de heer Janssen (KVP) al kon hij er dan geen mededelingen over doen aangezien het destijds aan de Kamercommissie vertrouwelijk is voorgelegd zeer te spreken. Hij noemde het constructief, ingenieus en verklaarde dat het niet door het „rekken of trekken van één of meer der belanghebbende groepen" in ge vaar zou mogen worden gebracht Intussen betreurde hij het ook. dat sedert het laatste overleg met de Ka mercommissie in de afgelopen zomer geen spectaculaire vooruitgang was gemaakt. Evenals de heren v. d. Heuvel (AR). Hofstra (PvdA» en v. d. Wetering (CHU) drong hij aan op spoed. Belangwekkend verliep de discus sie over de vraag of de ingepolderde gronden in de Wieringermeer staats eigendom moesten blijven dan wel aan particulieren verkocht moesten worden. De tweede KVP-woordvoer- der Engelbertink was van oor deel. dat zij geleidelijk verkocht dienden te wox-den. Dat vond de heer Hofstra (PvdA) te dogmatisch ge- redeneex-d; aanvankelijk was hij van oordeel, dat het beter was de inpol deringen ook bij de Staat te honden, al was het alleen maar in verband met het vraagstuk van de kleine boe ren. Evenzo verdedigde hij de staats- landbouwbedrijven tegenover de be denkingen van de heer v. d. Heu vel (AR); hij meende, dat zij een goede gelegenheid boden aan land- avbeiders-zonder-geld om als be drijfsleiders op te treden. Hij had geen bedenkingen tegen het verlan gen van de KVP-er naar een rege- ringsnota over de definitieve uitgif te van de Wieringermeei'gronden, waarin dan tevens over de mogelijk heid van verkoop zou worden gehan deld. Er wei'd ook nog gediscussieerd over enige internationale kanten van het financiële regeringsbeleid. De heer Hofs-tra (PvdA) sprak over de mogelijke financiële gevolgen van do Europese Kolen- en Staal en De fensie-Gemeenschap; hij keerde zich voorts tegen fiscale vrijstellingen voor het personeel van internationale organisaties, waarvan hern een on billijke ongelijkheid in behandeling tegenstond. De heer Janssen (KVP» kantte zich tegen benadeling van onze exportpositie door fiscale heffingen en deze kon in het geheel met begrijpen waarom minister v. d. Kieft zich tegen verlenging van de wet tot hex-kapitalisatie had ver klaard. Bovendien werden ijverig stok paardjes uit voi'ige jaren bei-eden. Men kent de felheid waarmee de he ren Ritmeester (WD) en v. d. Heuvel (AR) steeds tegen de Nationale Spaai-raad oprennen. Wel nu. het was weer als vanouds en op nieuw hield de heer Hofstra deze instelling het hand boven het hoofd, wijzend op de belangrijke toeneming van het jeugdsparen. Ten aanzien JY/jAGGY ROUFF, de beroemde Parij- se ..chreatrice" niet „couturière" dat is „een persoon van de vrouwelijke kunne, die zich alleen met het naaien van kleren bezig houdt: dus gewoon naaister" zegt zij heeft een boek ge- „Het hect »la Phllosophie de 1 Elegance een utel juister dan die van de vertaling van de hand van me vrouw SzékelyLulofs: „Het Geheim van de Elegante Vrouw" (uitg. Querido Amsterdam). Dat geheim ontsluiert Madame Rouff niet gelukkig maar. zouden we bijna zeggen want die on definieerbare geheimzinnigheid is de halve aantrekkingskracht van de elegante vrouw. Wat zij wel doet is op Frans-lichtvoetige wijze wat philosofercn over de elegantie en alles wat daar direct of indirect mee te ma ken heeft: opvoeding, goede smaak, het dragen van kleren, schoeisel, juwelen, het gebruik van parfums, enz. En tus sen tal van grappige en soms zelfs grap. pig-dlepzinnige opmerkingen in „De hoeden zijn goed. maar de vrouwen kie zen altijd de verkeerde", plaatst zij dan haar goede raadgevingen aan de vrou wen. die nog moeten leren, hoe zich te kleden en. net zo belangrijk, hoe zich te bewegen. Een voorbeeld: een smaak volle japon kunt u herkennen aan het feit. dat zij geen enkele toegevoegde versiering van node heeft Het door Bantzinger. minder fijn dan wij van hem gewend zijn. geïllustreerde werkje is niet goedkoop: 12.50. Maar wie kan zeggen dat dat te duur is. wanneer het werkelijk de Nederlandse vrouw wat Franse élégance bijbrengt? JOURNAAL Ten tweeden male is verschenen het „Bock van het jaar", ondertitel .een döcument van levende geschiedenis. Het is a.h.w net jaarlijks verschijnende supplement op de Winkler Prins ency- clopaedie Daarenboven is het echter een almanak vol waardevolle gegevens over de Beneluxlanden. (Prijs 9.50) Los in de boekhandel is het niet ver krijgbaar, wie hierover meer wil we ten zal echter aldaar wel zijn licht kun nen opsteken Uitgave- Elsevier, Am sterdam). De medicus A. J. M. Lamcrs had een uitstekend idee toen hij zich zette tot de samenstelling van een „Gezond heidsboekje" voor emigranten" Het be knopte boekje is bevattelijk geschre ven Het wil zijn lezers niet aanzetten tot grasduinen op een gebied, dat des dokters Is maar geeft juist die goede raad die vaak een gang naar een dokter overbodig maakt Het is een zeer goede gedachte geweest In het boek op te nemen een lijst van de Engelse. Franse en Spaanse benamingen voor ziekten lichaamsdelen huismiddeltjes ctc Uit gave „Kosmos". Amsterdam-Antwer pen. Prijs 1 4.50. In „Milllonalr met Verlof" behandel' Louis van Orden een bekend thema op weer eens een andere manier De mil- lionair is een groot ondernemer en het verlof over de periode, waarin hi.1 van zijn leiderschap afziet en onder pseudoniem ;n zi)n eigen bedrijf een bescheiden functie bekleedt Onderhou dende lectuur, die werd uitgegeven door J van Tuyl. Antwcrpen-ZaUhom- roel. (Prijs I 7 50). Voor meisjes op rijoere leeftijd schreef Annle FerwerdaVan den Rcrc ...Jij meisje een boek van protestants '~hnstel»ikc- huize De uilgever J. H '<ok te Kampen gaf hiervan onlangs - - -- on vierde druk uit. (Prijs 1.05). niet op dezelfde wijze op gereageerd vond hij vooral dat, waarin verhaald werd van een duif, die het ministerie van Financiën op een namiddag om kwart voor vijf (dit tijdstip was vol gens hem alleen vermeld om de su perieuren te doen blijken, dat men toen nog op kantoor was) kwam bin nenvliegen en daar op een oud dos sier (commentaar v. d Heuvel; zeker van de effectenregistratie) een ei en nog iets meer had achtergelaten, hetgeen niet van overgrote waarde ring voor de departementale arbeid zou hebben getuigd. Enfin, mijnheer v d. Heuvel vertelde het werkelijk heel smeuiig en had veel succes In tussen, het was niet de bedoeling van de heer v. d. Heuvel geweest om al leen maar grappig te zijn. Als de mi nister niet zou beloven het blad op te doeken, wilde hij n.l. een amende ment indienen om de daarvoor be stemde begrotingspost met 1 te ver minderen en aldus een principiële afkeuring uit te spreken. De heer Hofstra voelde er niet veel voor. Er zou, naar zijn mening, eerst eens ge poogd kunnen worden de inhoud van dit blad te verbeteren. Tal van grote bedrijven hebben immers een perso neelsorgaan en hij vond er niets te gen, dat een departement iets goeds van het bedrijfsleven overnam. Dat de Kamer het overigens niet zo kwaad met het personeel van het departement voor had, moge wel blij ken uit het feit, dat van verschillen de kanten het plan om te zijner tijd het verouderde departementsgebouw te vervangen door een nieuw, harte lijk werd toegejuicht. De heer Hof stra, die zelf vroeger op de Kneuter dijk heeft gewerkt, bekende spon taan: „Je schaamde je soms voor de bezoekers (Advertentie 1. M.) Je meesc gekochte bonbon f 40 en 50 ct per ons. DEN HAAG. Woensdag, precies twaalf jaar nadat hü door de Duitsers wegens zijn Joodse afkomst als onderwijzer werd ontslagen, stond voor dc krijgsraad te velde „West" de 40-jarige L. van der V. uit Amsterdam terecht wegens diefstal uit de villa van Krupp te Essen. Van der V.. met zijn vrouw de enige overlevenden van een door de Duitsers uitgemoorde familie, deed in Juli 1945 dienst als sergeant-tolk bij de North German Coal Controll. Zijn onderdeel was gelegerd in de luxueuze villa „Hügel" van Krupp nabij Essen. Van der V.. die geheel berooid uit zijn onderduik tijd was gekomen ook het aanzienlijke vermogen van zijn schoonvader was door de bezetters meegeroofd verkocht in geldnood enige stukken van Krupp ter waarde van 3000 a 4000 gulden. (Advertentie LM.) MIJN HA &TTT De echte Chlorophyll-landpasla bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 9) - 70 ct bil Aporheker» co Drogmeo. DEN HAAG. In verband met de arrestatie van de Amerikaan Ado nis heeft de Nederlandse regering aan de Amerikaanse ambassadeur duidelijk gemaakt, dat de door de Amerikaanse regering opgegeven re denen voor uitlevering niet geheel in overeenstemming zijn met de be staande tractaten. Een duidelijker omschrijving van het ten laste ge legde misdrijf is noodzakelijk, wil een verzoek tot uitlevering kans maken. De Amerikaanse ambassade heeft aan Washington omgaand om nadere gegevens verzocht. Dit verzoek is Maandag jl. verzonden, doch een ant woord daarop is nog niet binnenge komen. Intussen heeft de Ameri kaanse consulaire vertegenwoordiger Snider een bezoek aan "Adonis kun nen brengen. Daarbij heeft Adonis te kennen gegeven, een publieke ver klaring te willen afleggen. De Ame rikaanse consul heeft van de Am- serdamse politie toestemming ver kregen voor een bezoek van Adonis' advocaat, mr Roggeveen, aan zijn cliënt. PARIJS. De algemene vergade ring van de organisatie der V.N. voor onderwijs, wetenschap cn cul tuur (Unesco) heeft het ontslag van de directeur-generaal, Torres Bodet, aanvaard met 39 tegen nul stemmen bjj acht onthoudingen. De algemene commissie heeft te vergeefs getracht Bodet er toe te krijgen zijn functie te blijven waar nemen, todat er een opvolger is be noemd. Nadat de conferentie het ontslag had aanvaard, stonden de afgevaar digden op en juichten de aftredende directeur-generaal luide toe In een sfeer van grote emotie brachten vijf sprekers hulde aan Torres Bodet, die een kort afscheidswoord sprak. Op voorstel van Pakistan besloot de algemene conferentie het debat over de begroting van 18.000.000 dol lar met te heropenen en dat de pro grammacommissie haar plannen dienovereenkomstig zal uitwerken. De 3-jnrige Jantje Hemmes uit Den Haag, stapte op het tjs- vliesje van een vijvertje bij de Sportlaan en zakte er door. Zijn vriendje, de 4-jarige Robbie van Ravensioaay Claasen kwam hard aanlopen en greep zijn handje, waardoor Jantje's hoofd boven ivater kwam. Hanneke, het nicht je van Jantje, ging hulp halen. Jantje kijkt vol bewondering naar zijn redder Robbie (rechts). (Van onze correspondent) NEW YORK. Hoewel artikel 130 der reglementen van het Hand vest voorziet in de mogelijkheid, dat de commissies kunnen afwijken van de regel, voorstellen naar volg orde van indiening te behandelen, noemde Wisjinsky gisteren in de po litieke commissie der V.N. Assem blee het Perzische voorstel, om dc motie van India ter regeling van de kwestie der krijgsgevangenen in Korea op grond van dat artikel voorrang te verlenen, onwettig. Hij trachtte dit aan tc tonen met verdraaiing van begrippen en ave rechtse tekstuitleggingen, waaraan men allengs gewend is geraakt. Zijn rede leverde dan ook niet anders op dan tijdverlies. De politieke commissie nam daar op het Perzische voorstel aan met alleen de stemmen van het Russi sche blok tegen en onthouding van nationalistisch China. De auditeur-militair noemde het geval-Van der V. een zaak met vele verzachtende omstandigheden. Daar om wilde hij niet de zware straf eisen, die op plundering staat. Hij vroeg een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en een boete van driehonderd gulden. De raadsman, mr Dolk uit Amster dam, vestigde in een uitvoerig be toog de aandacht op de ellende, wel ke de Duitse bezetting over Van der V. en zijn familie heeft gebracht. Is het niet begrijpelijk, zo zei hij. dat, toen deze uitgeplunderde en ver volgde man binnenkwam in het rijke huis van de grootste Duitse oorlogs magnaat. Krupp's rijkdommen hem het aangewezen middel schenen om in zijn armoede te voorzien? Mr. Dolk betwijfelde overigens of men wel van Krupp's eigendommen zou kunnen spreken. Naar zijn mening zouden de door Van der V. wegge nomen voorwerpen zeer goed aan Joden toebehoord kunnen hebben, van wie Krupp ze op zijn beurt ge roofd zou kunnen hebben. Hij merkte verder op. dat deze vervolging, een gevolg van Krupp's eis tot schadevergoeding, niet sym pathiek aandoet en maakte melding van de oppositie, die in het Engel se Lagerhuis tegen deze schadever goeding is gerezen. Op grond van de verzachtende omstandigheden be pleitte hij de uiterste clementie. De auditeur-militair zag in het pleidooi geen aanleiding op zijn stig zijn. Beklaagde was daar als mi litair niet als Jood. Mr. Dolk vond, dat dit standpunt niet van menselijke maar van for mele overwegingen getuigde. De krijgsraad veroordeelde Van der V. tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van een jaar en onvoor- waardelijke boete van 500 gulden subs, een maand hechtenis. Krijgsraad berecht drama op troepenschip DEN HAAG. Een drama, dat begonnen was op het troepentrans portschip „General le rov Eltinge" in de Middellandse Zee, kwam gisteren tot een zielig einde voor de Krijgsraad te Velde West. Daar moest de 24-jarige Surinaamse Ko- rea-vrijwilliger R. H. L. zich ver antwoorden voor poging tot moord, subsidiair zware mishandeling. Maandenlang door een medesoldaat, ook een Surinamer, getergd vloog hij in de nacht van 11 Augustus, toen zijn kwelduivel op bed lag. s^-u met «n seopend knipmes op dezo standpunt terug te komen. Het doet man toe en stak hem hiermee in de er niet toe. zo zei hij of de wegge- long. Ternauwernood bracht het nomen goederen van Krupp afkom- 1 slachtoffer er het leven af. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In een rapport aan de NATO heeft de Nederlandse rege ring meegedeeld, dat zij de omvang van de Amerikaanse opdrachten aan de Nederlandse industrieën te gering acht. Deze orders, die met dollars worden betaald cn waarvan de resultaten ter beschikking komen van de Europese NATO-partners, moeten deze landen in staat stellen hun indus trie in deze periode van zeer hoge defensie-uitgaven volledig in bedrijf te houden en hun dollar-vraagstuk het hoofd te bieden. Belangrijker echter acht de rege ring het feit. dat de NATO-raad. die in December moet bijeenkomen, zich op zodanige wijze met het vraag stuk bemoeit dat een aankooppro gramma op lange termijn kan wor den opgesteld tegelijk met het Euro pees productieprogramma. Deze klacht is overigens vrij alge- meen in Europa Uit Frankrijk zijn j nog veel ernstiger bedenkingen ge- komen en dat heeft daar reeds ge- leid tot een vermindering van de j Franse defensie-inspanning, Amerika had bepaalde Franse producten te duur geoor- j deeld en weigerde daarom opdrach- ten op deze productie te plaatsen, j In Nederland heeft men een der-1 gelijk geval, al heeft de regering er j als de Fransen. Dat is het geval van de radar-installaties voor het Ne derlandse luchtafweer-systeem. Phi lips had een goede kans deze order te krijgen, maar de gestelde eisen waren van dien aard, dat Philips er niet aan kon voldoen. Toen ging de opdracht naar Engeland. In haar rapport aan de NATO vestigt de Nederlandse regering op dit geval wel de aandacht, maar dat geschiedt op vrij bescheiden wijze. De oorzaak daarvan moet waar schijnlijk worden gezocht in het feit. dat ook in Nederlandse rege ringskringen de indruk overheerst, dat het voor een niet gering deel aan te geringe activiteit van Philips zelf te wijlen is, dat deze indruk wekkende order aan Nederland is voorbijgegaan. „Die vent heeft zjjn verdiende loon gekregen", zo oordeelde het hele detachement, de commandant inbegrepen, over het slachtoffer. Snikkend als een kind stond een kleine, gedrongen negerjongen van morgen voor het hekje tegenovr •zijn rechters. L. is een beroepsmilitair in hart en nieren. Zijn buitengewone staat van dienst in Indonesië bezorgde hem de onbeperkte sympathie en lof van ieder die met hem te maken kreeg. Na zijn terugkomst meldde de jon gen zich voor Korea. Op reis daar heen ontmoette hij zijn kwade ge nius. die later zijn slachtoffer zou worden. Van de eerste dag af begon deze met zijn treiterden. Ook andere soldaten werden las tig gevallen door deze soldaat, die de president van de krijgsraad een „enorme pestkerel" noemde. Op de terugreis, toen het schip ter hoogte van Malta stoomde, kwam de druppel, die de emmer deed overlopen. L. zat met een paar collega's te kaarten. Weer begon het gesar Toen L. hierover een scherpe opmerking maakte begon de enorm sterke plaaggeest een gevecht, waarbij hij L. in het ge zicht schopte, dit kon do vrijwilli ger tenslotte niet verkroppen. De auditeur-militair achtte de op zet tot doden niet bewezen doch uiteraard wel de zware mishande ling. Hij eiste tenslotte een gevangenis- stx-af van een jaar met aftrek waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar Gedu rende die proeftijd wenste de audi teur toezicht van de sectie gees telijke gezondheidszorg van de Landmacht. De krijgsraad veroordeelde L. tot een jaar met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk Proeftijd en ondertoezichtstelling werden be paald conform de eis. Tweede Kamer accoord met begroting van W ederopbouw DEN HAAG. De replieken op de rede van minister Witte over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting waren weinig belangrijk, doch voor de bewinds man zeer bevredigend. Hij ver kreeg dan ook zonder veel moeite de goedkeuring van de Tweede Kamer. Veertien kapiteins, stuurlieden en machinisten van zeesleepboten werden Woensdag bij de Zee sleepmaatschappij Wijsmuller gehuldigd voor 25 of meer jaar trouwe dienst Dertien forse zeeslepers laten hun pasgekre- gen gouden armbandhorloges zien. (Advertentie L.M.) Voorkom ccn pijnlijke keel met dc beproefde geneeskracht van l/|/*|fC HOEST- IWf\p BONBONS B-E-rijbewijs geldig voor gewone motoren, zegt kantonrechter (Van onze correspondent) TILBURG. Is een rijbewijs B-E geldig voor het besturen van een twee-wielig motorvoertuig? Deze kwestie werd Woensdagmid dag behandeld voor het kantonge recht te Tilburg. Een Tilburgse journalist had een proces-verbaal gekregen, omdat hij alleen een rijbewijs B-E kon tonen, en niet het rijbewijs A. dat uitsluitend be stemd is voor motoren. Volgens de journalist was echter ook het rij bewijs B-E volgens de wet geldig voor motoren, omdat er in de nieuwe wet en sinds het invoeren van de nieuwe rijbewijzen bij de omschrijving van B-E alleen spra ke is van geldigheid voor motor voertuigen voor het vervoer van ten hoogste acht personen Hieron der zouden z i. ook dus twee-wic- lige motoren vallen. De ambtenaar O.M. eiste dan ook op grond hiervan vrijspraak. De kantonrechter was het hiermee eens. Nederlandse coaster aan de grond ROTTERDAM Het motorvaar tuig Asuncion op weg van Hudiks- vall naar Iggesund aan de Oostkust van Zweden, is dicht bij Hudiksvall aan de grond gelopen Het schip maakt een weinig water. De Asun cion is eigendom van Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij te Rotterdam De rederij ontving uit Hudiksvall bericht, dat het schip bij het loods- station aan de grond zit en dat een sleepboot is besteld. Daarna diende Wisjinsky een aan tal amendementen in op de fel door hem veroordeelde Indische motie, die in feite niet anders dan een poging betekenden, zijn eigen voorstel aan het Indische aan te haken, een merkwaardige manoeu vre, nadat hij eerst had meegedeeld de informatie te hebben ontvangen, dat „dc regering van Peking Maan dag India van haar afwijzende hou ding tegenover het Indische plan in kennis heeft gesteld". De Indische delegatie kon overi gens deze mededeling nog niet be vestigen. Zij ging integendeel in op de door Acheson en Éden geda ne suggesties om de slotparagraaf enigszins te wijzigen. Verschillende gedelegeerden der 21 landen spraken hun appreciatie voor India's poging uit. Tot hen behoorde de Nederlandse petma- nente afgevaardigde bij de V.N., de heer Von Balluseck. Over de discussies hangt echter een sfeer van beklemming, nu wel niemand er meer aan twijfelt, dat van communistische zijde, ondanks alle fraaie woorden, geen daadwer kelijke medewerking is te verwach ten om een eind te maken aan het bloedvergieten in Korea. Drie Britse soldaten naar O-Duitsland uitgeweken BERLIJN. Drie te Berlijn ge- stationneerde Britse soldaten heb ben dc Oost-Duitse autoriteiten om politiek asyl verzocht, zo meldt het Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. In ccn 15 October gedateerde brief aan dc Oost-Duitse regering zeg gen dc soldaten, dat zij „Britse pa triotten" zijn, maar in Oost-Duits- land willen wonen en werken. „Onze reden is, dat Engeland het vliegdekschip is geworden van de Amerikaanse kapitalisten en de aanstoker tot een nieuwe wereld oorlog. Maar wij. de Britse sol daten en het Britse volk. willen geen nieuwe oorlog wij willan alleen maar vrede", zo zeggen de soldaten in hun brief. Een woord voerder van het Britse leger heeft later bevestigd dat de drie sol daten al twee maanden zonder toe- stemnling afwezig zijn. Rotterdamse Comedie in T.V.-programma van V.A.R.A. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De VARA gaat dit seizoen drie toneelstuk ken uit het repertoire van het onlangs opgerichte nieuwe gezel schap de Rotterdamse Comedie (o.a. met Mxeke Verstraete, Kees Brusse en Richard Flink) voor de televisie brengen. Op 12 Decem ber gaat het eerste stuk in deze serie „Het onstuimige hart". Voorts hoopt men o.m. .Emperor Jones" van Eugène O'Neil te brengen. X[a de grens komen ze dc tref» in, de Duitsers. Van Amsterdam tot Zevenaar heb ik mezelf, gelijk een braaf Europeaantje, m\jn goede wil zitten overhoren, maar als ze luid en tastbaar langs de coupé's lopen, in prikkelend landwacht- groen of met loodgrauwe reptiel- jassen aan. begint mijn beest toch aan de ketting van de rede te ruk ken. Maar léven is het net zo lang dresseren, tot het de krant uit de bus haalt. Koest Bello! De tijd toen je er elke dag uit mocht om „rot mof" te blaffen, is nu voorbij. Er zijn nog wel mensen die zich regel matig overgeven aan verklaringen als ..Die taal alléén maakt me al wild." of „Ze hadden ze allemaal moeten uitroeien," maar ik gelóóf niet in die aria's, al begrijp ik dat ze worden aangeheven. Want levend onder het primaat der politiek, waar overtuigingen en neurosen steeds meer overeenkomst gaan vertonen, vindt men elkaar nog eens bij het zingen van deze oude Schlager. Bij gebrek aan gezamenlijk ge loof is gezamenlijke haat, ook op gewarmd. een bruikbaar ersatz-ge- recht, dat ons toch weer aan één tafel brengt. Maar het smaakt me altijd als havermout-lapjes af tjiabet es-gebak. ..Wat een koppen hè?", zegt ce.it man in de coupé, ..ach, ach. als tfe er niet voor zaken heen moest, zette ik er geen poot!" Daar laat hij het voorlopig bH. Het is eigenlijk nauwelijks reclame voor ons volkskarakter, dat hij geen behoefte roeit aan een ivat diepere argumentatie „zaken" zijn heilig in Nederland en niet van vandaag of gisteren. De stille, in een hoekje verzonken, heer. tot wie h\j zich heeft gericht, beurt enigszins ver schrikt het hoofd op cn zeat dan» in een mooi, hakkelend Oxford- Engels ,.J beg your pardon De Hollander kijkt als iemand die een opgezette poes heeft geaaid. „Eh7.mean Hij hakkelt minder van binnen uit dan de Brit, maar wordt door dc schuifdeuren gered, want daar verschijnt de eerste Duitser van de Bundesrepublik, in een douanejas. „Guten Morgen... Willkommeit in Deutschlandbiffe sehr danke bestens De op rijkelijk gesmeerde kogel1- lagers lopende beleefdheid vande man doet denken aan een demon stratie van een biljartvirtuoos. Bitte sehrbitte gleichdanke schönGeen balletje blijft onaan- getikt. Er is een zekere gelatenheid in dit spel en ook iets van dc agres- sieloze toon die verplegend perso neel in een gesticht aanslaat, om de zenuwlijders rustig te honden- Beleefdheid tegen vreemdelingen wordt tegenwoordig onderwezen in de republiek cn beroemd is de klacht van een Zweedse gravin, om dat ze, in de nachttrein eindelijk onder zeil geraakt, werd wakker- geschud door een groene grensjon- gen. die tegen zijn pet dreunde en luidkeels nep; De douanen heten u hartelijk welkom in Duitsland." De anecdote klopt wel met wat Gide de „stompzinnige consequentie" der Germanen noemde, maar men moet °P reis uiterst voorzichtig zijn met het waarnemen van symptoma tische verschijnselen, vind ik, want je ziet zo weinig steekhoudends, omdat je er zelf bijna altijd vóór staat. Typisch Duits lijkt, mij voor lopig alléén een vermelding op het landkaartje van het Reich dat in de coupé hangt. Maszstab 1 1 800.000" staat er en daarachter, in volle ernst en tussen haakjes: ungcffthr „Bitte sehr danke bestens. guten Morgen, meina Herrschaften De man is uit ge glimlacht cn sluit de deur. Ik heb eens. in de bezet ting. op het. filmjournaal een Feld- webel bezig gezien een generaal af te soigneren cn dat verliep in het militaire, even perfect als dit Höf- lichkeitsverfahren. Een beetje te leurgesteld. omdat u>e geen kans hebben gekregen ons te ergeren en spitse bon mots te zeggen, blij ven we achter. hate the Germans", heeft de Hollander met de zaken inmiddels bedacht. ..and you?" Hij bezigt de vertrouwelijke toon van wij-geallieerdcn-onder-mckaar. De Engelsman vindt het een hoogst continentale poging tot geestelijk letsel, maar hij behoort nu eenmaal tot het beleefdste volk der aarde Meesterlijk stottert hij: ..You sec.a matter of fact is.... ik ken ze niet allemaal." KRONKEL Collie Jane is een grote steun voor haar meesteres als er veel gasten zijn. Heel voorzichtig kan ze met drie kopjes tussen haar lange slappe oren door de kamer schuife len Voorlopig zijn het nog lege kopjes, maar met een beetje oefe ning lukt het Jane met koffie en thee ook. nou ja: een klein béétje morsen mag. Lcidse oud-studenten uit Hilversum en omgeving zijn Woensdag bijeenge weest in restaurant Formosa Onder dc gasten koningin JuJiaria. De raad van Venray heelt besloten dc Merselosc Peel te laten ontginnen. Dat gaat 2' millioen gulden kosten Maar er komt dan ook plaats voor der tig nieuwe boerderijen. De grootste ruwe diamant die na dc oorlog in ons land is geïmporteerd, is Woensdag in Amsterdam aangeko men Het brok weegt 23 gram. Waarde: 300.000 gulden. Let op Urk. Daar wordt dezer da gen de 5000ste inwoner verwacht. Er liggen al een spaarbankboekje en vele geschenken om hem (haar) te wachten De katholieke middenstanders van Venlo gaan een actie beginnen tegen het verzamelen van foto's van filmsterren, die verpakt zijn in kauwgum, noga. enz Ze hebban iets tegen die plaatjes als verzamelobject. Assen zat gisteravond bij (vroeg) Kerstboomlicht Twee uur lang was er een storing in het êlectrisch licht De Assenaren behielpen zich roet kaarsen en zaklantaarns. Arrestatie Indonesiërs Communisten willen interpellatie houden DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft dc heer Gortzak (Comm.) verlof gevraagd tot het interpelleren van de minister van Justitie over de arrestatie van de Indonesische staatsburgers Sunito en Go Gien Tjwan. Over deze aan vrage zal in de vergadering van Donderdagmiddag worden beslist. Volgende week Dinsdag zal de Ka mer het voorstel tot wijziging van de grondwettelijke bepalingen be treffende de buitenlandse betrek kingen in openbare behandeling ne men. Ook komt dan de motie-Van Rijckevorscl (KVP) over het ver schoningsrecht van journalisten aan de orde. Uit dc zware deur van het straf kamp „Nieuw Vosseveld" tc Vught kwam een heer. Hij stapte in een auto die op dc binnenplaats stond. De por tier hield de deur voor hem open en salueerde Die heer bleek de 23-jarige W., een zware jongen die nog ccn paar jaar tegoed had Dc auto was van een handelsreiziger die het strafkamp be zocht.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3